Ia twee werelddeelea De Kippenhouderij op het platteland FEUILLETON Bij Pijnen De werkeloosheid. Hierop letten Gemengde Berichten SS.1* De Voorzitter gelooft dit niet, want tot heden was het toch ook steeds den 2den Zondag na 24 Juni. Wordt algemeen goedgevonden eene jaarlijksche kermis voor het gehucht Ysselsteyn in te stellen, welke zal beginnen op den tweeden Zondag na 24 Juni en eindigen met den daarop volgenden Dinsdag. Nog is aan de orde voorstel van B. en W. tot conversie eener geldleening, oorspronkelijk groot 100000, thans nog groot f 90000 en ïentende 6 pCt. De Voorzitter zegt. dat deze leeaing ingaande 1 Januari 1932 kan worden geconverteerd in eene 4»/« pCt. leening. De aflossingen blijven dezelfde als bij de oorspronkelijke leening en deze conversie geeft eene i-.anmerkelijke rentebesparing. Voor 1932 bedraagt deze f 1350, terwijl Je gemeente bovendien het recht heeft en houdt na vijf jaren zonder xtra kosten of boete tot versterkte of algeheele aflossing der leening over te gaan. Wordt algemeen goedgevonden. Het kohier der troltoirbelasting wordt hierna vastgesteld tot een bedrag van f 759.50. terwijl het kohier der rioolbelasting wordt vastgesteld tot •een bedrag van f 9149.4*3. Vervolgens worden B. en W. door den Raad gemachtigd circa f 18000 onder verband van eerste hypotheek op verschillende onroerende goederen te beleggen tegen eene minimum rente van 4i/t pCt. 's jaars. De notulen der geheime vergadering worden hierna ter inzage voor de leden gelegd. De heer Geurts vraagt hoe het is met de dag- en nacht-openstelling van de telefoon, waarop de Voorzitter antwoordt, dat volgens mede- deeling van den Directeur van het Post- en Telegraafkantoor binnenkort officieel bericht van de Posterijen is te verwachten. Nog zegt de Voorzitter, dat van het H. Hart-Comité een verzoek is ingekomen om vergunning tot het plaatsen van een H. Hart-standbeeld op het plein nabij het Paters-Gymnasium. De Raad zal wel goedvinden, dat B. en W. die vergunning verleenen. zooals ook is geschied bij het plaatsen van het beeld van Onze Lieve Vrouw te Oostrum. Op voorstel van den Voorzitter wordt vervolgens met algemeene stemmen besloten dit plantsoen den naam Pastoor-Wijnhoven-plantsoen te geven. De heer Millen zou het straatje bij Wintels willen afsluiten voor auto's. De Voorzitter zegt, dat hier wel over gedacht is, doch we hebben het dikwijls noodig, vooral met marktdagen. Hij zal het echter in de aandacht houden. Niets meer aan de orde zijnde en geen der leden nog het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. door jOS. BOSHOUWERS te LENT Jonge hennetjes krygen het in de pooten. VRAAG Evenals het vorige jaar beginnen mijn jonge hennetjes bet weer in de pooten te krijgen. Ze zijn na ruim 3ijt maand oud. Ze staan bibberend op de pooten en vallen ten slotte wel op zij en steken dan den eenen poot voor-, en den anderen achterwaarts. Ik heb er het vorig jaar nog al eenige aan dood gehad. Nu lijden er pas twee aan, die ik afgezonderd heb. Zou u me raad kunnen geven in Peel en Maas Uit Venray. ANTWOORD„Pootzwakte" kan vele oorzaken hebben. Maar heel dikwijls is het toch eene voe dingskwestie. U gebruikt het voer van den Landhouwbond, doch u moet het daaraan niet wijten. Het komt bij ieder soort voer voor. Ge brek aan groenvoer is heel dikwijls de oorzaak. Ook al loopen de dieren los in een wei U zet misschien groote oogen op, maar het is toch zoo. Het gras van nu is- niet hetzelfde als in April en MeiHebben er reeds een heele poos vele dieren over geloopen en werd het intusschen niet gemaaid, don zal het grootendeels bestaan uit oude, taaie stengels, harde „pollen" waar de pit uit is. En juist die pit (men noemt ze vitaminen behoedt nu voor „pootzwakte", beter gezegd voor rachitis of Engelsche ziekte. Wat schrijft de dokter voor, als 'n kind Engelsche ziekte heeft Goede levertraan en tegenwoordig ook de z.g. vitaminen-tabletten van Van Houten-Philips. Daar zit heel veel „pit in. In goede levertraan echter ook, maar er is zooveel slechte levertraan die er op het oog goed uit ziet. maar toch heelemaal geen „pit (vitamine) bevat, en dus waardeloos 's tegen rachitis of Engelsche ziekte. De firma Philips uit Eindhoven heeft daarom een ander middel in den handel gebracht, onder den naam „Pervitol". Dit is zuivere Sesam-olie bevattende 10 X zooveel vitamine— D (de gewenschte „pit" tegen rachitis) Dan sloeg ze de oogen ten hemel, vouwde de handen en bad voor haar kinderen, lang en innig. O, zij had zoo weinig geluk in dit leven gevonden, zooveel ver driet en leed. Haar man zat in de Moriaentjes, naar gewoonte, en luisterde naar den Amerikaan. Juist zou de Amerikaan, na de geheele geographie overhoop ge worpen te hebben, onder tafel een nieuw verhaal beginnen, toen Mayken de deur opende en kwaad naar binnen wierp Meester Dorrens, maar gauw naar huis, Anneken is aan 't sterven. Maijken was boos en bedroefd. Haar rechtsgevoel bruiste menig- maal op krachtige wijze op, en dan kreeg Meester Dorrens er behoorlijk van. Gewoonlijk nam hij poolsche hoogte om de min of meer krijgs zuchtige stemming van de gebied ster «in de drie Moriaentjes, tamelijk goed te kennen aan het zitten van de muts der genoemde dame, terwijl zij volgens hare ge moedsaandoeningen, gezegd hoofd* bevat als goede levertraan. Vraag er uw dierenarts maar eens naar. Hebt u goede levertraan, wat -chter zelf niet constateeren kunt. dan is deze natuurlijk ook voldoende. U mengt die onder het voer, b.v. onder het hardvoer en geeft dit dan in een bak aan de jonge dieren. Niet alleen aan de zieken, maar ook aan de anderen, als voorbehoedmiddel. Verder de dieren zooveel moge lijk in de zon laten loopen. en als 't kan bovendien de gelegenheid geven om malsch groenvoer op te nemen. Levertraan en ook Pervitol vermengt zich zeer gemakkelijk met hardgraan. Men heeft er maar eene kleine hoeveelheid voor noodig, om iedere korrel eenigszins vettig, glan zig te maken. Aan de patiënten geve men wat meer. Ook is aan te raden, want de oorzaak kan ook eene andere wezen n.l. kalkgebrek, in het drinkwater wat gebluschte kalk te doen. De dieien drinken dus, wat men noemt kalkwater. In de provincie Utrecht (Rhenen. Woudenberg, Nederhorst-den Berg. enz.) stonden de proeven, die met Pervitol genomen werden onder leiding van professor Sjollema en den heer A. Reijling, dierenarts te Woudenberg, waar iedere dierenarts zich voor de noodige gegevens kan wenden In Gelderland (voor de varkens) bij den dierenarts Grashuis te Zelhem. De rachitis bij halfwas varkens (ook bij jonge zilvervossen) werd er in korten tijd door genezen, Toch blijft het meer voorbehoed-, dan genees middel, want een dier dat reeds erg door rachitis geplaagd is, is door gaans te veel onderkomen. Op Beekbergen zijn de oroeven met Pervitol ook loopende. We ver nemen daar dus later den uitslag wel van. Jammer, dat er zoo veel slechte levertraan in den handel is Want met levertraan is de bevolking reeds vertrouwd geraakt. Wie echter ab soluut zeker er van is, dat hij goede levertraan heeft, die kan daar onge twijfeld resultaat van verwachten. Barnevelders (en andere zwaardere rassen) hebben eerder last van rachitis dan W.L. Ze hebben meer behoefte aan de D-vitaminen, wat zich duidelijk demonstreert, door het meerdere groenvoer, dat ze op pik ken. deksel, allerhande situatiën en posilien deed in en aannemen, den meesten klanten wel bekend. Dat was zooveel als een barometer Maijkens muts genoot dan ook een zekere vermaardheid in deze gewesten. Maar zij was overigens zoo goedhartig, zoo dienstvaardig, zoo goedarmsch, dat men haar nooit iets kwalijk nam. Daarbij was zij zoo eerlijk, zoo oprecht vriendelijk,' dat iedereen ontzag voor haar had en men gewoonlijk de woorden van Maijken en Bertes met elkaar verbond, zeggende en ik zeg dat ik gelijk heb, zegt Maijken, en dat zal wel waar zijn, zegt Bertes. Ging nu Dorrens door den winkel, dan zag hij gewoonlijk naarden barometer, alias Maijkens muts of weerprofeet, en van de observatien dan gemaakt hing het af, of hij een paar woorden waagde, of als een dief de binnen kamer in sloop. De Amerikaan was echter een groote aantrekkingskracht, grooter dan de zorg voor Maijkens muts, al stond ze op storm en wind en regenvlagen. Eens ontving ze hem, de barometer stond op storm. De drie Moriaentjes hadden zoo dik wijls over de deur geklonken, dat elk stukje kant en lint van krijgs haftigheid trilde, op Maijkens hoofd, en dat ze hare twee drei gende horens opstak toen Mr. Dorrens binnenkwam. Hij had en Wie twee gelijke koppels hoen ders heeft, de eene koppel uit Bar nevelders bestaande (of Reds) en de andere uit Leghorns, zal zien, dat de ren of weide met Barnevelders veel eerder kaal is dan die met Leghorns. Houd uwe weiden kort in het gras, dan blijft het gras malscher, pittiger, en komt u dus goedkoop en gemak kelijk aan de stoffen, die de Engel sche ziekte voorbehoeden. Mijnhardt's Poeders Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Aan den Duitschen Rijn wemelt het dezen zomer van Nederlanders. Het zijn welkome gasten, die gemak kelijk geld uitgeven. In de „Volkskrant'' stelt K. dit feit tegenover de werkloosheid in ons land: het sterk toenemend aantal arbeiders, die, door werkloosheid getroffen, niet meer in hun levens onderhoud kunnen voorzien. In de vorige maand, namelijk van 27 Juni tot 26 Juli jl steeg hun aan tal van 9.1 tot 10.5 percent van de omstreeks 440.000 in ons land tegen werkloosheid verzekerde industrie- arbeiders waren op 25 Juli jl. 45.922 10.5 pet.geheel en 17075 4.3pct gedeeltelijk werkeloos, zoodat er, naar dien maatstaf gerekend, thans in totaal ongeveer 140.000 geheel en omstreeks 50.000 gedeeltelijk werkloozen moeten zijn, alleen in de industrie. En dit was op 25 Juli, midden in den zomer. Uit dit hooge cijfer' is wel onge veer af te leiden, hoe groot in den komenden winter de werkloosheids ellende zal worden. De voorspelling is reeds gewaagd, dat het aantal werkloozen dezen winter op 250.000 zal komen en, met inbegrip van die in den land bouw, is dit zeker niet te hoog gemikt. Dan zal dus van onze, nog niet ten volle 8 milioen inwoners, één millioen onder de werkloosheids gevolgen gebukt gaan. Het is een zéér donker vooruitzicht! Uit deze tegenstelling tusschen gelduitgevende laodgenooten en drei gende werkloosheidsellende conclu deert de schrijver, dat er behalve geld voor vacantie ook geld is om op behoorlijke wijze te voorzien in de ellende, die de werkloosheid brengen zal. Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid.' Mgr. Dr. W. H. Nolens. Reeds meer dan veertien dagen geleden vernamen wij, schrijft de Maasbode, dat aan Mgr. dr. W. H Nolens de laatste Heilige Sacramen ten waren toegediend. Toen wij naar de juistheid van dit bericht infor meerden, werd ons de wensch van mgr. Nolens meegedeeld, dat hieraan voorloopig nog geen publicatie zou worden gegeven. Thans echter kunnen wij mede- deelen, dat reeds op Dinsdag 4 Aug. mgr. dr. Nolens de laatste H. H. Sacramenten ontvangen heeft. Sindsdien is er in zijn toestand geen verbetering ingetreden. Maandag is in den toestand van Mgr. Dr. W. H. Nolens een bedui dende achteruitgang ingetreden. den Amerikaan gezien, en den barometerstand voor dien avond opgenomen, en wilde in die om standigheden onbemerkt naar binnen, toen Maijken hem aan riep Meeseer Dorrens, Meester Dorrens, wat doet ge hier toch van avond, gij deed veel beter thuis te blijven bij uw zieke vrouw, gij zijt waarlijk een onnoozele hals, dat ge nog luistert naar de leugens van den langen lummel, een balven wilde, want ik vraag het u, heefteen christen mensch zulke beenen, dat is on mogelijk, dat zeg ik, en gelijk heb ik, die kerel is immers zoo arm en naakt als een kerkrat, ja als een kerkrat, en als nu al die mooie praatjes eens waar waren ook maar zooveel, en Maijken knipt iets onzichtbaar kleins van de spits van haar vinger, dan zou armoelijder, die kale sinjeur, met zijn wilde beenen, immers ook er beter aan toe zijn, het is toch te gek, dat die mannen zoo dwaas kunnen zijn, en dan houden ze zich nog als de wijste lui, alsof zij alleen de wijsheid in pacht hadden en er voor ons vrouwen niets meer overschoot, en zoo zijn ze nu, en laten vrouw en kinderen maar zitten, ze moesten zich schamen, dat zeg ik, en ik heb gelijk, maar jawel, schamen daar moet ge tegenwoordig maar om komen, dat zeg ik, en gelijk heb ik ook. De toestand langzaam achteruitgaande. Het Ned. Correspondentie-bureau zendt nog het volgend communiqué In de afgeloopen week is de toe stand van mgr. dr. Nolens langzaam achteruitgegaan en de bezorgdheid toegenomen. Zoowel Z. H. de Paus als H. M. de Koningin hebben van hun belang stelling doen blijken. Z. Exc. mgr. Schioppa, internun tius en Z. H. Exc. mgr. AeDgenent, bisschop van Haarlem, hebben dr. Nolens tijdens zijn ziekte bezocht. Muziekfeesten te Venlo. Door de vereeniging voor vreem delingenverkeer te Venlo is voor de week van 23 tot 30 Augustus een groot muziektournooi georganiseerd, waaraan verscheiden muziekcorpsen deelnemen. Zondagmiddag werden de bestuurs leden der deelnemende vereenigingen alsook het bestuur der V.V.V.V. door den burgemeester officieel ont vangen. Van 4 uur af concerteerden de muziekcorpsen op verschillende plaat sen in de stad, waar zij veel belang stelling genoten. Aan de deelnemende vereenigingen werd door den voorzitter der V.V. V.V. een herinneringsmedaille aan geboden. Gedurende deze week werden 's avonds concerten gegeven. Zusters van St. Jozef te Heerlen. Naar wij vernemen, zal het sana torium der Zusters van St. Jozef, te Heerlen, belangrijk worden uitgebreid. Dezer dagen wordt begonnen met den bouw van een nieuwen vleugel voor het noviciaat, welke aan hon derd novicen plaats zal bieden. Verdronken. In het Maas- en Waalkanaal bij Nijmegen is Dinsdag verdronken de 19-jarige J. van L., die werkzaam was op het Rijnschip van zijn vader. De jongen gleect uit over de gladde luiken van het schip en verdween in de diepte. Toen men hem had bovengehaald, bleken de levensgees ten reeds te zijn geweken. Aim de gevolgen overleden. In het gasthuis te Grave is de jeugdige bediende F. de K., die bij een ontploffing in een bakkerij te de Reek ernstige brandwonden opliep. Maandag aan de gevolgen overleden. Het veer voor Nijmegen. Van verschillende zijden wordt het Nijmeegsche gemeentebestuur voort durend gewezen op den onhoudbaren verkeerstoestand aan het veer over de Waal. Nu staat de gemeente machteloos tegenover de drukke Rijn vaart, waardoor de veerroute als het ware gestremd wordt. Nijmegen heeft drie groote stoom- ponten in bedrijf en wil nuprobeeren met een vierde nog grootere stoom- pont het veer sneller te doen werken. B. en W. hebben voorstellen inge diend tot aankoop van een groote pont en tot aanleg van een tweeden steiger aan Lentsche zijde. Met een gaffel op het hoofd geslagen. Bij een twist tusschen twee Joego» Slaviërs in hetzelfde kosthuis is te Kerkrade zekere F. J. door P. met een mestgaffel zoodanig op het hoofd geslagen, dat de getroffene met ernstige schedelfractuur in het zieken huis moest worden opgenomen. Zijn toestand is zoo ernstig dat hij niet kon worden gehoord. De dader is te Maastricht ingesloten. Het ging om een bedrag van f 27. Auto door een trein gegrepen. De bestuurder gedood. De personentrein, welke te 12.56 uur uit Hoorn vertrekt, is Dinsdag op den onbewaakten overweg te den Hulk (tusschen Avenhorn en Hoorn) op een auto gereden, welke door de locomotief over een afstand van ongeveer 150 Meter werd meege Meester Dorrens was al reeds op zijn plaats, had Maijken en haar barometer, en zijn arme vrouw en kinderen vergeten, en luisterde met alle geweld naar da vertelsels van den Amerikaan. En die bemerking van Maijken, die ieder mensch met gezond verstand, zoo klaar als de zon moest voorkomen, die was bij het trouwe gehoor van den wilde, zooals de vrouw uit »de Moriaen tjes" hem noemde, ook niet zelden opgekomen. Zij hadden hem zelfs met ge- pasten eerbied, zooals in vele brieven staat, gezegd en gevraagd, waarom hij dan zoo arm was teruggekomen naar Maastricht, maar dan heette het schilderachtig en rustig Ik heb ongeluk gehad, ik ben dom geweest, bij mij zit het er niet aan, ik ben een ongelukskind, een ongeluks vogel, maar als ik de helft maar had var. Meester Dorrens, dan wist ik het wel, en dan, iets moet men hebben als men aankomt om te beginnen, en dat ontbrak mij juist, ik had net zóóveel, en hij blies over zijn vlak gehouden hand. En dan ging hij voort met ver tellen en de anderen met luisteren Toen Maijken echter op een waarlijk boozen toon, in de ka mer wierp, »uw vrouw is aan 't sterven stoof Dorrens op en liep de kamer uit, in één adem naar sleurd. In den auto zat, blijkens de papieren, die op hem werden ge vonden, zekere P. D., wonende te Andijk en vermoedelijk komende van de veemarkt te Purmerend. Toen de man uit de wrakstukken van den auto werd gehaald, gaf hij nog teeke nen van leven, doch was buiten kennis. Kort na het ongeval is hij overleden. De trein kwam met 20 minuten vertraging in Amsterdam aan. Een tragische bijzonderheid bij dit ongeval is. dat ongeveer een maand geleden een dochtertje van den heer D. is verdronken. Goede vangst. Te Amersfoort werd in een hotel door de politie aangehouden zekere v. S. wiens opsporing door den hoofdcommissaris van politie te Utrecht was verzocht wegens ver denking daar ter plaatse f2500 te hebben verduisterd. Ook Rotterdam en Gennep zochten naar den thans aangehoudene. Als de winter komt in Augustus. Men meldt uit Deventer d.d. 24 Augustus Het heeft in den afgeloopen nacht in de omgeving van Bathmen zoo danig gevroren, dat een laagje ijs op de slooten werd gevonden. Goederentrein gederailleerd. Dinsdagnacht is een goederentrein van Amsterdam naar Rotterdam, welke te 2.05 uur in Voorschoten moet aankomen, vlak bij dit station ontspoord, vermoedelijk door te vroeg overhalen van een wissel. Twee groote goederenwagens zijn gekanteld en drie andere kwamen buiten de rails te staan. Hierdoor was het verkeer Am sterdam—Rotterdam in beide rich tingen geheel versperd. Onverkoopbare groenten. Van de 60 vaartuigen met roode kool, die Zaterdag aan de groenten- veiling te Noord Scharwoude werden aangevoerd, konden 45 niet worden verkocht. Buiten de veiling werden ze nog verhandeld voor 25 en 30 cent per 100 K.G. Badgast verdronken. Op Vlieland is Zondag een Duit- sche badgast, Schmidt genaamd, bij het baden in zee verdronken. Bij bet ongeval dat op een stil gedeelte van het strand plaats had, waren slechts twee kinderen aanwezig, waarvan een het dochtertje van den drenke ling was. Men vermoedt, dat de heer S. onwel is geworden of door den stroom is meegetrokken. De regens en de bijenteelt. Men bericht uit de Noord Brabant- sche heidestreken, dat door de heftige Augustus-regens de heide- bloesem grootendeels zoodanig is beschadigd, dat zij voor de bijen- houderij van weinig nut meer is. Daar ook de zomerdracht in ver schillende streken ongunstig was, zullen de resultaten aan de bijenteelt dit jaar over het algemeen ongunstig zijn. Ken secretaris, die het koud had De Alg. Rekenkamer, die opge merkt had, dat één der Voogdij raden belangrijk grootere voorraden brandstoffen insloeg dan eenige andere, verzocht de Kamer den minister van Justitie inlichting dien aangaande. Uit de gegevens, welke deze van den betrokken Voogdijraad ontving en aan het college mededeelde, bleek, dat de brandstoffen, welke voor Rijksrekening geleverd waren, niet alleen dienden voor bet voogdijraad kantoor, doch evenzeer waren ge bruikt voor het particuliere kantoor en de huishouding van den secretaris. De minister stelde voor, dat de secretaris zou terugbetalen hetgeen zoodoende over de laatste twee stookseizoenen te veel aan het Rijk was. in rekening gebracht. De Kamer verzocht nog het onder zoek ook over de vorige jaren uit te strekken, de minister voldeed aan dien wensch zooveel het Rijksinkoop- bureau (dat de aankoopen bemiddeld had) gegevens kon verstrekken. Uit den aard der zaak kon het bedrag, dat in 's Rijks schatkist moest terugvloeien, nog slechts bij benadering worden berekend. Het werd vastgesteld op ongeveer f 275. Tot zoover de Rekenkamer. Het lijkt ons, aldus de Resb., intusschen wel vreemd, dat een ambtenaar, die bovendien als jurist toch zeker wel de grenzen van het mijn en dijn kent, op dergelijke milde wijze er af komt. Hier is toch opzettelijk en zelfs jaren lang hei Rijk benadeeld. Een lager ambtenaar krijgt voor een geringe diefstal bijna altijd ont slag, terwijl in zulk een geval toch meer motieven voor een veront schuldiging zijn. Wij kennen het bovenstaande geval niet in bijzonder heden, maar zooals het geval wordt meegedeeld door de Rekenkamer, maakt deze oplossing een onbevredi- genden indruk. Een Lourdes-trein gederailleerd. Maandagavond heeft in de nabij heid van Lugon, op het traject van Rennes naar Lourdes, een vrij ernstig spoorwegongeluk plaats gehad met een specialen trein, die met eenige honderden op weg was naar Lour des. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak ontspoorde de trein, waar door dertig personen gewond werden. Terwijl zij. die ongedeerd waren gebleven den gewonden hulp ver leenden, naderde een tweede trein, die het laatste station eenige oogen- biikken na den extratrein had ver laten. De machinist van dezen trein slaagde er niet meer in, zijn machine tijdig tot stilstand te brengen, zoodat hij op den stilstaanden trein reed. De locomotief en de eerste drie wagons stortten om. Spoedig vertrok uit Rennes een hulptrein, om assistentie te verleenen De verwondingen der slachtoffers zijn grootendeels van niet ernstigen aard. Na drie maanden droogte, regen. Na een periode van ruim drie maanden van groote droogte en hitte «heerschte Zondag boven Italië 'n hevige regenval, die verscheidene uren met groote heftigheid aanhield. Hoewel het land snakle naar water vreest men, dat de ongewone heftig heid van den regenval en de over- groole hoeveelheid water groote schade aan de te velde staande ge wassen en vruchtboomen heeft toe gebracht. ltuslands vijfjarenplan. Uit Moskou wordt gemeld, dat de toestand in de Russische kolen- industrie den laatsten tijd zeer slecht is geworden. De kolenproductie, vooral in het Donetzbekken is der mate teruggeloopen, dat hierdoor de doorvoering van het vijfjarenplan in gevaar wordt gebracht. Het centrale comité van de com munistische partij heeft zich dezer dagen onder voorzitterschap van Stalin, diepgaand bezig gehouden met dit probleem. Den raad van volkscommissarissen werd voorgesteld om, ter vermijding vaneen catastrophe onmiddellijk 900 millioen roebel voor opvoering van .de kolenindustrie ter beschikking te stellen. Verder zullen de rantsoenen levens middelen van de arbeiders en inge nieurs worden verdubbeld. Ook voor de overigen zal de ve-zorging be langiijk worden verbeterd. Alle partij instanties hebben order gekregen, om voor de kolenindustrie nieuwe arbeidersreserve gereed te houden. Nieuwe buitenlandsche hulp aan Rusland* In het begin van September en van December a.s. zullen in totaal wederom ruim G000 Aroerikaansche arbeiders naar sovjet Rusland ver trekken, om aldaar in de industrieën werkzaam te zijn en te helpen aan huis. Hij zag naar de kamer op, twee verlichte vensters in den voor grond en zijn hart kromp ineen. Daar lag aldus Anneken, die hem steeds een goede, trouwe vrouw geweest was de moeder zijner kinderen aan het sterven en toen opeens kwam zijn geheele leven, zijn ellendig schandelijk gedrag hem voor de oogen, een koude rilling liep hem door de leden, een onbekend gevoel van schaam te en rouw, van berouw ook pakte hem aan en hij bleef staan voor de deur. Niemand in den winkel het huis scheen uitgestorven, sinds de doodbode was binnengetreden om zijn droevig werk' te voltrekken schaduwen teekenden zich af op de gordijnen, maar onbewege lijk schenen zij le zijn. Alleen een hooge gestalte had de hand opgeheven en die hand maakte bewegingen, teekenen. Het scheen wel een kruis te zijn Hij schrok. Met looden schre den klom hij de trap op. -- Nu luisterde hij aan de deur, hij wist toch zeker dal pater Lambertus er zou zijn, dat hij die hooge ge stalte was en zijn hand die teeke nen maakte over de stervende. De laatste zegening het tee- ken des kruises. De deur stond aan diep haalde hij adem, zijn hart stokte en hij trad binnen als een schul dige, met een arm zondaarsge zicht Ilij wilde het wel niet maar 't was sterker Jan hij zelve hij zag bleek en ontdaan. EEN STERFBED. In de deur bleef hij staan. Het einde was nabij. De priester het was pater Lambertus bad met luider stem de gebeden der stervenden. De buren knielden rondom, baden en snikten. De oude meid had de drie klei nen tot aan het bed gebracht. De twee oudsten weenden stil en zagen als verschrikt tot hun moe der op, ze hadden ze nooit zoo bleek, zoo wonder gezien klein Anneken speelde op de armen der trouwe dienstmaagd, met de ban den van haar muts. De priester zweeg. Dorrens trad nader. Even nog sloeg de sterven de de brekende oogen op. Zij deed moeite om te spreken. Hij viel neer op zijne knieen en greep een hand van zijn arme vrouw die met groote inspan ning in afgebroken woorden, maar toch verstaanbaar fluisterde Harri vergeef u alles zorg voor de kin deren, De tranen sprongen hem uit de oogen, hij snikte en kuste de uit gemergelde hand. Beloof het.... zei de zieke. Meer kon zij niet uitbrengen. Maar met eon laatste geweld yufcn dat de l±\js siets besLer varkens hJe de Ne4e de beho^

Peel en Maas | 1931 | | pagina 6