[jAtrorciftj Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. i MANUFACTUREN BLIJKEN TOCH HET 'YQQRDiïLM TOEÊUGSl/ Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Hart en verstand. Buiten), nieuws. Ons Weekpraatje. Algemeen week overzicht. Provinciaal Nieuws Zaterdag 30 Januari 1932 Drie en vijftigste Jaargang No. 5 PEEL EN MAAS j MANUFACTURENi BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN 'MUNOKHOF Telefoon 51 GIRO 150653 ENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaar voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland 1 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Ons Nederlandsche volk heeft als elk ander volk haar deugden en touten, we zijn waarlijk geen engelen. Laten we in bescheidenheid erken nen, dat ons deugden-bezit van mi nimalen omvang is Toegegeven dus Maar met gepasten trots willen we toch ook zien vastgesteld, dat onze beste deugd eene, die we in niet geringe mate bezitten onze zin voor offervaardigheid is. Niet met e^n tik, maar met een vuistslag op de borst mogen we verzekeren ons hart is goed Werd een deel van het volk door een rampenlot getroffen, dan stond het overige deel aanstonds klaar om de helpende hand te reiken. Wat noodig was. kwam vlot binnen. Ook voor buitenlanders heb ben we in tijden van nood altijd beurs en hart geopend. Het Crisis-Comité doet thans even min vergeefs een beroep op onzen offerzin. Al zijn de vergaarde ka pitalen nog niet overweldigend, wat in verband met de vermindering van de meeste bezittingen en inkomens te verklaren is, toch zullen er maar weinige Nederlanders zijn, die hun penningske niet hebben bijgedragen, als hun dat mogelijk was. Tot zoover over onze voornaam ste deugd. Nu iets over onze nationale fout. Die schuilt in.... het verstand. Niet dat we geestelijke botterikken zijn» geenszins Ons hersengewicht kan met elk buitenlandsch volume gerust de vergelijking doorstaan en ook de nuttige uitbating van het verstand is zeer bevredigd. En toch zit er een kronkeltje in. Schamen we er ons alweer niet voor. Een Franschman heeft twee kron kels onder zijn schedeldak een Her stelkronkel en een Bewapenings kronkel, alle Amerikanen lijden aan Dollar-kronkels, een rechtgeaard Spanjaard loopt met een revolutie kronkel in zijn kersenpit en een Duitscher is er nog veel erger aan toe, want zijn hersenen zitten ver werd in een hakenkruis. Wij, Nederlanders, laboreeren aan een inutiliteitskronkel, waardoor we vaak blijk geven van gemis aan practischen zin. Het kan een Nederlander b.v. ge beuren, dat zijn goede hart hem er toe drijft om een gulden öf een riks te schenken aan het Crisis-Comité teneinde den nood te helpen lenigen van de beklagenswaardige slacht offers der maatschappelijke ontwrich ting. Een blij gevoel van zijn plicht te hebben gedaan vervult hem en dan... stapt-ie een winkel binnen om er, zonder daar oyer na te denken, een of ander artikel te koopen van vreemden oorsprong, tegen denzelf den of misschien wel hoogeren prijs dan een goed Nederlandsch fabri caat verkrijgbaar is. Hij denkt op zoon moment niet na 1 En dat is zoo heel jammer. Al hebben we heel veel waardee ring voor het goede hart van den Nederlander, we zouden het toch graag feil hebben voor de genezing van inatiliteits-hersenkronkel. Immers, wie geeft aan het Crisis-Comité, die doet goed, want hij helpt voor een oogenblikje crisis- pijn verdooven Maar wie consequent aan 'Neder landsch fabrikaat voorkeur geeft, die helpt de crisis-ziekte genezen en dat is beter. Er zijn zooveel van die brave Nederlandsche huismoedertjes en vaders, met de bekende, warm kloppende harten, die zitten uit te rekenen, hoe ze van d'r eigen scha mel inkomen nog wat kunnen over houden voor een crisis-offertje. We zouden ze willen raden als het erg moeilijk gaat, beste mensch doe het dan maar niet, hoor, als je dan maar goed oplet bij het doen van de dagelijksche inkoopen, dat je artikelen betrekt, die door Neder landsche werklieden zijn gemaakt. Dat is méér waard, dan een gel delijk crisis offertje. Wie het beide kan doen en of feren aan het Crissis'-Comité en door voorkeur geven aan het Nederlandsch fabrikaat de werkgelegenheid in ei gen land bevorderen, die is de super-Nederlander, voor wien we in den geest een standbeeld op.ichten, een ideaal landgenoot, die alle deug den van het Nederlandsche volk in zich vereenigt, zonder de gebreken er van te kennen, de man dus met het warm kloppende hart, de mensch zonder kronkelen. Een wanhoopstoestand in Europa en Azië. De chaos in Spanje. En in Midden- Amerika. Rusland met de Vredespalm De internationale politieke ver houdingen zijn op het oogenblik chaotisch. Van de Herstelconferentie is geen sprake meer in het gunstig ste geval zal deze eerst midden- zomer worden gehouden. Maar dan moeten Frankrijk en Engeland het eerst eens zien te worden over het schulden vraagstuk en dat vlot heele- maal niet. Dan is Duitschland er nog en eindelijk Amerika, dat het verlos sende woerd zou moeten spreken De Volkenbondsraad is bijeengeko men en dadelijk bezorgde het Chi- neesch-Japansche conflict dit achtbare college een nachtmerrie, ze weten er in Genève geen raad meer mee. China wil Sanctie-maatregelen van den Volkenbond tegen Japan, maar Frankrijk en Engeland willen er niet van weten. De Japansche legers hebben Mands- joerijë intusschen bijna geheel bezet en zelfs is de befaamde en zoo dap pere generaal Ma reeds met Chinee- sche vlag en wimpel naar de sterkste partij, d.i. naar de Japanners over- geloopen. Naar goed Chineesch ge bruik. Charbin is door de Japanners vermeesterd en Sjanghai in China zelve, ver van Mandsjoerijë dreigt eenzelfde lot. Ook Peking trouwens. Japan is bezig... de halve wereld aan zich te onderwerpen, maar toch is er geen oorlog en even zoo vroo- lijk vangt straks de Ontwapenings conferentie aan In een gewoon gek kenhuis kan het niet zoo vreemd toegaan De Spanjaarden befuiven nog steeds de verdrijving van hun monarch en de stichting van hun republiek. Ze doen dat met de uitoefening van terreur tegenover elkaar, met stakin gen, moorden, /brandstichtingen en aanvallen op kloosters en geestelijken En de regeering tracht haar positie te „verstevigen" door... het gepeupel in het gevlei te komen, kloosterlingen uit het land te zetten en dezer eigen dommen te confiskeeren. De Jezuïten- orde is er ontboden de uitgeweze nen trekken over de grenzen en schijnen zich meerendeels in België te willen gaan vestigen. Ook in eenige Midden-Amerikaan- sche republieken gaat het Spaansch toe, Spaansch bloed verloochent zich nergens. In Mexico is een nieuwe godsdienstoorlog uitgebroken en de aartsbisschop werd er deze week gevangen genomen en ppr vliegtuig naar onbekende bestemming ver voerd. In San Sanvador brak een com munistische revolutie uit. Tal van officieren en ambtenaren werden er door de opstandelingen gedood en hun hoofden werden op palen ge spietst in de straten ten toon gesteld. Men spreekt van 1000 dooden, maar daar zal wel Spaansch-Amerikaansche overdrijving in schuilen. De regee ring heet den toestand weer meester. Guatemala werd door een aard beving geteisterd. Het verluidde, dat vele steden waren verwoest en dat er tallooze dooden zouden zijn. Ten slotte is gebleken, dat de steden nog bestaan en dat er slechts 10 dooden vielen. )a, als men maeir tot 9 kan tellen, wordt 10 talloos.... We hebben heelemaal geen be hoefte aan overdrijving, de werke lijkheid is gewoonlijk al vreeselijk genoeg. In Engeland is de bevolking op geschrikt door een nieuwe duikboot ramp. Bij manoeuvres aan de kust verdween Dinsdag j.l. een onderzeeër in de diepte, zonder tijdig terug te keeren. Er waren 60 opvarenden. Mogen de versmoorde wanhoops kreten der ongelukkigen een aan hoorde petitie worden voor hen, die straks in Genève over de Ontwape ning der volkeren zullen beraadslagen! Het oproer in de gevangenis van Dartmoor was ook een onaangename zaak voor de Engelschen, die zoo iets niet kenden. Een deel der gevan genis is door brand verwoest en bijna waren de opstandige misdadigers meesters gebleven van het terrein. Opmerkelijk is de vredelievende gezindheid der Russen jegens de omringende Staten in Europa. Met Finland en Polen sloten ze een non- agrèssie-pact, een overeenkomst om elkaar niet aan te vallen en geen aanval van anderen te ondersteunen. Met Roemenië zijn de Russen nog in onderhandeling. Willen ze in Europa de handen vrij maken om zich tegen Japan te kunnen keeren Nood zoekt list. Dat is dus een betrekkelijk goede zijde van den nood; we leeren ons verstand scher pen. De meesten onzer lezers zullen het misschien al eens gehoord hebben, dat er op het oogenblik Malaise is, met of zonder hoofdletter geschreven. Welnu, degenen, die daaronder gebukt gaan, putten hun geest uit in het bedenken van allerlei bezuinigin gen, waarmee ze het euvel hopen te verhelpen. Vooral de huisvrouwen toonen zich wonderlijk vruchtbaar in dat opzicht. Maar ook anderen, mannen van wetenschap b.v. en technici. En het meest wonderbaarlijke is, dat de overheid, anders nog al eens kwistig van aard. zich in dezen critieken tijd alle bezuinigings-vindingen onver wijld ten nutte maakt. We lazen b.v. dezer dagen van een nieuwe vinding voor het auto matisch ontsteken van straatlampen, een vinding van Siemens en Halske A. G. te Berlijn. Het betreft een relais, dat de lampen inschakelt juist op het moment, dat de intredende duisternis zulks noodzakelijk maakt. Tijd of uur kent bet lichtrelais niet, alleen licht en duisternis hebben er invloed op, men kan het op den gewenschten graad van duisternis instellen, voor eens en voor goed. „Het toestel verschaft dus het groote voordeel" hier citeeren we 'een zin uit een gegeven journalistieke rechtvaardiging voor een proeve er mee in een onzer groote steden „dat de verlichting nooit te vroeg wordt ontstoken, he geen en belang rijke besparing met zich mede kan brengen." Ha, wat een geld zullen we daar weer mee verdienen 1 Wel gaan nu alle nog bruikbare apparaten naar het oud-roest ,en wel moeten weer wat menschen worden ontslagen, die tot beden bezigheid vonden met het cp tijd stellen der automatische schakelaars, maat we sparen licht, d.i. stroom. De Electrische Centrale kan er misschien ook nog een paar menschen door missen. En we heb ben een pracht-reden om een order in Duitschland te plaatsen, want het is een vinding van Siemens en Halske A. G. De bezuinigingswoede betreft echter niet alleen het kunst licht, maar ook het kunst water, het leiding water. Lees slechts het volgende bericht van „De Maasbode" uit Den Haag Naar men ons meedeelt, is men momenteel bezig een technische verandering aan te brengen in het reinigingssysteem der openbare privaten. Terwijl de reiniging door middel van water thans om de vier minuten geschiedt, zal dit. na de verandering om de vijf minuten geschieden. Welk bedrag op die manier be zuinigd wordt, kon men ons nog niet opgeven. Dat heeten we nu bezuinigen met vér-zienden blik, wat een goed be stuurder eigen moet zijn. Op het oogenblik kunnen de bezuinigde waterstralen nog geen vermindering van lasten brengen, omdat de tech nische wijziging der apparaten moet worden betaald, maar toekomende geslachten zullen het ongetwijfeld in haar beurzen bemerkeD, dat ze nog slechts voor een vijf-minuutsche spoeling hebben te dokken, tegenover de zwaar-bezochte voorouders, die elke vier minuten dat grapje te be kostigen hadden. Crisisnood maakt niet alleen de bestuurderen der gemeenschap vin dingrijk, maar ook de doodgewone leden derzelve. Crisisnood voert soms tot crisismoeilijkheden, -men kan meer schuld krijgen dan men bezit. Dan dreigt faillissement met alle narigheden daaraan verbonden. Schuldeischers pogen zich dan voor een deeltje schadeloos te stellen uit het resteerende bezit van den gefail leerde. Dat is een gevaar. Maar er zijn lieden onder ons opgestaan om met een slimmigheidje dat gevaar af te wenden. Dat bleek ons uit de volgende advertentie in een nieuws blad CRISISMOE1L1JKHEDEN Wij helpen Uwe losse goederen op andermans naam beschrijven Rechtsgeldig. Geringe kosten. Strikt geheim directe afwerking. Brieven enz. Let du eens op de groote voor deden. die deze advertentie aan de menschheid biedt. Ten eerste de steller er van eet een eigen-verdiend crisis broodje van de „geringe kosten", die hij berekent. Ten tweede de in crisismoeilijk heden verkeerende redt zijn goederen uit handen van zijn schuldeischers, die zich trouwens op eenzelfde manier tegen „geringe kosten" kun nen helpen. Ten derde de bewerking is nog rechtsgeldig bovendien. En het fatsoen zoo vraagt u. De moraliteit Zij waren de eerste slachtoffers van crisis en malaise, en de dooden zijn dood. Mathuska II. Vleesch, melk, boter, kaas en eieren, Een stuurlooze haven tad. De postroof in Den Haag. Ze zijn eigenlijk niet geheel on verwacht gekomen, dé aanslagen op onze spoorwegen. 'n Mensch streeft altijd naar groot heid, in het goede of bekwame, als hij daartoe in staat is, in het booze of waanzinnige, als zijn geest slecht is of ziek. Het is een bekend feit, dat al te uitvoerige berichtgeving omtrent mis daden, zwakke geesten overstuur maakt. Zóó zijn zelfmoordepidemiën ontstaan, zóó werden roofovervallen feiten van den dag. Aan Mathuska I is zooveel aan dacht geschonken, dat het niet te verwonderen is, dat een Mathuska II is opgestaan om de reizende mensch heid te belagen. De levensgeschie denis van den Weenschen moorde naar is haarfijn uitgesponnen én ge publiceerd geworden en nog dagelijks grijnst het dubbele aangezicht van dezen onmensch de lezers van een groot Nederlandsch dagblad toe. de zwakken onder hen fascineerende. Zóó kennen we nu een Mathuska II, die het spoorwegverkeer rond Amsterdam in gevaar brengt. Ook hij schrijft anonyme briefjes over zijn voornemens en daden, juist als zijn voorganger. Het groote blad, dat we hierboven bedoelden, stelde het vast in haar kolommen, zonder dat er nog een verwijt was gedaan, dat de eerste brief van den geestes kranke geschreven bleek, voor de uitvoerige publicaties over Mathuska I in dat blad waren begonnen. Schuldbewustzijn Laten we hopen, dat de misdadi ge of zieke onbekende spoedig ont maskerd moge worden. de uitge loofde premie van 4000, kan daartoe wellicht bijdragen. En doen we er verder voorloopig het zwijgen toe.^ Publicatie van ze kere bijzonderheden betreffende zulke zaak is noodig, ter waarschuwing van reizenden en ook om inlichtin gen te kunnen krijgen over den dader. Maar te groote breedvoe righeid schaadt. Het eerste besluit tot contingen- teering van buitenlandschen invoer is afgekomen. het betreft vleesch. Dit jaar, voorloopig althaus voor de eerste drie maanden. zal slechts 60 o 0 mogen worden ingevoerd van de hoeveelheid, welke gemiddeld over de jaren '28, '29 en '30 over onze grenzen kwam. De Deensche exporteurs en boeren zijn woest daarover. Het is ook hard voor de Denen, die met hun overproduc tie geen raad meer weten, nu succes sievelijk alle grenzen voor hen wer den gesloten, maar tenslotte moet bij ons het belang van den Hollandschen boer boven dat van de Denen gaan. De Denen zijn trouwens nog goed behandeld, omdat bij de berekening van het hun toegestaan quantum ook het jaar 1930 een factor is ge weest, toen hun uitvoer naar Hol land, vergeleken met een jaar daar voor, het 25-voudige bedroeg, om dat ze toen met hun vleesch al bijna nergens anders meer terecht konden. Het contingenteeringsbesluit zal den Nederlandschen boer iets kun nen helpen, niet veel echter, want er blijft nog een aanzienlijke invoer van buitenlandsch vleesch en we hebben hier zelf al een.... teveel. De boer krijgt klappen aan allen kant. Ook de prijzen van melk, boter en kaas blijven dalen, tot be neden kostprijs. Hier ea daar ont staan conflicten uit deze situatie, als n Utrecht. De boer moet zijD melk wel tot eiken prijs leveren in tegen stelling met vroeger, toen hij er des noods kaas van kon maken of boter, welke producten nu ook haar geld niet meer opbrengen. Op de eieren bleef nog steeds tc verdienen, maar ook dat is afgeloo- pen. „Om redenen van tactiek", zoo schreef de heer Klomp, directeur van de Arnhemsche Eierveiling dezer dagen in „De Kleinveeteelt", „heb ben we het nog verzwegen, maar het moet nu gezegdwe staan aan den rand van een debacle. Nog één stootje en het pluim veebedrijf is noodlijdend." De boteruitvoer naar Duitschland zal vermoedelijk onder de bepalingen van de Crisis-Uitvoerwet worden gesteld. Men weet, dat dit jaar 5000 ton uit ons land met de gebruikelijke 50 Mark rechten zal worden belast, de rest met 100 Mark. Toezicht en regeling zal derhalve noodig zijn om de verschillende geïnteresseerden ge lijkmatig van de meer voordeelige rechten op de eerste 5000 ton te laten profiteeren. In de steden is de toestand Diet veel beter dan op het land. Daar is veel eigen schuld. Nochthans stame len de verantwoordelijke personen er geen peccavi, maar ze nemen op het critieke moment de beenen. Rotterdam is stuurloos op het oogenblik, niemand voelt er lust en moed om de vacante zetels in het college van B. en W. te bezetten. Donderdag van deze week zou er een wethoudersverkiezing zijn, maar de partijen* waren vooraf niet tot een besluit kunnen komen. De zaak van den geruchtmakenden postroof in Den Haag, is deze week berecht, voor velen op weinig overtuigende wijze. Een der daders werd niet vervolgd. Deze, die een ernstig psychopaath is, beschuldigde echter wel, als getuige, een ander van het mededaderschap. Tegen dien aoder, die ontkende, werd 4 jaar geëischt, maar een veroordeeling is nog niet zeker. VENRAY. 30 Januari 1932 VOLKSONTWIKKELING Op den avond van Dr. Bernard Zuure hebben de talrijke aanwezigen ondervonden de macht van het woord. We hebben gelachen, ge proest van het lachen, maar een oogenblik later was het muisstil in de zaal en wij voelden, dat er een macht over ons kwam, die onze zelfzuchtige harten in eens omsloeg tot de meest groote onbaatzuchtig heid. Als er gelegenheid was geboden om iets te geven aan de Missie, ik wed, men had dien avond meer ge geven dan men kon ja, als er een oproep was gedaan wie gaat nu mee naar Afrika, wij zouden gegaan zijn, zooals eertijds de Aposteler, toen de Heer hen riep en zij alles in den steek lieten en Hem volgden. Ten onrechte draagt de spreker den naam van Zuure. Bernard Humor, die naam paste hem beter. Nu staat ons nog de laatste ont wik keling^a vond van dit seizoen te wachten, de avond van pater L. J. Callewaert uit Gent over het Katho licisme in Ierland het eiland der heiligen, der martelaren. Callewaart, heeft er na den wereld oorlog, lang vertoeft en heeft er leeren kennnn en waardeeren. Je ziel van den Ier. We kennen Callewaert, van ver leden jaar en toen hebben wij ons voorgenomen, als deze ooit terug komt in Venray. dan ga ik naar hem luisteren, al zou het mijn beurs kosten. Herinnert gij u nog, hoe die grove soldaat, zacht a's een lam werd toen hij getrouwd was. Hoe fijn wist Callewaert, dien man te schilderen. Zóó zal hij ons ook den Ier weten uit te beelden en wij zullen een avond hebben, van hoogstaand ge not en van groote voldoening. Vergis u niet, het is reeds a.s. Maandag 1 Februari, dat de avond van Callewaert is. Tot as. Maandagavond dus. DE H. FAMILIE TE VENRAY. Vrijdagavond begonnen zich te zes uur alle klokken in den ouden, hoogen Venrayschen toren te roeren, ter inleiding van het feest der H. Familie, die thans in weinige jaren is aangegroeid tot een vereeniging van zeshonderd mannen. Zulk een groote en bloeiende aartsbroeder schap is een bewijs van den diepen godsdienstzin van ons Venraysche volk, dat heeft aangevoeld, dat meer dan ooit een halt moet toegeroepen worden aan de ontkerstening, aan de ontheiliging van den Zondag. Zijne Excellentie Mgr. Verriet, die al meerdere bewijzen heeft gegeven van zijn medeleven met het Venray sche volk, zal a.s. Zondagmorgen voor de mannen te zeven uur de H. Mis lezen en persoonlijk de H. Com munie uitdeelen daarna zal de feest vierende vereeniging Monseigneur te gast mogen hebben op haar gemeen schappelijk ontbijt in de zaal „Wil- helmina." Voor enkele jaren terug heeft de H. Familie hier bij gelegenheid van haar diamanten feest de hooge be langstelling en sympathieblijken ont vangen van Zijne Heiligheid den Paus van Rome, van Zijne Eminence Kardinaal van Rossum en van onzen eigen beminden bisschop, Zijne Excellentie Mgr. L. S:hrijnen. Thans kernt een Prins der Kerk zelf in ons midden, om persoonlijk ons het „Brood des Levens" te breken in dé H. Mis van zeven uur en daarna met ons aan tafel aan te zitten, zooals in de oer-christenheid een Apostel met zijn Christenen aanzat aan het liefdemaal in navolging van den goddelijken Meester. Het feest zal goed doen aan onze mannen, die in den loop van het jaar menige opoffering gebracht hebben om trouw de H. Familie te kunnen bijwonende jubilarissen zullen fier op hun gouden medaille kunnen wijzen deze heb ik op mija gouden feest uit de handen van een bisschop mogen ontvangen en de zestig nieuwe leden treffen het bij zonder dat het een Venraysche bisschop is, die op hun belofte om een degelijk Familieman te worden, om Jezus, Maria en Jozef na te vol gen, het zegel des hemels drukt. De beroemde Callewaert O.P. zal met zijn geestdriftig woord de indruk van dit feest vergrooten en verdiepen, zoodat onze mannen dit feest nooit meer zullen vergeten. De Gruwelen in Mexico. Dinsdag j.l. hield de heer Driessens, hoofd der school aan de Heijde, voor de leden van Goudpluvier en eenige welkome gasten, een lezing met lichtbeelden over de huidige kerkvervolging in Mexico. De lezing van eenige weken ge leden over de H. H. Martelaren van Gorcum was zeer mooi, maar deze over Mexico maakte nog dieperen indruk. Nu immers zag men de foto's en terechtstellingen van menschen juist zoo gekend als wij hier in Nederlaad. Echte geloofshelden daar in Mexico! Leden van Maria congregaties en andere Jeugd- en Jongelingenvereeni- gingen die kloekmoedig voor de Goede Zaak van Christus werken en ten slottte hun jonge bloed storten voor Hem 1 De heer Driessens verdient voor waar den hartelijksten dank van zijn ten zeerste belangstellend gehoor. INZEGENING DER NIEUWE LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL. Dinsdagmorgen had alhier de inzegening plaats van de nieuwe Landbouwhuishoudschool. Om 9 uur werd in de Parochie kerk door Pastoor Thielen eene plechtige H. Mis opgedragen, om Gods on misbaren zegen over deze inrichting af te smeeken. Een groot aantal genoodigden en alle leerlingen waren hierbij tegen woordig. Hierna had de plechtige inzege ning der schoollokalen plaats, die werd tyjgewoond door den Com missaris der Koningin in Lim burg, de Heeren J. Poels, Lid van Ged. Staten, Ament, voorzitter van de Commissie v. Landbouwonder wijs, Tops, secretaris idem, Ver heggen, Voorzitter L.L T.B., de Geestelijken van Venray, Bemel- mans, Directeur Landbouwwinter- school. Burgemeester, Wethouders, Gemeenteraad en Secretaris van Venray, Mej. Smit, adj. inspectrice, Mej. Aerts, leerares, de Heeren J. Wijnhoven en Th, Peters, leeraren, de Commissie van Toezichl op het Landbouwonderwijs te Venray, leerlingen, ouders en anderen. Nadat Pastoor Thielen de in zegening had verricht, werd door verschillende sprekers het woord gevoerd, waarna de lokalen wer den bezichtigd. Moge deze inrichting tot heil strekken van Venray en zijne om geving Tot leden der commissie van toezicht van bovengenoemde school zijn gekozen: Pastoor Thielen, Bur gemeester van de Loo, Mère Pri- eure, Klooster «Jerusalem", de Dames Esser-Esser, Poels-Kelle- naers, Wismans Geelen. Odenho- ven-Swinkeis, de Heeren P. J. Arls-Poels, voorzitter L.L.T.B. te Leunen, Wethouder Pubben, voor zitter L.L.T.B. te Merselo, M. Gou- man8, voorzitter L.L.T.B. te Oos- trum en Mej. T. Raedts, secre taresse. Tot comitéleden van Her wonnen Levenskracht" voor onze gemeente zijn benoemd dn Herren A. Millen, voorzitter, J. v. Ger«eu

Peel en Maas | 1932 | | pagina 1