ismuk MIJNHA Wed. P. van Gerven De groententuin. Een Middenstands- zoon minister van Staat. De Kippenhouderij op het platteland Gemengde Berichten Marktberichten. (AUMaiaviiiütfiiaiib Anthraciet 20|30 id 50|80 Mager Stukkolen Vetnootjes, Eierkolen Apotb. en Drogisten 837-13 •was. Want ik wilde het zelfs niet weten. En hier staat de lezer stil. Welke man of vrouw of jongen van beschaving en ontwikkeling weet tegenwoordig niet, dat er ergens op dit ondermaansche door menschelijke spierwezens zes dagen lang in het zweet huns aanschijns wordt gefietst, gerend, getrapt, den rug gekromd onder de voortjagende zweep van een joelend publiek, de haren overeind, als een razende dood, Welke man of vrouw of jongen van beschaving en ontwikkeling weet niet, dat onze Hollandsche eer en roem en grootheid der natie daarmee is gemoeid Radio's brullen het rond tele grammen dansen het voor uwe gloeiende oogendikke vette letters in de kranten branden het in uw gezicht, dat deze mensch-onteerende afbeulerij een nieuw „heldendom aan het kweeken is 1" En zelfs in de stille provincie stadjes, waar het leven vroeger zoo genoeglijk voortrolde, is men gejaagd en staat men met de neuzen tegen de ruiten der krantenagentschappen, om te zien of het toch wel Pijpen- burg is. En of het Ajax is, of N, V. C, of B. B. B. of hoe heet al die inge wikkelde hocus-pocus van dat ont- zettend-gewichtige competitie-ma- chieD. 2 2 of 3 1 of 0 0. Zie daar het geestelijke voedsel van den modernen Zondagsmensch. Weken tevoren worden de kansen gemeten, het is het onderwerp van de gesprekken duizenden zitten of staan te koken bij het voortrollen van een lederen bal en na eenige uren is het magere resultaat 2 2 of 3:1 of 0 0 of zoo iets. Maar men heeft het toch maar gewonnen En men klapt zich de handen heeten men brult zich de keel schor en men is misschien doornat of stijf van de kou maar dat be- teekent allemaal niets, want 3 3 of 0:0 of 5:6 enz. enz. En wat dan Hoe wat dan Ja, wat moet er dan komen Wel, dan 5 7 voor Ajax of voor N. V. C. of voor B. B. B. En dan Loop naar den drommel 1 Het is de verdwazing van den modernen mensch, die weinig of geen hoogere en edele idealen meer heeft. Een mooi boekeen boeiend tooneelspeleen diep-gevoelde (passie) preekde gewijde sfeer der Zon- dagsche Vespers een heerlijke wan deling in Gods schoone natuur een pelgrimstocht naar een genade-oord om bijzonderen zegen in huis of voor de toekomstde weldoende rust van het (ouderlijk) huis met onderling vermaak een opbeurend ziekenbezoekeen avond voor ont wikkeling en vermeerdering van godsdienstkennis en nog zooveel andere verheven zaken gaan velen achteloos, schouderophalend of spot tend voorbij. Ze slenteren liever langs de straat of staan te gapen op hoeken en kanten. 't Moet sensatie zijn. Sensatie van snelheid, sensatie van vlugheid, sensatie van waaghalzerij, sensatie van uithoudingsvermogen, sensatie van op- en neergaande uit slagnummers, sensatie van prikkelen de voorstellingen en gewaagde ont kleedingen, sensatie van dolle ge schiedenissen, geheime schandalen, Overeenkomstig den staat van zaken oordeel ik ook er zoo overik ben de meening toege daan, dat wij in dien man den erfgenaam werkelijk vóór ons hebben en ik word in die meening versterkt door de omstandigheid, dat hij zelf niet aan de erfenis niet gelooft en zijnerzijds geen stap doet, om bet aanzienlijke vermogen in handen te krijgen. Ware hij een bedrieger, dan zou hij anders optreden. Tot nu toe echter, waarde collega, hebt gij slechts privatum de zaak be handeld daartoe waart gij volgens de bepalingen van den erflater gemachtigd. Wij moeten thans evenwel den erfgenaam in tast bare gestalte voor ons hebben hij kan niet langer op den achter grond blijven, hij moet zijne lij delijkheid opgeven. We zullen hem derhalve, op grond van de door u gedane mededeelingen, uitnoodigen, zich voor ons te ver- toonen dan kan hij u als zijn zaakwaarnemer aanstellen of niet, zooals hem zal goeddunken. Is hij verschenen, heeft hij zijn stukken voorgelegd en de omstandigheden, welke gij ons over zijn leven en over zijn toestand hebt uiteenge zet, als waar bevestigd, dan zal ik voorstellen, dat de wettelijke voor schriften vervuld worden, de laatste oproeping geschiede, de verwanten in Duitschland worden in kennis gesteld van de zaak en vervolgens zal de langwijlige zaak en de meest onsamenhangende gruwel verhalen, allemaal sensatie en nog eens sensatie. Wat de koorts is bij een zieke, dat is de sensatie-zucht bij den modernen mensch. Het wijst op den ongezonden toe stand, waarin zijn hart en gemoed en geestesleven zich bevindt. Wat doet men er tegen De mensch moet leeren zichzelf te zijn. Geen speelbal van verblindende licht-reclamevan afgeschroefde kranten-berichtenvan verleidende plaat-uitstallingenvan handige speculanten of gevaarlijke driften, hetgeen veelal staat in den dienst van het geld, dat niet stinkt. De mensch moet leeren zichzelf te zijn. Hij moet de wetenschap, de fier heid en den christelijken moed heb ben om te kunnen zeggen en daarna te kunnen handelen dat is niets voor mij. Daar win ik niets mee, integen deel, dat is een nadeel voor m'n beurs, voir m'n hoogere gevoelens, voor m'n eer of m'n deugd, voor m'n huiselijk geluk, voor m'n toe komst als gehuwde enz. Hij moet zeggen ik ben mensch met een zielik ben christen met een bestemming voor de eeuwigheid ik ben verloofde met een zorg voor de toekomstik ben huisvader of huismoeder met een verantwoorde lijkheidsgevoel, enz. Keer in uw zelf en ge zult de wereld anders zien ZAAIER. NASCHRIFT. Tot mijn groote ontsteltenis verneem ik, dat het niet Pijpenburg, maar Pijlenburg moet zijn 1 Vergeef me die enorme stom miteit. (Slot.) Een goed ingerichte tuin moet niet zijn een stuk land, dat van voor tot achter met gewassen volgepropt wordt, maar hij moet ook getuigenis afleggen van den kunstzin van den eigenaar. Zonder nu precies aan spraak te kunnen maken op een ver kleinde afbeelding van het Vondel park te Amsterdam of de Tuileriën van Pdrijs is het toch gewenscht, dat er een ordelijke verdeeling komt met hier en daar een struik of bloem. Hoe die verdeeling moet plaats hebben, hangt af van de grootte en de ligging, 't Gemakkelijkste gaat dit, als men beschikt over een niet te kleine, regelmatig gevormde opper vlakte. Dan maakt men een hoofd- pad ter breedte van 1.50 M. en een dito middenpad. Langs de paden kan men vruchtboompyramiden of struik- vormen planten, minstens een meter van 't pad, terwijl de afstand der struiken niet kleiner moet zijn dan 5 meter In de ruimten tusschen de struiken kan men een bessenstruik zetten. Langs het middenpad maakt men aan beide kanten een rabat van een halve Meter breedte, dat voor zaaibloemen en enkele vaste planten bestemd is. Rondom langs de heg kan nog een pad komen van 1 M. breed. Ook kan men aan de Zuid kant van de heg een rabat laten van 75 c.M., dat kan dienen voor vroege groenten, zooals salade, radijs en spinazie. Om groenten te vervroegen kan men op 't warmste plekje een bak aanleggen van vijf eenruiters. De kanten langs de hoofdpaden kunnen afgezet worden met aardbei- planten of dwergpalm. Wilt ge er een echt aristrocratisch uiterlijk aan geven, dan laat men het uiteinde van het hoofdpad verbreeden en maakt er van latten of ijzerwerk een prieeltje met klimrozen of wilde wingerd. Bij een kleine of onregelmatige oppervlakte moet men natuurlijk anders te werk gaan. In ieder geval zorge men ervoor, dat eventueele haar beslag kunnen krijgen. Zeer bevredigd verliet de jonge rechtsgeleerde den president van het rechterlijk college. Gaudentia had haren broeder haar onderhoud met den advocaat woordelijk overgebrachtzij bezat daartoe een buitengewoon talent en vergat geen syllabe. Iienri had daarbij heel voldaan met het hoofd geknikt en »heel goed zoo best zoo" gezegd. Inwendig was hij echter nog altijd ongerust. Hem bevielen die telkens weer noodige oproepingen niet. Ware de leeuwentemmer aan zijn wonden terstond bezweken, dan zou hij ongetwijfeld onder den naam Rinconi, dien de vroe gere parelvisscher aangenomen, wijl hij geen papieren met zijn waren naam meer bezat, begraven zijn geworden. Bij rondtrekkende artisten,acro baten en circusmenschen maakt men gewoonlijk in zulke gevallen niet veel complimenten. Mocht hij echter in het gasthuis sterven, dan zou men de zaak strenger op nemen er zou onder zijn bagage iets kunnen gevonden worden, dat op den naam Erich Reinkens betrekking had,'t geen, in verband met de nieuwe oproepingen, die de erfeniskwestie weder oprakel den, voor hem, Henri, bedenkelijk zou kunnen worden. Nog onaangenamer kon de zaak worden, zoo die Erich Reinkens gezond werd en van van de op zijpaden rechthoekig op 't hoofdpad worden aangelegd, dan krijgt men het beeld van een regelmatigen aan leg. In een hoek van^den tuin graaft men een kuil, die met rozenstruiken of andere sierstruiken aan het oog wordt onttrokken. Die kuil is de bergplaats voor allerlei afvalwelke in den winter over 't land wordt uitgespreid en ondergespit. Ieder jaar moet de tuin gespit worden. De planten kunnen alleen gedijen in goed losgemaakten grond, waar lucht, vocht en warmte kunnen doordringen en schadelijke verbindin gen door toetreding der lucht worden ontleed. Op kleigrond is het noodzakelijk, de steken diep en'dun te nemen, dan kan men een goed verkruimelden grond, verwachten. Als het kan, spitte men vóór den winter en late men den grond in de kluit liggen. Dan kan het regenwater door den grond naar den ondergrond wegzakken, om als reserve te dienen in den drogen zomertijd. Ook kan de vorst diep in den grond door dringen. Het bevroren water zet uit en verbreekt de harde kluiten, zoodat wij in 't voorjaar een goed ver kruimelde structuur kunnen verwach ten. Nu en dan moet de diepe grond bewerking toegepast worden. Een diepte van twee steek, dat is zoo ongeveer een halve meter, zal in den regel wel voldoende zijn, zoo er ten minste geen harde onderlaag aan wezig is. Om de vruchtbare teelt- aarde van den bovengrond op zijn plaats te houden, wordt de tweede steek in de voor losgemaakt en ter plaatse gekeerd. Het spreekt vanzelf, dat er ook voor een degelijke bemesting moet gezorgd worden, als men bedenkt, dat hetzelfde plekje grond dikwijls 2 tot 3 teelten per jaar moet op leveren. Wie niet karig hoeft te zijn met stalmest, kan gerust een hoeveel heid van 5 tot 600 Kg. per are geven. Ook een flinke hoeveelheid stalwater werkt uitstekend, als men hierbij het ontbrekende fosfor aanvult met 8 tot 10 kilo thomasslakken per are. Kunstmest wordt in particuliere tuinen nog weinig gebruikt, en toch is het een uitstekend middel, om de stalmest aan te vullen of desnoods geheel te vervangen, als de tuinafval ieder jaar wordt ondergewerkt. Als gemiddeld kunnen we nemen een mengsel van 10 kilo thomasslakken (of 8 kilo super) en 5 kilo 40 per- cents-kalizout (of 8 kilo patentkali), dat in den winter over 't land wordt uitgespreid en met hark of riek on diep wordt ondergewerkt. Bij de voorjaarsbewerking geeft men dan nog 4 kilo zwavelzure ammoniak en voor de bladgewassen in den zomer als overbemesting 2 kilo chilisalpeter of kalksalpeter. Kan het kalizout door omstandig heden pas in 't voprjaar gegeven worden dan neme men liefst patent kali, wat voor aardappels beslist noodig is wegens de schadelijke werking van de chloor. Groenten (aardappelen uitgezon derd) houden in 't algemeen van een hoogen kalktoestand. Hiervoor geve men om de 4 jaar in den herfst 20 tot 30 kilo mergel per are. Voor kleigrond kan men ook nemen 10 tot 15 kilo kluitkalk. Wie geregeld met thomasslakken mest, brengt hierdoor ook heel wat kalk in den grond. Wie een huis moet bouwen, laat eerst een plan maken, om te zien, hoe 't worden moet. Voor den tuin dient ook tevoren een plan opge maakt te worden om te weten welke groenten er geteeld worden en op welke plaats ze komen te staan. Dit is niet alleen gewenscht voor wat betreft de bemesting, maar vooral ook wegens de vruchtwisseling, die men in de volgende jaren moet toe passen. Wat de eischen aan voedingstoffen betreft, dienen we te weten, dat de bladgroenten, zooals spinazie, salade, kool, andijvie echte liefhebbers zijn van stikstof. De wortelgewassen zoo als aardappels, wortelen, schorsenee- ren, radijs, bieten, hoüden veel van kali, terwijl peulvruchten, zooals roepingen iets hoorde. Evenwel kon hij geen gewichtige papieren meer bezitten, waarin hij als Erich Reinkens werd aangeduid. Henri bezat immers zijn bewijs van domicilie te New-York, zijn pas en zijn matrozenboek. De doopakte ontbrak weliswaar, maar wijl deze pijnlijk-ordelijke man deze niet in de portefeuille bij zijn overige papieren bewaard had, had hij het ongetwijfeld niet bezeten. Dat was Henri's conclu sie. Welke documenten met den naam van Reinkens kon deze dus nog hebben In geen geval ge wichtige, bewijskrachtige. Intus- schen zou het toch fataal wezen, zoo Reinkens vernam, dat als erfgenaam een Erich Reinkens gezocht werd, wiens levensomstan digheden geheel overeenstemmen met de zijne. Dat zou licht door die oproe pingen kunnen gebeuren.Een nog ernstiger wending zouden de zaken voor hem nemen, zoo Reinkens als erfgenaam op trad en ver klaarde, dat zijn papieren hem door een zekeren Palof ontstolen waren, wanneer Henri tegenover den man werd gebracht en deze hem als dien Palof, die in Kossak zijne stukken ontvreemde, met volle zekerheid herkende. Wordt vervolgd. erwten en boonen over een goeden voorraad fosfor en kalk moeten be schikken. Een te groote hoeveelheid stikstof drijft deze groenten te zeer in 't blad ten koste van de vrucht. Ook is het noodig, dac sommige gewassen, een andere plaats krijgen. Dit is o.a. het geval met koolsoorten, uien en erwten. Deze gewassen heb ben namelijk met ziekten te kampen, die den grond besmetten en eenzelfde gewas op dezelfde plek in volgende jaren in sterke mate kunnen aan tasten. De tuingewassen zaait men het liefst op rijen. Dat staat niet alleen mooi, maar is ook het beste middel, om het onkruid met goed gevolg te bestrijden. Dit is beslist noodzakelijk, waar men groenten combineert, waar men dus een later gewas uitplant, voordat het eerste het veld geruimd heeft. Bij een tuin behoort ook het noodige gereedschap, zooals schop, hark, riek, gieter, pootstok en meet lijn. Deze krijgen een vaste plaats. Ze worden na gebruik goed schoon gemaakt. Op het eind der week krijgen ze een aparte beurt. Wat door roest kan worden aangetast, wordt met vet ingesmeerd en netjes opgeborgen. Zoo kan men er langen tijd van profiteeren. N. K. J. D. De wereldberoemde Henrich von Stephan was een middenstandszoon, en geboren op 7 Januari 1831 te Stolp, een klein stadje in Pommeren. Zijn vader was van beroep mr, kleermaker en een ijverig organisatie man, die een werkzaam aandeel nam in de behartiging van de belangen zijner stand- en stadgenooten. Het leven van Heinrich von Stephan en het opwerken in de maatschappij is zoo belangwekkend, dat ook wij hem gaarne willen herdenken. Op 17-jarige leeftijd werd Heinrich als leerling geplaatst op hei post kantoor te Stolp en na achtereen volgens te Keulen en Berlijn werk zaam gesteld te zijn, werd hij ver volgens in 1856 Geheimschrijver en in 1858 tot Postrath benoemd. Na vijf jaar die functie vervuld te heb ben werd hij in 1863 benoemd tot Oberpostrath,' in 1865 Geheimer Postrath, in 1867 Geheimer Ober postrath, in 1870 Generalpostdirector, in 1876 Generalpostmeister en in 1880 Staatssecretaris. Hij is de groote promotor geweest van de telefoon en richtte 't Rijks- postmuseum op, terwijl hij in het leven riep de internationale post- stoomschipverbindingen naar O. Afrika. Azië en Australië. Zijn grootste roem is de wereld post vereeniging L'Union Postale Universelle, waarvan hij de vader was. In 1885 werd hij, de kleermakers zoon, door Keizer Wilhelm I in den erfelijken adelstand verheven en in 1891 aangesteld als Minister van Staat. Op 8 April 1897 is hij overleden en alles wat groot en aanzienlijk was te Berlijn, zooals de rijkskanselier, de ministers, de gezanten van vreemde mogendheden, de regeeringscolleges, etc., etc., zij allen bewezen de laatste eer aan den kleermakerszoon uit Stolp. De vlaggen van alle landen, die bij de postunie waren aangesloten, hingen boven zijn stoffelijk overschot en op twee kussens lagen de door hem verworven vijf en twintig orde- teekenen. Hij stond opgebaard onder den hoogen koepel van het gebouw der Duitsche Rijkspost. Hij was dus een.... Middenstands- zoon, 'n ruggegraat, 'n steunpilaar van den Staat. door |OS. BOSHOUWERS te LENT Uitgeschouwde eieren. VRAAG Ik heb uit de machine 60 onbevruchte eieren. Deze heb ik met 10 pond bloem tot wittebrood gebakken, opnieuw gedroogd, toen gemalen en verder voer ik op de 15 kuikens één ei per dag, en dan op- fokvoer.Het opfokvoer geef ik droog, en de hard gekookte eieren er door heen. Maar hoe moet ik nu dat wittebroodsmeel voeren Uit Venray. ANTWOORDDat u de 60 uitgeschouwde (onbevruchte) eieren gebakken hebt onder 10 pond bloem, is heel goed, wanneer het inderdaad onbevruchte eieren waren. Maar ik vrees dat u de kuikens te straf zult voeren. Wanneer het op fokvoer goed is, dan behoeft u er dat ei per 15 kuikens niet aan toe te voegen. Zonder de samenstelling van uw opfokvoer te kennen, durf ik u verder, wat dat wittebroodsmeel betreft, geen raad te geven. Want die zou voor de kuikens wel eens noodlottig kunnen worden. Als 't mij te doen stond, mengde ik er liever 10 pet. van onder het ochtepdvoer voor de kippen. Dan doet het zeker nut en hebt u geen risico wat de kuikens betreft. Het is dus een hoeveelheid, om om onder 100 tot 150 pond ochtendvoer te mengen. Tochten in do machine. We hebben twee broedmachines, een warmwater en een heetelucht. We hebben een vochtthermometer aangeschaft. Hoe kunnen wij nu 't vocht in de machine brengen Er zijn geen bakjes aangebracht. De broedkamer heeft 80 pet. vocht, de machine staat maar 30 tot 40 pet dan. Kunnen wij met bordjes water het vocht er in brengen Ik heb ook al hooren zeggen bij de lamp een bordje met water plaat sen met een limmet er in. We heb ben met de 18 a 20 dagen nogal wat dood in den dop gehad. We lezen Peel en Maas. Uit Venray. ANTWOORDDie vochtge- schiedenis heeft al heel wat monden en pennen in beweging gebracht. Dit komt grootendeels hierdoor, dat de menschen altijd denken, dat ze te droog broeden en hierdoor het broedsel mislukt. Maar heel vaak zit 'm de hoofd fout in de kwaliteit der broedeieren. Een kip, die 's winters zeer goed voldaan heeft, als productiedier, zal het in 't voorjaar meestal niet doen als fokdier. Kippen, die veel gelegd hebben, omdat ze daartoe geforceerd werden, leggen bijna steeds broedeieren, die mislukken. Dat uw vochtmeter in het broed- vertrek ongeveer dubbel zoo veel aanwijst als in de machine, is te ver klaren, Hoe warmer de lucht, hoe meer vocht ze kan opzuigen. Veel hangt ook af van de venti latie en de constructie der machine. Daarom is er geen algemeene regel te geven, die zegt, hoeveel vocht het nu precies in de machine zijn moet. Uw vertrek is voldoende vochtig, als de hygrometer 80 pCt. aanwijst. In de machine kon het vocht mis schien beter wat méér bedragen. U kunt eens probeeren een plat bordje met water onder de eierlade te plaatsen, en hierin een spons te leg gen. Dan wordt het verdampings oppervlak van het water grooter en dat bevordert de verdamping. Meer zou ik niet doen, als het vochtgehalte in het vertrek zoo hoog blijft als u aangaf. Maar wat ik u wel aanraad In het vervolg gedurende de eerste 5 dagen wat hooger te broeden, dan gewoonlijk gedaan wordt, b.v. 104° tot 104i/i° toe. Daarna geleidelijk teruggaan tot 103° en tegen het uitkomen weer stijgen tot 104°, bij het uitkomen tot 105°. De eerste dagen heeft een broedei méér warmte noodig, dan later, omdat het embrys aanstaand kuiken) ook al gauw zelf warmte gaat ontwikkelen. De getallen, die- ik hier aangeef, moet men bereiken in 't geval, dat de kwikbol van den thermometer vlak bij 't boveneind der eieren ligt. Vergelijk uw thermometer voor de securigheid ook eens met een koorts thermometer. Want ook hij kan de schuldige zijn. Verder veel ventileeren in het broedvertrek, 's nachts ook. H oe zuiverder de lucht in het locaal blijft, hoe beter. Ook brandt de lamp dat regel matiger. Het „dood in den dop" wordt ieder jaar erger, omdat men steeds meer broedeieren neemt van jonge dieren, die door veel ochtendvoer tot een straffen winterleg geforceerd zijn, en die daarom veel binnen ge houden werden, waar natuurlijk meestal weinig goed groenvoer aan getroffen wordt. Een kip, waarover men als leg- dier, reusachtig tevreden is, is op dat moment doorgaans geen goed fokdier, althans niet in dien zin, dat ze eene goede broeduitkomst zal opleveren. Werp dus de schuld niet uitsluitend op het droog broeden. Wie dat doet, vervalt niet zelden in het tegenoverliggende uiterste, gaat nl. zooveel vocht geven, dat de kuikens als 't ware verdrinken. Coöp. Roermondsche Eiennyn. De Coóp. Roermondsche Eiermijn te Roermond, heeft in den loop van de vorige week een record te boeken gehad. De aanvoer van eieren be droeg bij de veiling van Vrijdag 3 April niet minder dan 8 millioen stuks, betgeen een hoeveelheid is van meer dan een millioen per dag. Dank zij de nieuwe sorteermachi- ne, een laatste practische uitvinding van den directeur, den heer J. Breu- kers en een geperfectionneerde ver- zendmethode, kan deze reusachtige aanvoer gauw en goed verwerkt en gedistribueerd worden over heel de wereld. Welk een vlucht deze mijn in den loop der jaren heeft genomen, moge blijken uit onderstaand lijstje. 1911 28 Maart, meer dan 500.000 per week. 1914 2 April, meer dan 1.000.000 per week. 1925 30 Maart, meer dan 3.000.000 per week. 1926 13 Maart, meer dan 4.000.000 per week. 1927 26 Maart, meer dan 5.000.000 per week. 1929 30 Maart, meer dan 6.000.000 per week. 1930 30 Maart, meer dan 7.000.000 per week. 1931 3 April, meer dan 8.000.000 per week. Op don top van den Cauberg. Op den rijksweg van Maastricht naar Valkenburg heeft Maandag middag dicht bij de buurtschap Vilt een motorongeluk met doodelijken afioop plaats gehad. Toen de 24-jarige D. uit Houthem met zijn aanstaande en haar familie van het hooggelegen Vilt naar Val kenburg afdaalde, werd hij op den top van den Cauberg waar de weg een scherpen draai naar links maakt, achterop gereden door een motor rijder, wien het niet gelukte de ge vaarlijke bocht behoorlijk te nemen en zoodoende midden in het rechts van den weg wandelend gezelschap terecht kwam en tegen D. opreed. De jongeman viel en kwam onder het motorrijwiel terecht, waarvan het stuur een zijner slapen indrukte. Spoedig aanwezige doktershulp mocht niet meer baten. Binnen enkele oogenblikken gaf de ongelukkige den geest. De marechaussee van Valken burg nam lijk en motoffiets in beslag terwijl tegen den berijder procesver baal werd opgemaakt. Vier voetgangers onder een auto. Omstreeks elf uur is op den eersten Paaschdag een chauffeur te Heerier- heide met zijn auto op vier men schen ingereden. Drie van hen werden dermate gewond dat zij naar het ziekenhuis te Heerlen moesten worden vervoerd. Hoewel hun ver wondingen niet levensgevaarlijk zijn, hebben zij toch ernstige beenbreuken opgeloopen. Voor een autobus gevallen. Maandagmiddag reden twee wiel- rijdsters in de Wipstreek te Zwolle, toen de sturen der fietsen in elkaar grepen. Beide meisjes vielen naar den linkerkant op den straatweg, juist op het moment, dat van-de tegenovergestelde zijde een autobus naderde. Een der beide meisjes, het 16-jarig doch ter je van den heer v.d. V. te Zwolle kwam voor een der wielen van den auto terecht en werd verpletterd. Zij was op slag dood. Auto legen een boom gereden. Zondagnacht is een luxe-auto, waarin vijf personen gezeten waren, nabij Wachtendonck (D.) tegen een boom gereden. De inzittenden waren de heeren v. W., R., S. en de gebr. B. uit Venlo, welke allen werden verwond, v. W. had de enkel gebroken, een der gebroeders B. kreeg een hersen schudding, de andere der gebroeders B brak zijn voet, R. had een hoofd wonde opgeloopen, terwijl S. er zonder noemenswaardig letsel af kwam. De gewonden werden naar het R.K. ziekenhuis te Venlo vervoerd. De auto werd totaal vernield. VENLO. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 2.980.000 eieren. Groote eieren van f 3.90 tot f 5.30 Kleine eieren van f 3.5C tot f 3.80 Eendeneieren van f 3.40 tot f 3.80 Ganseieren van f 18.— tot f 22.— ROERMOND. Op de Coöp. Eiermijn van Maandag was de aan voer 8.150.000 eieren. Groote eieren van f 4.— tot f5.— Kleine eieren van f 3.50 tot f 3.90 Eendeneieren van f 4.— tot f 4.50 Steeds in voorraad Union en Cariiborg Briketten. Ook aan huis te bezorgen zonder prijsverhooging. Aanbevelend, ZONEN Brandstoffenhandel.

Peel en Maas | 1931 | | pagina 8