Weekblad voor VENEAY. HOEST en Omstreken. ES «■"•Abdijsiroop MANUFACTUREN MDELM MANUFACTUREN Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De groote rampen. Ons vee uit België geweerd. Het donkere Zuiden. De Kippenhouderij op het platteland Het Boeren-Congres Verdrijf d ien hoest die Uw ouden dag vergalt Provinciaal Nieuws VrtlJDAÖ 31 OCTOBER 1930 Eeo eo vi|ltijste Jaargang No. 45 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7l,« ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland t 1.05 bij vooruitbetaling, afzonder!, nummers 5 cent Nauwelijks waren de talrijke slachtoffers van de mijnramp te Als- dorf eenige uren in het graf te ruste gelegd, of weer werd het Duitsche volk door een groote ramp opge schrikt. In het Saargebied viel een mijn- catastrophe voor, waarbij een groot aantal mijnwerkers het leven heeft gelaten. Met innig medegevoelen beseffen wij de groote verslagenheid, welke heerscht onder de familieleden der verongelukten op de eerste-plaats en in de geheele streek, waar de ramp is voorgevallen. Duitschland wordt wel zwaar ge troffen, in het bijzonder in dat deel der bevolking, waarvan de zwaarste arbeid gevorderd wordt: de mijn werkers. Het is te betreuren, dat de commu nisten in hun verblindheid van zulke rampen gebruik maken, om de naast bestaanden der getroffenen hun lot nog zwaarder te doen gevoelen. Zij stellen het voor, alsof de slachtoffers vielen door moordenaarshand en trachten gevoelens van wraak op te wekken bij de verslagen bevolking, Waar zulke indrukken zouden gaan leven in de harten eener bevol king,, die gedrukt gaat onder hare smart, zou haar lijden des te groo- ter worden1 Bij gebeurtenissen als de rampen, die den laatsten tijd de wereld treffen het vergaan van het Engel- sche luchtschip R 101, de ramp te Alsdorf en de nieuwe catastrophe te Friedrichsthal, moet de mensch- heid zich eer als een groote een heid voelen, die hare machteloosheid en kleinheid tegenover de krachten der natuur beseft en gezamenlijk al het mogelijke tracht te doen om de nabestaanden te troosten en hun leed te verzachten. „Geef ons heden ons dagelijksch brood", is de bede der geheele ge- loovige menschheid. Voor hun brood zijn die werkzame minnen dagelijks afgedaald in hun mijnen. Bij het winnen van bun brood hebben zij den dood gevonden. Ook dat wer ken om den broode maakt hen één met ons allen, werkers voor ons dagelijksch bestaan. Rampen als die wij in enkele weken beleefden, mogen de menschen nader brengen tot elkaar. Samen mogen zij het hoofd buigen vóór de goddelijke Voorzienigheid, wier raadsbesluiten wij niet vermogen te doorgronden, maar die uit hetgeen wij kwaad heeten, steeds het goede laat geboren worden. Bij zulke rampen bestaan er geen landsgrenzen meer. Van overal ko men de betuigingen van deelneming. Zoo was Frankrijk officieel verte genwoordigd bij de begrafenis te Alsdorf. In deze dagen hebben de menschen zich als broeders gevoeld. De vree- selijke rampen die West-Europa hebben bezocht, mogen ook verder medehelpen tot het uitwisschen van gevoelens, waardoor verschillende volkeren nog zoo ver van elkaar verwijderd staan. i nieuw WO|Ag Waarom het verbod werd uitgevaardigd. Binnen enkele weken de invoer weer toegelaten regeering maatregelen trefc om den eigen veestapel te beschermen, maar dat niettemin besmet vee naar België wordt uitgevoerd. Er werden name lijk dieren ziek bevonden, waarvoor toch een getuigschrift van gezond heid was afgeleverd. Vermoedelijk zal het invoerverbod enkele maanden duren, tot wanneer de Belgische grens besmettingsvrij zal zijn. Dan zal ook een nieuw reglement op den invoer w< toegepast, dat gelden zal voor den vee-invoer. Met de bestaande regeling werd, op de quarantaine-voorzorg na, vrij wel alleen vertrouwd op de buiten- landsche veeartsenijkundige diensten, Zoo was het voor Nederland vol doende, dat het Nederlandsche vee gemerkt was door een vee-arts, ter wijl daaraan nog een Nederlandsch uitvoergetuigschrift werd toegevoegd, In de nieuwe regeling zal worden bepaald, dat er behalve een veeart- senijkundig getuigschrift ook nog een getuigschrift zal moeten worden overgelegd, waaruit blijkt, dat het vee afkomstig is uit een gemeente en een provincie, waar geen besmet ting heerscht en bovendien een ver klaring, waaruit blijkt, dat de verzender alle aanraking met besmette haarden heeft uitgesloten. De Belgische dienst zal met de grootste welwillendheid het Neder- landsch verzoek onderzoeken om invoervergunningen te verleenen voor vee uit onaangetaste provinciën, daar dit overeenkomt met de basis van het nieuwe reglement". Hoopgevende besprekingen te Brussel. Dr. A. ten Sande, adjunct-directeur van den veeartsenijkundigen dienst in den Haag heeft Maandagnamiddag in verband met het invoerverbod op het Belgisch ministerie van Land bouw te Brussel een conferentie gehad met dén hoofdinspecteur van den Belgischen veterinairen dienst dr. Boes. Doel van het bezoek van dc. ten Sande was om te onderzoeken, welke verscherpte hygiëne-maatrege- len zouden kunnen worden genomen, opdat België het verbod zoo spoedig mogelijk zou kunnen opheffen. Met instemming van Belgische zijde werd vernomen, dat als scherpere controle middelen Nederland o.m. voorstelt voorloopig op Nederlandsch gebied het voor export naar België bestem de vee gedurende vier dagen in quarantaine te houden. Verder werd beloofd, dat afgifte door den Neder- landschen veterinairen dienst van gezondheidscertificaten me: de uiterste strengheid zal geschieden. De Belgische ambtenaar stelde voor. Jat bij eventueelen invoer van Hollandsch vee in België een certifi caat zou overgelegd worden, waarop verklaard wordt, dat de dieren af komstig zijn uit gemeenten waar noch ter plaatse, noch in de omge ving mond- en klauwzeer heerscht dat zij ook gedurende het tran sport niet langs besmette plaatsen zijn gekomen. Een overeenstemming in principe werd op deze basis tusschen de twee onderhandelaars bereikt. Het be sprokene zal thans door de gevol machtigden aan de respectieve regeeringen voor verdere behandeling worden doorgegeven. Een datum waarop een dergelijke overeenkomst van kracht zou kunnen worden is nog niet te noemen. In elk geval zal dit niet kunnen ge schieden alvorens de Belgische grens geheel is ontsmet. De conferentie van heden en de goede wil, die van Belgische zijde werd betoond, laten hopen, dat het invoerverbod eerder zal ingetrokken worden, dan men aanvankelijk had durven veronderstellen. Het is niet uitgesloten, zulks reeds over vier a zes weken zal geschieden. De Brusselsche correspondent van de Maasbode meldt Het Belgische ministerie van Bin- nenlandsche Zaken en van Land bouw geeft de volgende lezing over het invoerverbod van Nederlandsch vee in België „Op 16 October j.l. werden te Esschen drie wagons vee terugge zonden bij het vee in één der wagons waren ziekteverschijnselen vastgesteld, terwijl het vee in de beide andere verdacht leek. In deze wagon bevond zich vee afkomstig uit Leeuwarden, evenals vee, dat op de Rotterdamsche markt was geweest. Anderzijds bevinden zich thans in de quarantainestallen van Arendonk, Achel en Meerssel drie- tot vier honderd dieren, waaronder verschei dene die met mond- en klauwzeer zijn besmet. In Nederland worden wekelijks 900 ziektegevallen vastgesteldin België slechts 20. Door de Belgische overheden is vastgesteld, dat de Nederlandsche kunnen zijn. Men vertelde mij, dat de zonderlinge hebbelijkheid twee, driemaal daags het geuzenlied te zingen, eerst ingevoerd is, sinds de nationalistische Belgen hun annexatie campagne voeren. „Zij zullen het niet hebber/'. Als heel Holland en Friesland afvallig wordt, staat Lim burg nog om den troon der Oranjes. Zingende. „De Volk"-medewerker is gaan aarzelen over het „donkere" Zuideu en verklaart verder Een andersoortige openbaring waren de Limburgsche burgemeesters. Wij beoordeelen hen uit de verte te veel naar den enkeling, die door zijn serviliteit voor „Eer en Deugd" drijvers opvalt. In het algemeen ge sproken handhaven wij, ietwat zelf ingenomen Hollanders, volkomen ten onrechte het étiquet van achterlijk heid, dat het Zuiden van ouds in onze waardeering aankleeft. De katholieken hebben blijkbaar een be nijdenswaardig verschot van men schen met kwaliteiten, en zij maken er een verstandig gebruik van. In de al te talrijke dwerggemeenten troont nog de boeren-burgemeester, die alleen voor den pastoor op zij gaat, Hij raakt ook daar uit den tijd. De industrieele ontwikkeling trekt andere gienzen. dan die tientallen jaren geleden in de Gemeentewet zijn vastgelegd en zij stelt andere eischen aan bestuur en administratie. Wan neer Binnenlandsche Zaken nog eens een minister ontvangt, die van dezen tijd is, dan zal hij op dit gebied ongetwijfeld rationaliseeren. In Lim burg vindt hij de krachten, die het welslagen verzekeren. Dr. van Gils, de uitnemende kunst kenner, zorgde er voor, dat wij op deze reis niet ondergingen in het materieele. Hij kent de eerbiedwaar dige kunstwerken van Limburg als geen tweede en onvermoeid was zijn pogen om den noorderlingen daar van in hun herinnering wat mee te geven. Ik geloof niet ooit met zoo veel belangstelling de technische wonderen in een fabriek te hebben beschouwd, als onder zijn geestdrif tige leiding het eenvoudige Romaan sche kerkje te Rolduc. In dr. Van Gils' gezelschap is „een tocht door Limburg" een schouwen van monu menten, die een hoogen dunk geven van een heerlijke cultuur. De gezellige avond te Maastricht was werkelijke gezellig. Dat dit met iets zoo onwaarschijnlijks als een lezing bereikt werd, is te danken aan het zeer bijzondere talent van den Maastrichtschen kantonrechter, mr. Jaspar, die ons door zijn genoeg lijke, van kennis en liefde getuigende voordracht over Maastricht en zijn dialect, volk en taal nader bracht, Een medewerker van „Het Volk" heeft den tocht meegemaakt door de Limburgsche nijverheid georganiseerd. Hij schrijft daarover in „Het Volk" a. In iedere stad ontvangst door het gemeentebestuur, toespraak van den burgemeester, fabrieksbezoek en dan gemeenschappelijke maaltijden, aan geboden door het gemeentebestuur, Deze maaltijden waren geen demon straties van Limburgs nooddruft. Integendeel. En zelfs in de menu's was een welgeorganiseerde afwisse ling. Slechts één nummer keerde bij middag- en avondmaal, en soms nog eens extra, terug het Wilhelmus. Wanneer een prins van den bloede officieel aan het hoofd van dit burgerlijk gezelschap door Limburg ware geschreden het betoon van vaderlandsliefde en trouw aan het vorstenhuis had niet nadrukkelijker door jOS.BOSHOUWERS te LENT. Zieke lever. VRAAG: Mijn kippen hebben een droog nacht- en daghok, ook het laatste groot genoeg en over dekt. Ik heb 15 kippen en haan, ze hebben de laatste 3 maanden slecht gelegd. De rui gaat erg langzaam vooruit en nu is er eene bij, die een vrij bleeke kam heeft, op geel af, ook het wit van de oogen is geel. Het dier is erg mager gewor den. Kan ik haar genezen Is ze voor de consumptie nog goed Uit Venray. ANTWOORD: Die eene kip zal een leverziekte hebben. Het dier afmaken en diep in den grond stop pen is het beste. Zijn uw kippen misschien allemaal wat vet? Dan ruien ze altijd lastig en uit vervet ting ontstaat ook wel een aandoe ning van de lever. Evenzoo bij tu berculose. Kleine toompjes vastgehouden kippen krijgen doorgaans te veel hard voer om gezond te blijven en hebben te weinig beweging. Een geneesmiddel kan ik u niet aan geven. Allemaal aanhouden in 't voorjaar VRAAG: Reeds 'n paar jaar wor den al mijne jonge kippen, W.L. met valnesten gecontroleerd. Ik doe dat hoofdzakelijk om tegen het be ëindigen van den eersten leg de slechtsten te verkoopen. Dus niet om broedeieren te rapen van eigen dieren. Ik heb geen tijd en ook geen ambitie om met de machine te broeden, doch koop altijd de eendagskuikens bij een kennis, die goede leghennen heeft en enkel van de besten broedt. En toch is het nog een heel ver schil tusschen de eene en de andere. De meesten leggen goed gedurende den winter en des zomers doen ze he. bijna allen goed. Ik heb echter gemerkt, dat de slechte winterleg- sters het al gauw in den zomer ook weer slecht gaan doen. Daarom dacht mij, alleen tot in het voorjaar te controleeren en dan de slechte winterlegsters al weg te doen. Mij dunkt, dat dit voordeeliger zal zijn, want in den voorzomer zijn de eieren laag in prijs en in Maart of April brengt een jonge kip toch heel wat meer op dan tegen den ruitijd. Verder spaar ik zoo ook werk uit, ofschoon dit bij mij niet het hoofddoel is, want een mijner huisgenooten kan toch geen zwaar werk doen. Zou u hierover niet eens uwe meening willen zeggen in Peel en Maas Ik had dit al lang eerder willen vragen, doch het ging er steeds maar weer over heen. Uit Venray. ANTWOORD Deze brief heeft mij buitengewoon veel genoegen ge daan, want hij is voor mij het beste bewijs, dat u een uitstekend kippen houder zijt. Zoo zal men er niet veel aantreffen, ook niet in uwe streek dunkt mij. De meesten willen wél veel eieren rapen, liefst als ze duur zijn heel veel, maar zorg aan de dieren be steden, zooals dat behoort, ho, maar Kom maar eens onverwacht bij de meesten in het hok. De eigenaars weten zich dadelijk te verontschul digen, een bewijs, dat ze zich bewust zijn, niet genoeg zorg te hebben besteed. Die verontschuldigingen maken nooit veel indruk op me. Alleen hij, die veel zorg aan zijn dieren besteedt, kan eene goede winst maken. En dat zal hij ook doen. Om op uwe kwestie terug te komen. Pearl heeft aan het Maine Land bouwproefstation in Amerika reeds voor jaren terug uitgebreide proeven genomen om verband te zoeken tusschen den winterleg en den leg over het heele jaar en is toen tot dezelfde conclusies gekomen als velen hier te lande, die nadien val- nestcontrole toepasten. Hij conclu deerde I. Kippen, die goed legden van October of November tot 1 Maart deden het verder het heele jaar goed en bleven laat aan den leg. Een goede winterleg werd dus ook ge volgd door een goeden na-zomer of herfst-leg. II. Kippen met een matigen win terleg, gaven ook een matige produc tie voor de geheele periode, die niet zoo lang aanhield als bij de dieren sub I. III. Kippen, die voor Maart maar heel weinig of niets legden, bleken het heele jaar door slechte legsters te zijn en de rui van deze dieren kwam vroeg en verliep nooit vlot. Uit het bovenstaande blijkt dus duidelijk, dat we in Maart al aardig wat betrouwbare gegevens hebben omtrent den leg van ieder dier af zonderlijk. Ik bedoelals er met val nesten gecontroleerd wordt. Anders blijft men in den blinde tasten. Slechte legsters van het le jaar, zullen dat meestal ook zijn het 2e 3e jaar. Het is dus verstandig, ze op te ruimen. U weet, als 't Maart is, welke kippen goed hebben gelegd, welke slecht. De eersten houdt u natuurlijk aan, ook het tweede jaar. Maar de laatsten ruimt u op. Gedurende de maanden Maart, April, Mei en Juni zullen ze haar kost verdienen, want dan leggen ook deze betrekkelijk veel eieren en kosten ze op de boerderij, waar ze los loopen niet zoo bijzonder veel. Ze verdienen wel iets méér dan d'r kost, maar of dat wel zoo veel is, om ze aan te houden tot de rui, dat staat nog te bezien. In Maart krijgt u van 'n jonge, leggende kip, zeker een gulden meer dan in Augustus. Want dan beginnen er al veel slachtoffers te komen, en ook de jonge haantjes bederven dan de markt. Mij dunkt daarom, dat het nog zoo'n slechte maatregel niet is, om de slechte kippen reeds in Maart te verkoopen. Iemand, die geen val nesten heeft, kan dit natuurlijk niet doen. Geboortetijd kuikens W. L. VRAAG Verder zou ik gaarne van u vernemen, wanneer u als u bestellen moest, de kuikens van W. L. het liefst geboren zou zien. Noem maar een datum. Uit Venray. ANTWOORD: Mij hebben kuikens (van W. L.) die tusschen 25 April en 5 Mei geboren zijn, altijd zee goed bevallen. Ook andere kun nen goed zijn, maar met deze heeft men toch het minste risico. te 's-Hertogenbosch. Maandag is onder groote belang stelling het buitengewoon congres van den katholieken Nederl. Boeren- en Tuindersbond te 's Hertogenbosch gehouden. Des morgens begon in het Con certgebouw een besloten zitting, waarin huishoudelijke zaken werden behandeld. Om half 2 werd de open bare zitting begonnen. Vier inleidingen zijn er gehouden. De eerste was van Mr. H. van Haastert, den secretaris van den Bond, wiens inleiding getiteld was; „Wat is er tot op dit oogedblik verwezenlijkt van de resolutie van het crisiscongres van den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond op 14 Mei 1930 Mr. L. Niemöller, secretaris van het Centraal Bureau der Tuinbouw veilingen te 's Gravenhage sprak over: „De wenschelijkheid van het bewaren van het evenwicht tus schen de verschillende onderdeelen van het land- en tuinbouwbedrijf in het algemeen en de gevaren van een roekelooze uitbreiding van den tuinbouw in het bijzon der." Derde spreker was G. W. J. van Met de jaren verzwakken onze adem halingsorganen. Kom zc te hulp wanneer het ademen moeilijker gaat dan vroeger, wanneer Gij vlugger benauwd zijt. Ge kunt al die ongemakken bestrijden. Ge behoeft niet te hoesten, niet te kuchen, geen wanhopige pogingen te doen dat moeilijk op te lossen slijm kwijt te raken. Neem dadelijk Abdijsiroop. Door de bijzondere samenstelling voor U een aan gewezen middel. Buitengewoon verzach tend. slijmoplossend en borstversterkend. Beroemd bij Hoest, Bronchitis, Asthma. „I'oor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, PI. 2.75, FI.4.50 Koeverden te Buren, die als onder- Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons werp behandelde (6° CL)' Dan bnP°eü[^ Ge Uw Bezing. „Noodzakelijkheid en methode ABBIASIROOP-BONBONS (6estolde Abdijsiroop) om de positie van den boeren- en tuindersstand in het openbare (maatschappelijke en politieke) leven te versterken." Over diplomatie en koopmanschap sprak tenslotte Dr.L.G. Kortenhorst. Aan de gedachtenwisselingen op de redevoeringen volgend, is het volgende ontleend De heer Moors, voorzitter van den N. C. B., verzocht bij den minister of de commissie- Lovink aan te dringen op een teeltpremie voor de biefenverbouwers. De over stelpende invoer van Russisch graan heeft de inlandsche granen bijna onverkoopbaar gemaakt. Als de regeering niet spoedig ingrijpt, dreigt een geweldige debacle. Er zijn 22 met Russisch graan te Antwerpen geweigerde schepen op weg naar ons land. Onder applaus verzocht spr. den minister telegrafisch te verzoeken deze ramp af te wenden, waartoe besloten werd. Een andere spreker uit Zeeuws- Vlaanderen zei, dat de boeren het oogenblik zien naderen, dat ze niet verder kunnen. Het suikerwetje is inplaats van steun, voor velen een verliespost geworden1 Namens Zeeuws-Vlaanderen drong spr. er op aan. dat aan de regeering gevraagd, desnoods geëischt worde: le. onmiddelijke maatregelen tegen dumping 2e. onmiddellijke finanti- eele hulp door het verleenen van credieten aan boeren, die dat voor loopig noodig hebben 3e het vast stellen van minimumprijzen voor de voornaamste producten. De heer Kuylaars, Breda, zeide o. m., dat ten aanzien der spoorweg tarieven, op verlaging waarvan is aangedrongen, deurwaaraerspractij- ken worden toegepast. Buitenlandsche producten worden zelfs goedkooper vervoerd. Spr, verklaarde, dat het vertrou wen in Minister Ruys aan het ver zwakken is. De boeren moeten door de regeering geholpen worden. De heer Koeken uit Nijmegen betoogde, dat men er rekening mee moet houden, dat wanneer een en ander van de verlangens al mag verwezenlijkt worden, het buitenland door hooger optrekken der tariefmu- ren dit weer te niet kon doen. Een premiestelsel z.i. verdient alle aandacht. De heer Franssen, Vlierden, zou aan de Regeering willen gevraagd zien, de pachten van rijksgrond te brengen op het niveau van het jaar 1913 en dat de Regeering krachtig aandringt dat ook provincies, ge meenten enz. hetzelfde zullen doen, welk voorbeeld dan ook wellicht door de grondeigenaren gevolgd Vraagt prijzen bij Firma van den Munckho! Oroote straat 28 VENRAY zou worden. Ook bepleitte spr. afschaffing der grondbelasting. De ZeerEerw. Heer Pastoor Swildens te Munsterscbe Veld, voor zitter van den Centralen Pachtraad, bepleitte het verbakken van aardap pelmeel in het brood, wat ook van belang is voor de arbeiders in de veenkoloniën. Hij hoopt dat het voorgestelde maal- en menggebod allen steun zal vinden. De heer W. Driessen uit Venlo wilde een pro test telegram doen verzenden inzake eventueele ratifi catie van de conventie van Genêve. Wederkeerigheid en gelijkberech tigdheid hebben wij noodig. Als Duitschland onder gunstige voor waarden in ons land mag invoeren, dan moeten wij dat omgekeerd ook mogen doen. De heer Kok (Loosduinen) zou een demonstratie in Den Haag wen- schen. Hij waarschuwt, dat het volk niet te houden zal zijn als de regee ring niet anders optreedt. De heer Quaadvlieg (Kerkrade) zeide, dat de regeering het vertrou wen van den r.-k. boerenstand heeft verspeeld en wenscht een motie om zulks te spreken. De heer Loerakker bepleitte samen werking tusschen den r.-k. land- arbeidersbond en den Nederlandschen Boerenbond. De heer Daamen (Millingen) voelde veel voor een boerenregeering. Rector Kok (Bloemendaal) wekte op tot Godsvertrouwen, bracht den zegen en de beste wenschen over van den Paus, die hem onlangs in audiëntie heeft ontvangen en hoopte dat er spoedig redding kome. Wan neer de nood het hoogst is gestegen is de redding meest nabij. Mr. Van Lanschot, burgemeester van Den Bosch hoopte, dat men zal kunnen zeggenvan Den Bosch begon de victorie. De voorzitter, verklaarde, dat de bond alles doet, wat hij noodig acht ter verbetering van den toestand. Hij stelde voor geen telegram of request te verzenden, doch de regeering een verslag van het behan delde aan te bieden. Aldus werd besloten. Daarna volgde sljiting. VENRAY. 31 October 1930 Op 9 November a.s. zal de Z. E. Pater Anscharius van der Veer O.F.M. rector van het Gymnasium alhier, den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaren aan het Gymnasium ver bonden werd. Postdienst op Allerheiligen. Op Zaterdag 1 November a.s. wordt het post- en telegraafkantoor voor den postdienst opengesteld als op Zondag, dus 8—9 en 13—H voor telegraaf en telefoon blijft de openstelling als op werkdag. Dien dag wordt slechts ééne brief- en pakketpostbestelling uitgevoerd. Van 19.15 tot 19.30 bestaat ge legenheid tot het afhalen van corres pondentie. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor te Venray BRIELS.

Peel en Maas | 1930 | | pagina 1