Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. rvooimKöv i; MANUFACTUREN Steun aan Lands en Tuinbouw. Algemeen week overzicht. Ons Weekpraatje. Provinciaal Nieuws Zaterdag 23 Januari 1932 Drie en vijftigste Jaargang No. 4 NMAA BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN: 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/s ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF 1 Telefoon 51 GIRO 150652 ENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaai;voor Venray^öö ct., per post 75 cent voor het buitenland t 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent In de groote zaal van het Patro naat hadden velen zich verzameld, om gevolg te geven aan den oproep van den HoogEd. Gestr. Heer J. Poels, lid van Ged. Staten van Limburg, om door onderlinge samen-, werking te komen tot hulpverleening aan zulke landbouwers en tuinders, die tengevolge van den crisis in moeilijke omstandigheden verkeeren en thans met een kleine hulp in staat en stand kunnen gehouden worden. Onder de talrijke aanwezigen zagen wij o a. de ZeerEerw. Heeren Pas toor Thielen van Venray en Pastoor Gerards van Oirlo, de WelEerw? Heeren Rectoren van Oostrum en Ysselsteyn, den Ed.Achtb. Heer Burgemeester v.d. Loo, den geheelen Gemeenteraad en vele Bestuursleden van organisatie en Vereenigingen op Landbouwgebied werkzaam. De Heer J. Poels opende met een „hartelijk welkom" aan de aanwezi gen de vergadering met den Christe- lijken groet en zet uitvoerig uiteen de te volgen werkwijze, door Pro vinciale Staten aan Heeren Ged. Staten in deze opgedragen. Waar het geen betoog behoeft, dat tal van boeren en tuinders ten gevolge van den crisis in moeilijke omslandigheden verkeeren, twijfelt Spreker er dan ook niet aan, ot de Christelijke solidariteit zal vanzelf leiden tot hulp en steun aan den zwakkeren collega. Spreker stelt zich voor. dat in Venray een bidrag van f 15000 zal worden bijeengebracht, waaruit een 50 tot 60 bedrijven kunnen geholpen worden. Dit bedrag van f 15000 zou dan bijeengebracht moeten worden 30 pet. of ongeveer 4500 uit de Pro vinciale kas, een gelijk bedrag uit de Gemeentekas en de rest of ci ca f 6000 uit de kassen der diverse Boerenorganisaties. De hulp of steun aan de diverse bedrijven zal worden verleend in den vorm van een 10-jarig renteloos voorschot, waaromtrent de in het kapitaal deelnemende organisaties en besturen zich er thans reeds reken schap van geven, dat ook na het verloop van 10 jaren dit voorschot wel niet in zijn geheel terugbetaald zijn zal, mogelijk wel niet terug betaald zal kunnen worden. De CentraleT die hare werkzaam heden over de geheele Provincie zal uitstrekken, zal worden gevestigd in Roermond, terwijl in iedere Gemeente eene Commissie zal worden benoemd, bestaande uit leden van alle in het kapitaal deelnemende Vereenigingen. Deze bestuursleden zijn vanzelf tol geheimhouding verplicht. Alles zal door een te benoemen boekhouder bij de Centrale worden geadministreerd. Alle hulpverleening zal, voor zoover menschenwerk dit kan, zoo zuiver, zuinig en eerlijk mogelijk worden verleend, waarover Ged. Staten het oppertoezicht houden. De te benoemen bestuursleden dezer stichting moeten er zich wel rekenschap van geven, dat een en ander zeer moeilijk zal zijn. dat Gods- loon zeker, menschenloon misschien, maar geldbelooning zeker niet te verdienen zija zal. Spreker is er vast van overtuigd, dat met een kapitaal van f 15000.— niet alle misère uit de wereld ge holpen kan worden, doch het gaat hier alléén, om diegenen te helpeD, die buiten hun schuld, als gevolg van den crisis in moeilijkheden zijn geraakt en nu met een kleine hulp geholpen zijn. Dus zij, die ook vóór den crisis niet "rond konden komen, of wier nooden zoo hoog zijn, dat een groot gedeelte van het bijeen te brengen kapitaal er door verslonden zou worden, kunnen bij de nieuwe ver- eeniging niet terecht. Het geld mag ook niet dienen tot betaling van pachten, dan dient eerst de verpach ter zijn te hooge pachtsom te ver lagen. Het kapitaal zal dus worden gebruikt voor aanschaffing van kunstmest, het voorkomen van on- tijdigen veeverkoop en dergelijke. Hebben de veeeenigingen den plicht hun leden bij te staan, de Gemeente zal uit welbegrepen eigen belang gaarne haar deel in het kapi taal fourneeren, ter voorkoming van uitbreiding van het getal armen, die op den duur de Gemeente meer kosten. De historie leert in Venray over duidelijk, wat organisatie vermag. Immers, de betere woning, 't betere vee, de finantieele welstand en der gelijke zijn grootendeels naast Gods onmisbaren zegen te danken aan het organisatieleven. Met recht mag'dus verwacht wor den, dat nu op hun beurt de oiga- Vergadering in het Patronaat te Venray op Woensdag 20 Januari 1932. nisaties voor hun leden opkomen Het Rijk heeft voorhands nog geen medewerking toegezegd, doch de Commissaris der Koningin gaat bin nen enkele dagen met een paar leden van Ged. Staten op audiëntie bij den Minister-President, om a's nog medewerking te verkrijgen. Spreker meent, dat de f6000, bij een te brengen door de Vereenigingen b.v. verdeeld zouden kunnen worden: de Boterfabrieken elk f 1000, Ver koop vereeniging f 1000, Leenbanken en Boerenbonden de rest. Wat de Leenbanken betreft, deelt spreker mede, dat er besprekingen gaande zijn met de Centrale te Eindhoven om goedkeuring eener ruimere bij drage uit de reserves te verkrijgen Zou het Rijk eventueel ook nog bijdragen in het te vormen kapitaal dan zouden de Organisaties zooveel minder behoeven te fourneeren, even tueel percentsgewijze te berekenen Deze met aandacht gevolgde be spreking werd even onderbroken om de aanwezigen in staat te stellen eens met elkander te praten. Na hervatting der vergadering stelt de Heer Lemmens. Oostrum, voor, eventueele Rijksbijdrage toe te voegen aan het kapitaal van f 15000, om zoo in staat te zijn meerdere te helpeD. De Heer Wismans merkt op. dat de Verkoop vereeniging ook buiten Venray werkt, wat moeilijk is om een zuiver Venraysche zaak te steu ren, waarop de Heer Poelsantwoordt, dat dit in verhouding tot het aantal leden zou gedaan kunnen worden, welke houding men ook door kan voeren zoodra in andere gemeenten waar de Verkoopvereeniging werkt, soortgelijke actie in het leven geroe pen wordt. Burgemeester v, d. Loo merkt op, dat de organisaties den moreelen plicht hebben in deze te ageeren en de Gemeenteraad zeer beïnvloed zal worden door de houding der orga nisaties. De Heer F. Claessen, Ysselsteyn, zou zooveel mogelijk organisatorisch wecken en kunstmest aankoopen via de Boerenbonden doen geschieden De heer Poels is bang, dat dan de geheimhouding wel in gevaar kon komen. De Heer Loenen, Directeur der Verkoopvereeniging, zegt, dat het bedrag hem meegevallen is. Iets meer was ook bijeen te brengen. De reserves zijn gevormd om te dienen voor een goed doel. Welnu er is dus geen bezwaar de reserves aan te spreken voor het hier besprokene. De Heer Janssen, Heide, merkt op, dat de Boterfabriek Venray onder schulden gebukt gaat, dus wel minder zal bijdragen. De Heer Pyls zegt. als Voorzitter der Paarden- e'n Vee verzekering, dat ook deze Vereeniging gaarne haar deel zal bijdragen. Wethouder Odenhoven twijfelt er niet aan, dat, wanneer de Vereeni gingen het hunne doen, ook de Raad gaarne aan het plan zal medewerken overtuigd dat ook de arbeiders bij een eventueelen nood dezelfde hulp zouden ontvangen. De Heer Keyzers, Ysselsteyn, vraagt of ook de reserves der Cen trale Boerenleenbank in deze kunnen worden aangesproken, waarop de Heer Poels zegt, dat daarop geen invloed kan worden uitgeoefend. De Heer Stappers zegt, dat hij meent, dat deze aangelegenheid voor Venray wel in orde zal komen. Hij wil er echter speciaal op wijzen, dat Minister Ruys de Beerenbrouck ge zegd heeft, dat in Noord-Limburg de Boeren nog niet noodlijdend zijn. Als de Minister nu echter leest, dat hier dergelijke hulpactie gevoerd wordt, zal hij mogelijk van idéé ver anderen en ook het Rijk doen bij dragen. In principe spreken zich vervol gens verschillende Bestuursleden, namens hunne Vereenigingen erover uit, dat zij bereid zijn het hunne bij te dragen. De Heer Poels dankt |allen harte lijk en spreekt er zijn genoegen over uit, dat in deze vergadering bereikt is, wat hij zich had voorgesteld Binnen enkele dagen zullen de Be sturen der Vereenig ngen worden uitgenoodigd ter vergadering, om elks aandeel nader te begrooten, met welke begrooting de Besturen dan in de te houden ledenvergaderingen voor den dag zullen komen. De heer Poels zegt nog. dat het Kamerlid Hermans pogingen in het werk zal stellen, om de rente ver- laagd^ te?skrijgen van met Rijksvoor- ^chot ge' ruwde woningen, wat de £oeren van IJsselsteyn, wel zal in- jjesseeren. De ZeerEerw. I ïeer Pastoor Thie len zegt, dat toen hij in de Courant den oproep voor deze vergadering las, dachtde Heer Poels is nog niet tevreden, vooraleer hij ook voor de Boeren de gevolgen van dea crisis zooveel mogelijk bestreden heeft. Samen mei den EdelAchtb. Heer Burgemeester heeft hij na voor de Arbeiders gezorgd te hebben, thans deze gelegenheid tot hulp voor den Boer aangegrepen. Daarvoor verdienen zij giooten dank. Naast de tijdelijke belangen zijn hier ook de moieele en gods dienstige belangen ten zeerste ge diend. De wagen 2it nu vast, zegt men. Wel hebben we hier een flink voor span, maar dat span kan alleen den wagen niet uit het moeras halen, daartoe moeten allen' meewerken waarmede onder Godszegen de ge volgen der crisis zullen gedragen kunnen worden. Met den gewonen C hristelijken groet werd deze vergadering gesloten met dank aan den Heer Pyls c.s voor het keurige arrangeeren der vergaderingszaal. De staking aan de werkverschaf fing in Groningen, is deze week verloopen, maar reeds vragen nieuwe dreigende arbeidsconflicten onze aan dacht. Aan de particuliere mijnen in Limburg willen de katholiek-ge organiseerde mijnwerkers in staking gaan, als de zoo lang hangende kwesties der pensioenregeling niet spoedigst worden opgelostzeker zullen zij in deze actie op de mede werking der overige bonden kunnen rekeuen. De rijksbemiddelaar, is bezig om dc partijen tot elkaar te brengen en daarmee het dreigende gevaar te bezweren. Ook in het Noorden dreigt een groot conflict, in de havens n.l. van Rotterdam en Amsterdam. De werkgevers wilden er de loo- nen met 15 pet. verlagen, maar n« meerdere concessies is dat percen tage tot 7 pet. gereduceerd. Ook van die verlaging echter wil len de arbeiders niet weten, zóodat een strijd van hard tegen hard te verwachten is, Er is dus wel economische roering op het oogenblik. Ook de boeren zitten daar midden in en ze zijn zelve in een zwakke positie. De arbeiders kunnen nog vechten voor hun zaak, maar de boeren moeten genoegen nemen met wat de omstandigheden bieden of... ontroo- ven. Nu is de boter-export op Duitsch- land weer bedreigd. Deze export be droeg in 1930 nog 4C0 ton en 1931, toen de koopkracht onzer Oosterburen sterk was gedaald, 16 300 ton. Maar nu heeft de Duitsche regeering een nieuwe regeling van invoerrechten verordend voor boter, waardoor uit ons land nog slechts 5000 ton pet jaar tegen het oude tarief van 50 Mark per ton mag worden ingevoerd, terwijl alles daar boven met 100 Mark zal worden belast. Toch moet men toegeven, dat de Duitschers onze belangen in dit geval zooveel mogelijk hebben ontzien, wa-it voor de landen, die haar munt waarde deprecieerden om beter op de bu tenlandsche markt te kunnen concurreeren, en daar hadden we heel wat van te lijden is een extra zwaar recht bepaald. Onze concurrent Denemarken b.v. moet van 5000 ton al 86 Mark per ton betalen en van de rest 136 Mark. We zullen de concurrentie met de Scandinavische landen op de Duit sche markt dus met meer succes kunnen weerstaan. Het grootste gevaar, dat nu dreigt, is datj, Denemarken en Zweden de boter eerst naar Holland zullen uitvoeren en vandaar naar Duitsch- land. Dat de regeering daartegen nu eens tijdig optrede door het schep pen van contingenteeringsbepalingen! In Rotterdam is een bestuurscrisis uitgebroken, omdat de socialistische wethouders De Zeeuw en Brautigam, beducht geworden door de vele protesten uit eigen kring, niet cftrec- telijk meer wilden meewerken aan een 8 procents korting der ambte naarssalarissen. Dan willen wij ook de nieuwe belastingsvoorstelleD niet aanvaarden, zei de raadsmeerderheid. Of het een én^het ander, óf geen van beide. Na dit votum hebben de bovengenoemde heeren hun ontslag genomen uit B. en W. Financieel zit Rotterdam min of meer In den put en nu de belastingsvoorstelien zijn verworpen, zegt de burgemeester, dat hij Rotterdam niet besturen kan. Men mompelt reeds, dat de benoe ming van een regeeringscommissarls is te wachten, die de bestuurstaak van den raad zal overnemen. Zou de oud-burgemeester en saneerings specialist Zimmerman hier een kans krijgen...? Alle moeilijkheden, waaronder de maatschappij gebukt gaat, kunnen een zeker deel des volks niet be wegen om van haar gewone pretjes af te zien. In Sittard besloot de raad, op aandrang daartoe van de katho lieke en protestantsche geestelijkheid, om de maskerade tijdens het Carna valsfeest te verbieden. De voorstem mers in het plaatsje, worden er nu op alle mogelijke wijzen lastig gevallen en de onbezonnen menigte gooide bij al dezen prompt de ruiten De justitie schijnt eindelijk krach tiger te willen gaan optreden tegen „De Tribune", die dag op dag een groot deel des volks in haar heiligste gevoelens blijft beleedigen. Lafhartig onttrekken de bedrijvers zich aan de consekwenties, bewerende, dat er geeD redacteur is aan het blad en geen directeur, in geen enkel opzicht dus een verantwoordelijke persoonlijkheid. De schrijvers zijn onbekend of zoek. Door e>n inval in het gebouw heeft men nu materiaal trachten te ver zamelen. De regeeting schilt op het momeDt een appeltje met de Belgische regee- ring. die op vrij beleedigende wijze een hoogleeraar uit Nijmegen, Prof. pater Kors, aan de grens deed tegen houden, hem aldus belettende om in Leuven te spreken op een vergade ring van katholieke studenten ten behoeve van een propaganda voor... den wereldvrede. Er zijn erger mis daden te beletten, maar de Belgische ïegeering Lat zich nog ai eens de wet voorschrijven door een groepje luidruchtige en heethoofdige Brussel schei, nationalisten, die graag met sabels rammelen, liefst Fransche sabels. De Vlamingen zijn natuurlijk zeer verontwaardigd over het ge beurde. Hier boezemen sterren en strepen minder ontzag in. De soci's moeten heelemaal niets van hebben. Ze hebben van de week nog een wets ontwerp bij de Kamer ingediend om ook den Vrijw. Landstorm onder controle van het parlement te bren gen, i.e. wat de mobilisatie van dat corps betreft. De regeering zal wel niet veel met dat ontwerp op hebben en vermoe delijk de meerderheid van het parle ment ook niet. Parlementsleden vinden elkaar allemaal even verdien stelijk en eerbiedwaardig, maar som migen huoner willen bij gelegen heid wel eens een buiten-parle mentaire wandeling organiseeren, en voor zulke gevallen schijnt de regee- ring graag over wat menschen te willen beschikken, die achter het avoDtuur aangestuurd kunnen worden. En dan is het moeilijk om aan de ondernemende parlementsleden eerst te gaan vragen, of ze het goed vinden. Van beide kanten bekeken, hebben beide zijden groot gelijk. Voor de toeschouwens is het dus een kwestie van eigen plaatsbepaling. Toen in Meppel op Zondag j.l. een voetbalwedstrijd zou worden ge speeld, heeft een inspecteur van politie de^elftallen eerst laten aan treden en ze toen vaderlijk vermaand onderwijl hij zijn sabel liet ram melen om het geval min of meer on- of weinig bloedig te laten ver loopen, opdat aan den Ziekenhuis- dienst de noodige rust zou kunnen worden gelaten en ook de justitie dienst niet te zeer zou worden belast. Het schijnt goed te zijn gegaan. Het gebeurde deed ons denken aan veldpredikers en legeraalmoeze niers. Niet dat we den Meppelschen inspecteur met dezen willen verge lijken, of omgekeerd, maar omdat we ons voorstelden, dat een sport veldprediker. dus een échte dominee, of een voetbalaalmoezenier met meer succes nog Dr. van Prooye's actie ter veredeling van voetballers zou kunnen ondersteunen, dan inspecteu- ren van politie dat vermogen. De tegenwoordige jeugd houdt'nu eenmaal niet meer van gesabeide bedillers als er wat uitgeknokt moet worden op de voetbalvelden, dan trekt men uit pacifistische overwegin gen ook geen mes, nog minder schieten ze daar met revolvers, maar ze schouderen er zich of de tegen partij een sleutelbeenbreuk of „haken" er elkaar de onderbeenen in brokjes. Dat mogen menschen, die geen voetbalenthousiasten zijn, nu al niet netjes vinden, ze doen toch goed om er geen inspecteuien van politie op af te sturen om onze jeugd tot nóg vredelievender gevoelens te stemmen. We zeiden het reeds hier ligt een taak voor sport-veldpredikers en voetbalaalmoezeniers, volkomen in de lijn van dezer werkzaamheid en roeping. Toen men ons in de mobilisatie- jaren onzaliger gedachtenis de soldatenkiel om de schouders liet glijden, toen hebban we door onzen groot-Majoor den iecruten eens duidelijk hooren maken, dat de Koningin ciet wenschte, dat er in het leger werd gevloekt. Zijn betoog was eeen duidelijk, als krachtdadig, zóó krachtdadig, dat we om des Majoors wille blij waren, dat de Koningin niet onder zijn auditorium was. En eiken keer, als er weer een nieuwe ploeg opkwam, dachten we dat wordt weer een zware dag voor den Majoor. Met groote instemming vernamen we dan ook later, dat de geestelijke verzorging der recruten in den vervolge aan veldpredikers en aalmoezeniers zou worden toever trouwd. De Koninklijke Nederlandsche Voetbalbond moest het óók eens zóó probeeren Sjongen meenden we, toen we van het Meppelsche geval hoorden en ons onze eerste jeugd herinnerden, die nog zoo versch achter ons ligt sjongen, wat is de wereld toch veranderd. Zondagsheiliging schijnt een klank geworden uit een grijs verleden en zelfs Zondagsrust wordt min of meer een sproke. Voor tien duizenden is de Zondag nog slehts de dag, waarop men met geweld gezonde geesten tracht te drijven in gezonde, maar gekraakte sport- lichamen. Eerst als Vaz Dias tegen vijf uur zijn voetbaluitslagen heeft bekend gemaakt, daalt er iets van Zondags rust over straten en landauen, en verzamelen de sport-genoten brokken van het gezin voor zoover die brokken nog heel zijn zich thuis om de familietafel, om er na te bouwen over de vraag, of Groen Geel al dan niet verdiend heeft ge wonnen. Onderwijl de radio ons suggereert van „Ich bin ja heut' so glücklich" Soms echter haalt ook die radio ons weer onverwacht uit die neer gedaalde Zondagsche sfeer door de aankondiging van een extra-politie bericht. Dat moest eigenlijk niet mogen op zoon dag, het verstoort alle stemming, dikwijls ook voor den verderen avond. Ook j.l. Zondag b.v. Ook toen vroeg de omroeper onze aandacht voor zoo'n^extraatje. We zaten in gespannen verwach- tnig. „Misschien is er weer een zwart-gelakt heerenrijwiel gestolen"- dachten we somber, maar neen, het geval was ditmaal van heel anderen aard. De burgemeester van Doetinchem maakte bekend, dat uit het Rijksop voedingsgesticht aldaar een 19 jarige verpleegde was weggeloopen, die gebroken Duitsch en Nederlandsch sprak en vermoedelijk 'r zou trachten om de Duitsche grens over te komen. De ontvluchte zoo luidde het bericht is van Poolsche nationa liteit. Hadachten we, dat is een slim me vingerwijzing van dien burge meester om dien Pool dood-leuk de grens te laten overstappen, als ze hem zien. „Verzocht wordt aanhouding en terugleiding 1" hoorden we echter. Toen was onze Zondag heelemaal bedorven. Onze van staatswege verpleegde misdadigers kosten ons 5C00 pop per stuk en per jaar. Voor eigen landskinderen most met zich zoo'n offer wel getroosten, maar dat men nu op Zondagavond den Omroep misbruikt om een duren weggeloopen Pool te beletten om over de Duitsche grens heen voor goed afscheid van ons te nemen, en dat men zijn terugleiding verzoekt om weer nieuwe, goede Hollandsche guldens aan een slechten Pool ten koste te leggen. dat vonden we het meest ergerlijk misbruik van den Zondag. Vooral in crisistijd VENRAY. 23 Januari 1932 Volksontwikkeling te Venray. Na Henri Hermans gehoord te hebben op den avond van 11 Januari in het Luxorgebouw, verwondert het ons niet meer dat deze eenvoudige Noord-Limburger in den Haag zoo hoog staat aangeschreven. We hebben de Volksottwikkeling nog meer lief gekregen nu zij Henri Hermans ons heeft laten hooren met zijn practische wenken, over het bezit, over hoe de bedrijven weer gezond kunnen gemaakt worden en hoe er toekomst zit in het kleinbedrijf. Meerdere malen moesten wij harte lijk lachen als hij met zijn nuchteren humor het publiek teekende, dat zich liet beetnemen door de reclame, door het cadeaustelsel etc. De avond van Henri Hermans was leerzaam. Na de avonden over crisis en nog eens crisis, zal het voor ons een aangename verpoozing zijn te komen luisteren naar Bernard Zuur op Maandag 25 Januari a.s. In de groote kranten is meermalen met veel waardeering gesproken over de avonden van Bernard Zuur. Hij spreekt en zingt, hij speelt piano. Zijn persoon alleen reeds illustreert zijn woord, dat hij boven dien nog verduidelijkt door zijn prachtige lichtbeelden. „Het zeggen en zingen van een negervolk" zal ons een boeienden en spannenden avond bezorgen. H Familie te Venray. Reeds de vorige week hebben wij eenige bijzonderheden medegedeeld over bet a.s. groote feest, voor onze Familiemannen. Intusschen heeft de directeur de meening gevraagd van de leden over een eventueel gemeenschappelijk ont bijt, na de gezamenlijke H. Communie in de H. Mis van zeven uur, op Zondag 31 Januari. In het laatste jaar zijn wij iederen maand gesticht geworden, door de groote groep mannen, die in de voor hun aparte H. Mis ven zeven uur gezamenlijk ter H. Tafel naderden. Iedereen in onze parochie begrijpt het goede, dat hiervan uitgaat. Het één zijn onder elkaar, de ge dachte, dat wij allen broeders zijn, lie zich zoo mooi uit in het naast elkaar neerknielen, aan de Tafel des Heeren, wilde de kapelaan nog meer accentueereD, door, wat Onze Lieve Heer ons reeds heeft voorgedaan in het laatste avondmaal, na te volgen. Daar een dergelijk gezamenlijk eten van honderden en honderden hier nog niet heeft plaats gehad en dus nog eenigszins vreemd is, heeft kapelaan Geurts laten stemmen, of men er voor was, vooral daar op een Zondag vele mannen, weer direct naar huis moeten om aan de vrouw of andere huisgenooten gele genheid te geven om de Zondags plicht fe vervullen. Ongeveer vierhonderd mannen heb ben 't idee zóó prachtig gevonden, dat ze, gedachtig aan de spreuk „waar een wil is, is ook een weg", er niet alleen voor gestemd hebben, maar ook voor deelname zich op gegeven. De twee versierde zalen van SchaefFers, (de twee zalen worden tot één gemaakt) zullen een feestelijk en een blij aanzien hebben, en zul len weerklinken van de vroolijke liederen, van muziek en speechen. Op het podium, zullen te midden van de prefecten de vijf jubilarissen (Johannes Kusters'uit de Schoolstraat is ook nog een vijftig jarig lid) plaats nemen. Het helooft een gcootsch feest te worden, maar d'r is ook alle reden voor5 gouden jubilarissen, zestig nieuwe leden. Opening vanVOridium is Vrijdag avond 29;Januari te zeven'M uur m de groote kerk. De Directeur van het Post kantoor te Venray maakt bekend, dat op de hulppostkantoren Oos trum en Tienray en op de poststa tions te Merselo, Meerlo, Wans- sum en Broekhuizervorst gelegenheid bestaat giften voor het Nationaal Crisis'Comité kosteloos te doen overmaken. Deze giften kunnen ook worden medegegeven aan de bestellers, die op de genoemde kantoren en stations tijdens de bestelling belast zijn met het aannemen van postwissels, giro stortingen enz. Van een Toonceluitvoering. Men zou de waarheid te kort doen met te beweren, dat Zaterdag j.l. de groote Patronaatszaal vol is geweest. Maar 't was een zeer aangenaam publiek. En de goede intentie der Tooneelclub van Schutterij „St. Anna" om te spelen {ten bate van 't geteis terde Patronaat blijft hetzelfde. Pas kort geleden werden in dit blad zoowel Jiet stuk als het spel besproken Laten we volstaan met te ver melden, dat er ditmaal nog beter werd gespeeld. Blijven de leden dezer Tooneel club zoo kameraadschappelijk ais ie thans zijn, dan is er nog veel voor treffelijks van te verwachten.

Peel en Maas | 1932 | | pagina 1