ïweeöe Blad van „F3EEL, II MAAS ■Abdijiifccp' Kerstmis in Brazilië FEUILLETON Om twee millioan Bij gevatte Koude Werkloosheid. ESEffiEWID Menschen blijft nuchter. l/ïciiuk£^£e lüuóAeicl' Land- en tuinbouw Verdrijf dien Koesi NIEMEL'EÜ'S ZATERDAG 20 DECEMBER 1930 Een en Vijftigste Jaargang No 52 53 - Alwie zich verleden jaar de moeite gegeven heeft de artikelen te volgen over „Kerstmis in Brazilië," zal zich waarschijnlijk nog wel den missiona- ri 5 herinneren, die met Piet, zijn koster, des namiddags omstreeks twaalf uur daar ergens in de binnen landen op zijn ezel klauterde, hem de sporen gaf en er met Piet van door vloog als een pijl uit den boog. Als zijn geheugen hem niet in de steek gelaten heeft, dan zal hem of haar ook nog te binnenvallen, dat het toen erg warm was, dat het met Kerstmis in Brazilië juist altijd de heetste tijd is. dat de missionaris naar een bijkapel ging om er des nachts om twaalf uur de „Nachtmis" te lezen, da de Brazilianen daar erg dol op zijn. dat de verschillende bijkapellen al maanden tevoren den missionaris beginnen te bewerken om bij hen de Nachtmis te komen te lezen, dat de reis berg op en berg af ging onder een brandende zon, dat de tocat vijf en een half uur duurde, dat we onderweg slangen, apen en papagaaien tegenkwamen, dat Piet de koster niet erg spraak zaam was, dat de beesten erg lui liepen en dat we ten slotte heel huids onze „blijde inkomsie" in het gehucht Santa Rita deden. Wegens vergevorderd seizoen (het begon al tegen Paschen te loopen) hebben we toen fatsoenshalve onze artikelen-reeks moeten afbreken met de belofte ze ander jaar te vervol gen. Hieronder volgen dus de verdere lotgevallen van die warme „Kerst- reis". We traden dan het dorp of ge hucht binnen. Piet, zei ik, houdt je edel ros in bedwang, laten we eens heel kalm, deftig, statig het dorp binnenrijden kaarsrecht, juist alsof we geen vijf en een half uur hitte en stof geslikt hebben. Piet was 't alweer gloeiend met mij eens. vond ook, dat we ons eigen niet moesten laten kennen, zette zijn borst vooruit, buik in, hetgeen Piet tamelijk gemakkelijk afging aan gezien Piet zijn buik zoo plat was als een dubbeltje of liever gezegd Piet moest hard werken, had dus zoo goed als geen huik. Ik probeerde diezelfde operatie van Piet zoo getrouw mogelijk na te volgen, maar ik moet eerlijk be kennen, dat dit mij lang zoo gemak kelijk niet afging als Piet, vooral wat die borst en buik betrof. Moeder natuur is nu eenmaal soms wat al te karig bij den een en wat al te royaal voor den ander bij het uit- deelen van haar vleeschelijke gaven. Nu enfin, daar reden we dan, zoo als gezegd, langzaam, deftig, statig, kaarsrecht, zoo goed en kwaad als 't ging borst vooruit buik in, het dorp binnen. Voor een Europeaan hadden we misschien meer weg -an Don Quichote en zijn onsterfelijke knecht Sancho Pancha, maar op dieren en menschen aldaar moeten we minstens even veel indruk ge maakt hebben als een olifant op een klein kind. Nauwelijks hadden we een paar meter in die kordate houding afge legd of daar kwam al een troepje varkens op ons afgestormd. Op een drafje, snorkend, brommend en grommelend naderden zij met hob belende, bobbelende lichamen tot vlak bij de ezels en paardenpooten. Het waren een paar oude zeugen met hun talrijk kroost. Sommigen waagden het zelfs de pooten van onze viervoeters even te besnuffelen in de zoete hoop wellicht er nog een lekker kluifje aan te hebben. Een paar gevoelige trappen voor en Hcnri wachtte een gunstig oogenblik af, sloop toen het ver trek binnen en haalde uit de kussensloop een blad papier te voorschijn, waarmee hij zich aan stonds naar zijn eigen kamertje begaf. Hel papier vertoonde het schrift van zijn zuster. Die vondst scheen hem eerst niet de moeite waard van het meenemen toe doch daar viel zijn blik op den naam Erich Reinkens, welke er op voo kwam. Dat wekte zijn nieuwsgierigheid. lienri Busum sloot zacht de deur van zijn kamer en las het document Het was een copievan de welbekende volzinnen uit het testament van den ouden Braun, welke Gaudentia had afgeschreven. 1 lij las die tweemaal aandachtig en stond toen haastig op. Hij was bleek, het blad papier beefde in zijn hand. Dat zou 'n slag zijn!... dal zou 'n slag zijn mompelde hij. Dan was ik in ééns geholpen: honderd vijf-en-twintig duizend gulden! Het vinden van Erich zou me niet moeilijk vallen, en het j achteruit bracht hen echter al spoedig aan hun varkens-verstand, dat ze nog een beetje geduld moes'en heb ben en dat er voorloopig nog te veel leven in die kluiven zat. Als kaf voor den wind stoven ze bler- renjl en gillend weer uit elkaar en maakten, dat ze weg kwamen. Die varkens zijn toch brutale beesten, zei Piet. Ik kon niet anders dan Piet gelijk geven, maar om het toch nog een beetje goed te praten, zei ik, dat ze het Woarschijnlijk zoo kwaad niet bedoeld hadden, dat zij in alle geval de eersten waren, die ons „Zalig Kerstfeest" kwamen wenscben. Wat er ook van zij, die groetenis der varkens scheen het a'gemeene teeken tot den aanval. We hadden weer nauwelijks een paar meter over de breede, roode zandweg voortge- trappeld of aan beide zijden van de weg vlogen de lu ken dec huizen en hutten open. Het dorp bestond uit twee lange rijen inlandsche hutten en hier en daar iets wat meer op een huis geleek. Glasramen zijn daar in Je binnenlanden nog een onge kende weelde, alles is voorloopig nrg luik. Kleine kroesharige nikkerkopjes, grootere nikkers en negerinnen- meisjes, half zwarten, half blanken, heelemaal blanken, gelen, halfbloed Indianen-koppen, allen verdrongen zich in bonte mengeling voor luiken en gaten om den „Padre" en zijn trouwe metgezel Piet, den koster, te zien. Elk luik bood een ander tafe reel, het penseel van een schilder vaardig. „Dag, Senhor Padre, dag Piet. Moeder kem 'ns kijken, daar is de Padre. We hebben Nachtmis" enz. enz. Het groote wonder was ge schiedt, de Padre was er werkelijk in geen jaten hadden ze meer Nacht mis gehad met kerstmis Heel het dorp was één groet en één glimlach, en op z'n laatst zag ik niets anders meer dan fonkelende, gitzwarte oogen tegen witte oogvlakten en lange rijen glimlachen en ivoor-blanke tanden achter bloedkleurige lippen. Als we weer een hut of huis voor bij waren, liepen de kinderen de straat op, sprongen en dansten, dat het een plezier was, de Padre was de beste man van de wereld en de honden keften zelfs mee van de weeromstuit. Ofschoon ze al weken te voren wisten, dat de Padre zou komen, geloofden ze het toch niet eerder voordat ze hem met eigen oogen zagen. Heel kwalijk te nemen is hun dat niet, want vroeger voor dat. de missionarissen daar waren gebeurde het wel eens, dat de in landsche Padre zelfs niet altijd een man van zijn woord was. Zoo stapten we dus steeds verder als twee dolende, zelfbewuste ridders. Natuurlijk zette ook ik een Zondags gezicht, haalde mijn liefste glimlach voor den dag en groette allen zoo beleefd en vriendelijk mogelijk terug. Ik keek eens om naar Piet en zag, dat Piet ook z'n best deed hetzelfde te probeeren. Piet (hij was overal bekend als de bonte koe) kreeg menige kwink slag naar zijn hoofd, vooral vanwege de fierheid, waarmede hij de nek van zijn knokige telganger wist te krommen. Piet, houdt dit stomme dier niet langer in. Piet, dadelijk breekt ie z'n nek. Piet, je zit op het verkeerde beest, die van den Padre kan er beter tegen. Piet liet zijn eigen niet uit het veld slaan, bleef in de vormen, bleef glimlachen en zei van tijd tot tijd „Sim, sim. het geen zooveel moest beteekenen als kletsen jullie maar We zullen zoowat halfweg het dorp geweest zijn, toen plotseling vijf, zes hevige knallen na een ge weldig gesis de lucht deden daveren. Mijn ezel schrok, begon zoo'n beetje wegnemen van zijn papieren zou hij me onder zulke omstandig heden wel vergeven. Hoe komt Gaudentia aan dit afschrift, vroeg hij zich af. Zou de advocaat, voorvvien zij het vuur uit haar sloffen loopt, bijgeval de zaak in handen hebben Wel, dan zou ik dezen een aardige poets kunnen spelen Henri haalde den pas van Erich Reinkens te voorschijn... Gestalte groot, neus recht, haren donker, oogen donker, bijzondere kenmer ken geene, las hij. Plotseling sloeg hij opgewonden met de vuist op het papier. Wat zijn honderdduizend gulden?... Twee millioen en nog meer kan men hier verdienen, siste hij tussehen de tanden. Australië is ver, en wie weel ook, of ik Reinkens nog kan terugvinden. Hij kan inmiddels ook gestorven zijn. Men sterft soms heel gauw daar ginds. Zonder geld kan ik ook niets uitvoeren, en wanneer ik iemand, om aan geld te komen, in het geheim betrek, dan moet ik deelen of d-i kerel kaapt me den heelen boel voor den neus weg. Gaudentia bezit niet zooveel, om me het geld voor te schieten... Maar hoe ver is de advocaat met de zaak gevorderd? Wellicht is hij reeds op het spoor en wèet hij evenveel als ik zelf. Mogelijker wijze correspondeert hij zelfs reeds met den vermiste, en dan zou ik met mijn papieren leelijk in de te steigeren, deed alsof hij het op een loopen wilde zetten, maar een fiinke zweepslag en een paar stevige sporenprikken brachten hem weer spoedig tot kalmte. Toe heden toe weet ik nog niet zeker of die schrik maar geveinsd was of dat hij 't werkelijk meende. Op mijn reizen heb ik meermalen opgemerkt, dat niet alleen menschen, maar ook ezels dikwijls comedie spelen. Bij een ezel is dit natuurlijk nog veel lastiger om precies uit te maken, omdat een ezel nooit een spier van zijn ezelen-gezicht vertrekt, nooit lacht, huik of bloost, enfin in een woord bij een ezel kan je geen enkel van die kleine, onloochenbare teekenen of trekken waarnemen, welke soms den besten levens- comediant verraden. Piet zijn paard schrok ook, maar ik zag dadelijk, dat dit echt gemeend was, een paard is een edel dier, speelt geen comedie. Die vuurpijlen, Padre, moesten ze afschaffen, zei Piet, maar meende er niets van (alweer comedie). Een feest zonder vuurpijlen en dynamiet-bom- men is geen feest, zegt de Braziliaan In de grootere steden is het wel verboden vuurpijlen af te schieten zonder voorgaande permissie, maar dit is niet zoozeer omdat ze er tegen zijn als wel, dat ze bang zijn zich belachelijk te maken bij de Euro peanen. Aangemoedigd en aangevuurd en aangewakkerd door die vuurknallen reden we door en kwamen ten slotte aan het eind van de straat en tevens dorp en tegelijk bij de Kerk. De vuurwerkmaker liet toen nogmaals zes vuurpijlen de lucht in vliegen (ze worden bij het dozijn verkocht) en mijn ezel bleef nu zoo kalm als een pasgeboren lam. Hoogstwaar schijnlijk had hij zoo juist dus toch comedie gespeeld. De zes eerste vuurpijlen waren teekenen van blijd schap geweest, de zes laatsten dien den om de volkeren uit de omtrek de blijde mare te verkondigen, dat de Padre gekomen was en daar in levende lijve voor des vuurwerk makers neus stond Bij kalm weder kan men die knal len, vooral van dynamiet vuurpijlen soms uren ver in de bergen hooren. Een heel praktische maatregel dus om de omliggende bewoners te waar schuwen. Toen de laatste vuurpijl was weggestorven, sloegen we links af, daalden een helling af en we stonden voor ons „hotel". Een volgende keer iets over dit hotel en verdere interessante gebeur tenissen. B.B. Wordt vervolgd. in hoofd en ledematen, Rheumatische pijnen. Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vast zittende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Solliciteeren en nog eens sollici- teeren, aanbellen en bedelen om werk eiken dag. Maar geen werk Wat loopen er 'n mannen rond met goede ontwikkeling, die geen betrekking vinden, en wat worden tal van huis vaders aan den dijk gezet wegens slapte of... omdat het met goed- koopere krachten kan gedaan worden. Ambachtslieden en fabrieksarbeiders staan zonder werk, zonder kost winning. Verveling en wrevel en verzet maakt zich van hen meester. Meisjes vinden werk, mannen staan werkloos. klem kunnen komen. Ik elk geval moet ik bij Gaudentia, die onge twijfeld is ingewijd in de zaak, voorzichtig aankloppen. Henry Busum copiëerde zijner zijds evenzoo de aanteekeningei> en legde toen het bladpapier weer op de plaats, waar hij het had weggenomen 's Avonds, toen alle commensalen waren uitgegaan, zat zijn zuster als gewoonlijk in haar kamer en borduurde. Ilenri had zich thans voor het ouder- wetsche ronde tafeltje een plaats gekozen op de harde leeren sofa en las in de courant. Hij wierp een steelschen blik op het ver-: drietig gezicht van zijn zuster en vroeg toen, haar scherp in het oog houdend Gaudenti, weet jij iels van zekeren Erich Reinkens Met een schok hief zij het hoofd op en wierp horen broeder een toornigen blik toe. Je hebt je het document toe geëigend en gelezen? zei ze met boos-trillende stem. Dat heb ik, antwoordde Henri. Dat is een gemeenheid, stoof zijn zuster op. Mogelijk wel, hernam Busum, maar mogelijk ook niet. Een zus ter moet zoo iets niet voor haar broeder geheim houden. Het kan voor ons beiden van groote be- teekenis zijn, dat ik dit blad papier gevonden heb. Gestolen heb, verbeterde juf frouw Busum. Dat voert tot ongewenschte, tot onzedelijke toestanden. Wat is er aan te doen? Er is maar één middel. Op kantoren geen meisjes. Ook op fabrieken den arbeid van meisjes zeer beperkt. Dan is er werk voor mannen, dan komen er krachten, die als dienst boden kunnen gaan. Daarmee zijn de huisgezinnen geholpen. En voor de meisjes is 't een zegen. enallespijsverterings- g stoornissen verdwij- nen onmiddellijk bij 't gebruik van Foster's Maagpillen, het aan- gename laxeermiddel. Verkrijgbaar a 0.65 per flacon. 9 Geestdriftige menschen. bij wien in korten tijd de barometer van be wondering de hoogte ingaat, hebben oogenblikken van groote zaligheid, die anderen niet kennen. Ze brengen poezie in het dorre leven en vormen een dankbaar pu bliek voor eene vergadering en zijn prettige gasten op een bruiloft. De geestdriftigen spannen de paar den uit en trekken het rijtuig, dragen, ik weet niet welke held, op de schouders. Daar zit kracht in de menschen en de geestdrift^heeft veel goeds tot stand gebracht. Niettemin schrijf ik hierboven blijft nuchter! Niet, dat de koude menschen, die nooit in vuur raken, en akelig zuiver rekenen, mijn vrienden zijn. Maar in onzen tijd is een nuchter verstand beslist noodig. Anders koopt ge u arm en zit gij na eenigen tijd met uw huis vol prullen en wel door de sluwe en verleidelijke reclame, die er wordt gemaakt. Ze is handig ze is menschkundig. ze is bestudeerd om den argeloozen mensch te vangen. De koopman heeft van zijn stand punt gelijk hij wil verkoopen of de menschen zijn waren noodig heb ben of niet hij wil verdienen en daarom maakt hij reclame. Maar tegenover deze reclame moet ge nuchter zijn, anders gaat ge om een paar broeksknoopen en komt met een Fordje thuis. Of ge wilt een das tegen uw verkoudheid, en koopt terloops een pelsjas en een electrische kachel. In hoofdzaak geldt dit voor de weelde-artikelen. De reclame tracht de menschen te betooveren, te hypnotiseeren, ze in hun macht te brengen, ze maak! ze wijs, dat het artikel nuttig, goed koop en weet ik wat al meer is. Ze heeft het knap stuk klaar gespeeld dat een gedeelte der mensch- heid thans op een stuk rubber zit te kauwen en zich verbeeldt, dat het goed voor mond en hersens is. Ze maakt je wijs, dat een soort pastilles helder verstand geeft, en dat je buitengewoon slim bent, als ge een honderd gulden betaalt, voor iets, dat ge niet noodig hebt. De teekeningen zijn goed uitge voerd en de mannen en vrouwen met hun lachend en tevreden gezicht op de advertentiepaginazetten u aan, hen toch vooral na te volgen en te koopen. Moet ge tegenover dit alles niet nuchter zijn er terdege van be Noem het zooals je wilt, maar antwoord mij openhartig, ik vraag niets uit louter nieuwsgierigheid. Jij bent in elk geval op de hoogte van de zaak, anders had je dat afschrift niet in je bezit. Wat weet de advocaat van den gezochte? Je wilt me een poets bakken, merkte juffrouw Busum achter dochtig op. Ik zeg je niets. Dan kun je een groot geluk voor ons beiden door jedwaashed laten verloren gaan, bracht Henri ernstig in het midden. Zeg je me niets, dan zal ik handelen op eigen gelegenheid. Gaudentia vreesde, dat haar broeder, zoo zij hem den waren stand der zaak verheelde, haar nog meer zou kunnen hinderen dan zoo zij het hem mededeelde. Nu, zei ze snel, met harde stem, luister dan. De advocaat Rembold houdt zich zeker een half jaar bezig met Braun's na latenschap, maar heeft nog niet het geringste spoor kunnen vin den. Hij is te Oslende en te Ham burg geweest, heeft aan Jan en alleman geschreven, maar de ge zochte schijnt als weggeblazen van de aarde. Rembold heeft me gezegd, dat ook duizend anderen in alle wereldstreken, die zich moeite gaven voor dezelfde zaak, niets hebben ontdekt. Hij is nu van meening, dat de man sinds lang tot stof en asch moet zijn vergaan. En dat is inderdaad het geval, wust zijn, dat de reclame brutaal is. Ze liegt met overtuiging, met een ernst en een nadruk, alsof ze het evangelie verkondigt. Ze stelt zich voor als een reddende engel, als een zuster van barmhartig heid, als de trouwe raadgeefster der menschen. Die zich door haar heeft laten verschalken heeft onnoodig veel pillen geslikt, worst gegeten, bonbons verorberd, zeep gekocht en kleeren gedragen. Zeker, handel moet zijn. Veel moet er gekocht worden en het is noodig, dat de zaken goed gaan. Vooral tegenwoordig is het te begrijpen, dat een Duitsche bisschop aanspoort thans liever te koopen dan nog uit te stellen. Maar, wanneer men ziet hoe vooral de luxe-artikelen worden aangeprezen, dan zal een verstandig mensch zich niet door de reclame laten verblin den. Ingezanïsn MsisdeeHsgsa. De vrouw werd zoo verstandig, dat zij haar kwalen en pijnen niet alleen aan haar sekse meer wijtzij werd er zich van bewust, dat de nieren de oorzaak kunnen zijn. In normalen staat kunnen deze teere organen den bloedstroom zuiver houden, maar op sommige tijden en bij het keeren der jaren kan hun taak te zwaar worden. Alleen ge zonde nieren kunnen deze volbrengen; bij tragere werking blijven urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden achter en raakt het gestel in de war. Daarom kan iedere vrouw de hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen noodig hebben om de verzwakte nieren te versterken en weer gezond te worden. Dit speciaal niermiddel wordt aanbevolen tegen rugpijn, urine- en blaaskwalen, rheumatische pijnen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn, duizeligheid, een vermoeid, zenuwachtig en afgemat gevoel en andere verschijnselen van nierzwakte. Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. fiacon 39 Enkele geneesmiddelen by veeziekte. In het algemeen is het zoo, dat men bij ziekte van een dier een vee arts roept. Maar al zijn wij zelf ziek, dan roepen we nog niet altijd dade lijk een dokter, omdat we in bepaalde gevallen een goed huismiddeltje heb ben, dat ons helpen kan. Zoo is het ook met onderstaande middelen Boosaardige kopziekte. Deze is te kennen aan hevige koorts, gesloten tranende oogen. Het hoornvlies is blauw-wit, de eetlust verdwenen. In het begin komt verstopping voor, later doorloop. Weldra ziet men miskleurige velletjes vermengd met stof uit de neus vloeien. In mond holte, scheede enz. ontstaan de wal gelijk uitziende zweren. De behande ling is als volgt Men besproeit het lichaam met een mengsel van 50 gram terpentijn-olie en 100 Gr. kamferspiritus en wrijft krachtig, Bij hevige koorts geve men 40 Gr. Kinine of antfibrine, een halve L. brandewijn en 3/4 L. de man is dood, sprak Henri met nadruk, en ik ben in het bezit van al zijn papieren. Zijn zuster maakte bij die woor den een zoo heftige beweging, dat het borduurraam omviel, stieteen zonderling snikkend-rochelend ge luid uit, en haar blond hoofd zonk achterover. Henri Busum staarde een oogen blik ontsteld naar het doodsbleek gelaat van zijn zuster, doch sprong toen op en greep de waterkaraf. Verwenschle vrouwenzenu wen, mompelde hij, alweer een flauwteZoodra de vrouwen voor een gewichtig moment slaan, dat niet een huwelijk is, weten zij niets beters te doen dan in onmacht te vallen. Hij sprenkelde zijn zuster water in het gezicht. Gaudentia kwam spoedig weder bij, richtte zich op, sloegde handen voor haar gezicht en bleef in die houding zitten. Hoor mij aan, ging Ilenri voort, komt tot je zelve, opdat je me goed moogt begrijpen. Ik wil met de papieren mij als den ver misten aanmelden. Ik geloof stel lig, dat mij de zet zal gelukken. Denk eens aan, Gaudentia twee millioen, twee millioen Wij gaan daarmee naar Amerika, waar prachtige steden zijn en heerlijke buitenplaatsen. Wij kunnen daar onbezorgd als koningen leven. Morgen reeds ga ik mij bij het gerecht aanmelden. die Uw ouden dag vergalt Met de jaren verzwakken onze adem halingsorganen. Kom ze te help wanneer het ademen moeilijker gr.at dr.n vroeger, wanneer Gij vlugger benauwd zijt. Ge kunt al die ongemakken bestrijden. Ge behoeft niet te hoesten, niet te kuchen, geen wanhopige pogingen te doen dat moeilijk op te lossen sl'jm kw/jt 'e -aken. Neem dadelijk Abdijsiroop- Docr cie bijzondere samenstelling voor U een aan gewezen middel. Bu^erqewoou verzach tend. slijmoplossend cn horstversterkend. Beroemd bij Hoest, Bronchitis, Astbtna. AKKER'Sj ..Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50. Fl. 2.75. Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bon'jr.ns (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop» water, in twee keeren biunen 4 uren. Ook kan men azijn-damp laten in ademen door een emmer onder den kop van het dier teplaaisen, waarin heet water en azijn gegoten is. De patiënt moet in ecu frissche tochtige ruimte staan, men geve hem voed zame drank en ook groenvoer en wortelen. In den laatste 1 tijd passen de veeartsen met succes vaak een inspuiting toe met r.rgent-coloida'.e. Ontsteking van het hartzakje. Deze wordt veroorzaakt doordat een vreemd voorwerp (spijker of naald) door de maagwand naa: of in het hartzakje gedrongen is. Vooral in groote steden komt dit voor, waar de koeien gevoerd worden met aard appelschillen, die lang* de huizen worden opgehaald door den schillen boer. Alleen wanneer het vojrwerp nog niet in het hartzakje is doorge drongen is genezing mogelijk en wel door aanwending van een sterk af voerend middel, nl. 25 Gr. braak wijnsteen, 30 Gr. maluwpoeder, en 250 Gr. glauberzout, in te geven binnen 3 uren, in 2 keeren telkens met 1 L. warm water. Men zet het dier voor hooger dan achter. Likziekte. Deze wordt \eroorzaakt door een te kort aan kalkzoutcn. Het dier likt en knaagt aan hout en stee- nen en zelfs aan de kleeren van zijti verzorger. Het laat het beste voeder soms liggen. Het vermagert spoedig en wordt ruw in het haar. We geven veel groenvoer, vooral groen klaver. Bovendien geve men een of tweemaal 's daags 1 theelepel tot 1 eetlepel basisch fosforzurc kalk over het gesneden voer. Op zand en veengronden late men een bemesting met thomasslakken niet achterwege. Beenbreek ziekte. Deze ziekte wordt veroorzaakt door dezelfde oorzaak als de vor ge ziekte. Ook hier is hetzelfde geneesmiddel toe te passen, maar men voorkome ze liever door reeds vroeg fosforzure voeder- kalk of vischmeel toe te passen. 10 -18 cents per half ons VOOR FIJNPROEVERS. ■jrcF ist en P Zijne zuster liet haar handen vallen en keek haar brueJor met haar groote oogen zoo lang aan, dat deze zich niet op zijn gemak begon te gevoelen. Vervoigens sprak zij kal.n Dat zal je niet doen, dat zou onverstandig, dal zou dom wezen. Nu het zoo met de zaken :s gesteld, zal je doen wat ik je zeg, of ik ga aanstonds naar dr. Rembold en deel hem mede: er is een be drieger komen opdagen, die zich voor den gezochte uitgeeft. Hij is mijn broeder, maar ik kan liet niet helpen, dat hij dal is Je weel, Henri, dat ik altijd doe wet ik zeg. Zoo, kom jij dan 'reis met je buitengewone wijsheid voor den dag, antwoordje Henri wreve- 'ig- Maak eerst de deur near de kamer van den doctor open, opdat we zekerheid hebben, niet beluis terd te worden, fluisterde Gaudentia. Henri stond op en deed zooals hem gezegd was Ik stel voorop, dat de papieren echt zijn, dat de man werkelijk dood is, en dat niemand weet. dat jij zijn papieren bezit, ving Gau dentia aan. Dat alles is volkomen in orde. Goed. Ik zou graag met d:\ Rembold trouwen en wil hem daarom een grooten dienst bewij zen. Hij weet niet, dat jij mijn broer bent; ik heb dut voor hem en voor iedereen geheim gehouden Wcrdt vervolgd.

Peel en Maas | 1930 | | pagina 5