S3 Weekblad -voor VENRAY, HOEST en Omstreken. i-T^1 manufacturen) V00DDE£Llö5Tj pAlFONOft •(manufacturen 'QORDEÊLtSSlf Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De economische positie van den Middenstand Buiten), nieuws. De Kippenhouderij op het platteland Provinciaal Nieuws ZATERDAG 18 OCTOBER 1930 Beo en vijftigste Jaargang No. 43 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTEN'TIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7 p ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland t 1.05 bij vooruitbetaling, afzonder!, nummers 5 cent I. Dat de economische positie van den Middenstand slecht is, acht ik een waarheid, die noch nader betoog, noch nader bewijs behoeft. Geleerden en practici zijn het daarover roerend eensde tot nu toe gepubliceerde gegevens over kapitaal-positie en bedrijfsresultaten van het kleinbedrijf zijn bijna zonder uitzondering spre kende bewijzen van de noodlijdend heid van den middenstand. Zelfs in het kamp van de sociaal democraten beluistert men zoo nu en dan ge luiden, die breken met de jarenlang verkondigde theorieën, dat ons huidig distributiestelsel de oorzaak is van de te dure prijzen voor den consu ment. Ook daar wordt erkend door vooraanstaande leiders, dat de winsten van den winkelier en van den kleinhandel in het algemeen absoluut onvoldoende zijn. Ook de Regeering ziet 't in en blijft niet in gebreke met het beramen van maat regelen om de wankele positie van een zco groote volksgroep, die toch in het economische leven niet uitge schakeld kan worden, te verbeteren. En met de regeering werken de Organisaties samen, terwijl een groot aantal schrijvers zich geroepen gevoelt zich tot heelmeesters van het zieke middenstandsbedrijfsleven op te wer pen. De kwaal blijkt wel zeer eigen aardig te zijn, althans dat bewijzen de diagnosen, die den laatsten tijd gepubliceerd worden. De eene con stateert dit en de andere dat en de eene meent hier en de andere daar de genezing te moeten zoeken. En intusschen verergert de kwaal en wijzen bepaalde verschijnselen op een algeheele inzinking van den zieke, Waar moet dan de oorzaak schui len Het is de strekking van de reeks artikelen die de Nederlandsche Middenstandsbank wil publiceeren, dit te onderzoeken. In de meeste gevallen wordt veel dieper onder de oppervlakte gezocht dan noodig is internationale pro blemen worden vaak met de haren er bij gesleept, terwijl voor de hand liggende feiten over het hoofd worden gezien. Het oude spreekwoord „Zet de tering naar de nering of de nering krijgt de tering" is ook in 1930 nog ten volle van kracht. Een ambtenaar leeft van zijn salaris en richt zijn huishouden in op zijn bekend in komen. Een middenstander maakt gedurende het jaar zijn verteringen en kan pas na afloop van dat jaar constateeren, of zijn inkomen vol doende was om zijn uitgaven te dekken. Mits hij tenminste boek houdt. En dat doen nog niet allen, hoe onbegrijpelijk het ook moge klinken. Legio is daarbij het aantal van hen, die wel boekhouden, doch die op het einde van het jaar niet in staat blijken een balans met winstberekening samen te stellen. Het vereischte administratieve werk en dikwijls veel meer dan feitelijk noodzakelijk is, wordt jaar lijks gedaan, zonder dat op het einde van het boekjaar uit de eindtellingen de resultatenrekening wordt samen gesteld. Het grootste gedeelte van dat werk is daardoor nutteloos en kost slechts tijd en geld. Dat het voor dergelijke zaken niet overbodig is voorlichting te vragen, spreekt vanzelf. De zakenman moet weten wat hij te verteren heeft, omdat anders het gevaar groot is, dat hij leeft boven zijn stand. En dat doen velen. Een groot aantal zelfs bewust en met de wetenschap dus, dat zij jaarlijks in kapitaal achteruit gaan. In het algemeen wordt te royaal geleefd in alle kringen van de maat schappij en een groot deel van den middenstand blijft niet achter. Dat moet natuurlijk tot een debacle leiden. En het ergste voor het zakenleven in het algemeen is het, dat straks de crediteuren mede de dupe worden en het vertrouwen, dat de laatste jaren tocb reeds zulk een gevoeligen knauw kreeg, steeds meer ondermijnd wordt, gy, De privé-opnamen moeten ver minderen. Dat kan wanneer een ernstige wil voorzit en valsche schaamte wordt overwonnen. Laat dit toch tot hen, die de wetenschap hebben, dat zij parasiteeren op de zakken van hun crediteuren, door dringen. En wanneer ze bij een ernstig onderzoek tot de conclusie moeten komen, dat hun zaak geen levensbestaan oplevert, dan moeten ze voor ingrijpende maatregelen niet terugschrikken. Zoo dikwijls is het aantal kinderen in de zaak werkzaam te groot. De gevolgen daarvan zijn in veel geval len tweeërlei. Op de eerste plaats hebben de overcomplete werkkrach ten onvoldoende bezigheden, waar door het uitgaan bevorderd wqrdt en de privé-opnamen extra stijgen. Die kinderen zelf ontvangen een verkeerde opleiding en worden on geschikt voor het werk dat hun straks wacht, wanneer ze in het levensonderhoud van zich zelf en hun gezin moeten voorzien. Ver schillende mislukkelingen in de maat schappij wijten hun ondergang aan die verkeecde opleiding in de zaak der ouders genoten. Op de tweede plaats onttrekken die ouders zich het salaris, dat die kinderen in eene andere positie ver moedelijk zouden kunnen verdienen. Een inkomen, waaruit een groot gedeelte van de noodzakelijke kosten van het gezin, die nu voor de volle 100 pCt. ten laste van de zaak komen, bestreden zouden kunnen worden. Ook zelfs dan wanneer we voor opstellen, dat de kinderen als werk kracht in de zaak niet overcompleet zijn, doch anderzijds vaststaat, dat hun werk niet voldoende vrucht dragend kan zijn, dient ingegrepen te worden. Ook die gevallen zijn grooter dan oppervlakkig veronder steld zou worden. Hoe komt men in dien toestand? Heel eenvoudig. Een vader heeft een zaak van be paalden omvang en verdient daarin zijn bestaan, en laat men zelfs aan nemen een rijk bestaan. Straks komen de kinderen in de zaak en om deze werk te bezorgen, moet aan uit breiding gedacht worden. De eene winkelier vergroot zijn pand en gaat meer artikelen voeren, zonder vooraf ernstig te onderzoeken of uitbreiding rendabel zijn zal. Een andere ver bindt aan zijn winkelzaak een gros- sierderij, die straks een mislukking blijkt. Een derde opent een filiaal, terwijl later blijkt, dat in de betref fende plaats of buurt daaraan geen behoefte is. In één woordmen gaat experimenteeren op hoop van zegen. Een tactiek, die vanzelfsprekend op een fiasco moet uitloopen. De meeste middenstanders rekenen niet voldoende ze gaan met den grooten stroom mede zonder eenige garantie voor het welslagen. Ze kennen niet hun kapitaalpositie en het blijkt vrij spoedig, jammer genoeg pas dan wanneer het te laat is, dat zij dingen gedaan hebben, die hun financieele draagkracht te boven gaan. Ze zijn niet in staat een rentabiliteitsbereke- ning op te zetten en worden het slachtoffer van hun voortvarendheid, of beter hun roekeloosheid. Een zaak die niet rendeert om onverschillig welke redenen dan ook, en waarvan vaststaat, dat zij door een reorganisatie, hetzij technisch, hetzij commercieel, ook niet winst gevend te maken is, kan beter liquideeren, dan haar kwijnend be staan voortsleepen, totdat ze toch eens haar natuurlijken dood sterft. Want dit laatste kan moeilijk plaats vinden zonder ernstige verliezen voor eigenaar en schuldeischer. Vanzelfsprekend dient men met zijn beslissing uiterst voorzichtig te zijn. Het advies van de betreffende bankrelatie is natuurlijk onmisbaar, wijl er alle mogelijkheden ernstig onder de oogen gezien moeten worden. In veel gevallen is de financieele positie op een eenvoudige wijze te verbeteren, soms kan een uitbreiding, soms een liquidatie van een onderdeel der zaak, dan weer het overplaatsen van het bedrijf of het voeren van andere artikelen de gewenschte verbetering brengen. Heel wat koopmanschap is noodig om op het juiste oogenblik de juiste beslis sing te treffen. Zooals bij een mensch alle orga nen goed moeten functioneeren om volkomen gezond te zijn, moeten bij een zaak ook alle onderdeelen een systematisch samenstel vormen, wil het gewenschte doel bereikt worden. Het bedrijfskapitaal moet voldoen de zijn om het bedrijf te financieren; de bestanddeelen van het zaakver mogen moeten ook in proportie normaal genoemd kunnen worden. De voorraden mogen in t algemeen niet zoo groot zijn, dat bank of crediteuren het grootste deel van het kapitaal, daarin vastgelegd, blij vend moeten fourneeren; het debi teurensaldo moet in normale ver houding staan tot de omzetten; het crediteurensaldo mag niet zoo hoog gestegen zijn, dat de eigenaar der zaak financieel absoluut afhankelijk wordt van zijn leveranciers; het banksaldo moet evenredig zijn aan het eigen kapitaal; in gebouwen en inventaris raag niet zulk een be langrijk kapitaal geinvesteerd zijn, dat daardoor practisch van een eigenlijk bedrijfskapitaal niet meer gesproken kan worden, Het is de taak van den financier bovenstaande uitwassen te voorkomen. De commercieele leider heeft er voor te zorgen, dat iedere afdeeling der zaak een gunstig rendement oplevert en dat voorkomen wordt, dat de winsten hier geabsorbeerd worden door de verliezen daar. Dat de onkosten niet abnormaal hoog zijn in verhouding tot de bruto winsten. De koooman heeft de taak, de juiste goederen op den juisten tijd in juiste kwantums voor de juiste prijzen in te koopen. Hij dient zulk een inzicht in zaken te hebben en de kunst te ver staan de mentaliteit van zijn clientèle zoo te kunnen peilen, dat zijn ver koopsprijzen een voldoende winst marge laten. De Middenstander heeft dus een veelomvattende taak en zijn positie is uitermate moeilijk. Want hij dient té bezitten de qualiteiten, die de financier, de commercieele leider, de inkooper en de verkooper ieder voor zich bezitten moeten. En daarbij werkt hij dikwijls nog onder veel mpeilijker omstandigheden dan de leiders van een grootbedrijf. Hij meer dan ieder ander weet steeds naast zich de fiscus, die een groot stuk van zijn zuurverdiende winst onver biddelijk opeischt, dikwijls juist dat deel, dat hij noodig heeft tot nood zakelijke kapitaalvorming. Onver biddelijk' opeischt, zonder pardon, zonder te denken aan de toekomst. Een reserve voor slechte tijden wordt niet geduld, afschrijvingen die een goed koopmansgebruik noodzakelijk eischt, accepteert hij niet, hij blijft zuiver formeel en past de wet toe in al zijn strengheid en onbillijkheid. Den Directeur van de N. V. daarentegen laat hij ongemoeid en wacht tegenover hem kalm af het aandeel in de winst, dat hem wordt toegekend. Degene, die zich voor de wereld politiek interesseert, kan aan hetgeen er zich in Zuid-Amerika afspeelt, niet genoeg aandacht schenken. Engeland en de Vereenigde Staten ontmoeten elkaar hier op hun weg naar kapitaalsbelegging en achter bijna iedere revolutie is dat wereld deel in een strijd tusschen die twee machten verscholen. De economische toestand wordt er steeds slechter en elke week wordt Latijnsch-Amerika dieper in de revo lutiezee gedompeld. Vorige week was de grootste der zgn. A.B.C. Staten (Argentinië, Bra zilië, Chilaan de beurt. Er werken daar krachten, die aan de opper macht der koffieplanters van Sao Paulo (één der Staten van de Ver eenigde Staten van Brazilië) een einde willen maken en de opstand dezer liberalen fchijnt zeer ernstig te zijn. De vijf Staten, die Sao Paulo en Rio de Janeiro omringen, Rio Gran de du Sul, Muias-Geraes, Parana, Matto Grosso en Santo Catherina. zouden reeds in handen dier liberalen zijn. Overigens diene men wel te be denken, dat Brazilië eene oppervlak te heeft van bijna half Z.-Amerika, dat de afstanden er dus groot zijn en wanneer er b.v. in JMatto Grosso gevochten wordt, de republiek daar om nog niet in gevaar is. Want Matto Grosso is een afgelegen wil dernis, waarop voor een onmetelijk gebied slechts 300.000 zielen wonen, In Roemenië is de boerenleider Manix met zijn kabinet afgetreden, waarschijnlijk als gevolg van zijn strijd met het Roemeensche Hof. Manix is een trouwe aanhanger der kleine Entente, terwijl koning Carol aansluiting zoekt bij Italië en Hon garije. Als bijkomende omstandigheid is nog te beschouwen, dat Manix niet de verantwoording wilde dragen van die eindelooze hofschandalen. De gescheiden echtgenoote van den koning weigert beslist wederom met hem in den echt te treden. Met alle geweld wil de koning desondanks in Alba Julia met groote praal laten kronen met de koningin. Reeds meer dan eens werd de kroning uitgesteld, maar Carol schijnt thans vast be sloten deze in ieder geval in het voorjaar te doen plaatshebben. Van een dergelijke handelwijze moest Manix echter niets hebben. De eerste zitting van den Duit- schen rijksdag is niet zonder het noodige tumult verloopen. De Nazi's (fascisten) verschenen in hun bruine Hitier uniformen. Reeds net tradi- tioneele aflezen der namen gaf aan leiding tot incidenten. Toen de naam Breitscheid (soc. dem.) werd afge roepen schreeuwde een communist „Nog altijd geen minister." Bij de oproeping van Brüning werd er geschreeuwd „Hongerdictator." De nat.-soc. Goebbels, die weigert voor het gerecht tz verschijnen, kreeg te hooren „Weg met den moordenaar," en herhaaldelijk klonken scheldwoor den als „moordenaar, fascist," enz, De benoeming van een voorzitter schijnt zelfs onmogelijk, wie gelooft dan nog aan andere mogelijkheden? Een ware paniek op alle graan- beurzen veroorzaakt de Russische graanexport. De Russen vragen zulke abnormaal lage prijzen, dat algemeen van een „bederf van de marktprijzen" wordt gesproken. Na hetgeen ik in de verschillende bladen over deze materie las kwam ik tot de conclusie, dat men met het vellen van een oordeel over deze zaak zeer voorzichtig moet zijn. Begrijpelijk is, dat de boeren van dien verkoop beneden wereldmarktprijzen niets moeten hebben en licht geneigd zijn te spreken van „dumping," terwijl andere groepen der bevolking b.v. reeds (die dat gaarne vervoeren) wel w.llen zullen aantoonen, dat van dumping geen sprake is. In de finantieele afdeeling van de N.R.C. vonden we tenminste een betoog in den laatsten geest. Rus land, aldus de schrijver, produceert door den grooteren omvang der bedrijven en kan daarom ook tegen lageren prijs verkoopen. In de Haagsche Post is de Heer Treub aan 't woord. Hij schrijft„Men vraagt zich waarschijnlijk af hoe het mogelijk is, dat Rusland zooveel goedkooper dan andere exportlanden leveren kan. Dit zou niet mogelijk zijn, indien de regeering er voor het land zelf en zijn bewonérs had te zorgen, maar dit is zoo weinig het geval, dat de loonen der zoogenaamd vrije arbei ders er lager zijn dan in welk ander land van Europa ook. De grootste uitvoerproducten (hout, petroleum, steenlkool) worden bovendien ver kregen door arbeid van verbanne- nen, die behandeld worden als slaven." door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Zitten vol wratten langs de kaïn. VRAAGEenige mijner kippen W.L. hebben langs en op de kam ruwe wratten, die grooter worden. Wat is dat De dieren, die het hebben, zijn anders goed gezond, ze eten goed en zijn ook in volle be weging. Gaarne spoedig bericht, waarvoor postzegel ingesloten, want door Peel en Maas duurt het een paar dagen. Ik heb ze apart zitten. Uit Venray. ANTWOORD Vraagsteller heb ik direct eene circulaire gezonden, waarop aangegeven staat, hoe hij kan handelen. Zijn kippen hebben de pokken, een der twee vormen, waaronder diphtheritus zich voordoet. De wratten insmeren met jodium- tinctuur is heel goed. Na een paar dagen herhalen. Zelfs het kleinste wratje niet overslaan. Penseelen met helschen steen is ook aan te raden, maar eerst de pokken vochtig maken met jodium-tinctuur. Geef met dit laatste ook een tikje op de tong. Zijn er bij, die geel beslag in den bek hebben, dan dit eerst verwijderen en de ontstane wonden met jodium- tinctuur penseelen. Oogen en neus gaten goed rein houden. De ziekte is zeer besmettelijk. Dit jaar hoort men 't meest van pokken. Tot nog toe schijnt de ziekte een opvallend gunstig verloop te hebben. Wie z'n dieren tijdig heeft laten inenten, is het best af. Want al gaat er geen enkele kip dood, de leg wordt toch dadelijk minder of blijft langer achterwege. Versch gemalen beenderen. VRAAG Ik kan steeds versche beenderen krijgen, die ik ook kan laten malen, zonder dat ik daarvoor hoef te betalen. Kan ik die aan de kippen geven, men zegt mij van ja, maar hoeveel Uit Venray. ANTWOORD: Versch gemalen beenderen zijn een goed voer, de kwaliteit en de verteerbaarheid han gen af van de grondstoffen. Zachte beenderen en beenderen met nog wat vleesch er aan zijn natuurlijk de beste, vooral om de dierlijke vetten, en de koolzure en de fosforzure kalk. Hoeveel u er van kunt geven, hangt mede af van de kwaliteit en de hoeveelheid ochtendvoer, die u er naast geeft. Mea maakt er wel eens ochtendvoer mee, door op 1 deel versch gemalen beenderen 2 deelen verschillende graanmeelsoorten onder te mengen, maar ik zou u niet aanraden, zulks te doen. Als u het ochtendvoer droog geeft en tegen den middag bovendien per 25 kippen een pond versch gemalen beenderen, dan overdrijft u niet en geeft u toch wel zooveel, dat het ze goed zal doen. Raap windeieren van jonge poelen. VRAAG: Bij mij zijn reeds vele jonge poelen aan den leg. Maar telkens raap ik eieren zonder schaal ook in het nest, maar meest 's mor gens onder den zitstok. Ik weet zeker, dat ze niet te vet zijn. Ze loopen los. Ik verwacht uw antwoord in Peel en Maas. Uit Maashees. ANTWOORD Een jonge kip, vooral een Leghorn, die pas begint te leggen is meestal niet te vet- Dat ze windeieren legt is dus daaraan gewoonlijk niet toe te schrijven. U moet beginnen met een flinke hoeveelheid gemalen schelpen te ver strekken en als 't kan bij een afge broken huis een kar vol ,oude muur- kalk te halen, die je dan, voor uw losloopende kippen, ergens, dicht bij het hok neerschudt. Dan kan het ten minste voortaan niet meer op rekening van kalkge- brek gesteld worden. Als 'n kip pas begint te leggen gebeurt het heel vaak, dat de kalk- afscheiding nog niet voldoende is, omdat de kalkklieren alsnog niet behoorlijk functionneeren. Maar meestal komt dit van lieverlede uit zich zelf in orde. Dat u windeieren van de jonge poelen blijft rapen, kan verklaard worden uit het feit, dat er steeds meer dieren aan den leg gaan en er tot nog toe dus altijd bijzijn, die pas beginnen. Kippen, die door te drijvend voer (met of zonder kunstlicht, maar voor al met) buitengewoon veel leggen, geven ook daardoor tusschenbeide wel een windei de schaalformatie houdt dan geen gelijken tred met de afscheiding van dooiers aan den eierstok. Reeds 7 maanden oud en nog geen enkel ei VRAAGIk heb Welsummer- kippen, die nu al over de 7 maanden oud zijn, doch raap nog geen enkel ei en ik voorzie, dat het nog wel een maand kan duren, voor ze begin nen. Is dat met Welsummers altijd Dan vind ik haar niet geschikt op de boerderij, want de eieien zijn nu duurder, dan misschien over een maand. Mijn W.L. zijn 6 weken later geboren en leggen al heel aardig. Uit Venray. ANTWOORD Over't algemeen zijn de Welsummers niet vroeg leg- rijp, doch als ze pas met de 8 maan den zouden beginnen mankeert er iets aan de afstamming. Of hebben ze misschien in 't eerst niet goed doorgegroeid Dit is bij ieder ras oorzaak van later aan den leg komen. Tot nog toe wil het met de Wel summers niet al te best vlotten. Ik zou daarom tegen de boeren zeggen: „stel uw zinnen voorloopig nog maar niet op dit ras." Ik ben het volko men met u eens, dat een kip, die heel laat legrijp is, op de boerderij niet thuis hoort. Eerstens kost ze heel wat meer aan opfokken, en tweedens moet men veel te vroeg in 't voorjaar beginnen te broeden, om in October eieren te rapen. N.B. We kregen een niet onder- teekende briefkaart uit Venray. Als afzender me z'n adres opgeeft zal ik hem (of haar direct persoonlijk antwooiden door eene gedrukte circulaire, waarop de bestrijdings- manier der ziekte harer kippen is aangegeven. VENRAY, 18 October 1930 Pater Mr. Beaufort O.F.M. Pater mr. Beaufort O.F.M. uit Venray is als directeur van de cen trale voor ontwikkeling bij het R.K. Werkliedenverbond te Utrecht in functie getreden. Ontwikkelings-avonden. Naar wij vernemen zullen de in woners van Venray gedurende de a.s. Wintermaanden weer op aange name wijze hunne kennis kunnen vermeerderen. De ontwikkelings avonden, die het vorige jaar met zooveel succes gehouden zijn door het bestuur van den R.K. Werk- liedenbond, zullen dit jaar voortgezet worden. Reeds met verschillende sprekers is de adviseur, zooals Z.E. op een Werkliedenvergadering mede deelde, tot een accoord gekomen. Meerdere zullen volgen. Enkele sprekers en datums kunnen wij reeds mededeelen 11 Nov. Pater Jacobs 25 Nov. Mgr. Dr. Poels 9 Dec, Pater Bender. Omstreeks Nieuwjaar een spreker over Tunis en Marokko. Verder was Z.E. nog in onderhan deling met den bekenden Vlaming Callenwaart. Zy die het licht niet zien. Een Blinden-avond Maandagavond 20 October om 7 uur zal er in het St. Antoniu>- Patronaat te Venray een propaganda vergé dering worden gehouden ten gunste van de R. K. Limburgsche Blinden-organisatie, waarvan Roer- monds Bisschop de Beschermheer is. Het vermaarde Symphonie-orkest van blinden uit Maeseyck (België) zal het muzikale gedeelte van den avend verzorgen. Twee blinde priesters zullen het woord voeren, namelijk Pater Lucianus O.M.C. van Urmond, en Pater Andreas, Capucijn, die als missionaris op Borneo is blind geworden. De leden van Goud-pluvier zullen den avond regelen. Degenen die geen uitnoodiging ontvingen, kunnen tegen eene kleine vergoeding den avond meemaken, dat wil zeggen voor zoover de plaatsruimte het toelaat. Laat zal het niet worden, daar de blinden nog denzelfden avond in Maeseyck moeten terug zijn. Er zal beslist om 7 uur moeten begonnen worden. Bij de aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis aan den Stationsweg alhier, (architect A. H. Martens) voor rekening van Mej. Wed. Poels, werd ingeschreven als volgt A. H. Maassen 8495 Piet Spee 8634 Piet Wijnhoven 8146 M. Claessens 8548 Th. Kersten, Overloon 8312 Piet Vollenberg 8883 Jean Siebers 7738 G. Verstralen-Oudenhoven 8338 Th. Maassen 7638 Het werk is aan de laagste inschrij vers gegund. Bij de aanbesteding voor het bouwen van eene boerderij op de Smakt (Architect A. H. Martens) voor rekening van Mej. Geurts, werd ingeschreven als volgt A. H. Maassen 11657 Piet Spee 11100 Piet Wijnhoven 11586 Kersten Overloon 11700 Klaassen-Lichtevelt Overloon 10832 P. Coenen. Holthees 11216 G. Verstralen 11937 Fr Poels en Cuppen, Horst 11256 Graat, Beugen 12874 M. Claesens, Venray 10388 Maas, Blitterswijck 12000 Vissers, Wanssum 11600 Pijpers-Siebers, Venray 9829 Jean Siebers 10459 Th. Maassen 10353 Het werk is aan de laagste in schrijvers gegund. Bij onderhandsche aanbeste ding werd het bouwen van twee boerderijen aan het Steegsbroek voor rekening van de Gebr. Linders aldaar, opgedragen aan de Gebr. Martens te Leunen. Op de Maandag alhier gehou den veemarkt waren aangevoerd in totaal 400 stuks. Dragend vee 64Vet vee 24 Gust vee 14 Biggen 298. Handel rundvee stil, wegens de hooge prijzen, welke neiging tot daling vertoonen. Biggen aanmerke lijke daling. De markt werd druk bezocht. Op de biggenmarkt werden Maandag een partij biggen in beslag genomen van zekere A. uit Groe ningen, die hier ter markt waren gebracht, ondanks het invoerverbod wegens mond- en klauwzeer. Op de te Maastricht gehouden Rijksnajaarskeuring van hengsten werd joedgekeurd de nieuw aangekochte hengst Ondacieux du Chateau van de Associatie Venray, Horst. Sevenum en omstreken. De Handboogschutterij „St. Oda heeft besloten om op 28 en 24 November een Tooneeluitvoering te geven. Opgevoerd zal worden „Broederhaat", drama in 3 bedrijven, en een blijspel in een bedrijf „Minister Vagebond". ge Schutterij „Het Zandakket" hield Zondag een schietwedstrijd voor hare leden. De prijzen werden behaald als volg! le P. Vollenberg 2e Ferd. van

Peel en Maas | 1930 | | pagina 1