10 10 St. Nicolaas-etalage is gereed Edah-reclame N. V. „EDAH Extra Reclame De Goed koop# Winkel Messen Speelgoederen, Luxe- en Lederwaren extra 10% KORTING geven! Jonge Boeren oi o ONZE o 10 BEZOEKT ONZE MAGAZIJNEN °",,SlizSZJ,;r"ï prima zwaar gevulde Coeos kamervegers 33 et Prima kwaliteit Straat bezems 35 et. Extra zware Straat bezems 40 ct. Pracht, blanke Rozijnen z. pit slechts 17 et p. pd. JJ ((SUMMIT" Lantaarns Binnenl. nieuws. Winterprogramma De wachtende Peel. Met is een sorteering als nooit teroren in als Damestasschen, Sigarenkokers, Portemonnaies, Portefeuilles, Toiletartikelen, Odeurs, Eau de Cologne's, Vulpenhouders, enz. waarop wij, om plaats te maken wegens verbouwing der zaak, trotsch de reeds ZEER LAAG gestelde prijzen, nog (iemengde berichten Bezoekt onze St. Nicoiaas-kamer Ziet onz< Etalages Telefoon 44 Orig. voor kippenhok- en stal- vei lichting Th. Pouwels Districts-Arbeidsbeurs Zaterdag 15 November 1930, No. 47. Do X. Eerste beeldtelegram. Een yoetbalpraatje. Valsehe munters te Amsterdam Inbraken en diefstallen. Taria. Wij zijn in de afgeloopen week in de gelegenheid geweest, het nieuwste technisch wonder met eigen oogen te beschouwen, de Do X. Wie gemeend had, dat de over winnaars in den wereldoorlog door hun geperfectionneerd systeem van bloedaftapping der overwonnenen, de kwestie der schuldvraag en, in verband daarmede, van de rechtma tigheid der handeling laten wij buiten beschouwing ook den geest van het Duitsche volk zouden dooden, moet toch wel ontgoocheld zijn. Hetgeen Duitschland immers in de laatste jaren alleen reeds op het gebied van aviatiek presteerde, deed ons zien, over hoe oneindig veel initiatief dit Germaansche volk nog beschikt. Met meer dan gewone belang stelling, zoo vermelden de kranten, wordt de tocht van de Do X. door de Engelschen en Franschen gevolgd en alle details van het voertuig worden uitvoerig beschreven,. Men verwacht nl. van deze vliegbooten buitengewone dingen. Straks, wanneer de boot naar de nieuwe wereld gaat, zal midden in den Atlantischen Oceaan worden overnacht en olie worden ingenomen. Een prestatie, die niet te onder schatten is. Italië wil niet achterblij ven de tweede vliegboot zal aan het land van Mussolini geleverd worden. Laten we nu maar hopen, dat de nieuwe uitvinding slechts werken des vredes zal dienen. Een novum voor Nederland was ook het eerste beeldtelegram, dat uit Ned. Indië ontvangen werd. Het is een verheugend verschijnsel dat ook Nederland zijn deel wil bijdra gen in de technische ontwikkeling, van dezen tijd. Als een dergelijke bijdrage is ook te beschouwen, dat de technische dienst van onze Rijkstelefoon er in slaagde om het vergaderen per telefoon mogelijk te maken. Alleen is men, bij zooveel tech nisch kunnen, een beetje teleurgesteld wanneer men weer leest van de vele onheilen, welke het hooge water in Nederland nog altijd kan veroorza ken. Het aantal overstroomingen was weer legio. Is het nu voor onze wereldberoem de waterbouwkundigen zoo vraagt men zich onwillekeurig af onmo gelijk, eens voor goed een einde te maken aan die jaarlijks terugkeerende moeilijkheden Wij erkennen gaarne van de technische zijde van het vraagstuk niet het minste verstand te hebben. Maar het wil er bij ons maar niet in, dat de oplossing van het vraag stuk onmogelijk is. Het zal wel geld. veel geld kosten. Evenwel zal het zijn nut afwerpen. De arbeids kracht is bovendien zeer goedkoop te krijgen. Er zijn zoovele werke- loozen. Maakt men van hun diensten gebruik, dan zal men wellicht meer uit moeten keeren dan thans. Maar ze verrichten dan in ieder geval productief werkde lanterfanterij houdt op en Nederland krijgt een stelsel dijken en een afwateringsys teem als nooit tevoren. De voetbalmatch van Nederland tegen Zwitserland is een teleurstel ling geworden met 6tegen3 bleven ons de Zwitsers de baas, Het is niet zoozeer het buitengewooe gopde Zwitsersche spel, dan wel het slechte Nederlandsche spel geweest, dat als de oorzaak der Nederlandsche ne derlaag is aan te merken. Intusschen wint Nederland geen enkele internationale voetbalmatch meer. En de Nederlandsche scri benten over voetbal amuseeren thans den lezervoetbalenthousiast met hunne vele, vele artikelen aangaande de oorzaken der inzinking. Ook wij hebben over deze mate rie gaarne eens een en ander te zeggen. Jaren lang hebben wij zelf gevoetbald en zijn daarom met een en ander op de hoogte. En wanneer wij dan ons oordeel uitspreken, dan kan dit niet anders zijn dan dat ons die inzinking volkomen koud kan laten. De voetbalsport heeft een geheel verkeerde richting ingeslagen, waarvan het gevolg is geweest, dat de tegenwoordige voetbalclubs, voor een belangrijk deel althans, absoluut niets met de lichamelijke en geeste lijke ontwikkeling der jeugd te maken hebben, of beter gezegd, evenveel als de kruidenier met de cultureel ontwikkeling der Aziatische volken. Ouders kunnen daarom op hun voetballende zoons nooit genoeg controle uitoefenen. Zij meenen van hen flinke, gezonde, krachtige kerels te maken, in staat in de wereld carrière te maken. En zij loopen de kans, instede dit te worden, te worden opgeleid tot niet veel meer dan publieke vermakelijkheid. De valsehe munterij dateert al vanaf het tijdstip, dat er voor het eerst munten werden geslagen. Zooals de historie ons leert, hebben zelfs vorsten, wanneer zij in geldverle genheid zaten, er zich bij herhaling aan schuldig gemaakt. Het is ook een verleidelijke, immers zeer winst gevende bezigheid. Alleen kan zulks althans in den tegenwoordigen tijd, natuurlijk onmogelijk worden geduld. Het zou een rare geschiedenis worden, wanneer men niet meer wist, of het geld, dat men ontving, echt was of niet. Nochthanshadden een paar heeren te Amsterdam, het voor hen weinig rendabele meubelmakersvak er aan gegeven en een nieuwe munt voor rijksdaalders opgericht. Gelukkig was hun een melkboer te slim af, en op diens aanwijzingen kon de Valsch- geld-centrale, een aparte politie-af- deeling, tot de arrestatie der beide booswichten overgaan. Intusschen"zijn diegenen, die van de valsehe rijksdaalders hebben, toch maar gedupeerd Aan inbraken en diefstallen was deze week ook weer geen gebrek. Zelfs drie op één dag (misschien nog wel meer). In Rotterdam werd een geldzieke vrouw, die haar- spaarpot je steeds bij zich droeg, en de ar beiders-coöperatie „Voorwaarts'' de dupe, in Blaricum de familie W.K. In Noord-Brabant schijnt het in dit opzicht bar te zijn, want het Tweede Kamerlid Schaepraan vroeg aan den minister van justitie, om meer politie in verband met de vele inbraken en roofovervallen. Door de besturen van de vereeni- gingen Jonge Boeren te Oostrum, Oirlo, Castenray en Merselo is be sloten dezen winter in bespreking te nemen het onderwerp Wat kan de boer doen in dezen crisis. In een vijftal voordrachten zal dit door bekwame sprekers voor de besturen en belangstellenden worden behandeld. Daarna wordt het ge sprokene verwerkt op de praat avonden in de verschillende gehuch ten. Woensdagavond werd hiermee een begin gemaakt. Dr. Droeseen leidde in het onderwerp „Richting der productie op kwaliteit". Spreker behandelde eerst de oorzaken van dezen cri>is. Veel heeft hiertoe mee gewerkt de overproductie, ontstaan door de meerdere ontwikkeling, de prijsdaling der stikstofmeststoffen, 't gebrek aan grond, dat voerde tot intensieve opvoering en het streven van verschillende landen, om zich wat betreft de voedselvoorziening van het buitenland onafhankelijk te maken. Als tweede oorzaak noemde spre ker het gemakkelijke vervoer, waar door afstanden geen rol meer spelen en de landbouwer met zijn producten concurreeren kan op de wereldmarkt. Ook de hoogere eischen die de consument stelt aan kwaliteit, heeft in deze, althans voor de grovere land- en tuinbouwproducten, mee gewerkt. Nu ging spreker na, wat te doen. Productie-beperking zooals dat in de industrie mogelijk is, kan in den landbouw moeilijk toegepast worden. Ook tegenover de toe nemende concurrentie kunnen we niet veel doen. Spreker is huiverig voor een tarievenoorlog, waarbij den boer zeker de dupe zal worden. Een onderhandelingstarief zou echter on getwijfeld een goed wapen kunnen zijn. Zoo komt de inleider tot de derde oorzaak de kwaliteitsverbetering. Hier zullen we vooral onze kracht moeten zoeken om de malaise door te komen. Denemarken, Canada en meer andere landen zijn hier ons ten voorbeeld. Deensche eieren, boter, bacon, Amerikaansch fruit, maken de hoogste prijzen, dank zij de kwaliteit, uniformiteit, goede sortee ring en verpakking. Hier is dat nog niet zooals het moet. Allereerst zorge men voor de goede rassen, zoowel bij landbouw als bij het vee. Proeven dienen opgezet, om deze te vinden, te vermeerderen. Voeding en verpleging van het melkvee, melk- behandeling moeten zoo worden, dat we daarmee een product krijgen, waarmee we elke concurrentie aan kunnen, 't Melkcontrole-station dat we naast de botercontrole krijgen, zal hier zeker toe bijdragen. Bij de bemesting moeten we er aan denken, dat vooral de kali de kwaliteit verhoogd. Wat onze boom gaarden betreft, kan er noch veel verbeterd worden, vooral wat betreft ziektebestrijding, sorteering en ver pakking. Daarnaast moet een goed opgezette reclame niet vergeten worden. Dit is weer werk voor onze organisaties, die meer nog dan in normale tijden, nu onmisbaar zijn. Zorgen we daarom deze in al hun pogingen om verbetering aan te brengen, te steunen. Door de landbouwuitvoerwet is de mogelijkheid geschapen, slechte producten, die onze goeden naam in het buitenland bederven, te weren. Zoo steunt ook de regeering het streven naar kwaliteits-verbetering. Met spanning zien we uit, wat de regeering verder doen zal. Laten wij echter onzerzijds alles doen wat we kunnen, dan zullen we met Gods hulp ook dezen crisis met goed resultaat te boven komen. De Voorzitter van de Jonge Boeren te Oostrum, die deze bijeenkomst leidde, dankte Dr. Droessen voor zijn leerzame en duidelijke uiteenzetting, wat door de vergadering met applaus onderstreept werd. Na regeling der praatavonden, waartoe hij allen nog eens aanspoorde en met de hoop, dat ook de volgende bijeenkomsten even talrijk bezocht zullen worden, sloot hij de vergadering op de ge bruikelijke wijze. III. Het is te prijzen, dat de groote Nederlandsche bladen zich gaan be moeien met de „wachtende Peel". Ja, ze wacht nog altijd op hulp. Er was eens vóór den grooten oorlog een tijdperk, dat mannen van moed, geestkracht en durf zich met de Peel bemoeiden. Overal in de randdorpen, die zoolang de doodenwacht gehou den hadden bij de in lethargie lig gende Peelschoone. kwam er he- weging. Het denkbeeld groeide, dat het een waar volksbelang was, om de Peel in haar geheel te gaan ont ginnen, zoowel voor werkverschaf fing als voor de algemeene voedsel voorziening. Peelbelang ontstond en telde dra 8000 leden. De regeering gaf gehoor aan den drang, om Oostbrabant te helpen. De groote wegen werden getrokken, de plaatsen voor de kanalen aangewezen, de spoorweg van 208 K.M., die alle dorpen zou verbinden, de Meierij met de Maas afgepaald en in kaart gebracht. Brabant juichteMaar helaas! De wereldoorlog sloeg de schoone plannen den bodem in, het schoone toekomstbeeld eener ont gonnen Peel met bloeiende dorpen vervaagde en verdween. Zal dat weer, met Regeeringssteun waarheid worden Daarbij ging Nederland het zooals het genoemd werd „bij uitstek na tionale werk" de Zuiderzee droog legging uitvoeren, dat nu zooveel schatten verslindt, dat er voor de arme Peel geen penning overschiet. Al het werk van die kloeke wer kers Van Beek, de beide Bongaerts, Jan Poels, Oscar v. d. Loo, Klaas Dilling, Mr. Deckers, van de ver schillende burgemeesters, van de N. B. D. S., van de S. S„ 't is alles verloren, ook dat der latere schrijvers, de Ingenieurs Deckers, Droesen en anderen, hoe mooi ook, is zonder perspectief, als er niet spoedig ver andering komt. Daarom juichen wij ook toe, dat de Nederlandsche pers haar afgezanten zendt, om de toe standen ter plaatse op te nemen en ze hare lezers voor oogen te voeren. Edoch zij moet 't niet ten kwade duiden, als het goed hart, dat wij de Peelontginning toedragen, er ons toe brengt, om hun op de afwijkingen te wijzen, die wij in hunne beschrij ving aantreffen. De Peel is een onbekend stuk Nederlandsch gebied, nog steeds in handen der verschillende gemeenten en enkele groote ontginners. Ze kan 01 Uitsluitend a contant. Aanbevelend, 264 Jacq. Coenen Houtacker s in drie jaar vruchtbaar gemaakt worden. Waarom doet men het niet Waarom laat de Regeering dit groote vraagstuk aan particuliere krachten over. Wanneer men de Peel ontsloot en doorsneedt met spoorwegen, aan sluitende aan het bestaande net, eenige kanalen trok om goedkoop vervoer te hebben, goede heerbanen aanlegde, om alles toegankelijk te maken, dan zou men eens zien, hoe Oost-Brabant opleefde, vooruitkwam. Nu gebeurt er niets, want dat hier en daar peuteren aan de Peel helpt niet, al praat men dan ook heel glorieus van de „ontsluiting" der Peel. Nu hebben wij nog volle reden om te spreken van de „wachtende Peel." De rainp te Alsdorf. Een aanslag? De opruimingswerken op de mijn Anna II te Alsdorf gaan geregeld door. Een der laatste dagen vond men onder het puin in de nabijheid van den vernielden schachttoren twee handen. De Directie der „Echweiler Berg- werksverein" neemt aan, dat onder de bovengrondsche puinhoopen nog drie lijken liggen, terwijl er rekening mede wordt gehouden, dat op de 460 meter verdieping, waar nog een zijgang van 600 M. lengte ingestort ligt, nog tien tot vijttien lijken zullen worden aangetroffen. Bij een poging om hier de zooveel besproken ben zol-locomotief op te graven, had andermaal een instorting plaats, waardoor het ondergrondsch op- ruimingswerk als levensgevaarlijk moet worden beschouwd. Daar het onderzoek door de des kundigen naar de oorzaak der ont ploffing tot dusverre slechts gering materiaal opleverde, wordt meer en meer verondersteld, dat een aanslag heeft plaats gehad. De Grubensicherheitkommission en het Oberbergamt hebben reeds 3 volle weken 'n nauwgezet en ver moeiend onderzoek ingesteld. Zondag j.l. was dit onderzoek slechts voor een dag onderbroken. Het terrein der ramp staat dag en nacht onder bewaking van de politie. Niemand dan die daartoe gerechtigd is, mag het terrein betreden, opdat geen enkel spoor dat zou kunnen leiden tot opheldering der catastrofe, zou worden verwijderd. Ernstige val. Op den Kerkradersteenweg te Kerkrade, werd bewusteloos langs den weg gevonden de mijnwerker H. In het ziekenhuis werd gecon stateerd, dat H. een zware schedel breuk had bekomen. De oorzaak kon nog niet worden opgehelderd. Pastoor J. Gitmans te Baexem 25 jaar Pastoor. Op 18 November a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de ZeerEerw. Heer J. Gitmans tot pastoor benoemd werd, eerst te Ittervoort, vervolgens als zoodanig te Baexem. De Z.Ew. Heer J, Gitmans werd geboren te Tegelen 1 Januari 1858. Na zijne studies aan de beide Se minaria van het Bisdom voltooid te hebben, werd hij te Roermond tot priester gewijd 21 Maart 1885. Achtereenvolgens was Z.E. als kapelaan werkzaam te Blerick, al waar hij de nog heden bestaande en zeer bloeiende zangvereeniging „Or pheus" oprichtte vervolgens te Venray, Neer en Ospel, totdat in 1905 zijn benoeming volgde tot pastoor te Ittervoort, Op 3 Januari 1911 volgde zijn benoeming tot pastoor te Baexem. Z.E. is een coursgenoot van Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond. Inlandscli graan onverkoopbaar. De vereeniging van commission- nairs in granen in de provincie Groningen heeft een noodkreet laten hooren in een telegram aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, waarin zij erop wijst, dat de inlandsche granen aan de beurs den laatsten tijd onverkoop baar zijn, waarom zij den minister verzoekt maatregelen te willen nemen, welke den afzet van granen in de toekomst kunnen bevorderen. Een vermakelijke geschiedenis. In een dorp onder den rook van Roermond heeft zich dezer dagen het volgende afgespeeld Man en vrouw zijn in hun tuin bezig met het tellen der peren op hun leiboomen tegen den zuidelijken muurgevel. Hij telt er 44, zij maar 40. Over dit verschil in het tellen ontspint zich een vrij heftig verschil van meening. Den volgenden morgen wil hij het aantal peren nog eens precies vast stellen. Doch dit hoefde niet, ze waren verdwenen. De plukker had een briefje aan een der boomen ge spijkerd met de mededeeling: „De vrouw had gelijk, het waren er 40." Hiermede deel ik mijne geachte clientèle van Venray en omgeving mede dat de Si. Nicolaas-kamer en C?, Etalage gereed is met Rozenkransen. Kerkboeken Religieuze en Luxe Beelden Alpacca- en Nikkelwaren School- en Schrijfbehoeften Eau de CulogtTé^rl 1, Boldoot Tabakspotten Gangspiegels Wandboiden Serviezen, Wasch- en Keukenstellen Spiegels, Schilderijen Rookersartikelen Parfums en Zeepen Vraagt Daalderop's Tin| Ned. Fabrikaat SPEELGOEDEREN als LUXE-ARTIKELEN van di'en aard, dat er voor iedereen wat te vinden is. Koopt vroegtijdig Uwe St. Nicolaasgeschenken, nu is er nog ruime keuze. H. H. Winkeliers en Wederverkoopers extra rabat. Beleefd tot een bezoek uitnoodigend, 2225| DEZE WEEK Wij vragen en bezorgen zonder prijsverhooging. TELEFOON 31 prijs f 16.50 met benoodigde reserve- deelen, 3 gloeikousjes en gebruiksaanw. Fatersslraat Q. fijne Suikerbeestjes per half pond - Zv CT. Fondant Borstplaat mm per half pond LL Cl. Extra fijne Speculaas Q/\ bus 3 pond U Cl. (bus niet inbegrepen) Fijne Koek Dinant taai <3^ met suiker per pond 3U Cl. Qhocoladebeestjes, fijne Koeken doozen Bonbons enz. Hofstraat 8 23 Kantoor geopend van 9 tot 1 ut Worden gevraagd: 22 boerendienstmeiden 3 bakkersleerlingen 5 burgerdienstmeiden 1 huishoudster voor dadelijk 4 jongens van 14 tot 18 jaar voor boerenwerk 1 reiziger manufacturen 1 boerenjongen kunnende melken 1 schaapherder voor Overloon 5 boerenknechten voor Paschen 2 huishoudsters voor geestelijken 3 nette werkmeisjes voor dadelijk 1 keukenmeid en een meisje 16 jaar voor dadelijk 1 werkmeisje voor halve dagen. 1 burgerdienstmeid 15 j. Wanssum 1 kantoorbediende Bieden zich aan 1 werkmeisje 2 burgerdienstmeisjes 3 timmerlieden Losse arbeiders 3 metselaars 1 leerling timmerman 2 stucadoors 3 opperlieden 2 bakkersknechten. 1 boerenknecht 16 jaar 1 burgerdienstmeid voor huish. 1 burgerdienstmeid voor dadelijk 1 2e bakkersknecht 22 steenfabrieksarbeiders 1 paardenknecht voor dadelijk 8 boerenknechten voor dadelijk 1 burgerdienstmeisje voor dadelijk 1 boomsnoeier 1 bakkersknecht 8 jaar a. h. vak

Peel en Maas | 1930 | | pagina 7