Verkiezing voor de Provinciale Staten. Bij Hoofdpijn Even nadenken als 't U blieft. FOSTERS MAAGPILLEN Jonge Boeren. Na de Wasch Het Groene Kruis te Venray. Gemengde Berichten Verlichting bij Asthma-aanvallen Zondag j.l. heeft in alle Katholieke Kiesvereenigingen van Limburg de stemming plaats gehad voor de vast stelling der candidatenlijsten, welke bij de offlcieele verkiezing voor de Provinciale Staten voor de Kath. Staatspartij in de acht Statenkies- kringen van Limburg zullen worden ingediend. Wanneer wij het werk, door de leden der kiesvereenigingen j.l. Zon dag verricht, overschouwen, dan zien wij dat slechts in vier van de acht >iatenkieskringen de candidaten van net Politiek Advies bovenaan op de lijst zijn geplaatst. In de kieskringen Maastricht en Weert geschiedde dit in dezelfde volgorde, waarin deze candidaten stonden op het Politiek Advies, in de kieskringen Roermond en Heerlen werd de volgorde van het Politiek Advies veranderd. In den kieskring Horst is het oud- Staten- en oud-Kamerlid, de heer P. J. Rutten, op de tweede plaats ge bracht. Hij zal dus den zetel innemen van wijlen den heer ]anssen van Venray, die tusschentijds was bezet door baron de Weichs de Wenne, van Geijsteren. In Venlo is de heer van Maris, van Helden, naar voren geschoven. Hij neemt de vierde plaats in op de lijst, welke op het Politiek Advies aan den heer van Lokven was toe gedacht. De aftredende leden de heeren Haffmanns en Schrijnen, nog siechts korten tijd lid van de Staten, bezetten de 7e en 8e plaats. Te Roermond werd de volgorde juist omgekeerd, te Heerlen is de tweede zg. arbeiders-candidaat van de vierde naar de tweede plaats ge bracht, zoodat in dezen kieskring van het centrum de mijnindustrie twee arbeiderscandidaten bovenaan staan. Bij de stemming van vier jaren geleden hebben de leden zich meer dan thans door het Politiek Advies laten leiden. In zeven kieskringen kwamen toen de candidaten van dit Advies bovenaan te staan, al ge schiedde dit in zes van deze zeven in een andere volgorde dan door het adviseerend college was aanbevolen. Aileen Sittard maakte toen een bres m het Politiek Advies. Ook nu was het de kieskring Sit tard, die zich het minst aan het Politiek Advies gelegen liet liggen. De derde en vijfde plaats werden resp. ingenomen door de heeren Diederen en Haan, terwijl de aftre dende leden de heeren P. L. Janssen en F. Damen naar de 6e en 7e plaats op de lijst verhuisden. Waar Sittard thans zes zetels in de Staten bezet, is het waarschijnlijk, dat het laatstgenoemde lid niet in de Staten zal terugkeeren, evenmin als de heer de Marchant et d'Ansem- bourg, die thans de elfde plaats in neemt. In Gulpen is mr. Brouwers, van Meerssen. midden tusschen de can didaten van het Politiek Advies terecht gekomen, voor den heer van Oppen, van Maastricht, de kans op herkiezing verminderend. De Kath. Staatspartij bezet thans in dezen kriag slechts drie zetels, wegens het buitenzetten van den heer Meertens, die zich den vorigen keer een ver kiezing met voorkeurstemmen liet welgevallen. Deze zetel zal dus her overd moeten worden, wil de heer van Oppen opnieuw op het Gouver nement verschijnen. In den kieskring Weert werd de vijfde plaats ingenomen door den heer Peelers, van Hushoven, ten nadeele van den heer J. Smeets. In Heerlen zal de heer Dupont waarschijnlijk den zetel van ir. Dresen die zich niet herkiesbaar stelde, in bezit nemen, terwijl te Maastricht het aftredend lid de heer E. Regout, die niet op het Politiek Advies stond, op de vierde plaats komt in dezen thans door vier katholieken vertegen woordigden kieskring. De verkiezing van Zondag ken merkte zich door een aanzienlijke versterking van het landbouw-element in de Staten. Sittard bracht de heeren Diederen en Haan op den voorgrond. Venlo den heer van Maris, Weert den heer Peeters, Horst den heer P. J. Rutten. Zij kregen allen tegen het Politiek Advies in een plaats, die hun verkiezing zoogoed als verzekert. Te Venlo werd daardoor de door het Politiek Advies gewenschte ver sterking van het middenstands-, te Gulpen die van het arbeiderselement verhinderd. Het voorbereidend werk in onze alle tot het personeel behoorenden gingen weer aan het werk, oin de toebereidselen voor de voor stelling van dien avond te maken. Gacdentia voelde zich eenigzins gejaagd, terwijl zij naar hel circus reed. !n haar koortsige opwinding meende zij het groote planken gebouw in brand te zullen zien staan, of in elk geval iets gewaar te zullen worden, wat niet inden haak was. De circus stond er evenwel nog onbeschadigd, zooals te voren. De menschen stroomden er, als altijd, in opgewekte stemming heen en de knechts van het per soneel, die zij scherp onderzoe kend aankeek, zetten hun alle- daag*ch onverschillig gezicht. Deze bevinding stelde Gauden- tia eenigermale eerust. Wordt vervolgd. Katholieke kiezersorganisatie is thans ten einde. De candidatenlijsten staan vast. De strijd om den voorrang in eigen gelederen moet thans eveneens geëindigd zijn. Geheel katholiek Limburg dient thans de vastgestelde lijsten te gaan verdedioen tegen die van onze politieke tegenstanders. Uitslag der stemming in den Statenkieskring Horst. 1. J. A. Poels, koopman te Ven ray, (aftr.) met 6278 stemmen. 2. P. J. Rutten, landbouwonder- wijzer te Wanssum, met 5573 stem men. 3. Th. P. H. Ruften, industrieel te Horst (aftr.) met 5536 stemmen. 4. F. X L. N. J. Thomeer, indus trieel te Horst, (aftr.) met 5085 st. 5. J. H. Boonen, landbouwer te Velden, met 3312 stemmen. 6. W, P. Everts, burgemeester te Sevenum, met 3060 stemmen. 7. P. J. Haenen, landbouwer te Sevenum, met 2744 stemmen. 8. P. J. H. Frederix, landbouwer te Afferden-Bergen, met 2513 st. 9. H. A. van de Voordt, land bouwer te Lottum, met 2498 stemmen. 10. Baron J. M. H. F. J. de Weichs de Wenne, burgemeester te Geijsteren-Wanssum (aftr.) met 2295 stemmen. 11. O. L. P. van de Loo, burge meester te Venray, met 1915 stemmen 12. C. R. Steinmann, industrieel te Gennep, met 1506 stemmen. 13. H. J. Fenseling, notaris te Gennep, met 1402 stemmen. 14. H. B. Odenhoven, timmerman te Venray, met 1168 stemmen. 15. E. Th. L. M. Otten, burge meester te Heijen-Bergen, met 1123 stemmen. 16. J. M. Terpstra, industrieel te Heijen-Bergen, met 958 stemmen. 17. B. Th. Sloot, hotelhouder te Grubbenvorsr, met 888 stemmen. 18. H. Terra, arbeider te Blerick, met 884 stemmen. 19. J. H. Titulaer, arbeider te Venlo, met 707 stemmen. De acht eerstgenoemde candidaten komen op het stembiljet. De Statenkieskring Horst heeft op het oogenbiik vier Statenzetels. en ziek door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zuden een van de hieronder genoemde Mijnhardt's Poeders U spoedig helpenMijnhardt's Hoofd pijnpoeders. Grieppoeders. Verkoudheidspoeders. Kiespijn poeders. Hoestpoeders. Maag poeders. Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. Niet bang z|jn met een autwoord. Van gebed en godsdienst, zei eens een bluffer, word ik niet vet. Daarop antwoordde hem een mijn werker Als 't u alleen te doen is om vet te worden, dan moet ge maar niets doen dan pap en boonen eten. Hebt ge gehoord dat de dui vel dood is,? vroeg een zwetser in den trein. Dat spijt me voor zijn fami lie, was het antwoord eener vrouw. Nu zijt ge wees. Pak aan mijnbeer, hier is een kleine ondesteuning. Of er gelachen werd. Ze hebben de hel laten uit gaan, spotte kromme Door Dat kan niet waar zijn Door, sprak Fonske Withals, want zoolang God nog knuppels heeft als gij, is er nog brandstof genoeg.Ik meende dat de kromme een geraaktheid kreeg, als Fonske hem dat meelap- te. De mannen lachen er nog altijd om. Het vertrouwen beloond. Een eenvoudig», maar innig ge- loovige huisvader moest zien, hoe, niet lang na de geboorte het eerste kind onder wreede smarten stierf. De geneesheer, wiens wetenschap en ondervinding machteloos waren geweest, om den dood te bezweren, waarschuwde den vader voor de toekomst, i „Gij moet het zelf weten, maar ik waarschuw u alle kinderen die mogen volgen, zullen ofwel als dit sterven, of, mochten ze in het leven blijven, zoo zullen ze zwak zinnig blijven en voor altoos onge lukkig. Wat antwoordde daarop de va der „En toch zal ik zooveel kin deren hebben, als God mij geven wil. Ik laat Hem de zorg er voor over." De belooning bleef niet uit en voor de zooveelste maal bleek, dat doctoren hier geen profeet kunnen zijn. .De vader kreeg nog 6 kinderen, allen even gezond, allen uitmuntend door verstand en begaafdheid. En alle zes wijdden zich aan den dienst Gods als priester of klooster ling. Een goed voorbeeld voor hen, die zich bang laten maken voor kinderen. Laat God begaan en draag hem de zorg voor de kinderen op. Weigeren van een kloosterroeping. Vraag aan N. N. te O. Ik heb wel eens hooren zeggen, dat als een kind geweigerd wordt naar het klooster te gaan, aan Vader en Moeder de Paaschcommunie wordt geweigerd. Kunt u me daarover inlichten Antwoord De gehoorzaamheid, die kinderen aan hun ouders ver schuldigd zijn, is niet onbeperkt. Zij gaat slechts zóóver, als het ge bied der ouderlijke macht zich uit strekt, want alleen waar rechtmatig gezag is, daar is onderdanigheid plicht. Nu hebben de ouders hun gezag alléén van God gekregen om hun kinderen op te voeden en hun huisgezin te besturen. Maar alles wat buiten de opvoeding en het gezinsleven ligt, valt niet meer on der het ouderlijk gezag. Terwijl dus een kind verplicht is, heel zijn leven lang zijn ouders liefde en eerbied te bewijzen, kan de gehoorzaamheid Dat is vooreerst het geval, wan neer een kind meerderjarig wordt. Een kind kan voor zijn 21e jaar tegen de gehoorzaamheid zondigen, als het zich, tegen het uitdrukkelijk verbod van zijn ouders, in naaste gelegenheid tot zonde begeeft. Na zijn 21e jaar is die gehoorzaamheid niet meer aanwezig, hoewel het natuurlijk om andere redenen kan zondigen, want niemand mag zich vrijwillig in de naaste gelegenheid brengen. Bovendien is een kind niet ver plicht te gehoorzamen, als Vader of Moeder iets gebieden, wat noch met de opvoeding, noch met de huiselij ke orde iets te maken heeft, ook al is het kind nog geen 21 jaar oud. De kinderen zijn van nature vrij een levensstaat te kiezen, omdat de levensstaat zich uitstrekt over heel het leven, ook over den tijd, waarin de ouderlijke macht niet meer be staat. Zij kunnen in het huwelijk treden, priester worden, naar het klooster gaan, geheel volgens eigen besluit. Meent een kind, na rijp overleg met den biechtvader, dat God het geroepen heeft voor het klooster, dan moet het wel de toestemming der ouders vragen, maar als ze die weigeren, dan moet het meer aan God dan aan de menschen gehoor zamen. Daaruit volgt, dat ouders, die hun toestemming weigeren, zich verzet ten tegen den wil van God en dus zwaar zondigen. Gaan ze nu in een dergelijke gesteldheid biechten, en zijn ze niet te bewegen hun weige ring op te geven, dan kan de pries ter hen de absolutie niet geven, omdat ze verkeeren in een toestand van verzet tegenover God. Uit („de Kandelaar.") Verstopping en slechte spijsvertering beder- ven Uw huraeur.Neem de zacht werkende Foster's Maagpillen en gij gevoelt U spoedig frisch en opgewekt, f 0.65 per flacon. Fecstvergnderinc Federatie „Jonge Boeren", Venray. Woensdagavond was in Luxor feestvergadering van de verschillende afdeelingen van Jonge Boerenver. onder Venray. Ofschoon de dikke laag sneeuw voor de fietsers zeer hinderlijk was, waren velen "er toch niet voor teruggeschrikt en was er een flinke belangstelling. De spreker van dezen avond was de bekende pater de Ruijter. Onder de aanwe zigen merkten we op verschillende Eerw. Heeren adviseurs, den Edel achtb. heer Burgemeester, de voor zitters van de boerenbonden en 't Hoofd der Landbouwschool, die de vergadering leidde. Om 7 uur opende deze de bijeenkomst met den christe lijken groet en na een hartelijk welkomswoord, werd staande door de jonge boeren het bondslied ge zongen. Hierna hield pater de Ruijter zijn rede over het godsdienstig en maatschappelijk leven van onzen boerenstand. Sprekers sympathie voor de jonge boeren heeft ons getroffen en tot het einde wist hij de volle aandacht te trekken. Hij spoorde hen aan goede vereenigingsleden te worden. Met rake woorden wist hij de gebreken van onze boeren te teekenen. Bijzonder wees spr. op het bewaren van de eenvoud, het beoefe nen der naastenliefde, die naast een goed vereenigingsleven onze zieke maatschappij nog kunnen redden. Pater de Ruyter, we hopen U nog vaker te hooren. 't Dankwoord van den Voorzitter was hier dan ook wel op zijn plaats. Spreker moest nu de zaal verlaten, waarbij hij door den heer burgemeester werd uitge leid. Hierna werd de film vertoond van de runderhorzelbestrijding. Duidelijk werden hier de verschillende bestrij- dingsmethoden gedemonstreerd. De jaarlijksche schade door de runder horzel veroorzaakt, bedraagt alleen voor ons land 5 millioen gulden. Voor onze jonge boeren is hier nog nuttig werk te verrichten door deze bestrijding te propageeren. Hierna volgde nog een paar aardige films, waarbij men zich bijzonder amuseerde. Tot slot werd gezongen „Aan U o Koning der Eeuwen", waarna de Voorzitter allen dankten voor hun medewerking en de vergadering sloot met den christelijken groet. Alles te samen was het een leerzame en ge zellige vergadering. 'o JONGE BOER. heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. Vergudering Zondag 22 Februari. Na eene opening met den Chr. groet, bracht de Voorzitter een woord van welkom aan de ter vergadering gekomenen en wekte allen op, de uit te brengen verslagen goed te volgen en zoo meer en meer van den gang van zaken in de vereeniging kennis te krijgen, dat brengt dan van zelf tot meerdere liefde tot de ver eeniging. De Secretaris, Dr. Vercauteren, brengt ongeveer het volgend verslag uit. Het afgeloopen jaar 1930 is voor onze vereeniging. die zich langzamer hand over verschillende afdeelingen, is gaan uitbreiden, een jaar van normalen voorspoed geweest. Immers als we de afdeelingen nagaan, blijkt daaruit dat er zijn waarvan het ver slag gunstig, andere echter minder gunstig is. Doch het algemeen resul taat is zonder twijfel dat het Groene Kruis te Venray veel en nuttig werk verricht. In het bestuur hebben wegens bedanken van de Heeren de Haen en Jaspars, twee nieuwe leden hun intrede gedaan, namelijk de Heeren P. Pubben. Merselo en P. J. Arts, Leunen. Wij roepen den nieuwen leden een hartelijk welkom toe en twijfelen niet of zij zullen hunne voorgangers waardig vervangen. Het aantal leden steeg van 1179 tot 1205. De contributie bedroeg f 1811.75, zijnde ruim f 10 meer dan het vorige jaar. Aan giften kwamen binnen f 149. Den milde gevers hartelijk dank. Als ook aan hen, die meer dan ,de mini mum contributie gaven. De Penningmeester heeft dan ook in dit jaar de eindjes aan elkander kunnen knoopen. De Emmabloem-collecte bracht dit jaar bruto op f 181.50, netto f 131.50, zijnde f 13 meer dan het vorige jaar. Het aantal Zusters bleef hetzelfde. Zuster Bartholomea heeft ons echter verlaten, na hier vele jaren werkzaam geweest te zijn. Ik meen hier namens hare wijkpatiënten (Venray-Kom en Oostrum) te spreken, indien ik haar dank betuig voor alles wat zij hier met veel ijver en onvermoeid voor hare zieken heeft gedaan. In haar plaats kwam Zuster Bascilla. die de wijk van Zusier Elmira overnam, welke in de wijk van Zuster Bartho lomea werd overgeplaatst. Zuster Bascilla had diploma Tuberculose-verpleging. Wij meen- denShaar dan hetzelfde salaris, zijnde f 600, te moeten toekennen als Zuster Elmira, die hetzelfde diploma bezat. Door verhooging der subsidie van den Gemeenteraad met f 150 voor Tuberculosebestrijding, werden wij daartoe in staat gesteld. Hiervoor onzen dank aan den Gemeenteraad. Voor de wijkverpleging werden afgelegd 5714 bezoeken, voor kinder- bezoeken 1603. T. B. C.-bestrijding. Hiervoor werden afgelegd 1659 huisbezoeken, bovendien bezoek met verpleging 329. Totaal 9305. Hier voor onzen hartelijken dank aan onze Zusters. Voor de T. B. C.-bestrijding ston den onder toezicht 75 gezinnen met 127 patiënten op 1 Januari 1931. Er werden uitgestuurd op onze kosten 3 patiënten naar het Sana torium, verder een patiënt met steun van de Gemeente, terwijl 1 patiënt met steun van Herwonnen Levens kracht kon worden uitgestuurd, die echter slechts eenige dagen is weg geweest. Het resultaat bij 3 patiënten was heel goed. één kwam veel ver beterd terug. Er hadden 7 ontsmet tingen plaats door den Provincialen Ontsmettingsdienst. Aan het Consultatie bureau waren nog werkzaam Mej. Gerritsen en de huisbezoeksters Zuster Elmira en Zuster Bascilla. Dr. Majoor volgde Dr. v. d. Poll op, die naar Eind hoven werd overgeplaatst. Dit is reeds de derde dokter die met het Bureau wordt belast. Moge het be zoek aan het bureau toenemen. Wij danken dr. v. d. Poll voor de manier, waarop hij het Bureau geleidde. Aan versterkende middelen werd in 1930 verstrekt voor f228.12. Het magazijn werd op peil ge houden door aankoop van nieuwe voorwerpen en door vervanging van het versletene. Er werden uitgeleend 248 artikelen. Het magazijn werd'gedeeltelijk onder- gebraebe in de zalen van het Kinder consultatiebureau, waar het een betere plaats heeft gekregen. De Zusters verzoeken er nogmaals op te wijzen, dat de geleende voorwerpen direct na ,het gebruik behoorlijk gereinigd moeten v/orden teruggebracht. Het Kinderconsultatiebureau betrok zijn nieuwe zalen. Ook dit bureau kwam onder andere leiding. Dr. Janssen uit Venlo volgde Dr. Pel- jak op. In opdracht van het bestuur heb ik Dr. Peljak bij zijn laatste bezoek bedankt voor alles, wat hij voor Venray's kleuters gedaan heeft. Dr. Janssen werd geholpen door Zuster Houben uit Venlo, onze eigen wijkzusters om beurten en de Dames Beel, Poels en Raedts. In 1930 werden ingeschreven 162 kinderen. Aantal zittingen van den Kinderarts 47. Door hem verstrekte consulten 1475. Door de huisbezoek sters werden 1603 huisbezoeken af gelegd. Uit Venray werden voor het eerst 125 kinderen ingeschreven, terwijl er 318 werden geboren, waar uit dus blijkt dat het bezoek nog veel en veel grooter zijn kon. In 1930 hadden 2 Bestuurs- en 1 Algemeene vergadering plaats. In April had een groote verloting plaats, waarvan de Penningmeester dadelijk het resultaat wel zal mededeelen. Hiermede ben ik aan het eind van mijn verslag. Moge het Groene Kruis in Venray zich in 1931 meer en meer blijven ontwikkelen. Uit het verslag van den Penning meester ontkenen we het volgende: Saldo 1929 f 169.58 Inkomsten Gr. Kruis f 2370.58 Inkomsten T.B.C. f 2492.11 Totaal f 5032.27 f 1343.26 f 2973.87 Uitgaven Gr. Kruis Uitgaven T.B.C. Saldo f 715.14 Besloten werd met ingang van 1 Januari 1932 de contributie te bren gen op f 1.50. De aftredende leden van het Be stuur Dr. Vercauteren en Messe- maeckers, werden hierna met groote meerderheid van stemmen herbenoemd Het Bestuur is uitgebreid met 1 Dame en 1 werknemer. Gekozen werden hiervoor Mej. G. Raedts en den heer H. Odenhoven. Hierna sloot den Voorzitter de vergadering met den Chr. groet. Auto-ongelukken te Nijmegen. Zaterdagnamiddag reed de Nij- meegsche tandarts Dr. R. met zija auto van Mook naar Nijmegen. Ter hoogte van den Scheidingsweg op de grens Nijmegen Malden zag hij eenige kinderen op den weg spelen die plotseling voor den auto liepen. De dokter gooide onmiddellijk het stuurrad om, met het gevolg, dat zijn auto tegen de boomen aan den kant van den weg botste. Niettemin werd een der kleinen door den wagen gegrepen en medegesleurd naar den berm van den weg. waar de kleine bleef liggen. Hij werd dood opgenomen. De auto werd zwaar gehavend. Dr. R. zelf moest met inwendige kneuzingen naar het St. Canisius- Ziekenhuis worden overgebracht. Zijn toestand is redelijk. Zondagmiddag omstreeks 4 uur had op den Willemsweg een soort gelijk auto-ongeval plaats. Op den weg waren eenige kinderen aan het sneeuwballen gooien. Opeens liep de 5i/«-jarige W. achteruit en tegen den auto van den heer V. banketbakker te Nijmegen, aan. De knaap kwam onder den auto terecht en liep een schedelbreuk op. In ernstigen toestand is hij naar het St. Canisius-Zieken- huis overgebracht. Men hoopt den kleine nog in leven te kunnen hou den. R. K. Gymnastiek- en Athletiek- Bond in het Bisdom Roermond. Te Maastricht had Zondag de jaarvergadering plaats van den R.K. Wanneer ge het benauwd hebt. de lucht- Gymnastiek- en Athletiekbond in toevoer als 't ware versperd is en Gij niet ^et Bisdom Roermond. De heer A. weet waar Ge 't zoeken moetneem dan Brouwers uit Heerlen, die deze ^C-ch™ïL"d'ez"ueae- vergadering leidde, heette de «alrijke kan, waardoor Gij kalmer wordt. Wonder- afgevaardigden der aangr-sloten ver- lijk en toch zoo eenvoudig is de werking eenigingen welkom. De jaarverslagen van Abdijsiroop. Ze lost de dikke laag werden goedgekeurd. De begrooting slijm op, die U het ademhalen belemmert, 1931 sluit met een batig saldo van zooals de zeep het vuil, waardoor Uw borst f 145 68 vrij wordt om de lucht door te laten! Door den neer J. L. G. Rosier, II te Maastricht, werd verslag uitge- AKKER's £31 |\/3 bracht over technische aangelegen- ,r j Tot hoofdbestuurslid werd geko- ..Voor de Borst - A zas Dc. Kcunen ult Vaals. Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl. 4.50 Nadat bij de rondvraag op een Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons geanimeerde wijze van gedachten (60 cl). Dan bespoedigt Ge Uw genezing, was gewisseld, werd de vergadering ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop gesloten, waarna men zich naar de bovenzaal van Restaurant Domini- cain begaf, waar een feestelijke bijeenkomst zou plaats hebben. Er waren daar toen reeds aanwe zig de HoogEerw. Heer Deken Wouters, Rector Godet S. J.. de bondsadviseur Pater Vrijmoed, O.F. M., het voltallige bondsbestuur, de nieuwe bondsvoorzitter Graaf de Marchant et d'Ansembourg. de tech nische commissie van den Bond. de eerevoorzitter, burgemeester Habets uit Kerkrade, de heer Nijst, inspec teur Lich. Opv. te Breda, de wet houders Schoonbrood en Houx, be nevens de vertegenwoordigers en afgevaardigden van aangesloten vereenigingen. Toen de oud-bondsvoorzitter, majoor A. A. van Nijnatten en zijne echtgenoote binnenkwamen onder gejuich der aanwezigen, nam Pater Vrijmoed het woord en spelde majoor van Nijnatten de Pauselijke onder scheiding Pro Ecclesia et Pontifice op de borst. Achtereenvolgens werd daarop het woord gevoerd door den bonds voorzitter, Graaf de Marchant et d'Ansembourg, den HoogEerw. Heer Deken Wouters, inspecteur Nijst, en burgemeester Habets, die de bui tengewone verdiensten van majoor van Nijnatten releveerden. Aan Mevrouw van Nijnatten werden door Graaf de Marchant et d'Ansembourg bloemen aangeboden. Pater Vrijmoed deelde majoor van Nijnatten het besluit der bondsver gadering mede, houdende zijn be noeming tot eere-voorzitter. Met veel instemming nam de vergadering Pater Vrijmoed's mede deeling in ontvangst, dat de Bisschop van Roermond het beschermheer schap van den Bond heeft aanvaard. Majoor van Nijnatten dankte vervolgens voor de hem gebrachte hulde en de ontvangen onderschei ding, waarin hij wil zien, eene er kenning voor het werk van den R. K. Gymnastiek- en Athletiekbond in het Bisdom Roermond, voor de rijpende jeugd iu Limburg. Aanbesteding. Op eene voor rekening van de kinderen Vissers te Meerlo gehouden aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis met schuurstalling op de Hees, werd ingeschreven als volgt: Jos. Keijzers, Horst f 8690 Gebr. Peeters. Swolgen f 8470 Jan Linskens. Blitterswijk f 8383 H. Maas, Blitterswijk f 8340 Th. Vissers, Wanssum f 8330 L. van Neerven. Meerlo f 8325 Chr. Reijnders, Wanssum f 8253 A. Smits, Horst f 8190 De gunning is aangehouden. Da Zomertijd. Bij Kon. Besl. is bepaald, dat in 1931 de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd. bedoeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908, zal aanvangen 15 Mei en zal "eindi gen 4 October. Spoorly u*,Nuth-Geleei). De staking aan de spoorlijn Nuth- Geleen, welke 15 October 1930 is aangevangen, zal op 1 Maart 1931 eindigen. Alsdan zal op de oude voorwaarden het werk worden het- vat. Paard en wagen door een auto naoge reden. Maandagavond reed op den Am- sterdamschen weg te Arnhem de 57-jarige Vos. wonende aldaar, met paard en wagen in de richting Ede. Ter hoogte van het Pompstation der waterleiding, kwam zoowel uit Je richting Ede. als van den tegen- overgestelden kant een auto. De lichten van beide wagens werden gedempt. Van den aoto, komende uit de richting Arnhem heeft de bestuurder, de heer Bos, directeur van het agentschap der Rotterdamsche Bank- vereeniging te Ede door het dooven der lichten den wagen vermoedelijk niet opgemerkt. Dezen werd van achteren aange reden, waardoor de voerman van den bok werd geslingerd en tusschen een der voorwielen en een langs den weg staanden boom terecht kwam. De man was bijna onmiddel lijk dood. Automobilist die nu een aanrijding doorreed. De 23-jarige student J. A., die de vorige week voor de Rechtbannk te Arnhem terecht stond omdat hij een boer had aangereden in de omgeving van Ede, en na de botsing was doorgereden, werd overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeeld tot 1 maand hechtenis met ontzegging van het rijbewijs voor 1 jaar. Achttien varkens geëlcctrocuteerd. De dienstbode van den landbou wer v. d. G. te Heel kreeg, toen zij bij het inspecteeren der varkens hokken met de omheining in aan raking kwam, een schok. Hevig ontsteld waarschuwde zij den zoon des huizes, die zich op de hoogte ging stellenbij de stallen gekomen werd ook deze met een smak tegen den grond geworpen. Na den stroom der electrische leiding te hebben afgezet, ging men aan het onderzoeken water gebeurd was. Groot was evenwel de onstel- tenis, toen men in een der groote hokken, waar zich 21 vette varkens bevonden, er 18 dood vond liggen. Het bleek, dat een draad der electrische leiding was doorgebrand, die op het hok was gevallen en dit onder stroom had gezet.

Peel en Maas | 1931 | | pagina 8