Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. ontwikkeling. MANUFACTUREN j nöOöDEELIQSr/) i) MANUFACTUREN rVOORDEEÜGSm Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De Kippenhouderij up het platteland Volksontwikkeling Jonge Boeren, Venray. Provinciaal Nieuws ZATERDAG 20 DECEMBER 1930 Een en Vijftigste Jaargaas; No. 52 BLIJKEN TOCH HET NMAA BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENT1EN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7 ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van NttXA VAN ÜtëN MUNCKHOK VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 5 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Politieke Onze Bondsvergadering. De reglementen gereed. L>den van vertegenwoordigende lichamen en burgemeesters Het Politieke Advies. De R. K. Kiezersbond voor Lim- burg is op zijn veigadeting van 8 December gereed gekomen met een qewicntig wetk. Zijn statuten en huishoudelijk reglement 2ijn thans in overeenstemming gebracht met die van de R. K. Staatspartij. De Bondsvergadering .heelt de vele wijzigingsvoorstellen lang en breed besproken. Van de gelegenheid haar geboden, om de zaken nauw keurig te beschouwen, heeft de ver gadering een ruim gebruik gemaakt, wat overigens haat recht is. Maat nu is dit werk achter den rug en kan het bondsbestuur de a. s, Rto- vinciale Statenverkiezing beginnen voor te bereiden. DeKath. Kiesvereenigingen kunnen thans hun reglementen nog herzien om deze in overeenstemming te brengen met dat van de njksk.es- kringorganisatie. Waar dit met het oog op de gemeenteraadsverkiezing wenschelijk zou zijn, is het zaak, hiertoe spoedig over te gaan, opdat men nergens in deze meer admini stratieve beslommeringen hebbe, wanneer alle tijd aan verkiezingspro paganda moet worden besteed. De bondsvergadering heeft vast gehouden aan de grondslagen van het oude reglement. Een gelukkige oplossing vetkreeg de kwestie van de leden der verte genwoordigende lichamen en bur gemeesters als voorzitters der Kiesvereenigingen. Het is een oude kwestie. Ver schillende plaatselijke kiesvereenigin gen maakten jaren geleden leeds bepalingen, welke zulke personen als bestuurslid uitsloten. Op meerdere plaatsen moest men hierop terug komen, omdat de keuze te beperkt werd. Thans is de bepaling opgeno men, dat burgemeesters en leden van vertegenwoordigende lichamen bij een verkiezing tot voorzitter ten minste 2 3 der stemmen op zich veteenigd moeten hebben. In gemeenten, waar zu'k een persoon ongewenscht is, zal hij die groote meerderheid wel niet halen. En de plaatselijke Kiesvereenigingen kunnen in hun eigen reglementen nog verdere uitsluiting vastste len. Zoo is deze kwestie thans wel de wereld uit. Een andere aangelegenheid, die ook telkens weer terugkeerde, is het Politiek Advies. Bij elke reglements wijziging is dit onder de oogen gezien, maar even dikwijls bleef het gehandhaafd, al zijn de meeningen daarover zeer verdeeld. Dit was ook nu het geval. Ook in deze bondsvergadering ontmoette het Politiek Advies vele bezwaren. Hel is begrijpelijk Op zichzelf beschouwd, zonder de omstandighe den in aanmerking te nemen, waarin we leven, en de menschen, waarmee we te doen krijgen, is zulk een Politiek Advies iets ongewoons, een vreemd ding. 't Is een bewijs van een gebrek aan politieke ontwikke ling, zelfs politieke belangstelling, aan politiek evenwicht en inzicht, een bewijs van politieke argeloos heid echter niet minder. Maar het reglement moet nu een maal tekening houden niet met de menschen zoo als we ze graag zonden wenschen, maar zooals ze nu eenmaal zijn. Ten onrechte meenen velen, dat het Politiek Advies een' uitvinding is van den lateren tijd, toen de or ganisatie een grootere eenheid ging vormen. Inderdaad is het toen in onze reglementen voor de verkiezin gen van Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraad opgenomen. Maar het politiek advies heeft altijd bestaan. Toen het niet ge- reglemeteerd was, werd het alleen ongereglementeerd gegeven, door „Vele kiezers." „Vele oprechte kie zers," ..Vele kiezers uit bepaalde gemeenten" men kent het onder schrift der circulaires en advertentiëD uit vroegeren tijd maar ook mondeling, onder vier oogen, door „agenten" van allerlei candidaten, door candidaten zelve, door Jan en alleman. Een verkiezing is nu eenmaal een ding met verschillende kanten. Voor eerst een principieele kant, en dit is de mooiste we strijden voor ons katholiek beginsel. Laten we ons zooveel mogelijk doordringen van de beteekenis daarvan. Maar daarnaast heeft elke verkie zing ook persoonlijke kanten van candidaten en die het willen worden. We kunnen ons voorstellen, dat een candidaat zegt en meent ik geef me voor het beginsel en voor de behartiging vanjjhet algemeen belang; wil men mij, goed, wil men mij niet, men moet het weten Er 2ijn ook anderen, die bij het streven naar den zetel mede door eer zucht worden geleid zeker niet af' te keuren, wanneer deze een bedenke lijke hoogte niet overschrijdt. In dit laatste geval wordt wel eens een al te krachtige propaganda gevoerd voor zulke candidaturen. Daardoor bleven vele van die vroegere politieke adviezen en adviseurs hardnekkig bestaan. En zoo wordt een candi- datenlijst in de Kiesvereenigingen wel eens van buitengewone lengte. Vele kiezers weten daar nu een maal geen weg. En die weg wordt hun gewezen ook door het reglemen tair tot stand gekomen Politiek Advies, waaraan niet de cadidaten of hun agenten meewerken, maar de door het reglement daartoe uitge- noodigde, geschikte personen. Dat officieele Politiek Advies is ook goed om het evenwicht met al die andere adviezen te bewaren. Verder heeft het eenigen waarborg voor het verkrijgen eener goede katholieke candidatenlijst, waarmee de Kath. Kiezersbond in het vuur kan gaan. De Bondsvergadering heeft het Politiek Advies gehandhaafd. Maar ze heeft het verlangen geait, ora voor de toekomst de zaak nog eens onder de oogen te zien. Dit zal ge beuren Kr komt een commissie, welke de kwestie bestudeeren zal. Deze zal met voorstellen moeten komen om het Politiek Advies te handhaven, te beperken of af t; schaffen. Haar voorstellen zullen den ge wonen weg volgen. Ze zullen in de Kath, Kiesvereenigingen van Limburg behandeld worden en daarna zal er in het licht van de behandeling in de afdeelingen in de Bondsvergadering over worden beslist. Elk lid eener Kath. Kiesvereeni- ging zal er dus zijn meening over kunnen uitspreken en voorstellen kunnen doen. Intusschen zal bij de a.s. Staten verkiezing volgens het besluit der Bondsvergadering het Politiek Advies gegeven worden, zooals dit tot nu toe geschiedde. En dan na de. Kerstdagen, ernstig aan het verkiezingswerk, dat in het nieuwe jaar weldra een aanvang zal nemen. ROELAND. door jOS. BOSHOUWERS te LEN1 Vol luis eu propjes aiurde veereu. VRAAG Gaarne zou ik in Peel en Maas van u vernemen, hoe ik het gemakkelijkst de luis kwijt raak bij mijn kippen. Ik raapte dagelijks 80 a 90 eieren en nu is het in een week tijds terug geloopen tot onder de helft, en toch geen halsrui. De kammen zijn bleeker en kleiner ge worden. Ik nam er eens eene in de hand, om te zien of ze soms te zwaar waren. Maar, ze waren veel te licht. En toen ik goed keek zag ik bij den aars een groote menigte gele luizen heen en weer tippelen. Aan de veeren zaten propjes, erg vast, dicht bij de huid. Hoe kom ik nou het best van deze luis af Ik denk zeker, dat de leg daardoor veel minder is geworden, want ziek zijn ze niet, dat kan ik wel met zekerheid zeggen. Geen naam in de Peel en Maas s.v.pl. Uit X. ANTWOORD Als u dagelijks 80 a 90 eieren raapt hebt u wel een flink aantal kippen en zal het nog al wat werk kosten, om van de luizen plaag verlost te worden. Maar toch moec u daar niet tegen opzien, want dat zou u veel te veel eieren kosten. Want eene kip, die érg door luizen geplaagd wordt, heeft geen rust, vooral geen nachtrust en dat ver zwakt vlug. Ook gaat de eetlust weg. Vandaar de vermagering, die u constateerde. Wat moet er nu gebeuren We beginnen met de legnesten geheel uit te halen en met eene creoline-oplossing uit te boenen. Daarna brengen we er versch strooisel in. Van den bodem harken we zorg vuldig alle veeren, die tusschen het strooisel mochten liggen uit en bren gen deze buiten het bereik der hoenders. Dit is noodig. omdat er aan de uitgevallen veeren luizeneitjes kunnen zitten, al komt dat nu niet geregeld voor. Den mestzolder maken we even eens zorgvuldig schoon en dan gaan we later, als de kippen behandeld zijn, eens flink met de spuit door het hok en slaan letterlijk niets over. Eene oplossing van creoline of kerol is hiervooi zeer geschikt. De individueele behandeling der kippen is het meest werkzame deel en toch kunnen we daar niet buiten, als er propjes onder aan de aarjt- veeren zitten, want die propjes zijn eene dicht opeengehoopte verzame ling luizeneitjes of nesten, waar later weer jongen uit komen. Die propjes zitten rondom de aars- opening, onder aan de veeren, dicht bij de huid der kip. Dat is eene schitterende kweekplaats voor luizen, want het is er onzindelijk, warm en vochtig. Daar houden smerigerds van De veeren met de propjes moeten verwijderd worden, één voor één en later buiten het bereik der hoenders gebracht. Het is daarom het beste, 't hok pas te reinigen, als de kippen behandeld zijn. In de apotheek haalt u een Huil Perzisch insectenpoeder of wel Pul- vex en daar strooit u van tusschen de veeren van het achterlijf en wrijft dit poeder goed in tot de huid. Men zal dus met een paar man moeten zijn, om alles goed te kuanen doen. Hoe eerder u begint, hoe beter, want mogelijk zijn er nog verschei dene kippen, waar nog geen propjes zitten. Van dat bestrijdingspoed°;r strooit u ook in de legnesten, nadat deze haar beurt gehad hebben. Kunt u niet gauw aan het poeder komen op een dorp gaat dat niet zoo gemakkelijk dan is er nog een ander middel, nl. een klein beetje benzine in de vlakke hand en daar mede de aarsveeren flink bewrijven. Maar ook in dit geval is 't noodig. eerst de propjes weg te doen. De meeste kippen hebben wel een enkele huidluis. en dat hindert dan nog 'niet zoo veel, maar wel» wan neer de kip, wat men noemt, dik in de luis komt zitten. De kip wil zelf gaarne meehelpen, om het ongedierte op haar lichaam te bestrijden, als ze daar maar voor in de gelegenheid gesteld wordt. Ik bedoel, als ze eene goede ge legenheid krijgt, om een flink stofbad te nemen. Waar kippen dat niet kunnen, daar worden ze 't eerst door ongedierte bezocht. De roode luis, de bloedluis, komt alleen 's nachts op 't kippenlichaam, die kruipt op den dag in reten en spleten, vlak bij de slaapplaats, maar de gele, de z.g. lijfluis huist dag en nacht op de kip. Merselosche weg Luxorgebouw Dinsdag 23 December Prof. van Gestel O.P. Leuven (België) Onderwerp De taak der Vrouw Aanvang 8 uur precies. Toen de Voorzitter van de Jonge Boeren Oirlo om ruim half 8 de vergadering opende, was de Wilhel- minazaal, waar deze bijeenkomst werd gehouden, nagenoeg geheel bezet. Met een welkomswoord aan de besturen van de Verkoopvereeniging, van de Fok- en Controlevereeniging en bijzonder aan de spreker van dezen avond, Ir. Timmermans, kreeg deze het woord. Spreker leidde in het onderwerp teeltkeus bij rundvee en varkens. Waar de zorg voorgoede fokdieren in de eerste plaats noodig is om goede gebruiksdieren te hebben, paste deze voordracht dus wel bijzonder in de reeks, die dezen winter worden gehouden over Wat kan de boer doen in dezen tijd. Spreker maakte ons eerst duidelijk wat we onder teeltkeus moesten verstaan. Goede stamboekhouding, bij elkaar brengen van bij elkaar passende dieren en zoo mogelijk toepassen van familieteelt was hier voor noodig. Uit de afstammelingen kunnen we dan zien in hoeverre we ons doel bereikt hebben. Meer dan tot nu moet er gekeurd worden op afstammelingen, zoowel bij rundvee als varkens. Vervolgens ging spreker na hoe de melk ontstond. Hierbij bleek dat het vet op de hoeveelheid melk geen invloed had. wel het gehalte aan eiwitten, suikers en zouten. Bij de vererving van de factoren die hierop invloed hebben, spelen een rol het klierweefsel van 't uier, de afschei dingsproducten van inwendige klieren, bloedsomloop, spijsvertering, adem haling en zenuwstelsel. Tusschen exterieur en opbrengst is dan ook wel degelijk verband. Maar naast erfelijke factoren spelen ook niet- erfelijke uitwendige omstandigheden een rol. Dit bleek duidelijk uit een door de A.L.T.B. gecontroleerde boekhouding van twee bedrijven van 20 H.A., beide met evenveel melk- dieren. Hierbij gaf 't eene bedrijf f 1000 netto opbrengst meer dan het andere. Oorzaak was verkeerde voederrantsoenen. Spreker drong er dan ook sterk op aan, vooral te zorgen dat deze in orde waren. Behalve voeding, hebben ook opfok, verpleging groote invloed. Verder tijd van kalven, manier van melken, gezondheid en gemoedstoestand, weersgesteldheid. Op al die zaken beeft de veehouder dus te letten. Ook de melkcontrole bracht spreker nog eens naar voren. Aan de hand van cijfers verstrekt door Ir. Zuidema over koeien van de Fokvereeniging Meterik bleek, dat tusschen even oude dieren, met dezelfde lactatie perioden-verschillen voorkwamen van 100 en meer Kilo. Nu ging spreker over tot de be spreking van selectie bij varkens. In hoofdzaak gebeurt dit nog volgens model, wat ook goed is, maar aan gevuld moet worden met het keuren op afstammelingen. In dit verband wees spreker op het wegen van varkensbiggen als ze 28 dagen oud zijn. Dan moet er nog geselecteerd worden op slachtwaarde, waartoe stelselmatig opgezette proeven moeten worden genomen, 't Is dan ook toe te juichen, dat de L.L.T.B. dit op hare proefboerderij zal ter hand nemen. Op een gewone boerderij is dat niet goed mogelijk. Met de hoop voldoende materiaal te hebben bijeengebracht voor de op de gehuchten te houden praatavonden, besloot de spreker zijn leerzame lezing. Met een dankwoord aan allen, bijzonder aan Ir. Timmermans, sloot de Voorzitter op de gebruikelijke wijze. VENRAY. 20 December 1930 Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter kennis van be langhebbenden, dat de Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, bij beschikking van 5 December 1930, No. 1727, Afdeeling 3. Directie van den Land bouw, met ingang van 6 December 1930 heeft ingetrokken zijne be schikkingen van 19 September 1930, No. 1259, van 23 October 1930, No. 1433 en van 29 October 1930, No. 1481, voor zooveel daarbij werd verboden het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens naar den aaneengesloten krrng der provinciën Zeeland en Noordbrabant alsmede van het eiland van Dordrecht en van een deel der provincie Gelderland, met inbegrip der daarbij genoemde rivieren, zoodat het betreffende verbod derhalve blijft gehandhaafd ten aanzien der provincie Limburg. Venray, 15 December 1930. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Aanbesteding. Burgemeester en Wethouders van Venray zullen op Maandag 29 December a.s. des voormiddags half 12 ten Raadhuize publiek aanbeste den het bijbouwen van een school lokaal aan de bestaande school, met bijbehoorende werken ten behoeve der R.K. bijzondere school te Venray Oostrum. Aanwijzing ter plaa se om 10 uur voormiddag. Bestek en teekening ad. f 4.— waarvoor bij ongeschonden inlevering binnen twee dagen na de besteding f 2.zal worden terugbetaald zijn vanaf Maandag 22 December a.s. te bekomen ten kantore van Gemeen tewerken, Onder den Boog, alwaar tevens nadere inlichtingen worden verstrekt. Venray 17 December 1930. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. De praktijk blijft spreken Bertels" .Kunstkorrel" bevalt mij bij uitstek. De W. Leghorns zien er uitstekend uit en leggen de 20, waarvan 11 aan den 2en leg zijn, 10-13 eieren per dag, dit is een waarde van 1.20 - f 1.57J4- Ze eten per dag voor 27 cent Kunstkorrel. Den Haag, 26-11-'30 A. Nederhof Laan v. Meerdervoort 139 Bert els" .Kunstkorrel" voldoet bij uitstek. Mijn kippen konden eerst niet aan den leg komen; na gebruik van 2 weken Bertels' .Kunstkorrel" zijn reeds 19 aan den leg van 30 stuks, waarvan 4 kippen in 16 dagen 51 eieren legden, waarvan sommigen reeds 65 gr. wegenalles gecontroleerd op vainest controle A'dam, 29-11-'30. Floraweg 32. W. J.Beurts Mijn 87 jonge W. Leghorns leden aan been zwakte. Op aanraden van den dierenarts werd het ochtendvoeder en graan vervangen door Bertels' Kunstkorrel; de dieren genazen spoedig en leggen nu 66 en 67 eieren per dag. Amstelveen, 1-12-'30 H. Blommestein Waar niet verkrijgbaar, proef S Kilo t 1,20, postwissel Octr. 10 Staten. Let op Loodje en Label, er zijn namaaksels BERTELS' OLIEFABRIEKEN N.V. afd. Kunstkorrel. A'dam Tjjdelyke verlaging gascokes. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene ken nis, dat de prijzen der Gascokes tijdelijk worden verlaagd met ingang van 21 December a.s. en nader zijn vastgesteld als volgt Geklopte cokes f 0.90 per H.L. Grove cokes f 0.75 per H.L. Cokesgruis f 0.30 per H.L. Voor thuis brengen wordt f 0.15 per H.L. in rekening gebracht, boven 6 H.L. f 0.10 per H.L. Grove gascokes voor centrale verwarming bij afname van minstens 1000 Kg. f 15.50 afgehaald aan de fabriek. Venray 17 December 1930. De Burgemeester en Wethouders voornoemd. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Berging ry wielen. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat het verboden is rijwielen te plaatsen bij den ingang der Kerk, Onder den Boog. Dit geldt ook op Marktdagen. Venray 18 December 1930. De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. Huis te huur. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter kennis van be langhebbenden, dat de woning, eigendom van het bedrijf der Gas fabriek, thans bewoond door H. Clephas te huur komt. Gegadigden gelieven zich te wenden tot den Directeur der fabriek, die nadere inlichtingen verstrekt. Venray 17 December 1930. De Burgemeester eD Wethouders voornoemd O. VAN DE LOO. De Secretaris VAN HAAREN Levering Kerstboomen. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat aan de kweekerij aan het Roozendaal kerstboomen (fijnsparren) verkrijgbaar zijn tegen een prijs van f 0.40 a f 0.75 per stuk. De boompjes kunnen op Maandag 22 en Dinsdag 23 December a.s. ter plaatse worden afgehaald tusschen 1 en 4 uur namiddag tegen contante betaling. Ook kunnen boompjes te voren bij den Boschwachter N. Min, Merse- loscheweg 9 worden besteld en daar alsdan later worden afgehaald. Venray, 8 December 1930. De Burgemeester van Venray. O. VAN DE LOO. Bekendmaking. Inschrijving voor den dienstplicht. De Burgemeester der gemeente Venray herinnert dein 1912 geboren mannelijke personen aan hunne ver plichting om zich in de maand Janu ari a.s. ter inschrijving voor den dienstplicht aan te geven. Voor de inschrijving zal speciaal zitting worden gehouden op 6 Jan. tusschen 9 en 12 uur v.m. Hij, die vrijstelling wenscht wegens broederdienst of wegens het beklee- den van een geestelijk of mensch lievend ambt, behoort daartoe bij de aangifte aanvraag te doen. Hij, die vermoedelijk een andere reden van vrijstelling zal kunnen doen gelden, kan bij de aangifte ter inschrijving hiervan reeds mede- deeling doen. Voor nadere inlichtingen kan men zich ter Secretarie vervoegen. Venray 4 December 1930. De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO Oatwikkelingsavond te Venray in het Luxorgebouw. Op 23 December zal Pater van Gestel een Dominicaan op onze ont wikkelingsavonden het woord voeren over het onderwerp DE TAAK DER VROUW. Velen zullen den geleerden profes sor uit de Leuvensche Universiteits stad komen hooren, te meer daar hij niet alleen een geleerde maar ook groot redenaar is, die met enthou siasme zijn onderwerp weet te behan delen. Wij behoeven geen profeet te zijn. dunkt ons, om te voorzien dat het op Dinsdag 23 December zal stormen naar Luxor, waar wederom groote richtlijnen worden aangegeven in een zeer actueele kwestie, nl. „De Taak der Vrouw." De leiendekkersknecht Ch. D. viel Maandag door de gladheid van het dak van het Luxorgebouw. Geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Tot politieagent te Eindhoven werd benoemd de Heer Hub. van Kessel van hier. Maandag vertoefde Mej. S. van hier te Nijmegen. Aldaar had zij het ongeluk te vallen en een been te breken. Opname in het ziekenhuis bleek noodzakelijk. Ontvangen de nieuwste Kerst nummers in gramophone-platen en voordrachten. Gregoriaansche zang-platen opge nomen in de Kerk der Eerw. Paters alhier. H. CAMPS, Horlogerie. Onze dorpsgenoot the Rev. Father J. Kemps is benoemd tot Pas toor te Oberlin (Oakdale, Kinder van Elizabeth) in de staat Louisiana U. S. A. Amerika. Lourdes en de Zieken. Steeds grooter en grooter wordt het aantal pelgrims, dat ieder jaar optrekt naar het beroemde genade oord van Maria, naar het wereld bekende Lourdes. Wat de Lourder- pelgrims het meeste bijblijft, is de aanschouwing der ontelbare zieken, die onder de moeielijkste omstandig heden de groote reis hebben aan vaard om op die bevoorrechte plaats verlossing uit ofwel berusting in hun lijden door Maria's voorspraak af te- smeken. Vooral bij de Sacramentsprocessie ziet men een verzameling van men- scheljjk lijden en ellende Hier een groep blinden, die smeekend en luide de bede herhalen „Heer geef, dat ik zien moge Verder verlamden, wier slappe lede maten levenloos langs hun lichaam afhangentuberculoselijders, wier laatste levenssprank saamgetrokken is in hun glinsterende koortsoogen een ongelukkige moeder, die met benauwde spanning 't wezenloos ge zicht van haar kind gadeslaat, om te zien. of onder den zegen van het Allerheiligste niet een glimp van verstand als een zonnestraal door de wolken breken zalverder een nog jonge vrouw, het lichaam geheel misvormd door een enorm inwendig gezwel; een jongen van 19 jaar, handen en voeten weggevreten door een vreeselijke ziekte, hals en aange zicht met etterende wonden over dekt. een beeld van lijden en smart. En die smeekende vurige blikken naar Degene, die dat alles genezen kan die koortsige oogen waaruit geloof en hoop, maar ook gelaten beru> spreken, die uitgestrekte arme.;. j,u

Peel en Maas | 1930 | | pagina 1