Tweede Blad -Fan „PEEL El MAAS" ontwikkeling. Om twee millioen POSTER'C FEUILLETON Politieke Waatecfiuuïincj&i Jj[ RugpijnNierenPillen Reuzen en dwergen onder de menschen. Waar kent men zulke toestanden? Bij Hoofdpijn BijScheren De puntjes op de i ZATERDAG II APRIL 1931 Twee en Vijftigste Jaargang No IS VERBOD VAN ROOKEN ter voorkoming van gevaar voor bosch-, heide-, gras- of veenbrand. WAARSCHUWING. De Burgemeester van Venray herinnert de ingezetenen aan het besluit van Burgemeester en Wet houders dd. 11 Juni 1925, waarbij ingevolge het bepaalde bij artikel 429 sub 4 van het Wetboek van Strafrecht, is VERBODEN het rooken in alle bosschen, veen-, turf en heidegronden en tot op een afstand van tien Meter hiervan op alle daardoor, daarin, daarlangs of daarbij gelegen wegen, voetpaden of open plaatsen of terreinen. Dit be sluit is op de wijze, bedoeld in artikel 172 der Gemeentewet, den zelfden dag afgekondigd en onmid dellijk in werking getreden. Aan dit verbod zal zeer streng de hand worden gehouden en bij over treding onmiddellijk proces-verbaal worden opgemaakt. Venray, 3 April 1931. Verbod van Ioopen in de bosschen. De Burgemeester van Venray brengt nogmaals ter algemeene kennis, dat het, met het oog op het groote brandgevaar, verboden is in de gemeentebosschen zich op te houden. Aan de bosschen zijn plaatjes aangebracht «Verboden toegang" Aan dit verbod zal streng de hand worden gehouden en bij overtreding onmiddellijk proces verbaal worden opgemaakt Tegen degenen, die de geplaat ste bordjes mochten verwijderen, verpla*tsen of beschadigen, zal met gestrengheid worden opgetre den. Venray 3 April 1931 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Waakzaamheid ter voorkoming van bosch- en heidebranden. Burgemeester en Wethouders achten het noodzakelijk nog eens aan te spo ren tot de meest mogelijke waakzaam heid, met betrekking tot het voorkomen en blusschen van bosch- en heide branden. De aandacht zij daarom gevestigd op het navolgende 1. Het is bekend, dat bij een verblijf in de bosschen en de heide, bij droog weer en speciaal in het warme jaar getijde de minste onachtzaamheid de grootste nadeelige gevolgen hebben kan. Het wegwerpen van een nog brandenden lucifer, of van een eindje sigaar of het wegvliegen van vonken van sigaar of pijp, schijnbaar van geen beteekenis, kan brand doen ontstaan en aldus een strafbaar feit opleveren volgens art. 429 van het Wetboek van Strafrecht, waar o. m. een straf van 14 dagen hechtenis of f 100 boete wordt bedreigd tegen dengene, die door gebrek aan de noodige omzich tigheid of voorzorg, gevaar voor bosch- heide-, helm-, gras- en veenbrand doet ontstaan. Het strafbaar feit is ook reeds aanwezig door onvoorzich tigheid met vuur, ook zonder dat nog brand ontstaat. Het rooken in de bosschen en licht brandbare heide is dus in het algemeen absoluut verboden, terwijl ook ten strengste verboden is het, om welke reden dan ook, zonder ver gunning van het bevoegde gezag, aanleggen van vuur in of in de nabij heid van bosschen of heide, hetwelk steeds direct, dus ook al zonder dat brand ontstaat, strafbaar is volgens hetzelfde artikel 429, dat verbiedt op straffe van 14 dagen hechtenis of f 100 boete het aanleggen, voeden of onderhouden van een vuur op zoo korten afstand van gebouwen of goe deren, dat daardoor brandgevaar kan ontstaan. In dit verband wordt er nog met den meesten nadruk op gewezen, dat kinderen niet zonder toezicht in de bosschen of heide mogen verblijven, aangezien de ervaring leert, dat de jeugd zich gaarne onledig houdt met het spelen met vuur, of het doen ont staan van kleine branden, waarvan 24 Henri had zijn zuster aandach tig aangehoord. Dat is ook mijn inzicht van de zaak, antwoordde hij, tot hetzelfde resultaai ben ik ook gekomen, Wij moeten echter de grootste voorzichtigheid in acht nemen, dat zij ons niet ontdekt. Het toeval is dikwijls boosaardig, er. thans geldt het er, niet de minste kans aan te laten... Dat is moeilijk 1 Zeker is dat moeilijk, beves tigde Gaudentia maar ik ga bijna nooit uit, leef schier geheel ver borgen en zal het huis niet meer verlaten. En jij, Henri, moogtwel oppassen, als je je oude gewoonten blijft volgen. Hoe staat het overi gens met den getuige, den scheeps kapitein Daarmee ben ik nog niets verder, bromde Henri. Ik kan niet met de deur in huis vallen, zoo iets vordert behoedzaamheid. Ik moet me gesloten houden, en ook moet de man van het begeerde allooi wezen. Een ongeschikte getuige kan veel bederven, en een bijzonder handige kan mij voor altijd in zijn klauwen houden... vaak de gevolgen niet zijn te overzien. Dringend manen wij ouders en ver zorgers aan, in deze hunne groote verantwoordelijkheid wel te beseffen. 2. Wanneer een bosch- of heide brand ontstaan is, moet degene, die zulks het eerst ziet, er voor zorgen, dat daarvan terstond worde kennis gegeven bij den Burgemeester of bij de politie, opdat onverwijld maatrege len kunnen worden genomen om den brand in zijn voortgang zooveel moge lijk te stuiten. Venray, 3 April 1931. De Burgemeester en Wethouders van Venray. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. De verkiezing voor Prov. Staten een katholiek belang. Ongeveer de geheele katholieke pers constateert hèt feit, dat het stil blijft voor de Statenverkiezing. En inderdaad is er ook in het katholieke Limburgsche kiezerscorps nog weinig beweging te bespeuren. Bij de stemming over de vaststel ling van de candidatenlijsten in de Kath. Kiesvereenigingen heerschte een groote spanning. Maar toen men hiermee gereed was, trad rust in. Velen achten daarmede voor ons het pleit beslist, wie in de Provin ciale Staten zullen zitting nemen. Maar men zij daar niet al te gerust opInderdaad staat vast, in welke volgorde onze candidaten zitting zullen nemen. Maar hoeveel candi daten van elk onzer 8 lijsten gekozen zullen worden, moet nog worden uitgemaakt door de stemming van 15 April a.s. En er zijn partijen en groepen genoeg, die ons de zetels zullen be twisten en met alle mogelijke midde len zullen pogen cm katholieke kiezers naar hun kant te krijgen. Dus is de tijd daar om al onze krachten in te spannen en te zorgen, dat heel katholiek Limburg optrekt achter het vaandel der Kath. Staats partij. Ook met de Statenverkiezingen is een groot katholiek belang gemoeid. Van Provinciale Staten kan zooveel afhangen, ook voor de hoogere politiek. Provinciale Staten kiezen de leden van de Eerste Kamer, eveneens volgens een stelsel van evenredige vertegenwoordiging. Derhalve kan van één Statenzetel een katholieke zetel in de Eerste Kamer afhangen, en daarmede een deel van onzen invloed op de wet geving en de regeering van ons land. En een Statenzetel kan afhan gen van één stem, zooals in het verleden herhaalde malen het geval is geweest. Ook het bestuur onzer provincie zelve is uit katholiek oogpunt be schouwd van bijzondere beteekenis. Wie geregeld de verslagen leest van de vergaderingen van Provinciale Staten, weet, dat zoodra een katho liek belang aan de orde komt: op het gebied van onderwijs, van liefde werken, van sociale actie en zelfs als het maar een katholiek monumen taal gebouw geldt, terstond tegen kanting komt uit den socialistischen hoek. Dan staat dikwijls de heele roode fractie tot den aanval gereed. Provinciale Staten hebben allerlei belangen onzer provincie te bevor deren, belangen van de steden, maar vooral belangen van het platteland, de zorg voor een goede, gezonde, welvarende plattelandsbevolking, de zorg voor de volksgezondheid, voor volksontwikkeling, voor onderwijs, voor den landbouw enz. Waar hiervoor op hei platteland nog het meest te doen is, volgt hieruit vanzelf, dat Provinciale Staten het meest daarvoor hebben op te komen. En hiervoor is van de kath. partij het meest te verwachten, van de krachtige katholieke partij die de beslissing in handen heeft. Dat zulke belangen allerminst veilig zouden zijn in liberale en socialis tische landen, heeft het verleden ge noeg bewezen. Maar ook aan dissi denten kan men ze niet toevertrou wen. Wat vermag een eenling in de Staten. Zelfs als het er een was, die zijn wenschen behoorlijk kon voor dragen Ieder katholieke kiezer ga in zijn kieskring de katholieke lijst nog eens na en vergelijke ze met de andere zeven katholieke lijsten. Hij zal moeten erkennen, dat vooral voor het platte land uitstekend is gezorgd. De actie tegen de vrijdenkers van De Dageraad toont de laatste weken, hoezeer Limburg opkomt voor zijn katholiek geloof. Die warmte moet ook getoond worden bij de verkiezing die aanstaande is. Want ook hier staan groote katholieke goederen op 't spel, ook hier geldt het anti katholieke indringers te üouden buiten de deur. Zij, die uit ijver voor de katholieke zaak medewerken aan den verkiezings- arbeid mogen hun best doen om het groote katholieke kiezersleger van Limburg van die gedachte te door dringen. Stemt op no. 1 van lijst 2. Dat is voor 15 April het Limburgsche wachtwoord. Waakt voor het geldig stemmen! In tien dagen moet voor de katho lieke zaak nog veel gedaan worden. Ieder op zijn post! ROELAND. Dat is dus een lastige quaestie. Natuurlijk is ze lastig, oor deelde ook Gaudentia. Het beste zou zijn, om zonder zulk een man het doel te bereiken. Een onmogelijkheid is dat niet, naar mij deskundigen hebben verzekerd. Zet bij dr. Rembold de schroeven nog wat aan. De tijd dringt. Elke minuut schijnt me kostbaar toe, ik weet niet waarom. Ik zal bij dr. Rembold al mijn mogelijke best doen, beloofde Gaudentia. De dag ging voor broeder en zuster rustiger voorbij dan zij hadden gedacht. Met het grootste ongeduld hadden zij de bezorging afgewacht van de courant, waarop Gaudentia was geabonneerd, en met koortsachtige spanning werd eindelijk het blad opengevouwen. Zij vonden weldra het bericht over het in hetcircus gebeurde ongeluk, doch omtrent den toestand van Rinconi was het gemelde onzeker. Zijn verwonding heette het was zwaar, maar niet absoluut doodelijk. De totale toestand van den gekwetsten daarentegen gaf aanleiding tot groote bezorgdheid. Bij dit bericht sloot zich de kennis geving aan, dat de politie aller zorgvuldigst de treurige gebeurte nissen had onderzocht, doch dat noch achteloosheid, noch eene misdaad in het spel was geweest Niemand had er- schuld aan, zoo dat het gebeurde eenvoudig een Ingwaadan Mtfottmllngmi- Als uw rug, leden en spieren pijn doenals gij u prikkelbaar, vermoeid en zenuwachtig voeltals de urine bewolkt is of pijnlijk, kunnen uw nieren verzwakt zijn. Misschien door een gevatte koude, overmatig werk of zorgen, doch wat ook de oorzaak zijn moge, de verzwakte nieren moe ten versterkt worden. Beproef Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het sedert jaren bekende middel. Als de nieren traag worden en het bloed niet meer geregeld filtreeren blijven urinezuur en andere onzuiver heden in het bloed achter. En deze schadelijke stoffen kunnen ischias, spit, rheumatiek, waterzucht, blaas- aandoeningen en niergruis veroor zaken. 32 Vraag het aan uw eigen kennissen en hoor hoe zij Foster's Pillen prijzen, Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon Dezer dagen overleed in Londen in den ouderdom van 47 jaar het reuzenmeisje Alepo, die een vermogen van 3000 pond sterling achterliet, een aanzienlijke som, wanneer men bedenkt, dat de goede tijd voor reuzen, dwergen en abnormale men- ongeluk was geweest, zooals er zelden, maar toch nu en dan bij het gevaarlijk karakter van wilde dieren voorkomen. In hetbblang van hei circuspersoneel zoomede van het publiek had echter de autoriteit de verdere voorstellingen van het circus verboden. Dit bericht werkte als een troos tende, heilzame balsem op broeder en zuster. Henri begreep er uit, dat men niet het geringste ver moeden van den waren staat van zaken had 't Zou al wonder moeten loopen, als-daar nog iemand achter kwam, dacht hij, met een grijns lach. De eenige, die gevaarlijk voor mij zou kunnen zijn, houdt voor eeuwig zijn mond. Bij het dobbelspel heeft het lot te mijner gunste beschikt 1 En Gaudentia herademde, wijl bij het onderzoek niets gebleken was, wat haar vreeselijk vermoe den versterkte, en dat de verwon ding van den dierentemmer niet bepaald doodelijk was bevonden. Hij kon dus nog herstellen. Mogelijkerwijze beminde hij ook haar zuster niet.... O, zij wilde haar zuster den man niet betwis ten, voor het geval deze Rinconi's hart bezat, zij moest dan haar zoetste hoop opgeven, koste wat het wilde, maar was dat niet het geval, was Rinconi's hart nog vrij, dan... kon zij nog gelukkig worden. Voorloopig had het lot het zoo beschikt, dat de leeuwen- schen, al lang voorbij is. Ruim 20 jaar geleden hoorde men in het panopticum of op kermispleinen den omroeper schreeuwen „Hier is te zien de reuzendame Alepo in levenden lijve... Zij voedt zich iederen dag met 40 pond vleesch en weegt 224 Kilo". De reuzenvrouw is dus dood zij bereikte den leeftijd van slechts 47 jaar. Toch heeft zij voor een reus een betrekkelijk hoogen leeftijd be reikt, want de abnormaal groote menschen worden, evenals, dwergen, gewoonlijk niet zeer oud. Vroeger, vóór duizenden jaren beschouwde men reuzen als boven natuurlijke menschen, figuren, die aan God gelijk waren, en men meende dat het een ideaal was om groot, zeer groot, ja, zoo mogelijk veel grooter te worden, dan welk ander mensch ook. Het moderne rassen- onderzoek en de medische weten schap hebben echter reeds lang deze meening op zij gezet. De reuzengroei is niets meer dan de abnormale voortzetting van den normalen lichaamsgroei en wel zóó, dat som mige deelen van het lichaam door groeien, terwijl andere den groei niet meer voortzetten. De meeste reuzen hebben kleine hersenen en een kleine schedel, groote kaken, laag voor hoofd, dikke lippen, breede schouders en zwakke zenuwen. Dit alles geldt natuurlijk alleen naar verhouding. Er bestaat een zekere vroegrijpheid, die tot gevolg heeft, dat kinderen reeds op twaalf jarigen leeftijd een lengte van 2 M. bereikt hebben. Maar dat zijn zeld zame gevallen. Nog zeldzamer echter is de z.g. gedeeltelijke reuzengroei of acromelogie. Zulke menschen krijgen abnormale groote handen, voeten, hoofden, neuzen of onderkaken, ter wijl de rest van het lichaam en de overige ledematen adsoluut normaal blijven. Groote menschen zijn niet zeldzaam. Menschen, die meer dan 2 M. lang zijn, treft men betrekkelijk zelfs zeer veel aan, vooal in Indië en Afrika. Juist in het zwarte werelddeel vindt men geheele Negerstammen, waarvan de mannelijke leden haast alle onge veer 2 M. lang zijn. Maar de eigen lijke reuzen zooals de wetenschap daaronder verstaat zijn veel grooter. Bij deze groep worden ge rekend menschen, die een lengte van ongeveer 2.20 M. bereiken. De grootste mensch die momenteel bestaat is de Hollander Albert, die 2.48 M. lang is, zijn eigen bed meeneemt, omdat hij nergens kan slapen en die een armoedig bestaan leidt, doordat hij zich voor geld aan de menschen laat zien. Typisch genoeg zijn de reuzen- menschen haast zonder uitzondering allemaal te zwak om te werken. Hun constitutie is meestal niet al te best en de meesten worden niet ouder dan 35 jaar. Met de dwergen is het al juist hetzelfde, ofschoon men hier onder scheid moet maken tusschen de mis geborenen en de eigenlijke dwerg- volkeren. De laatsten, ook Pygmaeën genaamd, wonen in de binnenlanden van Afrika, Zuid-Azië en worden reeds bij Homerus en Herodotus vermeld. Het meest bekende dwerg volk zijn de Akha, kleine, maar goed geproportionneerde menschen, die in gevlochten hutten wonen en alleen kippen als huisdieren houden, Zij worden hoogstens 1.40 M. lang en zijn verwant met de Boschjes- mannen. Virchow, de groote medicus, hield de dwergvolken voor patholo gisch ontaarde overblijfselen, dus voor gedegenereerde vormen van rassen, die eertijds normaal gebouwd waren. Ook de Laplanders telde hij hier onder. Hij was van meening, dat slechte voeding en voortdurende familiehuwelijken oorzaken waren. dat hun groei abnormaal gering werd. Tegenwoordig neemt men eer aan, dat deze menschen, die normaal (zij het dan klein) gegroeid zijn, zich in den loop der eeuwen bij hunne om geving aangepast hebben en daarom klein bleven. De eigenlijke dwergachtigheid zoo als wij die bij de z.g. Lilliputters aantreffen is het Nanisme, dat meestal gepaard gaat met een dik hoofd, korte beenen en geringe geestelijke ontwikkeling Dwergen zien er reeds vroegtijdig uit als stokoude grijsaards en ze worden zelden oud. Baardgroei is haast nooit aanwezig. Reeds in de oude tijden bestonden er dwergen, die den spot der bevolking uitmaak ten en meestal een troosteloos be staan hadden. Ten allen tijde kregen zij bij voorkeur een postje als nar. Reeds Alexander de Groote, de Tiran van Syracuse, Dyonicius en keizer Augustus hielden er hofnarren op na en in de Middeleeuwen werd de betrekking van hofnar een der meest begeerde ambt en aan het hof, die ook meestal zeer goed betaald werden. In Duitschland behield het Sak sische Hof het langst een betaalden hansworst, terwijl in Rusland de hofnarren nog veel langer bleven be staan. Peter de Groote had er zoo veel, dat hij ze in klassen indeelde De beroemdste hofnarren waren Triboulet en Brusquet aan het Hof van Frans I van Frankrijk. Verder Klaus, die nar was aan het Hof van keurvorst Frederik de Wijze en Serggan, die dezelfde positie be kleedde aan het Hof van koningin Elisabeth van Engeland. Het aantal dwergen op de heele wereld wordt op hoogstens 25000 geschat, waarvan de meesten zich bij een of ander kermisgezelschap aansluiten. Lilliputterstroepen worden in Variété's zeer veel gevraagd en bij het publiek zijn ze zeer gewild. temmer minstens in Amsterdam in haar nabijheid moest blijven.. O, neen, hij zou niet sterven.. Wellicht zou hij zijn beroep niet meer kunnen uitoefenen, had hij geen middel van bestaan meer, en als zij dan rijk was... een half millioen het hare noemde... Gau- dentia's oogen glansden bij dat beeld en haar strak gelaat ont spande zich... Zij werd weer jong en schoon... Juffrouw Busum be sloot derhalve, met verdubbelden ijver dr. Rembold tot krachtig handelen aan te zetten. Den volgenden ochtend lokte Gaudentia weer een gesprek over de erfenisquaestie met den jeug digen advocaat uit. De heer Erich Reinkens schijnt geen scheepskapitein, bij wien hij in dienst is geweest, te kunnen vinden, zei ze zoo voor haar neus weg met neergeslagen ocgen. Ja, het duurt langwellicht zijn die menschen al lang van het aardrijk verdwenen, zijn zij de prooi der haaien of van de gele koorts of van stormen geworden, en dan is hetzeker onmogelijk zulk een getuige op te schommelen. En dan is zeker de erfenis voor hem verloren vroeg Ganden tia, met iets van leedwezen in haar stem, en u zult tijd, moeite en geld tevergeefs besteed hebben? Dat is niet zeker, meende en ziek door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde Mijnhardt's Poeders U spoedig helpenMijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Grieppoeders. Verkoudheidspoeders. Kies pijnpoeders. Hoestpoeders. Maagpoeders. Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. De Engelschman heeft, evenals de Franschman, een diepen alkeer van den militairen dienst. Ook de officie ren der meest aristocratische regi menten geven er de voorkeur aan, zich op straat en in gezelschap in burgerkleeding te bewegen. Het sociale ideaal van Engeland is en blijft de gentleman en het zou een zeer slechten indruk maken, wanneer men in gesprek of houding iets van de gebruiken der kazerne in het privé-leven zou overnemen. De grondslag van de Angelsak sische wereld is het recht en de vrijheid van eenieder. De recruteering van het Engelsche leger ontmoet daarom voortdurend moeilijkheden. In het begin van het jaar was zijn omvang 10.000 man beneden de vereischte sterkte, ofschoon er tege lijkertijd meerdere millioenen men schen werkloos waren. Om aan deze moeilijkheden een eind te maken, heeft het Engelsche krijgsbestuur besloten, het leven in het leger zooveel mogelijk aan te passen aan de dagelijksche opvat tingen en omgangsvormen. De onderofficier en de binnen plaats der kazerne zullen verdwijnen en in hun plaats zullen meer kame raadschappelijke verhoudingen komen tusschen superieuren en minderen. Zoo is den onderofficier vloeken en schimpen verboden en behalve bij het exerceeren in gesloten ge lederen, bedient hij zich zelfs van de bijvoeging „asjeblieft".} Aan het onderricht is ook een nieuwe plaats gegeven in de mili taire opleiding en alles is er op be rekend. in de troepenafdeelingen dien clubgeest te ontwikkelen, zoo als hij de sport is opgewekt. Ook de „stramme houding" is aan den nieuwen tijd ten offer ge vallen. Het africhten der recruten mag alleen nog in gesloten gelederen gebeuren. Elke vermenging van re cruten met oudere manschappen is verboden, zoolang de recruten nog bijzondere oefening noodig hebben. Op iedere groote manoeuvre volgt een rustweek, welke slechts met lichte oefeningen mag worden door gebracht. De koks zijn in calorieën-experts veranderd, die er voor den haltjaar- lijkschen recrutentijd een eer in stellen, den troep van voedsel te voorzien. Inderdaad schijnt de verzorging van het Engelsche leger niet veel meer te wenschen over te laten. Na het wekken, (om half zeven) is er in de vertrekken terstond warme thee en wat biscuit, wel geschikt om het opstaan te verlichten. Het ontbijt (om 8 uur) bestaat, behalve uit thee, boter en brood, óf uit eieren met spek, öt warme worst of warmen vischschotel. 's Middags is er vleesch met aard appelen en groente en een nagerecht, om half vijf weer thee met boter en brood, waarbij afwisselend mar melade, sardines of gebak wordt opgediend, en 's avonds een krachtige soep. In den vrijen tijd is er ten dienste der manschappen een leeszaal, een biljartkamer en een vertrek met een radio-luidspreker. Om deze behan deling niet in een verweekelijking te doen ontaarden, zijn evenwel de eischen voor de militaire en sportieve prestaties van den troep sterk ver zwaard. Toch zal ieder, die ooit onder andere omstandigheden de uniform gedragen heeft, niet zonder afgunst naar dit weeldeleger van het Britsche rijk kunnen zien. geen getuige te vinden is, en zich niemand aanmeldt, die betereaan- spraken heeft, zal na verloop van eenigen tijd en nadat nog eenmaal allerwegen oproepingen zijn ge daan, de som aan den heer wor den uitbetaald. Vooraf wordt echter aan de verwanten kennis gegeven dat de erfgenaam gevonden is. Dat kan dus nog lang duren, merkte Gaudentia zacht op. O ja, nog wel een jaar. En wanneer de verwanten tegen den erfgenaam bedenkingen inbrengen Dan moeten zij voor die be denkingen voldoende redenen weten op te geven en het bewijs leveren, dat de bewuste de erfge naam niet zijn kan. Dat zou hun in het gegeven geval moeilijk vallen, verklaarde Rembold. Dus houdt u den heer Rein kens voor den werkelijken erfge naam? Dat lijdt niet den minsten twijfel. Ik ben van meening, dat de uitbetaling der erfenis aan dezen heer nog slechts door vor melijke bedenkingen, welke ik u aanduidde, verhinderd wordt. Ik handhaaf de aanspraken met alle macht, zet de zaak met de meeste kracht door, laat ze niet inslapen en geloof bijna het doel te hebben bereikt. Het zou zoo aardig zijn voor u en voor den heer, als dat ge- geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijnen der huid, als men vóór het inzeepen de huid even in wrijft met slechts een weinig 943—16 De 2 of 1 3 „zesdaagsche." Dezer dagen vroeg me iemand of ik ook wist, of Pijpeaburg het gewonnen had. M'n gezicht leek één vraag teeken. Hopelijk het uwe ook, waarde lezer(es). Ik wist het gelukkig niet verkeerde in een wat men zou mogen noemen, zalige onwetendheid. Maar toen ik hoorde, waar het eigenlijk om ging, bleek het ook nog, dat ik een verstokte boosdoener heid, hernam de advocaat. Ik zal overigens vandaag weder bespre kingen hebben met de toongevende persoonlijkheden en mijn voorstel tot het laten vallen van den niet te vervullen eisch van getuigen hernieuwen. Ja, ik geloof, dat dat goed zou wezen, beaamde Gaudentia De heer is door hetsleepend blij ven van de zaak erg ongeduldig geworden en heeft al zijn voor nemen geuit, naar Australië af te reizen. Dat zou heel verkeerd wezen, juffrouw. Praat hem dat uit het hoofd, juffrouw Busum. Ik mag den man, die toch al zoo weinig gesticht is over de aangelegenheid, niet verder lastig vallen Eenige uren na dit gesprek bracht dr. Rembold een bezoek aan den president van het rechterlijk college en droeg zijn belangen voor. Den bewusten getuige te vinden, schijnt onmogelijk, aldus besloot hij zijn blootlegging van zaken. De lieden, met wie de man op zijn avontuurlijke levensbaan verkeerde, zijn wisselvallige kame raden geweest, heden hier, morgen daar. Zij lezen zelden dagbladen, en zijn vaak door brieven niet le bereiken. Hun leven staat ook aan meer gevaren bloot dan het Rembold. Wanneer het rechterlijk schiedde,zei Gaudentia vriendelijk. Ik ben van meening, dat men van college zich overtuigd houdt, dat l Ik verwacht het met zeker- dit punt zal moeten afzien.

Peel en Maas | 1931 | | pagina 7