Tweed© Blad van „FEEL El MAAS" Om twee milliosn Herijk van Maten en Gewichten. Het werk van de Sovjet. FEUILLETON Vergadering Gemeenteraad van Venray. Zomersproeten Ver iT.n-h-a'Hwn,;) Gemengde Berichten ZATERDAG 13 JUNI 1931 Twee en Vijftigste Jaargang No. 24 Burgemeester en Wethouders van Venray maken bij deze bekend, dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zitting zal worden ge houden te Venray in het Patronaat Patersstraat 28. op 17 Juni van 9 tot 12 en van half 2 tot 4 uur n.m. voor hen wier geslachts-(firma)naam begint met een der letters A B. C. (w.o. Coöperaties) D. E. F. en K op 18 Juni van 9 tot 12 vm. en van half 2 tot 4 uur nm. voor hen wier geslachtsnaam begint met een der letters G. H. I. J. L. en M op 19 Juni van 9 tot 1 uur voor hen wier geslachtsnaam begint met een der letters N. O. P. (3. R. en S. en op 22 Juni van 1 tot 4 uur nm. voor hen wier geslachtsnaam begint met een der letters T. U. V. W. X. Y. en Z. Aan belanghebbenden wordt in herinnering gebracht le. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden. (IJzeren maten geverfd; blikken maten blank ge schuurd; koperen gewichten afge- wasschen en ook de gaten gereinigd; ijzeren gewichten mogen niet gepot lood zijn, doch moeten roestvrij zijn gemaakt en d^irna ingewreven met gekookte lijnolie). 2e. dat betaald moet worden a. voor het onderzoek van maten en gewichen b. voor het justeeren van gewich ten en wel ten bate van 's Rijks schatkist, 3e. dat de maten en gewichten, die gestempeld worden met het afkeuringsmerk, niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden. 4e. dat de maten en gewichten vóór 1 October 1931 gestempeld moeten zijn met de letter f en dat er, bij verzuim of verhindering om van de hierbovenbedoelde zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat, maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantocr te Maas tricht (vanaf 1 October) op eiken Dinsdag en ^Woensdag van 9 tot 1 uur. 5e. dat de milligram gewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan de ijkkantoren herijkt kunnen worden (opzending per post franco en postbewijs tot een bedrag over eenkomende met de som van tien cent voor elk gewicht, insluiten). Venray, 1 Juni 1931. De Burgemeester en Wethouders voornoemd O. VAN DE LOO. De Secretaris VAN HAAREN Het Russische communisme is anti godsdienstig en voert een wereld- propaganda tegen den godsdienst. Allen, die den godsdienst eerbie digen, doen hun best om aan die verschrikkelijke actie voor de god loochening het hoofd te bieden. Het Russische communisme is anti- monarchistisch en tracht in heel de wereld de regeerende koningshuizen te verdrijven en ook de republieken te ondermijnen. De trouwen scharen zich om den troon, om de vorsten en zich zei ven tegen de revolutie te beschermen. Het Russische communisme wil elk particulier bezit van landbouw- en industriebedrijven vernietigen en alle 33 In eene zich ver in de voor steden van Hamburg uitstrekkende laan vhad Bertha toevallig een ouden bekende ontmoet, dien zij sinds vele jaren niet meer had gezien. De man stond aan het ijzeren hek van een tuin voor een lang huis, van roode steenen op gebouwd en met vele ramen voor zien. Daar hij de voorbijgaande scherp aankeek, vestigde ook deze haren blik onderzoekend op hem. De man veegde zich de oogen uit, wierp andermaal een langen blik op Bertha, die was blijven stil staan, en riep toen Agnes Welken kreet zij beantwoordde met de woorden Oom BeerblockHoe komt u hier? Oom Beerblock nam zijn zwart mutsje af, opende het hek, wenkte zijn nicht naderbij te komen, hield haar hand in de zijne en antwoordde Sedert ge naar Amerika bent gegaan, ben ik hier huisvader in dit gesticht voor oude vrouwen. Het gaat me heel goed, en jou menschen brengen onder de slavernij van den staat. Heel de wereld verzet zich daar tegen, omdat daarmede de welvaart der landen op het spel staat. Het Russische communisme wit een wereldrevolutie en neemt alle mogelijke middelen te baat om zijn doel te bereiken. Een van die middelen is de ont wrichting van de wereldmarkt, waar voor de Russische sovjet wel een gunstigen tijd gekozen heeft in deze malaise-periode, nu in alle landen groote voorraden onverkoopbaar zijn. Is hiertegen het verzet der wereld ook algemeen? Neen, helaas^! Want hier werken de Russen op de menschelijke heb zucht. Zij geven kans om zich te verrijken en hebben succes. De petroleumkoningen stonden aanvankelijk vooraan, om de wereld te overtuigen, dat zij zich met den Russischen handel niet moesten in laten. Maar zoodra zij een accoord konden krijgen omtrent de levering van olie, hapten zij toe. Russische producten zijn gewon nen in slaverij en door diefstal. Geen wonder dat Rusland goedkoop kan leveren. En de handelaars in andere landen zijn zwak genoeg, om die producten tegen geringen prijs te aanvaarden, al wordt de handel ont wricht en al graven zij zelf hun graf. Het oogenblikkelijke voordeel voor den geldbuidel verblindt. De N. Haarl. Ct. schrijft Enkele maanden geleden konden wij, dank zij inlichtingen uit Riga, mededeelen, dat Sovjet-Rusland in den loop van den zomer de wereld markt met Russische boter zou over voeren. Onlangs is dit bericht bevestigd in een telegram uit Berlijn aan de „Telegraaf", volgens hetwelk het Russische commissariaat voor den buitenlandschen handel met een groep Engelsche firma's contracten voor den duur van drie jaar heeft gesloten voor de levering van Russische boter aan Engeland voor een totaal bedrag van 2 millioen pond. De Russen zouden als voorschot 600.000 pond ontvangen en voorts 30 pet. van den prijs tegen cognossementen. De eerste 5000 vaten boter moet reeds te Londen aangekomen zijn. Thans vernemen wij, dat Rusland zijn wereldmarktverstorende handels politiek met de benzine nog op ongelooflijke wijze heeft verscherpt dezer dagen moet Rusland aan een Nederlandsche importeur een hoe veelheid van een millioen liter benzine geleverd hebben tegen... één cent den liter, exclusief vracht. Waar zal het einde zijn Momenteel vertoeven te Moskou acht Nederlandsche houtimporteurs, vertegenwoordigers van acht groote Nederlandsche houtfirma's, die hout uit Rusland betrekken of voornemens zijn contracten voor den import van Russisch hout af te sluiten. Zoo worden de handelsrelaties steeds drukker en talrijker. Er wordt niet naar gevraagd, hoe het geld wordt verdiend, als het maar binnen komt. Lang genoeg heeft de wereld de vrijheid der concurrentie hooren aanbevelen om langzamer- hamd geen tegenstand meer te bieden tegen de verlokkingen van de winst. En in Genève is de sovjetgedele geerde als frère en compagnon met de brave vertegenwoordigers van de groote mogendheden, die praten en praten, maar weinig goed meer doen. De sovjet gaat haar gang, stelsel matig en rusteloos. Alle middelen worden aangewend, om de wereld murw te maken voor het communisme. En met geld is zoo gemakkelijk te werken. Het maakt de wereld een gemakkelijke prooi. Mij ook, antwoordde Bertha, zonder zich voorloopig verder uit te laten. Oom Beerblock noodigde zijne nicht uit, op een bank in den tuin naast hem plaats te nemen. Op een ander bankje, weinige schreden van haar verwijderd en tegenover haar, zat een oude vrouw met een wit kapje op het hoofd, dat een fijn, bleek gezicht omlijstte. De vrouw staarde met haar zeer donkere, zonderling omsluierde oogen voor zich uiten scheen mompelend den mond te Bertha koutte met haar oom, maar oppervlakkig en verstrooid. Het gelaat van die vrouw kwam haar zoo bekend voor en herinner de haar aan iemand. Zij kon haar blik niet afwenden van de oude dame, dieoDdanks haar eenvoudige kleeding een voornaam, deftig uiterlijk had. Het gelaat der vrouw sprak zoozeer tot haar hart, dat zij het wel luide had kunnen uitschreien en op haar toe had kunnen snellen, om haar te om armen. Wie kon die vrouw zijn, waardoor trof deze haar zoo, waardoor deed zij haar zoo ont roeren vroeg Bertha zich af. De oude dame bleef roerloos zitten, de oogen steeds strak ge richt op iets in de verte en voort durend voor zich heen mompe lend. Wie is die vrouw? vroeg Bertha eindelijk aan oom Beer- Vrydag 5 Juni 1931. VoorzitterO. van de Loo. Secretarisvan Haaren. Afwezig met kennisgeving de heer van Bergen. De lange agenda werd in een minimum van tijd afgewerkt. De meeste punten gingen zonder eenlge discussie onder den hamer door. 1. Notulen. De notulen der vorige 'vergade ring werden met een kleine opmer king van den heer Odenhoven goed gekeurd. 2. Vaststelling van het kohier der hand-, span- en voerdiensten. Het kohier der hand-, span- en voerdiensten werd vastgesteld op respectievelijk 2168, 309 en 65 da gen. 3. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener rekening-courant overeenkomst met de Nederlandsche Landbouwbank, bijkantoor Venray, voor de periode 1 Juli 1931—30 Juni 1932. Evenals In andere jaren, werd de overeenkomst, die tot tevredenheid van het Gemeentebestuur leidt, op nieuw aangegaan. 4. Wijziging en aanvulling der gemeentebegrooting dienst 1930. 5. Wijziging en aanvulling der gemeentebegrooting dienst 1931. Hierin werden de noodig gebleken wijzigingen aangebracht. 6. Aanbieding der rekening Bur gerlijk Armbestuur dienst 1930. 7. Aanbieding der begrooting Burgerlijk Armbestuur dienst 1932. Oudergewoonte werd hiervoor eene commissie ingesteld bestaande uit de heeren Houben, Millen en Goumans. 8. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geldleening groot f 39.000 ter bestrijding der kosten van de stichting der bijz. scholen te Veulen en Oirlo en vergrooting der school te Oirlo. Met de Venlosche Gemeente- Spaarbank kon eene leening worden aangegaan van f 39.000 tegen 4i/s pet. 's jaars, waarbij geen boete bedongen werd voor eventueele vervroegde aflossing. De leening zal worden afgelost met f 1000 per jaar in de eerste 35 jaar, de laatste jaren zal de aflossing iets meer be dragen. 9. Vaststelling der vergoedingen ten behoeve der verschillende bijz. lagere scholen over 1929 overeen komstig het bepaalde bij de artike len 101 en 103 der Lager Onder wijswet 1920. Werd overeenkomstig de Wet vastgesteld op f 7.29 per leerling. 10. Voorstel van B. en W. tot vaststelling der afschrijvingen over eenkomstig de verordening regelen de het bedrijf der Gasfabriek. Nadat de Voorzitter had mede gedeeld, dat het bedrijf beter was gegaan dan verwacht was en het verlies f 800.minder beliep, werd dit agendapunt als afgedaan be schouwd. 11. Voorstel van B. en W. tot onttrekking aan den openbaren dienst van een gedeelte van Sectie C 5633 (beken), loopende vanaf het huis Tillemans langs de Pastorie, Jerusalem tot aan den Maasheesche weg en verkoop van dit strookje grond aan J. Tillemans e.a. Tegen f 1.— per vierkante Meter verkocht aan aangelanden, onder block. Ja, wie dat eigenlijk is, weet men niet heel precies. Zij is twaalf jaar geleden ^hierheen gekomen en staat geboekt als een onscha delijke krankzinnige. Men vond haar in een klein logement, waar zij schandelijk werd geëxploiteerd. De autoriteiten vonden reden, zich harer als geboren Hamburgsche aan te trekken. Men kon uit haar niet krijgen, van waar ze gekomen was. Zij had zich in alle moge lijke oorden van Duitschland, doch altijd maar voor korten tijd, opgehouden, en met geen moge lijkheid kon men uit haar los krijgen, of zij ergens bloedver wanten had. Zij was in het bczil van twee duizend dollars in deugdelijke Amerikaansche banknoten. De overheid besloot tot nader order de verlatene hier in te koopen. Niemand heeft ooit naar haar ge vraagd, en zoo is ze hier gebleven. De vrouw heeft tweëerlei legiti matiepapieren. Een doopakte van hier, met den naam Marie Rein- kens, en een bewijs van domicilie en een pas van New-York, uitge reikt aan mevrouw Marie Rein- kens. Bij die woorden stiet Bertha een luiden gil uit, welke haar oom hevig deed schrikken en oorzaak was, dat de oude vrouw een oogenblik haar gemompel staakte. O, oom oom riep Bertha uit en tranen stroomden over haar verplichting zelf voor demping zorg te dragen. 12. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een strookje grond gedeelte van Sectie C 5916 (wegen) reeds vroeger aan den publieken dienst onttrokken, aan G. Verstraelen Voor f 45.— verkocht aan G. Verstraelen. 13. Voorstel van B. en W. tot aankoop van stukjes grond gelegen aan de Heuvelstraat, in eigendom toebehoorende aaD de Parochiekerk en M. Peters. Voor f 1..per vierkante Meter werden deze strookjes grond aange kocht. De heer Odenhoven vroeg of een en ander naar genoegen der ver- koopers was, hetgeen de Voorzitter verzekerde. 14. Voorstel van B. en W. om overeenkomstig art. 5 der Algem. voorwaarden aan de Stroomver- koop-Mij. een terreintje, eigendom der gemeente, ter beschikking te stellen voor den duur der concessie tot het oprichten van een tranfor- matorhuisje. Besloten werd bij de Gasfabriek een stukje grond disponibel te stel len. 15. Rapport van B. en W. ln zake het request van den R. K. Venrayschen Middenstand ter ver krijging van een nacht- en Zondags dienst der Rijkstelefoon in de ge meente Venray. Aan de hand van een rapport ging de Raad accoord met het voorstel en bracht een kleine wijzi ging in de tarieven, die wel wat gepeperd waren vond de heer Ver meulen. Dit laatste achtte de Voorzitter echter wel gewenscht, om als rem te werken voor eventueel misbruik, waarvan de Kantoorhouders op de gehuchten den meesten last zouden ondervinden. Op voorstel van Wethouder Pub ben zal getracht worden voor de Kantoorhouders eene schel te doen aanbrengen in hun slaapkamer. De Voorzitter zegt toe een spoe dige in-werking-treding te zullen bevorderen. 16. Behandeling der aanvrage van M. Bonants, Smakt B 18, om eene tegemoetkoming in de kosten verbonden aan het bezoeken zijner kinderen der R. K. Bijz. School te Maashees, gelegen op grooteren af stand dan 4 K.M. van zijne woning, ingevolge art. 13 der L.O.-wet 1920. De Voorzitter zegt dat er nog eens gemeten is, waarbij bleek dat de Meisjesschool te Venray 3980 Meter afstand is, de Jongensschool is meer dan 4 K.M. Zoodat wel voor de jongens, maar niet voor de meisjes eene vergoeding kan gege ven worden. Deze wordt bepaald op f 20.— per leerling. De heer Odenhoven verzekerde, dat hij van een zeer bekwaam iemand vernomen had, dat de afstand was, zooals de Voorzitter zegt. Hij zou echter eenige soepelheid willen toe passen. De Voorzitter hield zich echter aan de Weter moet toch een grens zijn. 17. Aanbieding van het verslag der bebossching met renteloos voor schot. 18. Aanbieding van het verslag der Comm. van Toezicht op het L, O. 19. Aanbieding van het verslag van den Vleeschkeuringsdienst. Werden ter inzage gelegd. 20. Voorstel van B. en W. tot het verleenen eener subsidie groot f 125.— aan de Prov. Ver. van R. K. openbare leeszalen in Limburg in wangen. Deze vrouw is ontwijfel baar de moeder van een erfge naam van millioenen, die gezocht en gevonden is, maar wien men zijne erfenis betwisten wil, die voor een bedrieger gehouden wordt. Is die vrouw werkelijk geheel waanzinnig Oom Beerblock wierp op zijn nicht een bedenkelijken blik, alsof hij meende, dat het ook in haar hoofd niet al te pluis was. Bertha begreep dien blik en verhaalde nu alles wat zij van de oproeping en van Arrigo Rinconi wist. Ik heb deze oproeping ook gelezen, maar het is in de verste verte niet bij mij opgekomen, dat deze vrouw de moeder van dien zoon en de vrouw van Oswald Braun zou kunnen wezen. Want zij bezit absoluut niets, wat op haar huwelijk en op den naam Braun betrekking heeft, en Rein- kensen zijn er bij dozijnen. Zij is het echter, zij is het ontwijfelbaar, verzekerde Bertha beslist en hartstochtelijk. Die ge lijkenis met haar zoon... haar naam Marie Reinkens... de pas van New-York... Dien heeft haar zoon ook, en bijzonderheden, die mij bovendien uit het leven van dien heer bekend zijn... alles stemt overeen, alles sluit als een bus... O, als ze slechts bij haar zinnen ware, wanneer haar heur verstand kon worden teruggegeven, voor niet meer dan eenige dagen, voor verband met de stichting van een correspondentschap te Venray van de R. K. Leeszaal te Venlo. De Voorzitter deelt mede, dat voor dit doel f 10.000 verstrekt worden door het Rijk. Ook de pro vincie geeft f 2500, mits de gemeen ten ook eenzeltde^bedrag disponibel stellen. In verband met de te ver wachten bezuinigingen adviseert spr. nu toe te treden, daar anders de kans de eerste jaren verkeken zijn zal. Goede lectuur zal dan in over vloedige mate verkrijgbaar zijn* Ook vervalt dan de f 100 subsi die verleend aan de plaatselijke Bi bliotheek. 21. Voorstel van' B. en" W. tot het verleenen eener jaarlijksche bij drage van f 100.— gedurende vijf jaren, aan de op te richten N. V. ter bevordering van de industrieele belangen van de provincie Limburg. Om aandeelhouder te worden was geen animo. Doch om kleur te be kennen stelden B. en W. voor f 100 subsidie toe te kennen. Venray ligt nu eenmaal verre van het industrie gebied. Op eene vraag van den heer Odenhoven, wat er met dat geld gebeurde, zegt de Voorzitter dit niet te weten. Na eenige bespreking werd de subsidie bepaald op f 50. 22. Aanvrage van den Ned. R. K. Bond Politiebond St. Michael tot het verleenen eener gemeentelijke subsidie. De Voorzitter zegt, dat de bond telken jare een rekwest inzendt. De diploma's worden erkend, maar voor subsidie waren geen genoegzame gronden. 23. Voorstel van B. en W. tot het beleggen eener som groot f 40.000.onder verband van eer ste hypotheek, vrijgekomen door aflossing van in Ned. Staatslenin gen belegde gelden. Dit onderwerp zou in een geheime vergadering zoo dadelijk behandeld worden. 24. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener nieuwe Algemeene Politieverordening. Het ontwerp zou in een tweetal exemplaren bij de Raadsleden circu- leeren, die dan in een volgende ver gadering hun gevoelen konden uiten. Voor vergadering, zooals de heer Millen bedoelde, acht de Voorzitter niet noodig. 25. Ingekomen schrijven van de Ver. van Leeraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding in Nederland met afschrift van een adres aan Z.E. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Werd ter inzage neergelegd. 26. Ingekomen adres van het Bestuur van den Bond van Mobili satieinvaliden om adhaesie te be tuigen aan een besluit van den ge meenteraad van Smallingerland in zake het in het leven roepen eener wettelijke regeling, welke mobilisa tieslachtoffers algeheele schadeloos stelling waarborgt. 27. Ingekomen schrijven van de Ver. van Limburgsche Dakpannen fabrikanten om mede te werken, dat geen ander materiaal dan Ne derlandsche dakpannen voor dak bedekking wordt gebruikt. Beide punten werden voor kennis geving aangenomen. dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. gij alle Drogisten Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep'60 ct. ,n uur ook maar. Die vrouw moet absoluut naar Amsterdam, besloot Bertha met nadruk. Oho, dat gaat niet, wierp de oom tegen. Het zal en het moet gaan, riep Berlha in groote opgewondenheid uit. Bedaar toch, bedaar toch, maande oom aan. Vooreerst, wie zal de reis betalen Ik, ik antwoordde Bertha terstond. Ik heb geld genoeg, ik betaal alles. Ja, maar zoo gauw gaat dat niet, hernam oom. Zoo iets is hier nog niet voorgekomen, eene bestedelinge naar Amsterdam 1 Eerst moet dat worden aange vraagd aan het bestuur, en dan zal zeker ook de dokter van het gesticht wel een woordje hebben mee te praten. Ik doe alles, betaal alles, riep Berlha. Zoo gauw mogelijk met haar naar Amsterdam Verder moet van hier in elk geval een begeleiding van de vrouw meereizen. Gij, oom, gij gaat mee. Ik heb veel geld, gij zult het prachtig onderweg hebben, beloofde hem Bertha. Den ouden heer lachte een uit stapje naar Amsterdam onder zulke omstandigheden wel toe. Ik wil tot morgen de zaak eens overleggen, sprak hij. Eerst moet ik den dokter van het ge sticht raadplegen. Kom morgen .^tU enallespijsverterings- stoornissen verdwij- nen onmiddellijk bij 't gebruik van Foster's Maagpillen, het aan- gename laxeermiddel. Vlrkrijghaar f 0.65 per flacon. De Voorzitter zegt, dat dank zij het onvermoeide streven van Wet houder Pubben, de boerderij in het Zwart Water er schitterend bijstaat. Ook de bebossching is wel een be zoek waard. Hij inviteert de heeren dan ook op een bezoek, waarbij een verversching zal worden aangeboden. De Raad ging in een geheime vergadering ter bespreking van punt 23. Na een korten tijd werd de open bare vergadering heropend en deelde de Voorzitter mede, dat besloten was met het punt 23 accoord te gaan tegen 4i/t pCt. 's jaars. ZnguondiB XididoillBgia. ï/Ufie-0ncümé£ Waarom wordt de urine zoo nauwkeurig onderzocht bij elk ge neeskundig onderzoek? Omdat het water aangeeft in hoeverre uw nieren al dan niet gezond zijn. En de nieren behooren tot de gewichtigste levens organen. Als gij een brandend, pijnlijk ge voel hebt bij de loozing, of als uw water dik is, bewolkt, met bezinksel of zanderig, kan dit een gevolg zijn van nier- of blaaszwakte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een speciaal niermiddel, dat recht streeks op de nieren en blaas werkt, deze organen versterkt en opwekt tot hernieuwde werkzaamheid. En als de nieren weder goed werken en de onzuiverheden uit het bloed be hoorlijk filtreeren, wordt ook de urineloozing vanzelf weder normaal. Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon. 30 Lichte aardbeving over ons land In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks half twee is een aardbeving geconstateerd in Zuid Engeland, Londen en Midden Enge land. Deze aardbeving heeft zich voort geplant ook over een gedeelte van het continent en is hier te lande goed merkbaar geweest. Uit verschillende plaatsen in ons land, o. a. uit 's Gravenhage, Haar lem, Utrecht, Middelburg en Oost burg komen mededeelingen, dat men een aardschok had waargenomen. Inbrekers, die schieten. Maandagnacht hebben inbrekers in café v. d. Heuvel a. d. Boschdijk te Eindhoven, flesschen drank, sigaren enz. weggehaald. Daarna gingen zij een paar huizen verder op bezoek bij den landbouwer R. Zij stalen hier 14 kippen en sneden ze ter plaatse den hals af. De koppen lieten ze achter. Honderd meter verder maakten ze de kippetjes panklaar. Eenige passeerende visschers bleven staan kijken, maar werden door de inbrekers, die schoten, op de vlucht gejaagd. Dit schieten trok de aan dacht der politie, die daarop twee der heerschappen, de gebroeders S. ochtend om zeven uur terug, dan zullen we verder de kwestie be spreken. Kan ik niet een oogenblik spreken met de oude vrouw vroeg Berlha. Als ze naar je luistert, o ja, maar ze zal niet verstaan. Berlha stond op en ging tot de oude dame. De heer Beerblock volgde haar eenige stappen. Bertha nam de hand der waan zinnige en kuste die. Mevrouw Braun, zei ze, met zachte, om roerde stem, uw zoon Erich leeft en is gevonden. 't Is goed, antwoordde ze haastig en angstig. In Ostende ging hij van mij weg, mijn hoofd duizelt, mijn hoofd duizelt. In Ostende ging hij van mij weg. Daarna werd de oude dame weer volkomen onverschillig voor hare omgeving en begon weer te mompelen. Op alles wat Bertha verder tot haar zei, lette zij niet, zij scheen het zelfs niette hooren. Met beklemd hart drukte Ber tha de oude dame de hand en keerde naar haar ocm terug. Zij is het, zei ze, er is geen twijfel meer aan. Toen ik den naam van haar zoon noemde, zei zeIn Ostende ging hij van mij weg. Dat heb ik ook gehoord, merkte oom op. Of ze, haar zoon ziende, hem herkennen zal vroeg Bertha be' zorgd.

Peel en Maas | 1931 | | pagina 7