FEUILLETON Iü twee werelddeelen Verkeerde gewoonte. Voor Huis en Tuin. Gemengde Berichten Hjke werken het geloof hebt gehoond en de goede zeden hebt beleedigd Dank gij uitvinders en ontdekkers, die een wereld hebt geschapen, waarin de ziel .vermoord wordt door de organisatie en door de machine. Dank. gij leiders van den handel, die het gouden kalf, mijn symbool, tot uw afgod hebt gemaakt. Dank, gij volksverleiders, die de kruisen verbrijzeldet om de groote leugen, het paradijs op aarde, te verkondigen. Dank, gij meesters van het pleizier, die scharen van menschen uit de heilige plaatsen hebt gelokt in uw zondehuizen, (dancings, bioscopen, bars enz., waar de afschuwelijke wereldsche geest wordt aangekweekt) Dank, gij allenuw voorbereidend werk is goed geweest. Nog slechts een weinig geduld en mijn uur heeft geslagen. Een veldslag is reeds gewonnen. In het land van de zon heeft mijn leger Zijn dienstknechten vernietigd. Het bloed der Christenen vloeit daar bij stroomen en is een lafenis voor mijn geest. Aan de altaren hebben wij de priesters vermoord, de heilige bruiden van Christus hebben wij aan de lusten der menschen prijs gegeven Grijsaards, mannen, vrouwen e; kinderen, allen die het teeken van het lam droegen, wij hebben ze ver moord of gefolterd, in de kerkers geworpen, vervolgd, neergeschoten en hun ledematen in stukken ge scheurd. Ziet hoe groot onze macht geworden isDe geheele wereld kijkt stilzwijgend toe, alsof zij vreug de beleefde aan den christenmoord. Geen van de groote machten der aarde, zij het de staat, zij het de pers, zij het de handel geen erkele van hen allen heeft de partij van mijn offerdieren gekozen. En al weerklonk hier en daar een vereen zaamde stem, zij diende alleen om de stilte rondom haar des te huive ringwekkender te doen zijn. En ziet, hoe de christenen hun hart verloren hebbenZij vieren vastenavond als de anderenzij amuseeren zich, zij handelen en sjacheren en heerschen als de anderen. Zij schijnen heelemaal niet te weten dat bun broeders en zusters terecht gesteld, gemoord en geschandvlekt worden. (In Mexico, Rusland). En de Satan gaat verder Eerst en voor alles„De men schen uit de kerk", Ik heb de cijfers gelezeD, en ze zijn verblijdend groot Maar nog grooter moeten zij wor den tot de reusachtige kathedralen leeg staan, als kerkhoven, *aar on kruid overvloedig de grijze steenen bedekt en ongedierte huist in voch tige hoeken. Werkt hiervoor onver moeid. Fouwt uw banken grooter, cn maakt u v sportterreinen en huizen van pleiziac (dancings, bars, bios copen enz.) nog geweldiger. Bouw ze om tot feeëriekestralende paleizen. Vergroot de aantrekkelijkheid van aw schouwspelen, tot honderddui zenden in machtige hallen plaats nemen en met stokkenden adem de wedkampen van worstelaars, hard- loopers en boksers volgen. Laat daarbij melodiëen weerklinken, die met teere lust de menschen ontze nuwen, zoodat ze ineenzinken met gebroken krachten. En hebt gij ze uit de kerken gekregen, ontneemt hun dan langzaam en geleidelijk de laatste restjes van hun godsdienstige herinneringen. Verwarring moet ge stichten en van verboedering praten en van nobele menschelijkbeid en van liefde en van alle dingen, die ook hen dierbaar zijn. Alle geloofsbelij denissen moet gij door elkaar men gen, totdat ook hun geloof nog slechts tot een van de vele onmoge lijke lijkt te behooren. Alle wijsgee- rige stelsels moet gij dooreen mengen totdat de in duizend systemen ver doolde waarheidszin zich vergeefs inspannen zal om de ééne Waarheid te achterhalen. Totdat hij het einde lijk opgeven zal om nog aan een waarheid te gelooven. Dat alles moet gij liefde noemen, broederschap 21 Meester Dorrens kwam onwil lekeurig in kennis met haar, en dikwijls dacht hij, dat zou iets zijn, haar in de zaak van Sam zeiten, dan kon hij zich beter aan zijn handel en aan zijn specula ties wijden, des te meer, daar in den aanbouw der stad rivierop waarts een kapitale beweging was gekomen. Reeds had hij in het midden een groot aantal acres gekocht, en aasde op nog meer en steeds meer, en droomde zich reeds heer en meester in een eigen stad, die men Dormapopolis doupen zou. Alles Amerikaansch. Hoe langer hij peinsde, hoe meer hij tot de overtuiging kwam dat hij op den waren weg w,as, schatrijk te worden. En op een vroegen morgen, terwijl zijn buurvrouw opruimde en poetste naast hem, en Sam er op uit was, polste hij haar zeer voorzichtig en zeer van verre. Zij «cheen niet ongeneigd, maar zij begreep niet goed waar Mees ter Dan Dorman heen wilde. Dat zou haar weldra klaar wor den. Zij bezorgde den verkoop van Sam en het stroomde van klanten op haar aan. en verzoening. En terwijl gij deze banale woorden uitspreekt, die alle zintuigen in de war brengen, moet gij de meDSchen rot die belangen aandrijven, die langzamerhand alles in één enkelen strijd om het bestaan zullen veranderen. Van vrede zult gij spreken, terwijl ge nieuwe giftgassen uitvind. Van gemeenschap zult ge spreken, terwijl ge messen onder de menschen werpt. Vooruit, de leugen geweven in het spel der diplomaten, totdat niemand meer een oplossing ziet. Op tot den concurrentiestrijd in de industrieën, tot zij allen in doodelijken gevechten vernietigd hebben, wat toch hun ge meenschappelijk voedsel is. Zet den eenen stand tegen den anderen op. de landsambtenaren legen de arbei ders. de arbeiders tegen de boeren totdat alles nog slechts één chaos is, een woelige zee ven razende men schen. En als gij alle godsdiensten en filosofieën door elkander hebt ge mengd en als gij allen vastgeklonken hebt aan de aardsche belangen, laat dan de muziek luide klinken, ge meenschap, broederschap, humaniteit en mijnentwege ook van het godde lijke, ontsterfelijke, van vooruitgang van wetenschap, techniek en bescha ving, want dat alles heeft de mensch noodig. Ook een geheim moet ge aan de menschheid openbaren, want zij kan niet leven zonder de „Ahnung" van het heilige. Ziet, wat dat betreft, heeft mijn groote tegenstander (be doeld is God) den mensch door grond. Ja, hij is verstandig, deze eeuwig gehate, hij gaf aan Adam zijn vrouw en hij gaf aan zijn Rijk de Vrouw, van wie de profetieën melden, dat zij den kop van de slang zal verpletteren (bedoeld is Maria). Maar nog heeft de slang zijn kop omhoog, nog leeft Satan. Boots de wijsheid van den Wijze boven de wolken na. Geeft aan de vrouw rechten, die geen God haar geven kan. Geef haar publieke vrijheid, opdat zij heerschen kan en koningin zijn. En terwijl gij dit zegt, terwijl gij haar van de groote emancipatie van het vrouwelijke geslacht spreekt, zorg dan dat zij haar verliest. Ge bruik de zwakheid van Eva's doch ters, haar ijdelheid en haar zucht oc zich te laten gelden. Geef haar het modeblad en zij zal het Evangelie vergeten. Laat haar beeld triomfeeren in honderden illustraties, in de bios coop en op het theater. Laat de mannen, Iaat de jeugd rond haar dansen. En des te harder gij haar spreekt van vrijheid, des te verleide lijker gij het lied van liefde en schoonheid aanheft, des te meer moet gij haar zinnen prikkelen en haar ziel in de vergetelheid achter laten- Totdat nog slechts het lichaam overblijft, de verleidelijke gestalte en cotdat het moederschap en de maag delijkheid rillend langs de straten staan, te koop voor geld. Maar over het volk, dat de onschuld zijner maagden en de waardigheid zijner moeders niet meer kent, zal een waanzinnige doodsangst neerdalen, want zij hebben de natuur van den moederschoot vernietigd, het moeder lijke zelf verwoest, het heiligdom van het huisgezin ontwijd, de mysteriën van het geslacht geschandvlekt en lijkenlucht verpest de lente hunner toekomst. En als gij zoo alle orde verwoest, alle wijsheid verdraaid en alle hoog heid bevlekt hebt en als de mensch heid in zijn vertwijfeling niet meer weet, waarheen zij zich wenden moetals alles een enkele, chaotische mengeling van begrippen, beelden, reclames en frazen geworden is, als de eene groep roepen zalHier is Christus en de ander Daar is hij... dan, ja dan heeft mijn uur geslagen. Dan zullen wij alle verwarring op lossen in den kreetEcrasez l'infame. Wij zullen de beminde stad omsin gelen en er zal geen steen op den Zij kwamen van alle zijden, en het debiet moest wel het dubbele zijn van vroeger. Nu was hij niet meer te hou den. Op een avond was hij klaar met den Heer Sam Dinddy, die weldra met Dan's duilen in den zak, de wijde wereld introk, en Harrike heer en meester van de heele zaak liet. En de zaak werd drukker aan- zienderoogen, en de menschen stroomden inderdaad toe, alsof er nergens wat te vinden was, dan bij Dan Dorman in den bazar voor alles. Ook bleek dat hij en gelukkige greep had gedaan in de Rivier City No. 3. Zij groeide met dén dag en haar ligging was zoo gunstig, dat hij vroeg of laat de River City een en twee zou en moest opslokken. Maar de meeste inwoners woon den nog altijd om Meester Dan Dorman, die in het volste ver trouwen op zijn winkeljuffrouw, haar de leiding der zaak overliet. Zelfs spookten hem gedachten aan trouwen en een nieuwe huis houding door het hoofd en wie weet wat er nog gebeurd zou zijn want Harrike had meer dwaas heden begaan, en die was nog lang niet de eerste, was er niet iets onverwachts, iets verschrik kelijks gebeurd. Sara Dinddy's werk. De Heer Harrike Dorrens van de Kleine Gracht te Maastricht, was in Amerika een slimme vo- andere blijven. De martelingen uit de geschiedenis zullen verbleeken bij datgene wat aan wreedheid naar boven zal dringen. En het dier van de zee zal komen, en het dier van het land, Vervuld zal worden wat geschreven staat„Zij aanbaden den draak omdat hij de macht op de dieren had overgedragen, en zij aanbaden het dier.... Hem werd toe gestaan om oorlog te voeren tegen het heilige en het te overwinnen. Hem werd macht geschonken, over alle geslachten, stammen, talen en volkeren. De bewoners der aarde aanbaden hetallen, wier naam niet geschreven staat in het levensboek van het lam, dat vanaf het begin der wereld geslachtofferd is...." Aldus sprak Satan op zijn troon van rook en vuur. Zijn boden ver spreiden zich naar alle uithoeken der aarde. Reeds verdonkert het zonnelicht. Het uur der duisternis heeft geslagen. Friedrich Muckermann S.J. Er zijn gelukkige stervelingen, aldus de Nieuwe Ct.. die weinig bemerken van hetgeen voor minder beweldadigden een dagelijksche kwel ling is de strijd om het bestaan. Die bevoorrechten kunnen zich moei lijk indenken in het voortdurende getob van hen. die door de gevolgen van de crisis hebben te lijden. Daarom schijnt het ons wel nuttig toe om eens de aandacht te vestigen op een toestand, die in beter dagen niet zoo verschrikkelijk is, ja, zelfs door de betrokkenen wordt bevor derd, maar die thans in hooge mate te veroordeelen val*. Het is toch bij niet weinigen een gewoonte om niet al te veel haast te maken met de betaling van hun rekeningen aan de leveranciers, 't Is voor sommigen natuurlijk niet altijd mogelijk om hun aankoopen coDtaot te betalen, waarom zij met hun leveranciers zijn overeengekomen dit per maand of per kwartaal, ja zelfs per jaar te doen. Daarin steekt niets verkeerds, en, zooals wij zeiden, de leveranciers houden over het alge meen wel van zulke klanten, omdat zij daarin eenigen waarborg bezitten, dat zij vaste inkomsten genieten. Doch die jaarlijksche betaling laat soms ook nog wel op zich wachten. Wij hebben zelfs wel gehoord van voorbeelden, dat het twee of drie jaar moest duren, alvorens de leve rancier zijn rekeningen betaald kreeg. Nu durven wij niet beweren, dat die leverancier geen rekening hield met die late betaling en, zooals men wel eens zegt, op het te vorderen bedrag een schepje opdeed, maar in ieder geval hij moest er dan toch maar op wachten. De vrees, dat hij door aan dei verplichting tot betaling te herinneren, zijn klant zou verliezen, leidde er toe, dat hij maar blijft voortgaan met leveren zonder morren of prut telen en ondertusschen moest hij snakken naar datgene, waarop hij toch recht had. Hij kon zich troos ten met de gedachte, dat zijn vorde ring veilig was en op den een of anderen dag soms p'otseling wel zou betaald worden. De gelukkige sterveling denkt er niet over na. in welke moeilijke omstandigheden hij zijn leverancier kan brengen. In normale tijden levert zijn handelswijze al bezwaren op, maar onder de tegenwoordige om standigheden is zij, volgens onze meening, niet te verdedigen. Hij vergeet dat zijn leverancier door de late betaling niet beschikken kan over het noodige geld om zijn zaken te doen. Het gevolg is dat deze geld moet opnemen, en daarvan natuurlijk rente moet betalen, waar door hij bij al zijn gewone zorgen nog andere beslommeringen onder vindt. gel geworden, die men met gewo ne lijmroeden niet gauw vangen zou, maar die reeds in staat was menigen Amerikaan in de val te laten loopen. Hij was zooals wij zeiden zeer gelukkig geweest in den koop van landerijen. Koop is het eigenlijke woord niet. Hij had de voorkeur bij deze belangrijke onderhandeling, die duizenden zou opleveren, als zij naar wensch slaagde. De Rivier in River City No 3 maakte een breede bocht, land waarts in. Zij vormde een natuurlijke ha ven met ook door de natuur ge vormde oevers, als ter ontsche ping gemaakt. Hooger op en lager af waren de oevers steil, die van zelfs eiken handel onmogelijk maakte. Hij had die ligging begrepen ook toen het oerwoud alles bezette met zijn machtige stammen, en de groene bloeiende ranken der lianen, een bloemenvoorhang weefden langs de oevers van den stroom. De eerste blokhuizen stonden op den afstand van eenige mi nuten gaans, maar moesten na tuurlijk door de rivier aangetrok ken worden. Toen had hij een groote opper vlakte land langs de laatste of toekomstige haven in voorkeur gekocht. Op zijn Amerikaansch van toen. Want nu Amerika bevolkt, mach tig en groot is geworden, gaa^ Daar komt ook nog bij, dat de vorderingen van een leverancier in deze tijden minder veilig zijn. Er zijn onder de gelukkige stervelingen menschen, die hun fortuin verliezen kuonen door verschillende omstan digheden. En wat wordt er dan van den leverancier met zijn vorderingen Het is daarom een eisch van den tijd, dat een ieder zoo weinig moge lijk gebruik maakt van het crediet, dat een leverancier hem wilrverlee- nen. Men moet zich den last van betalen op korten termijn in de tegenwoordige omstandigheden ge troosten, teneinde een geregeld han delsverkeer, 't welk toch al dikwijls dreigt ontwricht te worden, te be vorderen. Vele moeilijkheden zouden worden voor tomen, wanneer het meer alge meen werd om dagelijksche benoo- digdheden zooveel mogelijk contant te betalen. Het is ook een middel om de nadeelen van de heerschende malaise te verminderen. De maand December. Wie meenen mocht, dat er in dezen tijd des jaars niet zooveel, om niet te zeggen niets, te doen zou zijn in den tuin, die heeft nog weinig begrip van de alles overheerschende beteekenis eener goede grondbewer king voor de beoefening zijner lief hebberij, een liefhebberij, die voor velen tevens zoo aangenaam, gezond en loonend kan zijn. Zoolang het open weer is, d.w.z zoo lang vorst niet ongeschikt maakt voor bewerking, is het thans vooral tijd om te spitten, zoodat de vorst straks heel de bovenste laag teelaarde kan doordringen, schade lijke levenskiemen daarin kan dooden en de klonters doen verkruimelen, wat een eerste voorwaarde is voor een goede zaad-kieming in het voor jaar en voor het aanslaan der jonge plantjes. Vooral zware grond moet voor de vorst goed omgespit lig gen. Er kan echter ook nog veel ander nuttig werk in den tuin worden ge daan. Onder bloemheesters en strui ken b.v, moet gedurende den win ter de grond luchtig los gehouden worden, voor zoover tenminste tus- schen staande gewassen, als vroeg bloeiende bolgewassen, de grondbe werking niet verhinderen. Maar ook dan maken we in deze maand de grond toch nog voorzichtig wat los, zonder deze bewerking dan echter nog te herhalen in het komende voorjaar. Enkele heesters, die in het voor jaar op het jonge hout bloeien kun nen nu gesnoeid worden en ook uitgedund, voor zoover dat noodig is. Vooral de vruchtboomen echter vragen in deze maand onze aandacht, Het doode hout nemen we er uit en dichte kronen dunnen we. Moe ien we groote wonden maken b. v, door het uitsnijden van kanker- en andere zieke plekken, dan moeten we de wonden met entwas of teer bestrijken: ook vruchtboomcarboli- neum is goed. Verplanten van vrucht boomen gaat in deze maand nog goed bij open weer. Ze kunnen nu ook bemest worden -ook met stalmest. We strooien den mest zoodanig uit. dat rondom den stam een cirkel van 2 M middel lijn vrij blijft en niet verder dan tot de uiteinden der takken. Dan luchtig onderspitten. Het witten der vruchtboomen kan nu ook plaats hebben, teneinde de larven van allelei insecten, als de appelbloesemkever, bloedluizen, dons vlinders, schildluizen enz., welke zich tusschen de schors ophouden te vernietigen. We nemen een meng sel van ijzervitriool en gebluschte kalk. het er zoo niet meer toe. Toen was het bedriegen en op lichten hoog en laag, bij groot en klein. En de wildernis dekte alles toe met haren groenen mantel. Hij had het dus druk, en aan over en weer gaan geen gebrek. Het gebeurde zelfs dat hij in River City No. 3 dagen lang moest blijven, en dan wenschte hij zich zeiven geluk met de aanwinst van Miss Kitty, die hem zoo goed verving. Zij was zoo lief, zoo voorko mend, dat hij als hij door de bosschen toog, dikwijls droomde van lieve Kitty, en ware het niet dat Anneke dan als een engel voor hem kwam te staan, wie weet wat er niet zou gebeurd zijn, of zij niet eens die fameuse Miss Kilty als opvolgster zou gekregen hebben. Hel ging op den definitieven koop aan. Een groote som gelds had hij in een ijzeren kist goed en wei weggesloten. Een groote hoop zeldzame die renhuiden wachtte op den hande laar die komen moest. Miss Kitty zou dan bij de af levering zijn en het geld in ont vangst nemen. Stellig zou hij dien avend thuis zijn. En hij kwam ook dien avond thuis. Meester Dan Dorman was in de beste luim. Hij zong en neuriede in zich zeiven dat het een aard had. Niet zoo algemeen bekend is, dat het in deze maand reeds mogelijk is om op beschutte plekjes spinazie te zaaien. Als het weer een beetje meewerkt, kunnen we dan reeds heel vroeg in het voorjaar oogsten, Vroeg zaaien dik zaaien. Met kunstmest kan men ook reeds gaan werken,niet met stikstofmest echter, die we eerst in het voorjaar toedienen. Op gespitten zandgrond kan men uitstrooien 12 K.C. Tho- masslakkenmeel en 8 K.G. Kali per Are: op kleigrond 8 K.G. superfo sfaat en 6 K.G. Patentkali per Are, Op natte zure gronden brenge men bovendien 20 - 50 K.G. kalkmergel per Are, al naar mate de zwaarte van den grond: op lichten grond het minst. In de huiskamer kunnen we lang zamerhand de allervroegste hyacin then en tulpen brengen, maar nog niet in het volle licht. Dat doën we pas, als de knop in de ontwik kelde neus voelbaar is. Is het nog niet zoover, maar is de bol wel reeds sterk beworteld, plaats de bollen dan eerst nog een paar weken in een donkere kast van een verwarm de kamer. Zieke dieren by Sarrasani. In verband met het bezoek van circus Sarrasani te Heerlen, kunnen wij als aardige bijzonderheid ver melden, dat de rijksveearts, dr. J. Cremers, een jpngen tijger van 2 a 3 maanden de leeftijd waarop deze dieren 't gevaarlijkst zijn behandeld heeft. Het dier had iets aan de klauw. Ook behandelde bij nDg enkele Arabische hengsten, die ziek waren geworden, maar door hem werden genezen. Over de kat gestruikeld. Zondagnamiddag struikelde mej. D. in haar woning in de Rechtstraat te Maastricht over een kat. Zij brak haar linkerbeen, en moest door den G.G.D, worden overge bracht naar het ziekenhuis Calva- riënberg. De ramp van ,,De Ooievaar." De Deli-Courant had een interview met den piloot van de Raaf, Van Dijk, over de ramp van dé Ooievaar. De heer van Dijk verwerpt de theorie als zou het openstaande luik oorzaak van de ramp geweest zijn. Deze oorzaak kan slechts gelegen zijn in de weigering van een der drie motoren op het kritieke moment waarop van den grond moet worden losgekomen, terwijl een vliegtuig als „de Ooievaaar" met een lading van 5100 kilogram na zestien honderd meter over het veld getaxied te hebben, bij weigering van een der motoren niet los kan komen, het geen met een lading van 4750 kilo gram nog mogelijk zijn geweest. De Ooievaar had een zware la ding, doch van overbelasting is geen sprake, daar een lading van 5250 kilogram geoorloofd was. De omstandigheden wijzen uit, dat de snelheid van de Ooievaar onge veer 120 kilometer bedroeg, hetgeen de vliegsnelheid is, terwijl weigering vaD een motor op 't kritieke oogen- blik waarop het vliegtuig van den grond moet loskomen ingrijpen uit sluit. De meening van den heer van Dijk is. dat wijlen Wiersma volstrekt onschuldig is. Deze had geen andere keuze dan te trachten alsnog los te komep, hetgeen even moet zijn gelukt, daar het vliegtuig over een vier meter breede sloot werd gebracht. Het neerstorten was echter onaf wendbaar, daar de invalshoek te groot was. De motoren van de Ooievaar zullen voor onderzoek naar Batavia worden overgebracht. Hij was erg tevreden met zijn eigen. Het ging zoover, dat hij sprong als een jong mensch, en zijn ge weer hoog in de lucht wierp en met groote behendigheid weer op ving, hetgeen van 4de zijde van Meester Dan Dorman ontegenzeg gelijk groot gemak en ervaring bewees in genoemde oefening, en toch en toch mag met zekerheid beweerd worden, dat hij het nooit voor geld gedaan had en ook be wuste behendigheid niet op ker missen of in de wildernissen voor geld vertoond had. Hij lachte, en droomde en ging langzaam. Hij had geen haast Gelukkige menschen hebben geen haast, zegt men, omdat de mensch eens gelukkig, doorgaans aan zich zeiven genoeg heeft. Dan komt het egoisme boven, men kan anderen mis3en. Wat. kunnen u dan anderen scheelen Ook echt Amerikaansch. Maar waaraan dacht dan Mees ter Dan Dorman uit Kilkenny in Ierland. Ziet! daar staat hij stil, bijna is hij uit het bosch getreden. De boomrijen worden dunner, het pad meer begaan; eenig ge- druisch wat de nabijheid van menschenlevens aanduidt, komt naderbij. Hem kon men nauwelijks zien. Maar zijn blik overziet de ge heele River City. Hij omvat ze van alle zijden. (Wordt vervolgd). Het wegenvraagstuk. Het officieel orgaan van den Ned. Bond van particuliere chauffeurs heeft aan de leden een vragenlijst gezonden waarin het oordeel ver zocht werd over de bestaande ver keerswegen in ons land. De volgende vragen waren gesteld Welke wegen zijn volgens U het veiligst? Hoe zijn uw ervaringen met de bestaande wegen, zooals o.a. asphalt beton, klinkerwegen, bij droog en regenachtig weer? Welke wegen bezitten volgens U het meeste lichteffect, ook bij regen? Welke klinkerwegen zijn den laats- ten tijd naar uw meening het slechts onderhouden? De ingekomen antwoorden zijn door de redactie statistisch verwerkt en de totaal uitslag wordt als volgt uitgedrukt in procenten. Nadeelen van de bestaande ver keerswegen. Te smal 57 pet.: te bolrond 27 pet.: bochten te vlak 20 pet. Veilige. Klinkerwegen 70 pet.: asphaltwegen 7 pet.; betonwegen 10 pet. Lichteffect bij droog en nat weer. Betonwegen: droog 33 pet, nat weer 30 pet. klinkerwegen droog 77 pet nat 80 pet, asphaltwegen droog 10 pet, nat, 10. Ervaringen bestaande verkeerswe gen. Klinkerswegen, droog weer goed berijdbaar 80 pet slecht ^O.Opct nat weer goed berijdbaar 80 pct„ slecht 0.00 pet. Betonwegen: droog weer goed berijdbaar 70 pet, slecht berijdbaar 0.00 pet nat weer goed berijdbaar 46 pet slecht berijdbaar 26 pet. Asphaltwegen, droog weer, goed berijdbaar 63 pet, slecht berijdbaar 3 pet, nat weer, goed berijddaar 0.00 pet, slecht'berijdbaar 76 pet, Deze statistiek geeft volgens de redactie het bewijs, dat het meeren- deel der leden voorstander is van eeu goeden klinkerweg. Direct daar op volgen de betonwegen, alhoewel er aan moet worden toegevoegd, dat velen den betonweg als minder veilig beschouwen, wanneer deze door het gebruik glad gaat worden, Bij droog weer wordt de asphalt of bitumenweg' echter niet versmaad. VRIJE OPMERKINGEN. Vrouw, Dame, Gemalin. Zeer fijn heeft een David Strausz in zijn nagelaten papieren Vrouw, Dame. Gemalin tegenover elkander gesceld en haar eigenaardige be teekenis afgewogen in het huwelijk. Zoo spreekt hij Trouwt men uit liefde, zoo wordt men man en vrouw is het uit voordeel, zoo klinkt het heer en dame, en wanneer 't ge schiedt enkel naar staat en stand gemaal en gemalin. Zoo wordt men bemind door zijn vrouw, ontzien door zijn dame, verdragen door zijn gemalin. 't Huishouden behartigt de vrouw, de woning de dame, voor 't fatsoen (stand ophouden) zorgt de gemalin. De vrouw verzorgt den zieken man, de dame bezoekt hem en de gemalin laat vragen hoe 't hem gaat. De vrouw deelt leed en kommer met den man,! de dame deelt zijn geld, de gemalin maakt hem schul den. Is de man overleden, dan beweent hem zijn vrouw, beklaagt hem de dame, en gaat de gemalin in mooien rouw. ONS VROOUJK HOEKJE. „Zeg, Piet, je kunt in dezen tijd van snelverkeer beter het paard van Sinterklaas zijn dan een mensch 1" „Hoe dat zoo, Gerrit „Wel, heb je dan de voorvorigen Zondag niet gezien, hoe de stevige Opper met zijn dappere manschap pen, aan dat stomme dier gevaarloos verkeer verzekerde over de drukke Venraysche straten en wegen, en er zelfs een hoogst bekwaam veearts als „eerste hulp bij ongelukken achter dat beest aanliep, omdat het er zoo „bleek" uitzag In het circus Sarrasani zou een olifant 'n muzikale uitvoering geven op de piano van dat paardenspel. Deze was echter defect geraakt, en daarom liet de directeur een pia no komen uit Venlo. Toen nu onze dikhuid zijn spel beginnen zou, barstte hij eensklaps in snikken uit, en vertikte bet, de witte toetsen aan te slaan. Naar de reden hiervan gevraagd, gaf het arme dier te kennen, dat die ivoren toetsen behoord hadden aan zijn grootvader uit Afrika M. In de straat, waarin het groote warenhuis van Tietz te Aken ^gele gen is, stond deze week een klein kereltje van een jaar of zes angstig te huilen. Een daar surveilleerende Schupo vroeg aan dat manneke, waarom hij zoo huilde. „O, meneer, ik durf niet voorbij de bazaar van Tietz „Is daar dan misschien een kwaje hond, die je bijt?" ,Nee, meneer, maar vader zei gisterenavond tegen moeder „Die Tietz maakt alle „kleine mensies dood 1" Kleine „Roosje" uit een Rotter- damsche achterbuurt kwam bijna da gelijks ongewasschen naar school, zoodat het danig vervuilde kind nu juist geen eau-de-cologne geurafgat Maar de onderwijzeres beslooj

Peel en Maas | 1931 | | pagina 6