iMi, Op elke woed Purol BKXXj Fotografie Jaarmarkt te Venray BEN MIN Noodzakelijk P. van Opbergen Jz. Fa. Sloot-Seelen alle soorten kunst meststoffen - HOUTHANDEL - OREGON FINE EN CARBOLINEUM. Foto-artikelen. Wed, F, van Qerven u Ingezonden, Marktberichten. Maandag 3 Novemb Firma van den Munckhof Het Nieuwe Kookboek Fruitboomteelt, Winterdienstregeling der Spoorwegen Speelkaarten H. OAMP8 Kachels Cebr. Lucassen alle soorten kolen, Jac. Verstegen, G. Lr Vergrootingen en Olie ver f-p or tretten Inlijsten van Portretten en Schilderijen. Anthraciet 20|30 id 50|80 Mager Stukkolen Vetnootjes, Eierkolen HAUOL den voorzitter ernstig verzocht nim mer meer een raadsvergadering te beleggen op den 13en eener maand. Het maakte, zoo schrijft men aan de „Standaard," Zijne Edelachtbare zoo angstig Men zat hier met 11 raadsleden op den 13en October. Wat zou daarvan terecht komen De genomen besluiten hadden zijn angst vermeerderd, omdat ze hem in 't geheel niet goed voorkwamen. Wilt ii 't daarom nimmer weer doen, vroeg Zijne Edelachtbare op de hem eigene wijze. Hardop lachen durfde niet elk raadslid. Alleen wethouder de Jager heeft verklaard niet bang te zijn, dat 13 en 11, de door zijn Edelachtbaren collega genoemde cijfers, gevolgen zouden hebben. Installatie van Pastoor J. Munnecom te Bergen. Zondag had de plechtige installatie plaats van den nieuwen pastoor te Bergen, de W. E. Heer J. A. R. Munnecom. Uit de predicatie, welke pastoor Munnecom deed, bleek, dat hem door Z.D.H. den Bisschop was opgedragen, om te Bergen een nieuwe kerk te bouwen. Ongeluk of misdaad. Zaterdag in den vroegen morgen is te St. Michielsgestel in een sloot bij Gemonde het lijk gevonden van den 23-jarigen A. van Breugel. woonachtig te St. Michielsgestel. De jongeman werd sinds Woensdag vermist. Sinds dien had men niets meer van hem vernomen. Aangezien de schedel van den jongeman geheel gespleten was. en het rijwiel dat boven op het lijk in den sloot lag, geheel was vernield, is de mogelijk heid niet uitgesloten dat de jongen door een auto is overreden en daar na in de sloot geworpen. In hoeverre hier van misdrijf sprake is wordt door de justitie onderzocht. Groote mijnramp by Alsdorf. Dinsdagmorgen te half acht heeft op de mijn Anna II te Alsdorf aan de Nedcrlandsche grens, behoorende tot den Esweiler Bergwerkverein een ontzettende ondergrondsche ontplof fing plaats gehad op honderden meters diepte. De ontploffing was geweldig in haar gevolgen. Uit de mijnschacht sloegen huizenhooge vlammen en alle gebouwen, die zich bovengronds bevonden, zijn als het ware wegge vaagd. De groote schachtbok ligt als een kaartenhuis in elkaar. De huizen zijn zoo goed als vernield, Geen enkel huis heeft nog ramen of pannen. Groote stukken steen vlogen hon derden meters ver, Voor de mijn hebber, zich ontzet tende tooneelen afgespeeld. De materieele schade bedraagt millioenen marken. Bij de ramp zijn ook een viertal ketels, gevuld met teer, in de lucht gevlogen. Het aantal gewonden is niet te tellen. Ze zijn naar de hospitalen in de omgeving overgebracht. Van de Duitsche en Hollandsche mijnen snelden reddingsbrigades toe. Legio is het aantal Roode Kruisaf- deelingen en het aantal doctoren, die hulp verleenen. Ook priesters hebben geestelijke hulp kunnen verleenen. De meeste doGden behooren tot nu toe tot het beambten-personeel. In Alsdorf heerscht een ongekende drukte. De straten staan zwart van de menschen en de politie kan de orde slechts met moeite handhaven. Vele mijnwerkers hebben zich kunnen redden door andere schach ten, behoorende tot dezelfde mijn- vereeniging. Het opruimingswerk is reeds druk aan den gang. Ook uit Kerkrade heeft zich de Roode Kruisafdeeling daarheen be geven. Verschillende mijnen in den omtrek zijn ontruimd. Tegen tien uur waren reeds 25 dooden onder de puinhoopen van daan gehaald, terwijl reeds meer dan 50 gewonden naar het ziekenhuis waren gehracht. Hoe groot de uitwerking van de ontploffing is geweest, kan eerst worden vastgesteld, zoodra de plaats van de ontploffing is bereikt. Het staat vast, dat deze ramp het grootste mijn-ongeval is, dat dit district ooit heeft getroffen. Groote brand to Woetsjou. Volgens een bericht uit Canton zijn bij een grooten brand, waardoor een geheele wijk in Woetsjou, waarin de café's en restaurants gevestigd zijn werd verwoest, 650 menschen om het leven gekomen. De groote brand te Woetsjou is ontstaan aan boord van een passa giersschip. Het vuur tastte ook spoedig andere schepen in de haven aan en sloeg vervolgens over op de opslag plaatsen in de haven. Spoedig daarop stond een geheele wijk in vlammen. Men vreest, dat ook aan boord van de schepen talrijke personen om het leven gekomen zijn. Een stud met 10.000 bedelaars. In het Oosten wordt het heerlijke „nietsdoen" ook als een vak be schouwd en zoodoende treft men in alle steden en dorpen een groot aantal beroepsbedelaars aan. Constantinopel heeft het twijfel achtig genoegen, op dit gebied een record te slaan, daar er 10.000 bedelaars de stad en omgeving on veilig maken. Talrijke bedelaars hebben hun eigen wijken en straten, waar zij hun praktijk uitoefenen hun kinderen worden van jongsaf in het „vak" opgeleid. Ook zijn er onder de bedelaars heel veel boeren, die hun dorpen verlaten hebben om in de groote stad werk te zoeken. Van tijd tot tijd houdt de politie in de drukke verkeersstraten een razzia. Dan worden de bedelaars opgepakt en op vachtwagens geladen en naar werkinrichtingen gebracht. In het afgeloopen jaar werden alleen in Constantinopel 3500 bede laars gearresteerd. Hoe ontstonden do armband horloges In sommige deelen van Engeland droeg men vroeger de horloges aan zware kettingen, die overeenkomstig den rang van den drager in het eerste, tweede of derde vestknoops- gat. Later hing men het horloge aan een armband en om den titel van den drager aan te geven had deze armband een, twee, of drie dunne leeren bandjes. Doch dit neerhan gende horloge was lastig en hinderlijk en een jaar of dertig geleden kwamen de zeelieden op het denkbeeld, het horloge op den armband onbeweege- lijk vast te maken, door het in een leeren étui te bevestigen. De sierlijke armbandhorloges van tegenwoordig zijn slechts een luxe verbetering van dit oorspronkelijk model. Sinds wanneer gebruikt men postzegels De uitvinding der postzegels ligt niet zoo dicht bij ons, als men wel zou denken. Het eerste denkbeeld ervan komt uit Frankrijk en dateert van 1653. Toen daar in dit jaar te Parijs de eerste plaatselijke postdienst werd ingericht, besloot men frankeering verplichtend te stellen en dat hiertoe op den buitenkant van eiken brief een biljet geplakt moest worden, voorzien van guitantie voor betaald porto en den dag van verzending. Deze biljetjes waren overal in de stad verkrijgbaar. Zij kostten een stuiver. Later verdwenen deze voor- loopers der postzegels weer. Ze bleven tot 1832 in het vergeetboek, toen een Zweedsch parlementslid het voorstel deed ze opnieuw in te voeren, doch hiermede geen succes had. Doch de Engelschen maakten zich wel van dit denkbeeld meester en brachten het in 1839 in praktijk. Men kan dus zeggen, dat onze moderne postzegel van Engelschen oorsprong is. Levenswijsheid. Spaarzaamheid is een natuurwet. Wie wijs is, legt geregeld wat over voor de slechte dagen, die altijd komen kunnen. Nimmer schame men zich te erkennen ongelijk gehad te hebben. Daardoor toont men slechts heden wijzer te zijn, dan gisteren. Wanneer gij meent, dat de last Uwer zorgen en moeilijkheden zwaarder weegt dan ooit, tracht U dan voor den geest te roepen, welke zorgen U verleden jaar hetzelfde deden denken. Behartig naast U eigen belang ook dat der gemeenschap, Uw volk, Uw land. Dan eerst zal Uw leven tot een volledig succes opbloeien. Doe het goede, wil het goede en gij zult het beste bereiken. Wanneer gij denkt, dat de wereld vol bedrog, trouweloosheid en arg listigheid is, zult gij deze ook inder daad overal ervaren. Wanneer gij echter gelooft, dat zij vol is van goede, hulpvaardige en betrouwbare menschen, zult gij die in groote getale op Uw pad aantreffen. De invloed van bietenkoppen en bladeren op de reuk en de smaak van de melk en de boter. Door den Heer C. Zwagerman, rijkszuivelconsulent te Middelburg, is een brochure uitgegeven, waarin hij het resultaat van zijn onder zoekingen heeft neergelegd, hoe het mogelijk kan gemaakt worden, dat de voedering van bietenkkoppen en bladeren geen of weinig invloed heeft op de reuk en de smaak van de melk en de boter. Voor belangstellenden heeft ge noemde Heer nog een aantal bro chures gratis beschikbaar. Van al het vele practische dat in dit geschrift te lezen is, willen we alleen het meest belangwekkende vermelden. Hij wijst er dan allereerst op. dat de bietenkoppen en bladeren in zeer groote hoeveelheid vaak worden toegediend met als gevolg, dat: 1de reuk en de smaak der melk walgelijk wordt; 2. het rantsoen voor dieren, die nog flink melk geven te eenzijdig en onvoldoende is; 3. de dieren hevige diarrhee krijgen, waardoor ze verzwakken; 4. spijsverteringstoornissen aan de orde van den dag zijn 5. veel koeien in dezen tijd aan ernstige klauw en beengebreken gaan lijden 6. groote massa's voeder worden vermorst 7. de zode van het weiland buitengewoon veel lijdt, vooral als de koppen en de bladeren over een betrekkelijk klein oppervlak worden verspreid. Het is daarom gewenscht en met het oog op den smaak der melk, het op peil houden der melkgift, de ge zondheid van het vee en een eco nomisch benutten van het voeder voor alle veehouders voordeelig als volgt te handelen. Het vee en zeker het melkvee wordt bij het begin van de bieten campagne opgestald, óf wel gedurende den nacht, óf wel gedurende dag en nacht. Koppen en bladeren worden in beide gevallen uitsluitend op stal gevoederd met daarbij ruw en kracht voeder. De combinatie's nachts opstallen en overdag op de weide voldoet in de practijk ook uitstekend. Stroo, koppen en bladeren en kracht voeder worden dan op stal verstrekt; in geen geval op de weide. De dieren blijven in de weide ook veel rustiger en eten daar ook gras. Men nemen ten opzichte van de koppen en bladeren, die versch gevoederd worden de volgende voorzorgen 1Men late deze, voordat ze aan het melkvee worden gevoederd, zoo mogelijk een week verwelken. 2. Men make op het bouwland niet te dikke hoopen of rijen teneinde broeien te voorkomen. 3. Men streve er naar bij het verzamelen van de koppen en blade ren zoo weinig mogelijk te bevuilen. 4. Men hale geen te groote hoe veelheden koppen en bladeren tegelijk naar den stal. Men spreide het buiten in zeer dunne lagen uit of legge het in een laag van ten hoogste 1 dM. dik op een latwerk van paaltjes, die pl.m. 30 c.M. hoog zijn. Broei van het voeder moet beslist worden voorkomen. Deze broei heeft tenge volge dat de dieren veel meer ver morsen en dat de smaak der melk meer lijdt. Bij de voedering neme men het volgende in acht 1Men zorge er voor de voeder bakken minstens eenmaal per dag grondig te reinigen. 2. Men verstrekke het voeder in vele kleine porties. Op die wijze gaat er weinig verloren. Bij slordig voederen komen verliezen van 50 pCt. en meer voor. 3. Men wissele af met hooi en stroo en tweemaal per dag kracht voeder naar behoefte der dieren. 4. Men voedere per dag en per dier 1 ons geslibd krijt (dit is kool zure kalk, die per K.G. 5 a 10 ct, kost) en een half ons keukenzout. Dit voldoet in de practijk zeer goed. De mest blijft mooier en er ontstaat een belangrijk betere ver houding tusschen de verschillende mineralen in het rantsoen. De heer Zwagerman wijst ten slotte op de hoeveelheid voedsel, welke verloren gaat bij de verschillende wijze van voederen. Hij berekent, dat bij een oogst van 38.000 K.G. suikerbieten per H.A. 23.000 K.G. koppen en bladeren ter beschikking komen. De waarde daarvan komt overeen met die van 24.000 K.G. voederbieten en 425 K.G. grond- notenkoeken. Voedert men de koppen en blade ren nadat ze eenigen tijd verwelkt zijn zorgvuldig in een groot aantal kleine porties op stal dan krijgt men een verlies van f 15. Voedert men versche koppen en bladeren op stal tot verzadiging, zonder ander bijvoeder en zonder bijzondere voorzorgen tegen broei, dan is het totaal verlies f 60. Voedert men de koppen gesneden terwijl ze op hoopen worden bewaard tusschen half Nov. en half Jan. op stal, aangevuld met ruw en kracht voeder, dan bedragen de verliezen f 170. Voedert men de bladeren enkop pen ingekuild als kuil voeder in den winter op stal, dan is het verlies f 110. Voedert men de koppen en blade ren volop in de wei, waar ze be hoorlijk worden gespreid, dan is het verlies f 75. Worden de koeien het bouwland opgedreven, dan is het totale ver lies f 160. Me dunkt dat het sprekende cijfers zijn. Wie wil weten, hoe aan deze cijfers gekomen is. schaffe zich de brochure aan. Voor de vee- houdende en bietenverbouwende klei boeren is hier een zaak, waarop be zuinigd kan worden. Dat men er gebruik van make Werk in den tuin. Kool en sla weeuwen in Septem ber gezaaid, zijn een maand later verspeenbaar. Dezer dagen moeten we dus de bak in orde maken. Zoo'n weeuwen bak kan heel eenvoudig zijneen los bakje gemaakt van een plank en een los balkje is voldoende. Een weeuwenbak behoeft niet ge heel vorstvrij te zijn. Een koude werende wal om de bak is niet noodig. Elke grondsoort is goed, doch stijve kleigrond maakt men met wat zand wat losser. Op laag gelegen land, waar 's winters het grondwater te hoog komt, leggen we de bak op een verhoogd bed. Daar is het ook goed een laagje zand aan te brengen op de grond in de bak, omdat die anders spoedig groen wordt. Bloemkool verspenen we op 10 c.M. afstand. Dan gaan er 150 a 160 onder één raam. Kropsla kan men wat dichter potea. Bloemkool wordt veel in potten gekweekt. Met een potkluit geplant is er vrijwel geen stilstand in groei en daardoor is de zgn. potkool eerder oogstbaar. 10 c.M. potten zijn groot genoeg. Geheel ingegraven is gewenscht, anders droogt de grond te veel uit. Het glas behoeft er niet dadelijk boven op, maar het moet bij de hand zijn om bij zware regens te kunnen gebruiken. We kunnen nu nog worteltjes zaaien, zoowel in koude als in warme bakken. Een verwarmde bak moet zoo aangelegd worden, dat vorstvrij houden moge lijk is. Wie met losse bakken werkt, kan een vore uitgraven van 1 M. breedte en 40 c.M. diepte en die opvullen met paardenmest. 't Behoeft geen versche mest te zijn, want de bak behoeft niet bepaald warm te worden. Na het opbrengen van den grond, die in geen geval kluiterig mag zijn, geven we het bed een ronde ligging, zoo, dat de aarde het glas bijna raakt. De plank wordt gesteld en het balkje gelegd, 2 gram zaad per raam gezaaid, soort Amsterdam- sche bak en het glas er op. Nu kunnen we onder een raam nog 9 tot 12 sla-planten zetten en in Dec. aan onder en bovenkant bloemkool. We hebben dan een zgn. peenrij gekregen. Zoo'n combinatie heeft zijn voordeel, maar ook zijn nadeel. Voor amateurs is het in het alge meen niet aan te raden er mede te beginnen. In een koude bak gelukt de teelt het best op grond'van een fijne zandige structuur, die geen last heeft van een te hooge waterstand, goed doorlatend is, doen ook niet te spoedig droog wordt. Op te koude en te vochtige grond zal het zaad te lang liggen en de plantjes geen loofblaadjes meer vor men, voor de winter invalt. De zandlobben zijn gevoeliger voor de vorst, dan de eerste blaadjes; daar door bevriezen de kiemplantjes eerder dan de meer uitgegroeide. Langzaam aan komt er open grond in den tuinnog een paar weken en er blijven alleen winter harde gewassen over. Laat de oogst- resten en het onkruid niet op het land liggen. Lichte grondsoorten worden zoo noodig geschoffeld en' het onkruid bijeen geharkt. De zwaardere gronden gaan we spoedig spitten. Het korte onkruid spitten we daarbij onder. Buiten verantwoordelijkheid der Ridaclie De Eindstraut. Als men bij Tillemans, de koper slager op het eind van de Markt straat den hoek omdraait en men gaat dan met zijn rug tegen een van die mooiste winkelruiten van Venray staan en men kijkt dan naar boven tegen den muur boven het Café van Pijpers, dan zie je daar een blauw bordje hangen met het woord Eind- straat. Het is een heel eenvoudig woord en iedereen begrijpt natuurlijk aanstonds waarom ze die straat zoo genoemd hebben. De gladde, oneffen, vier-, zes- en achthoekige, hobbelende, bobbelende, wiegelende, wiggelende, waggelende, wankelende, berg en dal-achtige, voor-historische, plasjesvormende keien en keitjes, welke de bestrating vormen van dit staartje van Venray; het glibberige, zanderige, weeke, bijna altijd modderige (volgens een zeker dichter wonen we nu eenmaal in een land van mist, mest en regen) natte, zand, rij-, ruiter-, fiets- en wandelpad daarnaastde onoogelijke en onappetietelijke open sla-, moes- en boerenkool-tuintjes (en dan moet je niet van boerenkool houden)de anderhalve, treurende lantaarnpaal met een paar honderd viesige, steke lige, eigenwijze, nattige grassprietjes rondom zijn treuriger voetde Egyp tische duisternis (niettegenstaande de treurende lantaarnpaal) vooral des morgens vroeg en als volgens den almanak de maan moet schijnendit alles tesamen zijn duidelijke teekenen, dat dit'woord „Eindstraat" beteekent: „Boeren, burgers en buitenlui, denkt er wel aan, hier begint ons geliefd Venray, de koninginne der Peel, op haar eindje te loopen 1" Waarom die Eindstraat zoo stief moederlijk behandeld wordt, zal menigeen wel een raadsel schijnen? Niet alleen staat er de mooie étalage van genoemden koperslager, maar verder heb je er nog vier Café's, eerste klas meubelmakers, een aan nemer, een bakker, wiens koekjes en gebakken meermalen bekroond zijn, een van de voornaamste brouwerijen van Venray, een deftig heerenhuis uit den goeden ouden tijd, de tuin van Mijnheer Pastoor zelf, een machinale Brei-inrichting en ten slotte vormt die Eindstraat de eenige oprij laan, welke voert tot de Slotpoort van het deftige Pensionaat Jeruzalem, hetwelk zich ten doel heeft gesteld deftige jonge dames uit den deftige stand, onder leiding van de Eerw. Mères Urselinen, een voorname, def tige, hoogstaande opvoeding te geven. Iedereen ziet nu dus duidelijk, dat die Eindstraat nog lang niet mis is Waarom heeft dan het „tot hier toe en niet verder" den straten makers tegengeklonken, toen ze toch eenmaal de Schoolstraat aan het repareeren waren Werden zij misschien geboeid door de lokkende tonen van dien muzikalen Coiffeur of door de geurige bloesems van de „Eeuwige Lente" daarop denhoek? Enfin, wie zou het hun kwalijk nemen muziek, bloemen, lente en dan nog wel eeuwige... of boeide hen misschien een bevel van hooger hand Wat er ook van zij, wij meenen te mogen vertrouwen, dat ons ver langen niet al te onredelijk en aan matigend zal schijnen, indien we met eerbiedige onderdanigheid de vrijheid nemen de edelachtbare Heeren van den Gemeenteraad te verzoeken eens hun achtenswaardige blikken (figuur lijk) te werpen op die hobbelende, bobbelende, communistische en anar chistische keien-parade van de Eind straat 1 Wij twijfelen er niet aan, ze zullen tot medelijden bewogen worden en een of andere vroede vader zal zijn stem verheffen tot verbetering in het levenslot van heel die huts- potterige keien-potpourie 1 Eindstraters, vereenigt U, erkent Uw belang 1 Waarom moet dit onzalig uiteinde ons schoon dorp Venray nog langer ontsieren Niet alleen een groote Pruimetaart, maar ook een mooie Pluimstaart is een sieraad! 1 Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Een getrouw Plasganger van de Eindstraat MIJNHARDTs Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Kiespijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten VENLO. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 435.000 eieren. Groote eieren van f 8.20 tot f 10. Kleine eieren van f6.tot f 7.90 Eendeneieren van f 8.— tot f 8.40 Ganseieren van f 20. ROERMOND. Op de Coöp. Eiermijn van Maandag was de aan voer 1.300.000 eieren, Groote eieren van f 8.tot f 9.80 Kleine eieren van f 5.tot f 7.50 Eendeneieren van f7.tot f 7.50 Verkrijgbaar in den Boekhandel Groote straat 28 a f 2.25 onmisbaar in elk gezin. boek voor praktijk en studie door Eug. Kruytzer, a f 1.60 15 en 50 cent. in verschillende prijzen. De fijnste HORLOGES vindt U bij Gedipt. Horloger Gr. Straat Aanleg van licht- en ÜR krach t-ins tallatie's, repareeren van electr. apparaten enz. Merselosche weg 9. Telefoon 90 in mooie sorteering en aan concurreerende prijzen, vloerplaten, kolenbakken, Vulemmers, Kolenschoppen en alle Winterartikelen. Beleefd aanbevelend, Smederij Leunen is betrouwbare en vakkundige voorlichting bij het aanschaffen van een Dit krijgt U uitsluitend bij Markt Venray Iedere reparatie binnen 't uur. Telefoon 71 Receptwerk HANDEL IN in kleine hoeveelheden op pakhuis te bekomen bij Overloonsche weg Desverlangd ook aan huis be zorgen. Hoenderstraat 6 VENRAY Greenen, Vuren, Eiken en Americ. Greenen. AHes aan concurreerende prijzen KRUISSTRAAT VENRAY Bezoekt ons atelier Overal aan huis te ontbieden zonder prijsverhooging. Steeds in voorraad Union en Carisborg Briketten. Ook aan huis te bezorgen zonder prijsverhooging. Aanbevelend, ZONEN Brandstoffenhandel. REUKLOOS HAARWATER ONMISBAAR VOOR SCHOOLGAANDE KINDEREN FLACONS 30-45 Cis. FABRJEK'.L.DEWOLFGZONEN P URMEREND Voor drogisten en gros verkrijgbaa J bij FA. G. POUWELS en Zn. Langstraat, Venray.

Peel en Maas | 1930 | | pagina 6