(iemengde Berichten BïïKesawn stam VIHKAY SS&miJKSi D1SV8TBV door wethouder P. M. H. PUBBEN en bij ongesteldheid of afwezigheid ook van dezen, door wethouder H. B. ODENHOVEN b. dat de gewone vergaderingen van het College zullen worden ge houden eiken Vrijdag des voormid- dags half elf. Venray, 10 September 1931. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO, De Secretaris, VAN HAAREN. Koslelooze koepokinenting. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat de kostelooze inenting en her inenting, voor de gehuchten Yssel- steyn, Heijde en Merselo, welke wegens omstandigheden niet is kun nen worden gehouden op 4 Septem ber, zal worden gehouden in de school te Ysselsteyn Maandag 14 September a.s. half 4 namiddag. Heijde Maandag 14 September a.s. kwart over 4 namiddag. Merselo Maandag 14 September a.s. 5 uur namiddag. Belanghebbenden moeten 1. medebrengen het trouwboekje, waarin de te enten personen staan aangeteekend. 2. op denzelfden dag en hetzelf de uur in de week na de inenting, dus op 21 September a.s. terug komen in dezelfde school, om het verloop der inenting te laten onder zoeken en daarna te ontvangen het bewijs, dat die inenting met goed gevolg heeft plaats gehad. Venray 4 September 1931. Burgemeester en Wethouders vrnd. O. VAN DE LOO. De Secretaris. VAN HAAREN. Huldiging van Mgr. Dr. Poels te Venray. Woensdagavond, toen Mgr. Dr. Poels zijn 40-jarig priesterfeest in den familiekring alhier herdacht, werd hem een grootsche hulde gebracht. Tegen 8 uur trok de Werklieden- vereeniging en den Bond van Over heidspersoneel, (200 leden), met het muziekcorps van het St. Servatius- gesticht aan het hoofd, naar de Hofstraat, alwaar Dr. Poels werd gefeliciteerd door Kapelaan Geurts, als geestelijk adviseur dezer vereeni- ging. Z. hield de volgende toe spraak Hooggeachte Doctor. Vandaag zijn veel raenschen bij U geweest, die U de hand gedrukt hebben en uit wier oogen vreugde straalde, omdat op uw veertig jarig Priesterfeest ze eens een gelegenheid hadden U hun hoogachting te be tuigen. De telegraafdraden over heel de wereld trilden vandaag onop houdelijk den naam Dr. Poels. De treinen voerden stapels brieven aan, die U tegen wil en dank in met een slag een keurige, rijk variee- rende postzegelverzameling bezorgden Kortgezegd: Doctor, Gij hebt er vandaag aan moeten gelooven. Bezorgde vriendenhanden hebben U uit de drukte getrokken, hier naar uw Venray. Maar nauwelijks hadden de Ven- raysche arbeiders er lucht van ge kregen, of ze hebben de koppen bij elkaar gestoken en eenparig was het besluit: wij gaan naar onzen Doctor toe. Ze weten wel dat gij hen niet zult wegjagen. Zij kenDen uw Priesterhart, dat klopt als dat van den Goddelijken Meester. Uw priesterhart is het ge weest, dat U gemaakt heeft tot een Vriend, een vader voor de arbeiders Op uw priesterhart heeft de roep des Pausen in Rerum Novarum een indruk gemaakt, die u recht heeft doen opstaan in uw volle Hercules- gestaUe voor de rechten van den arbeider. Uw priesterhart dwong Uw helder verstand, de groote gaven van Uw geest en hart, heel Uw physieke reuzenkracht, in dienst te stellen van den economisch zwakke re, van den arbeider. Gij zijt op de bres gesprongen, die geschoten was in het liberalistische bolwerk door 's Pausen Rerum Novarum. Gij zijt niet geweken, hoe fel de tegenaanval soms ook was, en met uw dpnderende stem hebt gij de muren van vooroordeelen der liberale" zelfzucht doen instorten en hebt gij de wereld sociale rechtvaardigheid en liefde gepredikt. Uw priesterhart heeft U echter niet alleen doen vechten, maar dat warmkloppend hart dreef U ook om stichtingen tot stand te brengen die het zedelijk en cultureel peil van den arbeider zouden opvoeren. Heden ten dage ziet heel de wereld met bewondering naar wat de priester Poels heeft tot stand ge bracht. Voor ons, arbeiders van uw ge boorteplaats, waarvan er onder zijn die met u zijn opgegroeid, misschien met u gevochten op school, voor ons is het thans een groote voldoe ning uw priesterhanden te mogen drukken, u te feliciteeren op uw priesterfeest, u geluk te wenschen met uwe verheffing tot Huisprelaat van Z. H. den Paus, u te mogen zeggen hoe fier en trotsch wij zijn, dai God aan een Venrayenaar een priesterhart gegeven heeft, zoo groot zoo edel, als wij het hebben mogen jeeren kennen, hoogachten en waar- deeren in Dr. Poels. A.s. Zondag gaat onze parochie ter bedevaart naar O.L. Vrouw van Oostrum. Wij, arbeiders, beloven.u mee te trekken, om door de voor spraak van O. L. Vrouw van Oos trum, tot wie Gij zoo'n groote devotie hebt, ik zeg, om dan hare voorspraak van God te verkrijgen, dat wij onzen Doctor nog lang mogen hebben, dat wij hier kunnen terugkomen om hem te huldigen, met een gouden priesterkroou. Hierna volgde de schutterij „St. Anna", die defileerde voor den Jubilaris, waarna Weth. Odenhoven Mgr. namens de vereeniging geluk wenschte. Vervolgens kwam Venray's Fan farecorps, eveneens hulde brengen, bij monde van president Dr. Sala. De Jubilaris dankte allen voor de spontane, goedgemeende huldebetui ging, die door eene groote menigte werd gadegeslagen. GEVONDEN: Een rijwielplaatje. Inlichtingen Marechaussee-kazerne. GEVONDEN: onderstel van een foto-toestel. Terug te bekomen Wi- lemstraat 4. De Dames Dora Voesten en Elise Dereks, beiden alhier slaagden voor costumière bij Mej. A. Dicks gedipl. costumière, coupeuse Horst. Onze oud-dorpsgenoot, de Zeereerw. Pater Agnus Ambrosius, leeraar aan het Missiecollege te Sit- tard is benoemd tot Pater Gardiaan in het klooster te Nieuwe Niedorp. Voethal-seriewedstryd. Naar wij vernemen heeft de R.K. Voetbalclub „De Valk" alhier van Z.H. Exc. den Bisschop van Roer mond, wegens zeer bijzondere om standigheden verlof gekregen om morgen, tweeden Zondag der maand serie-wedstrijden te houden. Zooals men weet, zijn deze verleden Zondag verregend. Inbraak Sportterrein. Enkele dagen geleden is er inbraak gepleegd in de bergplaats van den VrijwiUigen Landstorm, gelegen op het Sportterrein aan den Leunschen weg. De inbreker heeft blijkbaar niets van zijn gading kunnen vinden en toen, misschien uit wraak, de zaken uit elkaar gehaald. Er bevinden zich aldaar verscheidene onderdeden van mitrailleurs. De militaire overheden hebben on middellijk de zaak in handen gegeven van de Maréchaussees. Ongelukken. De landbouwer J. W. aan het Brukske kwam, bij het vee weg brengen naar de weide zoodanig te vallen, dat hij zijn schouder ont-, wrichtte. De landbouwer H. C. aan de Heide kreeg op den Fokdag te Horst een trap, waarbij hem twee ribben werden gebroken. De wachtmeester d. B. alhier gleed Woensdag bij I?et te paard stijgen uit, waarbij hij zijn rechter pols brak. Uitslag van de Zondag gehou den schietwedstrijd van de Schutterij „St, Anna" voor het publiek: le J. Grubben. Holthees; 2e Fr. Beulen, Venray; 3e W. Loonen, Holt hees; 4e J. Jansbeke, Venray; 5e A, Janssen, Hok hees: 6e E. Beerkens, Venray; 7e A Gerrits; 8e M. Jans sen, Holthees; 9e J. Janssen, Venray. CASTENRAY. Het bericht over het auto-ongeluk alhier behoeft eenige verbetering. Volgens ooggetuigen reed de zoon van den landbouwer v.d. P. rechts van den weg toen het ongeluk plaats greep. Dit viel pok af te leiden uit de ligging van zijn fiets, terwijl hij zelf aan den rechterkant van den weg bleef liggen. Hem treft dus geen schuld. OIRLO. Op den dag van O. L. Vr. Geboorte had alhier de plechtige inzegening der Maria-school plaats. Om 3 uur werd een Sol. Lef ge zongen. Daarna ging 't in blijden optocht naar de nieuwe meisjes school. Voorop de fanfare, met een vroolijken marsch, dan de leerlingen in een lange dubbele rij, allen met stralende oogen in de blijde gezicht jes en fleurige vlaggetjes in de be weeglijke handjes. Tusschen de kinderen bewogen zich de Eerw. Zusters der Goddel. Voorzienigheid, aan wie het onder wijs in de nieuwe school wordt toevertrouwd. De stoet werd besloten door de genoodigde autoriteiten, de geeste lijkheid en de ouders der kinderen en verdere belangstellenden. Na de liturgische gebeden en zegening der lokalen en kruisbeelden door Pastoor Gerards sprak deze een woord van welkom tot de eerw. Zusters. Bur gemeester van de Loo feliciteerde den pastoor en de parochianen van Oirlo, waarna Inspecteur van den Donck, mede namens Dr. van Gils, een woord van lof sprak over de voorbeeldige wijze, waarop de Zus ters der Goddel. Voorzienigheid van Steijl hare taak in verschillende scho- lèn der Inspectie Venlo vervulden. Met het door alle aanwezigen mede gezongen „Aan U, o Koning der eeuwen" en een toegiftje van het Fanfarecorps, was de plechtigheid geendigd De parochie Oirlo telt thans drie scholen: de pasgeopende Meisjes school, de Jongensschool in Oirlo en de school in het Rectoraat Cas- tenray. Alle drie scholen zullen minstens drie leerkrachten hebben. Handboogsport, Op 8 Sept. had te Leunen het laatste concours in 1931 plaats, van den Handboogschuttersbond „De Vriendschap". De prijzen werden behaald als volgt Eerste zeslallen, le Diana, Venray 187 p 2e St. Hubertus, Merselo 183 p 3e St. Joris, Leunen 180 p 4e De Eendracht, Veulen 157 p 5e De Batavieren, Castenray 156 p 6e Ons Genoegen, Ysselsteyn 142 p 7e St. Anna Venray 142 p 8e St. Oda, Venray 116 p 9e H. Maria, Oostrum 107 p Tweede zestallen, le St. Hubertus, Merselo 157 p 2e Diana, Venray 155 p 3e St. Anna, Venray 132 p 4e De Batavieren, Castenray 121 p £>e St. Joris, Leunen 108 p 6e De Eendracht, Veulen 107 p 7e Ons Genoegen, Ysselsteyn 73 p De wissel'bekers voor eerste en tweede zestal werden beide behaald door St. Hubertus Merselo. Eerste zestal met 555 punten, tweede zestal met 418 punten. De eereprijs hoogste schutter werd behaald door H. Dinghs, Castenray met 111 punten. Personeele kampioen, le prijs Joh. Claessen met 41 punten 2e prijs Jac. v. Osch met 40 punten Personeel le B. Camps, Ysselsteyn 23 punten 2e Joh. Claessen, Venray 4 rozen 3e Jac. v. Osch, Merselo 5 vieren 4e Piet Wijnhoven, Venray 5 drieën 5e P. Poels, Oostrum 4 tweeën 6e L. Zeegers, Merselo 3 eenen YSSELSTEYN. J.l. Dinsdag reed de handelaar Cr. uit Vierlingsbeek, die zijn vrachtwagen vol biggen ge laden had, in een waterlossing langs den Deurneschen weg. De auto, die over den kop sloeg, werd zwaar beschadigd. Een der biggen werd gedood. Een der inzittenden bleek een paar ribben gebroken te hebbsn terwijl de andere twee er met enkele lichte schrammen waren afgekomen. Het Dr. Poelsfonds. Zondag 20 September a.s. des namiddags te 2 uur zal in de groote zaal van „Ons Volkshuis" te Heerlen de plechtige overdracht plaats hebben van het Dr. Poels-fonds aan Mgr. Dr. Poels als voorzitter van het bestuur der naar aanleiding van zijn veertig-jarig priesterfeest opgerichte Dr. Poels-stichting. Het comité van uitvoering acht zich gelukkig te kunnen berichten, dat een achttal vooraanstaande per sonen, geestelijke- en wereldlijke autoriteiten en voormannen der katholieke stands- en vakorganisatie, zich gaarne bereid hebben verklaard bij deze heugelijke gebeurtenissen ten kort woord te spreken. HORST. Te Wageningen slaag de voor de akte tuinbouwkunde l.o: de heeren H. A. J. Roncken, onder wijzer Dorpschool en J. M. J. Wijnen onderwijzer Melaerslo. HOLTHEES. Zondag j.l. namen er enkele leden onzer schutterij deel aan het onderling schuttersconcours uitgeschreven door de schutterij St. Anna Venray. De volgende prijzen werden behaaldJ. Grubben le pr. W. Loonen 3e pr. A. Janssen 5e pr. A.s. Zondag neemt onze schut terij deel aan het concours te Bergen. Oplichting. Voor de rechtbank te Roermond, werd Donderdag het onderzoek her vat tegen den gedetineerden tele- graafarbeider T. de B. uit Eindhoven verdacht van oplichting der familie SI. te Beek en Donk. Verdachte was, nadat twee mede in het huis van bewaring gedetineer de Eindhovensche avonturiers de familie S. aan geld en goed een be drag van ongeveer 30.000 gulden hadden weten afhandig te maken, ten huize der tot den bedelstaf gebrachte familie gekomen en had daar voor gegeven, dat hij advocaat was. Naar hij voorgaf, kon hij zorgen dat het geld, dat zij kwijt waren ge raakt, en hetweik zich op de Amster- damscheBank zou bevinden, wel weer terug kwam. waarvoor natuurlijk kosten moesten worden gemaakt, welke moesten worden voorgescho ten, De familie S. geloofde verdach te. S. wist bij zijn familie wat geld te leenen en zoo streek deze pseudo advocaat van deze van alles ge roofde menschen nog bijna f 200 op. Hij deed natuurlijk niets, het ont vangen geld verbraste hij in enkele dagen, want toen hij kort daarop werd aangehouden, bezat hij er niets meer van. Met het oog op den ernst van het feit eischte de officier van justitie tegen dezen be klaagde een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Do staking te Sittard. Maandag heeft te Sittard een con ferentie plaats gehad tusschen een ingenieur der Wegenbouw-Mij. en den districtsleider van den Ned. R. K. Bouwvakarbeidersbond, den heer Savelkoul, over het loongeschil bij het werk aan den rijksweg te Sictard. De conferentie werd bijge woond door eenige hoofdambtenaren van den rijkswaterstaat. Op het einde der bespreking werd door den ingenieur der Wegenbouw- Mij. voorgesteld om het uurloon der arbeiders direct te verhoogen met 5 cent en te bréngen op 45 cent, de tweede maand op 50 en de derde maand op 55 cent. De districtleider vond dit voorstel onbevredigend, maar deed de toe zegging, het met het hoofdbestuur van den bond nader te bespreken. Kaar de Missie. Woensdagmorgen heeft in het sa natorium te Heerlen het vertrek naar China plaats gehad van de Eerw. Zusters Adalberta, Anastasia en Julienne, van de congregatie der kleine zusters van St. Jozef en de weleerw Paters G. Kuiper O.F.M. en Hyac. Fortuin O.F.M. De plechtigheid geschiedde door den Hoogeerw. Provinciaal der Fran ciscanen die ook de H. Mis op droeg met assistentie van de beide genoemde missionarisseo. Pater Severus hield de afscheidspreek J. II. Maenen tot lid der Tweede Kamer benoemd. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer in de vacature dr. W. H. Nolens den heer J. H. Maenen te Heerlen. Het nieuwbenoemde lid der Tweede Kamer, de heer Jos. Maenen, is thans 43 jaar oud. Hij werd geboren te Meerssen, waar hij ook de lagere school en de normaalschool bezocht Reeds jong voelde hij'zich aange trokken tot het vereenigingsleven. Het was dan ook de heer Maenen, die ongeveer een kwart eeuw geleden met dr. Poels het initiatief nam tot de oprichting der afdeeling Meerssen van den Ned. R.K. Mijnwerkers bond. Spoedig werd de heer Maenen tot voorzitter der afdeeling gekozen, Zijn activiteit in de organisatie trok allerwege de aandacht, zoodat het niet te verwonderen viel, dat, toen de Limb. R.K. Werkliedenverbond zijn eersten beambte aanstelde, de keus viel op den heer Maenen. On geveer tien jaar geleden werd hij benoemd tot lid der Provinciale Staten. Later werd hem een zetel toegewezen in het College v. Gedep. Staten. De heer Maenen is voorzitter van den Limb. R.K. Werkliedenbond „St. Joseph" en hoofdbestuurslid van het R.K. Werkliedenverbond in Nederland. Voorts is hij commissaris van de Stroom verkoopmaatschappij, terwijl hij ook eenigen tijd zitting had in het College van Commissaris sen der Limb. Tramwegmaatschappij. Valsck geld In Limburg gemaakt. In de Duitsche grensgemeenten bij Kerkrade is veel valsch zilveren geld in omloop. De Duitsche po litie vermoedt, dat het in de mijn streek van Limburg gemaakt wordt. Prinses Juliana naar Parys. H. K. H. Prinses Juliana is Don derdag naar Parijs vertrokken ten einde opnieuw een bezoek te bren gen aan de Koloniale Tentoonstelling Per auto had zij zich van het Loo naar Amsterdam begeven, vanwaar zij om 12.20 met den Pullman-trein doorreisde. Benzinebolasting en verhooging van liet tarief van invoerrechten. Naar de „N. R. Crt." meldt ligi het in het voornemen der regeering, ter bestrijding van het verwachte tekort op de begrooting 1932, voor stellen te doen tot invoering van een benzinebelasting en tot verhoo ging van het tarief van invoerrech ten tot een algemeen tarief van 12 pet, Voprts verneemt het blad van andere zijde dat voorgesteld zal worden een terugstorting van de batige overschotten van vorige dienstjaren, hetgeen natuurlijk betee- kent, dat men voor die reeds bestede —bedragen zou moeten gaan leenen. Ook zouden de stortingen in het Invaliditeitsfonds worden ge schorst en zou er bezuinigd worden op de Zuiderzeewerken. Het pleit voor de Belvédère-brug beslist. In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Nijmegen, is na een urenlang debat met 22 tegen 15 stemmen het voorstel van B. en W. betreffende onvoorwaardelijke aanvaarding van het voorstel van den Minister van Waterstaat inzake de Waalover brugging aangenomen. Daardoor is het pleit voor de Belvédère-brug beslist. De eerste aanbesteding zal na 17 September plaats hebben. Onder de tram Te Schijndel geraakte de 16-jarige P. B. des nachts onder de stoomtram. Zijn rechterbeen werd verbrijzeld en is in Den Bosch tot den knie geamputeerd. Inbraak Te Geldrop is Woensdagnacht in gebroken bij den heer v.d. S., aan de Dwarsstraat. Een bedrag van f'300 werd gestolen. Moterongeluk Te Mil is de heer C.V. op de Lampersche heide van zijn motor gevallen. Een passeerende auto vond den ongelukkige, die zwaar gewond bewusteloos langs den weg lag. Hij is naar het R.K. Ziekenhuis te Boxmeer vervoerd. 't Aantal varkensslachtingen in Nederland Ten aanzien van het aantal varkens slachtingen in Nederland gedurende het tweede kwartaal van 1931 wer den door den hoofdinspecteur der Volksgezondheid opgaven verstrekt. Het aantal baconslachtingen in het eerste halfjaar van 1931 bedroeg 571.000 tegen 422.000 in het eerste halfjaar van 1930. Wordt het aantal baconslachtingen en het aantal voor binnenlandsch gebruik geslachte var kens te zamen geteld, dan blijkt, dat dit aantal voor het 1ste halfjaar van 1931 1.511.600 bedroeg tegen 1.075.10 voor hetzelfde tijdvak van 1930, hetgeen overeenkomt met een ver meerdering in het aantal varkensslach tingen van ruim 40 pet. Vreeseliyk ongeluk op een onbe waakten overweg te Beverwyk. Woensdagmiddag zijn op den on> bewaakten overweg Pruimendijk te Beverwijk de 71-jarige J. Dikker, wonende te Beverwijk, dat op een door zijn grootvader bestuurde bak fiets had plaats genomen, door den electrische trein, welke de 4.14 uur van Beverwijk naar Uitgeest vertrekt overreden en gedood. Het uitzicht op dezen overweg is naar beide zij den goed. De bestuurder van den trein met een vaart van 90 K.M. op het voertuig inreed. De trein ondervond enkele'minuten vertraging. Ernstig ongeluk op een onbewaakte overweg. Woensdagmiddag heeft te Doetin- chem een ernstig auto-ongeval op een onbewaakten overweg aldaar plaats gehad. Toen de heer Prins uit Dinxperlo met z'n auto de spoorbaan wilde oversteken, was deze afgesloten. Hij is daarop een zijweg ingeslagen en kwam toen voor den onbewaakten overweg waar juist op dat oogenblik de trein uit de richting Ruurlo naderde De heer P. wilde toch nog voor den trein passeeren. Op het laatste oogenblik werd echter de auto nog door den trein gegrepen en 50 meter meegesleurd. De heer P. en zijn medepassagier, de heer Wulfers uit Amsterdam werden uit den auto ieder aan een kant van den weg ge slingerd. Met zware verwondingen zijn ze in het ziekenhuis opgenomen De toestand van den heer P. is ernstig, die van den heer W- minder gevaarlijk. De auto werd totaal vernield. Vermoord? Donderdagmorgen is het parket uit Leeuwarden naar Akkerwoude vertrokken, waar aan den Justitie- dokter dr. Mieremet uit Groningen opdracht was gegeven, tot het hou den van sectie op het lijk van Pieter Postma, die ongeveer een jaar ge leden in een sloot verdronken werd gevonden. Er zijn n.l. vermoedens gerezen dat de man tengevolge van een misdrijf om het leven is gekomen Door de politie zijn de gangen nagegaan van twee personen, uit Zwageiwesteinde,die vroeger met den ouden man, die er financieel goed bij zat, bevriend zijn geweest. Het was opgevallen, dat de man nen zich uitgaven veroorloofden, die zij in gewone omstandigheden niet zouden hebben kunnen doen. P. Po$tma, die petroleum venter was, stond in het dorp bekend als een zonderling. Qe man is 70 jaar geworden. Poor een auto gegrepen, Bij het oversteken van een weg kwam Donderdag te Sprang de 18-jarige v.G. uit Kaatsheuvel plotseling met zijn rijwiel achter een auto uit en werd door een vrachtauto gegrepen en meege sleurd. In levensgevaarlijken toe stand is hij naar het Ziekenhuis td Waalwijk over gebracht. De schedel b'eek ingedrukt tewijl v.G voorts aan hoofd en benedenlijf gewond is. Eon kïppcnpraatje. We ontvingen van Ten Hope's Handels Maatschappij N.V. te Rot terdam een boekje getiteld „een kip- penpraatje" wat iederen kippenhou der moest lezen. Het boekje is gra tis beschikbaar op aanvrage bij ge noemde firma. Wij verwachten dat van deze aan bieding een zeer ruim gebruikt zal worden gemaakt. Ingezonden, Buiten verantwoordelijkheid der Rcdaptie Dr. Pools en do Yenrodse. Enne van de vurnamste Rodsche minse vierde Woensdag zien fertig - jaorig priesterfeest. Dat is Dr. Poels. Now alle krante vol staon en ovver um schrieve, meèn ik dat ien Peel en Maas ok wel wat ovver um geschreve mugt werre. Ik wil nie schrieve wat enne Me- nister-presedent of ennen Dirrekteur van Rolduc, of de Siccretaris van de Mienwerrekershond van um hebbe geschreve, mer ik wooj allennig mer zegge, wat de Venrodsche ovver um riddeniere en dat ze grotsch op um zien. Ik heb nog noot enne mins ange- troffe, den zo goed plat kan praote as heej. Komde beej um, altied plat Venrodsch. Jao, ge most mer is pre- biere, beej um Hollansch te praote, heej zeuj gaaw zegge, ziet ow Ven rodsch vergète, teminste als ge der enne ut Venrooj ziet. En altied zo envowdig vur zonne geleèrde mins. Vanne wèèk zaag ik zien pertret erges staon toewie nog student ien Leuve was, wat haaj dorrop en goëig gezicht, ik liet ut iemes zien en die zeèj 't is krek Tont je van Jan. Mer dan motte now de pertrelte zien, dan denkte as ge um ziet, das ok enne stoersche, mer dat issle gaar nie. Hoevel Venrodsche hebbe an um te danke, dat Ze now e goed bantje hebbe. As ze mer nao um toe ginge, hielp ie ze zo licht. Heej zèj dan wel: jao jong, dor kan ik ok nie vur zurrege, mer heej deej ut wel en ze krege ut bantje en e goed ok, umdat heej ok enne Venrodsche is en blieft. Meèj zudde zegge, heej kan krek overal tege, mer dan hadde ut motte zien beej de begreffenis van Mgr. Nolens, zienne goeje vriend. Ik zaag um hier en ien Vendele achter ut liek, mer offie ok was angedaon, de traone liepe um ovver zien wange. Gistere, toe ze um hier beej zien bruur en serenaad gonge brengen, zeèj wiras ik dat geweëte baaj, was ik hief nie gekomme. Das haaj niet motte zegge, went ze zien um tog zo geir komme, umdat ze vreed op um zien as Venrodsche. Mer we weete ut wel, heej hilt nie van die drukte, wel as ut vur de mienwerkers is, jao, dan ontzuut heej zich niks, dan is um niks te veuh Alleman kent um ok. Hoe duk heb ik dat milgemakt beej verga- deringe hier of daor, dak zo heurde van vrimde minse, dat ze zen tigge mekaar: kiek, dor bedde Dr. Poels, dat deej dan goed um te heure, um dat et enne Venrodsche is en we grotsch op um zien. Durrum Dokter Poels, weej hoope da ge nog veul goeds zudt kunne doen en da ge nog veul jaore mugt Venrodsch blieve praote en weej nog lang grotsch op ow kunne blieve. 3j. De Boaz-Bank en nog wat. In de stad Leiden zijn nu weer verscheidene kleine middenstanders tot ondergang gedoemd. Met tien tallen moeten er, doordat ze hoof delijk aansprakelijk zijn, bijna drie duizend gulden betalen. Vijftien zijn er gerechtelijk gedagvaard tot be taling van omstreeks vier en een half duizend. Zooals men zich wel licht herinnert, is de „Coöperatieve Middenstands-, Spaar- en Voorschot bank Boaz" aldaar in 1929 ontbon den en thans valt de zware slag. Veel menschen weten niet waar ze aan zijn. wanneer ze ter goeder trouw iets beginnen. Er zijn, gelukkig, nog genoeg so- liede instellingen, waar men veilig zijn geld kan plaatsen. Men denke ook aan kerkelijke instellingen in ons vaderland. Maar wie zijn geld bij zulk een kerkelijke instelling veilig wil weten en dan toch nog een flinken intrest verlangt, die moet niet meeDen, dat hij ter liefde Gods een groot liefde werk verricht. Men zegt, dat hier in Venray niet weinigen flinke sommen gelds zoo maar in huis hebben liggen. Waar- om zetten ze het geld niet bijvoor beeld op ons St. Antonius-Patronaat renteloos of tegen lage rente Dan hebben ze er het bewaren niet Van' weten hun geld veilig en doen een goed werk. De Bunk van den goeden God geeft hoage eeuwige rente. Beo lid der Patronaats commissie. van 4 tot 11 Sept. GEBOREN Jan L, W, Tacken, Castenray Gerordus» Put1, Vlakwater Wilhelmus G. F H nedemaeckerp, Merseloscbe wep Jozef H. M. Loenen. RHenshoek Gerardus H. F. In 't Hulst. Veltum Maria H. G. G. Marten-t. Leunen Martinus H Hendriks, Veulen GEHUWD Franciscus H Vermeu'er, oud 29 j. sigat enmake' en Cornelia F W. van Ooi. oud 28 j zb, beiden te Venray OVERLEDEN Gngor.'us Arts, wed, van Wilhelmina Litjens, oud 78 jaren, landbouwer, Lull. Burgerlijke Stand Maashees en OVerloon. GEBOREN Maria J. A., d.v. J. H. de Rijck— v. Veghel, Overloon Johanna Th. P., d.v. J. H. Beckers —Loonen, Overloon Hendrikus St., z.v. W. H. Rutten Beurskens, Overloon Hendrikus J. J., z.v. W. J. H. LoonenClabbers, Overloon Peter L. J„ z.v. P. J. Kersten- Ruften, Maashees Wilhelmus H., z.v. T. Rongen— Ewals, Overloon Wilhelmina A. F., d.v. M. van Dijck—Hendrix, Maashees Hermanus H. H., z.v. M. H. H. Rieter—Geurts, Maashees Mathias J. M., z.v. P. Verstraaten— Kepser, Overloon. OVERLEDEN Wilhelmina van Ham, echtgen. van G. Creemers, oud 55 jaar, Over loon. Parochiekerk Morgen Zondag gaat de processie ter bedevaart naar Oostrum, 6 uur le H. Mis, half 8 leesmis waarna vertrek der processie, 8 en 9 uu geen H- Mis, 10 uur Ieesmi*, 2 uur kleine Congregatie, geen berha'ings- catechismus, 3 uur Lof, 4 uur H Familie. Maandag half 7 speciale mis voor de vruchten der aaide, hal! 8 lees mis, 8 uur jaarg. 2e klas voor Anna van Vosselen en Joh. A. Janssen, 9 uur besteld Sol. jaarg. voor Henri Esser, 7 uur Loi. elkpni

Peel en Maas | 1931 | | pagina 2