s Tweede Blad van „FEEL El MAAS" """Abdijsiroop Om twee millioan Varkensmarkt Openbare Vergadering Gemeenteraad van Venray, Dr. Valet over de genezingen te Lourdes. FEUILLETON Geen benauwdheid! Geen gebrek aanlucht! RugpijnNierenPilIen van den ZATERDAG 21 MAART 1931 Twee en Vijftigste Jaargang No 21 Op uitnoodiging van den Bond der oud-studenten van het St. Jo hannes Berchmanscollege te Ant werpen, heeft Dr. Valet, directeur van het Medisch Constatatiebureau te Lourdes, een voordracht gehouden over de miraculeuze genezingen te Lourdes. De bijzondere correspondent van „De Tijd" geeft een verslag, dat we hier overnemen. Dr. Valet begon zijn medische loopbaan in de verschillende Fran- sche kolonies. Gedurende den we reldoorlog diende hij als majoor geneesheer in de Fransche legers en maakte o.m. de campagne mee aan de Dardanellen en den slag aan de „Chemin des Dames". Na de demobilisatie doceerde hij een tijd aan het College Franco- Chinois te Sjanghai, tot Mgr. Poirier bisschop van Tarbes en Lourdes, hem aanstelde als directeur van het medisch bureau te Lourdes, dat de miraculeuze genezingen onderzoekt. Dr. Valet zeide geheel objectief te zullen zijn en begon met eec schema te geven van het werk door het Medisch Constatatiebureau te ver richten. Het controleert alle gene zingen te Lourdes of elders door het gebruik van Lourdes-water verkre gen. Ter illustratie van dit laatste wees hij terloops op het geval van de kleine Paulette Marjorin die. aan getast door een acute ruggemerg- ontsteking-tuberculose, volledig ge nas, na enkele druppels Lourdes- water te hebben ingenomen. Het bureau is officieel geopend van Paschen tot October: gedurende de periode der bedevaarten. De direc teur wordt rechtstreeks door den bisschop van Lourdes en Tarbes benoemd Geneesheeren, die zulks wenschen, kunnen tijdelijk mede werken. In 1880 lieten er zich 5 inschrijven, in 1920 klom dat aantal tot 930, in 1931 waren er 987. Niet katholieke zoowel als katho lieke artsen zijn welkom. Er wordt hun alleen het bewijs gevraagd, dat ze medicus zijn. Ze kunnen de dos siers der oude gevallen bastudeeren, en verder deelnemen aan Bet onder zoek der nieuwe. Volkomen god loochenaars ziet men nooit; wie niet in God gelooft, doet zich geen moeite te géven, om zijn tusschen- komst te moeten bevestigen. Evenals in Christus' tijd zijn er nu nog menschen, die de wonderen, welke ze zien, loochenen, doch er is gelukkig kentering te bespeuren, vooral onder de jonge medici. Dr. Valet wijdde het verdere van zijn voordracht aan de karakteristieke eigenschappen der Lourdes-genezin- gen. Ze geschieden zonder tusschen- komst van eenig geneesmiddel. Tus- schen het Lourdes-water en de ge nezing bestaat geen verband van oorzaak tot gevolg. Het is een zui ver samentreffen: God grijpt in, ter wijl de zieke in het bad is, of, ge lijk ook zeer veel voorkomt, tijdens den zegen met het H. Sacrament, tijdens de H. Communie en soms ook in de treinen die terugkeeren. Het is dus niet het water dat ge neeskundige kracht bezit: scheikun dig is het samengesteld, zoocis alle bergwater. Trouwens, bezat het water ge neeskundige eigenschappen, dan zou men het resultaat ervan kunnen voorzien, zooals men bijv. weet, welke de gevolgen zijn van het ge bruik van jodium tinctuur. Een miraculeuze genezing ge schiedt plotseling. Voor ons, men schen is het oogenblikkelijke in die genezing slechts relatief, daar wij enkel de gevolgen kunnen beves tigen. Vastgesteld kon worden, dat de kwaal plotseling aan haar wortel wordt afgesneden, ook in gevallen, waarin wij de volledige genezing pas vier en twintig uur later konden bevestigen. Als toelichtings voorbeeld gaf dr. Valet het volgende: Een vrouw heeft een gezwel van 15 a 18 kilo Zij komt naar Lour des en gaat in het bad. Plotseling voelt zij zich bevrijd. Zij heeft eet lust zooals ze er geen meer kende: zienderoogen zakt het gezwel en is na 24 uur volledig verdwenen. (Het afnemen van het gezwel werd in het bedoelde geval om de twee uur door de dokters met een dermatrographisch potlood aangeteekend.) Wie te Lourdes geneest, is ineens volledig genezen en kent niet de trage herstelperiode (convalescence). Zoo leed een jongen uit Lier aan samentrekking van den slokdarm, zoodat hij alle voedsel weer onmid dellijk teruggaf. Er was geen ander middel om hem te voeden, dan met behulp van een buisje, dat recht streeks in zijn maag werd gebracht. Hij geneest te Lourdes bij 't baden. De opening was plots toegegroeid. Zonder het minste gevaar kon hij direct eten alsof hij steeds gezond geweest was. Een ander geval: Een klein jongetje genas in den trein, op de terugreis van Lourdes. Hij vroeg om eten. Men gaf hem al wat door een reiziger wordt mee gedragen: brood, allerlei soorten vleeschwaren, chocolade enz. Hij verteerde dit als een gezonde knaap. Bij een natuurlijke genezing zou zoo'n plotselinge overdaad van voedsel hem zeker het leven gekost hebben. Dr. Valet wees er op, dat het kenmerk van volledig herstel niet eigen is aan een genezing verkregen door tusschenkomst van de H. The- resia van het Kindje Jezus. Zoo had hij tijdens den oorlog een meisje te verzorgen, dat aan typhuskoorts leed. Zijn vrouw hing het kind haar medaille om van de H. Theresia. Toen ze een half uur later uit de Mis kwam, was het kindje genezen. Het verkeerde echter daags daarna opnieuw in levensge vaar, wijl een onvoorzichtig familie lid het te veel voedsel had gegeven Zoo iets heeft men na Lourdesge- nezingen nooit waargenomen. Als vierde karakteriseerende eigen schap der Lourdes-genez ngen noem de spreker nog: de functioneele ge nezing, welke dikwijls aan de orga nische genezing voorafgaat. Dit werd geïllusstreerd met het volgende geval Zekere Mme Birée had een ziekte aan de gezichtszenuw, waardoor zij blind was. Na te Lourdes in het bad te zijn geweest, werd zij plotseling ziende. Op het medisch bureau stel den de dokters met verbazing vast, dat de gezichtszenuw even ziek was gebleven als te voren, zoodat de vrouw op dat oogenblik feitelijk zag met „doode oogen". Functioneel was ze genezen, doch het duurde nog wel een volle maand, alvorens ze ook organisch volledig in orde was. Een priester van La Rochelle was door een gasaanval zoodanig aange tast, dat hij haast geen adem meer kon krijgen. Sinds jaren lag hij den heelen dag in een stoel of te bed, onbekwaam om de minste beweging te maken. Hij genas te Lourdes, Pols- en hartslag echter bleven even onrustig en gejaagd als te voren, Zelfs nu nog zou bij een auscultatie de dokter hem rust moeten voor- 21 Eensklaps schreed hij naar zijn koffer, nam daaruit een kleinen hoed van anderen vorm dan hij gewoon was te dragen, haalde een blauwen bril uit een etui, plaatste dezen op zijn neus, zette den hoed op en verliet, zacht de trap af loopend, haastig de woning. Hij begaf zich naar het circus en zwierf daar rond, alsof hij op iets wachtte. Meer dan een uur was sinds den aanvang der voorstelling reeds voorbijgegaan. Plotseling drong een vreemd geluid door tot zijn oor. Een dof, kort gebrul der leeuwen en een door merg en been dringend duizendstemmig ge schreeuw. Henri stond een oogen blik als aan den grond geketend, hij sidderde en richtte met geweld zijn gestalte omhoog. Menschen stroomden onder opgewonden ge baren uit het circus, zij riepen, spraken, kinderen schreiden en vrouwen snikten. Busum naderde een groep van laatstgenoemden, die op het plein stilstonden en zenuwachtig met elkaar stonden te praten. Hij hoorde, dat de leeuwentemmer aangevallen en verscheurd was, Een tweede zwerm menschen, die na eenige minuten het circus verlieten, berichtte, dat de leeuwen temmer dood was. Daarop ontstond een algemeen vluchten van de toeschouwers uit alle deuren. Henri mengde zich in den stroom en vernam toen, dat de leeuwen lemmer weliswaar zwaar gewond en bewusteloos was, doch daaren tegen de tijgertemmer door een klauwslag van zijn grootsten tijger, tusschen de staven der kooi door, was gedood. Henri ging een huive ring door de leden, hij voelde zich onwel en wankelde. Hij tuimelde tegen dicht langs hem gaande personen aan, die, meenende met eenbeschonkene te doen te hebben, hem de noodige scheldwoorden naar het hoofd wierpen. Daardoor kreeg hij zijn zelfbeheersching terug. Hij maakte een buiging, verontschuldigingen mompelend, en slenterde nogmaals naar het circus. Dit was thans bijna ledig. De kashouder stond voor den in gang en sprak met een politie beambte. Busum naderde beiden, door dwars over het plein te loopen en hoorde den kashouder zeggen De heer Stockton was niet meer te helpen, maar de heer Rinconi is oogenschijnlijk niet zeer ernstig gekwetst. De heele zaak is onbegrijpelijk, de beide leeuwen waren volkomen ver trouwbaar. schrijven. De man is echter functio neel volledig genezen en bedient op het oogenblik verschillende buiten parochies, waarvoor hij o.m. een fietstocht van 30 kilometer heeft af te leggen. Aan het slot verhaalt dc. Valet, omstandig en in alle details de be kende genezing van den Engelschen soldaat John Treynor. Treynor, die sedert 1914 in dienst v/as, werd, na te voren licht aan de knie te zijn gewond, na een bajonet- aanval bij de Dardanellen door drie mitrailleurkogels getroffen. Twee gingen hem dwars door de borst en veroorzaakten „slechts" een bloed spuwing; de derde scheurde echter de spieren van zijn rechter boven arm, zoodat algeheele verlamming van hand. arm en rechter borst spieren volgde. Te Alexandrië werd hij in het gasthuis voor de eerste maal ge opereerd, een tweede maal op de „Gurka", die hem naar Engeland voerde. Men wilde zijn arm afzetten doch hij weigerde dit echter. Te Portsmouth werd hij voor de derde maal geopereerd. Ondertus- schen waren ook de onderste lede maten verlamd. De Engelsche staat keerde hem eerst 80 pet., daarna 100 pet. pensioen toe. Na de demobili satie kwam hij onder behandeling van burger-dokters. Hij leed intus- schen ook aan vallende ziekte. De vijfde operatie had plaats. De dokter, gezien de vier mislukte ope raties, vermoedde dat de verlamming en het lijden aan vallende ziekte te genezen zou zijn door een operatie aan het hoofd. Resultaat was, dat de verlamming bleef, alleen was Tommy een stukje schedel kwijc van ongeveer 8 cM diameter. In 1923 vergezelde hij de bedevaart van Liverpool naar Lour des. Tijdens de processie met het H. Sacrament op 25 Juli voelde hij zich weer meester over arm-, hand- en beenspieren. Op het bureau wordt bevestigd dat hij volledig genezen was. De schedel was toegegroeid. Van ver lamming geen spoor meer. Het stuk je schedel, dat zoo opeens werd aangevuld, bevat ongeveer 4 gram kalkzouten. Nu is in heel het menschelijk lichaam één en een zesde gram van die stof voorradig. Drie jaar heeft het medisch bureau gewacht om te zien of de aanvallen van vallende ziekte nog zouden te rugkomen. Daarna, pas werd.dez^ genezing, als de krachten der natuur te boven gaand, dus als mirakel aan vaard. De Engelsche regeering, die. zoo als dr. Valefc het geestig opmerkte, een beetje Protestant is, erkende de genezing niet. De brave jongen bleef dus zijn volledig pensioen genieten en komt dus nog jaarlijks op kosten der Britsche regeering naar Lour des. Daar hij zich niet helpen kon, had de Regeering hem ook een speciale toelage verleend om een ziekenver pleegster te kunnen betalen. De toelage werd hem niet ont nomen en ook de verpleegster niet, wijl hij met deze huwde. Th. A. Janssen, idem P. A. Strijbosch, dienstbode, naar Deume B 311 A. M. Nooijen, dienstknecht, naar Gruboenvorst A. G. Koenen, molenaar, naar Oploo J. H. v. d. Venne, handelsreiziger, naar Blerick, Nieuwborgstraat 58 W. H. Thiesen, naaister, naar id. id. E. Engel, z.b. naar idem H. de Bruyn. verpleger, naar Boxmeer, Spoorstraat 10 W. G. v. d. Munckhof, dienstbo de, naar Horst, Steenstraat 146 J. M. L. van den Boomen, dienst bode, naar Deurne. Ingekomen en vertrokken personen van 5 tot 12 Maart. VERTROKKEN: M. L. Hermans, onderwijzeres, naar Horst-America E 167 M. W. Katers, dienstbode, naar Deurne, Stationsstraat B 6 G. A. Hanen, dienstbode, naar Utrecht, Oorsprongpark 9 W. H. JaDssen, verpleger, Wijchen, Nieuw weg 69 Henri ademde diep en snelde dan naar huis, om nog voor zijn zuster daar terug te zijn. Stockton dood, mompelde hij, goed, dat bevrijdt me van een zwaren last. Zoo echter de andere er bovenop kwam, zou alles te vergeefs zijn geweest en kon het met het zaakje wel eens slecht afloopen. Want hij komt in het gasthuis, geneesheeren, politie, verpleegsters krijgen met hem te doen, dat zijn voor mij onaan gename kameraden. Komaan koelbloedig gebleven, sprak hij zich bemoedigend toe, geen angstige veronderstellingen, dat zijn maar spookbeelden van mijn opgewon den brein. Men weet nog niet hoe het gaat. De dood van den langen schoft Stockton, een zoo gemeenen kerel als ik zelden heb aangetrof fen, is vcor mij zelfs een groot meevallertje. Dat is "een goed voor teeken. Onder zulke overwegingen en verwachtingen bereikte Henri zijn woning, ontsloot de huisdeur, be gaf zich naar zijn kamer «en zag tot zijn tevredenheid, dal Gauden- tia nog afwezig was. Hij vond daar door den tijd, om voldoende te kalmeeren teneinde om haar zoo onschuldig mogelijk onder de oogen te kunnen komen. Tien minuten, een kwartier, een half uur, en nog allijd liet Gaudentia op zich wachten. Zij had, zelfs zoo ze langzaam had geloopen, kort na Henri moeten aankomen, daar Geen hoestaanvallen, die U martelen en U den adem afsnijden. Dit alles kunt Ge voorkomen. Neem tijdig Abdijsiroop, die door haar wonderlijk slijmoplossende wer king de slijm met ziektekiemen kan ver wijderen, Uw ademhaling verruimen en dien scherpen hoest kan stillen. Neem eens een proef met Abdijsiroop als Ge vannacht weer wilt slapen als een roos. Voor Jong en oud onschadelijk en be proefd bij: Hoest, Bronchitis, Asthma* ..Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop te Venray Maandag 23 Maart Ingewaisa Kaladeetmgea. ZlUfie- (fyd&oïoèi Waarom wordt de urine zoo nauwkeurig onderzocht bij elk genees kundig onderzoek Omdat het water aangeeft in hoeverre uw nieren al dan niet gezond zijn. En de nieren behooren tot de gewichtigste levens organen. Als gij een brandend, pijnlijk ge voel hebt bij de loozing. of als uw water dik is, bewolkt, met bezinksel of zanderig, kan dit een gevolg zijn van nier- of blaaszwakte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een speciaal niermiddel, dat recht streeks op de nieren en blaas werkt, deze organen versterkt en opwekt tot hernieuwde werkzaamheid. En als de nieren weder goed werken en de onzuiverheden uit het bloed behoor lijk filtreeren, wordt ook de urine- loozing vanzelf weder normaal 30 Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon gehouden op 6 Februari 1931, des namiddags 4 uur. Voorzitter: de heer O. L. P. van de Loo, burgemeester. Secretaris: de heer A. F. M. van Haaren. Tegenwoordig alle leden. De Voorzizter opent de vergadering met gebed en wenscht den heeren Raadsleden een gelukkig en zalig nieuwjaar. Hij hoopt, dat dit jaar door onderlinge samenwerking weer veel belangrijke besluiten in het welzijn der gemeente kunnen worden genomen. Hierna spreekt de Voorzitter als volgt Het jaar 1930 was in zijn geheel en alle omstandigheden in aanmerking genomen, niet onbevredigend. Weliswaar deed zich de malaise in de tweede helft des jaars ook hier voelen, en was de opbrengst der boer derijen minder goed, maar toch kan van een noodtoestand in het boeren bedrijf, dank zij het gemengde bedrijf, dat hier algemeen wordt toegepast, nog niet worden gesproken. Ook heerschte in het afgeloopen jaar weinig werkloosheidzoowel in de sigaren-industrie als steenfabrieken, als ook de bouwvakken was doorloopend werk. Er werden verleden jaar ruim 80 bouwvergunningen afgegeven, waarvan vele voor nieuwbouw. De verdere vooruitzichten zijn echter niet gunstigde landbouw producten zijn de laatste maanden voortdurend in prijs gedaald en het is twijfelachtig of het landbouwbedrijf, ook bij gemengd bedrijf, in de naaste toekomst nog een matige winst zal afwerpen. In ieder geval moet er rekening mede worden gehouden, dat de inkomsten over het algemeen lager, veelal beduidend lager, zullen worden dan is voorzien. Ook in de bouwbedrijven is eenige slapte ingetreden. De periode, dat in Venray zelf groote gebouwen worden gesticht, is vrijwel voorbij en, waar iu de steden als Helmond en Eindhoven, waar onze groote aan nemers veelal werken pleegden uit te voeren, zeer groote slapte is, is het te vreezen, dat voor de Venraysche aanoemers minder werk zal zijn, dan in het verleden. Toch staat als een lichtpaal hiertegenover, dat in Venray zelf het saotal bouwvergunningen, verleend in December en Januari, gunstig te noemen is en binnenkort ook nog een grooter werk, uitbreiding van het St. Josephsgesticht, te verwachten is. Wanneer wij om ons heen zien. mogen wij nog niet klagen. In het afgeloopen jaar werden door den Raad verschillende belangrijke besluiten genomen. Ik wil slechts memoreeren het verleenen van het eerste voorschot volgens de Landarbeiderswet, het verleenen van mede werking tot stichting eener Landbouwhuishoudschool helaas is de goedkeuring voor den bouw nog steeds niet afgekomen het besluit tot vernieuwing van den weg OostrumWanssum, het reorganiseeren der brandweer door aanschaffing van brandblusch-apparaten in de geheele aemeente en de herziening van het belastingstelsel in verband met de nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. Mijne Heeren Al zijn er dus donkere ^wolken aan^den hemel en al zal Venray er ook mede moeten rekenen, dat de vette jaren gevolgd worden door de magere, wij zullen den moed niet laten zakken geen crisis en malaise worden overwonnen doordat iedereen er over spreekt, maar slechts door soberheid, zuinigheid, hard werken en een vast ver trouwen op God. Het Gemeentebestuur zal alles doen, wat mogelijk is, om de werkloos heid buiten de gemeente te houden, althans tot een minimum te beperken. Moge ook onze arbeid in 1931 de gemeenschap ten zegen strekken en mogen onze beraadslagingen een voorbeeld zijn van ernst, onderlinge waardeering en hoffelijkheid. Bij de gehouden trekking blijkt dat no. 9 getrokken is, zoodat bij eventueele stemmingen in deze vergadering no. 9 der presentielijst, i.e. de heer Vermeulen, het eerst zijn stem moet uitbrengen. De heer Odenhoven vraagt waarom er geen notulen op de agenda staan, waarop de Voorzitter antwoordt, dat deze door de groote drukte in verband met de volkstelling, nog niet in de courant zijn verschenen. Er zal echter gezorgd worden dat zoowel de vorige notulen als die van deze vergadering tijdig voor de eerstvolgende vergadering in Peel en Maas zijn verschenen. Dan leest de Voorzitter voor het 'ngekomen verzoek derR.K, Werk- liedcnvereeniging St. Joseph om voor de bij hun werkloozenkas uitge trokken werklooze arbeiders eene steunregeling in het leven te willen roepen, respectievelijk voor werkverschaffing te willen zorgen. Spreker merkt naar aanleiding van dit voorstel op. dat B. en W., direct toen er slapte was, in ruime mate voor werkverschaffing hebben gezorgd, op de eerste plaats door het doen aanleggen van wegen en waterlossingen in de^ Peel, daarnaast door het tewerk stellen in de bos- schen en bij den aanleg van den weg Venray—Wanssum. Op het oogenblik is zelfs aanhangig het voorstel van B. en W. om, indien dit noodig mocht blijken, de omzetting van de gronden der bebossching niet te doen plaats hebben door ploetgen, doch door spitten. Spreker vraagt verder of iemand omtrent dit punt het woord verlangt. De heer Odenhoven veronderstelt, dat alle leden wel op de hoogte zijn met wat we hier behandelen en dat er een crisis bestaat. Ook in Venray heerscht 'n malaise-toestand. die eenige voorziening behoeft. Zeker, er zijn velen te werk gesteld, doch dit zijn in het algemeen slechts kostwinners en gehuwden en er loopen er nog velen werkloos rond. Het is echter gewenscht, ook de jongeren te werk te stellen en dan tegen een loon, dat eenigszins overeenkomt met hun prestaties en vak kennis. Hij vindt het goed, dat de ouderen werk hebben, doch zou liever de jongeren uit het gezin laten werken en de ouderen dan, voor zoover noodig, wat steun geven. Zoo heeft Boxmeer b.v. een regeling: de jongeren krijgen werk en de ouderen steun. De Gemeente geeft zoo veel uit, dat ze ook wel 'ns iets kan doen voor de werkloozen en deze aan het circus door te luiste ren veel tijd verloor. Wat had dat te beduiden Waar kon Gaudentia zich ophouden Henri werd allengs ongerust. Zijn zuster was een vrouw van snelle onberekenbare, dikwijls zonderlinge besluiten. Als zij door iets sterk werd geschokt, wist men niet wat zij doen zou. Eindelijk, na een uur, hoorde Henri de voordeur openmaken en, kort daarna, den tred zijner zuster. Die tred kwam ham opmerkelijk zwaar voor en hij richtte zich niet naar Gaudentia's slaapkamer, maar, wat Henri bedenkelijk toe scheen, regelrecht naar zijn kamer. De deur werd geopend en Gaudentia trad binnen. Henri schrok geweldig bij den aanblik van zijn zuster. Haar groot, lang- werpig gezicht had iets straks, iets versteends, heur haren waren verward, en hasr oogen onheil spellend groot. Doodelijk moede liet zij zich neerzinken op een stoel tegenover de tafel, waaraan Henri zat en schijnbaar las, en staarde haren broeder lang, rustig, zwijgend aan. Henri pijnigde deze blik, en er was reden voor, want die blik was ijskoud, doorborend en vervuld van haat. Wat heb je?... Wat zie je er wonderlijk uit?... bracht hij er eindelijk met moeite uit Moordenaar, laffe, laaghartige moordenaar, kwam ruwenheesch over Gaudentia's bleeke lippen. Om welke reden werp jij je duittere strikken naar dien man, om hem te verworgen Ik wist, dat ik een slechten broeder had, wiens gezelschap mij vergiftigd, dat ik echter ook de zuster van een moordenaar zou zijn, dat heb ik nooit vermoed. Doe mij een plezier, Gauden tia, en bedien je van de algemeen gebruikelijke spreekwijze, geef me asjeblieft zoo laat in den avond geen raadseltjes meer op, ant woordde Henri ongeduldig, zijn flikkerende oogen naar zijn zuster opheffend. Waar ben je zoo lang geweest? En hoe kom je thuis in dezen toestand? Daar mag jij wel naar vragen, stoof Gandentia op. Ik wil niet meer in raadselen spreken. Ik wil niet meer in raadselen spreken. Ik wil duidelijk zijn, Henri, ont zettend duidelijk. Je hebt om deze of gene reden den leeuwentemmer uit den weg willen ruimen, en het kwam je daarbij op eengruw- zamen moord niet aan. Tüans vraag ik je: Welke banden binden jou aan dien man?... Waarum staat hij je in den weg? Je ijlt, dat is pure waanzin, bulderde Henri. Ik ken den mensch volstrekt niet, en zoo vandaag, naar ik uit je duistere woorden meen te moeten opmaken, een ongeluk in het circus is gebeurd, wat geeft jou dan het recht, om mij daarvan de schuld te geven Je opgewondenheid den heelen dag, vervolgens de omstandigheid, dat je zoo je best hebt gedaan om le verhinderen, dat ik van avond naar het circus zou gaan, en eindelijk je wolvenblik van nu, Henri, dat zijn voor mij redenen genoeg. Ik ken je, mij kun je niet bedriegen. Je handen zijn niet rein van dat onschuldig bloed. Hoor mij nu aan, Henri. Ik heb met je de donkere baan betreden, wijl gunstige omstandigheden de gelegenheid aanboden ons uit den jammer derarmoede en derknecht schap te brengen. Sedert dat oogen blik heb ik geen gerust uur meer gehad. Rondom mij, overal waar ik uitkijk, zie ik dreigende wolk gevaarten, die zich ophoopen, ver schrikkelijk ophoopen, en nood lottige ketenen hangen aan mij en trekken mij. omlaag. Ik heb gemeend, in deze zaak geen groot onrecht te plegen. Ik wil dragen, wat deze daad mij op de schouders heeft geladen, ik zal volharden om de zaak ten einde toe te voeren, maar Henri, onthoud dat wél, hier is de grens tusschen ons. Misdaden, werkelijke misdaden, om dat geld machtig te worden, die zal ik niet begaan. Ons ver binden de banden des bloeds en een gemeenschappelijk belang in deze zaak, je bent mijn broeder, maar de medeplichtige van een moordenaar wil en zal ik nimmer zijn. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1931 | | pagina 7