de Vergadering Middenstanders, GEMEENTERAAD Gemeenteraadsverkiezing Hefa nieuwst* „SEMPER FL0RENS" A. van Ham Zonen denkt aan de candidaatstelling voor den op 12 Mei a.s. <5 <3 Vergadering Venr. Middenstand Er heeft zich uit de Venraysche Arbeiders een Comité gevormd, dat ten doel stelt te geraken tot éénen degelijken Arbeiders-candidatenlijst voor de aanstaande Gemeenteraads verkiezingen, Voor dit doel kunnen candidaten opgegeven worden bij den Heer HUB. OUDENHOVEN, Hoenderstraat 29, en op welke zal gehouden worden op DINSDAG 21 APRIL in LUXOR, alwaar dan tevens de rangschikking der lijst zal worden uitgemaakt. HET COMITé. v. pyLS VENRAK Mantels Hoeden Jurken Gordijnen Kanten Franjes Kousen, Sokken enz. nouveauté'! in alle Modeartikelen. Bloemisterij en Tuiabouwinrichtiug Steeds verkrijgbaar alle soorten Pot- en Snijbloemen AmIrq en onderhoud van Tuinen en Bloemperken Handel in grof en fijn Mandenwerk. o ce H. as £4 H SU cd •- 3 i Cfl CD co O. cv ca C CU I "5 PL Zaterdag II April 1931, No. 15. Verkiezing leden van Provinciale Staten. De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat de stemming voor de verkiezing der leden voor de Provinciale Staten in Limburg zal plaats heb ben op Woensdag 15 April a.s. van des voormiddags acht tot des namiddags vijf uur. Hierbij wordt gewezen op het bepaalde bij a. artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende »Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krach tens wettelijk voorschrift uitge schreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar'" b. artikel 105a der Kieswet, luidende: »Hij die bij eene ver kiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, w tende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoog ste duizend gulden". terwijl voorts in herinnering wordt gebracht de verplichting, opgelegd bij artikel 72, 2e lid der Kieswet, voorschrijvende, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, verplicht is zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kies recht aan te melden bij het stem bureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdis- trict. Venray, 9 April 1931. De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. Aanplakken van biljetten aan huizen en gebouwen. De Burgemeester van Venray ves tigt de aandacht op artikel 28 der Algemeene Politieverordening, luiden de als volgt „Het is verboden op of aan straten of wegen zonder van gemeentewege daarmee belast te zijn, bekendmakin gen of reclameplaten te plaatsen te bevestigen of aan te brengen, op of aan openbare gebouwen, gemeente eigendommen of van gemeentewege opgerichte aanplakborden, of zoo danige handelingen te verrichten op of aan particuliere eigendommen, hetzij krachtens wettelijk voorschrift of toestemming van den eigenaar, beheerder of bewoner." Geene aanplakbiljetten, ook geene verkiezingsbiljetten mogen dus geplakt worden op officieele gebouwen en op particuliere woningen, alleen met toestemming van eigenaar of bewoner. Bij overtreding zal proces-verbaal worden opgemaakt. Venray, 9 April 1931. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Verkiezingen 1931. De Burgemeester van Venray maakt bekend, dat de alphabetische lijst, bedoeld bij art. 57f der Kieswet, vanaf heden voor eenieder ter inzage is nedergelegd en tegen betaling der kosten, in afschrift verkrijgbaar is. Venray. 9 April 1931. De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. Openstelling Bureau Gemeente- Secretarie en Gemeente-Ontvanger. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat de Gemeente-Secretarie in ver band met de verkiezingen op Woens dag 15 April a.s. uitsluitend is ge opend voor deafdeelingen Burgerlijke Stand, Bevolking en het verstrekken van inlichtingen in verband met de verkiezingen. Het kantoor van den Gemeente- Ontvanger is den geheelen dag ge sloten. Venray, 9 April 1931. De Burgemeester en Wethouders voornoemd O. VAN DE LOO. De Secretaris VAN HAAREN Verkiezing leden voor de Provinciale Staten. Burgemeester en Wethouders van Venray vestigen de aandacht van belanghebbenden op de artikelen 55 en 56 der Kieswet, luidende als volgt Artikel 55. Personen bij wie en bestuurders van bijzondere onder nemingen en instellingen, waarbij personen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn, zijn, voor zoo ver niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, verplicht te zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tusschen acht uur des voormiddags en vijf uur des namiddags daartoe gelegenheid vinde. Artikel 56. Personen en bestuur ders, in het voorgaande artikel be doeld, zijn, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werk plaatsen. verplicht te zorgen, dat in het arbeidslokaal, en zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeids lokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming be paalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de uren. in het voorgaand artikel bedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk. Venray 9 April 1931. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Aangifte verhuizingen. In herinnering wordt gebracht a. dat van alle verhuizingen, zoo wel binnen de gemeente als naar een andere plaats en van elke ver andering in het gezin, dus ook wan neer een zoon of dochter gaat uit wonen of naar huis terugkomt, als een dienstbode of knecht vertrekt of wanneer er een nieuwe komt, als men een kostganger krijgt of er eea vertrekt, dus steeds wanneer er eenige verandering in het gezin plaats heeft, het gezinshoofd binnen 8 dagen moet kennis geven ter gemeen te secretarie, ook wanneer men kost gangers krijgt, die geen Nederlander zijn. Den laatsten tijd vooral komen er vele Duitschers in Venray wer ken en gaan hier of daar in de kost. Het gezinshoofd is verplicht daar van ter secretarie aangifte te doen. b. dat men bij elk verzuim in deze proces-verbaal kan krijgen en straf beloopen. Venray 9 April 1931. De Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Géén stem voor de verbrekers der Katholieke eenheid De verkiezing voor de Provinciale Staten is op komst en wij, katholie ken van Limburg, moeten ons weer naar alle kanten verdedigen tegen linksche democraten tegen liberalen, tegen de socialisten en zelfs tegen de communisten. Wij moeten strijden voor de eer onzer katholieke begin selen, voor de beveiliging onzer katholieke belangen, voor de beste behartiging, ook van hetgeen ons op geestelijk en stoffelijk terrein in het algemeen belang ten voordeel is. Op godsdienstig en sociaal terrein toont Katholiek Limburg voor den afweer van anti- katholieke aanval len en de verbreiding der katholieke beginselen een grooten eerbied. Alleen wanneer het er om gaat, op politiek terrein ons katholieke erf te verdedigen, wanneer alle krachten moeten worden ingespannen om veroveringen te maken voor de katholieke zaak, dan zijn er haast altijd katholieken, die de groote katholieke zaak in den rug aanval len de dissidenten. Vier jaren geleden en ook bij de Tweede Kamer- verkiezingen vond zij ze tegenover zich thans probee- ren zij opnieuw haar in de wielen te rijden. Nu elke stem meetelt, geven onze principieele tegenstanders ons ook bij deze verkiezing handen vol werk. Maar nu hebben wij een groep katholieken in den weg staan, die medestrijders moesten zijn. Men hoort wel eens die dissi denten van afzonderlijke lijsten zijn toch ook katholieken. Laten ze zijn, wat ze willen, zij doen toch niet zooals een degelijk katholiek betaamt. Zij breken de eenheid der katholieke partij, die door haar leiding en haar kracht het best is toegerust om voor het katholieke belang op te komen. Daarom hebben de Nederlandsche Bisschoppen ons herhaaldelijk aan gespoord tot eenheid en samenwer king in en met de katholieke kiezers- organisatie. In die kiesvereeniging heeft elke katholiek het recht, om voor zijn meening uit te komen. Maar niemand heeft het recht zich tegen de Kath. Kiesvereeniging op te zetten om persoonlijke motieven, om eigen on tevredenheid te luchten. Want hij belemmert de katholieke politieke actie. Nu heeft een der dissidente aan voerders te kennen gegeven, dat men hem eerherstel had moeten ge "en, dat het hoofdbestuur tegenover hem openlijk schuld moet bekennen om hetgeen bij de kamerverkiezing is gebeurd, toen deze heer ook als dissident tegen de Katholieke Staats partij optrad. Hier keert hij op een eigenaardige manier de rollen om. Zijn onver antwoordelijk gedoe bij de Kamer verkiezing heeft de verontwaardiging gewekt bij alle goedwillende katho lieken. wien het ernst is met de katholieke zaak. En nu vraagt de man eerherstel en dat 't Bondsbestuur voor hem op de knieën valt 1 I De kiezers mogen op 15 April herhalen, wat zij in 1929 bij de Ka merverkiezingen deden, de dissiden ten met een klein aantal stemmen naar huis sturen Katholieke dissidenten zijn uit den tijd. De scheiding der geesten heeft zich voltrokken. De politieke partijen richten zich naar gelang van hunne wereldbeschouwing vóór of tegen de Christelijke opvattingen. Vandaar ook het georganiseerd optreden in partijen, waaraan ons kiesstelsel zich heeft aangepast. Dat kiesstelsel ver onderstelt organisatie van principieel gelijkgezinden en een beginselstrijd tusschen verschillende partijen, die op het stembiljet vertegenwoordigd zijn. Meer dan ooit wordt de stem busstrijd gedragen door beginselen. Een persoonlijke lijst is niet van onzen tijd en beteekent feitelijk een gebruik maken van het kiesstelsel voor persoonlijke dorffcinden. Wanneer de dissidenten in hun circulaire neerschrijven, dat zij het algemeen belang beoogen, kunnen zij die bewering niet verantwoorden. Zij kunnen niet anders dan het al gemeen belang tegenwerking. Katholieken van Limburg, houdt uw groote Katholieke partij hoog en stemt op Woensdag 15 April op den eersten candidaat van lijst 2, de katholieke lijst ROELAND. op Woensdag 8 April. Tegen de ballotage van deheeren G. Kupers, Verheijen en Michels had de vergadering geen bezwaar. De notulen van het Jaarverslag van den Secretaris en Jaarverslag Penningmeester werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden Hub. Verheugen, Jac. Coenen en Th. Wintels werden herkozen, en in de plaats van den Heer W. Laurensse, die zich niet meer herkiesbaar had gesteld, werd gekozen de Heer P- Smits. Kapelaan Strijkers, geestel. adv., dankte de vergadering voor het ver trouwen in het bestuur gesteld en memoreerde aan de hand van het jaarverslag, 1930 als een zegenrijk jaar voor den middenstand en de organisatie. In 1931 zou de adviseur graag zien, dat ook nog eens de geestelijke kant van het leven extra versterkt werd en dit kon het best geschieden door het houden van een retraite, waartoe gelegenheid is van 25 Mei a.s. Over 't algemeen voelde de ver gadering meer voor een retraite na Pinksteren, zijnde een meer stille tijd voor de zakenmenschen. Aldus werd besloten bij Manresa te infor- meeren, of deze mogelijkheid bestaat. De contributie werd met algemeene stemmen vastgesteld op f 5 voor de organisatie en f 1 voor den Han delscursus. Door den heer Verbraaken, Insp. van de Onderl. Bedrijfsvereniging ter uitvoering van de Ziektewet, wordt in gevoelvolle woorden her dacht, wijlen den heer P. Schaeffers, als een zeer accuraat controleur van genoemde vereeniging. Hij stelde de nieuwbenoemde controleur voor, n.l. de heer P. van >pbergen, De heer Verbraaken geeft nu eene uiteenzetting van de Bedrijfsvereeni ging „Ziektewet", waaraan we het volgende ontleenen De Middenstands-onderlinge is als een volwaardige bedrijfsvereniging erkend. Bij haar zijn aangesloten 620C0 leden met een loonbedrag van ruim 22 millioen gulden, de laagste voorschotpremie is f 15, de hoogste f 26.— De premie mag voor de helft verhaald worden op 't verzekerd personeel. Spr. spoort aan mogelijke ziekte gevallen steeds zoo vlug mogelijk aan te geven en ook af te melden. Voor beide gevallen is een verschil lend formulier noodig. De loonlijsten moeten steeds juist ingevuld zijn, dit vergemakkelijkt de controle en voor komt fraude, wat in uw eigen belang en dat der vereeniging is. Bij ziektegevallen wordt normaal aangenomen 2 wachtdagen, Zondag telt niet mee; de normale uitkeeriDg bij ziekte is 80 pet. van het loon, kost en inwoning meegerekend. Enkele gevallen waarbij uitkeering komt van 100 pet. van 't loon ofwel volgens collectief contract, zooals bij de tabaksbewerkers en stacadoors. De Raad van Arbeid heft een premie van 23 tot 49 gulden per 1000 gulden loon. Een werkloos geworden arbeider heeft nog een maand nadat hij werkloos is ge worden, recht op uitkeering bij ziekte en kan zich nadien nog tegen een zeer matige premie vrijwillig ver zekeren. De rentezegels in geval van ziekte worden over de volle ziekteweken betaald door de Bedrijfs vereeniging, dit is vooral in het belang van de werkgever, die voor een zieke arbei der nu even goed rentezegels moet plakken, doch op de Bedrijfs vereeni ging kan verhalen. Een vrijwillige ziekte-verzekering voor patroons, zoons en dienstbode kan ook bij de Middenstands Onder linge gesloten worden, tegen dezelfde premies, doch tot ten hoogste aan een inkomen van 3000 gulden per jaar. Een luid applaus beloonde Spreker voor zijn helder betoog over de Bedrijfsvereniging en Ziektewet. Nog werd besloten jaarlijks een H. Mis te laten lezen voor de over leden leden der vereeniging. Mededeeling werd gedaan van een request, gericht aan den Raad der gemeente, om te krijgen een nacht- en Zondagsdienst bij de tele foon, waarvan wij tot onze groote voldoening reeds hoorden, dat dit door den Raad in princiep is aan genomen. Primulas, Cinerarias, H rrtensias, Spireas, Cailas, Sedums Asparagus, sprengeri en plumosus, Aurocarias en Palmen. Bloemenmanden, Kransen, Bouquetten. W dir alle soorten Bloemplanten voor perken en bak lien. Oroenienplanten sla-, kool-, knol- en bleekselderijplan'en, tomaten, enz. 66 Vakkundige bediening. Minzaam aanbevelend. Stationsweg 6. C/3 CD •*-* ca es t_ 03 *-* CC ï- CP

Peel en Maas | 1931 | | pagina 5