Bijipl yan PEEL EI MMS GROOTE OPRUIMING Op Wolleu Dekens 15 pCt. korting. 20 tot 50 pCt. korting op alle Dames- en Kinder-Hoeden, Mantels, Japonnen, Regenjassen en -Mantels. Boerderij liroote Straat 14 Telefoon 10 van 29 JUNI tot en met 16 JULI. Verder op alles 10 pCt. korting WIJ NOTEEREN, De noodtoestand onder de boeren Gemengde Berichten Districts-Arbeidsbeurs Huis en bouwland Veldgewassen. Notaris Pluymaekers Winkelhuis en Bouwterrein Notaris Pluymaekers Notaris Pluymaekers Notaris Pluymaekers Veldvruchten H. G. A. B. Hoitus Zaterdag 4 Juli 1931, No. 27. V. PULS VENRAY Overal spreekt men van malaise en crisis, daarom in deze Opruiming maar aUes aan spotprijs vei kocht, om onze klanten zooveel mogelijk tegemoet te komen. Mooie gelegenheid om uw linnen- li kast en luiermand aan te vullen. Prima Sajet 100 gram vanaf 35 ct. Werkmansbroeken vanaf f 1.95 Zware Wollen Sokken vanaf 68 ct. Witte Flanel vanaf 19 ct. Heeren Onderhemden 100 cM. 98 ct. Blauwe Handdoeken vanaf 18 ct. 10/4 zware kwal. Oraslinnen vanaf 37 ct. Partij Beige Kinderkousen voor de helft v.d. prijs enz. enz. te veel om op te noemen. 165 Wat U in de etalage niet ziet, vraagt dat binnen. Tijdens de Opruiming geen zichtzendingen. Men laat onze boeren verkommeren in ellende, tot bet te laat is om te helpen; de economische ontredde ring op het platteland wordt met den dag grooter, maar ook de geestelijke ontreddering schrijdt voort en maakt velen een prooi van socialisme en communisme. Er is al heel wat geschreven over den noodtoestand, waarin ons boeren volk, vooral op het platteland ver keert. De bekende landbouwspecialiliteit H. Ruyter, schrijft hierover in de Maasbode een beschouwing, die een schril licht werpt op den toestand. Wij ontleenen er het volgende aan: „De stemming onder ons boeren volk wordt met den dag slechter. Geen wonder als men weet hoe slecht het met de bedrijven gaat en dat duizenden boeren zich aan den rand van den ondergang weten. Het is toch zoo jammer, dat bijna alle buitenstaanders van meening zijn, dat het met die z.g. altijd klagende boeren nog wel niet zoo'n vaart zal loopen. Nu die ook eens een slecht jaar hebben moet de Regeering maar direct helpen 1 De zaak staat echter anders. Door het feit, dat wij in ons land een ge brek aan cultuurgrond hebben, zijn de landprijzen en pachtprijzen al jaren lang ver boven de gebruiks waarde van den grond gestegen. Hierdoor leeft de boer al jaren lang in een crisistijd als men het zoo noemen mag en de internationale crisis, welke eenvoudig alle verhou dingen heeft dooreengesmeten, is oorzaak dat het thans onherroepelijk is vastgeloopen. Bij de beoordeeling van de financieele draagkracht van den boer moet men weten, dat die boeren al jaren lang met uiterst sober te leven, hard en lang te arbeiden en vooral meer wetenschappelijk te boeren, alleen het bedrijf in stand hebben kunnen houden. Wanneer de boer kon leven was het hem voldoende dat hij geen of bijna geen rente overhield van het dikwijls groote bedrijfskapitaal, dat hij in zijn bedrijf gestoken had, aan vaardde hij als vanzelfsprekend. Thans is dat alles echter anders geworden. De crisis heeft zich het eerste vertoond in de akkerbouw bedrijven, op dit moment doet de crisis haar rampzalig werk ook in de zuivere veeteeltbedrijven. De veeteeltbedrijven moeten het hebben van de zuivelwaarde der week, de gemengde bedrijven van de zuivelprijzen en de prijzen van de varkens. Welnu, voor den meest oppervlakkigen beoordeelaar zal het duidelijk zijn, dat de boer eenvoudig geen eten heeft als hij, zooals nu gebeurt 15 cent per pond voor de beste varkens krijgt en de boter- fabrieken uitbetalen ongeveer f 1.20 per procent vet dat in de melk is, wat bij een vetgehalte van 3.3 pet. uitkomt op 4 cent per liter. De ondermelk heeft op dit moment geen waarde, daar op de varkensmesting groote bedragen verloren worden. Men zal ons toegeven met zulke cijfers voor oogen is geen nadere motiveering noodig. Elkeen gevoelt, dat het voor de boeren een nood toestand geworden is. Er zijn afdoende hulpmiddelen noodig en deze werden als wij het goed zien niet genomen omdat men eenerzijds niet doordrongen is van den ernst van den toestand en ander zijds het oog te veel gericht op de belangen van handel en industrie, en wij geven toe veelal te goeder trouw, ons boerenvolk laat ver kommeren in ellende, tot het te laat is om te helpen. Want men moet niet vergeten, dat als op eenige schaal gedwongen liquidaties zullen beginnen, de grondprijzen in elkaar zullen zakken en de neergaande stroom niet meer te houden zal zijn. De middenstand op het platteland gaat mee ten gronde, terwijl wij niet zullen behoeven te wijzen op de a.s. daling der loonen onder de landarbeiders, en de komende werkloosheid, welke onmiddellijk honger lijden voor die arbeiders, toch al bij andere arbei ders achter staande zal beteekenen. Men kan zich nu toch wei de stemming der landbouwers indenken, welke constateeren, dat er zoo weinig gebeurt en zich dan ook afvragen, waarom van hen in den oorlogstijd wel werd gevorderd hun producten eerst beschikbaar te stellen voor ons volk tegen veel lageren prijs, dan op de wereldmarkt te bedingen was en waarom nu op dit moment een eco nomische oorlog gevoerd wordt, de Regeering hen niet helpt Het is toch te gek, dat ons volk profiteert voor meer dan 50.000.000 gulden, door de landbouwproducten te kunnen betrekken ^er beneden kostprijs van den boer. Practisch dus leeft ten koste van het loon van den boer en van zijn arbeider 1 Waarom, vraagt de boer zich af, moeten wij de kosten der sociale verzekeringen betalen van onze arbei ders en alles, wat wij noodig hebben in ons bedrijf, zooveel duurder be trekken, terwijl onze eigen Regeering ons oneerlijk laat beconcurreeren door de buitenlandsche landbouwers, welke deze lasten niet moeten betalen? Waarom laat onze Regeermg toe, dat met premies van andere Staten op onze markt producten uit het buitenland worden ingevoerd, waar door onze markt nog meer bedorven wordt Waarom, vragen onze boeren, moeten wij van het middel, dat wij hebben om onze boterham te ver dienen, een extra-belasting betalen Wij betalen toch onze vermogens- en inkomstenbelasting als elk ander Nederlander en waarom vraagt men van ons een extra grondbelasting met daarop weer extra opcenten en... waarom schaft onze Christelijke Regeering tenminste de opcenten niet af en handhaaft zij deze uitzonderings wet voor de boeren Is dat recht of zedelijk onrecht Waarom, vraagt men zich af, laat de Regeering dumping door Rusland toe op onze markten, waardoor de economische ontreddering op het platteland grooter wordt, maar dit niet alleen, maar waardoor de geeste lijke ontreddering met den dag toe neemt en het niet valt te ontkennen, dat duizenden jongeren uit den niet Christelijken boerenstand een prooi dreigen te worden van het socialisme of het communisme en honderden het al zijn? Het gaat berg af, en hard berg af op het platteland en wanneer de Regeering het ernstig meent en met het handhaven van de grootste en heiligste belangen van ons volk, dan moet er niet lang gewacht worden met in te grijpen!" Wat is „hooikoorts". Bij de intrede van het warmere jaargetijde worden telken jare niet weinig menschen gekweld door ver koudheid of „hooikoorts." De benaming verkoudheid klinkt onschuldig en dikwijls wordt iemand, die het is er nog om uitgelachen. Niettemin is het een ware bezoeking voor de betrokkenen. De naam „hooikoorts" heeft zich jaren terug ingeburgerd, toen men van de oorzaak en het wezen van deze kwaal over het algemeen nog weinig wist. De hooikoorts heeft echter, zooals vaststaat, met hooi of hooi-oogst niets uit te staan. Men verstaat onder hooikoorts een ziektecomplicatie met talrijke en uiteenloopende symptomen. De kwaal wordt veroorzaakt door het stuifmeel, voornamelijk van de plui men der bloeiende gras- en graan soorten. Mei is de maand waarin het ziekteverschijnsel begint, 't Hoogte punt wordt ongeveer begin Juli be reikt en duurt bij minder vatbare personen tot eind Juli, bij meer vat bare personen tot Augustus en September. In het geheel genomen mag men hooikoorts als een vergif tiging beschouwen, welke ontstaat door het zich vastzetten van het stuifmeel op de slijmvliezen van den neus en de overige ademhalings organen en de oogen, ooren, enz. Zij, die eens door deze ziekte be zocht rijn, worden telken jare weer getroffen en wel van jaar tot jaar in ergere mate. De voornaamste symp tomen zijn verkoudheid met zeer sterke afscheiding, niezen (tot soms 100 keer), wekenlange totale verstop ping van den neus, ontstekingsver schijnselen, gepaard gaande met zware hoofdpijn, sterke ontstekingen der andere luchtwegen en der luchtpijp takken, asthma van vaak heftigen aard, jeuken der ooren en ooront steking, hinderlijke jeuk aan de oog leden en binnen in het oog met hardnekkigheid optredende bindvlies- catarrh en tenslotte hartaffectatie. In zeer ernstige gevallen worden niet slechts de slijmvliezen aange daan, doch heeft zich ook exceem op de andere huid gevormd, als steenpuisten, gordelroos e.d. Bij veel lijden aan hooikoorts treden drie groote symptonen (oog en neusaandoening en asthma te zamen op. Het komt echter ook vaak voor, dat iedere vorm afzonderlijk op treedt. Terechtstelling Peter Kiirten. De executie van Peter Kürten heeft Donderdagmorgen om zeven uur plaats gehad. Zij geschiedde met de guillotine op de binnenplaats van de strafgevangenis te Keulen. Peter Kürten heeft zijn laatsten nacht in de cel doorgebracht met drie geestelijken, waaronder zijn biechtvader, een Franciscaner mon nik uit Dusseldorf. Hij was zeer rustig geweest en had verzocht, eenige brieven te mogen schrijven. Den gehelen nacht heeft hij brieven geschreven aan de nabestaan den van bijna al zijn slachtoffers, waarin hij mededeelt, dat hij berouw over zijn daden heeft en om ver geving bidt. Vroeg in den morgen voor de terechtstelling biechtte en communi ceerde Kürten. De terechtstelling geschiedde met een nog uit den Franschen tijd stam mende guillotine. Op de vraag van den procureur- generaal of de veroordeelde nog iets te wenschen had, antwoordde hij kort en zakelijk: neen. Kürten was Woensdagmiddag te vijf uur naar Keulen overgebracht, omdat in de gevangenis te Dussel dorf geen terechtstelling kan plaats vinden. De schoonste man. Nu de schoonheids-wedstrijden in zooveel gevallen een noodlottigen afloop hebben voor de bekroonde Koninginnen (het is immers gebleken dat de meeste van die Miss's na korten tijd verloren zijn) nu stelt een Fransch dagblad voor hetzelfde spel te beginnen met de mannen. Elk zijn beurt. De schoonheidskoning van het land, van Europa en van de wereld. Alle mannen die meenen in aan merking te komen worden uitge- noodigd, hun naam, ouderdom en adres op te geven, met een portret erbij. Ik vrees, dat deze zaak niet vlot ten zal. De mannen zijn immers heel wat bescheidener en minder koket dan Eva's dochteren Na de verkiezingen in Spanje. Men vraagt koning Alfons om definitief af te treden. Door het dagblad „Heraldo" en zijn aanhang werd een telegram ge stuurd naar „Mijnheer Alfonso de Bourbon te Fontainebleau." Den koninklijken banneling werd hierin de stellige verwachting der afzenders medegedeeld, dat hij met de resul taten der Zondag gehouden verkie zingen voor oogen, zich niet langer illusies zou maken en definitief zou afzien van de rechten voor hem en zijn familie. Men herinnert zich, dat de gevluch te koning verschillende malen heeft verklaard, eerst dan definitief afstand te zullen doen van den Spaanschen troon, wanneer de volkswil zich door middel der Cortes-verkiezingen tegen de monarchie zou uitspreken. Hetgeen gebeurd is Kantoor geopend van 9 tot 1 uur Worden gevraagd: 4 schildersknechten 3 jongens voor boerenknecht 2 boerendienstmeiden 2 burgerdienstmeiden keukenmeid en 2e meid v. Horst 2 keukenmeiden-huish. v. pastorie. 2 werkmeisjes 1 keukenmeid voor Venlo 1 burgerdienstmeid voor Deurne 1 bakkersleerling 2 roggebindsters 1 bekwame boerenknecht Bieden zich aan 1 monteur 4 chauffeurs 3 boerenknechten, 2 timmerlieden 2 werkmeisje 1 winkeljuffrouw 1 timmermansknecht 3 j. a.h. vak 1 boodschapjongen 2 burgerdienstmeisjes 15 en 16 jaar 1 kindermeisje 10 losse arbeiders 2 bakkersleerlingen Aanvaarding in eigen gebruik: het huis ca. op 15 Oct., de tuin en bouwterrein oogstbloot, alles in 1931; in lasten vanaf 1 Jan. 1932. Betaling van den koopprijs op 15 October a.s. te Venray. Notaris Pluymaekers te VENRAY zal op Maandag 6 Juli 1931, nm. 6 uur, in het café H. Odenhoven Overloonsche weg, voor Joh. Ant. Janssen te Venray, Broekweg/' publiek verkoopen A Huis met stal, tuin en bouw land te Venray in den Braban der, Sectie C nos. 5678 en 5637 groot 1.15.05 H.A. Aanvaarding in eigen gebruik het huis op 2 Nov. a.s., bouwland en tuin oogst- en stoppelbloot a.s In lasten vanaf 1 Jan. 1932. Be taling van den koopprijs 2 Nov. 1931. 26 B Circa 45 a. rogge, te wassen staande op voormeld perceel. te VENRAY zal op Dinsdag 7 Juli 1931, nam. half 6, in de Zwaan te Venray, voor Mevr. Wed. L. Raedts, alhier publiek verkoopen 2 slagen rogge op de Landweert 3 slagen rogge aan den Maas- heezer weg, achter den boomgaard 2 slagen haver aldaar. 2 slagen haver aan de Zand- sche bleek. Daarna voor den Heer Jean Gossens. Hofstraat: 40 aren rogge aan den Merse- loschen weg. Voor de Wed. Mathijs Goumans 15 aren rogge in het Venraysch veld. Voor Jan v. Gerven, Maasheesche weg 20 aren rogge op den Truy. te Venray-Lull. te VENRAY zal Dinsdag 7 Juli 1931, nm. 6 uur in Café van H. Cremers te Ven ray—Lull, voor de Wed. M. H. Volleberg en kinderen, aldaar publiek verkoopen Gemeente Venray Koop 1. Huis met tuin te Lull C 18, gunstig gelegen aan den Stationsweg en zeer geschikt voor winkelbedrijf, gedeelte van sectie E no. 2699 groot circa 4 a. 90 c. Het pand bevat gelijkvloers 3 kamers, opkamer, keuken en bij keuken, boven 2 slaapkamers en ruime zolder. Koop 2. Bouwterrein naast koop 1, gedeelte van sectie E no. 2699 groot circa 3 a. 7 c. (front- breedte circa 14 M.) Koop 3. Massa groot 8 a. 60 c Openbare verkoop wegens ophouden van bedrijf. te VENRAY zal op Woensdag 8 Juli 1931, voor middag 10 uur ten huize en verzoeke van Gez. Asselbergs te Venray Loobeek, publiek verkoopen Motordorschmachine 3—4 P. K., merk Rustiemaaimachine merk Deering, hakselmachine, korte kar, gierkar met vat, paardentuig, haam, zeel, kopstuk, rijtuigzaal, kap voor dogkar, voederpot 200 L., nieuwe drie-scharige ploeg, en wat verder te koop zal worden aangeboden. Voorts circa 5 H.A. rogge in 15 perceelen, 1.50 H.A. zwarte haver in 5 perceelen en 0.50 H.A. zomer - tarwe in 2 perceelen. te Venray-Scheide te VENRAY zal op Donderdag 9 Juli 1931, nm. 6 uur, in het café van Seb. Rutten te Venray—Heide, voor Hendrikus Nellen en kinderen, publiek verkoopen Gemeente Venray, Sectie D 1. Huis, schuur, erf, tuin, boom gaard en bouwland 2918, 2295, 2296 en^2130 groot 1.32.30 H. 2. Weiland, 3240, groot 37.50 a. 3. Bouwland, 1869, groot 55.15 a. begrensd de weg en Bomm. 4. Bouwland (de lange plak) 2744 groot 40.80 a. begrensd de weg, Thijssen en Wilms. 5. Weiland, 2739 en 2741 groot 28.90 a. begrensd de Sparreweg, Wilms en Manders. 6. Bouwland, 2743, groot 51.70 a., begrensd de Sparreweg en Manders. 7. Bouwland (Cornelisland) 3071 groot 53.10 a. begrensd de Sparreweg en Wilms. 8. Riet, 2748, groot 10.50 a. 9. Massa groot 4.09.95 H. Aanvaarding in eigen gebruik op de gewone tijdstippen in 1932, in lasten en betaling van den koopprijs 1 Juli 1932. 44 Notaris te HORST, zal op Vrijdag 10 Juli 1931 nam. half 4 in Café J. van de Voort te Oostrum, voor de Erven H. van de Ven pubiiek verkoopen 7 perceelen Rogge op hunne vroegere boerderij aan den Bosch huizen, helend als volgt3 perc. naast Willems en Derks, 2 perc. naast Fleurkens en Litjens. 1 perc.

Peel en Maas | 1931 | | pagina 5