Bijipl van PEEL El IMS Rijst Abrikozen N. V, Deze Week reclame samen voor 40 cent. Belangrijke prijsverlaging van al onze bekende Kofliesoorten» C3 Gemengde Berichten Districts-Arbeidsbeurs Marktberichten. 1 pond prachtige Tafelrijst en 1 pond prima Abrikozen Extra Ainerikaansche Maizena 8 ct p.pak Extra mooie Pruimen 19 ct. per pond Fijne van Melle's Toffee's half pd. 22 ct 31 O M Een Uitmuntend Geschenk voor Iedereen 'zGebzWkken Zaterdag 27 September 1930, No. 40. Arbeidsconflicten in Nederland, Dezer dagen is het uitvoerig over zicht van het Centraal Bureau voor de statistiek verschenen van de ar beidsconflicten, welke in 1929 in Nederland hebben plaats gevonden, Daaruit blijkt, dat het aantal sta kingen 214 bedroeg en iets grooter dan in '28, doch nog verre blijft onder het jaargemiddelte van 1921- '25, dat 283 was. Ook het aantal betrokken onder nemingen in 1929 (1274) en het aantal stakers (19.500) was belangrijk minder dan het gemiddelde in 1921 '25. Bij de in 1929 uitgebroken con flicten gingen 939.000 arbeidsdagen verloren. Het belangrijkste-conflict was wel dat in de lanndbouwbe- drijven te Groningen, dat niet min der dan 532.000 arbeidsdagen kost te en dat van 1 Mei tot 14 October 1929 duurde. Dit heeft dan ook tengevolge, dat terwijl anders de nijverheidsbe- drijven steeds het grootste aantal stakingsdagen vertoonen, dit voor '29 op rekening van den landbouw komt. De grootste conflicten waren wel dat in het moutbedrijf te Zaandam, waar 143.000 arbeidsdagen verloren gingen, de cokesfabrieken te Sluiskil, 40.500 verloren arbeidsdagen, het stuwadoorsbedrijf te Zaandam. 37.200 verloren arbeidsdagen, de Zinkwit fabriek te Maastricht, 30.000verloien arbeidsdagen, en de Bontweverij te Hengelo, 25.400 verloren arbeidsda gen. De overige conflicten waren van kleineren omvang. Einde Tan. een avontuurlijk leven. Tan matroos tot millionnair, tot daklooze. De ZweeJsche bladen geven uit voerige bijzonderheden over het leven van Frans Albert Elfvergren, die eens een Zweedsch matroos, later de rijkste Zweed in de Ver. Staten was, doch arm en verlaten dezer dagen in den ouderdom van 75 jaren te Bridgefort in Wyoming is gestorven. Elfvergren was in de Zweedsche provincie Halland geboren en ging reeds op jeugdigen leeftijd naar zee. Na vrijwel over alle zeëen rond gezworven te hebben, kwam hij in de Ver. Staten terecht en trok als gouddelver naar Alaska, Hier werd hij de leider van de bekende expeditie van 1897, waarvan de geschiedenis later door den Ca- nadeeschen dichter Robert Service in een prachtig gedicht is verwerkt, Van de 36 deelnemers aan deze expeditie bleven alleen Elfvergren en vier kameraden in het leven. De overigen zijn onderweg van uitputting en ontbering gestorven, Elfvergren en zijn vier kameraden hadden echter geluk. Zij vonden den rijksten goudader, die ooit gevonden is. De gouddelvers verkochten hun claim aan de „North Alaskan Gold mine Company" voor een bedrag van verscheidene millioenen dollars, waardoor Elfvergren op zijn 42ste jaar millionnair werd. Daarna vestigde hij zich te Cali- fornië, waar hij zich op de vruch tenteelt toelegde, doch hij kreeg hiervan genoeg en trok naar Zuid- Amerika. Daar kocht hij uitgestrekte stukken land, ter uitvoering vaneen groot kolonisatieplan, dat hij had ontworpen. Revoluties en opstanden stuurden echter zijn plannen in de war en er volgde een hevige financieele crisis, waardoor Elfvergren binnen korten tijd geheel geruïneerd werd. Intusschen had hij in de school dezer revoluties wel een en ander geleerd, zoodat hij in Honduras op trad als leider der opstandelingen. Aanvankelijk leverde hij met succes verscheidene gevechten, doch ten slotte werd de opstand onderdrukt en moest Elfvergren vluchten. Later ontmoette hij weer enkele van zijn gouddelverskameraden te Seattle, met wie hij een nieuwe expeditie op touw zette, om nieuwe goudvelden te vinden, doch ditmaal liet de fortuin hem in den steek. Nu volgde een leven van ontbe ringen, zoo zelfs, dat hij dakloos werd. De dood heeft hem thans uit zijn ellende verlost 'en daarmede is de merkwaardige carrière van den „Koning van Klondyke" geëindigd. De automobielkoning komt in ons land. Mr. Ford beweert dat wij in de toekomst met tien productiemaanden toe zullen kunnen. Mr, Ford vindt, dat de loonen in Europa schandelijk laag zijn. Mr. Ford zegt, dat zijn moeder van Hollandsche afkomst was, en hij de Hollanders om hun werkzaamheid en ondernemingsgeest hoog acht. Mr. Ford is van plan 1 October naar ons land te komen en zal o.m. onze havens en het droogmaken van de Zuiderzee gaan bezichtigen. 16 October vertrekt de automo bielkoning weer naar zijn Vaderland de U. S. A. Het in cultuur brengen van den Wierin germ eerpolder. Voor de aanneming van personen voor het in cultuur brengen van de gronden in den Wieringermeerpolder zijn door de directie van den Wie ringermeerpolder de volgende richt lijnen vastgesteld Bij het in cultuur brengen van de Wieringermeergronden zullen ver schillende categoriën arbeidskrachten worden tewerk gesield le. a. Landarbeiders wier gezin niet in of niet in de nabijheid van den polder woont. Deze arbeiders worden ondergebracht in barakken, boerderijen of andere woningen, zoo veel mogelijk bij het werk. Binnen enkele weken zullen een 500-tal dezer arbeiders tewerk gesteld zijn. b. Landarbeiders, wier gezin in de nabijheid van den polder woont, 2e. Landarbeiders wier gezin in den polder komt wonen. Door de Wieringermeerdirectie zullen een 500-tal landarbeiders woningen worden gebouwd. Landarbeiders, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, moeten zich evenals die der eerste categorie te zijner tijd opgeven bij de Arbeidsbeurzen of hare correspon dentschappen. 3e. Boeren Qf boerenzoons, die het voornemen hebben zich in de toekomst in den polder als eigenaar, pachter, erfpachter, enz. te vestigen. De gelegenheid hiertoe wordt ge opend, door gegadigden aanvankelijk onder dezelfde voorwaarden, als voor de landarbeiders ge-lden, te werk te stellen. De boeren of boeren zoons, die landbouwonderwijs hebben genoten, genieten de voorkeur. 4e. Plaatsing als onderbaas, op zichter, bedrijfsboer, enz Wegens gebrek aan onderdak kunnen voorloopig slechts diegenen worden aangenomen, die dagelijks naar hun woonplaats kunnen terug- keeren. Uit bedelen... per auto. Het koopen van een automobiel wordt zoo gemakkelijk gemaakt, dat tegenwoordig een ieder zich de weelde kan veroorloven om met een motorwagen te rijden. Dit is zelfs zóó sterk, dat binnen de gemeente Haarlemmermeer een gezin woont, waarvan vader en moeder en eenige kinderen in hun dagelijksch onderhoud voorzien door te gaan bedelen. En om nu dit bedelbedrijf zoo rendabel mogelijk te maken heeft de vader een ouden Ford aangeschaft en brengt hij 's morgens z'n kinderen op vrij verren afstand in omliggende gemeenten zet ze daar af met de boodschap, dat ze door bedelen flink wat zullen zien te verdienen en maakt meteen een afspraak, waar en hoe laat hij ze 's avonds weer zal komen ophalen. Hevige aardbeving in Rusland. Uit Moskou wordt gemeld, dat een hevige aardbeving Stalinabad in het district Tadsjikistan heeft ver woest. Zeven dorpen zijn geheel verwoest, terwijl 10 andere zwaar geteisterd zijn. Kantoor geopend van 9 tot 1 uur. Worden gevraagd: 22 [boerendienstmeiden 1 boerenknecht voor Sitfcard 3 bcikkersleerlingen 5 burgerdienstmeiden 1 huishoudster voor dadelijk 1 slagersleerling v. Vierlingsbeek 1 kantoorbediende 1 reiziger manufacturen 1. flink werkmeisje 1. R. K. klerk Bieden zich aan 2 werkmeisjes 3 burgerdienstmeisjes 3 timmerlieden 2 chauffeurs Losse arbeiders 1 aank. schilder 3 metselaars 1 schildersknecht 19 jaar 1 leerling timmerman of meubelmalker 2 sigarenmakers VENLO. Op de Coöp. Veiling vereeniging van Maandag was de aanvoer 1.100.000 eieren. Groote eieren van f 7.80 tot f 8.80 Kleine eieren van f 5.tot f 7.70 Eendeneieren van f6.— tot f 7.60 ROERMOND. Op de Coöp. Eiermijn van Maandag was de aan voer 2.850.000 eieren, Groote eieren van f 7.50 tot f 8.70 Kleine eieren van f 4.50 tot f 7.40 Eendeneieren van f6.— tot f 6.50 Neemt proef. Wij vragen en bezorgen zonder prijsverhooging. TELEFOON No. 31 Men herkent den gever aan zijn Geschenk Iedereen li tevreden een Parker Duofold al* cadeau te krijgen. Dcmagnifique rood'gelekte Duofold met echt gouden bandje en 25 Jaar durende punt. US worden tallooro nuttelooze cad« eau* gegeven. De Parker Duofold Ia rijn gewicht Is goud waard. Bedenk dat men leder geschenk tax eert en crltleeert, aelfa dat ras vader en moeder. Een Parker Duofold la een nuttig en mooi aouvenir. Het cadeau voor oud en jong. Jongen» en meisje» waardeeren een goedes vulpenhouder. De pen die el. tijd echrijft, ateed» Inkt in voorraad heeft, is een practlach en aangenaam berit voorledereen. Ben aouvenir dat nooit roek raakt. Deze universeel geprezen pen Is een volmaakt schrijfinstrument- 25 Jaar garantlo wanneer de punt niet mis bruikt wordt. Laat u geen goadkoopere namaak In do band stoppen. Ooadkoop la duur- irt..11.1/,,. ra D.rv., K^bnStadam -Pat Haag-ltytenjam Hit, ldjnr„/"15. Lady Duofold, 5. Hvcngróotla Uat ring voor fl,»udaio«

Peel en Maas | 1930 | | pagina 5