MmiGSiT &&5BS Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. S MANUFACTUREN/» BLIJKEN TOCH HET MANUFACTUREN fvOORDEEUeStf Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. De spoorlijn Venray-Deurne. Vergadering R. K. Kiezersbond Kerstmis in Brazilië Sierveus en saaien Onrustig en SIap@i@os MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Gevatte Koude Bedrijfstelling. WOENSDAG 24 DECEMBER 1930 Een en Vijftigste Jaargang No. 53 PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENT1EN18 regels 60 cent, elke regel meer 7 ct. bij abonnement lagere tarieven. Ui tg ure van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 5 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonder!, nummers 5 cent In de vorige week alhier gehouden Gemeenteraads-vergadering kwam bovengenoemde spooriijn ook ter sprake. Een lid merkte op „Men zegt" dat van deze lijn niets terecht komt. Dat hierover echter nog niet het laatste woord is gesproken, blijkt duidelijk uit'flhetgeen de Heer Henri Hermans in de Kamerzitting van 16 December j.l. zich hierover uitliet Goede spoorwegpolitiek zorgt ook tijdig voor nieuwe verbindin gen in verband met de econo mische ontwikkeling des lands. Op het woord tijdig leg ik nadruk. Gewacht mag niet worden totdat de behoeften zoodanig zijn ge stegen, dat een nieuwe spoorlijn aanstonds winstgevend is. Men vischt dan soms achter het net. Daar zijn voorbeelden van te noemen. De spoorweg-politiek moet anders zijn. Zij moet de econo mische ontwikkeling stimuleeren. Ik denk aan de spoorwegver binding van Deurne naar Venray, dwars door de Peel. Hier zijn welvaartsbronnen aan te boren. Een stoere bevolking van nijvere boeren, hard werkend bij een sober bestaan, is al begonnen. Met taaie volharding zijn woeste gronden omgetooverd in vruchtbaar land. Midden in het uitgestrekte gebied van de Peel zijn de dorpen ver rezen. Nieuwe bestaansmiddelen zijn op de natuur veroverd. Zware arbeid heeft den nationalen rijkdom vermeerderd. Maar nu moei ook hulp geboden worden. De ontgin- ner is kilometers ver van het naastbijgelegen station verwijderd. Hij vraagt om doelmatiger en goed- kooper vervoer. Dat mag hem niet worden geweigerd. Hier mag niet op de eerste plaats worden berekend of de exploitatie van een nieuwe spoorlijn wel direct winstgevend zal zijn. Hier moet vooral worden gelet op indirecte voordeelen, niet alleen op de afronding van het Staatsspoorwegnet, maar ook op de welvaart der streek, die toe komstig gewin verzekert, ook aan de exploiteerende maatschappij. Wij hebben uit de Memorie van Antwoord vernomen, dat deze zaak in onderzoek is. Ik beveel ze nog maals aan in de belangstelling vaö den heer Minister. De heer Reymer. Minister van Waterstaat, antwoordde hierop het volgende De geachte afgevaardigde, de heer Hermans heeft gesproken over de lijn VenrayDeurne. Over het algemeen zal de geachte afgevaar digde het met mij eens zijn, dat men voorzichtig moet zijn met het aanleggen van nieuwe spoorweg verbindingen, waarvan het econo misch nut niet vaststaat. Maar de heer Hermans heeft ten slotte in zijn beschouwingen, speciaal wat de lijn Venray—Deurne betreft, een ander gezichtspunt ontwikkeld en hij heeft gezegd, dat de totstand koming en de exploitatie van die lijn wel zeer gewenscht zou zijn voor de ontplooiing en de ontwik keling van die streek. In dat op zicht sta ik aan den kant van den heer Hermans. Ik kan wel zeggen, dat deze zaak, waarover ook bij hoofdstuk I een opmerking is ge maakt, door de Spoorwegen is onderzocht en dat zij er sympathiek tegenover staan. Ik hoop zeer spoedig een gunstige beslissing in den zin. zooals de geachte afge vaardigde wenscht, te kunnen uit lokken. te Well. Om 3 uur opent de HoogWelGeb. Heer Baron de Weichs de Wenne, Burgemeester der Gemeente Wans- sum, de vergadering met den Chr. groet, en zegt dat hij deze vergadering nog leiden zal totdat de nieuwe Voorzitter gekozen is. Hij herinnert aan de vergadering van den Kiezers- bond te Roermond, die niets heeft opgeleverd dan koude voeten en een stijven nek. De heer Dietz. secretaris, is wegens ziekte verhinderd. Als eerste punt is dan aan de orde het kiezen van een nieuwen Voor zitter. Als candidaten werden gesteld: de heeren Evers, Burgemeester van Sevenum, Dr. Nuyens, Venray en Rutten, Gemeente-secretaris te Wans- sum. Bij eerste stemming werden resp. uitgebracht 39, 19 en 38 stemmen, 1 blanco. Bij de gehouden herstem ming tusschen de heeren Evers en Rutten, verkreeg Evers 39 en de heer Rutten 57 stemmen, die dus gekozen was en de verkiezing onder applaus der vergadering aannam, alhoewel hij verlegen was met het in hem gestelde vertrouwen. Hij beloofde echter zijn beste krachten te zullen inspannen tot heil van het Kies district. Deoud-Voorzitter sprak vervolgens de hoop uit, dat de enkele leden, die den Heer W. Quaedvlieg hadden uitgenoodigd tot het houden van een spreekbeurt over Landbouwcrisis en Handelspolitiek, zouden geacht kunnen worden aan den Bond hier mede een dienst te hebben bewezen. Hij sprak de verwachting uit, dat wij nu geen algemeene theoriën voor de verre toekomst zouden te hooren krijgen, doch voorstellen van prac- tischen aard. Z.i. waren er twee wegen open om uit de crisis te geraken, die elkaar aanvuldenveel bidden en hard werken. Alvorens echter aan de spreekbeurt te komen, werd voorgesteld het Be stuur voltallig te maken, daar het geheele Bestuur aftrad, waarvan Mej. Everts te Sevenum. de heeren FeD- seling te Gennep en Sluiters met den Voorzitter niet meer voor herkiezing in aanmerking wenschten te komen. Diverse candidaten voor de open staande Bestuursfuntiën werden ge steld, waartegen geprotesteerd werd, daar de candidaten vóór 18 Decem ber bij het Bestuur opgegeven had den moeten zijn. Hiertegen werd opgemerkt dat er alleen om verzocht was om vóór dien datum de candi daten op te geven, doch dat men du nog in de gelegenheid was candi daten te stellen. De aftredende herkiesbare Bestuurs leden werden bij acclamatie herbe noemd, terwijl uit de gehouden stemming degenen die de meeste stemmen verkreeg, gekozen verklaard zouden worden. Ook de plaats vervangers zouden zoo gekozen zijn. Verschillende stemmen gingen hiertegen op, zoodat dit wat vast liep. De Voorzitter hield dit daD ook aan tot een volgende vergade ring, waar de stemmingen steeds reglementair gehouden zullen worden, a! werd het dan ook nog zoo laat. Als oudste Bestuurslid sprak de heer Stoffels de scheidende Bestuurs leden toe en bracht gaarneEere, wien eere toekomt. Met applaus viel de vergadering spreker bij. Alsnu verkreeg de heer Quaed vlieg het woord, die met vreugde de belangstelling zag. die in den Kiezersbond heerscht. Spr. zou met overboord zetting van alle theoriën alleen de practijk aan 't woord laten komen. Zijn rede hield wel geen verband met de a.s. Statenverkiezing maar de boeren zouden toch gerust op de hoogte van hun tijd mogen zijn. H De prijzen zijn thans lager dan voor den oorlog, de lasten bedui' dijnd hooger dan voorheen. Hij meent, dat wanneer bescherming der landbouwproducten werd ingevoerd, een tijdperk van ongekenden bloei zou aanbreken. Doch de regeering is niet op de hoogte van den nood toestand der boeren en zwijgt het liefst. De minister van binnenl. zaken en landb. acht zich alleen DE des kundige, die geen directeur van land bouw naast zich duldt. De commis- missie Lovink acht spreker een kap stok, van welker liquidatie de boeren alleen heil hebben te verwachten, dan krijgen de 3 groote Landbouw organisaties hunne vrijheid van han delen terug. Wat wonder, zegt spre ker. dat ook hier de afscheidingsgeest wakker wordt. Spreker blijft nog geruimen tijd brommen over hetgeen de Regeering gedaan heeft, wat weinig is, en het geen de Regeering z.i. had moeten doen. wat veel en gemakkelijk is. Baron de Weichs de Wenne dankt voor zijn lezing en zegt dat hij iets scherper gesproken heeft dan Mgr. Dr. Nolens, die zich meer parlemen tair uitdrukt. Ook Mgr. Dr. Nolens heeft gesproken over de crisis in den landbouw. Hij wil dit als het ware een historisch moment noemen en raadt de kiezers aan de éénheid te bewaren vóór alles. De heer Thomeer, Horst, herinnert er aan, dat er inmiddels eene Com missie Colijn is ingesteld i.z. de crisis. Hij verwacht verbetering van een ander systeem voor in- en uit voerrechten. De heer Rutten breekt een lans over het door den spr. aangeroerde afscheidingsidee. Al zoude Regeering thans weinig voor de boeren doen. is het de vraag of zij anders kan, bovendien is dit lang niet genoeg om tot afscheiding over te gaan. Hij herinnert aan de R. K. Volkspartij, die thans met de Democraten over gaat. Laten wij bij de stoffelijke malaise tenminste geen geestelijke voegen. Voor de katholieken geldt nu meer dan ooit één front. Wat de opleving van het afscheidingsidee aangaat, meent spr. dat dit niet zijn oorsprong vindt in de crisis en wat daarmede samenhangt, doch in de invoering der kwaliteitszetels bij de vorige verkiezing. Voor de kiezers medezeggingsschap verzekeren in de samenstelling van het Politiek Advies is het eerste werk voor den nieuwen Bondsvoorzitter. Dan is er geen plaats voor de afscheidingsidee. De heer Fenseling dankt den heer Stoffels voor de tot hem gerichtte woorden en wijst op het lastige der crisisproblemen, die zich in een klein land, dat aangewezen is op andere landen, speciaal voordoen. De woorden van den heer Rutten zijn hem als het ware uit het hart gegrepen. Hij spoort de kiezers aan samen te blijven in één Bond. Geen 60 pet. doch 100 pet. moeten daarbij aangesloten zijn. Voordien mag niet gerust worden. Dan zal men ook invloed kunnen doen gelden op het politiek advies en binnen Bonds- verband inwilliging van wenschen tegemoet zien. De katholieke belangen gaan steeds boven alles uit. Deze zijn en blijven nummer één. De heer Rutten, Horst, herinnert nog aan het telkens wisselend kies stelsel en meent dat het stelsel Her mans het best zou voldoen, ontdaan van de daaraan in de practijk ge bleken fouten. De heer Quaedvlieg beantwoordt de sprekers, waarna de Voorzitter deze geanimeerde vergadering, welke 4 uur duurde, sluit met den Chr. groet. Vervolg. Daar stonden we dan voor ons „hotel"! Het was natuurlijk geen hotel, maar alleen een eenvoudig kosthuis, waar de Padre met zijn knecht en tevens koster moest eten, drinken, slapen, overnachten enz. Het huis was iets meer dan een hut, van binnen tamelijk ruim, van buiten opgetrokken uit palen en gestampte aarde, bepleisterd met kalk, die heel langgeleden wit moest geweest zijn. Binnen in het huis woonde een familie en een moeder van om en om de vijftig jaar, een beetje aan de zwarte kant, half bloed verder uit drie dochters van ongeveer 16, 17 en 19 jaar, verschilden alle drie nog al wat in kleur en tint wat zwartzijn betreft en nog twee zoons van diep in de twintig, met ook al weer een ander kleurtje. Vader en moeder waren een toonbeeld van christelijke kalmte, geduld, bezadigd heid, en opgeruimdheid. De dochters waren wat je noemt drie flinke meiden, die de handen uit de mouwen wisten te stekende twee jongsten maakten zich vooral verdienstelijk als „zelatricen", kosteressen, schoon maaksters enz. van de kerk en de oudste voornamelijk voor het huis- li ->uden en de keuken, aldus tesamen het tijdelijke met het geestelijke vereenigend. De oudste zoon was zoo'n beetje aan het boeren en de jongste trok als commis-voyageur met een troep ezels gepakt en gezakt, belast en beladen de binnenlanden af. Alles bij elkaar een van die eenvoudige, echt christelijke huishoudens, zooals men er in de binnenlanden nog zoovele aantreft. Ofschoon de mees ten van die kleinere plaatsen hoog stens een keer of zes zeven per jaar een priester zien, zijn er vele families, die niet alleen des avonds, maar ook des morgens gezamenlijk het rozenhoedje bidden. Die heele familie dan had met kloppend hart de komst van den Padre af staan wachten de drie dochters lagen al een kwartier met hun halve bovenlijf uit een van de luiken, glimmend van genot tegen elkaar gedrongen. Vader en moeder stonden aan de deur, en de twee zoons liepen zoo'n beetje voor het huis te kuieren. Vader kwam direct naar me toe, gaf me een hand, cn zei Wees welkom in ons huis Padre, daal af van uw ezel en kom binnen. Pedro (Piet) stijg ook af. riep moeder: kom naar beneden. Je hebt erlang genoeg opgezeten. Breng de beesten eerst Gebruik hiertegen de Zenuwstillervde en Zenuwsterkende maar naar den stal, geef ze fiink wat mais en breng ze daarna maar naar de wei. Enfin, ge weet wel hoe het moet. Ja, juffrouw, zei Piet, Ik dank u wel. Ik daalde af van mijn ezel en Sancho Pancha deed hetzelfde van zijn paard. De beesten schudden hun ribbenkastje eens flink door elkaar, slaakten een diepe, voldane zucht Sancho Panchaatje nam da teugels in zijn hand en liep met de twee dieren achter zich aan naar de open- luchtschuur, alias stal, een stroo dak op vier palen. Daar ontdeed hij hen van zadel en tuig, wiesch en ros kamde ze, gaf ze een paar liter maïs, die er ingingen als peperkoek en bracht ze toen naar de wei, waar ze al spoedig op hun rug lagen te rollen van plezier. Na gedane arbeid is het zoet rusten... Onderwijl was ik het kind van de rekening. Brazilianen zijn over 't algemeen nog al hartelijk, minzaam en gevoelig van aanleg en als er een of andere bijzondere reden is om dankbaar te zijn, zooals nu, dan zijn ze heelemaal niet meer te hou den. Vader had ik dus eerst netjes een hand terug gegeven en toen ik op den grond stond, klopte ik hem nog eens op zijn schouder, bij wijze van gemoedelijkheid. Die manier van begroeten is in Brazilië algemeen, een soort halve omhelzing. Ik ging naar moeder en de jongens en begroette hen op de zelfde wijze, wat ze echt goed deed en waarmee ik al weer voor een paar maanden hun hart gewonnen had. Toen stapte ik naar binnen, naar de drie veelkleurige jonge dochters: bescheiden, eenigszins ver legen maar toch met een paar guitige oogen kwamen ze naar mij toe en vroegen A Ben^ao d.w.z. de zegen. Dit aartsvaderlijk gebruik is in de binnenlanden en zelfs in de sceden van Brazilië nog zeer in zwang. Op vele plaatsen in Brazilië vragen kin deren van welken leeftijd ook, zelfs getrouwde' nog altijd eerst de zegen, wanneer zij hun meerderen of per sonen van gezag, zooals vader en moeder, grootmoeder, oom en tante, peter of meter, of een Pater tegen komen. Omdat het vandaag Kerstmis was, zei ik niet alleen koud weg God zegene jelui, kinderen, maar ze kregen cok nog een handje van me en zelfs een „abraasoe". Het was maar een bescheiden abraasoetje, want je kunt met dat jonge volkje, ook al zijn ze een beetje aan den zwarten kant, nooit voorzichtig genoeg zijn. Ook de missionaris moet zich dik wijls de woorden van den H. Paulus te binnen roepen Opdat ik na aan anderen gepreekt te hebben zelf niet Enfin, ze gevoelden zich door die abraassoe bepaald ingelukkig, want ze keken me tenminste met een paar oogen aan, waarin ik duidelijk kon lezen, dat ze, zoo al niet in den zevenden, dan toch minstens in de buurt van den zevenden hemel waren. Zoo, en hoe gaat 't er mee Alle drie nog gezond Goddank wel, Senhor Padie. En hebben jullie goed je best gedaan Is alles in orde in de kerk 1 Geschrobd, geveegd, versierd O jé ja, Padre. Gaat U maar eens kijken, 't ziet er piekfijn uit. We zijn twee, drie dagen in de weer geweest. En een pracht van een kerstkribbe. Iedereen zegt, dat het nog nooit zoo mooi geweest is. Van middag is nog een heele kar met palmen gekomen, heel het altaar is één en al palm Gisteren hebben we met z'n tienen, allemaal meisjes hier uit 't dorp, papieren slingers en vlaggetjes zitten knippen, 't hangt allemaal al in de kerk; U zult 't dadelijk wel zien en er is al een massa volk... Nou. nou. als dat allemaal waar is, maak ik jelui mijn compli menten, zei ik tot de twee jongsten. Die is goed, zei Marie, de oudste, die voor het huishouden zorgde. Nu krijgen ze nog compli mentjes op de koop toe en ik die hier den heelen dag alleen voor alles heb moeten zorgen, krijg niks. Nu ja, zeiden de jongsten, de kerk moet toch ook gebeuren, we kunnen met Kerstmis de boel toch zeker zoo maar niet laten liggen, vindt U ook niet Pater Kinderen, ik geloof, dat jullie alle drie gelijk hebben, en om Marie een beetje te plagen voegde ik er aan toe Maar je weet wel Marie, wat er in het Evangelie staat „Eén De praktijk blijft spreken Bertels' .Kunstkorrel" bevalt mij bij uitstek. De W. Leghorns zien er uitstekend uit en leggen de 20, waarvan 1 1 aan den 2en leg zijn, 10-13 eieren per dag, dit is een waarde van f 1.20 - f 1.57J4- Ze eten per dag voor 27 cent Kunstkorrel. Den Haag, 26-11-'30 A. Nederhof Laan v. Meerdervoort 139 Bertels'.Kunstkorrel" voldoet bij uitstek. Mijn kippen konden eerst niet aan den leg komenna gebruik van- 2 weken Bertels' .Kunstkorrel" zijn reeds 19 aan den leg van 30 stuks, waarvan 4 kippen in 16 dagen 51 eieren legden, waarvan sommigen reeds 65 gr. wegenalles gecontroleerd op vainest controle I A'dam, 29-11-'30. Fioraweg 32. W. J.Beurts Mijn 87 jonge W. Leghorns leden aan been zwakte. Op aanraden van den dierenarts werd het ochtendvoeder en graan vervangen door Bertels' Kunstkorrel; de dieren genazen spoedig en leggen nu 66 en 67 eieren per dag. Amstelveen, 1-12-'30 H. Blommestein Waar ninl verkrijgbaar, proef 5 Kilo f 1.20, postwissel Octr. 10 Staten. Let op Loodje cn Label, er zijn namaaksels BERTELS' OLIEFABRIEKEN N.V. afd. Kunstkorrel. A'dam ding is slechts noodzakelijk". Maar Marie scheen vandaag niet op haar mondje gevallen en riep uit ja met dat smoesje komen zij ook altijd aan. maar U moet ze maar eens zien als 't eten niet op tijd klaar is. Niet waar. Pater, dat jokt ze, we zeggen nooit... Gelukkig kwam moeder mij te hulp. Kinderen laat de Pater toch met rust, klonk vermanend de moeder lijke stem. Die goede man is al moe genoeg. Hebt U het niet warm. Pater We zullen maar hopen, dat we vannacht geen regen krijgen, dat zoa jammer zijn. Wilt U niet eerst wat uitrusten U zult vanavond wel druk werk hebben. U hebt wel kans, dat als U eenmaal de biechtstoel ingaat, dat U er voor vannacht twaalf uur tot de Nachtmis niet meer uitkomt. Zou het zoo druk worden Nu, moeder, hoe meer hoe beter, daar ben ik voor gekomen. Marie, wijs jij den Padre even zijn kamer. Marie gaf een knipoogje en een korte knik met haar hoofd tegen haar zusters alsof ze zeggen woulekker, nou is het mijn beurt, dat mogen jullie niet. Marie ging voorop, stapte het zaaltje binnen, deed vijf passen voorwaarts en zei als 't U belieft... en ik stond met mijn neus voor wat ze in 't Fransch noemen een porte-brisée. De heele porte-brisée of in tweëen gespleten deur bestond uit vier planken, voor elke deur twee, Marie vond het zeker wel een beetje twijfelachtig of ik me wel door een deur heen zou kunnen dringen, want ze wierp alle bei de deuren wagewijd open en zei nogmaals als 't u belieft en ik zei dank je, en Marie keek me met een paar oogen aan of ze zeggen wilde wat zeg je van me. Ik wist heel goed, waar mijn kamertje was, maar ik begreep, dat het kamertje ter eere van Kerstmis een extra beurtje h*d gehad en dat ik dus heel verwonderd moest zijn. Hé, riep ik uit, wat mooi, en tegelijk zette ik een paar oogen op alsof ik in 't paleis van den koning van Combodja zelf was binnengeleid. Heb jij die muren zoo mooi gewit, Maria Neen, Senor Padre, dat heeft mijn broer Jan gedaan, hij was juist klaar toen U aankwam. Nou. 't ziet er piekfijn uit, hoor zeg dat maar tegen Jan. 'I'ot straks dan. Als het eten klaar is, roep dan maar even, maar niet te lang wachtenover een uur moet ik de biechtstoel in, ik hoor 't volk van alle kanten al aanrennen. Marie trok een minzame glimlach op haar zwarte toetje, knikte, deed de deuren dicht, verdween in 't zaaltje en liep op een drafje naar binnen om vader, moeder, broers en zusters te vertellen hoe mooi ik 't kamertje gevonden had. Ze moet op z'n minst verteld hebben, dat ik bijna een flauwte van verbazing ge kregen. want een oogenblik later hoorde ik een homerisch gelach. Onderwijl zette ik mij neer op op een driepootig krukje, ontdeed me van sporen, beenstukken en rij broek waschtte mijn bezweet gelaat in een kom met water, die op tatel stond, droogde mijn gezicht natuur. lijk weer af, kamde mijn haar en stak een Braziliaansch sigaretje op. Een beetje opgefrischt ging ik er eens kalm bij zitten, bekeek mijn kamertje van ongeveer 3 vierkanten meter groot met vier witte muren en een planke vloer plus een bed met tame lijk dunne matras en een paar heili- gen-beeldjes tegen den wand. Hoe langer hoe dieper raakte ik in ge peins verzonken, het moede heefd - zonk op de zuchtende borst en juist raakte ik aan 't droomen „hoe raar een dubbeltje soms rollen kan" toen Marie haar zwarte snoetje om de hoek van de deur stak (het kloppen had ik niet gehoord) en zei, dat het eten op tafel stond. B. B. Wordt vervolgd. Bij gevatte Koude in hoofd en ledematen, Rheumatische pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vastzittende Hoest, gebruike men Mijnhardt's Poeders Deze werken genezend en nemen de pijnen weg. Prijs per poeder 8 cent en in doozen van 6 stuks 45 ct. Alleen echt wanneer doos en poeders voorzien zijn van den naam Mijnhardt. Let hierop Vraag ze Uw Drogist. Op 31 December 1930 wordt inge volge de wet van 31 Juli 1930 Stbl. 348, in Nederland voor de eerste maal een bedrijfstelling gehouden. Daartoe zullen tegelijk met de volks- tellingskaarten groene bedrijfstellings- kaarten uitgereikt worden. Ieder bedrijfshoofd moet op het bovenste deel dier kaart (de Adreskaart) den naam. het adres, en de soort invullen van de onderneming of ondernemin gen, aan welker hoofd hij staat en voor zoover het een bedrijf is dat onder de Ongevallenwet 1921 valt, bovendien het bedrijfsnummer. Wie bedrijfshoofd is, is omschre ven in de toelichting op de achter zijde van de groene kaart. Niet alleen hij die aan het hoofd van een zaak met personeel staat is bedrijfs hoofd, maar in het algemeen ook ieder die, voor eigen rekening, zon der personeel of uitsluitend met hulp van familieleden, een beroep uit oefent. Is een bedrijf geheel of gedeelte lijk verzekeringsplichtig volgens de Ongevallenwet 1921. dan behoeft het bedrijfshoofd voor dat bedrijf of ge deelte van het bedrijf het onderste deel der groene kaart niet in te vullen, omdat de op dat bedrijf be trekking hebbende gegevens verza meld worden door middel van de loonlijst voor de Ongevallenverzeke ring. waaraan ditmaal een uitslaand blad met vragen ten behoeve van de bedrijfstelling is toegevoegd. Is een bedrijf evenwel geheel of ten deele niet verzekeringsplichtig. dan moet daarentegen voor datniet- verzekeringsplichtig bedrijf of deel van het bedrijf ook het onderste deel van de groene kaart worden inge vuld met de daarop gevraagde ge gevens betreffende dat bedrijf.

Peel en Maas | 1930 | | pagina 1