Smakt. Huiduitslag. q De Kippenhouderij op het platteland Verbitterde boeren. Gemengde Berichten E; i In I: Henkei'» Wasek- en Bleek-Soda spaart U veel moeite en tijd. UlbltoolM van hoog- en laagveenturfzoo is men er in geslaagd, door het ver- smeulen van laagveenturf turfcoces, en door gebruikmaking van de zich daarbij ontwikkelende gassen teer te verkrijgen, doch een practische toe passing bleek tengevolge van het hooge watergehalte niet goed mogelijk, en het bleef bij de ver vaardiging vanturfstrooisel, turfmolm isolatieplaten enz. Ook hier echter bleef de exploitatie beperkt in verband met het waterge halte en het nadeel der noodzakelijke machinale droging. Bovendien gaan hierbij de bestanddeelen, welke de grootste waarde hebben, zooals cellulose verloren. Hierin nu ligt het eerste groote voordeel van het nieuwe procédé, dat aan de behandeling van de turf geen ontwatering behoeft vooraf te gaan. Dit wil dus zeggen —indien men afziet van de on-economische mogelijkheid van machinaledroging— dat de werktijd onbeperkt is, en niet bepaald tot de v,'et of vijf droge maanden des jaars en dat ook de duur van de natuurlijke droging (een veertien dagen tot een maand) geen rol meer speelt. De turf wordt eenvoudig gebag gerd, en, liefst ter plaatse, daar immers de brandstofde turf die in dit geval voldoende is—toch voor het grijpen ligt, behandeld. De technische inrichting bestaat in hoofdzaak uit een stelsel kuipen, waarin de turf tweemaal, met toe voeging van bijzondere chemicaliën, waarvan de samenstelling het geheim van de uitvinding is, wordt ver kookt. Reeds uit dit prozes resulteert de cellulose, waaruit dan de noodige oplossingen in verschillende sterkten kunnen worden gemaakt. De aldus gewonnen cellulose kan dan, hetzij in vloeibaren, hetzij in poedervorm worden geleverd. Zij kan en hier komt men tot 't tweede groote voordeel zonder dat hiervoor nieuwe machine-inrich tingen zijn, onmiddelijk worden ge bruikt in de kunSiZ jdefabrieken. Voor vele daarvan leverde het moeilijkheden op. zich van voldoen de grondstoffen te voorzien, of wel hun eindproduct werd door de hooge vervoerkosten der grondstoffen on- noodig belast. Deze bezwaren komen thans voor ee.i groot deel te vervallen. Een zeer sprekend voorbeeld levert in dit opzicht Hongarijezijn vroegere bosschen in Slowakije en Zevenbur gen liggen thans op ander staatsge- bied, zoodat de kunstzijdefabrieken hun cellulosemateriaal van buiten moeten betrekken. Daarentegen is er veel moeras, hetwelk thans de cel lulose zal kunnen leveren. Geen wonder dan ook, dat een coacern onder leiding van graaf Aladar Zichy zich hier voor de zaak interesseert. Een opvallende belangstelling voor de zaak toont ook Rusland. Het heeft den wensch te kennen gegeven, chemische ingenieurs naar Tsjecho- slowakije te zenden, en daar op eigen kosten een fabriek te bouwen. Deze gretigheid, die ook tot uit drukking komt in het aanbod om ter vergoeding van voorbereidende werkzaamheden 80.000 dollar te storten, heeft de vrees doen rijzen, dat het einddoel hier wellicht een algemeene dumping zou zijn, zoodat men hier vooralsnog niet op in wenscht te gaan. Uit België komt nog deze week een vertegenwoor diger der Snia Viscosa naar Praag, een representant der Italiaansche regeering voerde hier reeds bespre kingen. Canada, waar de bosschen blijkbaar te sterk zijn gekapt, en Zuidslavië, met zijn moerassen om Laibach zijn verdere gegadigden, terwijl Frankrijk zich interesseert voor de vorming van een holding maatschappij. Deze ligt namelijk in de bedoeling gedacht wordt aan een kapitaal van 100.000 pond sterling. De holding maatschappij zou dan de patentrechten verwerven, en deze exploiteeren. Totdasverre voor 24 staten het patent verkregen. Het nieuwe procédé toegepast op hoogveenturf levert cellulose voor kunstzijde, of voor films, gtamofoon- platen, cellophaan-verpakking papier. Als afvalproducten verkrijgt men humine-zuur en kunstmest welke beide in den landbouw kunnen wor den gebruikt. Toegepast op laag veenturf levert het lichte en zware olies voor smeerdoeleinden op, voorts zoogenaamde ijzerkolen, die voor de vervaardiging van Zweedsch staal van bijzonder belang zijn, en einde lijk een reeks pharmaceutische pre paraten van de ichthyol-familie. Het zal mogelijk worden, deze stoffen, die in het algemeen zeer duur zijn, tegen belangrijk lager prijs te produ- ceeren. De cijfers bovengenoemd ten aan zien van rendement en fabrieksprijs, zijn, hoewel zij van de uitvinders afkomstig waren, in werkelijkheid veel gunstiger. Het schijnt dat men aanvankelijk gevreesd heeft, door het publiceeren van te hooge resp. te lage cijfers, den indruk te maken van een gemis aan ernst, van een -jt~~r.on-serieus flatteeren der zaak. De peSwoxMO/ftCif 100gVeenturf levert namelijk na zuivering van huminezuur en andere verontreinigingen niet 35, doch zelfs tot 60 pet. zuivere A-cellulose op, waardoor de prijs van het eindpro duct dan ook navenant geringer wordt. Het hooger weerstandsver mogen van de turf-viscose en koper zijde tegen vocht, maakt haar ook voor de vervaardiging van weefsels geschikt, waarbij kunstzijde totnog toe niet kon worden gebruikt, bij gebrek aan stabiliteit. De vinding is het resultaat van negen volle jaren experimenteeren. Wij herinneren er aan, dat ook te Griendtsveen een 20-tal jaren ge leden de teer-productie uit turf is beproefd, doch de fabricatie is van heel korten duur geweest. (Red. Zuidw.v.) door jOS. BOSHOUWERS te LENT. Boekje over kippenziekten. VRAAGZoudt u mij in Peel i Maas willen melden, of er een werkje hier #f daar te bekomen is, behelzende De verschillende ziekten bij hoen ders, de verschijnselen daarvan en zoo mogelijk behandeling daarvan? Uit Venray. ANTWOORD Bij de Uitgevers Maatschappij „Kosmos" te Amster dam is zulk een werkje uitgegeven onder den titel „Ziekten en gebreken bij hoenders." Schrijver hiervan is de heer G. Muys, een onzer veteranen op 't gebied van pluimvee. Het boekje kost f0.75. Het mak kelijkst is, dat u het te Venray be steld door tusschenkomst van den boekhandel. De ziekteverschijnselen staan er nog al uitvoerig in beschreven, maar of de resultaten bij het toepassen der geneesmiddelen wel evenredig zullen zijn aan de moeiten, die u dan moet besteden, meen ik in twijfel te moeten trekken. Dokteren met kippen haalt dikwijls niet veel uit. Een goed hok, dat behoorlijk in orde wordt gehou den, de pijnlijkste reinheid en directe afzondering zijn voorzorgsmiddelen, die veel leed voorkomen. Tuberculose VRAAG: Gaarne vernam ik uwe meening omtrent het volgende, dat ik bij mijne kippen al sinds geruimen tijd opmerk. Ze loopen mank en treuren, zitten geheel in elkaar en bij elkaar. Uit Venray. ANTWOORD: Kippen, die in de rui zijn, kan men niet gemakkelijk in beweging krijgen of houden. Om dezen tijd van 't jaar ziet men daar om wel meer, dat de dieren traag worden en wegens de onvoldoende vederbekleeding eerder kou hebben en dan uit instinct warmte bij mekaar zoeken. Het is 't beeld van lusteloosheid, dat ze vertoonen Maar als ze wer kelijk treuren, en daarbij nog mank loopen, dan denk ik aan tuberculose, waarbij de patiënten erg vermageren, totdat er ten slotte niet veel meer over is dan vel, botten en voeren. Tuberculeuse kippen ruien heel moeilijk en doen er opvallend lang over. Geneesmiddelen tegen tuberculose kennen we nog niet. Het kreupel loopen kan toch geen gevolg zijn van ondoelmatige voet ringen Want dan zal de oorzaak hier te zoeken zijn. Kippen eten weinig ochtendvoer VRAA.G Voor een tijdje terug schreef u in Peel en Maas om de kippen in den rui zijnde steeds ochtendvoer te blijven geven, ik doe dit ook, maar ze eten er zoo weinig van. Toch zijn ze niet ziek. Ruiende kippen kan ik nooit goed aan 't eten krijgen. Is u soms een goed middel bekend Gemengd graan eten ze nog het best. Zou ik daar voor- loopig niet mee kunnen volstaan Uit Castenray. ANTWOORD Ruiende kippen zullen nooit zoo vlot eten als die, welke in conditie zijn, maar toch ontraad ik u, het ochtendvoer tijdelijk te onthouden. Zoo gauw als de rui de ergste periode te boven is zullen ze vanzelf wel meer ochtendvoer opnemen. Een handje vol gedroogde garnalen bovendien, is zeer aan te bevelen, vanwege het hooge fosforgehaltc Een goed middel, om de kippen wat meer tot eten aan te zetten is, het ochtendvoer om dezen tijd ook eens zullig aan te maken, met, als 't koud is. eenigszins warm water of ondermelk. En daarnaast tóch droogvoer geven, want intusschen zijn er waar schijnlijk al wel dieren bij, die daar méér behoefte aan krijgen. Houdt vooral den bodem van het hok goed droog en zorg, dat ze een flink stofbad kunnen nemen. Als de zon in het hok schijnt, zult u zien, dat ze van die gelegenheid een ruim gebruik maken. Een goed stofbad is veel waard, om dezen tijd van 't jaar. niet overweldigend geweest. Onze lezers hebben 't kunnen opmaken uit de persstemmen, welke we hun hebben voorgezet. Aan allen kant voelt men zich onvoldaan over het magere stuk. Het sterkst echter wel in landbouw- kringen. De R. K. Boerenstand," het offi cieel orgaan van den Nederlandschen R. K. Boeren- en Tuindersbond, vertolkt die ontstemming o.m. in dezer voege: Het wordt nu langzamerhand duidelijk, dat de boeren- en tuinders stand niets, maar dan ook heelemaal niets van deze regeering moet verwachten. De land- en tuinbouw wordt ijskoud aan zijn lot overgelaten. Er is wel geen enkel land ter wereld aan te wijzen, waar de regeering zich niet tot het uiterste inspant om den land- en tuinbouw te helpen de crisis, die vooral dit bedrijf teistert, levend door te komen. Niet aldus in Nederland. Onze huidige regeering laat dit meest vitale van alle bedrijven stilletjes aan zijn lot over. Deze houding zou verklaarbaar zijn, als de boeren en tuinders zichzelf konden helpen, als zij sloom en achterlijk en lui waren en geen vinger hadden uit gestoken om zichzelf te helpen. Maar onverklaarbaar is die houding thans, nu het land- en tuinbouw bedrijf zucht onder zware en deels absoluut onbillijke lasten, hem van overheidswege opgelegd, nu het onbeschermd staat tegen alle aan slagen van het buitenland, nu het trots groote activiteit en bekwaam heid geen raad weet om het hoofd boven water te houden. Er wordt geen droge korst brood verdiend op tallooze boerderijen en tuinderijen, ja er wordt veelal met verlies gewerkt kapitaal zoo dit er is, wordt ingeteerd, er wor den schulden gemaakt. De moede loosheid neemt hand over hand toe en slaat hier en daar over tot vertwijfeling. Er komt een verbit terde stemming in tal van boeren- en tuindersgezinnen en een voor orde en rust gevaarlijke geest be gint over den anders zoo rustigen en goedaardigen boeren- en tuin dersstand vaardig te worden. Dat de regeering de crisis niet in een hand-omdraaien uit de v/ereld kan helpen, begrijpt ieder een, die niet totaal stompzinnig is. Maar hetgeen de boeren en tuinders verbittert, is de totale onverschilligheid, die de regeering aan den dag legt ten opzichte van den noodtoestand, waarin een groot deel van den land- en tuinbouw thans reeds verkeert en waarin een nog grooter deel dreigt'te komen verkeeren. Evenmin laten de boeren en tuinders zich overbluffen met een tirade als deze „Groote krachts inspanning en wijs beleid zullen met Gods hulp moeten voeren naar betere tijden." „Vertrouwen op Gods hulp" hebben de boeren en tuinders van katholieken stempel altijd gehad en zij zullen dit behouden ook. Van „groote krachtsinspanning" hebben ze doorloopend al blijk gegeven. Maar hun vertrouwen in 't „wijs beleid" van deze regeering is langzamerhand tot nul geredu ceerd. Het alles overstemmend geluid is dat van den minister van Finan ciën, die met een reeds jaren lang ingestudeerde grafstem spreekt over den toestand van 's Rijks financiën den hollen weerklank waarvan we in de z.g. Millioenennota terug vinden. De indruk van de Troonrede is 8) Tweeduizend afbeeldsels (plaat jes) naar een foto van het zeer oude en zeer kunstvolle, waarschijnlijk miraculeus beeldje van Sint Jozef in de oude St. Jozefs-kapel. De fijne zeer kunstvolle op lichtdruk gefoto grafeerde plaatjes zijn vervaardigd door de firma van Leer, Amsterdam. De plaatjes zijn verkrijgbaar bij den heer Jos. Nellen, Pelgrimshuis, 3 cent per stuk. Gen enkel waar St. Jozefvereerder (ster) mag dit plaatje missen. 9) Een prachtige, zware grafzerk, jeheel opgetrokken uit hardsteen, 3oven het graf van den Zeereerw. Heer Rector Fr. Cremers, z.g. Ge leverd door de Firma Commuth te Venlo. Aannemer, de HeerP. Koenen, Holthees. 10) Een houten kruis vorr het nieuwe kerkhof. IJ) Zes nieuwe kerkramen in lood, geplaatst in de oude St. Jozefskapel verder is de oude kapel opnieuw beschilderd, bepleisterd, van binnen van buiten. Aangenomen door den heer A. H. Martens, Venray. 12) Is tenslotte de sacristie van de nieuwe kapel geheel opgeschilderd, geverfd, kasten opnieuw gepolijst, gevernist enz. Het doet ons genoegen te kunnen melden, dat de gelden ten bate van het feest op zulke waardige wijze zijn kunnen besteed worden en wij duiven het vertrouwen uitspreken, dat de milde gevers en geefsters daarmede hun instemming betuigen. De resteerende gelden zijn afge dragen aan den tegenwoordig regee renden Heer Rector op de Smakt, met het verzoek ze te besteden ten bate van een Calvarieberg op het nieuwe Kerkhof, de harte wensch van den nieuwen Rector van Haeff. ZEerw. deelde ons mede, dat de helft van het daartoe benoodigde geld reeds aanwezig was, maar dat de andere helft nog ontbrak... Indien het dus soms mocht zijn, dat een of ander vurig St. Jozef vereerder of een of ander braaf katholiek hart, behoefte gevoelt om een goed werk ie doen, dan kan hij of zij daar zijn hart en porte- monnaie op een gezonde wijze ter eere Gods luchten. Klopt even aan bij den nieuwen Heer Rector, hij is even goed als de oude, zegt waarvoor ge komt en hij zal uw aalmoes voor de Cal varieberg op het nieuwe kerkhof hetwelk nog zonder sierraad is, met open armen en hart ontvangen. Namens het afgetreden Feest Comité P. Fr. BALTHASAR BRöL- MANN O. F. M.. Voorzitter. De Heeren MART. GEURTS, JAC. PH1LÏPSEN en ED. ASSEL- BERGHS te Smakt en de Heeren FR. KERSTEN, Penningmeester, GER. LINSSEN en P. KOENEN te Holthees, Brölmann O.F.M., die na het over lijden van Rector Cremers, de geeste lijke bediening der Smakt heeft waargenomen. De regeering kan het ermee doen 1 Men verzoekt ons plaatsing van het volgende; De gelden welke zijn opgehaald ontvangen voor het, wegens overlijden niet kunnende plaats heb ben gouden Priesterfeest van wijlen den Zeereerw. Rector Frans Cre mers, zijn uitsluitend aan de kapel besteed. Aangeschaft zijn 1) Veertien kerkbanken, uit Sla vonisch eikenhout vervaardigd, geleverd door den heer H. Ouden hoven, Hoenderstraat, Venray. 2) Een eikenhout preekgestoelte volgens teekening van den heer Jos, Thissen, Roermond. 3) Een groote zware eikenhouten kast, voor berging van Kerkgewaden in de Sacristie. Preekgestoelte en kast zijn vervaardigd door de Gebr. Vollebergh, Venray. 4) Een prachtig driestel met St. Bernardus kazuivel, alle drie bewerkt in fijn goud-brocade voor H. Mis met drie Heeren. Tegen zeer billijke prijs geleverd en vervaardigd door de Eerw. Zusters Franciscaines de Marie, Capucijnenstraat, Maastricht. 5) Een velum (omslagdoek, welke dienst doet bij het geven van den zegen met het Allerheiligste) goud-brocade, eveneens geleverd door bovengenoemde Eerw. Zusters. 6) Twee altaardwalen van damast linnen en zes amicten of linnen schouderdoeken, welke de priester gebruikt bij het lezen der H. Mis, geleverd door den heer Vincent Pyls, Venray. 7) Tien eikenhouten knielbankjes voor de kinderen, geleverd door den heer H. Oudenhoven, Venray. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en doe er dan wat Purol op. en bij jeukende of vocht-afscheidende uitslag en eczema bovendien nog wat Purolpoeder. Hér- haal dit eiken dag, zoolang het noodig is Zondagmiddag had op de Smakt de plechtige inhaling plaats van den onlangs benoemden rector A. M. J, van Haeff. Ofschoon genoemde priester reeds enkele maanden zijn bediening aldaar heeft uitgeoefend, was de feestelijke inhaling uitgesteld totdat de kwestie Holthees-Smakt was opgelost. Dit heeft nu door de desbetreffen de Bisschoppen plaats gehad, en vastgesteld, dat de kerkelijke bedie ning van Holthees voortaan zal ge schieden door den Z. E. H. Rector i de Smakt, vroeger geschiedde dit door de geestelijkheid van Vier- lingsbeek. Omstreeks 5 uur stelde de Fanfare van Holthees zich op en trok onder vroolijke tonen der muziek op. naar het Rectoraatshuis. Nadat enkele nummers ten beste gegeven waren, onder leiding van den nieuwen direc teur van OpbergeD, Overloon, nam de heer F. Kersten, gemeente-ont vanger van Maashees, wonende te •Holthees, het woord. Spreker begint met er op te wijzen, hoe de ver eeniging van Holthees en Smakt niet anders kan zijn dan tot zedelijk en stoffelijk belang dezer streek en brengt hulde aan den ontslapen Rector Cremers, die hiervoor reeds zoolang gewerkt heeft. Hij begroet dan zijn opvolger namens alle inwoners en zegt, dat de afgelegde loopbaan van dezen nieuwen herder en den tijd, die hij reeds hier doorbracht een waarborg zijn, dat hij zijn beste krachten zal geven voor het Rectoraat. Veel arbeid zal er gevraagd worden voor de bedevaarten naar St Joseph, waarmede de belangen der inwoners zoo nauw samenhangen en dan verder het onderwijs. Op volle mede werking zal echter gerekend kunnen worden ook wanneer een offer zal moeten gebracht worden. Hij brengt dank aan de Geestelijke Overheden van Venray, Maashees, Overloon en Vierlingsbeek, die hebben mede gewerkt om deze vereeniging tot stand te brengen en hoopt dat deze zal strekken tot heil van het nieuwe Rectoraat en tot meerdere Glorie van God. De Z. E. H. Rector bracht hierna dank voor de tot hem gesproken woorden. Spreker belooft allen zijn volle medewerking te zullen ver- leenen. Het streven moet zijn om eensgezind samen te werken, gelijk dat ook in het verleden naar hi vernomen heeft, steeds het geva, was. Nadat de Fanfare nog het „Lang zal hij leven" heeft doen weerklin ken, vereenigden allen zich in prettige feeststemming in het Pelgrimshuis. Bij de feestelijkheden was ook aanwezig de Zeereerw. Pater Balth. Aanbesteding. Bij de gehouden aanbesteding voor het bouwen van een nieuw Vereni gingsgebouw voor het R.K. Kerkbe stuur te Vierlingsbeek door den architect J. van Weegen, was de uitslag als volgt Debats, Vierlingsbeek f 7925 Geurts en Gommers f 7974 Simons f 8293 Gerrits en Janssen f 8600 Franssen f 8991. De inschrijving stond alleen open voor parochianen. Doodslag. Bij een vechtpartij tusschen J. H. te Klimmen en A. B. te Heerlen op Juli 1.1. had H. zijn metgezel een steek met een mes in den hals toe gebracht, tengevolge waarvan deze eenige dagen later overleed. Verdachte stond Dinsdag voor de Rechtbank te Maastricht terecht. Eisch 5 jaren gevangenisstraf. Verdachte was reeds zesmaal ver oordeeld wegens mishandeling. Poging tot doodslag. De mijnwerker C. V. uit Heerlen, die op 13 Juni uit een revolver :nkele schoten loste op F,. J., die voor zijne woning op den stoep ge zeten was, werd Dinsdag door de Rechtbank te Maastricht terzake van poging tot doodslag veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De eisch was 4 jaren. Doodslag to Strainproy. De Rechtbank te Roermond ver oordeelde Dinsdag H.H., slager te •Stamproywegens doodslag op den landbouwer Donders aldaar, tot 4 jaar gevangenisstraf. De eisch was jaar. Inbraak. Maandagnacht is ingebroken te Nijmegen bij de firma B. Het geaeele kantoor werd overhoop gehaald, terwijl een geldkistje werd meegeno men. Door openschuiven van ten raam hadden de dieven zich tot de woning toegang verschaft. Koninklijk bezoek aan Rotierdam Maandagmiddag' heeft de Konink lijke familie een officieel bezoek ge bracht aan Rotterdam. De aankomst geschiedde aan het station D. P. waar te 2 uur 42 de Koninklijke trein binnenliep. In de omgeving van het station was er zeer groote be langstelling. Afschuwelijke roofmoord. Maandagmiddag omstreeks 2 uur is een jeugdige vrouw, naar schatting 25 jaar oud, echtgenoote van J. Maliepaard, in haar woning in de Willebrordusstraat, 34a te Rotterdam vermoord is gevonden. Het hoofd van het slachtoffer was op een afschuwelijke wijze met een groot broodmes bewerkt. De schedel was doorploegd met steken. Ook de hals vertoonde aan de rechter zijde een diepe snede evenals het rechter oor. Het weerzinwekkendste van alles was misschien nog wel, dat de on- mensch die deze moord begaan heeft, tenslette de vrouw het mes tot aan het lemmet door den mond de keel heeft gestoken. De kamer vertoonde verder weinig sporen van een worsteling. Bij een nader onderzoek bleek echter dat de schrijftafel was opengebroken. Daaruit wordt, zooals naderhand bleek, een bedrag van f 4000 ver mist. Dit kon natuurlijk eerst worden vastgesteld, toen tegen 6 uur de man van de vermoorde vrouw thuis kwam. De politie is er gelukkig in geslaagd hem van te voren in te lichten. M. drijft met zijn broer en een compagnon een handel in poetsartl- kelen drijft, gevestigd in de Roden- rijsche straat. Hij beheert de gelden van de zaak en daardoor had hij zooveel geld in huis. Hij was des ochtends om 8 uur met zijn wagen vertrokken om de klanten in Delfs- haven te bedienen. De dader, een 22-jarige schoon broer van de vermoorde vrouw is te Hertogenbosch gearresteerd. Zaterdag is hij in de stad geko men, allereerst, om een nieuw pak te koopen en vervolgens om bij den verjaardag van zijn moeder aanwezig }e zijn. Hij heeft den Zaterdag en Zondag bij zijn moeder doorgebracht en ook 's avonds het verjaringsfuifje mee gemaakt. Inbraken te Helmoud- Wederom is op een paar plaatsen in Helmond ingebroken. In de woning van den heer A. v. d. L. hadden ongewenschte bezoekers zich toegang verschaft door middel van het breken van een ruit. De buit was betrekke lijk gering. Voorts is ingebroken bij den heer S., in de Hemelrijkstraat. Ook hier was de buit gering. Tenslotte zijn in den afgeloopen nacht op twee andere plaatsen in de stad pogingen gedaan tot inbraak, doch deze zijn niet gelukt. Het aantal inbraken neemt hier den laatsten tijd zeer toe. Ziekte onder kippen. In WestelijkNoord-BrabanF. heerscht bij verscheidene kippenhouders onder de-kippen de z,g' pokziekte, waar van de meeste der aangetaste dieren sterven. Onder Kruisland—Steenbergen vin den sommige landbouwers soms 10 tot 12 kippen dood, welk verschijn sel zich dan soms enkele dagen her haalt. De wereldtentoonstelling te Antwerpen. Het bezoek aan de wereldtentoon- telling te Antwerpen duurt onver minderd voort. Zondag j.l. waren er meer dan honderdduizend bezoekers. De ontvangst aan de loketten be droeg 375,000 francs. De afdeeling Oud-Vlaamsche kunst wordt Zondag 5 October a.s. ge sloten, de tentoonstelling zelf op 4 November. De wintered in België De aandacht wordt er nog eens op gevestigd, dat de wintertijd in België zal ingevoerd worden in den nacht van 4 op 5 October a.s. Uit bet buitenland. In de provincie Honan houden de communisten- benden afschuwelijke moord- en plundertochten. Te Tokio betoogden 8000 textiel- arbeidsters. Bij een botsing met de politie werden verscheidene personen gewond. Bij een fabrieksbrand te Tsingtau zijn 40 vrouwen omgekomen. 27000 granaten ontploft, Zaterdagnacht zijn in het bosch van Moudon bij Moncelles-Lunoville 27000 granaten, bestemd voor 37 m.M.-kanonnen, ontploft. Men vermoedt, dat een misdadige aanslag is gepleegd, daar de schild wacht tevoren verdachte geluiden heeft gehoord, waarvan de oorzaak niet vastgesteld kon worden. Het nader ingestelde onderzoek schijnt dit vermoeden te bevestigen. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat een geheimzinnige orga nisatie aan het werk is, daar verleden jaar ook reeds ontploffingen in munitiefabrieken te Toul en Nancy plaats hadden, waarvan de oorzaak nog niet is opgehelderd. van Azië tocht nom Hal95 van f Al u, 951 de De de, tallen gau plicht Ie 50t$pi den He hti het c Andi Dei de h niet Er i 20.000 man eischen de republiek. Zondag werd in de arena te Madrid een betooging gehouden van de ge- zamelijke oppositiepartijen met uit zondering van den socialisten gehou den. waarin het aftreden van den koning en het uitroepen van de republiek werd geëischt. De vroegere minister van oorlog. Zagora, stichter van de rechts- republikeinsche partij, eischte even eens het aftreden van den koning en zeide, dat het leger er niet voor bestemd is, om een uitgediend en versleten koningschap in stand te houden. Ook Marcellino Domingo en Ler- roux, de leiders der radicale partijen, lieten zich in denzelfden zin uit. Er waren buitengewone maatregelen getroffen, om verstoring van de orde te verhinderen, dat monarchisten pogingen zouden doen om de ver gadering te verstoren, terwijl de overheid van haar kant eveneens uitgebreide maatregelen had getroffen. In de buurt van de arena stonden machinegeweren opgesteld, terwijl een talrijke politiemacht in de straten patrouilleerde en bovendien de bur gergarde gereed gehouden werd, om mogelijke onlusten terstond te kui.n:n onderdrukken. Aan de betooging namen ongeveer 20.000 personen deel.. Oberammergau sluit Aanstaanden Maandag openen zich dit jaar voor het laatst de veertien groote poorten van het Passie theater te Oberammergau. Als boven de 5000 toeschouwers het Alleluia aan het slot van het vrome spel zal zijn weggestorven, behooren de P< s e spelen van 1930 weer tot het ver leden. Grooter dan ooit te voren was de belangstelling, welke de geheele wereld reeds lang voor den aanvang in de Passiespelen van dit jaar stelde. Hoewel iedere week bijna steeds vier opvoeringen plaats vonden, hielden alle medewerkenden .met ijzeren volharding ten einde toe vol. Negentiende der spelen was uit verkocht, het was zelfs regel, dat eenige honderden bezoekers, die zich niet tijdig van kaarten hadden voor zien, geen toegang meer vonden. Daar de hal 5200 bezoekers kan bevatten, schat men het aantal gasten, dat de spelen bijwoonde, op onge veer 400.000 personen. Deze menschenstroom is uit alle deelen van de wereld te Oberammer gau samengevloeid. De cijfers hebben uitgewezen, dat de Vereenigde Staten met 50.000 bezoekers aan de spits staan van alle buitenlandsche staten, Dat de Passie-spelen juist bij de Angelsaksische volkeren de grootste belangstelling hebben getrokken, be wijst het feit, dat het aantal bezoekers uit Engeland op dat van Amerika volgt. Van de Britsche Eilanden kwamen 28.000 persouen. Hierop volgden de Hollanders waai K>d narat jee zede! irrei delijl htN led, luk! te I volk n VI Ie valt Si, - ea k zelf W 21) Ui hun N een ik N v, ooi d Sl wilei A, d het I N ar en It g Dat cb Digi stea al kete ik oi I bew hc goe( een c 600 11 100 aan dwaï Vc ere aan, G KI. BI. R Eie, voel G K 1 11 (geit den a met 4000(Mc

Peel en Maas | 1930 | | pagina 8