Tweede Blad van „FEIL BW MAAS" POSTER'C Om twee miüioen Verschilpunten tusschen socialisme en communisme. FEUILLETON Vergadering R.K. Kiesvereeniging te Venray. Land- en Tuinbouw Hoe ontstaat het garen Se ÖüdeSaq 7/ A RugpijnNierenPillen^A ZATERDAG 28 FEBRUARI 1931 Twee en Vijftigste Jaargang No 9 Tusschen communisme en socialisme, aldus „De Volkskrant", bestaat slechts verschil van methode, van de manier, waarop het doel moet worden bereikt. Beider doel is gelijk. Zij staan op het standpunt van de menschelijke gelijkheid, willen alle goederen maken tot eigendom van de gemeenschap. De gemeenschap regelt dan den voortbrengst en den arbeid en geeft ieder naar behoefte. Dit stelsel berust op eene materia listische of bloot-stoffelijke opvatting der geschiedenis. De redeneering is deze alles is stof en dus verganke lijk. Dit stoffelijke is in voortdurende beweging of ontwikkeling, Het ver andert ook de geestelijke gesteldheid, de begrippen van den mensch. Zijn opvattingen zelfs over den godsdienst. Het verwekt en vernielt de op eikaar volgende vormen van volkshuis houding, waarin verschillende klassen in voortdurenden strijd verkeeren. Hiervan moeten de menscben be wust worden gemaakt. Vooral de misdeelden, die men zoo sterk moge lijk moet vereenigen, om hen sterker te doen staan in dien klassenstrijd en dus het ontstaan te verhaasten van een volkshuishouding op den grondslag van gemeenschappelijk bezit. De socialisten willen dit geleidelijk en, zooveel mogelijk met wettige en normale middelen bereiken. Zooveel mogelijk want onder bepaalde om standigheden willen zij geweld niet uitsluiten. Maar de communisten ver wachten slechts heil van de revolutie. Vandaar dat zij ook fel moeten ingaan tegen de socialistische orga nisaties en werkwijze, die zij be schouwen als hinderpalen op hun weg. De socialisten, die hun stand punt moeten verdedigen, staan natuurlijk even fel tegen de commu nisten. Natuurlijk niet allen. Nu de communisten erin geslaagd zijn, een grootea staat als Rusland te verove ren en, vandaar uit geleid en gesteund, ook sterker zijn geworden in andere staten, brengen zij een deel der socialisten deze noemen zich „links-socialisten" in hun vaar water. Het communistische of socialis tische stelsel wordt nu dus toegepast in Rusland. Reeds meer dan 12 jaren lang- Men kau er nu over ooraeelen. Gemakkelijk toe te passen is dit stelsel niet. Dit staat reeds vast. In die 12 jaren zijn immers reeds ver schillende manieren beproefd en mislukt. Het plan, waaraan men nu bezig is, is nog maar drie jaren oud, en nu reeds wordt van verschillende zijden bericht, dat ook dit plan mis lukken moet. Voor den arbeider is het stelsel ook geen „verlossing" gebleken. Integendeel. Het geheele stelsel mort natuurlijk berusten op arbeids- dwang. Zooals de arbeid van één centraal punt uit geregeld wordt, moet hij ook worden uitgevoerd. De vrije keuze van arbeid kan*maar tot zekere hoogte worden gehand haafd en vrije keuze van werkgever is er niet meerwant alleen de staat is werkgever. In vele opzichten kan men in Rusland gunstig werken. Men heeft er grondstoffen in eigen bodzm men kan ook profiieeren van de nieuwste uitvindingen, men beschikt over het geheele kapitaal der ge meenschap en sluit de grenzen voor alle voortbrengselen uit het buitenland, die in eigen land kunnen worden vervaardigd. Indien het stelsel, ondanks al deze voordeelige omstandigheden, toch J mislukt, dan is het wel duidelijk niet overal te handhaven, die toch bewezen, dat het niet houdbaar is. Dit was te voren ook wel te voorzien. Het uitgangspunt van de gelijkheid is reeds valsch. De men- schen zijn nu eenmaal niet gelijk, noch volgens de krachten van het lichaam, noch volgens de krachten van den geest. Mede hierom moet ook een algemeene leiding der pro ductie volgens een bepaald systeem, en uitgevoerd door ambtenaren van den staat, vanzelf tot gevolg hebben, dat le. niet alle menschelijke krachten tot haar volle recht komen en dik wijls worden onderdrukt en 2e. dat er ontstaat iets wat men noemt „bureaucratie" (eene ontzaglijke schrijverij). Zoo b.v. is reeds bekend, dat groote geesten, die de welvaart van Rusland hadden kunnen bevor deren, over de grenzen zijn gejaagd of vermoord, zelfs bij duizenden, omdat zij zich niet wilden of konden onderwerpen aan minder bekwame, soms geheel onbekwame leiders. En ook is bekend, dat nu reeds in bet gesocialiseerde landbouwbedrijf van Rusland, niet minder dan ruim 200.000 kantoorbedienden zijn, niet om Iand- bouwarbeid te verrichten/'maar om voor dien arbeid te schrijven, te rekenen en te cijferen Dat zijn dus even zooveel menschen maar, die nu eten moeten van de opbrengst der landbouwvoortbrengselen. En zoo gaat het dan in ieder be drijf. Dat kan dus nooit een voordeel zijn voor de arbeiders en voor de gemeenschap. 18 Dit bewerkt, dat de dieren veel houden van den temmer en ten slotte met hem omgaan en spelen als ware hij een goed kameraad. De andere dressuur, de wilde, maakt gebruik van geweldzij streeft er naar, dat de dieren bang zijn voor den temmeren derhalve op zijn wenken gehoorzamen. Zij werkt dus met straffen door de zweep en schrikrniddelen, welke den dieren vrees aanjagen. Voorstellingen van dezen aard worden vlug en in nauwe kooien afgespeeld en laten een pijnlijken beangstigenden indruk achter, terwijl de tamme, temming hij den toeschouwer bewondering wekt,te grooter naar gelang van het meer vriendschappelijke in hel verkeer van den temmer met zijn groote, geduchte roofdieren. Erich was een groot meester in de tamme dressuur Hij had een ongelooflijk geduld. Hel medelijden en de liefde voor elk schepsel, die een hoofdkenteeken van zijn karakter waren, deden hem in dit beroep buitengewone resultaten bereiken. Men vergat bij de voor- Onder Voorzitterschap van Dr. assen, hield de R.K. Kiesvereeni ging op Vrijdag 20 Februari j.l eene vergadering in het St. Antonius- Patronaat alhier. De Voorzitter opende de vergade ring met den Christelijken groet en constateerde tot zijn groot leedwezen dat de opkomst der leden zeer te wenschen overliet. Na een kleine uiteenzetting der stemtechniek gaf de Voorzitter het woord aan den Heer Maenen uit Heerlen, die op deze vergadering eene spreekbeurt zou houden. De heer Maenen wijst dan op de ontkerstening der huidige Maat schappij, waar de deugden van naas tenliefde en rechtvaardigheid meer en meer worden onder den voet ge- loopen. Los van de beginselen van het Christendom, huldigt het groot kapitalisme het deviesGeld ruikt niet, en voert arbeidsmethoden in, die enkel ten doel hebben, zooveel mogelijk uit mensch en machine te halen. De vraag of de mensch, geschapen naar Gods beeld, daarbij niet verlaagd wordt tot onderdeel der machine, komt niet eens ter sprake. Het is dan ook mede om die oorzaak dat de Katholieken het kapitalisme gaan bestrijden, dat thans meer dan ooit 2ijn invloed doet gelden. Men moet wel onderscheiden hetgeen door de Katholieken en door de Soc. Democraten onder kapitalisme wordt verstaan, welke laatste redeneerenkapitaal is machi nes, mijnen, etc., kapitaal is de privaat persoon, kapitalisme is het stelsel. De Katholieken zullen nimmer de privaat eigendom aantasten, doch enkel zich te weer stellen tegen de liefdelooze werkwijzen op fabrieken en werkplaatsen. De Katholieken gaai in deze niet zonder schuld uit, daar zij laksch genoeg geweest zijn hun principes de eenig juiste en ware zijn. O, kenden de Katholieken toch hun schoone leer en hielden zij zich consequent daaraan vast. Spreker wees nog op de beteekenis der Encycliek Rerun Novarum, waarvan binnen korten tijd het 40-jarig jubilé zal worden gevierd. Uitvoerig ging spreker na de taak der Provinciale Staten, waarvoor de eerstvolgende verkiezing gehouden wordt. Onbekendheid met die taak is vaak aanleiding dat er te luchtig over gedacht wordt. Zeker, de taak der Prov. Staten is veelal slechts een aanvullende, maar toch kunnen de Staten soms zeer verstrekkende besluiten nemen, b.v. bestrijding der kindersterfte, waarmede hier in het Zuiden groot succes behaald is en die schande der provincie zal worden weggenomen. Zoo ook het thans aanhangige voorstel tot industriali satie, dat beoogt meer en meer het Hollandsche kapitaal te bewegen deel te nemen aan de Industrie, op dat wij niet langer zien, dat de Hollandsche Steenkolenmijnen handen van Buitenlanders zijn. zoo cok de E.N.C.I. en meer dergelijke. Laat de Hollander zelf zijn industrie oprichten, die toch de eenig mogelijke uitkomst is om de aangroeiende be volking van levensonderhoud te voorzien. De Prov. Staten willen dit in de hand werken en waar mogelijk voorlichting en steun verschaffen. Dan wijst spreker nog op de taak der Prov. Staten, om de leden der Eerste Kamer en Ged. Staten te kiezen. Eene zeer gewichtige taak, denk maar aan het verwerpen der Vlootwet door de Eerste Kamer. Door het verbinden der kieslijsten in de diverse districten is het dan ook zeer gewenscht, dat alle leden deel nemen aan de verkiezing van 15 April, waar een enkele stem ons kosten kan een Statenzetel, met als mogelijk gevolg een zetel in de Eerste Kamer of Ged. Staten. Met een oproep aan allen tot actieve deelneming aan de verkiezing, sloot spreker zijne rede. Dr. Janssen dankte den spreker voor zijne schoone rede, die verdiend door meerdere gehoord te worden. Hij hoopte echter dat de aanwezigen als zoovele propagandisten zouden huiswaarts keeren. Nadat nog een enkele vraag om trent de deelname door Religieusen aan de verkiezing beantwoord was, sloot de Voorzitter deze vergadering met gebed. stellingen, die hij gaf, dat het leeuwen waren, met welke Rinoni zoo lustig speelde, in de groote kooi krijgertje speelde en allerlei grappen uithaalde. Als hij in hun midden stond en tot hen sprak schenen de wilde dieren de meest goedaardige wezens ter wereld. Dat was ook tot zekere mate hef geval, maar er was een grens, die niet mocht worden overschreden, zonder dat een ongeluk bliksem snel kon geschieden. De temmer moest zich nauwkeurig op de hoogte stellen, of de dieren in een goede of in een kwade luim waren, of zij door het een of ander ge prikkeld of wellicht ziek en om die reden onwillig en toornig waren. Was dat het geval, en verlangde hij van zulk een iels, dat den slecht geluimde niet be viel, dan kwam terstond het wilde valsche dier voor den dag en kon de vreeselijke kracht der beesten noodlottig worden voor den tem- mer. Dat weten alle ingewijden, en de lieden in het circus nemen dan ook de grootste voorzichtig heid in acht, opdat op dagen van voorstellingen de dieren door niets opgewonden en uit hun rust en hun zorgvuldig onderhouden goede luim gebracht worden. Erich Reinkens placht eiken middag met zijn Ibeuwen te spelen in de ruimte, waar de kunstver richtingen plaats hadden, om hen een poosje uit hun betrekkelijk Stalmest. Een boer droomde, dat hij in het jaar 2030 een landbouwtentoonstel ling bezocht. Daar zag hij o.a. een flesch een zwart goedje. Bij navraag werd hem verteld, dat het een meststof was, die voor 100 jaar op de boerderij gebruikt werd, maar uit de mode was. De inhoud van de flesch was stalmest. Droomen zijn bedrog, zegt het spreekwoord en het zal hiermee ook wel het geval zijn. Maar als men de vakbladen leest, komt men wel overal kunstmest tegen en schijnt stalmest in de ver getelheid te raken. Nu kan het boerenbedrijf niet genoeg de zege ningen van de kunstmest waardeeren, maar toch zal de stalmest in vele gevallen onmisbaar blijken, omdat hij zoo'n bijzondere werkzaamheid aan den bodem schenkt, die aan kunstmest vreemd is. Nu moeten we rekeDing houden met het feit. dat dt boer over te weinig stalmest beschikt, om zijn land te bemesten en dat hij in den knnstmest een niet genoeg te waar- enge kooien te bevrijden. Alsdan nam hij ook waar, hoe het met ieder van hen stond, en zoo een van zijn «acteurs hem niet geheel beviel, was deze 's avonds van de voorstelling buitengesloten. Iedere leeuw droeg een sterken leeren halsband met een ijzeren ring eraan, en aan den ingang van de centrale kooi hingen stevige kleine, sluitbare kettingen Kwam het nu voor, dat bij de ochtendoefeningen of bij de voor stelling de dieren met elkande aan het vechten raakten, een der leeuwen zich te overmoedig of te neerslachtig toonde, dan nam Erich hem bij den halsband, trok hem naar de ketting, bevestigde hem daaraan, maakte daardoo het dier onschadelijk en diende het op die wijze een zachte straf toe Menigmaal was enkele minuten van afzondering voldoendeom den luimige of weerspannige tot de orde terug te brengen. Nu en dan moest er echter een vastgeketend blijven. Zijn ochtendproef met de dieren had hij thans weder genomen ze sprongen lustig als jonge kat ten in de groote omtraliede ruim te rond, loerden op elkander, liepen elkander omver, rolden over elkander heen kortom verkeerden in de beste luim Niets herinnerde aan 't vreeselijk karakter der spelende dieren dan een enkele maal een bedenkelijk gekraak, wanneer een der dieren deeten aanvullwgsmiddel heeft. Stalmest bestaat uit de vaste uit werpselen der dieren, vermengd met gier en strooisel. De verteerbare bestanddeelen van her voedsel komen voor 't grootste deel in de bloedbaan terecht en dienen voor de instandhouding van het lichaam en om iets te produ- ceeren. Wat niet verteert, volgt het darmkanaal en wordt als vaste mest uitgescheiden. Hieruit volgt al, dat de samen stelling van den stalmest zeer ver schillend kan zijn en afhangt van de soort van voedsel en ook van de soort van dier. Waar de dieren krachtig gevoerd worden, is de kwa liteit van den mest ook beter. Mestvee gebruikt het voedsel al leen tot onderhoud van 't lichaam en voor de vetvorming, melkvee en jongvee moeten uit het voedsel nog melk of lichaamsbestanddeelen pro- duceeren, vandaar dat mest van meaivee beter is dan van andere dieren. Ook de soort van strooisel is van invloed op de samenstelling van den mest. Stroo van granen heeft hooger bemestingswaarde dan turfstrooisel, heide of dennennaalden. Daarentegen slorpt turfstrooisel driemaal zooveel vocht op dan stroo door zijn geringere ontleding blijtt het langer als humusstof in den grond. De waarde van stalmest hangt ook ai van de wijze van bewaring. Bij bewariDg in de open lucht kun nen door den regen stikstofhouden- de stoffen uitspoelen en door ver rotting wordt een deel der humus- stoffen ontleed. Bij sterke zonneschijn droogt de bovenste laag uit en gaat de waar de achteruit. Daarom wordt wel aangeraden, den stalmest te bewa ren onder een afdak in de nabijheid van den stal. Het zal de vraag zijn, welke manier het meeste voordeel aanbrengt. In ieder geval moet de mest zoo spoedig mogelijk van den stal, daar dit voor de gezondheid en de zin delijkheid van 't vee het beste is. Nu overal door de stalverbeterin gen de oude potstallen tot het ver leden behooren, kan men de vaste en vloeibare uitwerpselen afzonder lijk bewaren. De gier komt in den put. de vaste mest op de vaalt. Waar de mestvaalt buiten komt, graaft men een ondiepe kuil op een plaats, die wat beschut wordt tegen de felle zonnestralen. Om de kuil komt een laag muurtje. De bodem maakt men van een ondoordringbare laag, zooals steeuen in cement, of een bodem van klei of beton. Men rekent voor elk stuks groot vee een oppervlakte van 4 M2. De mest moet goed worden aan getrapt, dan blijft hij vochtig. Droge mest gaat schimmelen en doet de waarde der stikstof sterk achteruit gaan. Op het land wordt de mest ge lijkmatig uitgespreid en zoo spoedig mogelijk ondergeploegd. Alleen in den winter kan hij zonder gevaar voor verlies uitgespreid blijven lig gen, dat houdt den bovengrond los. Korte mest over klaverland of wei in den wihtér beschut ^de'planten tegen strenge koude en bevordert de werkzaamheid der bacteriën. Het is niet goed, den mest een poos in kleine hoopjes op 't land te laten liggen, daar er dan veel verliezen kunnen plaats hebben. Ook ziet men later aan de geile plekken van het gewas, waar de hoopjes gelegen hebben. Stalmest moet niet diep worden ondergeploegd, vooral niet op klei grond. Dan komt er te weinig lucht mee in aanraking en dat is noodig voor de omzetting. Waar men voor den winter wil diepploegen, kan men den stalmest eerst ondiep onder werken. Later, bij de diepe grond bewerking, blijft hij dan op dezelfde plaats. Stalmest is een volledige meststof, dat wil zeggen, ze bevat alle voe dingsstoffen, die de planten noodig heboen. In 1000 kg. stalmest van 3 tot 5 maaoden oud, zit gemiddeld 5.5 kg. stikstof, 3.4 kg. fosforzuur, 5.5 kg. kali en 7 kg. kalk en bevat 230 kg. droge stof. Rekent men bij de tegenwoordige prijzen der meststoffen, dan zou dit eene waarde zijn van f5.— Een koe produceert per jaar 10000 kg. stalmest, dat is dus voor eer. waar de van f 50. De voedingsstoffen van stalmest komen geleidelijk ter beschikking van de plant, zoodat deze er lang van profïteeren kan en er geen gevaar voor uitspoeling bestaat. Daardoor kan men nog jaren er na de uitwer king e:van ondervinden. Een zeer voorname eigenschap van stalmest is, dat hij een bijzonder gunstigen invloed heeft op den toe stand van den grond. Door 't hooge humusgehalte maakt hij de zandgron den meer samenbindend en houden deze beter het vocht vast. Hij ver hoogt in hooge mate de werking der bacteriën, die noodzakelijk is voor de omzetting der voedingsstof fen in den grond. Stalmest maakt zich het best be taald bij de teelt van wortel- en knolgewassen. Doordat de boer toch altijd mest te kort komt, doet hij verstandig, den stalmest vooral voor deze gewassen te bestemmen, terwijl bij de vruchtwisseling de opvolgen de granen best kunnen groeien in de oude kracht, aangevuld met kunstmest. Al is nu de stalmest zoo opge hemeld, dan wil dat nog niet zeggen dat de kunstmest van de baan ge schoven is. Integendeel. Kunstmest moet juist aanvullen, wat in stal mest aan voedsel in te geringe hoe veelheid aanwezig is. Broederlijk, hand in hand, op de juiste manier aangewend, kunnen zij aan 't veld gewassen ontlokken, waar de voor bijganger den hoed voor afneemt. N.K. J. H. D. tegen de slaven vloog, de geweldige smak bij de dikwijls vijf meter verre sprongen op den houten vloer, en soms een kort gebrul, dat nu juist niet bijzonder aange naam kon heeten voor het gehoor Erich stoeide met zijn viervoetige vrienden, joeg de reuzenkluwe van over elkander rollenden nu en dan uileen en zorgde voor een vreedzaam spel, als een onder wijzer, die een uilgelaten troep schooljongens op een speelplaats zooveel mogelijk in bedwang houdt. De leeuwen waren vroolijk en gemoedelijk, als bijna altijd, en hij had dan ook geen reden om een van hen vast te ketenen en hen de gebruikelijke lekkernij, als belooning voor goed gedrjg, bestaande in een stukje vleesch, te onthouden. Na de proef bracht Erich zijn zes leeuwen weer naar hun kooien welke allen zonder dralen gewil Hg binnengingen. Hun eenige be huizing werd alsdan, opdat zij rustig zouden blijven door het toeschuiven der bovenste en on derste houten kleppen donker ge maakt. Nadat Erich zich had overtuigd dat alles in orde was, krauwde hij nog eens den leeuw, die zich tegen het traliehek drong, om het gebruikelijke liefkozende woordje le hooren, de manen en verliet het circus. Hel is gebruik om bij het op voeden van jonge leeuwen in de Dagelijks trekken duizenden, millioenen vlijtige vrouwenhanden de draden door een stof om sierlijke of versierende handwerken te maken, om kleeren te herstellen, om kousen te stoppen voor de leden van haar gezin, maar slechts weinigen weten hoeveel moeite en arbeid worden vereischt om deze draden te ver vaardigen. Hoe ontstaat het garen De grondstof is de katoenplant, die in Noord- en Zuid-Amerika, evenals in Egypte, wordt geteeld. Alleen in Noord-Amerika is de oppervlakte, bedekt met de katoen- plant, eenige malen grooter dan Nederland. In Maart tot April zaait de katoenplanter ;'n Noord-Amerika en Egypte, in Zuid-Amerika reeds in Januari, met een vernuftig instru ment, dat tegelijk met het zaad, den kunstmest in den grond brengt. Na ongeveer veertien dagen komen kleine struiken voor den dag, welke, naar gelang van klimaat en bodem, een hoogte van 50 tot 170 c.M. bereiken en weldra zijn bedekt met mooie gele knoppen, die des nachts, zeer eigenaardig, rood zijn gekleurd. Deze bloesems prijken veertien dagen in volle pracht, daar telkens nieuwe bloesems verschijnen en dan vormen zich groenachtige knollen ter grootte van een kippenei, die geleidelijk donkerder worden en, wanneer ze rijp zijn, open springen. Ze toonen dan de zaadharen, het katoen, dat bij de Egyptische planten geel bij de Amerikaansche wit is. Bij den oogst van September tot December wordt de geheele zaadkern met de daaraan hangende katoendraden door een handigen greep er uitgetrokken. Om de waardevolle draden van de kern te scheiden, heeft men kunstige machines uitgevonden, die aan den eenen kant de katoendraden weg slingeren, terwijl aan den anderen kant de van de draden bevrijde kern wordt weggeworpen. Uit de pitten, welke voor 'n klein deel voor den komenden zaaitijd worden gebruikt, perst men de zoo waardevolle katoenolie, welke voor verschillende doeleinden wordt ge bruikt, ook bij het vervaardigen van plantenboter. De kwaliteit van de katoendraden is zeer verschillend. De beste soorten krijgen wij van de Sea Islandplanten, die op de eilanden aan de monding van de Missisippi en op de kust van Florida groeien. De hooge prijs voor dit product is begrijpelijk, wanneer men weet, dat slechts 100.000 balen per jaar worden geoogst, d.w.z. nog niet 1 procent van den geheelen Noord-Amerikaan- schen oogst. De draden zijn ongeveer 5 c.M. lang en hebben een prachtigen zijde-achtigen glans. De Egyptische katoendraden zijn ongeveer 4 c.M. lang, geelachtig en men noemt ze maco en ze geven aan de kleur, die wij in de katoenfabricatie weervinden, hun naam. Beide soorten worden voor het vervaardigen van het beste garen gebruikthet overige Amerikaansche katoen, dat hoogstens 3 c.M. lange draden heeft, is door zijn korte en dikke draden niet geschikt om 'n mooien en gelijkmatigen draad te geven en heeft bij een verdere be werking niet zooveel glans als de hierboven genoemde soorten. Bij de verdere behandeling van het garen speelt het z.g. meceriseeren een groote rol. Het garen, dat aan deze behandeling onderworpen wordt moet eerst vooraf gegaseerd worden, d.w.z. de draden loopen met groote snelheid eenige malen door een gas vlam, waardoor de naar buiten stekende haartjes worden afgeschroeid een bewerking, welke van grooten invloed is op den glans van het garen. Het merceriseeren geeft het garen den zijde-achtigen glans en bestaat in het inwerken van soda, terwijl het garen tusschen twee persen sterk wordt gerekt en dadelijk na de impragnatie in deze spanning wordt gewasschen. Later wordt het garen, om de laatste overblijfselen van de soda te neutraliseeren, met een zuuroplossing behandeld. Het is noodzakelijk, dat het inwerken van de soda op de katoendraden en het uitwasschen m gerekten toestand geschiedt, daar anders het garen in elkaar zou krimpen en niet glanzend zou blijven. Hoe groot de kracht van het krimpen van katoen is door de in werking van de soda kan uit het volgende voorbeeld blijken Wan neer men een fabrieksschoorsteen met een voldoende hoeveelheid katoendraden vastbindt en deze draden op een grooten afstand sterk verankert en men behandelt dan deze draden met soda, dan krimpen de draden zoo sterk, dat de schoor steen omvergetrokken wordt. beestenspellen hun, zoo ze aanhou dend moede schijnen en geringen eetlust hebben, een eetlepel cog nac in de melk te geven. De dieren likken die melk gretig op. De inwerking van die kleine hoe veelheid alcohol op de wilde dieren is echter zoo krachtig, dat men zich wacht in de eerste uren hun nabij le komen, want zij toonen zich dan gauw prikkel baar en nukkig. Bij volwassen dieren wordt ook nu en dan, in gevallen van bloedarmoede, van dit versterkingsmiddel gebruik gemaakt. ;Voor het begin der voorstelling krijgen de dieren eenig licht voed sel en een kom tnelk. Erich was steeds bij deze voeding aanwezig. Heden ontving hij echter een brief, waarin hij werd nitgenoo digd, Wegens een belangrijke aan gelegenheid in het Café Vondel te komen. Hij was eer.igermale verbaasd over dien brief. Daar deze evenwel was onderleekend met den naam van een hem van Kossak welbekend scheepskapitein begaf hij zich naar hel vrij ver gelegen café. Hij trof daar even wel niet den bewuslen kapitein en keerde dus snel naar 't circus terug, teneinde bij het voeden van zijn leeuwen tegenwoordig te zijn Een tijdlang hadden de oppassers met het voeden gewacht. Daar echter Arrigo Rinconi vandaag niet scheen le komen, gaven zij den leeuwen de voorgeschreven tagKonien Iie4»4stUngea, Gebogen, pijnlijke lendenen, rheu matiek in de gewrichten en urine- kwalen behoeven niet beschouwd te worden als eeD natuurlijke last van den ouden dag. Opgewekte en leven dige menschen op leeftijd toonden hoe zij door middel van Foster's RugpijnNieren Pillen bovengenoemde ellendige kwalen verdreven. Dit speciaal niermiddel kan aan overwerkte nieren de opwekkende, versterkende hulp geven, die zij zoo dringend noodig hebben. Dan blijven niet langer schadelijke onzuiverheden in het bloed achter, en kan het ge vaar van rheumatiek, ischias, spit en graveel afgewend worden. Foster's Pillen kunnen zoowel door mannen als vrouwen veilig gebruikt worden. Zij bevatten geen schadelijke bestanddeelen. 31 Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon portie en de voor hen bestemde melk. Zij zagen niet, dal, terwijl zij bezig waren met de andere dieren van het circus te verzorgen, de tijgertemmer Stockton den inhoud van een klein fleschje in de melk der iwee grootste leeuwen goot. Nadat de Schot dit heimelijk en vlug had gedaan, liep hij rustig als t* voren heen en weer langs de kooien, kalm naar het voeden van zijn eigen dieren kijkend. De kooien 'der roofdieren wer den weder donker gemaakt en

Peel en Maas | 1931 | | pagina 7