De veiligheid op den weg. Varia. Gesterkt en gekalmeerd Krankzinnigenwezen. üemengde Berichten Wat nooit mist! Goede straatverlichting een onafwijsbare eiseli. Zaterdag had de N.V. Stroom- verkoop-maatschappij te Maastricht een bijeenkomst van belangstellenden en belanghebbenden georganiseerd, waar gesproken is over de straat verlichting in verband met de motor en rij wiel wet. De commissaris der Koningin bevond zich onder de omstreeks vier honderd aanwezigen, o.w. voorts waren leden van het provinciaal bestuur, prov. en rijks waterstaat, directies van gemeente dectriciteitsbedrijven, rechterlijke macht, politie, marechaussee, vrijw. erkeersbrigade. Kamers van Koop handel en organisaties, die zich op .«rkeersgebied bewegen. De directeur der Maatschappij heette deze allen welkom en wees t-rop, dat de meeste onzer wegen, ook in Limburg, nog slechts zeer onvoldoende verlicht zijn, hetgeen de veiligheid niet ten goede komt. Deze veiligheid zou enorm worden verhoogd door, te beginnen met de hoofdwegen, bijv. den weg van vlaastricht naar Nijmegen dusdanig re verlichten, dat over dit geheele baanvak door fietsen, voertuigen en auto's zonder eigen verlichting met cdelijke snelheid kan worden ge- eden. De reeds te Geleen en te walmen zich bevindende voldoende erlichte baanvakken bewijzen dit. Wat de kosten van een dergelijke verlichting betreft, voor den weg MaastrichtNijmegen zouden deze aan onderhoud, rente en afschrijving en lichtverbruik f 118,000 bedragen, waarbij dan is aangenomen, dat de weg ook gedurende den geheelen acht verlicht is, een bedrag, dat lechts 1/5 bedraagt van de lasten, welke het wegdek met zich mede- br ngt. Spr. meende, dat hier nog een groot veld braak ligt en dat in onderlinge samenwerking tusschen Rijks wegenfonds, provincie en ge meenten nog zeer veel kan worden bereikt. Spr. leidde daarop een deskundi ge op dit gebied, ir. v. d. Werf horst, in, die dit vraagstuk uitvoerig besprak, telkens met lantaarnplaatjes zijn betoog verduidelijkend. Langen tijd, aldus spr., heeft men gemeend, dat de verlichting van het voertuig de oplossing in zich hield oor de verlichting van den weg. )e ervaring van den laatsten tijd neeft echter bewezen, dat de „open bare verlichting'' minstens even be- belangrijk is, zoo niet belangrijker, dan de voertuig verlichting. Ter illus tratie analyseerde spr. een auto ongeval met dóodelijken afloop, waarbij bleek, dat de straatverlichting geheel onvoldoende was geweest en zelfs de oorzaak was van de aan rijding. Om een nachtelijk aanrijdingsgeval zuiver te kunnen nagaan, moet, wat de verlichting betreft, steeds onder scheiding worden gemaaktomtrent de verlichting van den tegenligger van den aanrijder, en van de omge ving. De wet eischt overal alle factoren der omgeving mede in acht te nemen. Bij de analyse van dit voorbeeld- geval en een vergelijk met tallooze andere gevallen gaf spreker als con clusie te kennen, dat de eisch van goede zichtbaarheid beteekent de aDtiverblindingseisch en dat deze den grondslag moet vormen voor elke goede straatverlichting dat alles om de oogcapaciteit maximaal te houden. Daarbij worden vele opvattingen, die tot dusver voor straatverlichting primair werden geacht, teruggewezen naar het terrein van bijkomstig be lang. De veiligheid op den weg nu wordt in vele gevallen door de uidige straatverlichting niet gediend, uoch juist sterk geschaad. Het aantal ongevallen neemt zoo Zij komen in het Zuiden voor, ook in de woestijn, de groote, de gloeiende, de Sahara, het graf van zoo duizende reizigers en dieren, waar de bewegelijke zandgolven, geheele karavanen verslinden zoo als zeeën geheele vloten. En toch, wie laat zich niet ver blinden door droombeelden, lucht- kasteelen, zich zeiven bedrie genden in allerhanden onzin wijs makende dwaasreden, die niets om het lijf hebben, zeepballen, kinderspeelgoed. Nu geduld! Onze Meester Dorrens is er mee bezig, en wij zullen hem eens aan het werk zien. En in luchtkasteelen, in lucht spiegelingen/, als kinderspeelgoed, zocht hij troost. Troost om de stem van zijn ge weten in slaap te wiegen, om den worm die knaagde, te doen zwijgen. iial wat zou dat een geluk zijn! Rij ken mach tig! Rijk en trotschl Rijk en gelukkig! want lukken moesten zijne speculation, dat kon niet anders, hij zou het overigens zoo voorzichtig mogelijk aanleggen, slechts een gedeelte zou hij wagen van zijn gelden, een klein gedeelte maar, mis lukte het dan, zoo had hij nog genoeg geld over, genoeg in de beurs, om 'n tweede zaak te be ginnen, en trouwens dan zou men hem ook niet voor vermogend aanzien, ook dat had hem de Amerikaan bijgebracht, als een onrustbarend toe, dat het een werke lijk sociaal belang mag worden ge acht, om een redelijke veiligheid van den weg terug te winnen. Voor den avond zal dit, aldus spr., alleen kunnen geschieden, indien we voor goed afstand doen van elke struisvogel-politiek doch ons de volgende vragen scherp voor oogen stellen Op welke wijze kunnen wij gene zing bereiken van de algemeene kwaal, dat „men" nog steeds zoo gecharmeerd is van de zichtbare lichtbronnen Op welke wijze bereiken wij een doorvoeren van de strikte onder scheiding tusschen signaallichten, verlichtingsbronnen en reclamever lichting Is een uniformiteit in wegsignaal- verlichting niet dringend noodzake lijk Indien, ook bij de huidige wet geving, blijkt, dat in een bepaald geval een auto-ongeluk of dergelijke te wijten is aan de bestaande straat verlichting, wie moet dan verant woordelijk worden gesteld Hoe moeten wij, uit hoofde van economie, het feit beoordeelen, dat in elke groote stad nog steeds duizenden lantaarns 40 pCt. van hun lichtstroom naar den eindeloozen hemel uitzenden Op welke wijze komen wij tot algemeen geldende voorwaarden tot noodzakelijke minimum-eischen Wat moet voor zulke voorwaar den en eischen de basis zijn Slechts als wij allen doordrongen zijn van de noodzakelijkheid, om op deze vragen antwoord te geven, zullen wij in staat zijn, te luisteren naar de afdoende beantwoording, die er reeds is en zullen wij bereid zijn om deze beantwoording in prak tijk te brengen in een werkelijk goede verlichting van den openbaren weg. Want een betere wegverlichting is een sociale noodzaak uit hoofde der bedreigde veiligheid. De Commissaris der Koningin sprak een slotwoord, waarbij hij de hoop uitsprak, dat het vraagstuk der wegenverlichting in onderlinge samen werking tusschen de betrokken auto riteiten en de dir. der S.V.M. tot eene spoedige en volmaakte oplos sing moge komen. Meisjes. De wereld heeft groote behoefte aan meisjes, die moeders rechterhand zijnmeisjes, die, na moeder, de kleintjes het hartelijkst kunnen pak ken, en die het huiselijk kluwen kunnen ontwarren, als de zaken verkeerd loopen meisjes, in wie vader zijn troost vindt, omdat zij iets méér bezitten dan schoonheid, en op wie de groote broers trotsch zijn, omdat zij iets in zich hebben, dat hooger waarde heeft dan de kunst om te dansen en te schitteren in gezelschap. Meisjes, die haar voeten geen ge weld aandoen en haar gezondheid niet in gevaar brengen door hooqe hakken en corsettenmeisjes, d>e dragen willen wat lief is en goed staat en lachen om hetgeen de mode voorschrijft, wanneer deze dwaas en belachelijk is. Ook hebben wij goede meisjes noodig meisjes, die lief zijn en het hart op de tong dragenonschul dige meisjes, rein en eenvoudig, die minder weten van zonde en dubbel hartigheid en kwaad op 20 jaar, dan het vrijpostig schoolkind thans maar al te dikwijls als het pas 10 is. Meisjes, die zich toeleggen op sparen en niet op uitgeven meisjes, die onbaatzuchtig zijn en haar uiter ste best doen vreugde en troost te verspreiden in het gezin, in plaats van een drukkende last te zijn. Wij hebben behoefte aan meisjes met een hart meisjes vol sympathie en teederheid, die tranen stor'en over de nooden van anderen en wier glimlach haar schoone gedachten middel om niet op zijn Ameri- kaansch bedrogen te worden; denken de menschen dat gij niet veel hebt, dat gij een arme slokker zijt, zoo zoeken ze u niet op te lichten. En dan dacht hij ook, hoe voorzichtig hij was, zijn geld in zijn koffer, en zelfs daar zoo slim mogelijk verstopt te hebben, in een laars, wie zou daargeld in zoeken Maar zijne eerste zaak zou wel lukken, men had hem immers altijd gezegd, dat hij goed voor den handel was, en was hij dat soms vroeger niet geweest, dat zou nu ander3 worden. Vroeger? Nujal vroeger,had hij toen geen lust in de zaak, nu het was dan ook eigenlijk niet de moeite waard geweest, dat armzalige zaakje op de Kleine Gracht, maar nu zou het voor uitgaan, en hij zou er bij zijn vroeg en laat, en dat zoo lang totdat hij rijk zou zijn, en dan., dan.... En in vervoering staarde hij voor zich uit, toen op eens een geweldigen schok... door het schip ging, hij zich nog even kon vast grijpen en ternauwernood staande bleef. Het schip was in beweging en in volle zee, de kusten ver dwenen links en rechts, en zee, zee wat gij zaagt, overal rondom ie zee, de oneindige zee. Het schouwspel greep hem aan. Zijn nietigheid ging als een verraadt. Wij hebben genoeg knappe meisjes en geestige meisjes, die in gezelschap schitteren. Geef ons vroo- lijke, gevoelige meisjes met een warm hart, vriendelijk en onderhoudend voor hare omgeving en zonder ver langen om in de wereld uit te blin ken. Met een klein getal van zulke meisjes om ons heen zou het leven voor allen opfrisschen, zooals het warme weer onder den invloed der zomerregens. Dr. Hall. De malaise. 't Is malaise, niet? Slechte tijden. Lage inkomsten. En de voorhoofden rimpelen zich, de wenkbrauwen worden gefronst,.... hoe komen wij den langen winter door Maar dan moet je de cijfers van de Nijmeegsche kermis zien. Er zijn zakenlui, die, om dat akelig spook der malaise te bestrijden, een iosigne in hun knoopsgat dragen, waarop geschreven staat„onze za ken gaan goed". Of„wij kennen geen malaise". Hier in Nijmegen kan men de cij fers van de kermis gebruiken ter be strijding der malaise. Ze volgen hier onder men kijke ze met aandacht aan Vooral de opbrengst der ver makelijkheidsbelasting moet men in het oog houden in 1930 bracht deze belasting f 17068.04 op, en in 1931 f20548 80, dat is f 3480.76 méér. Dat beteekent, dat er in de acht dagen van de kermis voor honderd duizend gulden alleen aan entrees is uitgegeven, want de /ermakelijkheids- belasting bedraagt 20 pet. Verleden jaar f85.000, dit jaar ruim f 100.000 Wat 'n malaise, wat 'n malaise. Die honderd duizend gulden zijn alleen besteed aan entrees, en tel daar nu maar bij, wat er verder ver teerd is. Dan hebt ge een juist beeld van de sombere tijdsomstan digheden, waarin wij leven. worden Uw vermoeide en overprik kelde zenuwen door het gebruik van Mljnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog Verschenen is het tweede jaarboek der Ver. van R. K. Gestichtsartsen en inrichtingen voor krankzinnigen en zwakzinnigen, waarvan Secretaris is de bekwame en bekende pcychia- ter de heer Dr. H. J. Schim van der Loeff, Geneesheer Directeur van het St. Annagesticht alhier. Aan het met groote zorg samengestelde boek, hetwelk een beeld geeft van den toestand en werking der bij de ver- eeniging aangesloten gestichten en tevens vooral voor geneesheeren en psychiaters waardevolle statistieken enz. bevat, ontleenen wij voor wat de beide alhier gevestigde inrichtin gen betreft het volgende. St. AnnagestichtOp 1 Jan. 1930 trad de arts W. F. Nuyens, die te voren reeds hulp verleende offi- ieel als derde geneesheer in functie Geneesheer Dir. H. J. Schim van der Loeff, 2de geneesheer pl. v.v. Gen. Dir. Dr. C. A. Th. Engelman. Voor de patiënten bleef de gods dienstige verzorging wederom toe vertrouwd aan den W. E. Pater Benjamin Hoefnagels O.F.M., terwijl de Z. E. Pater N. van Vliet, Gar diaan O.F.M. aangewezen bleef voor de zielzorg der Eerw. Zusters en verpleegsters. Op 1 Jan. 1930 waren in verple ging werkzaam 40 eerw. Zusters en 63 leekenverpleegsters, terwijl het aantal patiënten op 31 December bedroeg 689. Verder waren bij den huishoudelijken dienst nog werkzaam 15 eerw. Zusters en 10 meisjes. Het St. Annagesticht omvat 8 pa viljoens voor 4e klasse patiënten en 3 paviljoens voor le, 2e en 3e klas- trilling door zijn heele wezen, Gods almacht en grootheid kwam verpletterend over hem, maar niet lang. Alles is gewoonte, en ook voor Meester Dorrens werd dat majestueuze gezicht, gewoon, vervelend, naar Wij weten immers, dat hij een bijzonder gemak van «afschudden" had, waardoor hij alles, wat hem hinderde, met een zwaai van zijn hoofd, afwierp. Maar die eerste schok der zee, was een onaangename kennis making geweest. Die had hem heel en al door elkander geschokt, en het binnenste boven en het bovenste onder. Hij was in een staat van revolutie geraakt. Hij was zeeziek. En de overmoedige Meester Dorrens, wakker geschud uit zijn luchikasteelen enhersenschimmige droomerijen, was op eens zoo klein, zoo ellendig, hij voelde, dat de vloek Gods loodzwaar op hem drukte. Hij begon te kermen en te zuchten, en le steunen en te weenen. Daar lag hij op een hoop touwwerk in een hoek, te ellendig om aan te zien. Een onuitspreke lijk gevoel van ziek zijn, ging hem radbrakende door alle ge lederen. Machteloos lag hij daar, als een pak, dat men er neerge worpen had op het verdek, bleek en ontdaan, tot slervens toe moede en af, en hij dat alles se patiënten. Het maximum aantal dat verpleegd mag worden bedraagt 690. De opname bedroeg in 1930 159 personen tegen 180 in 1929. Afgevoerd werden 113 patiënten, waarvan 37 hersteld, 39 als genoeg zaam hersteld 1 als niet hersteld, 7 door overplaatsing en 29 overleden. Verder bevat het verslag nog vele gegeven over de geneeskundige ver pleging, ontspanning der patiënten enz. Wat het St. Servatiusgesticht be treft het volgende Geneesk. dienstle geneesheer A. J. J. Janssen, 2de geneesheer Dr. J. de Jongb, 3de geneesheer J. A. M. Hootsmans. De godsdienstige verzorging ge schiedde ook door den W. E. Pater Benjamin Hoefnagels. Op 1 Jan. waren in de verpleging werkzaam 28 eerw. Broeders, 59 inwonende leek- verplegers en 7 uitwonenden. De huish. dienst werd waargenomen door 4 eerw. Broeders en 19 knech ten. Het maximum aantal patiënten kan bedragen 733. Opgenomen werden 105 patiënten waarvan uit de maat schappij 61 en 44 uit andere ge stichten. Ontslagen werden 83 patiën ten. Wat de huish. dienst betreft, kunnen we melden, dat het gesticht aangesloten werd bij het electriciteits- bedrijf der S.V.M.vroeger had het gesticht een eigen installatie. Evenals bij het St. Annagesticht en de andere inrichtingen in dit boekwerk voorkomende volgt nog een duidelijke uiteenzetting over de geneeskundige dienst, waarbij we nog memoreeren, dat als tandheelkundige aan deze inrichting verbonden is dr. A. Kruytzer, terwijl het gesticht zelf in het bezit is van een modelinstallatie. Wie het werk met aandacht leest, kan zien, dat in alle R.K. gestichten de patiënten met de grootste zorg behandeld worden en alles gedaan wordt om hun droevig lot zooveel als eenigszins mogelijk is te verzach ten. Gevaurlyke vreemdelingen. ,In een buitengewoon algemeen politieblad deelt de commissaris van politie te Heerlen mede, dat blijkens een bij hem uitgebracht rapport, op 6 October 1931 twee van naam on bekende Duitschers, waarvan de een groot van postuur is, lang ongeveer 1.80 M., mager gezicht donker uit terlijk en gekleed met donker blauw costunm en lichte pet, terwijl de an dere persoon kleiner van postuur is ongeveer 1.60 M. lang, gezet, don kerblond uiterlijk gekleed met bruine jas met witte stippels en donker blauwe broek, terwijl bij op het hoofd eveneens een lichte pet droeg per tram van Aken zijn gekomen tot aan de Nederlandsche grens de Locht te Heerlen. Zij hebben zich vervolgens te voet Nederland in begeven en toon den aan een ander persoon, dien zij ontmoetten een slaghoedje, waaraan een stuk lont was bevestigd, onder mededeeling dat zij communisten waren en een en ander moest dienen om in Nederland een aanslag te plegen. Belgisch brood te Maastricht. Het bestuur van den R.K. Bak- kersgezellenbond te Maastricht, heeft op een daartoe strekkend verzoek van den Regeeringscommissaris aan dezen uitgebracht een uitvoerig rap port omtrent de werkloosheid in de bakkersbedrijven, vermindering van loon, en mindere broodproductie, dit alles tengevolge van de toepassing van de Tarwe wet en den hieruit ge volgden invoer van Belgisch brood Pijnlijke kloven en de wonden, ont vellingen en schavingen, die gij bij Uw dagelijkschen arbeid opdoet, genezen het spoedigst door Purol steeg de wroeging hem als in de keel. Ach kon hij maar ver geten 1 Vergeten! Vergeten! Kon hij maar vergeten Plichtvergeten, trouwelooze vader, echtgenootWat hebt gij gedaan Wee u wee u En hij vatte zijn hoofd tusschen zijn beidehanden en slootde oogen. Hij kon het niet meer uithouden. Alles draaide, keerde, danste om hem heen. En hij murmelde tusschen de handen, voor zich heen wee u wee u En hij wierp zich op zij, het hoofd op een hoop zeildoek en snikte: wee ul wee u! En daar op eens nogschoot hem de gedachte aan sterven, storm verzinken, vergaan 1 Hij werd koud als ijs en rilde over al zijn ledematen en snikte: HarryHarry wat hebt gij ge daan I Ach, waarom was hij niet in Maastricht gebleven, op de Kleine Gracht, in zijn net huisje en zijn nette zaak, en goed opgepast, en gewerkt, en voor zijn kinderen gezorgd, zoo als zijn plicht was. En als er nu eens storm losbrak, wat dan, o weeen hij meende dat hij het schip onder zich voelde wegzinken, dat de bodem er uit ging, dat het klotsende water steeds hooger en hooger klom, hij verloor bijna in de Zuidelijke grensgebieden. Uitsluitend wordt in dit rapport een beeld gegeven van den toestand op twee en veertig bakkerijen van Maastricht, waarbij niet zijn begre pen de bakkerijen, gevestigd in de buitengemeenten. Het aantal kilogrammen brood, dat thans minder gebakken wordt, is inderdaad ontzaglijk. Slecht een vier tal bakkerijen oordeelen het ge- wenscht haar productievermindering op een andere wijze tot uiting te laten komen. Zoo geeft een bakkerij 30 pet. productievermindering, een tweetal spreekt van 30 en 100 broo- den per week minder, terwijl een der grootste Maastrichtsche bakke rijen uit de verminderde inkomsten der broodbezorgers haar productie vermindering laat aflezen. De 38 overige bakkers hebben een gezamenlijke productievermindering van 9016 kg. per week. Met ingang van deze week werd aan acht der 31 bakkersgezellen ont slag aangezegd. Nu is buiten deze reeds een zes tal ontslagen. Het toch al niet hoog salaris der bezorgers die op het zoogenaamde uitbrengtarief werken, is tengevolge van de ontstane crisis met f 2 gemiddeld per man vermin derd. Gezamenlijk derven zij volgens het rapport f 62.75 loon per week. De steeds toenemende invoer van Belgisch brood zal natuurlijk dit loon nog meer naar den lagen kant gaan drukken, zoo zij niet eerder ontslagea worden. De werklooze bakkersgezellen ne men thans den verkoop van Belgisch brood in de stad hiertoe door de omstandigheid gedwongen zelf ter hand. Nu is het reeds Jbekend, dat een werklooze ongeveer 150 kg. brood per dag vent. Het bestuur van den R.K. Gezel- lenbond mocht naar aanleiding van dit rapport van den Minister j.l. Zaterdag bericht ontvangen, dat een onderzoek gaande is, waarbij ge streefd wordt naar het spoedig tref fen van voorzieningen. Inbrekers wraak. Zaterdagnacht hebben dieven zich toegang verschaft tot de kantoren der Asmans' Briefhoudersfabriek te Tegelen. Alle laden en kasten wer den opengebroken, doch toen er geen geld gevonden werd, hebben de dieven maar alles vernield en be schadigd. Brund. In den nacht van Zaterdag op Zondag is brand uitgebroken in schuur en stallen van den landbou wer H. te Steyl. Een paard en eenige varkens, be nevens verschillende landbouwwerk tuigen werden een prooi der vlam men. De brandweer van het Missiehuis was spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met eenige waterstralen. De woning kon gelukkig behouden blijven. Alles was zeer laag verzekerd. Autobotsing in den mist. Op den Haarlemmerweg, dichtbij Halfweg heeft Zondagavond een ernstig ongeval plaats gehad. Uit de richting Amsterdam en uit de richting Haarlem naderden op hetzelfde oogenblik met vrij groote snelheid twee auto's. Door den avond nevel die zich hier en daar zelfs tot mistbanken verdichtte, was het zicht op den weg vrij slecht. Bij de Zwet- brug, waar een tocht in den weg is, reed de auto uit Amsterdam, waarin behalve de chauffeur nog een militair was gezeten, die onderweg gevraagd had te mogen meerijden, den Haar- lemschen auto in den flank aan. In dezen laatsten waren gezeten een heer, Jie den wagen bestuurde, zijn verloofde en haar zuster. Door den schok van de aanrijding vloog een der dames door de achter ruit en bekwam zulke ernstige ver wondingen door de glasscherven, dat zij vrijwel onmiddellijk overleed. Het bleek later, dat een slagader het bewustzijn, men sleepte hem uit medelijden naar zijn hut en wierp den kermende op bed. En.... toen de zee kalm werd en de ziekte over was, was hij de oude van voorheen. Die eerste beproeving doorstaan hebbende, nam hij het gezelschap eens even op, dat hem omgaf. Zoo'n passagierengetal, tus schen de houten wanden van een schip, is zoo'n kleine wereld die zeilend over de wateren, een kort begrip geeft van de wereld, de andere, de groote, met al haar hartstochten, en naar intriges en lage en betere in- stinkten. Maar daar die groote wereld eigenlijk een groote maskerade is en de meeste menschen met een masker voor, rondloopen,helaas! kon dat masker de huichelaars zoo onschadelijk maken als een muilband de roofdieren 1 er zou niet zooveel onheil gesticht worden als er zoo dikwijls thans geschiedt, en voor menig schandelijk, karakterlooze trouweloosheid, voor menigen Judas en voor menigen lagen verrader zou men gewaar schuwd zijn. Maar dat is niet in de wereld, ook niet op een schip. Dat zou Meester Dorrens ook wel gewaar worden, zoo oprecht als de menschen Bertus en Maijken in de «Drie Moriaentjes" waren de menschen hier niet. Zij gingen, of beter, zij slopen was doorgesneden. De andere dame bekwam lichtere verwondingen. De overige betrokkenen kwamen met den schrik vrij. De auto's zijn deerlijk gehavend. Doodslag te Nijmegen. De 40-jarige grondwerker J. B. te Nijmegen, thans gedetineerd, is bij vonnis van de Arnhemsche recht bank van Dinsdag, schuldig verklaard aan doodslag, gepleegd op 7 Aug. op den koopman Z. H. L. toen deze op de Markt te Nijmegen stond met koopwaar. De rechtbank verklaarde de ver dachte ontoerekenbaar en gelastte dat hij voor den tijd van 1 jaar zal worden geplaatst in een krankzinni gengesticht, waarna hij ter beschik king zal worden gesteld. Varkens naur Frankrijk, Dezer dagen deed in Weert het gerucht de ronde, dat Frankrijk zijn grenzen gesloten had voor den invoer van vette varkens en dat wagonladingen voor de Fransche grenzen stonden. De N.K. verneemt echter, dat de invoer van varkens geregeld plaats heeft al is te verwachten dat de invoer beperkt zal worden. De laatste begrafenis. Aan het Mariënburgpleiu te Nij megen ligt, verscholen achter een in Oosterschen stijl opgetrokken muur, de oude Israëlietische begraafplaats in het hartje der stad. Dit kerkhof mocht niet opgeruimd worden, om dat er nog Israëlieten waren, die h erop begrafenisrechten hadden. Nu is Maandag de laatste hunner ter aarde besteld. Het kerkhof is nu voor goed buiten gebruik gesteld. Belgisch brood in Rotterdam. Aan een te Rotterdam verspreide circulaire wordt het volgende ont leend: Met ingang van Maandag 26 Oct. zal de ondergeteekende, importeur van prima Belgisch wittebrood bier ter stede invoeren en dagelijks versch aan huis bezorgen eerste klas Bel gisch wittebrood tegen den door U nooit gehoord lagen prijs van 11 cent per 800 gram, in model naar wensch. Zulk een buitengewoon en onver wacht aanbod zal bij ieder recht schapen mensch wantrouwen wekken. Daarom acht ondergeteekende het noodig U een verklaring te geven hoe bij een op zijn minst gelijke kwaliteit, zoo'n groot prijsverschil mogelijk werd. Wat de kwaliteit betreft van Bel gisch wittebrood, deze is op zijn minst zoo goed als het Hollandsche, omdat de geheele Nederlandsche bakkerij door de Tarwewet 1931 verplicht werd voor 22i/s pet. bloem, gemaakt van inlandscbe tarwe, voor de broodbereiding te gebruiken en daardoor het brood zeker niet beter wordt. Door het verplichte gebruik van genoemde hoeveelheid inlandsche tarwebloem werd de Nederlandsche b oem voor de broodbereiding vetl duurder dan de Belgische, voor welke laatste, door de Belgische bakkerij, de wereldmarktprijs betaald wordt en dit is de reden, waarom Belgisch wittebrood veel goedkooper kan worden geleverd dan Hollandsch. Het brood wordt in gesloten auto's uit België naar hier gebracht. „Liefdes"-drama. In den nacht van 4 Juni 1931 be sloten de geliefden K. G. en S. H. het voortdurend sputteren der ouders van het meisje tegen hun verhouding moede, door den dood aan alles een einde te maken. Hiertoe wandelden zij naar een der stilgelegen beemden van het oude kasteel Schaesberg, waar de jonge man met een oud scheermes het meisje enkele sneden in den hals toebracht. Het mes brak en de jongen ging toen naar zijne door elkander, elkander van ter zijde opnemend, elks ge schiedenis zoekende te raden, elks plannen te vernemen, en dan van zich zeiven zoo weinig moge lijk los te laten, zoo den fijnen, fijnen, heelen fijnen spelen. Maar het was ook een aardig schouwspel, uit alle streken van de wereld. Spanjaarden zoo goed als Russen, ja zelfs een Turk was er. Duitschers waren er ook. Velen dezer heerschappen moes ten toch wel niet heel zuiver zijn, en kwamen eerst terdege te voorschijn, toen het schip behoor lijk en wel in volle zee was, er waren er zelfs die de eerste dagen onzichtbaar bleven. Nu wij gelooven ook wel, dat het er niet pluis uitzag naar hun tronies geoordeeld. Amerika is groot en men kan er zoo gemakkelijk verdwijnen, wanneer men niet gaarne opge- erkt wordt vooral in dezen tijd, dat wij schrijven, voor bijna honderd jaar en het binnenste des lands hier en daar nog ge heel onbekend was als de gehei menissen der oerwouden. Een was er echter onder allen, die het op Dorrens scheen gezet te hebben, niet dat Dorrens het zoo op hem had staan, maar hij raakte zoo meer met hem be kend, hij wist hem zoo langzaam aan, stuk voor stuk, iets van zijn geheimen te ontfutselen, of hij wou of niet, en of Meester Dorrens wilde of niet, zij werden of schenen vrienden. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1931 | | pagina 8