Schiet-wedstrijden UNIGRO- RADIO N. V. Vulkaan, Gemengde Berichten Zondag 21 Sept Hoort een en het groote verschil in weergave valt U direct op. Uw keuze is dan beslist. VENRAY HET NIEUWSTE HORLOGE. Dezer dagen heeft P. Schaeffers, Gedipl. Horlogemaker, ontvangen de onbreekbare horloge's welke elke schok en val van Meters hoogte kunnen verdragen. Het Horloge is van prima kwaliteit en chique model len, in één woord een juweeltje op 't gebied van horloge's en uiterst laag in prijs. (Adv.) Minz. aanbevelend. INKWARTIERING. In den nacht van Woensdag op Donderdag is het mogelijk dat iedereen inkwartiering krijgt, met uitzondering van Ysselsteyn, Veulen en Smakt. Het is niet van te voren te zeggen waar er inkwartiering komt. De troepen kunnen dan zeer laat komen tot zelfs middernacht kunnen ze worden verwacht. Van deze inkwartiering is geen kennis gegeven. De inkwartieringsbiljetten brengen de militairen mede. Men verzoekt ons te willen melden, dat te Oostrum op Zondag 21 Sept. de stroomlevering onder broken wordt van 7 uur v.m. tot 6 uur nam. Morgen Zondag zal de Fan fare „St. Catharina" uit Leunen een concert geven op de Groote Markl. Aanvang 6 uur nam. In het verslag van den Fok- veedag te Horst, voorkomende in ons nummer van vorige week, staat vermeld onder Rubriek 13, 2a Karei van Fokv. Oirlo-Castenray, dit moet zijn Karei van Stierhouderij Lull, Fokv. Oostrum—Venray. Dezer dagen werd de offerblok van het kruis staande aan de Crayen- hut in de Peel opengebroken en de inhoud meegenomen. Gelukkig zal de inhoud niet groot geweest zijn, daar het offerblok voor 14 dagen terug nog geledigd werd. Vlug gewerkt. Woensdag j.l. geschiedde de op levering van het nieuwe klaslokaal in het St. Antonius-Patronaat, aan genomen door de firma Verstraelen en Oudenhoven. Dit is dus, ondanks het slechte weder in de eerste weken, nog acht dagen vóór den gestelden termijn. Opening Handelscursus. Eergisteren avond werd de Han delscursus van den Venrayschen R. K. Middenstand met een zekere plechtigheid geopend. In de groote Patronaatszaal waren om zeven uur aanwezig het bestuur van den Han delscursus, de heeren leeraren en nagenoeg alle leerlingen. De Z.E.w. Pater A.Nielen, direc teur, hield een toespraak. Een schoone droom was verwezenlijkt geworden: de Venraysche Handels cursus was omgezet in een drie jarigen. Een feit van groote betee- kenis. waarvoor Gode dank moet worden gebracht. Op de -eerste plaats staat de godsdienstige op voeding; onmiddellijk hierop volgt de ontwikkeling. De ontwikkeling in goeden zin veredelt het leven, ver gemakkelijkt den strijd om het be staan, komt van God en brengt tot Hem. Venray blijkt den 3-jarigen Han delscursus te waardeeren, want het getal leerlingen is zeer groot. Spr. bracht gaarne een woord van hulde aan degenen, die het rijks-diploma van de 4-jarige Vakteekenschool hadden behaald en nu alsnog den Handelscursus volgden. Ook ver scheidene leerlingen uit den z.g. werkenden stand volgen de lessen. Waarschijnlijk zullen zij de plaatsen innemen van diegenen onder de Middenstanders, welke met hun tijd niet meegaan. De driejarige Handelscursus is een schitterende parel aan de kroon van de Koningin der Peeldorpen. Maar parels zijn duur. Het Patro naat kan den nieuwen last onmoge lijk verdragen, als er niet mild ge holpen wordt. Verscheidene inwoners van Venray hebben zich niet onbe tuigd gelaten. Vooral het „penningske der weduwe" bleef niet achter. Maar eenigen, en wel juist onder dezulken van wie men zeker een schenking of renteloos voorschot zou hebben verwacht, hebben tot dusverre nog niet van zich doen hooren. Spreker hoopte vurig, dat het hier een uitstel gold en geen afstel, 't Was hard noodig. Nadat nog eenige woorden uit sluitend tot de leerlingen waren gericht, bevorderlijk aan den goeden gang van zaken, eindigde spreker zijn geestdriftige toespraak met de hoop uit te spreken, dat allen zouden medewerken om aan den driejarigen Handelscursus een fijn cachet te geven. Vervolgens begaven zich allen naar het nieuwe gezellige klaslokaal om de inzegening bij te wonen. Hier werd tevens hulde gebracht aan den heer A. Martens, architect, en de kloeke aannemersfirma Ver straelen en Oudenhoven. Teruggekomen in de groote zaal, werden allen aangenaam getroffen door een pittig opwekkend woord van den heer H. Verheugen, voor zitter van het Bestuur, die o.a. eenige gezegden van den vorigen spreker krachtig onderstreepte en zijn beste wenschen uitsprak. En nu met God vooruitCrescendo 1 Donderdagavond gaf de guDstig bekend staande Toneelvereeniging „St. Servaas" wederom eene mooie uitvoering. Het moderne tooneelspel „Scheu rende muren" viel buitengewoon in den smaak van de talrijke bezoekers. Er werd dan ook uitstekend spel geleverd. De gestichts-fanfare voerde een 4- tal nummers op. Uiterst voldaan keerden allen huiswaarts. Maandag had de heraanbe steding plaats van de te bouwen School aan het Veulen. Thans werd ingeschreven als volgt 1. Coppes Horst f 15906 2. Th. Maassen, Venray f14200 3. Manders Horst-America f 14128 4. H. Poels Horst f 13990 5. Sijbers Venray f 13769 6. Gielen Merselo f 13415 7. L. Vollebergh Hzn. Venray f 12530 Uitslag wedvlucht Compiègne (Frankrijk) afstand 326 K.M., gehou den door de Postduivenvereeniging „De Zwaluw" met jonge duiven. De prijzen werden behaald als volgt le P. van Ooi, 2e, 7e, 10e en lie G. Janssen, 3e en 5e St. Ser vaas, 4e en 8e J. Vermeulen. 6e J. van Maris, 9e W. Manders. Overduif van Maris. Duiven los 7.30 uur. Aankomst le duif 2 u. 3 min. 13 sec. Aan komst laatste duif 2 u. 15 min. 54 sec. le kampioen gewonnen door St. Servaas. 2e kampioen gewonnen door E. Vermeulen. Gemeenteraad van Venlo. Woensdagavond vergaderde de gemeenteraad van Venlo. Na het onderzoek der geloofsbrieven werd de heer H. Buskes, als lid van den gemeenteraad geïnstalleerd. De voorzitter wijdde een herden kingswoord aan wijlen wethouderH. Trienekens. Hij complimenteerde het raadslid D. Schrijnen, die gedurende 25 jaren onafgebroken lid van den Venloschen gemeenteraad geweest is. In de wethouder-vacature, ontstaan door het overlijden van den heer H. Trienekens, werd de heer W. Dries- sen gekozen. Het voorstel van B. en W. om een crediet toe te staan van f 2000, tot het ontwerpen van plannen voor de inwendige verbouwing van het Stadhuis werd opnieuw naar de commissies van financiën en van openbare werken verwezen. Voor de uitbreiding der electrische straatverlichting werd een crediet van f 6680 verleend. In verband met het verzoek van Ged. Staten om advies over een ontwerp voor een nieuwe salarisre geling voor burgemeester en gemeen tesecretaris werd er na eeenige discussie, door het meerendeel der raadsleden besloten, tegen 't ontwerp te adviseeren. Jong-Limburg. Bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan der afd. Roermond van den bond Jong-Limburg op 26 October zal tevens te Roermond de jaarlijk sche Bondsdag gehouden worden. Gouden eere-medaille voor menschlievend hulpbetoon. Bij koninklijk besluit is de gouden eere-medaille voor menschlievend hulpbetoon toegekend aan den heer C. H. L. Hofman, kastelein te Roer mond. Dit is, zooals men weet, niet de eerste onderscheiding die de heer Hofman heeft gekregen. Hij heeft n.l. nog een gouden en een zilveren medaille van H.M. de Koningin, een diploma, een medaille en een gouden horloge van het Carmegie helden fonds, de watersnoodmedaille en een particulier diploma. Het aantal der door hem geredde personen bedraagt 14, waarvan 11 met levensgevaar. REUVER. In den nacht van j.l. Dinsdag sloeg omstreeks 3 uur in den morgen alhier op het Marktplein de vlam uit een der materiaalwagens van de autocaroussel van den heer Hoefnagels, die verleden week hier op de kermis had gedraaid en waar van de wagens geladen stonden om Woensdagmorgen naar Venlo ver voerd te worden. Het vuur sloeg weldra over op de in de nabijheid staande wagens en vrachtauto, die alle een prooi der vlammen werden. Ook het orgel verbrandde. Waar zich in een der wagens een groote hoeveelheid benzine bevond en uit dien hoofde gevaar voor ontploffing bestond, durfde men de wagens niet dicht te naderen zoodat letterlijk niets in veiligheid gebracht kon worden. Waar er geen gevaar bestond voor de in de nabijheid gelegen woningen kon met de op de plaats des onheils aanwezige gemeentelijke brandspuit niet veel meer uitgericht worden daar er niet meer aan blusschen te denken viel. Gelukkig was er weinig of geen wind. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De 3 wagens en de vrachtauto waren niet verzekerd. Wel het carousselmateriaal. De onveiligheid op het platteland. Dinsdag werden te Leveroy een tweetal onbekende personen gesig naleerd welke reeds den geheelen dag zich in deze omgeving hadden opgehouden. Toen ook tegen den avond deze nog hier rondzwierven werd de rijksveldwachter Hetterscheid te Keipen gewaarschuwd. Deze toog, ijverig geassisteerd door verschillende personen van hier op onderzoek en mocht het den rijksveldwachter gelukken de twee onbekenden aante houden. Het bleken te zijn twee Duitschers uit Duiken, terwijl toen rijksveldwachter Hetter scheid bezig was hun papieren te controleeren, greep een der Duitschers in zijn binnenzak. Eer hij echter iets te voorschijn kon halen, greep de rijksveldwachter zijn hand vast en deze bleek in den binnenzak een met kogelpatronen geladen, schiet- vaardigen browningrevolver te be vatten. Het tweetal is in arrest gesteld en wordt een verder onderzoek omtrent hun verblijf alhier in de nabijheid van een door moeder en dochter bewoonde hofstede, ingesteld. Verdronken. Te Heel is de 27-jarige schoen maker J. Theeuwen Donderdagavond in een waterpoel gevallen en ver dronken. De militaire politie in Lihiburg Aan het slot van een tweetal ar tikelen over de staking van 1929 te Maastricht, tegen welke nog wel een en ander ware in te brengen, merkt de heer G. Nijpels in het algemeen Handelsblad op, dat men goed zou doen, „eens bijzonder aandacht te besteden aan de geschiktheid der millitaire politie voor baar taak in deze gemoedelijke grensstreek." „In mijn reeks artikelen over „Limburg en Nederland" moest ik indertijd reeds ernstige klachten overbrengen over het tactlooze en verbitterde optreden dezer troepen. In tegenstelling tot het corps der marechaussee dat ook in 't Zuiden ook wel gevreesd maar ook gezien is, wordt de millitaire politie er slechts gevreesd. Haar algemeene bijnaam van „de Hollandsche kozakken" wijst ook in die richting. Uit gesprekken met vele Limburgers, die anders allerminst tegen de handhavers der wet zijn gekant, krijg ik steeds meer den indruk, dat het juist dit nieuwe corps is, (waarvan, naar meti thans weet, weer een der leden op den 16en October de noodlottigste schoten loste, en een ander zich aan mis handeling schuldig maakte,) dat er toe bijdraagt de animositeit tegen de „Hollenders" in breede lagen van het Maastrichtsche en Z.-Limburg- sche volk nieuw voedsel te geven. KERKRADE. Het bouwen van een Dieuwe rectoraatskerk voor de Eerw. paters Franciscanen te Kerkrade (Bleyerheide) is opgedragen aan de fa. Gerards—v. d. Poel te Schinnen voor f 101.950. Het bouwen van een R.K. School te Kerkrade (Kaalheide) is gegund aan J. Scheren te Chévremont voor f 50.500. Uet dreigend conflict aan de spoorlijn Nuth-Maurits. Inzake het dreigend conflict bij den aannemer den heer Breejen v.d. Bout, aan de spoorlijn in de staats mijnen Nuth-Maurits, heeft de rijks bemiddelaar de partijen opgeroepen om inlichtingen te verstrekken, waar door het ergste alsnog voorkomen zal kunnen worden, daar bij een staking 250 arbeiders betrokken zijn. Woningbouw to Maastricht. De Bouwvereeniging „St. Servatius' heeft in het Witte-Vrouwen veld te Maastricht, een terrein geoccupeerd voor den bouw van honderd vijf tig woningen Binnenkort zal de aanbesteding van de eerste tachtig woningen plaats hebben. Nieuw slachthuis te Helmond. Donderdag vond te Helmond de officieele opening plaats van het nieuw gemeentelijk slachthuis. Aan de hand van de laatstelijke bekende gegevens zujlen de totale kosten bedragen rond f 520.000 dus ongeveer f 100.000 meer dan de aanvankelijke raming. Auto door een sneltrein gegrepen. Moeder met twee kinderen gedood. Aan den overweg op Presikhaaf te Arnhem is Donderdagavond te kwart voor acht een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan een moeder en twee kinderen (een jongetje en een meisje van resp. 5 en 8 jaar) het leven heeft gekost. De heer J. Veneman eigenaar van een wasscherij aan de Brinklaan te Apeldoorn was met zijn auto naar Arnhem gekomen om besprekingen te voeren betreffende de wasch- verzorging voor deze inrichting. De heer V. had zijn auto aan den Velperweg laten staan en zich loo pend begeven naar het kleuterhuis, waarvoor zich een oprijlaan bevindt van circa vijf minuten gaans. In het midden ongeveer wordt de laan door een spoorweg gekruist. Deze spoorwegovergang is afgesloten door een hek, dat door hen die dezen overweg willen passeeren. moet worden geopend en gesloten. In ieder geval is mevr. V. die met haar kinderen in den auto was achtergebleven met den auto de oprijlaan ingereden en op den over weg gegrepen door den D-trein, die uit Zutfen omstreeks 8 uur te Arnhem moet arriveeren. De auto werd ongeveer 200 M. meegesleurd en totaal vernield. De moeder met haar 2 kinderen werden gedood. A. K. U.- arbeiders als straatmuzikant. Men meldt uit Ede Onder de arbeiders der kunstzij defabriek alhier die Maandag j.l. zijn ontslagen, zijn er tien die deel uit maakten van het muziekcorps der fabriek, de Enka-Harmonie. Zes hunner hebben aan de Directie ver zocht, hun instrumenten te mogen behouden, hetgeen is toegestaan. Zij zijn voornemens als straatmuzikanten het land te bereizen. De diretie heeft de toezegging gedaan, hen zoodra de toestand zulks toelaat, weder aan te nemen. Bietenrooiers nuar Duitschland In verband met de naderende bietencampagne worden in West- Brabant nu alweer arbeiders aange worven voor het rooien van bieten in Duitschland. In het eind van de volgende week zal de eerste groep bietenrooiers naar Duitschland ver trekken. Verduistering door een advocaat. De Zaterdag jl. te Rotterdam ge arresteerde Haagsche advocaat en procureur en plaatsvervangend Kantonrechter, mr. H. V., verdacht van verduistering van groote som men ten nadeele van zijne clienten, is Woensdag naar het Huis van Bewaring overgebracht. De laatste dagen zijn bij de politie steeds nog aangiften van verduistering binnengekomen. Het totaal verduisterde bedrag moet nog op geen duizenden te schatten zijn, maar vast moet reeds staan, dat meer dan een halve ton zoek ig. Iets voor een Amerikaansche film Dinsdagavond reed een vrachtauto over den overweg bij de Vechtbrug te Utrecht, toen de wagen plotseling wegens gebrek aan benzine op de rails bleef staan. Het hachelijke van dit defect was, dat er juist een trein in aantocht was reeds werden de boomen voor en achter den wagen neergelaten en het sein stond op veilig. Dadelijk stelde men dit echter op onveilig met het gewenschte ge volg, dat de trein wachtte, tot de auto over de rails was. Kind overreden en gedood. Te Goes is een vierjarig meisje uit Amsterdam dat met haar moeder bij haar grootouders gelogeerd was, doordat het plotseling de straat overstak, door een bestelauto ge grepen en zoodanig gewond, dat het een uur daarna in het Gasthuis overleed. De moeder van het kind was getuige van het ongeluk. Den chauffeur treft geen schuld. Het Nederl. Rundvee-Stamboek, Te Utrecht heeft de vereeniging „Het Nederlandsche Rundveestam boek" Woensdagmiddag onder lei ding van den heer Kuhn uit Naar- den haar 59ste algemeene vergade ring gehouden. In het begin der bijeenkomst ont wikkelde zich reeds een levendige discussie en wel naar aanleiding van de bestuursmededeling, dat een ver lenging van de overeenkomst met de vereeniging het Friesche Rund veestamboek onder nader over een te komen voorwaarden tegemoet kan worden gezien. Op initiatief van den heer Stapel besliste de meerderheid der aanwe zigen tenslotte, dat de algemeene vergadering zich eerst over de voor waarden zou uitspreken. Blijkens het jaarverslag bedroeg het aantal leden op 31 Dec. 7209. Dit getal is iets lager dan het jaar tevoren, doch deze achteruitgang wordt in 1930 weer hersteld als gevolg van het opgewekte leven, dat in fokkerskringen wordt waar genomen. Van het H.-veeslag werden 1634 stieren geïnspecteerd en 651 inge schreven; deze cijfers luiden voor koeien 6152 en 2772. Van het M.R.Y.-veeslag werden 973 stieren geïnspecteerd en inge schreven 265: koeien 3497 en 1360; G,-veeslag: 73 en 46 stieren en 196 en 132 koeien. In het keucstamboek zijn 141 koeien ingeschreven, terwijl in het register voor jongvee zijn ge registreerd: van het H.-veeslag 8890 van bet M.R.Y.-veeslag 5575 en van het G.-veeslag 295 kalveren. Ongetwijfeld, aldus het verslag, is in den vorigen herfst dit proces heeft zich in 1930 voortgezet een groot aantal dieren geslacht, welke onder normale omstandigheden nog wel zouden zijn aangehouden. De geringe hooioogst in 1929, de hooge voederprijzen in den vroegen hersft en de hooge veeprijzen zijn hiervan vermoedelijk de oorzaak ge weest. Ook zal de vrees voor in zinking van de veeprijzen hiertoe hebben bijgedragen. Bovendien heeft er inden herfst van 1929 een groote uitvoer van vee plaats gehad. In het afgeloopen jaar zijn voor rekening van het Fonds ter bevor dering der Rundveefokkerij 9 stiereo aangekocht en gestationneeerd, een resultaat, waarmee men voorloopig tevreden kan zijn. Zoowel wat dea binnenlandschen- als een buitenland- schen betreft, kunnen wij, zoo gaat de verslaggever voort, tevreden zijn, en ook de prijzen van ons fokvee waren goed te noemen. Gelukkig wordt hoe langer hoe meer de groote massa van de waarde van ge registreerde dieren met bekende afstamming en productie overtuigd. Accijns op gedistilleerd. Verhooging tot 200 gulden. Bij de Tweede Kamer is ngediend een wetsontwerp tot verhooging van den accijns op gedistilleerd. Bij de wet van 7 Februari 1929 is de gedistilleerdaccijns met ingang van 1 Maart 1929 verlaagd van f 300 tot f 180 per H.L. gedistilleerd ad 50 pet. De verwachtingen, die de minister van Financiën omtrent de gevolgen van deze verlaging koesterde, zijn in vele opzichten verwezenlijkt. De fraude die op zoo groote schaal werd bedreven, is, blijkens de opgedane ervaring, tot staan gebracht en er is geen ver- meerdering van het alcoholgebruik het gevolg van een en ander geweest. Echter heeft de oude opbrengst zich niet gehandhaafd. Gerekend kan thans worden op f 37 millioen per jaar. Indien de verdwijning der fraude de opbrengst niet krachtig had be- invloed, dan had een verlaging van den accijns van f 300 tot f 180 de opbrengst moeten doen dalen van f 45 millioen tot f 27 mil. In stede daarvan werd het f 37 millioen. Reeds meermalen heeft de minister in de achterliggende anderhalf jaar als zijn meening te kennen gegeven, dat nader zou behooren te worden overwogen in hoever men zich bij het resultaat zou hebben neer te leggen. Deze overweging heeft tot de volgende uitkomst geleid. Van een herstel van de oude opbrengst ad f 45 millioen moet worden afgezien. De f 180 zou daar voor tot f 220 moeten worden opge voerd, waartoe met het oog op de kans dat aan de tot stand gekomen saneering afbreuk zou worden gedaan, niet moet worden overgegaan. Daar- entegen is, aldus de minister, een verhooging tot f 200 (alzoo met 1/9 van het vigeerende bedrag) alleszins verantwoord. In de jaren die aan de verlaging van 1 Maart 1929 vooraf oingen, werd door de pleitvoerders voor een verlaagd tarief steeds het cijfer van f 200 genoemd als geheel voldoende om de fraude te overwin nen. Nu het doel is bereikt, bestaat er geen bezwaar, den accijns op dat aanvankelijk gedachte cijfer (f 200) te stabiliseeren, waardoor de terug gang in de opbrengst althans voor f 4 millioen zal worden ongedaan gemaakt. Voorgesteld wordt deze verhooging met ingang van 1 Januari 1931 te doen gelden. Na den overval op Curasao. De behandeling voor het Hoog Militair Gerechtshof van de strafzaak tegen kapitein A. Borren, destijds commandant van de troepen op Cu racao, die naar het hof verwezen werd in verband met den overvql op Curacao op 8 Juni 1929, zal een aanvang nemen op Donderdag 2 October a.s. des ochtens 10 uur, en zoo noodig den volgenden dag voort worden gezet. Er zullen acht getuigen worden gehoord, ten deele op verzoek van de verdediging. Zooals reeds is gemeld, zal kapi tein Borren worden bijgestaan door mr. J. Rolandus Hagedoorn, advocaat en procureur te 's Gravenhage. Stakende schoolkinderen. Te Berlijn-Reinickendorf is een staking van schoolkinderen uitgebro ken, wegens het ontslag van een onderwijzer. Volgens alle regelen der kunst werd door de jeugdige stakers een betoog gehouden, waarin wederaan stelling van den ontslagene werd geëischt. Malversaties met spoorkaartjes. Te Berlijn is een ingenieur aan gehouden, die op een valsch spoor kaartje naar het Westen wilde reizen. Bij een huiszoeking bij den inge nieur vond men uitgebreid materiaal, waaruit blijkt, dat er vervalschingen met spoorkaartjes op groote schaal hebben plaats gehad. De dader en een medeplichtige zijn reeds ter beschikking gesteld van de justitie. Ook op het station Schmargendorf is iemand aangehouden, die eveneens van medeplichtigheid aan deze mal versaties wordt verdacht. Brarourstuk van een lucht acrobaat. De bekende vlieger Raab te Ber lijn. sinds jaren deelgenoot in een vliegtuigenfabriek, is met medeneming van een aantal constructie-teekenin- gen en zakelijke bescheiden naar Amerika gevlucht. Men meent, dat deze vlucht in verband staat met een schandaal, dat al geruimen tijd in industrie en sportkringen besproken wordt. De bovengenoemde fabriek is namelijk gefailleerd en werd toen voortgezet door een N.V., die op een goeden dag haar betalingen staakte, omdat, naar verluidde, het bedrijfskapitaal verdwenen was. Men neemt aan, dat Raab van deze geschiedenis wel meer zal weten. Deze had den aandeelhouders wijs gemaakt, dat hij voor zaken naar Zweden moestna zijn terugkomst zou de laatste vergadering plaats vinden. Toen de heeren echter Woensdag bij elkaar kwamen, verscheen in plaats van Raab een telegram uit Amerika, waarin deze zijn „voorspoedige over komst" meldde Raab, die als vlieger aan den oorlog deelnam, heeft het kunst vliegen in Duitschland ingevoerd en gold als de beste luchtacrobaat. Handgranaat in een groep jonge mannen geslingerd. In een dorp in West-Galicië werd in een groep jongelieden, die van hun werk terugkeerden, door tot nu toe onbekende daders een handgranaat geslingerd, welke tusschen de jonge mannen ontplofte. Twee van hen werden gedood, zes ernstig en acht licht gewond. Een luclit-tragedie Een ernstig vliegtuigongeluk heeft Donderdag boven het vliegterrein van Böblingen plaats gehad. De bikende luchtacrobaat Schindler wilde hiec het kunststuk vertoonen, dat indertijd op het vliegveld van Tem pelhof verboden werd, n.l. van het eene vliegtuig in een ander over te stappen. Tot dit doel waren een Klemm- vliegtuig en een Udet-Flamingo op gestegen, die door een ladder aan elkaar verbonden waren. Het eerste vliegtuig werd bestuurd door kapitein Enger, den leider van de Böblinger luchtvaartschool, het tweede door den vliegleeraar Schwengler, die dit jaar met succes deelgenomen heeft aan de Europeesche rondvlucht. Nadat Schindler uit het benedenste vliegtuig was gestapt en aan de lad der hing, werd het bovtnste vlieg tuig door een windruk naar beneden geworpen, met het gevolg, dat Schindler, die reeds eenige sporten van den ladder had beklommen er van afviel, terwijl ook de twee vlieg tuigen in elkaar geraakten en neer stortten. Schwengler trachtte zich nog te redden door met een valscherm uit zijn vliegtuig te springen, doch het valscherm, dat zich werkelijk ont plooide, werd door een der draag vlakken van het vliegtuig gegrepen en mede tegen den grond gesmakt, Alle drie de vliegers zijn óm het leven gekomen. Het ongeluk geschiedde zoo snel, dat geen enkele poging tot redding kon worden ondernomen. Gevaar voor hongersnood Volgens berichten uit Moskou maken de sovjet-autoriteiten thans de cijfers bekend voorde uitvoering van het plan tot inlevering van graan voor de maand September. Hieruit blijkt, dat de boeren hun verplichtin gen tot het verkoopen van hun graan aan de regeering niet voldoende na komen. Van de in September ver langde hoeveelheid is in de eerste tien dagen slechts 20.6 pet. waarvan in de laatste vijf dagen 10.7 pet. ingeleverd. De aflevering van graan aan de regeering is geheel onvol doende. Naar uit Moskou gemeld wordt, publiceert het Centraal Comité van de Communist'sche "Partij een nieuwen oproep, waarin gezegd wordt, dat, wanneer de aflevering van graan niet een vlugger tempo geschiedt, de ernstigste gevolgen voor de levens middelenvoorziening in de Sovjet Unie te verwachten is. Inden oproep wordt gezegd, dat tot 10 September, gemiddeld slechts 60 pet. van het plan is doorgevoerd. Het Centraal Comité wijst erop, dat op allen de verplichting rust de gegeven opdrach ten onder alle omstandigheden uit te voeren. Drie bandieten doodgeschoten. Drio-en-twintig moorden op hun geweten. De Gepoe te Leningrad heeft drie bandieten geëxecuteerd, die in Mei 23 menschen hebben vermoord. De slachtoffers, spoorwegwerkers met hun vrouwen en eenige kinderen, werden indertijd met op den rug gebonden handen en vreeselijke hoofdwonden in een greppel nabij een klein stationnetje aan de Mar- maneklijn gevonden. Vier andere op dergelijke wijze vermoorde menschen werden in een rivier geworpen. De bandieten hadden in den nacht voor hun ontdekking nog een gezin van vijf personen uitgemoord en vervol gens het huis boven de lijken in brand gestoken. De misdadigers vluchtten naar Saratov, waar zij ook nog eenige lieden vermoorden. De bandieten hebben hun misdaden voor den rechter erkend. voor Landslorm en Burgerwacht na de Hoogmic en het Lof in het Bondsgebouw te LEUNEN. De Berturen.

Peel en Maas | 1930 | | pagina 2