Bij Ruwe Handen Purol lL:4 De maag Land- en tuinbouw Um Zenuwen rufn Gemengde Berichten voet- en tastbaar zijn. kunnen moei lijk geloochend worden Het is op je leven gemunt, jonge Middenstanders Met vereende krachten kunt ge den vijand of de vijanden weerstaan. Niemand mag ontbreken. Daarom vereenigt en organiseert u. Wordt sterk door je organisatie. In de vereeniging moet ge den vijand of liever tegenstander leeren kennen; zijn kracht leeren meten daar moet ge de wapens leeren smeden, waarmede ge hem zult be strijden. Jonge nog niet georganiseerde Middenstanders, sluit je bij je kameraden aan. Zij hebben je noodig als brood. Zij kunnen niet buiten je, hun krachten schieten te kort. De maag is een zak met twee openingen. Door de eene komt het voedsel in, door de andere gaat het uit. Zonder maag is het nu eenmaal onmogelijk, het leven te houden. Het opgenomen voedsel moet er nood zakelijk eenige veranderingen in ondergaan, zonder welke het lichaam nu eenmaal niet kan bestaan. Het voedsel bestaat uit verschil lende bestanddeelen, zocals water, eiwitstoffen, zetmeelstoffen. vetten en zouten. Die bestanddeelen moeten in zoodanigen toestand gebracht worden, dat ze oplosbaar zijn en in het bloed kunnen opgenomen wor den. Sommige zijn reeds in oplos baren toestand, maar een groot deel moet nog de werking van eenige spijsverteringssappen ondergaan. De maaq heeft hierbij een belangrijke functie te verrichten. Het opgenomen voedsel wordt in den mond fijngekauwd. Door de beweging der kaken komen de speekselklieren in beweging, waardoor het speeksel zich met het voedsel vermengd. Dit vocht heeft de eigen schap, om zetmeelstoffen om te zetten in suiker, die oplosbaar is. Nu komt de spijsbrok, met speek sel en mondslijm vermengd, door een slikbeweging in den slokdarm. Hierin liggen kringspieren, die door de prikkeling van het ingeslikte voedsel vanzelf beginnen te werken en het boeltje naar beneden schuiven. Vooral bij te gulzig eten kan men die uitwerking aan den lijve onder vinden. De slokdarm stort den inhoud in een zak, de maag. Deze is in gevul- den toestand ongeveer zoo groot als een hoofd, alleen wat langer en smaller. Door de samentrekking van den maagwand raakt de spijsbrok in voortdurende beweging en wordt ze goed met de afgescheiden sappen vermengd. De maagwand bestaat namelijk uit een dubbele spierlaag.In de eene laag loopen de spieren in de lengte, in de andere in de breedte, terwijl er ook nog spieren in schuine rich ting loopen. Door de samentrekking dezer verschillende spieren ontstaat een beweging, die we kunnen ver gelijken met een kneedmachine, waar bij meel en vocht goed worden vermengd en tevens worden voort bewogen. De binnenwand van de maag be staat uit een dik slijmvlies, waarin een groote hoeveelheid maagklieren zitten. Deze scheiden bij die bewe ging het maagsap af. Het maagsap bevat o.a. twee werkzame bestanddeelen, .pepsine en zoutzuur. Pepsine heeft de eigenschap, het eiwit om het voedsel om te zetten in oplosbare bestanddeelen. Eiwit zit veel in eieren, kaas, visch, rood vleesch, erwten, boonen en melk. Het dient in 't lichaam vooral tot vorming van spieren (het roode vleesch), en is een bestanddeel van het bloed en de spijsverteringssappen. Zonder de werking van de pepsine zou van dit alles weinig terecht komen. Zoutzuur helpt de voedselzouten oplossen, die noodig zijn o.a. voor de vorming van het beendergesiel. Door de werking van het maag sap wordt het voedsel fijn verdeeld en is tot een dunne brij geworden. Deze wordt door de samentrekking der maag naar de tweede opening gedreven. Deze uitgang die door een cringspier kan worden afgesloten, opent zich geleidelijk voor de zeer dun geworden maaginhoud en zoo komt deze in de darmen. Hier komt het voedsel nog in verbinding met eenige sappen, zooals de gal, die voor de verdeeling van het vet zorgt, en het al-vleescbsap en darmsap, die de heele boel nog eens onderhanden nemen en nu is het voedsel in zoo danigen toestand gebracht, dat het door den poreuzen darmwand kan dringen en in de bloedbaan terecht komt. Uit dit alles blijkt duidelijk, welk een belangrijke taak aan de "maag is opgedragen. Het is zaak, dat ding goed in eere te houden want als ze coppig wordt, ondervinden we er dadelijk de nadeelige werking van. Nu is het een feit, dat vele maag stoornissen dikwijls door eigen schuld ontstaan. Een nieuwe jas of kleed wordt met alle mogelijke zorg behandeld, om het zoo lang mogelijk netjes te houden. Maar met de maag neemt men het zoo nauw niet. Men stopt maar alles in waar men trek in heeft en dan krijgt ze een boel wetk te verzetten, dat boven haar krach ten gaat en dan loopt de zaak ver keerd. Laten wij in de eerste plaats zor gen, dat het eten goed en smakelijk bereid wordt. De Russische geleerde Pavloff wist door een operatie bij een hond het maagsap op te vangen en ondervond, dat het zich in over vloedige hoeveelheid reeds afscheidde als men het dier 'n stuk vleesch voorhield. Ook kan hij het zien van een hartig brokje ons het water al den mond komen. Een bewijs, dat smakelijk eten de afscheiding der lichaamssappen bevordert. In de tweede plaats moet het voedsel in den mond goed fijnge kauwd worden. De tanden zijn eigenlijk de molensteenen, die het voedsel moeten fijnmalen. Dat is niet het werk van den bakker. Bij niet voldoende gekauwd voedsel of bij te gulzig eten wordt de maag voor een taak gesteld, waardoor ze eigenlijk niet ingericht is. In de derde plaats moet men zorgen, om te eten op gerégelde tijden, en dan kan men zijn buikje vol stoppen. Nu en dan moet de maag tot rust komen. Wordt ze dan weer gevuld, dan ondervindt de maagwand een groote prikkel, met als gevolg veel sapalscheiding én een goede verteerbaarheid. Dat is beter dan dikwijls te eten in kleine hoeveelheden. Ofwel de maag moet niet in orde zijn, dan is een andere behandeling noodig. In de vierde plaats mag de maag ook niet zoo overvuld worden, dat men er last, van heeft. Dit kan gebeuren door te veel eten of door het verzwelgen van groote hoeveel heden Limburgsch bier, Münchener en Pilz werken in dit opzicht precies hetzelfde. Daardoor neemt de maag een te grooten omvang aan, de maagprik keling vermindert en de boel loopt mis. Een mensch heeft nu eenmaal geen koemaag. Deze kan enorme hoeveel heden voer verslinden. Dat voedsel komt echter eerst in een groote reserveketel. Vandaar komt het weer in brokken in den mond terecht, waar het fijngekauwd wordt en eerst drie afdeelingen moet passeeren, eer het in de eigenlijke maag aanlandt. Ziek zijn is niet gezond. Als de maag niet in orde is, voelt men zich ook ongesteld. Een boer meent dan, dat een flesch wijn het geneesmiddel Ik zond het geld, het werd ook afgehaald doch in plaats dat mijn vrouw terugkwam, kreeg ik van haar een kort briefje, behel zende Wij zouden elkander niet kunnen verstaan, onze hereeniging zou spoedig voeder tot onaange naamheden leiden. En na langen rijp overleg had zij dus besloten, met haar zoon alleen te blijven. Van dat tijdstip af zijn mijn vrouw en mijn zoon verdwenen gebleven. Zoodra het mij mogelijk was geworden, ging ik zelf naar New- York, en stelde daar nasporingen in het werk. Eindelijk ontdekte ik, dat mijne vrouw haar eigen familienaam, dien van Marie Reinkens, weer had aangenomen en met mijn zoon naar Duitsch- land was afgereisd. De sporen van die reis voerden naar Keulen. Met deze navorschingen waren twee jaren voorbijgegaan. Te Keulen vernam ik dat eene vrouw, die in een Amerikaansche pas als Marie Reinkens was ingeschreven, met een zoon van circa elf jaren, in den pas Erich Reinkens genoemd, naar Parijs was afgereisd. Ik be gaf mij alsnu naar Parijs, doch hier bleven alle nasporingen ver- geefsch. Eindelijk kwam mij toevallig ter oore, dat een in behoeftige omstandigheden levende vrouw, Louise Reinkens genaamd, te Oslende was gestorven, eenige maanden nadat haar veertien jaren oude zoon haar ontloopen is, een burger zoekt zijn heil in botermelk. Beide dingen zijn niet slecht, als ze op de juiste manier gebruikt worden. Er kunnen zich allerlei maagstoor nissen voordoen, dikwijls veroor zaakt door eigen schuld, maar ook vaak voortspruitend, uit zwakke jesteldheid of te weinig beweging. De een heeft last van verstopping, een ander van maagkrampen een derde van maagzenuwen, een vierde van verzuring en oprispingen, enz. Men voelt zich moe en lusteloos en elke prikkel tot arbeid en levenslust ontbreekt. Dan zoekt de een zijn kracht in een stevige borrel, een ander in sterk gekruide spijs of andere prikkelende stoffen. En dit blijken dan vaak even zoo vele lap middelen, die de kwaal eer vererge ren dan verbeteren. De beste raad, die in al deze ge vallen gegeven kan worden, is Ga naar den dokter en volg zijn raad nauwkeurig op. N.K. J. H. D. en als scheepsjongen naar Londen gevloden was. De vrouw riep hierbij de hulp der politie in, en zoodoende kreeg ik kennis van het geval. Verdere nasporingen schon ken mij de zekerheid, dat deze vrouw en haar zoon mijne echtge- noote en mijn Erich geweest zijn, ofschoon mijne vrouw niet Louise maar Marie heette, alle nadere gegevens toch, die ik kon verzame len de beschrijving van haar uiterlijk, haar gelaat, haar manie ren en verder de aan de menschen, bij wie zij inwoonde, gedane ver klaring, dat zij anders heette, doch zich van haar man had ge scheiden, de leeftijd van haar zoon, de New-Yorksche legitimatie stukken, mijne onbeantwoord gebleven oproepingen, al deze omstandigheden en nog andere stelden het buiten allen twijfel, dat de bewuste Louise Reinkens mjjne vrouw is geweest. Waar schijnlijk heeft zij slechts haar voornaam veranderd met het doel, om niet door mij te worden ge vonden. Ik ging nu te Londen mijn zoon zoeken, maar vond geen spoor van den vluchteling, daar zulke gevallen van knapen, die van hun familie wegloopen, om naar zee te gaan, zich herhaaldelijk voor doen. Ik heb ook verder met alle middelen, die mij ten dienste stonden, nasporingen gedaan naar mijn zoon zonder het geringste te kunnen ontdekken, dat mij op De Landbouwtelling 1930 Zagen we in de vorige artikeltjes aan dit onderwerp gewijd, welke de uitkomsten waren van de landbouw telling 1930 voor den tuinbouw en voor de grootere landbouw-huis- dieren, we willen ze thans eens na gaan voor de kleinere huisdieren. Over de schapen schreven we reeds een vorige keer. Wanneer we nu de cijfers der geiten eens bezien, dan treft ons de groote teruggang over de heele linie van het aantal geiten. Sinds 1921 is het aantal geiten met meer dan de helft afgenomen. En dat terwijl de geitenstamboeken meer moeite dan ooit te voren doen om het geitenras te verbeteren. Hoe komt dat zoo Een mooie vraag voor de stam- boekbesturen om die te beantwoor den. Mogelijk schuilt de oorzaak mede hierin, dat de levensstandaard ook van den landarbeider in de laatste jaren zooveel omhoog is ge gaan, dat men in dien stand van geitenhouderij niet meer wil weten. Opmerkelijk is het in elk geval wel. Dan komen we aan de varkens. Het aantal varkens is regelmatig stijgend. Van 1.259.844 in 1910 is het geklommen tot 1.519,24-5 in 1921 tot 1.990.000 in 1930. Dat is dus het aantal van bijna 2 millioen. Een kolossaal getal En uit dit getal blijkt wel heel duidelijk het groote belang, dat onze Nederlandsche landbouw heeft bij een goede varkensmarkt. Wordt toch per varken maar een gulden minder ontvangen, dan is dit voor een heel jaar reeds twee mil lioen gulden minder in kas. Toch een niet te verwaarloozen sommetje. Over de geheele linie heeft een stijging plaats gehad, behalve Zeeland. Dit is juist de provincie vanwaar het minst geëxporteerd wordt. We willen hopen, dat de prijs der varkens nog lang goed blijft, hoewel we reeds berichten lezen van „dumping" der varkensprijzen door Duitschland. Te hopen is dat niet, daar er dan eerst in ons land groote stroppen zullen moeten vallen, eer dat de varkensstapel zoo verminderd is, dat dit een merkbaren invloed heeft op de buitenlandsche markt. Dat het aantal kippen de laatste jaren geweldig is toegenomen, dat wisten we wel. Maar dat die toe name zoo groot was, als ons de officieele cijfers thans leeren, dat hebben velen niet geweten. In 1910 bedroeg het aantal kippen 9.777.962, in 1921 was het gedaald tot 9.660.799, terwijl in 1930 het aantal bedroeg 24.335.000 oftewel ruim vier en twintig millioen. Het zou wel eens aardig zijn aan de hand van dit getal becijferingen te gaan maken, om te zien van welken invloed het opvoeren van de pro ductie is, van welken invloed het opvoeren van de winterproductie is, zoowel op het aantal eieren, als op de bruto ontvangst. Bovendien is hierbij niet gerekend het aantal kippen, dat in de steden wordt gehouden. Telt men dit erbij, dan zal men niet ver van de 25 millioen afblijven. Al wordt er per kip maar een gulden verdiend, dan is dit voor het heele land toch een verdienste van 25 millioen. Dat is dus een bedrijf, dat meespreken mag de verschillende takken van be staan. Het aantal eenden dat gehouden wordt, valt in het niet, bij het aantal kippen. We zoudeu zoo zeggen, dat er in ons waterlandje wel meer dan 657.600 eenden gehouden konden worden. We herinneren ons enkele jaren geleden een aantal enthousiaste artikelen gelezen te hebben over de fokkerij van Spreeuwkop eenden, en dat die artikelen niet zonder invloed op deze fokkerij zijn geweest. Nu blijkt toch, dat die teelt weinig te beteekenen heeft voor het overgroote deel van ons land. Van die 657.600 eenden worden er n.l. in N.-Holland en Gelderland samen reeds meer dan vierhonderd duizend gehouden zoodat er voor de overige 9 provinciën nietzooveel overblijven. Het aantal korven en kasten bijen is eveneens afnemend. Nu is wellicht 1930 geen al te best jaar geweest voor de telling van het aantal vol ken, maar wanneer de indruk, die de totalen op ons maken juist is, dan zal het tijd worden voor de Nederlandsche tuinders en speciaal voor de ooftkweekers meer dan tot nu toe aan de bijenhouderij te gaan doen. Immers is onomstootelijk vast komen te staan dat de bijen een bijzonder goeden invloed hebben op de vruchtzetting van de ooftboomen. Het aantal korven en kasten bedroeg in 1930, 84800 tegen 93.637 in '21. Ook de Oostersche vrouw weet 4 dat Purol de huid gaaf en gezond maakt en bovendien fluweelzacht. 906—17 Van een verstandlgen Mldde "tander. Zij waren van hun trouwen af buren geweest. De een was in de nieuwe buurt een bakkerij begonnen terwijl de ander een groentezaak had geopend. Met veel moeite en door hard werken gingen de zaken niet slecht, zoodat er alle kans was, dat ze in het leven vooruit zouden komen. In hoeveel dingen de buren echter overeenkwamen, in groei, in eerlijk heid en nauwgezette bediening der klanten, in één ding verschilden ze toch. En dat was de vraag omtrent de levensvoorziening in de toekomst. De bakker meende dat niets ging boven ZELF sparen, om uit dat bespaarde kapitaaltje zij het een- voudig te kunnen leven. Hij wenschte het risico van het leven menschelijkerwijze gesproken dan zelf te dragen. De groenteman dacht er anders over. Hoezeer ook voorstander van het op rechtmatige wijze vergaren van appeltjes voor den dorst, toch meende hij dat de levensomstandig heden in de toekomst zóó konden veranderen dat van overhouden geen spiake meer kon zijn dat men aan gewezen was op het gemeenschap pelijk dragen van het risico. Hij I was van de zegeningen, van de beteekenis van het verzekeringswezen, diep overtuigd. En hij bracht zulks in practijk ook door het voor zich en voor zijn vrouw sluiten van een Rijkspensioenverzekering. En nu het vervolg van het ver haal Jaren zijn vervlogen. 't Liep niet steeds voor den wind, noch bij den bakker, noch bij den groenteman. Behalve dat er een hevige concurrentie opkwam, waar door de bestaansmogelijkheden ernstig verminderden, deed ook ziekte haar intrede in de gezinnen. En ziekte bracht mee meerdere finantieele zorg. Het zuinig bespaarde kapitaaltje van den bakker teerde niet alleen in, maar van sparen was geen sprake meer, hoe graag men het ook zou willen. Ook de groenteman ontkwam niet aan de finantieele zorgen. Ook bij hem was van "sparen geen sprake. Maar toch, de premie voor de loopende verzekeringen betrek kelijk een klein bedrag, omdat de afsluiting op jongen leeftijd was geschied de premie voor de loopende verzekeringen kon betaald worden. Thans zijn de vrouwen allebei weduwe, helaas te vroeg. Doch haar maatschappelijke positie verschilt. Immers de vrouw van den bakker moet door zeer hard werken en met vreemd personeel het hoofd boven water houden. De zorgen stapelen zich op. De vrouw van den groenteboer heeft, toen haar man op 50-jarigen leeftijd kwam te overlijden, ontvan gen een uitkeering bij overlijden van f 100. b. aan terugbetaling van gestorte premiën f 1300,53 een levenslang weduwe-pen sioen van f 520.per jaar. Vooral dat weduwe-pensioen, levenslang, is haar een zeer belang rijke steun. Zouden we niet allen haar man verstandig achten toen hij op 28- jarigen leeftijd voor zich zelve een pensioenverzekering (met beding van premierestitutie) sloot van f 10.— per week op 65-jarigen leeftijd en daarnaast zijn vrouw (oud 26 jaar), een weduwerente verzekerde van f 10.— per week. Hij had ook een verzekering kun nen sluiten voor hem en zijn vrouw van f 20.— per week. Evenwel, hij deed het niet, hij was verstandig dat ging immers boven zijn draag kracht. lok. Zaterj u L. u» het spoor van den verdwenene bracht. Toch zegt mij een inwen dige stem, dat mijn zoon nog leeft, en daarom heb ik de hierboven onder no. 5 voorkomende bepalin gen getroffen. Wellicht is een ander gelukkiger in deze zaak dan ik. De eenige wensch dien ik nog koester, is, dat mijn zoon eenmaal de vruchten geniete van mijn rusteloozen arbeid en zoodoende niet gedwongen worde, de edele goederen, die het leven aanbiedt, van het verdienen van geld afhan kelijk te moeten maken. Het on geluk zijns vaders moge de grond zijn, waarop zijn geluk wordt opgebouwd. Zóó luidde de tekst der korte mededeelingen in het testament, waardoor de oude Braun zijn laatsten wil toelichtte en recht vaardigde. Uit die nuchtere schets der feiten spraken kommer en verdriet, en zeer weinig vertrouwen Deze stemming deelde zich ook mede aan den elke syllabe van het geschrevene in zichopnemen- den jongen advocaat. Ben je nu voldoende afge koeld? vroeg de griffier glim lachend. Wel erg, maarniet volkomen. Voor het geval dat de zoon nog in leven is, bestaat steeds de mogelijkheid hem te vinden. Ja, voor het geval dat hij nog in leven is, antwoordde de griffier. Daar zit 't'm! Leefde hij inderdaad nog, dan ware hij al sinds lang komen opdagen. Bedenk eens twee millioen gulden, Otto twee millioen, en ondanks alles wat werd aangewend verschijnt de erfgenaam niet. De bijgeval nog levende moeder laat evenmin iets van zich hooren, nadat we, om ook deze op te sporen, tot in meest afgelegen landen der aarde oproepingen hebben laten doen Geloof me, Otto, die twee hebben al sinds geruimen lijd den kraaien- marsch geblazen. Deze indruk deed de aanvanke lijke blijde hoop van den jeugdigen advocaat nog meer verflauwen. De zaak scheen inderdaad bitter weinig te beloven, wijl door den vader en anderen, kloeke en in zulke zaken ervaren lieden, zoo mede van overheidswege, al wat bij mogelijkheid kon geschieden was gedaan, om den erfgenaam op te sporen. Alles was vergeefsch geweest. Zou dit thans na zoo langen tijd wel kunnen gelukken aan hem, een volkomen onkundige in de practijk Hoogstwaarschijnlijk was de moeder dood, en lag de gezochte erfgenaam reed* sinds jaren ergens in de vijf werelddeelen der aarde onder den grond. Op dat oogenblik viel een helle lichtstraal der naar het westen neigende zon door de spleet tus- schen twee huizen aan de overzijde I op het papier, dat de advocaat nog worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijohardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog Jongens vermist. Sedert enkele dagen wordt te Sittard uit het gesticht voor verlaten kinderen in de Knollenberg een drietal knapen van negen jaar ver mist. Noodlanding in de Peel. Boven de Peel, ten Zuid-Westen van Oploo v/as Zaterdagmiddag een militair vliegtuig genoodzaakt we gens motordefect een noodlanding te maken. Hierbij kwam de machine in een moeras terecht. Terplaatse opstijgen was daardoor niet mogelijk. Zondagvoormiddag arriveerde uit Soesterburg een 2-tal transportauto's om het vliegtuig te vervoeren. De inzittenden kwamen er zonder noemenswaardige kwetsuren af. Schietparlytje. Bij de Nijmeegsche recherche heeft zich aangemeld een zekere B., die nog een revolver bij zich droeg, waarmede hij zeide een schot gelost te hebben op L. Of hij hem had geraakt, wist hij niet. Even later meldde L. zich op het politiebureau, waar bleek dat hij een schot in de borst had bekomen. De politie-arts, dr. Moes, consta teerde dat de wonde niet van ern- stigen aard was. De revolver werd door de politie in beslag genomen, terwijl B., nadat proces-verbaal was opgemaakt, op vrije voeten is gesteld. Oorzaak is een liefdeskwestie. Meisje gedood. Men meldt uit Zwolle Zondagmiddag reed de uitgever B. uit Meppel met zijn auto naar de IJsselbrug, toen de 16-jarige Anto- nia Harms" per rijwiel naderde en door links uitzwenken vlak voor den auto terecht kwam. De wielrijdster werd tegen den grond geworpen en bekwam zoo danige inwendige verwondingen, dat zij spoedig na het ongeval over leed. Drank-ellende. Zondagmorgen vond men te Sliedrecht op een stoep, nabij zijn woning, het lijk van den 31-jarigen H. de B. Overmatig gebruik van sterken drank schijnt de oorzaak te zijn van dit drama. Het lijk is door de politie in beslag genomen. Doodelyk verkeersongeval Zaterdagmiddag te ongeveer vijf uur kwam een jongeman, zekere E. v. L. uit Laren, die met zeer groote snelheid op zijn motorrijwiel uit de richting Naarden langs den Rijks straatweg reed, nabij Hakkelaarsburg in botsing met een tegenkomenden auto. De botsing was zoo hevig, dat de motorrijder zwaar verminkt over den weg geslingerd werd. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. De motor vloog in brand en de auto kwam in het water langs den weg terecht. De bestuurder van den auto, zekere J. v. P. uit Amsterdam bekwam een beenwonde en is naar een der Rotterdamsche ziekenhuizen vervoerd. Het lijk van den motorrijder is naar het lijkenhuisje overgebracht. Blijkens het ingesteld onderzoek moet hij met een snelheid van wel 120 K.M. gereden hebben. Een nieuw geneesmiddel tegen rachitis. Het U. D. meldt, dat men in de Philips-laboratorim te Eindhoven, er in geslaagd is, na tal van onder zoekingen en proefnemingen, een vloeistof samen te stellen, die den naam mocht dragen van een vita- mina-oplossing. Prof. Holst, die daarover eenige mededeelingen deed aan de pers, ter gelegenheid van het persbezoek aan de Philips-fabrieken, vestigde er de aandacht op, dat deze oplossing zoo rijk is aan vitamine-D., dat een kleine hoeveelheid van de vloeistof voldoende zou zijn, rachitis te ge nezen. In dit verband verneemt het blad thans, dat kort geleden een nieuwe N.V. is opgericht, die zich ten doel stelt dit geneesmiddel te exploiteeren. Philips te Eindhoven en de firma Van Houten te Weesp, hebben n.l een combinatie gevormd, onder den naam Philips-Van Houten, die zal gaan fabriceeren chocolade-tabletten, waarin de vitamine-D-oplossing is verwerkt. Deze tablettten zullen dienen ter bestrijding van rachtis bij kinderen. snelheid ijwiel richting brug i, rlakki en te( hevig, verminh slingerd. den doo De auto h weg tejXder v auto, a Amst bekwam zieker een der vervoeg Blijken Sd moet kleid v 120 K.M *n. Zelfnm Het Zondj lebbei Oostenii ders g welke d regei paard gj Volg^ing meteorol jaar ge vallen lei ln 4 tdden sneeuwst jr ve lukken altijd in de hand hield, en zijn blik was loen juist gevestigd op de verklaring van den ouden Braun Een inwendige stem zegt mij, dat mijn zoon nog leeft. De jonge rechtsgeleerde blikte naar de dalende zonneschijf, die zoo vriendelijk haar gouden licht óver hem uitgoot. Daarna liet hij weder zijn oog glijden over het noodlottige papier op zijn knieën, en het kwam hem voor, als wenkte de hand van den ouden Braun hem aanmoedigend toe. En toch is het mogelijk dat de zoon nog leeft, mompelde hij onwillekeurig luide. Mogelijk is velerlei, bracht de griffier in het midden. Mogelijk is ook, ging de advokaat voort, dat dien man van al uw maatregelen en oproepingen niets ter oore is gekomen, zooals het immers ook mij is gegaan, terwijl ik notabene hier woon. Ik was weliswaar, toen de oude Braun stierf, afgereisd, zwierf door Spanje en kwam eerst drie maanden na den datum der eerste openbaar making terug. Maar anders lees ik toch dagelijks de dagbladen en bezit in jou, die met de maat regelen ter opsporing zijt belast, een goed vriend. Zoo ziet ge hoe het gaan kan. Daarin ligt een krachtig argument tegen al uw twijfel en bedenkingen. Nu ja, je kunt den hoogsten prijs uit de loterij trekken. Zoo ongeveer is mijn meening over het geval. Zet evenwel niet niet te veel op het spel, en vooral g geld, als ik je een goeden raad mag geven. Wees onbezorgd, ik zal niet eerder vuren, voordat ik d< schijf zie. In elk geval zou ik gaarne een afschrift nemen van dat document. Hier heb je pen en inkt. Ik had eigenlijk afdrukken moeten laten maken, dat zou voor mij en de andere ambtenaren heel wat gemakkelijker zijn geweest, merkte de griffier op en schoof zijn vriend een stoel toe. Deze zette zich terstond aan den arbeid, om het stuk te copiëeren Zoo, dat is nummer één, sprak daarop de advocaat, een bladzijde van het afschrift zorgvuldig in zijn portefeuille leggend. Ja, en bij dit nummer zal het wel blijven, bromde de andere, zijn vriend de hand tot afscheid reikend. Onzin, dwaasheid, krank zinnigheid, riep de griffier uit, toen zijn vriend Otto zijn bureau had verlaten. Anders een heel ver standig man, maar dat is als een besmettelijke ziekte, een epidemie; die om zich heen grijpt en nu hier dan daar slachtoffers maakt. Ik zal eens in een onzer bladen een artikel over de steeds toe nemende ziekte der erfgenamen- zoekerij schrijven. Mopperend sloot de ambtenaar hel document in de archieven-kast en hervatte zijn onderbroken arbeid Wordt vervolgd. brand naa ten hebben havens zeki zeer i wa [der we kon lovee arbeiders >erkza bij den nerstraati Gros; een storm on tt ge-v een arba ren iJ drie andr en le in een opgenoa Het Passau waarscbij kabel ba is. Een aan het Karnt sch ti :eer i is g Wes at e ee ache mo I VI In het dag snee In hel en i jelegen ti len oerg en au 1; veer een uwt die ecl m a intusschc vers plaatsen i .Hei nog steed De osh 12 a 1 rkl Volger van nationaal be< aantal r di wereld ei 12 lioen. Vergeli jaai de v i al aanmerkt! a, de indusï Het ge wer in Franki ts loozen v Het gr vei in Duitse tlar In Nedi ho was de de vergeleke gel dubbeld, Ca drievoudij Ook in lis werkloon rd De dui -R In br m „Sowjetsl a.' cieele org >lk sariaat v mj de ver? -re wordt een bli de kleinh ed tijdvak 3 Augustus De reg tu de officii ro maximum] bi kelen vas id toont de k gingen, le den klei; ei slechts 0. cijfer vo 1.1 pet. tt voor lanr pet. ged ai staat, dï fe vrijen ha >i selvoorzii n wichtige i c zijn. Da e gestegen j cijfer v a een stijg indexcijfer a ongeveer Alleen c totale i handel 221 prijzen 1 oliën en zijn sede I (resp. 40 pet.) Hut liui Zaterdt j stadje As| cus het le huwelijk Boris v Giovanna van kon Italië en De vot gaan van uren in Franciscur reeds se liefde vei

Peel en Maas | 1930 | | pagina 8