Het Nederl. Paviljoen te Parijs afgebrand. Zwemmen en baden. Ingezonden, Gemengde Berichten m^HPENHOUDERS ■porooden 0 Doorzitten PÜROL Zonnebrand i Stukloopen In doozen van 30-60-90ct Tube 80ct Smetten j Verkrijgbaar bij ApotH.en Drogisten. 964—12 Stil nou, tante, ik wou alleen maar zeggen, zulk een apenlijke na bootsing van de kunststukken van Gods natuur is een groote moderne Zeeboot. waarin liggen uitgebeiteld en gegrift de plooiingen en scha keeringen van menschelijk verstand en vernuft. Een reusachtige witte zeemeeuw met ingetrokken vleugels zacht neer- gewiekt op 't wiegelende water een zeekasteel, een drijvend dorp of stad. een blanke Majesteit, noem haar of vergelijk haar waarmede ge wilt Nooit genoeg eere-tiiels kunt ge haar geven De millioenen-fonkeling van het gesternte aan Gods hemel is machtig en mooi de weemoedige eindeloos heid van onmetelijke steppen slaat je neer door onbegrensde eentonig heid of eentonige onbegrensdheid, de zee overweldigt de geest door haar gedruisch en geloei en geheim zinnige stemmende moderne Zee boot echter overstelpt den mensch en doet hart en ziel in geestdrift ont vlammen De zee, de steppen, de hemelkoepel zijn het werk van God; het Zeekasteel, dat wonder van grootheid en techniek, is het werk van den mensch Een weerspiegeling van de groote, rustelooze strijd om het bestaan! Een Majesteit niet alleen door haar edele bouw en koninklijke hou ding en gang, maar Majesteit vooral, omdat zij is en blijft de Overwin- nares van de bruisende elementen Hoe de stormen haar ook beuken of slaan, „in openlijke strijd" blijft zij triompheeren over de golvende wate ren. Slechts dan wanneer een ver raderlijke stoot haar optilt en neer ploft op een gluiperige zandbank of smijt tegen puntige rotsen, slechts dan kreunt en kermt zij en krimpt ineen van pijn en smart om de bloedige wonde haar toegebracht, zoo onverwacht, op de teederste plek van haar lichaam... Slechts dan zinkt het moede hoofd en zij laat zich liever uiteen en kapot slaan dan te vechten tegen verachterlijk en verraderlijk gedoe van verborgen krachten.... Voor eeuwig vervloekend de laffe stoot, zinkt zij weg stuk voor stuk in het groote geheimzinnige graf onder de golven.... Maar zoolang er wordt gestreden met open vizier, blijft zij overwinnen en strijden tot het bittere einde. Totdat haar groote, onedele maar openlijke vijand de „Tijd" haar neersmakt moe en afge tobd ergens in een verloren hoek, zooals soms de eene mensch deanc er neersn akt, zooals het sterke 't zwakke vertrapt en vernedert en verplettert en alleen uit conventie, fatsoen of machteloosheid nalaat 't zwakkere geheel te vernietigen... Ziet hier, tantelief, het leven, lijden en sterven van een groote moderne boot! Zegt U dus als 't U beliett nooit meerwat is er nou te zien aan zoo n dooie boot. Als er iets leeft van binnen en van buiten en van alle kanten, dan is het dit groote, machtige moderne schip 1 Als Oome Ko die woorden van uwe mollige lippen hoorde vloeien, zou hij in staat zijn z'n eigen in zijn graf om te draaien als de pieren hem ten minste al niet lang hebben opge peuzeld! Nooit heb ik hem geest driftiger gezien dan toen hij eens zoo'n boot het zeegat uit zag varen. Heerlijk moet dat zijn. riep hij, zoo „los van alle banden" de wijde wereld in! Ja, tante, indien uw burgerlijk- prozaïsche boezem nog vatbaar is voor een vonkje geestdrift, gaat U dan zoo'n boot eens bekijken. Ziet haar daar kggen of gaan met haar masten zoo hoog als de hemel, met haar vuur, rook en walm spuwende kraters, soms dof brullend, soms uitfluitend en uitgillend zege praal en victorie. De trillende en rillende touwen en takels, de wapperende vlaggen, de geweldige kranen en hefboomen, de indrukwekkende lucht en koelkokeis, de torenhooge uitkijkpost, de wandel- dekken, de ruime zalen, weelderige sa lons, de knutsige hutten en cabinesde duizelige diepten van het scheeps ruim. volgeladen met kostbare waren en dierbare panden de ranke bootjes hoog boven op het schip om te redden in tijd van nood en radelooze wanhoop en levens der menschen de eentonige slag van de schroef, welke vooruitstuwt heel dit enorme gevaarte de kronkelende en wente lende trappen, de honderde ronde raampjes als oolijke kijkers geboord in die trotsche, majestueuse wanden van ijzer en staal met het machtige anker der hoop voorop de boeg en ten slotte daar beneden in die huive ringwekkende diepte, in die gewel dige romp van het schip, dat gestamp en gezucht en gesteen en getier van honderde razende raderen en die dolle slag van angstwekkende machines en bliksemende riemen... en daar midden tusschen dat vuur en die kolen en dat gebrul en geraas die menschen zoo mager als de dood en zoo zwart als duivelen in die ijzingwekkende hel van schijnbare gruwelijkheid, in werkelijkheid de hartslag, welke moet stuwen het bloed door de stalen pezen en aderen van dit wonderbare lichaam... hoort en ziet naar dit alles, alles spreekt en leeft en het is of elk voorwerp, elk ding, hoe klein ook. weet te vertellen zijn eigen geheimzinnige historie. Twee en twintig honderd menschen waren er op de boot, waarmede wij vertrokken, van alle landen en stan den. kinderen, jeugdigen en grijsaards. Er waren menschen, geboren in rijkdom en weelde, die niet wisten hoe te dooden de verveling van die weelde aan geld er waren menschen met stralende oogeD, die plotseling door het grillige lot van den oorlog hun beurzen zagen gevuld boordevol en die meenden zich nu te moeten verzadigen met geluk door te pakken en te grijpen al wat de duivel en de wereld hun aanbood en wat hun eigen vleesch hen vroeg en er waren ook menschen, die in een onbewaakt oogenbhk door lichtzinnigheid, schuld of bedrog heel hun levensgeluk, hun maagdelijke schoonheid als een brooze vaas in stukken hadden laten vallen en die nu met de aaneengelijmde stukken trachten te verleiden en te leven van de zonde... En er waren ook gewone eenvoudige menschen voortgedreven door de strijd om het bestaan, maar er waren er ook... met donkere oogen en sombere blikken, met bleeke wangen, droeve trekken en ingevallen gezichten... wrakken, eerder geraamten dan menschen en van deze laatsten waren er velen, zeer velen. Neergeworpen als een hoop vuil wriemelden zij dooreen daar beneden in die diepe ruimte tusschen kisten en koffers... hongerend en dorstend met hun uitgemergelde zielen en lichamen naar het geluk van degenen, die daar vlak boven hen sliepen op zachte, Zijïge bedden, die lagen op luie stoelen, en die genoten van uit gezochte spijzen, verwarmende, prik kelende, weldoende dranken. En verder waren er nog, tante, kapiteins, stuurlui, kelners, stokers, machinisten, hofmeesters, kokken, slachters, slagers, dokters (ongeveer hetzelfde, tante) verpleegers, bakkers, caféhouders, muzikanten, matrozen enz. enz. U begrijpt, tantelief, het zou me te ver voeren. Van die laatste lievelingen zou men alleen al boekdeelen kunnen vullen, vooral wat hun bijzondere devoties betreft. En zoo voeren we dan met en op dit grootsche wonder van mensche- lijke techniek dertig dagen lang. (Vanwege de oorlog moesten we een omwegje van tien dagen lang over Engeland en Schotland maken). Nu eens raasden en tierden en brul den de stormen en trachten huizen- hooge golven ons mee te sleuren naar hun afgrijselijke afgronden, dan weer ademde alles vrede, rust en harmonie en gleed de boot, bestraald door licht en zon langzaam over het zacht dobberende, kristallige water, zooals de glansende maan in zoel- zachte zomernacht glijdt langs zilve ren sterrenhemel. Om U niet al te lang te laten dobberen tusschen hoop en vrees, beloof ik U, die de opgeruimdheid zelve zijt, wat meer haast te maken met mijn volgende brief. Een avon tuur (echt gebeurd) op zee, zal de grootsche titel worden. Als immer de trots en troost van Uw grijze polka-lokken. Uw U innig liefh. Heerneef B. B. Een groote ramp. Zondagmorgen heeft een geweldige ramp ons land getroffen. Het prach tige paviljoen van Nederland op de Intern. Koloniale Tentoonstelling in het Bols de Vinciennes te Parijs is een prooi der vlammen geworden en onschatbare kunstschatten zijn daarbij verloren gegaan. De brand. Om 4.40 uur hoorde de nacht waker Spoomans een knetterend ge luid in het lokaal waar zich het schakelbord bevindt. Hij opende de deur, maar moest terugtreden, daar groote vlammen langs de muren lekten en welda werd ook het Pavil joen aangetast, dat gevuld was met zeer brandbare voorwerpen. Onmiddellijk werd de brandweer op het terrein gewaarschuwd, die binnen twee minuten aanwezig was, spoedig gevolgd door brandwachts van twee kazernes te Parijs, die twintig slangen uitlegden. Zij moesten zich echter bepalen tot het inperken van den brand, daar aan redden van het gebouw niet te denken viel. Het eerst stortten de beide torens in alsmede twee kleine paviljoenen ertegenover, waaronder het Batak- huis. Vonken vlogen verscheidene hon derden meters ver en deden ook De Hut van Oom Tom en twee bunga lows in den Zoölogschen Tuin in vlammen opgaan. Niet alleen het Hoofdpaviljoen is verwoest. Ook vier kleine paviljoens vielen ten offer aan het vernielende vuur. Deze stonden tegenover het Nederlandsch paviljoen. Wat verloren ging. Wat er verloren is gegaan, kan slechts globaal worden opgegeven. Een geluk wil bij het ongeluk, dat zoowel van het Batavia's Genoot schap als van het Leidsch Etnogra fisch Museum nog slechts een gedeelte der beloofde inzendingen was aan gekomen. Van wat er al was, is uiteraard niets meer over. Verder is met het hoofdgebouw de geheele collecte-Moojen, een verzameling In dische kostbaarheden, krissen, Bali- neesche weefsels van niet te bereke nen waarde, ivoorwerk etc. teloor gegaan. Vijf en twintig jaar moei zaam zoeken en kunstzinnig ordenen zijn hier in minder dan een half uur vernietigd. En zwaarder nog dan door het verlies van deze schatten, dat door geen assurantie kan worden gedekt om hun artistieke en cultureele waar de, om hun onvervangbaarheid, heeft het noodlot toegeslagen. Veertig kisten vol reliquiën van den heer Moojen uit Indië, met zijn verzame ling schilderijen en etsen van moderne Nederlandsche meesters, zijn eigen Indische schilderstukken, zoomede een kwart eeuw studiemateriaal, waaronder dat voor zijn tweede boek over Bali, hetgeen hij allemaal opge slagen had in het magazijn achter zijn woonvertrekken, is door het razende vuur verteerd, samen met een som gelds, met de boekhouding, met de geheele briefwisseling met onze regeering, en het Fransche bestuur. De oorzaak van den brand. Ofschoon de electrische stroom 's nachts wordt afgesloten moet toch kortsluiting de oorzaak zijn. Waar schijnlijk ontstond deze tusschen den transformator en het kabel-huisje. De schade en de verzekering. De door den brand aangerichte schade wordt op tien millioen gulden geschat. Alleen het hoofdgebouw heeft reeds f 1.200.000 gekost. Vele kunstschatten, die niet te vervangen zijn, zijn vernietigd, zoodat men van een onherstelbaar verlies kan spreken. Een ander bericht zegt Het paviljoen had ongeveer 4 mil lioen gulden gekostde waarde van de schitterende meubelen, de zijden weefsels, de kostbare kunstverzame lingen en de tallooze inzendingen van anderen aard doen de schade stijgen tot een bedrag van circa 8 millioen. „Een nationale ramp," zegt minister De Graaft'. De Minister van Koloniën, Jhr. de Graaff ontving Zondag-ochtend een telegram van den brand, waarin hem werd medegedeeld, dat het Neder landsch paviljoen tot den grond toe is afgebrand. De minister verklaarde dat hij den brand als een nationale ramp beschouwt, een groote ramp voor de tentoonstelling en een ramp voor ons land. Het werk van vele maanden is een korten tijd verloren gegaan. Uit Well wordt medegedeeld, dat het door de Noord-Limburgsche Watersportvereeniging „De Maas", afdeeling „het Noordgewest" gepro jecteerde zwembad, reeds heden Zaterdag 4 Juli 's namiddags 3 uur geopend zal worden. Dit zwembad wordt aangelegd op een strekdam langs den rechter Maasoever ten Westen van het gehucht Elsteren. Deze strekdam zal aan de rivier zijde onder en boven water worden voorzien met een sterke heining uit ijzerdraad gevlochten. Het boven en beneden-eind van den strekdam zal door boven elkander drijvende balken van het rivierbed gescheiden worden. Het aldus afgescheiden gedeelte zal 100 meter lang en gemiddeld 20 meter breed zijn. De ondergrond bestaat uit zand en kiezel en is vrij van slib. Aan de rivierzijde is de strekdam met bazaltsteenen bezet, zoodat er geen gevaar voor afbrokkeling is. Het afgescheiden gedeelte wordt onderverdeeld door heiningen in een gedeelte voor zwemmers met als grootste diepte 1.75 meter, een ge deelte voor niet-zwemmers met als grootste diepte 1.25 en een gedeelte voor kinderen met als grootste diepte 0.75 meter. Langs de wal wordt boven het water een kleedhuis ge plaatst met 10 kabines. Er wordt een model sluitzak voor geschreven, waarin ieder bader zijn kleeren veilig kan opbergen, terwijl hij zich in het water bevindt en anderen van de cabine gebruik maken. De toegangswegen tot het bad zijn op de rechter Maasoever de van Ayen naar Well door het Maas veld loopende zandweg, waarvan een voetpad naar het bad leidt. Op de linker Maasoever is als toegangsweg aangewezen de Steegenstraat, voor zoo ver deze vanaf den grintweg GeijsterenWanssum op de Maas aan loopt en een voetpad loopende in het verlengde daarvan door Ruttensweide en tusschen slag 22 en 23 over den Hoogen Waard tot aan de Maas, alwaar een bootje voor overvaren geplaatst zal worden. De sleutels van bad en boot worden voorloopig bewaard bij J. Eling in de villa te Geijsteren aan den Wanssumschen weg, die met het toezicht is belast. Het bad zal voorloopig geopend zijn van 78 uur 's namiddags op werkdagen en van 2—7 uur op Zaterdagen, 's Zondags alleen van half 11 tot 12 uur voormiddag. Het is dan alleen toegankelijk voor mannelijke leden der vereeniging, die zelf voor een zwempak, dat ook het bovenlichaam bedekt, moeten zorgen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur. Vriendelijk verzoeken wij U onder staande in uw blad op te nemen. Bij voorbaat onzen hartelijken dank. Als wij 's morgens deuren en ramen hebben open gezet om de frissche morgenlucht binnen te laten, worden wij dagelijks, soms twee maal per dag, getracteerd door een al te ijve rige bezemman, die stofwolken op jaagt (dikwijls geheel onnoodig) zoo dat een auto het hem niet zal ver beteren. Dat de bewoners van de toch ai zoo stofferige Bleekstraac en Merselosche weg dit minder aange naam vinden is wel te begrijpen. Daar vele raadsleden Zaterdag 1.1. ook wel ondervonden zullen hebben hoe stofferig deze wegen zijn, hopen wij dat hierin spoedige verandering zal worden aangebracht. De bewoners van Bleekstraat en Merselosche weg. FIRMA VAN DEN MUMCKIIOF De Dageraad naar Limburg. Voorbereiding in het geheim. Gelijk reeds is bericht zal de uit lagen de tocht van de vrijden- kersvereeniging »De Dageraad' voor Limburg plaats hebben den 25en en 26en Julia.s. Naar de Tijd vernam, wordt de tocht zeer in het geheim voorbe- rein om dan den Limburgschen Katholieken geen gelegenheid te geven tegen-maatregelen te nemen of reeds genomen maatregelen in de war te sturen. Om het Limburgsche Comité van Actie omtrent de route van den tocht, de gemeenten waar de vrijdenkerspropaganda zal worden gevoerd, en andere bijzonderheden te misleiden, wordt een schijnma noeuvre uitgevoerd. Het hoofdbestuur vau De Dage raad hondt zelfs voorde afdeeling- besturen de te volgen strategie geheim. Alleen in het orgaan der organisatie is afgekondigd, dat eerst bij het betreden van de pro vincie Limburg de plannen voor de te bedrijven propaganda zullen worden bekend gemaakt aan de deelnemers. Aan een desbetreffenden oproep die het blad in handen kwam, ontleent het nog het volgende «Omtrent wat er in Limburg gedaan zal worden, kan, om verschillende redenen, vooraf niets medegedeeld worden. Dat hooren de deelnemers per cor respondentie. Vandaar dat hunne adressen 30 Juni, hoogstens half Juli, bekend moeten zijn. Men neme hier goede nota van. Het uur van samenkomst op het nog bekend te maken punt in Lim burg is Zaterdag 25 Juli, 8 uur 's morgens. Houdt ook daar rekening mee. «Neem nu direct een besluit en schrijf aan het H.B. Postbus 793, Amsterdam." »De Tijd" voegt hier nog bij, dat reeds den 25en Juli de propa- gandatocht wordt ingezet door mondelinge voordrachten en het verspreiden van geschriften. Men wil den daarna volgenden Zondag besteden om propsgeerende, tege lijkertijd «een schoon gedeelte der provincie te gaan zien." Ook wil men bij voldoende deelneming louring-ears of auto bussen huren. Inmiddels heeft het hoofdbe stuur bijdragen voor de Limb, propaganda aan alle vrijdenkers verzocht. Do bouw van een nieuw Hollandsch paviljoen. Het comité voor het Nederland sche paviljoen op de koloniale ten toonstelling te Parijs is Dinsdag naar Holland vertrokken. De secretaris-generaal van het comité, dr. van der Waals, bleef nog te Parijs, waar hij met den heer Moojen de voorloopige plannen op maakt voor het nieuwe paviljoen. Nader wordt uit Den Haag ge meld Met den Pullmantrein van 6.04 is Dinsdagavond, de commissaris- generaal aan de Ned. afdeeling van de intern, koloniale tentoonstelling mr. D| Fock hier ter stede terugge keerd. In een kort onderhoud, deelde hij mede, dat het in de bedoeling van het comité ligt, het nieuwe Neder landsche paviljoen, zoo spoedig in gereedheid te brengen, dat het in Augustus kan worden geopend. Reeds ontving het comité van 'n oud-landgenoot, den heer Hartog, oud-directeur van de Unilever, een gift van vier honderd duizend francs. De vergadering van het Ned, co mité, waarin de plannen zullen wor den besproken, zal Vrijdagmiddag aan het departement van koloniën worden gehouden. Lijk herkend. Men meldt uit Maastricht Maandagmiddag is het lijk van den man, die Zondagnacht in het Kanaal te Maastricht verdronk, her kend als dat van Jacobus van B., die sedert Zondag uit zijn woning vermist werd. Raadslid dat zyn mond voorby praatte. De Arr. Rechtbank te Maastricht veroordeelde Maandag het lid van den Gemeenteraad van Eysden, F. H. M. J., die bij 'n verkoop van 'n huis, hetwelk de Gemeente wilde koopen, in 'n Café den eventueel te besteden prijs noemde, welke werd vastgesteld in eene besloten verga dering van den Gemeenteraad, tot 300 gulden boete, subsidiair twee maanden hechtenisstraf. Het spoorwegongeluk by Blerick. Wachteres een maand hechtenis. De Rechtbank te Roermond ver oordeelde Dinsdag de spoorweg wachteres J. te Grubbenvorst, we gens het doen ontstaan van gevaar voor het verkeer door mechanische kracht over een spoorweg, tot een maand hechtenisstraf. Van het meer ten laste gelegde is verd. vrijgesproken. De eisch was drie maanden hechtenis. Examen vroedvrouw. Op 24, 25, 26 en 27 Juni hield de commissie, belast met het afnemen van het examen voor vroedvrouwen 1931, zitting in de Kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen. Voer het eerste gedeelte van het examen slaagden de dames A. v. Cruchten, Melick F. van Herpen. Oss, H. Hoeben, Neerkant, A. Jans sen, Alphen, H. Monissen, Meerssen, M. v. d. Kerkhof, Someren, J. Mees ters, Vlijmen, H. Peeters, Blerick, M. Receveur, Echt, H. van Rooy, Nistelrode, M. Silvrants, Neer, A. Straathof, Den Haag, M. Valkx, Bergen. Limburgseh Kruisvorbond. Te Roermond werd Maandag de Centrale Raadsvergadering gehouden van het Limburgseh Kruisverbond. De Voorz teer, de heer Blokker uit Sittard, constateerde in zijn ope ningswoord, dat de in de Drankwet, tot stand gekomen herziening eenige te waardeeren verbetering heeft mee gebracht. De begrooting voor 1931 werd vastgesteld met f 1430 aan de ont vangsten en uitgaven. Op voorstel der afdeeling Weert werd besloten, bij wijze van proef voor den tijd van een jaar, over te gaan tot het uitgeven van een maandbericht, dat geregeld aan alle afdeeliogen zal worden toegezonden. De heer J. H. Hendrickx, hoofd der Bijz. School te Panningen, hield een inleiding over het jeugdvraagstuk in onzen tijd. Spr. belichtte de drank bestrijding in onze jongens- en meisjesbonden en besprak de vraag, hoe men in deze organisaties de leden kan bezielen voor een ideaal Volgens spr. kan succes verwacht worden van een reorganisatie onzer jongens- en meisjesbonden in den geest der patronaten en dan te trachten, den geest der drankbestrij ding daarin te leggen. Bullon gedaald. De ballon, welke Zaterdag tijdens den fabrieksbrand te Aarle Rixtel aldaar op geringe hoogte passeerde, is te Gemert wegens windstilte ge daald. De luchtvaarders kwamen van Barmen (Duitschland), alwaar zij Vrijdagavond te half acht waren op gestegen. Groote brand feLith. Maandag woedde te Lith een hevige brand. De boerderijtjes van J. van Schijndel, de weduwe de Jong, W. v. Dijk, J. de Jong en N. van Nuenen en P. Jansen waren een prooi der vlammen. De brandweer van Lith stond ge heel machteloos. De brandweer van Oss is gerequireerd en reeds ter plaatse. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt ge deeltelijk door verzekering gedekt. Oud-Limburgsch schuttersfeest te Baarlo. Rondom den feestdag van St. Jan komen in Limburg en N. Brabant de schutters in het geweer, om het feest van deD midzomer luisterrijk te vieren. Zondag waren honderden schutters, met vendel en trom, in corpsen ge schaard naar Baarlo getrokken om FIRMA VAN DEN MUNCKIIOF de Oud-Limburgsche schuttersfeesten welke door het schuttersgilde „St. Antonius" aldaar georganiseerd waren, bij te wonen. Niet minder dan 59 corpsen gingen mee in den grooten optccht, die in den vroegen namiddag door Baarlo's straten trok. Lustig klonken de tonen uit de koperen muziekinstrumenten der medetrekkende harmoniegezel schappen, en daartusschen door, roffelden de vele trommen. De oude bonte vaandels wapper den helder in de tintelende zon en de veelkleurigheid der onderscheidene uniformen gaf een fleurig aspect aan het geheel. Stokoude grijsaards, behangen met de emblemen hunner waardigheid, liepen als Koningen van hun schut tersgilde in paradepas. Op de groote feestweide, van het Kasteel d'Erp, waar de wedstrijden in schieten, vendelzwaaien, tromrof- felen enz. gehouden werden, sprak burgemeester G. Coenegracht, de deelnemers toe. De prijsschietende schutters knal den er dan geducht op los en de kruitdamp hing even zwaar als de loome warmte over het terrein. Na afloop der wedstrijden reikte baron de Weichs de Wenne de verschillende prijzen, w.o. een zilve ren medaille van H. M. de Koningin, en een zilveren medaille van H. M. de Koningin van België, aan de prijswinnaars uit. Eerst toen de late avond een verfrisschende koelte over de landen verspreidde eindigde het feest. De Graf Zeppelin naar IJsland via Nederland. De Graf Zeppelin is Dinsdag morgen om half 6 te Friedrichshafen opgestegen voor een vlucht naar IJsland. De heenreis gaat over Ne derland en de Scandinavische landen de terugreis wordt langs de Engel- sche kust gemaakt. De reis staat onder leiding 1 van dr. Eckener. Omstreeks 12 uur vlocg de Zep pelin op ongeveer 300 meter hoogte boven Nijmegen. Het luchtscnip volgde de Waal en verdween in westelijke richting. Tegen half een zag men te Ut recht plotseling den zilveren romp van den Graf Zeppelin langs de blauwe lucht glijden. Te ongeveer kwart voor een was Rotterdam bereikt. Hoe onverwacht deze komsc ook was en hoe vlug het zwevende ding weer was verdwenen, doch hebben nog velen van het zeldzame gezicht genoten. De verwachting, dat de Zeppelin ook nog boven Amsterdam zou komen is teleurgesteld. Wel kon men tegen 1 uur, toen het luchtschip zich boven Den Haag bevond op Schiphol het zilverglanzende gevaarte waarnemen, maar inplaats van naar het Noord-Oosten koerste de Zepp in Westelijke richting, naar Scheve- ningen om vandaar in Noord-Weste lijke richting koers te zetten en over zee te verdwijnen in de richting van de Engelsche kust. Dame onder een auto. Maandagavond omstreeks 10 uur reed de heer V. mee zijn vrouw per fiets over den nieuwen Goirleschen weg te Tilburg. Een groote vracht auto met aanhangwagen, bestuurd door L, H, passeerde hen. De echt- genoote van den heer V. raakte haar stuur kwijt en viel met het hoofd juist voor het rechterachterwiel van den aanhangwagen. De vrouw werd overreden en gedood. Door den trein vermorzeld. Dinsdagavond te ongeveer kwart na 8 is de trein van Gouda naar den Haag bij Blokpost 12 op een onbewaakten overweg op een vrachtauto gereden. De auto werd vermorzeld, de chauffeur was op slag dood. De trein kwam met 26 min. vertraging in den Haag aan. Relletjes te Schiedam. Dinsdagavond hebben de commu nisten een vergadering belegd in gebouw «Eendracht" te Schiedam. Na afloop daarvan brachten zij den heer Lou de Visser luidkeels schreeuwend naar de tram. Op de Koemarkt werden zij door politie en marechaussee met blanke sabel en revolverschoten uit elkaar gedreven en over de heele stad verspreid. Tot laat in den avond bleef het in de stad rumoerig. De heer C. F. werd ernstig aan den schouder gewond door een sa belhouw en moest verbonden worden. Slachtoffers van het verkeer. Ernstig motorongeluk by Amersfoort. Zondagmiddag kwam een motor met duo-passagier in volle vaart den weg van Maarn af, richting Amers foort. Nabij Oud-Leusden kwam de motor in botsing met een boom. De 25-jarige G. J. M. uit Bussum, de duo-rijder, werd op slag gedood. Het slachtoffer was ongehuwd. De be stuurder, de 39-jarige gehuwde v. d. V. uit Naarden en vader van vier kinderen, werd zeer enstig gewond en overleed 's nachts. Door een auto aangereden. Zondagmorgen is mevr. P. H. L. B, op den Goorweg te Noorclwijk aan gereden door een auto en op slag gedood. Thee- en koffievlekken. Thee- en koffievlekken kan men het best uit tafelgoed ver-

Peel en Maas | 1931 | | pagina 8