Gemengde Berichten Vergadering Gemeen teraad Maashees en Overloon. Wij twijfelen er niet aan, of de duizenden bezoekers, die vorige jaren op dien dag naar Horst kwa men, zullen ook dit jaar op 3 Sept. daar wederkeeren, om zich nogmaals te overtuigen van de hooge vlucht, welke de rundvee- en varkensteelt in deze streek genomen hebben. Verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het Hoofdstem bureau voor de verkiezing van leden van den Raad in de gemeente Venray brengt ter openbare kennis, dat een afschrift van het proces-verbaal der zitting van voornoemd Hoofdstem- bureau, bedoeld in art. 92 der Kies wet ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd en te gebruikelijker plaatse is aangeplakt. Venray 19 Juni 1931. De Voorzitter voornoemd, O. VAN DE LOO. Verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het als Centraal Stembureau optredend Hoofdstem bureau in de gemeente Venray brengt ter openbare kennis, dat het besluit, waarbij de uitslag der verkiezing voor de leden van den Gemeente raad is vastgesteld, voor eenieder ter inzage is nedergelegd ter gemeente secretarie. Venray 19 Juni 1931. De Voorzitter voornoemd, O. VAN DE LOO. GEVONDEN eén heerenpoite- monnaie met eenig geld. Inlichtingen bij C. Henskens, Gasstraat. Een rijwielplaatje. Inlichtingen bij de Gemeentepolitie. Geslaagd voor het examen kommies le klasse, bedoeld bij art. 208 van het ambtenarenbesluit be lastingdienst, de Heer W. Schelling te Venray. Wie morgen een spannenden voetbalwedstrijd wil bijwonen ge trooste zich een gang naar het Sport terrein. 't Publiek wordt beleefd verzocht zich niet te mengen in de beslissin gen van den scheidsrechter en achter het doel vandaan te blijven. Eindexamen Gymnasium der Paters Franciscanen. Geëxamineerd en geslaagd 16 candidaten. Voor Ade beeren J. G. A. Brinkhof van Nijmegen, M. E. J. Crijns van Heerlen, A. J. Galama en H. M. Galama van Burgwerd, F. P. J. Greefkens van Venray, W. J. M. L. van der Grinten van Eind hoven. P. C..J. Hendriks en A. J. G. Meyer van Nijmegen, J. J. H. Reynen van Blitterswijk, C. P. Voor- velt van Haarlen, A. M. J. G. Win- termaus van Eindhoven, A. G. A. de Wolf van Amsterdam. Voor B de heeren S. J. H. Breukel van Venray, C. J. P. J. Maarschalkerweerd v. 's Gravenhage, J J. M. Smeele van 's Gravenhage en P. J. M. van de Westelaken van Eindhoven. Van deze 16 geslaagden treden er twaalf in de orde v«n de Francis canen. Bij 't gehouden eindexamen Middelbare Meisjesschool Klooster „Jerusalem" slaagden de dames E. Burgers, Rotterdam M. Graaf, Den Haag F. Schilte, DelftM. Bren- ningkmeijer, Rotterdam. Bij het te Venlo gehouden examen slaagden voor onderwijzer de heeren P. Kusters en J. Zwitser- loód, beiden van hier. Op het Zondag te Se-enum gehouden schuttersfeest werden door de schutterij „St. Anna" alhier de navolgende prijzen behaald le excerceeren, 2e beste houding, le mooiste uuiformen. 2e corpswed strijden, eerekruis Volleberg. De schutterij „Het Zandakker" behaalde aldaar le beste houding in den optocht. Op de Zondag te Helmond gehouden Hondententoonstelling be haalde de heer V. Pyls met zijn kortharige Hollandsche Herder (teef) een 1ste prijs zeer goed en 2 speciale prijzen. Met een Sint Bernard (teef) een 2de prijs goed en een speciale prijs. Naar wij vernemen zal het feest der H. Kindsheid alhier gehou den worden op Zondag 25 Juli a.s. Ook dit feest zal, hopen we, met aller medewerking, weer even glans rijk slagen als vorig jaar. Naar wij vernemen zal de heer H. J van Gerven 1 Juli a.s. z'n ontslag als Secretaris der R.K. Werkliedenvereeniging nemen. Zondag 19 Juli a.s. zal er 'n speldjesdag georganiseerd worden door het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht alhier ten bate der genoemde vereeniging. Morgenmiddag heeft op het St. Annapark alhier het eerste con cours v.d. Noord-Limburgsche Schut- tèrsbond plaats. Zaterdagmiddag vertrokken van hier een 20-tal auto's om deel te nemen aan de Europatocht naar Ford aan den Rijn. Jammer, dat deze mooie reis voor eenige deelnemers minder gelukkig verliep. Even voor bij Neuss reed de auto van den Heer C. tegen een boerderij. Drie inzittenden bekwamen nogal ernstig letsel. Na te zijn verbonden keerden zij naar huis terug. Een hunner, de heer G. moest wegens kniefractuur naar Venlo worden overgebracht. De overigen zullen weer spoedig in orde zijn. De auto werd grootendeels ver nield. Over de oorzaak van dit ongeluk is men 't nog niet eens en zal 't laatste woord nog wel niet ge;proken zijn. Lourdcsreis van onze Zieken. A.s. Vrijdag 26 Juni vertrekken onze zeven zieken naar Lourc'es. Vóór hun vertrek ontvangen allen de H. Communie. Alleen in den geest van diep geloof willen onze zieken de reis maken. In hen leeft dat een voudige kinderlijke geloof van de Cananeesche vrouw, die van verre kwam om hulp, om uitkomst, om troost. Zij was tevreden met de kruimeltjes, die van 's Heeren disch vielen. Zóó willen onze zieken ook opgaan. Verlangend als de lamme uit het evangelie om bij de bron van won deren en gunsten te komen, laten ook zij zich daarheen dragen en gij, goede en milddadige Venrayenaars, gij zijt de dragers, gij zijt het, die om den gebrekkige te helpen een gat in het dak maakt en den lamme laat neer- glijden aan de voeten van den Wonderdoener. Gij schrikt geen offer voor uwe lijdende medemenschengij voert hen tot de voeten van Haar, die haren goddelijken Zoon kan nazeg gen „Komt allen tot Mij, die belast en beladen zijn, Ik zal u verkwikken." Welk een dankbaren blik zal de lamme uit het evangelie geworpen hebben op zijne dragers, toen zij hem bij den Heiland hadden neergelaten, zóó kunt gij u denken, liefdadige menschen van Venray, dat onze zieken, wanneer zij te Lourdes zullen zijn aangekomen, een dankbaren blik werpen naar boven, naar ons hooge Noorden, naar u, die hen aan de voeten van Maria gebracht hebben, en de Moeder Gods zal zeker menige bede u ten beste vernemen. VENRAYSCH LOURDES- ZIEKENCOMITÉ. Nieuw Yoclbalterrein. Naar wij vernemen, zal er een nieuw voetbalterrein worden aan gelegd, niet ver van het voorma lige aan de Hoop. Er zal moeten gewacht worden totdat de rogge is gemaaid. Tot dien tijd mogen de spelers gebruik maken van 't sportterrein aan den Leunschen weg. De H. Familie naar Don Boscli op 12 Juli a.s. Er heerscht in de H. Familie van Venray een goede flinke geest Dat zien we aan de telkens groote opkomst ter vergadering, aan de maandelijksche gezamenlijke H. Mis en H. Communie, aan het steeds toenemend getal leden, maar ook aan de algemeene deel name bij 't jaarlijksch uitstapje. Wie zoo'n uitslapje heeft mee gemaakt, die kan u vertellen, hoe allen kameraadschappelijk met el kaar omgaan, hoe er steeds een blijde en opgewekte geest er.der de mannen heerscht. De mannen weten, dat er lei ding moet zijnen dat, wanneer er met honderden wordt uitgetrokken niet ieder kan loopen, waar hij wil; maar de regeling zit zoo fijn in mekaar, aan alle mogelijk heden is steeds tevoren gedacht, zoodat de mannen nauwelijks merken, dat er iemand de touwtjes in handen heeft en 't den schijn heeft, dat alles vanzelf van stapel loopt. Dat o.a. heeft er veel toe bijgedragen, om 't jaarlijksch uit stapje der mannen tot een succes te maken. Men kon al direct merken, toen de Directeur een tijd geleden in de H. Familie erover sprak, om dit jaar naar de Zoele Lieve Vrouw van den Bosch te gaan, dat er weer veel animo voor een reisje bestond. Maar in de H. Familie gaat t democratisch toe. Op 'n Zondag kregen wij stem briefjes, één waarop stond »voor" en een ander briefje met stegen". De slembus sprak duidelijke taal. Een overweldigende meer derheid stemde voor. Ik zeide tegen mijn vriend: «Dat gaat naar den Bosch toe, zoele lieve Gerritje" Hoe de reis in mekaar zit, dat zullen we nog wel precies hooren, maar de groote trekken, die weet ik toch wel zoo wat. Tegen half negen (dat is gedaan om 't ter kerke gaan van moeders en huisgenooten te vergemakke lijken) hier vertrekken met beste bussen en groote open auto-cars (van boven open maar terzijde beschermd door glas). Om ruim elf uur in de majestueuse kathe drale basiliek van St. Jan, de H. Mis. Wat zullen onze forsche man nenstemmen klinken door de rui me grootsche kathedraal, als zij de H. Mis zingen, terwijl de pries ter de H. Mis leest aan het altaar van de Zoete Lieve Vrouw, mid den onder den hoogen prachligen koepel Een Pater Redemptorist zal een kort woord tot de mannen spreken. Na de H. Mis in optocht met de muziek van ons flink Ven- raysch Fanfarecorps door de heel bevlagde stad naar de grootsche enórme veemarkthallen. Daar is een moderne reuzen-restauratie aan verbonden, waar een flinke lunch voor de mannen klaar slaat. Men kan ook koffie krijgen met broodjes Ik heb zooiels gehoord, maar heel zeker weet ik het niet: de Burgemeester van Den Bosch, Mr. van Lanschot, zal persoonlijk aan wezig zijn en de mannen toe spreken. Er wordt een foto ge nomen etc Maar vertel het nog maar niet verder, ik moest eens verkeerd gehoord hebben in Den Bosch. Zondag 12 Juli is een enorm drukke dag in Den Bosch. Naar den plechtigen omgang te 3 uur komen duizenden en duizenden uit heel Holland. Wat ik heel zeker weet: onze mannen der IJ. Familie krijgen het mooiste plekje om den grool- schen stoei gade te slaan. Zij krijgen 'n prscht van een ge reserveerde plaats. Als de stoet voorbij getrokken is, dan zijn de mannen wat vrij. Tegen 5 uur, half 6, is er in de St. Jozefskerk der Redemptoristen, die dicht bij de St Jan ligt, een plechtig Lof met predikatie. Daarna vertrek naar Venray. Zéó heb ik in Den Bosch gehoord. Dal wordt een pracht van een uit stapje en dat voor 1 gulden 10 centen heen en 1 gulden 10 terug. Verleden Zondag is in de H. Familie gezegd geworden, dat wié zoo rijk is, dat hij 'r. eigen luxe auto heeft, dat die gerust met zijn eigen auto mag rijden, mits hij bij den stoet blijft en hij minstens een kwarlje betaalt voor de even tueele onkosten. Nu is 't Zondag eigenlijk niet duidelijk gezegd, maar mij dunkt, wanneer een auto-bezitter andere mannen mee neemt in zijn wagen ik vind 't prachtig dan moet hij die ook maar f 2.20 laten betalen en dan die guldens afdragen aan de kas der H. Familie, dan kon de Directeur menigen armen mede broeder gratis mee laten gaan. Leven en laten leven; blij zijn en andere blij maken. Bravo MERSELO. Zondag werd alhier in de weide van oud-wethouder Michels door de Federatie van Muziek- en Zanggezelschappen eene uil voering gegeven, welke tamelijk bezocht was. Allereerst werd een optocht ga- houden, welke te laat begon en waaraan nog een 3 tal gezelschap pen ontbraken. De verschillende muziek- en zangstukken werden met eenige wijzigingen in 't pro gramma over het algemeen goed uitgevoerd. Wethouder Pubben sprak tot de aanwezige gezelschap pen een hartelijk woord van wel kom en memoreerde het feit, dat voor 12'/s jaar onze Fanfare werd opgericht op initiatief van Rector Janssen, die dan ook dankbaar herdacht werd. Hierna nam de Edelachtb. Heer van de Loo, Bur gemeester, het woord, om er zijne vreugde over uit te drukken, dal de verschillende muziek en zang gezelschappen in zijne gemeente zich tot een bond vereenigd had den, om zoo de kuust hooger op le voereA. Dezen dag werd waar lijk kunstgenot gesmaakt, ver klaarde hij verder. Jammer was het, dat een opko mend onweer, dat evenwel niet van ernstigen aard bleek te zijn, velen eene veilige schuilplaats deed zoeken, anderen zich huis waarts deed spoeden. Toen de lucht opgeklaard was, werd door een paar gezelschappen nog ge concerteerd in de feestweide, waar door deze weer tal van bezoekers kreeg, die een waardig slot aan dit eerste concert der federatie maakten. Omdat, gelijk gezegd, St. Oda het 12i/sjarig bestaan herdacht, werd aan ieder der deelnemende gezelschappen eene prachtige her inneringsmedaille uitgereikt. Tot President van »St. Hu- bertus" is benoemd de Heer A. van Stiphout, terwijl diens functie van penningmeester in 't vervolg zal waargenomen worden door den Heer IJ. v.d. IJoogenhof. HEIDE. Bij gelegenheid van de kermis alhier, zal morgen Zondag de Fanfare uit Leunen hier een concert geven. Aanvang 6 uur namiddag. HORST. Bij de Dinsdag alhier gehouden raadsverkiezing zijn geko zen A. Thielen, X. Thomeer, Th. Rutten, J. Ambrosius, Th, v. Heijster, J. W. Hurstjens. Th Willems, P. Driessen. J. Torna, H. Drabbels, J. H. Jenniskens, M. Versleijen en J.G. Poels. Totaal uitgebrachte stemmen 2753. Mej. Moorrees en de heec Beer- kens zijn niet meer herkozen. Nieuwe leden zijn de heeren H. Drabbels, J. Torna, M. Versleijen en Th. Willems. OVERLOON. Bij de op 16 Juni gehouden stemming ter verkiezing van leden van den gemeenteraad Maashees-Overloon, werden de vol gende stemmen uitgebracht Lijst 1. P. v. d. Heuvel 166 A. P. J. Geurts 70; H. J. Bruijsten36; F. J. Bonants 41. Lijst 2. W. Crooijmans 206J. H. Poels 140 M. Jans 18 A. J. Goemans 20J. J. Koenen 1M. Gerrits 2. Lijst 3. A. Fransen 130M. Loonen 6. Gekozen zijn v.d. Heuvel, Geurts, Bruijsten, Crooijmans, Poels, Jans en Fransen. SEVENUM. Door den bouw kundige P. Duyf te Horst werd alhier aanbesteed het bouwen van een woonhuis met café en werkplaats aan den Califomischen weg voor rekening van den heer Lommen uit Broekhuizenvorst. De uitslag luidt als volgt voor wat hoogste en laag ste inschrijver betreft. Rieters. Arcen f 7600Van Gasselt. Sevenum, f 9470. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Gemeenteraadsverkiezing. Te Gennep zijn uitgebracht 1302 stemmen. Gekozen 10 R.K. en 1 S.D.A.P. De vorige raad was samen gesteld uit 9 R.K. en 2 S.D.A.P. HORST. Op de dezer dagen al hier gehouden aanbesteding door Ir. Geenen uit Eindhoven voor het bouwen van een landhuis voor rekening van den heer Jac. Vullinghs alhier, werd ingeschreven als volgt L. Cuppers en Kleeven f 28.200. Cuppen en Poels f27.560. Haegens- Martens f 26.900. Gebrs. Haegens f 26.850. L. Coppus Zn. f 26.420. Th. Mooren f 25.950. Jan Peeters f25.814. L. Everaerts f 25.475; Gebrs. Keyzers f 23.910 en M. Peelen en Keyzers f 23.110, allen alhier woonachtig. Het ongeval aan den overweg te Blerick, Drie maanden geëisckt. Dinsdagmorgen werd een aanvang gemaakt met de behandeling der zaak tegen de 49-jarige E. J.. huis vrouw J. Ebben te Grubbenvorst, overweg-wachteres der N. S. Er bestond veel belangstelling voor deze zaak, de tribune was bijna geheel gevuld Het O.M., waargenomen door mr. dr. P. Rieter, begon met er op te wijzen, dat de persoon van verdachte in de pers algemeen veel medelijden heeft gewekt. Uil deze zaak is gebleken de enorme verantwoordelijkheid, die rust op degenen, die auto's of auto bussen besturen. Een oogenblik van onbedachtzaamheid, en er kunnen groote ongelukken gebeuren. Voor spr. is het niet te begrijpen, waarom de overweg nog zoolang gehandhaafd is gebleven, terwijl even verder een viaduct ligt. Een schril licht valt ook op de verantwoordelijkheid, de op de schouders van dergelijke personen als deze vrouw geladen wordt door de Ned. Spoorwegen. Het meest te beklagen zijn de nagelaten betrekkingen' der slachtof fers. Spr. geeft uiting aan zijn hoop, dat de N.S. spoedig zullen overgaan tot een behoorlijke uitkeering aan dezen. Er zijn nog slachtoffers in het ziekenhuis, die van den schrik nog niet zijn hersteld. Komende tot de constructie van her ten laste gelegde, beroept spr, zich op een arrest van den Hoogen Raad in een analoog geval en acht het primeur ten laste gelegde be wezen, nl. dat gevaar is ontstaan voor het verkeer door mechanische kracht over den spoorweg, welk feit iemands dood tengevolge heeft gehad. Wat de schuldkwestie betreft, acht spr. op de eerste plaats de overweg- wachteres schuldig, die niets anders te doen had dan te zorgen voor de veiligheid van het verkeer over dien overweg. Aansprakelijkheid van den chauf feur meent het O.M. niet geheel te mogen uitsluiten, ofschoon hij straf rechterlijk niet vervolgd kan worden. Over duizeligheid etc. heeft be klaagde zich nooit uitgelaten van te voren. Het lijkt spr. zeer onwaar schijnlijk, hetgeen ze alles verklaard heeft. Het bewijs, dat ze, toen het ongeluk gebeurde, duizelig of on machtig was, heeft ze niet geleverd. Van een voorwaardelijke straf kan geen sprake zijn. Was ze kerngezond en had ze niet een groot gezin, dan zou spr. de volle straf eischen. Treurig vindt spr. het verder, dat men een mede lijden is gaan kweeken, waar 't niet in die mate, als thans gebeurd is, thuis hoorde. Als baanwachteces nam ze het heusch zoo nauw niet, zooals uit het het getuigenverhoor gebleken is. Het O. M.eischte dan ook wegens het primair ten laste gelegde drie maanden hechtenis. Jongeman verdronken. De 23-jarige Jo Zemmaer te Roer mond is Zondagnamiddag bij het zwemmen in den IJzeren Man te Weert jammerlijk verdronken. Z. had zich zwemmend een tiental meters uit den wal begeven toen hij plotse ling niet meer verder kon, om hulp riep en in de diepte verdween. Vreeselyke ontdekking. Weer het einde van een. liefdesgeschiedenis Toen de heer V. te Blerick om streeks elf uur thuis kwam ontdekte hij in huis een scherpe kruitlucht. Naar de oorzaak hiervan zoekende, ontdekte hij het dienstmeisje, dat zwaar gewond neerlag op haar kamer. Onmiddellijk werd politie ge waarschuwd en medische en geeste lijke' hulp ingeroepen. Alles was zeer spoedig aanwezig. Uit het ge neeskundig onderzoek bleek, dat, alhoewel de wonden zeer gevaarlijk waren, direct levensgevaar niet aan wezig was. Zij had twee schoten naast 't hart. De revolver 'n dienstrevolver had zij bij den heer des huizes ontvreemd. Omstreeks middernacht werd zij per brancard naar het ziekenhuis te Venlo over gebracht. De vermoedelijke oorzaak van deze daad moet een liefdes geschiedenis zijn. Mijnongelukken. De 23-jarige hulphouwer J. H. K. uit Heerlerbaan geraakte in Staats mijn Wilhelmina onder vallend ge steente, waarbij hij een bekkenbreuk opliep. In dezelfde mijn geraakte de 25-jarige houwer J. K. uit Kerkrade in een pijler met zijn linkerarm tus- schen band en aandrijfrol van de transportinstallatie. De arm werd gedeeltelijk afgekneld. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd. Hun toestand is naar omstandigheden redelijk. Schuwheid voor de politiek. In de gemeente Mesch bij Eijsden (L.) werd de gemeenteraadsverkiezing al heel eenvoudig afgedaan, door het indienen van één lijst bevattende acht namen., Maar nu hebben drie gekozenen verklaard, niet in aan merking te willen komen, zoodat de raad uit slechts vijf leden zal bestaan. Felle brand te Mierlo. Woensdagmiddag is door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in de loonzagerij van den heer Stracke te Mierlo-Hout. De heele voorraad hout en alle machines werden een prooi der vlammen. De brandweer slaagde erin de belendende beeren- huizen te behouden. De schade, die ongeveer f 18.000 bedraagt, wordt door verzekering gedekt. Eerste Meikersen. Donderdagavond zijn te Eist door de firma Baltussen aldaar, de eerste Betuwsche Meikersen via Vlissingen naar Engeland verzonden. Volgende week wordt met den algemeenen pluk begonnen, doch de oogst valt dit jaar erg tegen. Verdronken. Te Veghel is M. Neggers bij het baden in de Zuidwillemsvaart ver dronken. Werkverschaffing te Eindhoven Aan de werkverschaffing te Eind hoven, den aanleg van een vliegveld, zijn 140 werkloozen te werk gesteld. Verdronken. Dinsdagavond te half 7 is te Eind hoven 't 9-jarig jongetje W. W. wonende Brugstraat 8 spelende in den Dommel geraakt bij den Woen- selschen watermolen. Na drie kwar tier werd het kind opgehaald. Een dokter kon slechts den dood consta- teeren. Zeldzaam ongeval. Dezer dagen had in de Thomas a Kempislaan te Arnhem een eigen aardig ongeval plaats. Een auto reed aldaar over een losliggende steen en deze werd tegen de voorruit van een passeerenden auto geslingerd. De voorruit werd verbrijzeld en de be stuurder, de 60-jarige B. de R„ uit Velp, werd door glasscherven ernstig aan het hoofd gewond. Woensdag is hij tengevolge van infectie in de wond overleden. Door gasverstikking om het leven gekomen. Toen Woensdagmorgen de gehuw de dochter van den 70-jarigen weduwnaar H. D., te Groningen, zich aan de woning v*n haar vader vervoegde, bleek de deur nog geslo ten te zijn. Gelukkig had zij zelf een sleutel. Toen zij de deur opende, kwam haar een sterke gaslucht tege moet en bij onderzoek bleek, dat haar vader dood op bed lag. Misdaad is absoluut uitgesloten. Geheimzinnige smokkelauto. Op den grooten weg even achter Straelen heeft zich een zeldzaam brutale en zeer gewaagde smokkel- scène afgespeeld, meldt de Venl. Crt. Terwijl de Zoll-Inspector van het Straelsche gtenskantoor en nog een beambte te paard even den weg patrouilleerden, naderde met razende vaart een smokkelauto. Beide beamb ten trachtten door midden op den weg te gaan rijden den auto tot stilstand te brengen. De chauffeur dacht er echter absoluut niet over. Zonder eenige vaart te verminde ren, reed hij op beide beambten in en voor dat deze zich in veiligheid konden stellen werden de ruiters links en rechts van den weg neer geworpen. Hun paarden waren op slag gedood. De dieren hadden den nek gebroken. De berijders mogen nog van geluk spreken, want alleen de Zoll-Inspector liep een lichte verwonding op. De auto was onder- tusschen reeds lang uit het gezicht verdwenen. Waarschijnlijk heeft men hier te doen met den speciaal geconstrueer- den smokkelauto, waarin, volgens beweringen, een vliegtuigmotor zou zijn geplaatst en waarvoor de Duit- sche douane reeds meerdere nachten hebben opgeofferd. Men kan zeer goed begrijpen.dat door dergelijk misdadig optreden van smokkelaars, de douane steeds meer verbitterd wordt en zij naast strenger toezicht ook, zooals in dit geval voor eigen veiligheid, van haar vuur wapens gaat gebruik maken. De „Philberf'-ramp. Volgens de laatste telling zijn bij het groote scheepsongeluk bij Saint Nazaire 511 personen om het leven gekomen. Dreigende staking te Helmond. In aansluiting op het vorig bericht kan thans worden gemeld, dat bij de N. V. van Vlissingens katoenfabrie- ken te Helmond door de textiel-ar- beidersorganisaties St. Lambertus, de Eendracht en Unitas de staking is aanhekondigd. Op Maandag 29 Juni zal het werk niet worden hervat indien voor dien datum geen overeenstem ming is verkregen. De staking zal circa 600 arbeiders omvatten. De Rijksbemiddelaar prof. mr. Aalberse heeft thans partijen ter conferentie bijeengeroepen in het Gebouw der Tweede Kamer op Vrijdag te half twee. Tegenwoordig alle leden. Voor zitter H. Rieter. Secretaris P. L. Stevens. De Voorzitter opent de vergadering met den Christelijken groet en zegt, dat deze in hoofdzaak is gehouden, ter bespreking van het contract met de firma Havens te Vierlingsbeek, welk punt in de vorige vergadering werd aangehouden. Spreker zegt, dat hij een der firmanten ter vergadering heeft verzocht, om met dezen de aangelegenheid te bespreken. De heer Havens geeft hierna een uiteenzetting van de werken, welke door de firma tot stand zullen wor den gebracht, voornamelijk wat betreft den te maken loswal. De kosten van dezen loswal zijn thans hooger dan oorspronkelijk was gedacht. In de vorige vergadering was voor deze gemeente genoemd een bijdrage van ongeveer f 2000.—, voor verbetering van den gemeentelijken loswal. Dit moet thans ziju 30 pet. van de totaal-kosten, de verbetering van den gemeenteloswal inbegrepen, wel ke bedragen ongeveer f 8600.dus voor de gemeente f 2500. a f 2600. Hiertegenover komt te staan, dat de firma in plaats van een garantie van 300 wagons per jaar a 75 ct. thans garandeert aan de gemeente gedurende 10 jaar te betalen een bedrag van minimum f 300, zijnde voor 400 wagons a 75 ct. De Voor zitter en ook de leden zijn van meening dat 30 pet. van de totale kosten voor de gemeente wel wat ruim is genomen. Weth. Crooymans zou liever een vast bedrag noemen. De Voorz. zegt, dat hij dit ook had willen voorstellen. Hij meent, dat dit 't beste is, dan beeft de Ge meente met het werk niets te maken. Spreker stelt Havens voor een bedrag te noemen. Havens stelt hierna voor een bedrag van f 2500., maximum. De Raad vindt dit echter te hoog, omdat in de vorige vergadering een bedrag van f 2000 werd genoemd. Havens zegt, dat f 2500 niet te veel kan zijn, omdat de gemeente toch zeker gedekt is door de garan- tie van f 300.— gedurende 10 jaar. Verder is spreker van meening, dat er hoogstwaarschijnlijk veel meer dan 400 wagons gelost zullen wor den op den gemeentelijken loswai, als de omzet van de firma zoo blijft, waarvoor dan 50 cent per waggon wordt betaald. Spreker zet uiteen, de beteekenis van een goeden loswal voor Maas hees in verband met de toekomst, welke de Maas als waterweg tege moet gaat. De scheepvaart neemt gedurig toe, terwijl Maashees bui tengewoon gunstig is gelegen. Ook de vestiging van hun bedrijf levert vooral voor de neringdoenden in Maashees voordeel op, omdat schippers over 't algemeen goede klanten zijn. De Raad vindt echter f 2500 te veel en stelt voor f 2250 te betalen. Na eenige discussie wordt dit voorstel door beide partijen geac cepteerd. Hierna leest de Secretaris de no tulen der vorige vergadering voor, welke onveranderd wordeó vastge steld. Ingekomen stukken a. De Secretaris leest twee nota's van aanmerkingen voor van Ged. Staten, gevallen op de geldleenings- besluiten der vorige vergadering. Daar de aanmerkingen slechts van administratieven aard zijn, zal aan de wenschen van G. S. worden tegemoetgekomen. b. Voor kennisgeving wordt aan genomen een schrijven van Ged. Staten, houdende mededeeling van de goedkeuring der baatbelasting. c. Idem een schrijven van Rector Goorts te 's Bosch, houdende mede deeling, dat zijn aanwijzing tot arbiter in de questie van den schoolbouw is vervallen. In dit schrijven ligt opgesloten, dat geen conferentie met het gemeentebestuur wordt aanvaardt, hetgeen de wensch der vorige vergadering was. Geurts zegt, dat het schrijven van de inwoners van Holthees aangaande de plaatsing van de school niet hun bedoeling weergaf, zooals hij nader hand heeft vernomen. Op dit schrij ven heeft de Raad besloten om zijn vroeger genomen besluit de school te bouwen nabij de brug, te hand haven. Daardoor besloot de Raad tegen het verzoek van de Kerkelijke Overheid. Hij vindt dit jammer, om dat de Raad in deze meende te moeten handelen overeenkomstig de wenschen van de inwoners van Holthees.

Peel en Maas | 1931 | | pagina 2