ontwikkeling. Coop. Centr. Boeren leenbank. Politieke uit Woensel. arresteerde, waarna zij in den loop van den dag, den derde, F. v. Mnog heeft ingerekend. Een lyk gevonden. Tn de nabijheid van de Louisaburg onder het naburige Niederdorf stieten douanebeambten op een smokkel bende, die de vlucht nam. De beambten maakten gebruik van hun vuurwapens en losten verschil lende schoten. Een viertal personen kenden worden aangehouden, de rest ontkwam. Bij het onderzoek naar smokkelwaarontdekte men naast een 5-tal pakken goederen n.l. 6300 sigaretten, een partijtje sigarettenpa pier, 40 k.g. koffie benevens cacao, dat in een voor bij een klaverveld een doode lag. De dokter stelde vast, dat deze persoon doodgescho ten was. Volgens zijn goede kleeding moet betwijfeld worden of de doode iets met de smokkelbende had uit te staan. Het lijk is herkend als dat van den arbeider Karl Lenkel uit Mett- mann bij Düsseldorf. Ongeluk op een onbewaakten overweg. Zondagmiddag om half vier is de 25-jarige wielrijder A. Vroombout uit de Heemraadstraat 52 te Rotter dam op den onbewaakten overweg aan den Laanslootschenweg te Schiedam door een uit Rotterdam komenden trein gegrepen en onmid- delijk gedood. De man reed met zijn verloofde en diens vriendin. Deze beide laatsten die het ongeluk zagen aankomen, wisten nog bijtijds van hun fietsen te springen en kwamen er goed af. Jubileum Jos. Boshouwers. Dezer dagen heeft de heer Jos. Boshouwers te Lent, de bekende pluimvee-deskundige, zijn 40-jarig jubileum als werkzaam bij het onder wijs gevierd. Ongeveer 15 jaren is hij als hoofd der school te Lent in functie. Onder hen, die hem kwamen com plimenteeren, merkte men o.m. op B. en W. van Eist, het Hoofdbe stuur van den A.B.T.B. met geeste lijken adviseur Deken v.d. Waarden uit Almelo. In een kort en sympathiek betoog huldigde de voorzitter van den A.B.T.B. L. Baron van Voorst tot Voorst uit Twello den pluim veeredacteur van het R. K. Boeren- en Tuindersblad. De beide harmonieën van Lent brachten een serenade. Uit verschillende onderwijskringen kwamen vertegenwoordigers den eminenten paedagoog geluk wen- schen. Zware regenval. Zaterdagmorgen te circa drie uur ontlastte zich boven Grubbenvorst een zwaar onweer, dat zich in hoofdzaak beperkte tot een zeer hevigen regenval, welke 2i/t uur duurde, zoodat weldra vele landerij en, tuinen, kelders e. d. onder water liepen. Ouden van dagen kunnen zich zoo'n regenval niet herinneren. Veel schade is toegebracht aan gewassen en verschillende landerijen en tuinen zijn voor dezen zomer ondeugdelijk geworden. Wat krygt de boer voor do tarwe. Het Mdbld. bespreekt de vraag, wat de tarwe-verbouwende boeren als gevolg van de Tarwewet aan stonds voor hun product ontvangen zullen en zegt daaromtrent Daarover is tot dusver nog heel weinig bekend alléén is komen vast te staan een zichtprijs van f 12.50 per 100 kg. Beteekent dat nu, dat de boeren gemiddeld f 12.50 voor hun tarwe zullen ontvangen 1 Of beteekent het, dat de maalindustrie gemiddeld f 12.50 voor de inlandsche tarwe moet betalen Wij kunnen daaromtrent het vol gende mededeelende uitvoerders van de Tarwewet willen drie kwa liteiten tarwe vaststellen, benevens één z.g. topkwaliteit voor de krop- meelmaalders. Vooral deze vier kwaliteiten zullen de Vita-leden, dat zijn dus de meelfabrikanten, moeten betalen f 11, f 12, f 13 en f 14 per 100 kg., gemiddeld dus f 12.50. De boeren zullen deze prijzen echter niet ontvangen, want een gedeelte er van, zal^worden ingehouden ter bestrijding der administratiekosten, salarissen, gratificaties, enz., benevens voor de vorming van een tonds, waaruit eventueele verliezen, die door de Tarwecentrale zouden wor den geleden, als gevolg van de noodzakelijke manipulaties, gedekt kunnen worden. Mocht er aan het einde van het jaar nog wat in dat fonds zijn overgebieven, dan zullen de boeren ponds-ponds-gewijze nog een uit- kecring ontvangen. Als bedrag, dat per 100 kg. gele verde tarwe van de boeren voorloopig zal worden ingehouden, hebben de uitvoerders der Tarwewet in't oog gevat f 1.50. De boeren zullen, al naar gelang der geleverde kwaliteit, waarvoor vier typemonsters (één voor de kropmeelmaalderij) zijn vast gesteld, dus slechts ontvangen f 9.50, f 10.50, f 11.50, en f 12.50, benevens de kans, om later nog iets uit het fonds terug te krijgen van den inge houden daalder. Wij moeten met den arts, die haar twaalf jaren behandeld heeft, daarover spreken, zei oom Beerblockdat zal ik vandaag nog doen. Wordt vervolgd. Ouden van dagen te Horst. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de ouden van dagen dezer parochie op Dinsdag 23 Juni een bedevaart doen naar Kevelaer per auto. Reeds hebben vele bezitters van auto's en autobussen hunne mede werking toegezegd. Ernstige aanrijding op den Deurneschen weg. Toen Zaterdagnamiddag de Gez. van V. per fiets van de richting Deurne kwamen, raakten zij nabij de café „De Barrier" op den Deur neschen weg onder de gemeente Deurne met de sturen in elkaar met het gevolg, dat de juist achterop rijdende autobus der firma Kupers een aanrijding onmogelijk kon voor komen. Mej. v. V., welke dienten gevolge met een smak op den weg terecht kwam, liep een hoofdwonde op, terwijl een inmiddels verschenen geneesheer een lichte hersenschudding constateerde en het noodwendig oordeelde dat aan het slachtoffer het H. Oliesel werd toegediend. Prov. Staten van Limburg. Ged. Staten stellen voor o.m. de volgende subsidies te verleenen f 1000 over het jaar 1932 aan het Ned. Kankerinstituut te Amsterdam f 1000 over het jaar 1932 ten be hoeve van de R.K. Militairen-Ver- eeniging f 500 over het jaar 1931 aan de stichting R. K. Leergangen te Tilburg ten behoeve van de in Lim burg georganiseerde cursussen in de gemeente administratie ;f 10.000 over het jaar 1932 voor de Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen f 1400 over 1932 voor de arbeids secretariaten van den Limb. R. K. Werkliedenbond. Gedeputeerde Staten stellen voor de rekening over 1929 in ontvangsten vast te stellen op f 3.858.751.77, en uitgaven op f 3.648.742.85, zoodat het dienstjaar sluit met een batig saldo van f 210.008.92. Autobus van den dyk gestort. Een doode en drie gewonden. Op den bekenden Teersdijk bij Nijmegen is Maandagmiddag de auto bus van den dienst Nijmegen-Grave van de firma v. d. Rijdt van den dijk geslagen. De chauffeur merkte op het oogenblik, dat de wagen op den ongelijken weg hotste, dat het stuur weigerde. De bus, waarin 23 personen zaten, meestal uit Wychen en Grave, sloeg van den 3 M. hoogen dijk in het weiland. De heer den Doop uit Grave, die bij den val van den wagen naar buiten wilde springen, erd in den val meegesleept en dood gedrukt onder de autobus. In den wagen zelf ontstond een hevig geschrei, maar dank zij de stevige constructie van de carrosserie, brak de wagen niet en konden de passagiers uit den wagen gered worden. Drie van de passagiers werden gewond, waaronder de heer J. Laane uit Wychen, die een ribben fractuur kreeg en de dames A. Loefen en en Toonen, die aan het gelaat door glasscherven gewond werden. De anderen kwamen er wonder boven wonder zonder eenig letsel af. De motor heeft niet geleden, ook het chassis heeft zich goed gehouden; alleen de carrosserie werd aan den kant, waarop zij in het weiland viel, zwaar beschadigd. De wagen was niet verzekerd. De politie trof veiligheidsmaatregelen, zoodat het verkeer weldra geregeld verder kon gaan. De wagen werd later uit het weiland getrokken. De firma van de Rijdt reed reeds 8 jaar de route Nijmegen—Grave, zonder eenig ongeluk gehad te hebben Dit ongeluk wordt dan ook geweten aan den slechten toestand van den weg, waarover ieder automobilist klaagt. Men weet, dat deze weg in het wegenplan is opgenomen ter verbetering. Stand van kersen en bessen. De stand van kersen en bessen op 28 Mei is volgens mededeelingen der directie van den landbouw als volgt De kersen hebben tijdens den bloei geleden door de zware regens. Wel is waar hebben bijna alle soorten tegelijkertijd gebloeid, doch er waren weinig zonnige dagen en de bloei periode was kort. In Gelderland en Utrecht staan de vroege kersen matig tot vrij goed. De stand van de late kersen is gemiddeld nog iets minder dan die van dé vroege. De kruisbessen staan eveneens slechts goed tot vrij goed. Deze minder gunstige stand wordt toegeschreven aan de omstandigheid, dat vele telers in het vorige jaar, in verband met de lage prijzen, de vruchten niet geplukt hebben, waar door een nadeelige invloed zou worden uitgeoefend op de opbrengst van dit jaar. De stand van de roode en witte bessen is goed ook de zwarte bes sen beloven een goede oogst. Minder, maar dan flinkere kinderen Men hoort vaak de meening ver kondigen, dat in niet kroostrijke gezinnen de kinderen flinker, gezon der zijn en dat dan aan de lichame lijke en geestelijke opvoeding meer aandacht kan worden besteed. Ieder kent uit zijn omgeving wel feiten, die dit tegenspreken, zoowel positief als negatief. En bezie dan ook eens dit staatje Mozart was no. 7. Bach was no. 8. Hëndel was no. 10. Schubert was nog 14. De H. Hildegardis van Bingen was no. 10. de H. Ignatius was no. 11. de H. Clemens Hofbauer was no. 12. de H. Catharina van Siëna was no. 23 Alban Stolz, de Duitsche volks schrijver, ging er groot op, dat hij er een was van de 16. Benjamin Franklin, de beroemde uitvinder, was 't 17e kind van een zeepzieder Dokter en dominee Ds. R. van Dam, predikant te Vught (N.B.), sinds bijna twee jaar, zal zijn ambt neerleggen de: voor arts te gaan studeeren. Hij ziet name lijk een nuttig arbeidsveld voor een man die tegelijk dominee en dokter is. De grootste bijenmarkt ter wereld. Door het hoofdbestuur van den Nederlandschen Imkersbond is be paald dat de jaarlijksche groote bijenmarkt (de grootste en zeker ook de oudste der geheele wereld) aan den Nieuwe Weg te Veenendaal zal worden gehouden op Dinsdag 7 Juli a.s. Door den Imkersbond en de afd. De Geldersche Vallei" te Veenen daal zijn verschillende belangrijke prijzen uitgeloofd, voor grootsten aanvoer, grootsten koop, mooiste volk enz. Overvloed en.... armoede. Zonder eenige commentaar loopt het volgende bericht door de Pers „In overeenstemming met het plan tot bescherming van de Braziliaan- sche koffieproductie zijn thans op nieuw 4500 balen koffie in zee ge stort. Binnenkort zullen nog 40.000 balen volgen." Wij herinneren hierbij nog even aan de berichten van eenige maan den terug over de enorme hoeveel heden graan in Amerka, waar men zat te wachten op den brand in de voorraadschuren, teneinde den prijs op peil te krijgen En aan het elders afgedrukte be sluit van de Veiling te Nijmegen, om de groenten, die niet voldoende opbrengen, naar de mestvaalt te verwijzen Vormen zulke berichten geen aan klacht tegen het heerschende stelsel van productie en distributie En zijn zoo'n maatregelen niet hemeltergend, waar er toch nog altijd honderden en duizenden gebrek lijden Deze en andere dergelijke wan toestanden zijn de ergste revolutie predikers Twee arbeiders verdronken. Zaterdag zijn twee arbeiders, die te Munster in een boot het kanaal wilden oversteken, door het volloo- pen van de boot verdronken. R. K. Bond van graanhandelaars in Limburg. Men schrijft aan de Msb.j Te Maastricht is voor eenigen tijd opgericht een R. K. Bond van Graanhandelaren in Limburg, waar van het ledental reeds de 200 nadert, met het doel om de belangen van den graanhandel in Limburg te die nen en voor te staan. Het actief bestuur van 9 leden heeft reeds dadelijk de handen aan den ploeg kunnen slaan, wijl de belangen van den graanhandel in Limburg dreigen benadeeld te wor den bij de uitvoering der Tarwewet. In Limburg, waar vooral in het Z. de tarwebouw van beteekenis is, was en is nog steeds sterk verte genwoordigd en bovendien zeer goed geoutilleerd met groote pakhuizen die over alle dorpen van het Zuiden zijn verspreid. De tarwehandel is er tot heden toe voor bijna 100 pet. gedreven door den particulieren handelaar, een bewijs dat de verhouding tusschen producent en handelaar steeds goed is geweest. Maar op het oogenblik zijn die historische rechten in gevaar. Men wil den particulieren graanhandel in Limburg bij de uitvoering van de tarwewet uitschakelen, door de land bouwers te verplichten hun tarwe alléén af te leveren aan den Boe renbond. De centrale aan- en ver- koop-vereeniging „Landbouwbelang" te Roermond, heeft zich deze rech ten toegeëigend, om een monopolie te verwerven voor hare afdeelingen in Limburg in den tarwehandel terwijl dzze vereeniging tot voor enkele jaien nooit tarwe aangekocht heeft en de laatste jaren enkele kleine partijtjes. Thans zijn de R. K. handelaren aangesloten met den vasten wil zich dit onrecht niet zonder meer te laten aandoen. Te bevoegder plaatse en in hoogste instantie is gerequesteerd en de Kamers van Koophandel in Lim burg hebben adhaesie betuigd aan de beweging. In andere provinciën als Zeeland en Groningen is de particuliere han del wel erkend bij de uitvoering van de tarwewet. De handel beschikt in het Zuiden van Limburg over een beter en grooter opslagruimte dan Landbouw belang en tevens ook over meer en deskundig personeel. Het zou voor den handel een zeer groot nadeel zijn als 't perticulier initiatief werd uitgeschakeld. De bond hoopt en vertrouwt dat de Minister van Landbouw zulk een onrecht aan den Limburgschen graan handel zal voorkomen. Maandag werd te Eindhoven de algemeene vergadering gehouden der bovengenoemde bank en Onderling Waarborgfonds. Er waren ruim 500 afgevaardigden van plaatselijke ban ken uit 't geheele land aanwezig. De Voorzitter, het Tweede Ka merlid Fleskens, hield een uitvoerige rede ter toelichting van de cijfers der balans en van voor de organi satie belangrijke aangelegenheden. Het deed spr. genoegen uitdruk kelijk te kunnen vaststellen, dat de finantieele toestand onzer Bank zoo als uit de cijfers blijkt, gezond is en wederom aanmerkelijk is versterkt. Naar aanleiding van kwade geruchten. Met te meer voldoening en dank baarheid en met te meer nadruk stel ik dit hier nog eens vast, aldus de heer Fleskens, nu er in verband met het ziekteverlof van onzen directeur Kessels, in verschillende plaatsen van ons land allerlei kwade geruch ten zijn verspreid, met de klaarblij kelijke bedoeling om de soliditeit onzer Centrale zelf in twijfel te trekken. Er is beweerd, dat de heer Kessels met ziekteverlof zou zijn gezonden, omdat hij zich zou hebben vergre pen aan de kas en, laat ik 't woord maar uitspreken, gelden zou hebben gestolen of verduisterd. Daarvan is natuurlijk geen woord waar. Ware het anders, wij zouden niet geaar zeld hebben daarvan aan oDze Ban ken aanstonds mededeeling te doen en onze maatregelen te nemen. Ook van het verleenen van familiecre- dieten is geen sprake. Nu dit alles gelukkig niet waar is. meen ik tegen deze laffe laster praatjes met allen klem en met ver ontwaardiging te moeten protesteeren Wij kunnen niet toelaten, dat aldus de naam en faam van iemand, die vele en groote verdiensten voor onze organisatie heeft, op onware gronden door het slijk worden ge haald. De waarheid is, dat de heer Kes sels op advies van een tweetal dok toren is gedwongen rust te nemen om herstel van zijn gezondheid te zoeken. De waarheid is ook, dat deze ziekte mede het gevolg is van iets anders, dat zich heeft voorge daan, en waarvan ons Bestuur van oordeel is, deze Algemeene Ver gadering niet onkundig te mogen laten. Er is ons n.l. gebleken, dat de heer Kessels eigenmachtig en buiten weten van het Bestuur, van den Raad van Toezicht en van zijn mede-directeur, die allen in dezen geheel vrij uit gaan, gelden van de Bank heeft uitgeleend op andere wijze, dan volgens de beproefde soliede grondregels onzer organisatie geoorloofd was. Hoe spoedig ook ontdekt, het kwaad was geschied, en ons Bestuur heeft onmiddellijk zijn maatregelen genomen. Wij heb ben de overtuiging, dat persoonlijk voordeel hier niet de drijfveer is geweest. Hoezeer het ons ook spijt met het oog op de vele verdiensten, die de heer Kessels zich in het ver leden voor on re organisatie heeft verworven, is het onvermijdelijk, dat uit deze onaangename historie de noodzakelijke konsekwenties te zijnen opzichte moeten worden getrokken. En zoo stond het dan ook voor ons vast, dat de heer Kessels, wegens dit aan den dag getreden feit, niet strookend met het bankbeleid, zooals dat voor onze Centrale Bank con form de statuten moet worden ge voerd, ook na zijn herstel niet meer in de leiding der Centrale Bank zou kunnen terugkeeren. Inmiddels heeft de heer Kessels in de laatste dagen (Donderdag j.l.) zelf zijn eervol ont slag aangevraagd. Het is mogelijk M. d. V. dat deze transactie van den heer Kessels schade voor onze Bank tengevolge zal hebben. Hoe groot die schade zal zijn, is op het oogenblik niet te bepalen, maar zeker is, dat de zaak thans zóó ligt, dat ik kan verklaren, dat in het allerongunstigste geval ook het volgend jaar onze zes mil- lioen reserve, zooals deze thans op de balans staan, onaangetast zullen blijven. Met de soliditeit der Centrale Bank heeft dit alles dus niets te maken. Die soliditeit is en blijft uitstekend, zooals de balanscijfers aantoonen. Bestuur, Raad van Toezicht en Directie, ieder afzonderlijk en per soon voor persoon, oordeelend met kennis van zaken en zich volledig bewust van hun verantwoordelijkheid, staan er u voor in, dat de financieele toestand der Centrale Bank met haar reserve van bijna 61/4 millloen en haar kapitaal en aansprakelijkheids fonds van bijna 51/4 millioen, totaal uitmakende een waarborg voor crediteuren van bijna lil/* millioen gulden, volkomen safe is, en dat er niet de geringste reden of aanleiding is, om hierover ook maar in het minst ongerust te zijn. En daarnaast kan ik ook de stellige verzekering geven, dat niemand onzer ook maar een duim breed zal afwijken van de vaststaande regelen van voorzichtige beleggingspolitiek, zooals die door onze statuten zijn afgebakend. Zou er iemand zijn, die zich niet daar naar zou kunnen voegen, dan zou hij daardoor zijn eigen vonnis onder teekenen, en hij zou uit onze orga nisatie zonder meer hebben te ver dwijnen. Ik kan u dan ook de stellige ver zekering geven, dat a zonder meer een onbeperkt vertrouwen kunt blijven stellen in uw organisatie. Het is niet onmogelijk, dat er in de naaste toekomst berichten in de pers zullen verschijnen, die in gewone omstandigheden aanleiding zouden kunnen geven tot eenige onrust. De vergadering moge echter weten, dat deze berichten dan betrekking heb ben op hetgeen ik hier heb mede gedeeld, zoodat er geen reden kan zijn zich daarover ook maar in het minst ongerust te maken. Onze Centrale is sterk en machtig, aan ons allen de taak om ze nog mach tiger en sterker te maken, tot behoud en ten vooruitgang van den Neder landschen land- en tuinbouw. Ik meen, M. de V., dat hiermede deze pijnlijke zaak als afgedaan kan worden beschouwd en ik hoop, dat men niet alleen den persoon van de zaak zal weten te onderscheiden, maar dat ook verdere discussie hier over achterwege zal blijven. Want, indien ooit, dan is het juist in deze tijden noodig, dat in onze organisatie alle nevenzaken worden opzij gezet, om alle aandacht te concentreeren op datgeen, wat het voornaamste is (zeker in dezen tijd), n.l. het doel der organisatie te verwezenlijken, dat is, de hulp en steun te zijn voor onze boeren. Dank zij de hechte eenheid en den geest van prachtige samenwerking, die speciaal onze organisatie steeds heeft gekenmerkt, hopen wij, dat ons landbouwcrediet vooral in deze tijden, nu het den boer niet goed gaat, zijn roeping zal kunnen blijven vervullen, zoowel plaatselijk als centraal. Daarvoor is wederkeerig vertrouwen van primair belangabsolute eendracht en vaste aaneengeslotenheid een noodzakelijke vereischte". Enkele afgevaardigden brengen de kwestie Kessels ter sprake, waarop de heer Fleskens antwoordde, dat er in deze zaak geen enkel geheim behoeft te blijven bestaan. De trans acties, waarover het in deze kwestie gaat, beloopen een bedrag van f 1.650.000. Hiervan is f 300.000 terugbetaald, waartegenover echter nog verschillende dekkingen staan. Hoe groot het verlies wordt, kan thans nog niet gezegd worden. Spr. kan de verzekering geven, dat de 6 millioen gulden reserve^onaangetast zullen blijven en aan de veiligheid en safe-heid van de Bank valt ab soluut niet te twijfelen. Het spreekt vanzelf, dat gebeurde ten zeerste wordt betreurd. Het feit is vastge steld, onmiddelijk nadat het geschied was. Op de transacties is de tweede handteekening geplaatst door een ondergeschikten ambtenaar, die niet beter wist, of het bestuur had haar goedgekeurd. In het vervolg zal er vanzelfspre kend streng over gewaakt worden, dat óf de handteekening van den mede-directeur óf van den voorzitter van het bestuur de transactie veilig stelt. De accountantsdienst staat hier geheel buiten. Wijziging daarin is niet noodig. Spr. deelde vervolgens mede, dat de afdeelingen niet pér circulaire op de hoogte zijn gesteld om méér onrust als reeds gewekt was te voor komen en omdat in een schrijven dergelijke zaken niet behoorlijk be handeld kunnen worden. Afdeelingen, die er brieven over geschreven hebben, zijn beantwoord in zooverre mogelijk was, terwijl ook zich ten kantore vervoegd heb bende plaatselijke bestuurders volledig zijn ingelicht. Daar verder deze algemeene vergadering in zicht was, waarop volledige opgeldering kon plaats vinden, was besloten geen circulaire's rond te zenden. Als een bewijs, dat het vertrouwen in de Boerenleenbank ongeschokt is gebleven, kon spr. mededeelen, dat na de affaire meer is .ingelegd dan terugbetaald. Er kan absoluut ver trouwen gesteld worden in het hoofdbestuur. (Applaus.) Op eenige opmerkingen deelde de heer Fleskens nog mede, dat de heer Kessels Donderdag j.l. ontslag heeft aangevraagd, hetgeen in de eerstvol gende bestuursvergadering zal worden behandeld. Het bestuur zal onder het oog zien, of dit ontslag al dan niet eervol gegeven kan worden. We moeten niet vergeten, dat hij 32 jaar lang aan de Bank verbonden is geweest en veel verdiensten heeft verworven, zoodat ook de christelijke naasten liefde en barmhartigheid bij deze pijnlijke zaak mee mag spreken. Er is vertrouwen geschonken aan het het hoofdbestuur, laat dit nu verder volgens haar rijp te beraden inzicht en overtuiging. De vergadering hechte hieraan haar goedkeuring. De geschiedenis der Kath. Staatsparty Na den Belgischen opstand. De Katholieken bespionneerd en achteruit geduwd. Nu het groote verkiezingswerk weer achter den rug is, moeten we den draad weer eens opnemen van onze historische beschouwingen over den oorsprong van de Kath. Staats partij, waar we dezen ia October jl. hebben laten liggenDeze beschou wing van de lotgevallen en het optreden van katholieken, die eenige geslachten ouder zijn dan wij, is wel in staat ons te sterken in den strijd en ons te leeren, wat gedaan en wat vermeden moet worden. We waren blijven steken in het jaar 1830. De katholieken hadden weer eens tamelijk luid hun stem laten hooren. Ze hadden petities ingediend te den Haag, voorzien van niet minder dan 300.000 hand- teekeningen. Vooral de Zuidelijke Nederlanders de Belgen, hadden zich daarbij geducht geroerd, maar vele katholieken van Limburg, Noord- Brabant en ook boven den Moerdijk betoogden met hen voor vrijheid van het onderwijs, vrijheid van de drukpers en voor zoovele verlangens der katholieken, die ook na de Fransche revolutie en de Fransche overheerschiDg onder de regeering van Willem I maar moeielijk tot v er- wezenlijking waren te brengen. Zoo zwaar was de druk geweest, dat de band tusschen noord en zuid gesprongen was. De scheiding van België en Nederland was een feit geworden. Toen de regeering iets begon toe te geven, was het te laat. Deze scheiding had een grooten terugslag op de katholieken van het noorden. Na het heengaan der Bel gen waren de katholieken in het land weer een kleine minderheid gewerden. De katholieken van het noorden en zelfs die van Noord-Brabant waren tegen de scheiding. Het was te begrijpen. De anti-katholieke overmacht zou weer in zwaarte op de katholieke minderheid gaan druk ken. Dat was te voorzien. Alleen in Limburg waren velen toen voor een samengaan met de Belgen. In tegenstelling met de katholieken waren de meeste Protestantsche Noord-Nederlanders voor de af scheiding van het zuiden, grooten- deels om hun afkeer van de katho lieken. De stemming, welke de scheiding in regeeringskringen verwekte, de anti-katholieke verbittering onder het volk, brachten onze geloofsgenooten weer zware jaren ondanks de vader- landsche gezindheid, welke zij bij den Belgischen opstand, ondanks alles wat ze ondervonden, hebben getoond. Zoo hoog steeg de anti-katholieke stemming, dat regeeringspersonen en vreemde gezanten het leven van den pauselijken nuntius te 's Gravenhage Capaccini niet meer veilig achtten en hem den raad gaven naar Enge land te vertrekken. De wijze, waarop de katholieken door petities hun recht hadden ge zocht, werd hun geducht ingepeperd. De achteruitzetting, de bespionneering de kleineering werden op de oude hatelijke manier voortgezet. De jaren van 1830 tot 1835 zijn na de Fransche overheersching voor de Nederlandsche katholieken wel de moeielijkste jaren geweest. En ze deden wat ze vroeger hadden ge daan ze duldden en leden, gelaten, volgens onze tegenwoordige begrip pen wel wat al te geduldig, zoodat van regeeringszijde steeds brutaler werd opgetreden. „Ze dorsten noch kikken noch roeren, zoo scherp was het regeeringsoog op hen gevestigd", schrijft dr. Witlox in „De Katholieke Staatspartij, in haar oorsprong en ontwikkeling geschetst", onze veilige gids bij deze beschouwingen. De vurige leSage ten Broek kon den smaad eindelijk niet langer ver kroppen. In den „Godsdienstvriend - van 1832 kwam hij er tegen op, dat het sinds anderhalf jaar voldoende was om Katholiek, vooral Noord Brabander te wezen, om wegens de petitien als muiter te worden ver guisd. In alle provincies werden de katho lieken door regeeringsambtenaren bespied, die onder leiding stonden van minister van Ma'anen. Om de Belgen te bevredigen, was deze van zijn post ontheven. Maar een maand na zijn ontslag, op 3 September 1830 was hij toen de afscheiding een feit werd, w?er op den voor hem warm gehouden stoel gezet. De speurdienst onder de katholieken werd weer in elkaar gezet. Allerlei personen werden hiervoor in den arm genomen. Op alle mogelijke plaatsenaan een maaltijd, in de dilligence en waar al niet werden de katholieken, priesters en leeken, be spionneerd. Die spionnenoogen zagen natuur lijk, wat ze graag zagen. Wet er zooal naar den Haag werd overge briefd, leze men uit een schrijven van den Bosschen rechter De Jong, die op 8 September 1831 als zijn meening te kennen geeft, dat de in gekankerde haat zal blijven, zoolang de geestelijkheid haar invloed behoudt. „Hun samenhang, zoo schrijft hij, is daartoe te groot, te listig, te be- driegelijkeene aaneenschakeling van bedrog, leugentaal en beloften is hunne studie geveinsde houdingen en schijnheilige uitboezemingen, enz. Gelooft mij, dat de Jezuietische denkwijze, om alles te mogen doen en laten, wat tot volvoering van een oogmerk vereischt wordt, in deze provincie de hoofdleer is." Een merk waardig staaltje 1 Zelfs de directeur van het kabinet des Konings, Hoffman, deed in 1831 een controlereis door Brabant en kwam met allerlei slecht nieuws terug. Ook Bergmann, eertijds ontvanger der registratie te Lier, maar uit België verdreven door de scheiding, werd voor zulke tochten ia Brabant

Peel en Maas | 1931 | | pagina 8