De Kippenhouderij op het platteland Duivensport. Gemengde Berichten Welaan dan, béste ouders zoo schijnt de zoon verder te spreken omhoog uwe harten, want mij terug roepend heeft God van u weg willen nemen den hinderpaal, die u de mo gelijkheid ontnam om een zee van ellende te zien gaat nu waar die ellende u roept. Dat allts hooren de oudjes in het diepst van hun binnenste, terwijl de Louis XV pendule melancholiek de uren aangeeft. Het leven deed in en rondom hen zwijgen het dolle rumoer van dui zenden kleine menschelijke ijdelheden; en dat leven bezien wij vandaag met geheel andere oogen. Neen, het is niet noodig, dat wij wegzinken in eigen smarten... En n hebben wij niet iets anders te doer. Wij kannen nog veel goedmaken. En de regen, die in vlagen tegen •de ruiten slaat, schijnt den wensch van God te onderstreepen... Die stem der beproeving is echter nog zoo nieuw voor hen, zoo heele- maal onverwacht op hun leeftijd, dat zij steelsgewijze naar elkander kijken, terwijl zij elkander niet durven toe vertrouwen die wonderlijke dingen, die zij nog verwachten en die de kilte van hun oude hart nog schijnen te ontspruiten. 't Zijn maar twee arme oudjes, al zijn ze dan ook nog zoo rijk.... door JOS. BOSHOUWERS te LENT Kuikens ziek. Wat te doen Een onzer abonne's, die natuur lijk niet gaarne op de eene of andere manier nader aangeduid wordt, schrijft ons het volgende. Mijnheer 1 Ik ben zoo vrij u te vragen, wat voor ziekte mijne kuikens hebben en wat ik er voor doen moet. Gaarne had ik spoedig rechtstreeks bericht (waarvoor 2 postzegels van 6 cent ingesloten) en als u verkiest ook in Peel en Maas voor de andere lezers. Echter geen plaatsnaam of iets anders vermelden, waardoor men te weten zou kunnen komen, wat ik thans meemaak. Ik heb 370 kuikens bij een kachel- kunstmoeder zittende bodem is bedekt met boschzand. Toen ze 3 dagen oud waren ging de eetlust wat over en verschillenden lieten de vleugels hangen. De krop is wel iets dik, van lucht maat geen voedsel er in. Wij hebben er eenigen los ge maakt, maar er is niets anders aan te zien, dan dat de gal groot is en in de maag wat zand. De oude kippen zijn kerngezond. Het eerste opfokvoer was van Sluis, na 2 dagen Neerlandia's opfokvoer. Hoogachtend, X. Dat is een lastig geval, om te behandelen. Inzender schrijft ons niets aangaande de huisvesting, niets aan gaande de ontlasting, ook niet hoe oud ze nu zijn. Tegelijkertijd dat hij zelf eenige kuikentjes los maakte, had hij er een paar ter kosteloos onderzoek moeten opzenden, b.v. naar de Rijksserum- inrichting te Rotterdam. Zekerheid omtrent sommige kuikeas ziekten is alleen te verkrijgen door bacteriologisch onderz ->ek. Voor 370 kuikens heeft men nog al wat ruimte noodig. Rekent men 15 a 16 kuikens gemiddeld op 1 M2, dan zou de bodem van het kuikenhuis circa 24 M2 groot moeten zijo. Dus bijna als van een hok voor 100 volwassen kippen. Is het hok kleiner, dan wordt al gauw de lucht in het hok bedorven, vooral wanneer alle ramen vast zijn. Kan de temperatuur van 't begin af verkeerd geweest zijn? Het is een grillig, nukkig mensch, die lang in onbeschaafde, tropische landen heeft geleefd, bracht Rembold in het midden. Hum.... ik zou u raden de zaak te laten schieten, merkte de heer Peereboom op En waarom? Dat is zoo maar mijn geheel particuliere meening. Dat zal ik niet doen, vol hardde Rembold. U weet, de meeningen der officieren van jus titie en die der advocaten loopen bijna altijd uiteen. Ik zal deze zaak, waarvoor ik gedurende tien maan den arbeid en veel geld uitgegeven heb, des te ijveriger voortzetten, ten einde den erfgenaam, aan de rechtvaardigheid van wiens aan spraak ik geen redelijken grond tot twijfelen heb, aan zijn recht te helpen. Of kunt gij mij ver klaren, mijnheer de officier Die man is absoluut niet de erfenaain, en de andere is het Dat kan ik tot nu toe niet zeggen. Nu, zoo lang dat niet juri disch vaststaat, zal ik voor mijne opvatting strijden en deze voor het gerecht trachten te handhaven. Dat is uw recht, evenals van iederen advocaat, die zich met de opsporing van een erfgenaam bezig houdt, hernam de heer Peereboom. Het onderhoud was geëindigd. Verdrietig en hoogst ontevreden verliet Rembold het gerechtsbouw. Daar de in hechtenis genomene Inzender schrijft daaromtrent niets, en daarom zouden we haast mogen veronderstellen, dat het te dien op zichte wel goed geweest zal zijn. Eene zinsnede uit zijn brief heeft mij getroffen en dat is deze„Toen ze 3 dagen oud waren, ging de eet lust wat over en verschillende lieten de vleugels hangen." Dat zou er op wijzen, dat het Pullorum geweest kan zijn. Zooals wij reeds vaker schreven, is Pullorum eene zeer gevaarlijke kuikenziekte, die als erfdeel van de ouders te be schouwen is. Nu schrijft inzender wel„de oude kippen zijn kern gezond", maar dat wil nog niet zeggen, dat ze geen smetstofdragers kunnen zijn. Pullorum demonstreert zich door de volgende verschijnselen. Ie Komt reeds in de eerste levens dagen voor. 2e Diarrhee, die als een witgele (stopverfachtige) prop aan het aars dons vastkleeft. 3e Zitten in elkaar, met uitgezette veeren en dikwijls afhangende vleu gels. Het slanke der lichaampjes is verdwenen. 4e De patiënten piepen klagend, meestal wel van pijn, omdat ze de ontlasting niet kwijt kunnen raken. 5e Weinig of geen eetlust. 6e Soms vallen er kuikens on verwacht neer, waarna de dood dan in korten tijd volgt. 7e Bij langzamer verloop blijven de patiëntjes lusteloos staan, kruipen niet onder de warmtebron. 8e Een enkelen keer zijn een of beide pootjes gezwollen in dit geval loopen de diertjes kreupel, en vallen als 't ware vooruit. 9e De diertjes, welke er door komen, blijven nog een heele poos achterlijk; er wil geen groei in komen. 10e In het hart, in de lever en ook wel in de longen kan men bij langzaam loopende gevallen kleine witgele plekjes zien. De behandeling van aangetaste Pullorumkuikens is zoo goed als nutteloos. Daar wij echter niet met zekerheid kunnen zeggen, of het Pullorum is, hebben wij inzender het volgende geadviseerd Breng over het zand eene laag turfstrooisel of fijn stroohaksel, of boekweitdoppen, want ze schijnen ook boschzand op te pikken. b. Zeef uit gemalen schelpen het fijne en verstrek dit in een bakje, want mogelijk heeft het gebrek aan scherp er ook geen goed aan gedaan. Verversch het stroohaksel bin nen de week. d. Maak het opfokvoer een heel weinig aan met een klein beetje ondermelk of karnemelk. Geef een maal daags versche karnemelk te drinken. Daarna de bakken goed schoonmaken en ge regeld vullen met zuiver water. f. Verstrek de eerste dagen ruim wat boekweitgrutjes, die zijn gemak kelijk verteerbaar, g. Zonder de verdachte en zieke af achter fijnmazig gaas of tusschen opstaande planken. Beter is het nog, ze af te maken, zeker die, welke het reeds duidelijk zichtbaar te pakken hebben. h. Laat er direct eenige, die dood zijn, te Rotterdam onderzoeken. Tot besluit nog dit Waarom is inzender zoo gauw van voer veranderd? Er staat na 2 dagen. Zeker bedoeld na 2 weken. Plotselinge verandering van voer is bij zulke jonge dieren nooit aan te bevelen. Of de temperatuur (bij heet en bij minder heet weer) goed was, dat kunnen we niet beoordeelen, omdat dien aangaande niets vermeld was. De brief is gedateerd 28 Mei. Waren er misschien reeds eerder kuikens in het hok geweest, zonder dat dit daarna behoorlijk was ont smet Zoo niet, waarom de kuikens dan niet een maand eerder gebroed? Een koppel kuikens van bij de 400 opfokken, is lang niet ieders werk. Zonder routine en kennis van zaken maakt men onwillekeurig fou ten. Ik heb inzender daarom aange raden, eens den een of anderen kennis te laten komen zien, die be kend staat als goed opfokker. De bovengemelde beschrijving der Pullorumziekte is ontleend aan het mooie „Handboek van den Bedrijfs- pluimveehouder" géschreven door W. Jansen uit Horst en nog eenige andere deskundigen, waaronder voor al genoemd moet worden dr. Baudet, conservator aan het instituut voor parasitaire en infectieziekten te Utrecht. De besmettelijke ziekten zijn door hem beschreven. Het Handboek is uitgegeven bij L. J. GeerisRoxs te Helmond en kost f 1.25 Wij bevelen het met warmte aan voor alle eenigszins ont wikkelde bedrij fspluim veehouders. geen rechtskundigen bijstand wilde was hij volkomen los van zijn cliënt. Hij tastte om zoo te zeggen in het duister en al zijn handelen ontzaglijk moeilijker geworden. Zich naar een met hem bevrienden, in crimineele zaken zeer ervaren advocaat spoedend, wilde hij met dezen de maatregelen bespreken, welke bij mogelijkheid konden worden genomen. HOOFDSTUK XIX. Het circus Deiro had te Ham burg zijne deuren geopend. De nieuwe leeuwentemmer was een groote kracht, tal van andere pecialiteiten waren gevonden, en Bertha Sigismund met haar nooit geziene en ongeëvenaarde ooievaars beviel, evenals overal, ook den verwenden Hamburgers uitstekend Zij zou, zoo als dat in de laatste jaren steeds het geval was, zeer vroolijk en tevreden zijn geweest, zoo niet het lot van haar collega, dien zij te Amsterdam had achter gelaten, haar bang op het hart aad gedrukt. Bertha begon bleek te worden en te kwijnen, en de door haar geraadpleegde genees heer had haar dringend veel wandelen voorgeschreven. Wordt vervolgd. Uitslag der wedvluchten, gehouden op Zondag 10, 17, 24 en 31 Mei, door de Postduivenvereeniging „De Zwaluw." Zondag 10 Mei. Wedvlucht met oude duiven vanaf Dourdem (Fr.), afstand 439 K.M. De prijzen werden behaald als volgt: le. 2e, 3e, 4e, 5e, 7e, 8e en 10e St. Servatius6e en lie W. Lor- mans 9e G. Janssen. Overduif J. Vermeulen. Duiven los kwart voor 8. Aankomst eerste duif 2-52-4. laatste duif 3-26. Zondag 17 Mei. Wedvlucht met oude duiven vanaf Toury (Fr.), afstand 472 K.M. le, 3e en 14e G. v. Dijk2e St. Servaas 4e, 6e en 7e Lormans 5e J. Vermeulen 8e P. Kersten 9e Gebr. Rutten; 10e en 12e E. Ver meulen 1 le J. Kusters 13e J. Volle- bergh 15e J. Gommans. Duiven los 6 uur. Aankomst eerste duif 10-45-25, laatste duif 11-56-36 Zondag 17 Mei. Wedvlucht met jarige duiven, vanaf Namèche (Belg.) afstand 137 K.M. le, 6e en 16e P. Kersten 2e G. Janssen 3e en 7e J. v. Maris 4e J. Janssen 5e en 17e L. Coopmans 8e en 30e G. Vissers 9e, 21e en 22e J. Vermeulen 10e J. Hendriks 11e, 19e en 26e Gebr. Rutten 12e en 14e H. Strijbosch 13e, 24e, 27e eü 28e St. Servaas 15e, 20e en 25e E. Vermeulen; 18e Lormans; 23e, 29e en 31e J. Kusters. Overduif G. van Dijk. Duiven los half 9. Aankomst le duif 10-26-6, laatste 10-49-59. Zondag 24 Mei. Wedvlucht met oude duiven vanaf Orleans (Fr.), afstand 503 K.M. le H. Strijbosch; 2e en lie G. v, Dijk 3e, 5e en 6e St. Servaas 4e Vermeulen 7e G. Janssen 8e J. Gommans 9e Gebr. Rutten 10e v. Ooi. Overduif St. Servaas. Duiven los 6 uur; Aankomst eerste duif 12-13*6, laatste duif 12-32-2. Zondag 24 Mei. Wedvlucht met jarige duiven vanaf Solré (Belg.), afstand 189 K.M. le, 20e en 24e J. v. Maris 2e, 8e en 10e J. Vermeulen 3e, 13e, 17e, 19e en 27e Gebr. Rutten 4e P. Manders 5e J. Hendriks 6e, 7e, 21e en 25e St. Servaas 9e L. Coop mans 11e en 28e G. v. Dijk 12e G. Vissers 14e en 29e G.Janssen 15e en 18e P. Kersten; 16e, 26e en 30e W. Lormans; 22e E. Vermeulen; 23e P. Janssen. Overduif St. Servaas. Duiven los 8 uur. Aankomst eerste duif 10-44-48, laatste duif 11-15-44. Zondag 31 Mei. Wedvlucht met jarige duiven vanaf Quirrain (Belg afstand 216 K.M. le en 5e G. Janssen 2e, 16e en 17e J. v. Maris 3e, 22e en 25e J. Kusters 4e G. Vissers';-6e P Man ders 7e en 9e J. Janssen 8e P. Kersten; 10e W. Lormans; 11e en 12e St. Servaas 13e J. Vermeulen; 14e Gebr. Rutten; 15e J.Hendriks; 18e, 20e, 21e en 23e G. v. Dijk 19e E. Vermeulen 24e J. Vollebergh. Overduif St. Servatius. Duiven los 11 uur. Aankomst eerste duif 1-34-13, laatste duif 2-7-2. I&gesa&dea Midelsaliagaa. De vrouw werd zoo'verstandig, dat zij haar kwalen en pijnen niet alleen aan haar sekse meer wijtzij werd er zich van bewust, dat de nieren de oorzaak kunnen zijn. In normalen staat kunnen deze teere organen den bloedstroom zuiver houden, maar op sommige tijden en bij het keeren der jaren kan hun taak te zwaar worden. Alleen gezonde nieren kunnen deze volbrengen bij tiagere werking blijven urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden achter en raakt het gestel in de war. Daarom kan iedere vrouw de hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen noodig hebben om de verzwak te nieren te versterken en weer gezond te worden. Dit speciaal niermiddel wordt aanbevolen tegen rugpijn, urine- en blaaskwalen, rheumatische pijnen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn, duizeligheid een vermoeid, zenuwachtig en afgemat gevoel en andere verschijnselen van nierzwakte. Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon 36 Adverteeren doet verkoopen! Spoorwegovergang by Blerik wordt opgeheven? Naar de „Tel." verneemt bestaat bij de Nederlandsche Spoorwegen het plan om het viaduct op den kunstweg VenloHorst aanmerkelijk te verbreeden en het verkeer dat thans over den spoorwegovergang bij wachtpost 66, nabij Blerik, waar op 14 Februari j.l. het droevige auto busongeval plaats vond, dat vijf menschen het leven kostte, geheel door het verbreede viaduct te leiden, Dit viaduct ligt ongeveer 1000 M. Noordelijk van den overgang bij wachtpost 66. Het ligt voorts in het voornemen dezen spoorwegovergang te laten vervallen. Teekenen des tyds. Als een teeken des tijds wordt gemeld, dat in de gemeente Eind hoven volgens gehouden telling ongeveer 1000 woningen leeg staan, Aardappelziekte. Bij den plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen is bericht ingekomen dat de aardappelziekte is waargenomen in de soort Eersteling. Het eerste optreden van de ziekte is dit jaar dus zeer vroeg. Hoewel hieruit nog niet volgt, dat de ziekte zich dadelijk sterk zal uitbreiden, moet met de mogelijkheid daarvan toch ernstig rekening worden gehou den. Daarom is het gewenscht de aardappelvelden, welke door hun lofontwikkeling hiervoor in aanmer king komen, zeker als de weers omstandigheden gunstig zijn voor het optreden van de ziekte, reeds nu te bespuiten met Bordeauxsche of Bourgondische pap. Herhaling van de bespuiting ter bescherming van het later bijgegroeide loof is noodig. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Plantenziekten kundigen Dienst te Wageningen, Onweer. Maandagmiddag heeft tijdens een zwaar onweder. Jat boven Princen- hage en omgeving woedde, een zware hagelslag ontzettende schade toege bracht ac»n de te velde staande ge wassen. Te Overa is ongeveer 100 H.A. bouw- en tuingrond, beplant met aardappelen, haver, rogge, voe derbieten, aardbeien, frambozen en boonen cotaal vernield. - De verwoesting is zóó, dat de eigenaars van den oogst niets meer te verwachten hebben. Van alle kanten hebben de getroffenen zich gemeld bij het bestuur van den Boerenbond te Princenhage om steun en vergoeding voor de geleden schade. De secretaris van den Bond is er met eenige deskundigen dadelijk op uitgetrokken om de verwoestingen op te nemen. Op het oogenblik wordt de schade door deze commissie van onderzoek reeds geschat op f 60 a f70.000 De mogelijk is niet uitgesloten dat dit bedrag bij nader onderzoek nog aanmerkelijk zal stijgen. Verdronken in de regenton. Maandag is te Mierlo een 2-jarig kind van J. Tielemans in een regenton geraakt en verdronken. Mynwerker door steenen bedolven De mijnwerker G. uit Bocholtz werd in staatsmijn Wilhelmina onder afvallend gesteente bedolven. Het duurde vier uren, eer hij gered kon worden. G. bleek slechts licht ge wond, zoodat hij per auto naar vrouw en kinderen kon worden gebracht. Het drama te Teteringcn. Omtrent het ontzettend auto onge luk dat Zaterdagavond op den Oosterhoutschenweg onder Teteringen plaals had en aan drie menschen 't leven kostte, vernemen wij nog na der, dat bij een geneeskundig onderzoek bij den eigenaar van den auto, zekeren B. uit Utrecht, evenals bij «diens 18-jarige zoon, die den auto bestuurde, geconstateerd is, dat geen van beiden geheel nuchter is. Van dronkenschap kon echter niet worden gesproken. De zoon verklaarde, alleen te Utrecht eenige glazen bier te hebben gedronken, later niet meer. Door de hitte en de benzinegassen was hij, naar hij verklaarde, half ingeslapen. Van de aanrijding van den wielrij der S. weet hij niets. Bij de meisjes meende hij slechts deze geraakt te hebben. De vader zat tijdens het ongeval naast zijn zoon te slapen en weet nergens van. De lijken der slachtoffers zijn eerst naar het ziekenhuis te Breda vervoerd, waar de sectie heeft uitgewezen, dat de dood bij alle drie veroorzaakt is door met groote kracht aange brachte in- en uitwendige verwon dingen. De lijken zijn reeds Zondag vrijgegeven en naar het doodenhuis te Teteringen vervoerd. De moeder van het 12-jarig meisje J. M. was zoo ontsteld, dat haar Zaterdagavond nog de H. H. Sa cramenten der Stervenden zijn toegediend. Aan de gevolgen overleden. Te Geleen werd op 2 Mei j. 1. zekere W. G. in den buik geschoten, toen hij bij zijn arrestatie verzet pleegde tegen de politie. De man is Maandag in het Hospitaal ceSittard aan de bekomen verwondingen overleden. Hij was 32 jaar, gehuwd en vader van 2 kinderen. Nationale gildefeesten. Het Gildefeest is op feestelijke wijze gevierd. Heel Liessel was in feesttooi. Circa 2 uur vereenigden de deel nemende gezelschappen zich, waarna een optocht plaats had van Gilden en Schutterijen. Na den optocht, door een paar muziekgezelschappen opgeluisterd, werd op het feestterrein het welkomstwoord uitgesproken door den heer A. van Rijswijck, voorzitter van het feestcomité, waarna de heer J. C. van Beek, de feestrede uitsprak. Al spoedig namen de wedstrijden een aanvang, die enorme belangstel ling trbkken. Namens de Limburgsche gezel schappen bracht de heer F. van der Velden, voorzitter van denLimburg- schen schuttersbond hulde aan het feestgevend gezelschap en dank aan de autoriteiten, die medewerkten tot het tot standkómen van dit feest. Spr. deed een beroep op aller medewerking, om den bloei der gilden in de toekomst evenzoo te bevorderen als in het verleden. Tijdens de wedstrijden concerteer den de muziekvereenigingen van Deume, Vlierden en Neerkant. Het feest had een uitstekend ver loop. Overreden en gedood. Zondagnacht om half één begaf de 23-jarige v. M. zich van Spek- holzerheide huiswaarts, toen hij in de Locht door een auto aangereden werd. De man werd zwaar gewond en door toevallig passeerende ge- neesheeren verbonden. Een kapelaan uit Spekholzerheide diende hem de H. H. Sacramenten der Stervenden toe, waarna hij naar het ziekenhuis is overgebracht. Daar is hij spoedig overleden. De chauffeur, zekere van N. uit Sittard, werd aanvankelijk aangehou den, doch is weer op vrije voeten gesteld. De auto is in beslag geno- ïen. Onvoorzichtige baders. Zondagmiddag is in „De IJzeren Man" te Vucht, de 17-jarige kan toorbediende M.W., wonende te Tilburg, bij het baden verdronken. Vurkensfokkery in W.-Brabant. Ten bewijze dat de varkensfokkerij in West Brabant op hoogen trap staat en niet behoeft onder te doen voor andere gedeelten van het land diene, dat Zaterdag 34 fokvarkens tegelijk zijn afgeleverd tegen zeer loonenden prijs met bestemming voor het buitenland en alle afkomstig van het fokstation Hoeve, Blauwe Sluis, te Steenbergen. De eigenaar, de heer L. Verbeek, behaalde het vorige jaar op de wereldtentoonstelling te Ant werpen met zijn fokvarkens groot cces. Inbraak. Dieven hebben zich door een W,C,-raampje toegang verschaft tot de woning van P. C. aan den Leenderweg te Eindhoven en pl.m. f 340 buitgemaakt, Voortvluchtige betaalmeester. De voortvluchtige betaalmeester de Br., van de veiling „Zwartendijk" te Naaldwijk, die verdacht wordt zich schuldig gemaakt te hebben aan verduisteringen en malversatiën in de boeken, is te Antwerpen aange houden en na door de politie aldaar te zijn verhoord naar den Haag op transport gesteld De B. is te den Haag in verzekerde bewaring geno- :n. Visehufslag te IJmuiden. In de afgeloopen vijf maanden van dit jaar bedroeg devischomzet in den Rijksafslag te IJmuiden ruim 1.100.000 gulden minder dan in het gelijke tijdvak van het vorig jaar en zelfs bijna 2 millioen gulden minder dan in de eerste vijf maanden van 1929. Kaslooper van f 4000 beroofd. Dinsdagochtend heeft op den Schiedamschen dijk een brutale beroo- ving plaats gehad. Een kaslooper van een effectenkantoor te Rotter dam was naar een bank geweest waar hij f 4000 in bankbiljetten van f 100 in ootvangst genomen had. Dit geld had hij in een enveloppe geborgen, in een boek gestoken en vervolgens in zijn actetasch gebor gen. Na zijn bezoek aan de bank is hij naar een melkwinkel van „Aurore" aan den Schiedamschendijk gegaan waar hij, zooals gewoonlijk, een fleschje melk ging halen. In den winkel ontmoette hij drie mannen, die hem in het Duitsch den weg naar het Maasstation vroegen. De man gaf hiervan omstandig uitleg terwijl twee van de drie Duitschers een praatje met de winkeljuffrouw aanknoopten. Vervolgens haalde hij een leeg melkfleschje uit zijn tasch om dit door de winkeljuffrouw te laten vullen. Terwijl zij dit deed, vervolgde hij zijn gesprek met een der Duitschers. Een tweede Duitscher vroeg op dit moment aan de win keljuffrouw de prijzen van verschil lende artikelen en vermoedelijk heeft de derde vreemdeling van de gele genheid geprofiteerd om het boek met de waardevolle enveloppe te stelen. De drie kerels verdwenen en eerst toen de kaslooper op straat was en zijn tasch eens inspecteerde werd het verlies bemerkt. Hij heeft aangitte bij de politie gedaan, die een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld. Slachtoffers van onvoorzichtigheid Op een exercitieterrein bij Kaschau heefteen ernslig ongeluk plaats gehad. Zestien jongens in den leef tijd van 10 tot 16 jaar, die daar in de buurt vee weidden, waren door gedrongen tot 'n met prikkeldraad afgezet gebied, dat voor oefeningen in het werpen van handgranaten was bestemd. Zij waren daar gaan zitten, om kaart te spelen. Een der jongens, kwam plotseling aanloopen met een handgranaat die hij gevonden had. Toen hij deze aan zijn makkers toonde, ontplofte de granaat plotseling. De jongen, die de granaat in de hand hield, werd aan stukken gere ten, terwijl de overige vijftien allen gewond werden, drie hunner zóó ernsjig, dat zij kort daarop in het ziekenhuis overleden. Enkele andere verkeeren nog in levensgevaar. Hoe het bolsjewisme te bestrijden? De bekende volkenkundige Pater W. Schmidt stelt de vraag „Kan zulke beweging als het bols jewisme met verbodsbepalingen alleen, hoe streng ook worden on derdrukt Neen, is zijn antwoord, een be strijding van het bolsjewisme door de katholieken, die niet den helden moed en grootheid van het bolsje wisme overtreft, is bij voorbaat tot onvruchtbaarheid gedoemd, ja, zal nog ergere gevolgen hebben. Dat is waar 1 Tegen groote kwalen moeten groote middelen gebruikt worden. Tegenover zulk een openbaring uit de hel, kan alleen een bloeiend en krachtig Christendom weerstand bieden. Tegenover de grootmachten van het kwaad moeten grootmachten van het goed staan. Het is een strijd van reuzen, maar tegenover de reuzen van de zonde en den haat moeten wij reuzen heb ben in het goede en in de liefde. D. w. z. ons Christendom mag niet oppervlakkig, traag zijn. het moet innerlijk diep zitten, en wij moeten helden vaQ het goede zijn. Denkt er aan zoo wij slap en laf zijn en bang voor onzen plicht tot het uiterste blij te vervullen, dan worden wij door de vloedgolf van goddeloosheid weggespoeld. Maar vormen wij, katholieken, een leger van mannen en vrouwen, die geestdriftig katholiek zijn, die blij naar offers vragen om ze le brengen; die de uiterste consequentie van hun geloof aanvaarden, blij en met durf, dan vreezen wij niet in deze bange dagen Het vroolyke hoekje. 'n Werkelooze te Amsterdam had juist van een medelijdende dame een kwartje gekregen, om daarvoor wat brood te koopen. De werkelooze had echter meer trek in een borrel en begaf zich over een brug naar een nabijgelegen kroeg. Nu wilde het ongeluk echter, dat er in de brug een groot gat was gereden en de arme tobberd z'n kwartje uit de hand liet vallen, hetwelk door dat gat in het gracht water terecht kwam en natuurlijk naar de diepte zonk. „Verr riep de kerel, „ik had je wel willen verzuipen, maar zoo niet Kinderopvoeding. Het spel is voor het kind een noodzakelijkheid en het beste middel van ontwikkeling, maar, 't is niet het eenige middelen hier zooals overal, is er soms een „te" bij, en dan deugt het niet meer. Kinderen, die overdreven zijn in hun liefde voor het spelen, zijn ge neigd om al het overige daaraan te slachtofferen. Zij vergeten hun andere dagelijksche kleine plichten, zij komen altijd en overal te laat, zij worden barsch en ikzuchtig, zij verliezen hun zin voor het gebed en voor het werk, enz. Deze te groote voorliefde tot het spel, wordt voor vele kinderen een gevaar dat hun toekomstige leven bedreigd en hun jeugd in 't gedrang brengt. En van dat gevaar moet men ze kost wat kost afkeeren. Zij loopen namelijk gevaar, om een ongeregelde zucht naar vermaken en vermakelijk heden, in hun jonge harten, te zien ontstaan. Tegenwoordig is de zucht naar vermaken de meester van de wereld en veel menschen zijn er slaaf van geworden, 't Is al feest en plezier, wat de klok slaat. Men wil alles zien, alles hooren, overal bij zijn en van alles genieten. Veel menschen slachtofferen al hun vrije uren en vrije dagen aan het vermaak en zij vergeten, dat de echte vreugde niet buiten, maar binnen te zoeken is. Matchen, kermissen, cinema, too- neel- en muziekfeesten, vastenavond en danspartijen. uitstapjes en rittochtjes, vergaderingen en prijs kampen, enz.dat schijnt voor velen nog het eenige "leven" te zijn. En het is bedroevend, om te zien hoe de kinderen, aan wien men niets kan weigeren, dikwijls aan den arm hunner ouders daarheen meegevoerd worden. Meent ge, dat het kind groot voordeel trekt uit de talrijke verma kelijkheden Wei integendeel ,20. sf \o He 6< daar kunnen en veel wat b -él hebben ze we »tii te verliezen. Van zeer vrhet deren in hun ik: beperken en h >cn zoeken door c ide leving en gezcerzi haard. En j, merkt dat z zijn, een te grefd voot het spel handelt gij wipdfc te temperen, ca» fa- sommige kortejppi te verbieden,'t speelgoed te cnjen. nu reeds leereij zu ook minder laijbbi vrijwillig het ar te ontzeggen, j Voor (jou „Huismoedeii h een stapel hi a mededeelingen pe< lezeressenkring gen over handen bij en huishoudelijke Wellicht, d: ressen ook interesseert, dajvc ons hier enkele iez te doen volgen Wanneer meiile van het poetstake den een weirifcht en neemt vervfcec waarmede meagre zonder verder vte de handen chped met soda, zjij all wascht men $ed Het resultaat isjkel en niet duur. Be waar thus iet k voor het schooien handen" len, waarin gewone manier daarna neemt i fiedik en wasch n water. Als bij (ver al het vuil Üe 1 heerlijk zacht jj manier van retail Een uitstekenbidc den zooveel mdijk „kachelpoetsen.'s alvorens met jtsei goed in te wm met een stuljzee zeepbakje genot E bruikt men waliDi handen dik intzee; Wanneer mijanc of tuinwerk heerg zijn, wasch ik net zachte zeep sc raadgeefster delpul ken en tnaabarf een badhandjean draai de vuile vers flink in 't doé m wrijf de nagetoen zachtjes omhoogls dan borstel ik èagi gelegenheid is c de ze goed afgeógd dun met witte tlin dan Iaat ik het t n« weer goed de gelr worden ingevet! is 't naar bed ji, voor het vuil azo< moet men voo 's werking herhalen i Waaraan to ikei Linnen en ben als de weefsels,e 2 kelijkst en het b lal toch kunnen hi en verdragen. Anè v voortdurend oplend spoedig bederv E die niet eens tej d< matig warm ijzfcun Wol en fla b stoffen, die zeqev een oververhit r. Natuurlijke ie k warmte dan kucijdi vragen een midma een te hooge tperi zijde broos en g en tijds smelten entn 1 Alle zijde fabrikn met een ijzer djui is, bewerkt wen tend aan de linkfijdi Doffe zijde vorz doordat tijdens i st de plekken oman derhalve aanbaing te heet te mal, d bevochtigen, alij h krijgt. Hiermede is felijk del aan de ld kleedingstuk vl di glanzende plelp wederom vooilt i te maken. Als n b en daarna strifzal al glanzend wotn. Fijn kant gc maar wrijving «kt jes spoedig sti zi is te persen d t< vergete niet (kan! vochtige linnenppe een middelmatipeei bruiken, Gekleurde ken streken wordenZo goed vochtig teak« het ijzer nooibve stuk, dat drocis, kunnen gebeuri d meteen verbleek!: zi droge hitte verdjen. Ook diene flwetc tijdens het st£a

Peel en Maas | 1931 | | pagina 6