MiOI*vaiic en overspannen, i^erveu^ onrustig en slape loos. Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en zenuwsterkende De puntjes op de i Schulden betalen Sprutol. Humor in de smokkelarij. (iemengde Berichten IVIark h Inse Ja< io 5-10 H.A. ve Th. A SST van de jachtende wereld tegen ver dwijnen. Hij staat de renpartijen der vrachtauto's nog niet in den weg. Stormen hebben geen vat op hem, de winter brengt hem rust. Hij is nog de eenige, die zijn kalmte in het geroezemoes dezer rennerij behield en hij is aan het lot van zijn Wans- sumschen watercollega ontsnapt. Moge hij nog lang getuigen van vroegere dagen. Mijohardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth en Drog. Als de „Dageraad" optrekt in het „Donkere" Zuiden. De lezer(es) zal onderhand wel weten, wat „de Dageraad" is. Voor diegene, die het nog niet zouden weten de „Dageraad" (met een hoofdletter nog wel!) is een vereeniging van menschen, die ge heel „vrij" denken. Zoo „vrij" zelfs, dat ze niet mogen aannemen, dat er een God is. Waarde lezer(es), als ik den jon- leus in de Catechismus de vraa^ uitleg Hoe weten wij dat Goc lestaat, met een antwoord „Wij weten, dat God bestaat, uit de we- eld, die hij heeft geschapen en lc verklaar hun dat dan met enkele •envoudige voorbeelden b.v. van huisje (metselaar), villa (architect), horloge (horlogemaker) enz. enz. om lan zoo te komen tot den oneindig wijzen en almachtigen Maker van hemel en aarde en ik zeg dan, na al die heel eenvoudige verklarin gen van het gezond verstand, dat er menschen zijn, die durven be weren, dat er geen God bestaat; dat de wereld dan uit zichzelf is ontstaan, (verbeeld je: een horloge dat uit zichzelf is ontstaan!) en dat er zelfs menschen zijn, die meenen heel geleerd te zijn en die daar dikke boeken over geschreven heb ben, dan klinkt het heel spontaan uit die frissche jongenskelen maar die menschen (die godloochenaars bedoelen ze) zijn gek D'c is ook waarlijk haast geen beter antwoord op te geven. Je kunt nog beter beweren, dat 2 maal 2 gelijk is aan 5, dan te bewei n, dat er geen God is. Dat s zóó dom, zoo tegen alle •zond verstand in, dat je wel onder •n verschrikkelijken dwang moet laan, om zooiets te durven denken. De Dageraadsmenschen zijn juist u *t tegenovergestelde van vrijdenkers: r zijn geen menschen op de wereld, lie zoo stompzinnig verkeerd moeten linken over al die heel natuurlijke, voor de hand liggende waarheden, tls zij. Zij kunnen eenvoudig niet meer „vrij" denken. Maar veronderstel nu eens, dat zij werkelijk „vrij" dachten en dat ze dat juist zoo heerlijk vinden, en dat dat dan juist het ware zou zijn wat moesten die menschen dan doen, om consequent te zijn Dan moesten ze zeggen„wel, we zullen dus alle menschen óók „vrij" laten denken, wat zij willen, En ons daar niet mee bemoeien. Maar verbeeld je ze willen nu naar het donkere Zuiden komen (Brabant en vooral Limburg) om ons te dwingen hetzelfde te denken als zij! Waar blijft nu de „VRIJ" denke- rij? Is dat niet het toppunt van onbe schaamde brutaliteit? Voor zich zelf een recht opeischen en dat aan andere menschen niet gunnen Zelf rondtasten in allerlei bekrom pen, muffe, duistere dommigheden en dan andere menschen,v die de heer lijke vrijheid der kinderen Gods genieten, te willen dwingen net zoo stompzinnig te worden als zij zelf zijn I Daar zullen we natuurlijk feestelijk voor bedanken. En d'r eens hartelijk mee lachen en tevens een gebedje opsturen tot den H. Geest, opdat Hij een goddelijken straal van zijn vmellicht moge afzenden in de ionkerte van hun armzalige hulpe loosheid. We bedanken de Dageraadsmen schen nu het feit er toch legt, dat ze zullen komen voor de weldaad, welke ze ons hier in het Zuiden bewijzen. Vooreerst omdat ze ons al weer eens te meer leeren inzien en begrijpen den schoonen schat, het goddelijk licht, de kostbare gave des geloofs. Van het geloof, dat zijn verklarend licht uitzendt over dit aardsche leven en schijnt tot in de diepte der eeuwigheid. Ten tweede omdat ze onze menschen hier in het Zuiden eens opwekt uit den min of meer dooden den sleur van het alledaagsche gods dienstige leven en ze wakker doet worden en ze in het postuur der zelfverdediging zet. Handen afzoo klinkt het manmoedig uit honderdduizenden kelen. Handen af van het gezond ver stand, van den godsdienst, van het Geloof, van onze priesters, van onze heilige Moederkerk. Steekt die Satansklauwen snel weg trekt die bokspooten terug, of we kappen ze u af 1 Want het licht, dat uitstraalt uit ons H. Geloof het speurt den „Leugenaar van den beginne" achter al die verdoemelijke actie van deze duisterlingen. En we bedanken de Dageraads menschen ten derde omdat ze ons in de gelegenheid stellen hun eens voor goed en voor altijd te leeren en te laten zien, dat hun „zon' hier nooit of te nimmer zal opgaan. Want die „Dageraad" is hier ver dwaald uit ondergrondsche sferen, Het is een stuk van het bliksem licht, dat de Zaligmaker zag schieten van het Oosten naar het Westen, bij Lucifer's val. Die Dageraad hebbe nu eens voor immer hier afgedaan. Limburgers, dat te toonen, zij voor heden ons werk. Waardig, maar ZEER BESLIST Een plicht van rechtvaardigheid en liefde. Mgr. Maurice Feltin, de Bisschop van Troyes, heeft in het weekblad van zijn diocees een schrijven ge- pnbliceerd, gericht tot de geloovigen van zijn Bisdom met de aanmaning, om toch zooveel mogelijk op tijd zijn schulden te betalen. „Het is mijn ambtsplicht u op een nalatigheid in het vervullen van uw moreele plichten opmerkzaam te maken, die, al te vaak verwaarloosd onder bepaalde omstandigheden zwaar en niet zonder ernstige ge volgen voor de zakenwereld kan zijn. Wij bedoelen hier de betaling der schulden." „Personen, die zich katholiek noe men, die over 't algemeen ook trouw hun religieuse plichten ver vullen, vergeten volledig hun dage- lijksche leveranciers te betalen en laten de onbetaalde rekeningen voor levensmiddelen, kleeren en zelfs voor luxe-voorwerpen oploopen." Mgr. Feltin wil niet de noodza kelijke credietvereenigingen ontken nen en evenmin de betahngsonmacht der armen met zijn waarschuwing treffen: „Maar wij denken aan de mannen vrouwen, die hun rekeningen betalen kunnen en die het uit na latigheid verzuimen, of inplaats van hun schulden te voldoen, nieuwe luxe voorwerpen en nuttelooze din gen aanschaffen. Dezen willen wij eraan herinneren, dat ze een plicht der rechtvaardigheid schenden, dat ze, wellicht onbewust, maar toch in alle werkelijkheid, hun broeders schade doen lijden. Maar, zoo zegt gij wellicht, de handelaar moet ook zijn prijzen verlagen, want, zóoals men pas hoorde, de grondstoffen zijn goedkooper geworden. Dat is een zuiver economisch vraagstuk, dat we hier niet te behandelen hebben, hoe wel men zich zou kunnen afvragen, of de te hooge stand der verkoops prijzen niet voor het grootste deel afhangt van de overdreven credieten, welke de handelaar gedwongen moet toestaan aan zijn klanten, die zich van hun plicht niet bewust zijn. Rechtvaardigheid en liefde vergen van ons, dat we niet voor een reeks van onze broeders de indirecte oor zaak van een pijnlijken vermogens toestand zijn." Er zullen ook wel elders dan in het diocees Troyes menschen zijn, die zich van deze woorden iets kun nen aantrekken... SpPOCtGH komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Bij alle Drogisten Pot 90 ct.. Tube 50 ct. Zeep 60 ct. Drie zakken meel... Men schrijft uit Winterswijk aan de „Zutph. Crt." Dat de list en de humor ook in den hedendaagschen tijd, nog niet ontbreken bij het smokkelen van waren naar Duitschland bewijst de volgende gebeurtenis, die dezer dagen is voorgevallen even over de grens in de buurtschap Kotten. Een Duitsche kommie3 was langs de grens op surveillancezijn speu rend oog ontdekt, netjes verborgen onder 'n hoopje stroo en takken- bosschen, eenige witte zakken. Met één sprong is hij bij zijn vondst drie zakken meel, met een bekenden Hollandschen firmanaam, voorzien van loodjes. Zonder twijfel... Hol- landsch weitemeel, een artikel, waar op een zeer hoog invoerrecht naar Duitschland verschuldigd is. De dienstij verige kommies besluit zich te verstoppen want de smokke laars zullen zeker het verstopte op halen. Hij stapelt eenige takkenbos sen op elkaar en wacht daarachter in een droog slootje geduldig af. Zijn' geduld wordt echter op een lange proef gesteld geen smokkelaar komt opdagen. Tegen den avond wordt de kommies het wachten moede hij ligt daar zoo alleen en thuis wachten ze hem reeds lang. Maar alléén vertoefde de goede kommies daar toch nietniet veel later dan toen hij zijn vondst had gedaan, hebben de spiedende blikken van eenige smokkelaars hem bij zijn buit gezien, achter het hoopje takken bossen en een drietal van het complot spoedt zich naar hun operatie-terrein. een paar minuten verder, oostelijker gelegen. De weg is hier nu veilig, de kommies ligt ginds rustig bewaakt door hun makker. Het drietal spoedt zich met een goede vracht op den rug een paar keer naar de „Heimat". De kommies besluit op te breken; zijn weitemeel moet echter naar het Duitsche grenskantoor. Hij begeeft zich snel naar de dichtst bijgelegen boerderij en de oolijke Duitsche boer is wel genegen maar niet anders dan tegen een flinke vergoeding, de zak ken met kar en paard naar het kantoor te brengen. De zakken meel worden ten voordeele van den Duitschen Staat verbeurd verklaard en eenige dagen later publiek verkocht. Voor zulke prima Hollandsch weitemeel zijn in Duitschland veel liefhebbers het is voor hoogen prijs gekocht door iemand uit het naburige Weseke. Deze is met zijn koop zeer ingenomenhij kan reeeds goede winst maken, maar met het oog op de Paaschdagen wil zijn vrouw ook wel eens lekkere „stoeten" bakken. Weldra wordt een der zakken losgemaakt, het deeg wordt heerlijk met melk en eieren gemengd. Maar we besparen de verdere verrassende bijzonderheden het vermeede Hollandsche prima weitenmeel was... fijn kalkmeel. Zoo brengt de wederzijdsche ver houding tusschen kommies en smok kelaar humor en list. De Commissaris der Koningin in Limburg Den len Mei zal het 12i/i jaar geleden zijn, dat mr. baron Van Hövel tot Westerflier benoemd werd tot Commissaris der Konigin Limburg. Z. E. G. nam het bestuur van dit Gewest over op 1 November 1918.het laatste oorlogsjaar juist in de maand die hem in haar beloop de ernstige moeilijkheden der interneeringen van den Duitschen keizer en kroonprins en de revolu tiepoging meebracht. Den populairen Gouverneur, die ook zooveel belangstelling toont ook voor de economische ontwikkeling van de aan zijne zorgen toever trouwde provincie, zal het op den lsten der volgende maand niet bewijzen van belangstelling in dezen herdenkingsdag ontbreken. Na het autobus-ongeluk te Blerick. Nadat de 14-jarige H. Vollenberg G. van Leuken uit Venray het R.K. Gasthuis hebben verlaten, wor den thans nog 2 slachtoffers van het spoorwegongeluk bij wachtpost 66 te Blerick verpleegd, namelijk Wethou der H. Joosten uit Grubbenvorst en L. Cleven uit Horst. De ernstige beenfracturen, welke deze slachtoffers hadden opgeloopen, zijn thans zooverre hersteld, dat de beenen uit het verband zijn bevrijd en binnen afzienbaren tijd ook deze laatste verpleegden geheel hersteld het ziekenhuis zullen verlaten. St. Jans Gasthuis te Weert. Zondag had te Weert de plechtige inzegening plaats van het nieuwe gebouwen-complex van het zieken huis en Oude Mannen- en Vrouwen huis, genaamd St. Jans Gasthuis, Uit den trein gevallen. Dinsdag viel het 7-jarig zoontje van den arbeider-remmer P., nabij den Trumpert te Weert uit den sneltrein. Een medepassagier trok aan de noodrem, waardoor de trein tot stilstand kwam. Het kind werd opgenomen en bleek tot aller ver bazing slechts enkele uitwendige verwondingen te hebben bekomen. Het werd naar het St. Jans Gast huis in Weert overgebracht. Auto-ongelukken. Op den Kronenburgersingel te Nijmegen werd Zondagmiddag de 43-jarige W. H. B., bakker aan het St. Canisius-College, die daar op zijn rijwiel reed, aangereden door een autobus van de Firma De Rijdt uit Grave. De man kwam te vallen, geraakte onder de autobus en kreeg een der voorwielen pver de borst. Het slachtoffer dat er oogenschijn- lijk nog al goed was afgekomen, werd per auto naar het Canisius-College vervoerd. Zondagmiddag werd op de St. Annabrug te Nijmegen de 20-jarige dienstbode A. D. aangereden door een auto, bestuurd door den heer W. Het meisje werd door den auto gegrepen en langs den kant van den weg gesmakt, waar het slachtoffer kermend bleef liggen. De toestand van het meisje is redelijk wel. Geen vleescli uit Canada. De Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid, heeft ingetrokken zijn beschikking van 30 October 1930, waarbij de invoer van vleesch uit Canada tot wederopzegging werd toegestaan. Een zeldzaam jubileum. Zaterdag was het 20 jaar geleden, dat de oud-gezagvoerder G. Bruin, wonende te Vlieland gekozen werd als voorzitterder plaatselijke reddings commissie. Na 45 jaar ter zee te hebben ge varen, waarbij hij 104 menschen het leven redde, keerde hij terug naar Vlieland. In de daarop volgende 20 jaar nam hij deel aan 44 reddings tochten, waarbij 208 menschen wer den gered. Zaterdag legde kapitein Bruin, op 81- jarigen leeftijd zijn functie neer. Smokkelaar doodgeschoten. In het gemeentebroek van Tuddern, nabij de Limburgsche grens, in de omgeving van Sittard, werd de 27- jarige J. M. uit Tuddern door den grensbeambte W. doodgeschoten. Het slachtoffer kwam met nog een inwoner uit Tuddern van Broek- sittard. Beiden droegen een zak mais van 100 pond. Plotseling stonden ze onverwacht voor een beambte. M. wierp zijn zak weg en sloeg op de vlucht. Toen M. door den beambte aangeroepen, niet bleef staan, schoot W. op den vluchteling, die door het eerste schot in den rug geraakt, dood neerviel. Aan de gevolgen overleden. Te Oirschot is dr. C. Vriens aan de gevolgen van opgeloopen brand wonden bij het vallen in een putje met afgewerkte stoom, overleden. Door een auto gegrepen en gedood. Toen Dinsdagmorgen de 30-jarige landbouwer L. Trijzen op zijn fiets de brug over de Hoogeveensche Vaart passeerde om naar Meppel te lijden werd hij gegrepen door een auto van een fabriek te Beverwijk. Hij werd dermate aan het hoofd verwond, dat de dood spoedig intrad. Paniek in een bioscoopzaal te Meppel. Maandagavond draaide dé film „lm Westen nichts neues" in de schouwburgzaal Ogterop te Meppel. Tijdens de tweede acte van de film vloog eensklaps de cabine in brand. Een paniek onder de toeschouwers ontstond. Iedereen trachtte zoo gauw mogelijk de uitgangen van de zaal te bereiken. Stoelen en tafels werden daarbij omvergegooid. Bij deze vlucht geraakten eenige personen onder den voet, waarbij een licht gewond werd De brandweer was weldra met veel materiaal ter plaatse, en in korten tijd was men het vuur meester. De film verbrandde geheel. Auto in de Drentsche Hoofdvaart gereden. Vier personen verdronken Zondagavond omstreeks kwart over zes heeft op den Rijksweg Meppel-Assen tusschen Hoogersmilde Hijlkersmilde een ernstig auto ongeval plaats gehad, dat aan vier personen het leven heeft gekost. Omstreeks dien tijd reed op den weg richting Assen een Ford-auto, waarin 4 personen waren gezeten, Een luxewagen reed hen achterop en passeerde hen. Men heeft momen teel nog niet precies kunnen vast stellen wat er gebeurde, maar op een gegeven oogenblik zagen ver schillende personen den Ford-auto slingeren, tusschen de rails van de tram geraken, waarna tenslotte de wagen in de Drentsche Hoofdvaarc terecht kwam. Vermoedelijk heeft de luxe-auto den Ford-auto bij het pas- seeren aangereden, waardoor de laatste bekneld is geraakt, geslipt is met het voornoemde gevolg. De vier slachtoffers zijn de 23- jarige, ongehuwde G Kamst, de ongeveer 22-jarige, ongehuwde Jan Lanting, de 30-jarige-ongehuwde J Uiterwijk en de 50-jarige weduw naar Steenbergen. Vreeselyk drama op een spoorlyn. In de gemeente Moordrecht heeft zich een vreeselijk drama afgespeeld. Toen Maandagavond de heer C. d. B., thuis kwam, trof hij zijn 25-jarige echtgenooie, moeder van twee kinderen, aan in gezelschap van den 19-jarigen v. d. K. Hier door ontstond een hevige woorden wisseling. waarna de echtgenoote van v. d. B. met den in haar ge zelschap verkeerenden v. d. K. de deur uitliep. Haar man was van gedachte, dat zij bij een der buren onderdak was gaan zoeken. Het bleek echter, dat zij en van de K. een rijwiel hadden meegeno men en naar den Tweeden Tochtweg in den Zuidplaspolder zijn gereden. Zij hebben daar bij den spoorweg de rijwielen tegen een boom gezet zijn de spoorlijn Rotterdam— Gouda opgegaan. Door den bewaker van de spoorwegverzakkingswerken zekere G., werden zij daar Dins dagnacht liggende naast de rails aangetroffen. Beiden waren door den trein overreden. Zij waren ernstig verminkt. De vrouw bleek reeds te zijn overleden. V. d. K. werd in deerniswekkenden toestand naar het van Iterson-zieken- huis te Gouda vervoerd. Kind uit don trein gevallen. In den sneltrein, die om 8.10 uur in Groningen moet aankomen, bevond zich Dinsdag een familie, bestaande uit vader, moeder en vier kinderen, afkomstig uit Stadskanaal. Op onverklaarbare wijze is tusschen de stations Hooghalen en Assen een der kinderen, de 7-jarige H. P., uit den trein gevallen. De vader trok onmiddellijk aan de noodrem, waarop de trein weldra tot stilstand kwam. Een spoorweg-beambte uit Hoog halen ging op de fiets langs de baan en vond tusschen de rails het kind, dat hem toeriep„Laat me maar loopen", De beambte heeft den knaap in den trein meegenomen naar Assen, waar dr. Wielenga het ventje onder zocht, dat oogenschijnlijk geen letsel had bekomen. De kleine is ter observatie naar het ziekenhuis te Assen overgebracht. De trein kwam met 20 minuten vertraging te Groningen binnen. In eenige uren tyds drie menschen gered. De schipper Arie de Koek. te Nijmegen, redde Maandagmiddag drie menschen het leven. Twee jongelui, die op de Waal aan het zeilen waren, geraakten in den golf slag van een sleep. Hun boot sloeg om. Een van de twee, die een beetje kon zwemmen, wist zijn vriend boven water te houden, tot schipp>r A. de K. hen redde- Eenige uren later raakte de 9-jarige H. de B. spelende in de Waal. De schipper, die het gevaar zag. sprong opnieuw te water en mocht het ge noegen smaken den knaap op het droge te brengen. Handelaar in blanke slavinnen aangehouden. Naar het „D. v. N.Br." meldt heeft de marechaussee van Waalwijk in samenwerking met de gemeente politie van Zevenbergen te Oude molen een handelaar in blande sla vinnen aangehouden, tegen wien de Officier van Justitie te Breda had gewaarschuwd. De man vroeg n.l. per advertentie dienstboden, waarna hij zich persoon lijk vervoegde ten huize van de sol licitanten, die hij dan direct in zijn auto naar zijn „woning" trachtte mee te nemen. De man heeft een bekentenis af gelegd en is te Moerdijk in voor- loopige bewaring gesteld. Het onderzoek is in vollen gang. Uitvoering der Tarwewet. Inventarisatie oogst 1930. Maandag is opgericht de Vereeni ging „Centrale Tarwe-orgauisatie", gevormd uit de verschillende gewes telijke tarwe-organisaties, gesticht in verband met de uitvoering van de Tarwewet 1931. Voorloopig zijn bestuursleden van de centrale organisatie aangewezen voor Limburg J. J. C. Ament te Roermond. Van de provinciën, die nog geen aanwijzing hebben gedaan zal nog opgave volgen. De omstandigheid, dat nog moet worden beslist of een voorzitter zal worden benoemd, die geen lid is van de organisatie, is oorzaak, dat nog geen voorzitter is aangewezen. Nagegaan z&l worden of iemand uit de leden dan wel iemand buiten de organisatie staande tot voorzitter zal worden benoemd. De Regeeringscommissaris voor de uitvoering van de Tarwewet 1931 zal zich voor het voorzitterschap niet beschikbaar kunnen stellen. Voorts kan nog worden medege deeld, dat met de inventarisatie van de nog aanwezige tarwe van den oogst 1930, einde April of begin Mei a.s. gereed zal worden gekomen. De verjaardag van Z.K.H. Prins Hendrik. Een legerorder bevat een minis- terieele beschikking, waarbij wordt ter kennis gebracht, dat de verjaar dag van Z. K. H. den Prins der Nederlanden dit jaar op Maandag 20 April word* gevierd, en dat in verband hiermede op dien dag,— mits de dienst zulks toelaat—voor alle millitairen en burgerwerklieden 33.00 uur dienst wordt verricht als op Zondagen. Massa-bekeering in China. Uit Tsining wordt gemeld aan de Msb. Tooneelen, gelijkend op die, welke in de Handelingen der Apostelen verhaald worden, kon men zien. toen Z. H. E. Bisschop Evarist Chang, Apostolisch vicaris van Tsining in Noordelijk China, de leer der Kath. Kerk verklaarde voor 5000 heidenen der stad Tsjangkaol. De stad, welke een bevolking van 7000 inwoners heeft, heeft door mid del van haar leiders verzocht in haar geheel in de Kerk te worden opge nomen. Bij den bisschop waren 2 priesters en 40 leden van de katho lieke actie. Om deze groote groep bekeerlingen den catechismus te leeren zijn thans scholen ingewijd, welke onder leiding staan van één priester en zeven leeken-apostelen. Het Christendom in Tsining dateert reeds van voor 200 jaar en zijn geschiedenis verhaalt van menigen held. die voor het geloof tijdens de verschillende vervolgingen zijn leven gaf. De Republikeinsche revolutie zonder bloedvergieten voltrokken. De Koning afgetreden. Koning Alfons van Spanje is afge treden. Dinsdag reeds deed te Madrid het gerucht de ronde, dat de koning per automobliel uit de Spaansche hoofd stad was vertrokken. Er zou een nieuwe regeering ge vormd zijn, bestaande uit republi keinen. socialisten en constitutionalis- ten, om een parlement bijeen te roepen, zoo werd erbij gemeld. Bandieten-overval in een café-lokaal. De geheele pers te Chicago is vol lof voor den Duitschen Oberkellner Franz Abler, die Dinsdag in de ochtenduren in het cafélobaal „Aig- lon", drie bandieten, die een pogiDg deden, het lokaal te berooven, alleen tegemoet trad. twee van hen neer schoot en den derde verwondde. In het lokaal bevonden zich onge veer 400 mannen en vrouwen toen de drie bandieten binnenkwamen, en de aanwezigen met revolvers in de hand in bedwang hielden. De derde ging rond en beroofde de menschen van hun geld en sieraden. Hij was echter nog niet ver ge komen, toen Abler hem tegemoet trad en op korten afstand neerschoot. De beide andere bandieten werden respectievelijk door welgemikte schoten gedood en zwaar gewond. Bij zijn verhoor door de politie verklaarde Abler, dat hij meer dan twee jaar lang in de loopgraven met een machinegeweer had geschoten Boschbranden in de V. Staten. Uit Ne* York wordt gemeld, dat in Noord Wisconsin en boven- Michigan hevige boschbranden heb ben gewoed, die aangewakkerd werden door stormen. Een aantal dorpen en een honderdtal geïsoleerde hoeven zijn afgebrand. Eenige duizen den boeren zijn er ten slotte in ge slaagd de branden meester te worden. De schade zouden meer dan een millioen dollar beloopen. Kemal Pascbja wist wel raad. In de koffiehuizen van Angora wordt thans druk gesproken over een vermakelijke geschiedenis, die bovendien het voordeel bezit, dat zij historisch is. In het gemoderniseerde Turkije woonde een oude Turk, die zich zelf sedert eenigen tijd niet meer terug- kende, na al die bepalingen, die Kemal Paschja betreffende de kleeding gegeven had. Zijn Fez-muts had hij afgezetmet heel veel moeite had hij het Latijnsche alfabeth geleerd en nog werd hij steeds door de politie achtervolgd. „Uw kleeding is nog niet in overeenstemming met de ge geven voorschriften," zoo hadden de handhavers van orde en tucht hem gezegd. „Je bent gewaarschuwd." Toen onze Turk tenslotte een proces-verbaal kreeg wegens over treding van de pofbroekenverorde ning, was zijn geduld ten einde. Hij ging op hooge beenen naar het huis van Kemal Paschja hij wenschte den dictator te spreken. De groote Kemal verleende hem audiëntie „Waarom hebt u toch deze voor schriften omtrent de kleeding gegeven, mijnheer, en waarom geeft u ons niet tevens het geld, om ons volgens de Europeesche mode te kunnen klee- den, zooals u dat noodig oordeelt Dan zou ik graag genoeg een Euro peesche broek koopen, maar hoe moet ik het nu betalen Kemal Paschja lachte en vroeg „Hoeveel kinderen heb je „Twee jongens," was het antwoord. „Breng ze hier" Hoofdschuddend ging de oude Turk heen en kwam spoedig met zijn twee spruiten terug die er erg haveloos uitzagen. Kemal bekeek hen alle drie van top tot teen. „Ga in de kamer hier naast, daar zitten een paar kleerma kers." Zoo gezegd, zoo gedaan. Naumelijks was de Turk met zijn jongens binnengekomen of rits, rats werd hem zijn broek van zijn beenen geknipt. Het duurde niet lang, of de drie kleermakers hadden uit de oude stof drie broeken gemaakt volgens Europeesch model. De vader en de beide jongens waren ten zeerste ver heugd, want nu-hadden zij alle drie een moderne broek. Toen zij voor Kemal Paschja verschenen: straalde hun gelaat van louter geluk en blijdschap. „Nu vadertjevroeg de dictator is mijn voorschrift omtrent de klee ding werkelijk zoo verkeerd?'' Waakzaamheid ter voorkoming van boseh- en heidebranden. Burgemeester en Wethouders achten het noodzakelijk nog eens aan te spo ren tot de meest mogelijke waakzaam heid, met betrekking tot het voorkomen en blusschen van bosch- en heide branden. De aandacht zij daarom gevestigd op het navolgende 1. Het is bekend, dat bij een verblijf in de bosschen en de heide, bij droog weer en speciaal in het warme jaar getijde de minste onachtzaamheid de grootste nadeelige gevolgen hebben kan. Het wegwerpen van een nog brandenden lucifer, of van een eindje sigaar of het wegvliegen van vonken van sigaar of pijp, schijnbaar van geen beteekenis, kan brand doen ontstaan en aldus ben strafbaar feit opleveren volgens art. 429 van het Wetboek van Strafrecht, waar o. m. een straf van 14 dagen hechtenis of f 100 boete wordt bedreigd tegen dengene, die door gebrek aan de noodige omzich tigheid of voorzorg, gevaar voor bosch- heide-, helm-, gras- en veenbrand doet ontstaan. Het strafbaar feit is ook reeds aanwezig door onvoorzich tigheid met vuur, ook zonder dat nog brand ontstaat. Het rooken in de bosschen en licht brandbare heide is dus in het algemeen absoluut verboden, terwijl ook ten strengste verboden is het, om welke reden dan ook, zonder ver gunning van het bevoegde gezag, aanleggen van vuur in of in de nabij heid van bosschen of heide, hetwelk steeds direct, dus ook al zonder dat brand ontstaat, strafbaar is volgens hetzelfde artikel 429, dat verbiedt op straffe van 14 dagen hechtenis of f 100 boete het aanleggen, voeden of onderhouden van een vuur op zoo korten afstand van gebouwen of goe deren, dat daardoor brandgevaar kan ontstaan, In dit verband wordt er nog met den meesten nadruk op gewezen, dat kinderen niet zonder toezicht in de bosschen of heide mogen verblijven, aangezien de ervaring leert, dat de jeugd zich gaarne onledig houdt met het spelen met vuur, of het doen ont staan van kleine branden, waarvan vaak de gevolgen niet zijn te overzien. Dringend manen wij ouders en ver zorgers aan, in deze hunne groote verantwoordelijkheid wel te beseffen. 2. Wanneer een bosch- of heide brand onts zulks het dat daarvafor* gegeven b de politie, i len kunnen brand in ziji ov< lijk te stuite Venray, 3 Verhol t ii De Bur an brengt n< kennis, dl het groote is in de op te houd Aan de jn aangebracl t Aan dit 1 s hand wor en overtreding ijk verbaal woai Tegen d<de ste bordjes verplaatsenadi met gestren ei den. Venray De Burge YERB( 101 ter voorko ev bosch-, held WA I De Burg an herinnert besluit 1 houders d \92c. ingevolge 429 sub Strafrecht, rooken in al heidegr to afstand vai alle daardo da; daarbij gelegvoe open plaats ier sluit is op artikel 172 zelfden dag d dellijk in ws en, Aan dit v :er hand wordei :reding onn oc< worden opg< Venray, De Burgei ate i mc (E Aangi in) In herinne gel a. dat vacizir wel binnen een andere p a andering in f neer een zocler wonen of nai ugk een dienstbofht of wanneer men een kos jgt vertrekt, di wa eenige veran tgt heeft, het <1 dagen moet te te-secretarie, gangers krij$ zijn. Den la< ooi er vele Duit ken en gaan Het gezin! van ter secrete b. dat men rzi proces-verba ei beloopen. Venray 9 Burgemeester 4 /et on 3 N( irpl udi DE eta [IA, VENLO. vereeniging aanvoer 2.8411. Groote eier 10 t Kleine eier|4G Eendeneier Ganseieren d wa ROERMO Eiermijn van voer 8.000.0Q Groote eiei .70 Kleine eiert 30 Eendeneien 10 löp ida 10 op de beken wei Veulen—Vei :n reerende la En. vast toezichl aai prijs aaf Te huur ofting ook in kl irci Belasjke Kadastfal Koopfui conn

Peel en Maas | 1931 | | pagina 8