Weekblad voor VENRAY, HOKST en Omstreken. W.F0NOT manufacturen! fVQORDEELM Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Bekend en onbekend. De Kippenhouderij op het platteland De Legeroefeningen in Noord-Limburg. Provinciaal Nieuws ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1930 Beo en vijftigste Jaargang No. 39 i BLIJKEN l TOCH HET PEEL EN MAAS MANUFACTURE BLIJKEN TOCH HET mmm PRIJS DER ADVERTKNTIEN 18 regels 60 cent, elke regel meer 7'.» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave vun KI KMA V AM DEN' M(TN<-K ItOK VËNKAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 5c n voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent O L. Vrouw Behoudenis der Kranken, Oostrum. Eenigen tijd geleden is in een der parken van Londen een standbeeld onthuld voor mevrouw Emily Pank- hurst. Onthuld door den Engelschen oud premier Baldwin zeiven. 't Is goed dat onze kranten bij deze gelegenheid nog eens hebben her innerd, wie eigenlijk die mevrouw Pankhurst is geweest. Er zijn geluk kig altijd nog eenige journalisten, die ook van het verleden nog iets weten. Maar anders als diezelfde kranten bij deze gelegenheid onder haar lezers een prijsvraag hadden uitge schreven om te informeeren wie of wat Emily Pankhurst is geweest, waarschijnlijk dat er maar zeer weinig goede en juiste antwoorden waren ingekomen. Wij leven wel snel in deze rare wereld. Wie in de jaren vóór den oorlog deze singuliere Engelsche dame zelve had voorspeld, dat er binnen afzien- baren tijd in een der fraaiste parken van Londen, onder de schaduw van het Parlement, voor haar een stand beeld zou worden opgericht, en dat dit nog wel zou worden onthuld door 'n voormalig eersten minister der Kroon, de militante Lady zou den waarzegger door zijn vermeende bittere spotternij mogelijk met haar hamer bewerkt of met haar petroleum- kan begoten hebben. En toch is 't gebeurd, deze Haetera, deze petroleum, deze vrouw met den moker, deze vandaliste, die spiegel ruiten insloeg, kunstwerken in musea vernielde, brandstichtte in de deftige landhuizen van ministers en lordleden van het parlement, deze relletjes- en opstootjesverwekkende feeks, die een paar keer in de week door de politie agenten naar de wacht werd gesleept, heeft nu, nog maar weinig jaren nadien in Victoria Gardens haar marmeren en bronzen standbeeld ge kregen. Bij de plechtige onthulling van dit monument vormden de Londensche politiemannen, die misschien in den waren zin des woords nog pijnlijke herinneringen aan haar bewaren, de eeregarde, en haar twijfelachtige verdiensten werden officieel herdacht door den hoogsten vertegenwoor diger der politieke partij, wier voor mannen en leiders zij vroeger het leven vaak zoo lastig en ondragelijk heeft gemaakt. Deze weinig navolgenswaardige voorgangster der Engelsche kiesrecht dames wordt nu in marmer en brons onsterfelijk herdacht, omdat zij inder tijd haat argumenten kracht wist bij te zetten met behulp van een moker en een petroleumkan. Maar nog tien jaren verder en de lustige Londensche wandelaar binnen de dreven van Victoria Gardens weet zich op een vraag van een zijner kinderen misschien met geen mogelijkheid meer te herinneren, wat deze statieuze vrouw in brons vroeger in het werkelijke leven tebeteekenen heeft gehad. Het leven der tegenstellingen. Dezer dagen heb ik het voorrecht gehad een vrouw uitgeleide te doen naar het graf. Haar wereldsche naam is mogelijk alleen vernoemd geworden onder de rubriek „overledenen" van den Bur gelijken Stand. In den kleinen kring, waarbinnen zij haar zegenrijk leven sleet, heette zij Moeder Ligorio, veertig jaren lang een ongekende, eenvoudige kloosterzuster, die deze lange reeks van jaren grootendeels sleet in de drukke volksbuurten van Rotterdam. Buurten waar zij alleen de kinde ren kende, die zij onderwijs gaf, en de moeders, die de kleinen raar school brachten, en voorts alleen in haar stille kloosterhuis het gerucht opving van de woelig en rumoerig daarheen levende stad. Een van die heilige, hardwerkende verstorven vrouwen, die aan het leven geen eiscben stellen, dat voor haar slechts beteekent opoffering en toewijding voor anderen. Die van geen vacantie weten, noch reisgenot en 's zomers naar buiten,, die geen hof hebben noch een schaduwrijken tuin, tevrcdm zijn met een steenen binnenplaatsje, waar amper de zon overheen gespeeld komt. Wier eenige en gelukkige ont spanning i> na de vermoeiende dag taak het gebed in de kapel, waar haar zielen met God verkeeren en voorts elkanders lasten helpen dra gen. Die in het tijdelijke alleen het leed en de zorgen deelen, die an deren uit de wereld even komen uitklagen om van haar uitkomst en vertroosting te vragen. Bijna veertig jaren sleet Moeder Ligorio in Rotterdam, zonder van deze groote stad iets anders te ken nen dan de drie armelijke klooster huizen, waar zij succesievelijk als onderwijs-zuster en Moeder-Overste leefde, huizen zonder weelde en comfort, bijna zonder zon, maar met een altijd innerlijke blijheid in haar hart. Totdat op een dag in de voorbije week een doodelijke kwaal zich bij haar openbaarde. Een operatief in grijpen was noodzakelijk, maar bleek tevergeefs. De chirurg constateerde met ver bazing, dat de kwaal haar reeds een twintig jaar lang ondraaglijke pijnen had moeten doen lijden. Maar Moeder Ligorio had nooit een klacht of verzuchting over haar lippen doen komen, ofschoon haar medezusters vaak hadden gezien hoe zorgelijk zij soms de hand al pijn stillend in haar zijde kon leggen Zij wist, dat zij nu binnen enkele dagen sterven ging, maar haar lij denssponde werd haar een vreugde- bed. Pijnen noch smarten vermochten haar geest te verdooven met ver raste oogen en blijden lach zweefde haar ziel het eeuwige licht, dat, haar nog levend, al tegengloorde, klaarbewust tegemoet. Zij, dochter van het Heilig Ge zelschap zag in de geopende heme len Jezus, Maria en Jozef, in wier zoete gemeenschap zij hier op aarde al zoo lang had geleefd, haar ver welkomend tegemoet treden. Op den ochtend van de begrafe nis zei ik tot de oude kosteres, die heel het kloosterleven van Moeder Ligorio heeft medegeleefd „Zuster Caecilia. wat heeft Moeder vandaag voor mooi weer gezorgd." „Ja," zei de oude Zuster, „zij is een heilige in den hemel. Ik heb haar vanochtend al aangeroepen." Op haar bidprentje zal komen staan Gedenk de ziel van zaliger Moeder Maria Ligorio, in dewereid Lucy Verheyen.... Dochter van het Heilig Gezelschap. Wie zou dat niet liever hebben, dan een standbeeld in Victoria Gardens, dat binnen enkele jaren alweer vergeten is. Maasbode. Vergadering Gemeen teraad Maashees. Vrydag 12 September 1930. Tegenwoordig alle leden met uit zondering van het lid Geurts. Voorzitter H. Rieter, Secretaris P. L. Stevens. De Voorzitter opent de vergade ring met den Christelijken Groet, waarna de Secretaris de notulen der laatste vergadering voorleest, welke onveranderd worden vastgesteld. Aan de orde is 1. Voorloopige vaststelling ge meenterekening 1929. De Voorzitter verzoekt de Com missie van onderzoek verslag uit te brengen. Namens die Commissie zegt het lid Poels, dat zij de rekening hebben onderzocht en in orde be vonden, waarom hij ook adviseert tot voorloopige vaststelling. Evenwel zou spreker gaarne inlichtingen wenschen omtrent het zeer groot bedrag dat is uitgegeven voor premie boschbrandverzekering. De Voorzitter zegt, dat over 1929 aan de onderlinge gemeentelijke boschbrandverzekering een extra premie betaald is moeten worden, welke bestond uit het dubbele van de gewone premie, daar de verzeke ring over genoemd jaar groote som men heeft moeten uitkeeren wegens brandschade. Hierna wordt de rekening 1929 met algemeene stemmen, waaraan B. en W. zich ingevolge art. 220 der Gemeentewet van stemming hebben onthouden, voorloopig vastgesteld op: Gewone dienst Inkomsten f 66045,97 Uitgaven f 63944,92 Batig slot f 2101,05 Kapitaaldienst Inkomsten f 21295,4-7 Uitgaven f 19651,24 Batig slot f 1645;.23 2. Benoeming leden commissie tot wering van schoolverzuim. De Secretaris zegt, dat wegens het overlijden van G. Kersten te Holthees en door vertrek van V. C Galema, hoofd der meisjesschool te Overloon een vacature is ontstaan in de com missie tot wering van schoolverzuim te Maashees en te Overloon. In deze vacature's worden met algemeene stemmen benoemd a voor Maashees de heer J. Linders. hoofd der bijzondere schoolb. voor Overloon het hoofd der bijzondere meisjesschool. 3. Wordt voorlezing gedaan van een schrijven van Gedeputeerde Staten naar aanleiding van een raads besluit dd. 21 Aug. 1930 tot wijzi ging der begrooting 1930, om een bedrag van f 310,19, hetwelk bestemd was tot aankoop van rentegevend goed, te gebruiken voor eerste in richting der school te Maashees. Gedeputeerde Staten hebben tegen gemeld besluit geen bezwaar, indien het aldus vervreemde kapitaal ad f 310,19 weer zal worden herstel uit de gewone middelen. Aldus wordt besloten. Op een verzoek van het bestuur van het Wit-Gele Kruis te Overloon om een subsidie van f 100.voor 1931, wordt besloten dit bedrag op de begrooting 1931 uit te trekken. Voorgelezen wordt een verzoek van de afdeeling Overloon van den bijzondere vrijwillige landstorm om een bijdrage uit de gemeente ter tegemoetkoming in de kosten van deelname aan den landstormdag te Oisterwijk. Het lid Jans zegt, dat hij gehoord heeft dat Vierlingsbeek f 1.50 per persoon heeft uitgekeerd. De Voorzitter meent dat. als ze in Vierlingsbeek f 1.50 bijdragen wij dit ook wel kunnen doen. Het lid Poels zegt, dat ze daarvan niet de kosten kunnen betalen van het vervoer. Wordt besloten f 1.50 per persoon bij te dragen. Naar aanleiding van een in de vorige vergadering aangehaald ver zoek om een bijdrage uit de ge meentekas voor de volkstellers, wordt besloten op de begrooting 1931 een bedrag van 15 ct. per getelden persoon uit te trekken. Hierna gaat de Raad in geheime zitting over. Daar na opening der vergadering niemand nog het woord verlangt, wordt deze door den Voorzitter ge sloten met gebed. door jOS. BOSHOUWERS te LÈNT. Met licht voeren. VRAAG: Gaarne vernam ik in Peel en Maas, hoe ik het best met licht kan voeren. Ik heb het nummer, waarin U reeds over dit punt ge schreven heb, niet meer kunnen vin den. Ik heb electrisch licht in mijn twee hokken laten aanleggen. Wan neer beginnen Hoe lang iederen dag ANTWOORDMen kan op verschillende manieren de kunst verlichting toepassen. We zullen deze aangeven en vinden het een mooie tijd, om er nog eens over te schrijven in Peel en Maas. a. Het licht op. voor het begint te schemeren en dan tot een van te voren vastgesteld uur, b.v. tot half acht in den avond. „^b. Het licht op des morgens, op een vastgesteld uur, b.v. om 5 uur of half 6 en dan aanhouden, tot het daglicht dit overbodig maakt. c. Een uur in den avond. b.v. tusschen 9 en 10 uur. De eerste 2 manieren komen ons het meest gewenscht voor, ook om zijn geleidelijkheid van verlenging in 't begin en verkorting bij het eind. Als dag en nacht even lang zijn, wordt het onderdehand tijd om met de kunstverlichting te beginnen. Laat ons zeggen: bij het einde van den zomertijd, dus in 't begin van Oct. Aanvankelijk is het licht dan vol gens de methode a. maar een heel korte poos aan, doch eiken avond komt er iets bij, tot einde December OU0 0~7vC^A'B/^/£7<T^-3'-^O£,AJK'C^Ó/W//VC£irV toe. Dan neemt het weer geleidelijk af, tot -en met einde Maart, wanneer dag en nacht weer zoo, wat even lang zijn, de verlichting van zelf ophoudt. Door deze geleidelijkheid, die we zeer boog aanslaan, lijdt het kippen- lichaam niets en zal het dus daardoor niet in de rui vallen, wat wel kon gebeuren, wanneer men den duur niet geleidelijk verkorf. Bij de methode b. komt de ge leidelijkheid ook zéér tot haar recht, evenals bij a. Het voordeel van b. is. dat de kippen des morgens eet- graag zijn en sommige al aandrang tot leggen krijgen. Men zal zoodoende geen gebroken eieren op den mest- zolder onder de zitstokken vinden. We krijgeü dus: Bij ahet licht op, voor de kippen naar stok gaan en aanlaten tot half acht. Daarna het licht temperen, zoodat een tijd later (na 'n kwartier b.v.) alle dieren op stok zijn en het licht uit mag. Bij bhet licht op des morgens om 5 uur of half 6 (doch steeds op hetzelfde oogenblik, dus niet vandaag zus en morgen zoo!) tot het buiten licht is. Bij C Een uur in den avond, b.v. van 8 tot 9, of van half 9 tot half 10 of van 9 tot 10 uur. Maar iederen dag, eenmaal zoo begonnen, op hetzelfde uur aanvangen en ein digen. Er moet regelmaat zijn. In de Lente, wanneer men denkt, dat de verlichting niet me^r noodig is, hier mede geleidelijk vermindéren, want anders loopt men groot gevaar, dat de dieren in de ontijdige rui vallen. Daar hoort men bij deze methode liet meest veji, omdat men dikwijls te vroeg ophoudt (in Februari, wan neer de dagen nog lang zijn) of te plotseling eindigt. Wie steeds des morgens bij de hand is, b.v. (de melkboer) die zou ik aanraden, metbode b toe te pas sen, anders die onder a. Op fokdieren, d.w.z. op kippen, waarvan men broedeieren betrekken moet, zou ik liever geen kunstver lichting toepassen, want door het extra veel leggen zullen de broed eieren zwakkere kiemen bevatten en zullen dus meer dood in den dop geven, ook onder de uitgekomen kuikens vele zwakken, vooral van de beste legsters. Te Beekbergen, waar officieele proeven genomen werden, paste men de methode sub a genaamd toe. Het voeder bestond uit ochtendvoer en nard graan. Dit laatste uit tarwe, haver, gebroken mais en gerst, die dagelijks afwisselend werden toege diend. In de niet verlichte afdeelingen werd het korrelvoer gegeven even voor het donker werd in de ver lichte des avonds om half 8. De dieren kregen zooveel korrelvoer, als met graagte werd opgenomen. Het ochtendvoer werd droog verstrekt en stond den geheelen dag ter be schikking der dieren. De legeroefeningen, onder leiding van den commandant van het veld leger, die zullen plaats hebben op Woensdag 24 en Donderdag 25 dezer in Noord-Limburg, worden gehouden in het terreingedeelte ge legen tusschen de Peel en den spoor weg VenrayVeulo en wel Zuid van de lijn MaasheesOverloon en Noord van de lijn Grubbenvorst— Zuidgrens der gemeente Sevenura. Aan deze oefeningen nemen deel de Ie divisie (regimenten grenadiers en jagers, het 4e, 10e, 15e en 22e regt. infie., het 2e en het 6e regt. veldartie.), het 2e, 13e en 17e legt. infle., het korps luchtdoelartie., het korps rijdende artillerie, alle regimen ten huzaren, een detachement der koloniale reserve, het regiment wiel rijders en escadrons van dat corps, een afdeeling genietroepen en een sectie pantserwagens. Als commandanten treden op bij de blauwe partij generaal-majoor jhr. W. Roëll, commandant der Ie divisie en bij de roode partij kolonel J. R. L. Jans, conmmandant der Ve infan teriebrigade. De staf van den commandant van het veldleger wordt gelegerd te Venlo, terwijl van 23 t m. 25 dezer de troepenlegering is voorbereid te Venray, Horst, Sevenum, Meerlo, Grubbenvorst, Maasbree, Helden, Vierlingsbeek, St. Anthonis, Sambeek, Oploo, Grave, Nijmegen, Deume, Venlo, Blerick en Boxmeer. De oefeningen zullen onafgebroken op 24 en 25 September voortduren, met dien verstande, dat het de be doeling is in den nacht van 24 op 25 dezer te legeren zooals in ooilogs- omstandigheden het geval zou zijn. Het regiment wielrijders wordt op den 23en te Deurne en te St. Anthonis gelegerd. Op 26 September keeren de troepen naar hun garnizoenen terug. VENRAY. 20 September 1930. Inkwartiering. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat van 23 tot en met 26 September groote legeroefeningen zullen worden ge houden, waarbij ook de gemeente Venray gedurende alle dagen is betrokken. Er zal van 23/24 en van 25/26 September inkwartiering met legering plaats hebben, waarschijnlijk met voeding. Hét aantal in te kwartieren mili tairen zal waarschijnlijk zoo groot zijn, dat alle ingezetenen, die hier voor in aanmerking komen, op inkwartiering moeten rekenen. Uitbesteding zal derhalve slechts in zeer dringende gevallen kunnen worden toegestaan. Slechts in aller uiterste gevallen zal men zich derhalve om toestemming tot uitbesteding tot den Burgemeester kunnen wenden. In den nacht van 24 op 25 Sep tember zullen de troepen legeren als in oorlogsomstandigheden. Hoe dit zal geschieden, welke troepen voor onderbrenging in huizen, schuren en gebouwen in aanmerking komen en uit den aard der zaak welke hunne getalssterkte zal zijn, is van te voren niet te zeggen. In dezen nacht zullen wellicht meer manschappen en paarden moeten worden ondergebracht dan de in- kwartieringsstaten voor de woningen aangeven. Deze troepen voeren dekens mede en er behoeft niet voor voeding te worden gezorgd. Zooveel mogelijk zal gebruik worden gemaakt van schuren enz. Er behoeft slechts lighooi en ligstroo ter beschikking te worden gesteld; dat hooi en stroo blijft eigendom van den kwartier gever, terwijl de vergoeding blijft vastgesteld op f 0.20 per man. Voor de legering en voeding der paarden is hooi en stroo noodig. (geen haver). Dit hooi en stroo moet door de kwartiergevers worden verstrekt en wel 3 K.G. hooi en 4 K.G. stroo per paard per dag. Hiervoor wordt de geldende marktprijs betaald. T^en einde aan de troepen onnoo- dig vermoeiende marschen te besparen, verzoek ik allen dringend de meest mogelijke medewerking te verleenen. Venray 13 September 1930. De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. Inkwartiering. Voor de paarden die ingekwartierd worden, behoeft als regel geen haver te worden geleverd. Wordt in een uitzonderingsgeval de levering van haver gevraagd, dan moet die alléén worden afgegeven tegen afgifte van een bon door den aanvrager, waarin zijn naam met rang en functie die hij bekleedt duidelijk zijn vermeld. Hooi en stroo kan door de kwar tiergevers worden verstrekt zonder bon, en wel 3 K.G hooi en 4 K.G. stroo per paard per dag, waarvoor de geldende marktprijs later bij de afrekening der inkwartieringsgelden wordt betaald. Venray, 15 September 1930. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Gebruik van terreinen voor militaire oefeningen. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat van 23 tot en met 26 September e.k. in Noord-Brabant en Limburg militaire oefeningen zullen worden gehouden, dus in een tijdvak, waarin het be treden der terreinen ic bijna alle gevallen zonder nadeel voor den landbouw geschieden kan. Het is den militairen bevelhebbers niet mogelijk van te voren precies te bepalen, welke particuliere ter reinen moeten betreden worden en eveneens, wegens de groote strook lands waarin de troepen zullen op treden. aan alle eigenaars en gebrui kers van gronden persoonlijk vergun ning te vragen tot het betreden dier terreinen door de deelnemende troepen. Eenvoudigheidshalve verzoek ik daarom namens den Heer Luitenant- Generaal, Commandant van het Veldleger, aan alle eigenaars en ge bruikers van gronden, voorzoo ver die gelegen zijn tusschen de Peel en den spoorweg VenrayVenlo en wel zuid van de lijn Maashees Overloon en noord van de lijn Grubbenvorst, zuidgrens gemeente Sevenum, voor zoover binnen de gemeente gelegen vergunning tot het betreden hunner terieinen door de deelnemende troepen, waarbij ik er op wijs, dat eventueel door de troepen aan te richten schade naar billijkheid zal worden vergoed. Degenen, die desniettegenstaande bezwaar hebben tegen het betreden hunner terreinen, worden uitgenoo- digd persoonlijk daarvan, onder op gave van bijzondere redenen, opgave 'te doen bij den Burgemeester. Van de overigen wordt aangeno men dat zij hiertegen geen bezwaar hebben. De terrein-gedeelten, die wegens gerechtvaardigde bezwaren niet zullen worden betreden, moeten alsdan door de eigenaars aangeduid worden door het plaatsen van staken of palen met stroowissen (z.g. stroopoppen.) In het bijzonder wordt er de aan dacht op gevestigd, dat in de ter reinen niet zal worden gegraven, dat moestuinen, afgesloten en omrasterde erven en boomgaarden, voorts ge bouwen, huizen, schuren enz. in het algemeen niet zullen betreden worden. Bij gebleken noodzakelijkheid hiertoe, zal door den troepencommandant ter plaatse daarvoor afzonderlijke ver gunning worden gevraagd aan de eigenaars of pachters. Eene schadevergoedingscommissie zal worden ingesteld, welke door den Minister op voordracht van den Commissaris der Koningin in de Provincie Limburg wordt benoemd, die de door de troepen eventueel aan te richten schade zal schatten. Daartoe moeten de betrokken eige naren of pachters zich uiterlijk vier (lagen na afloop der oefening wenden tot den Burgemeester onder opgave der schade, die is aangericht. Ik verzoek alle eigenaars en pach ters van gronden in het algemeen belang zooveel mogelijk hunne medewerking te willen verleenen. Venray 13 September 1936. De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. Onttrekking aan den openbaren dienst van een gedeelte van den weg no. 88 voorkomende op den staat der openbare wegen en voetpaden. Burgemeester en Wethouders bren gen ter algemeene kennis, dat bij besluit van den Gemeenteraad dato 30 Juni 1930. no. 132/139, goedge keurd bij besluit van Gedeputeerde Staten van 5 September 1930, 4e Afdeeling La. 9243/12 H aan den openbaren dienst is onttrokken een gedeelte van den weg, voorkomende op den staat van wegen en voetpaden onder no. 88 en wel het gedeelte loopende tusschen het eigendom der Eerw. Zusters Ursulinen van af de plaats waar de tuin begint van den ZeerEerw. Heer Pastoor tot nabij de Eindstraat en dit gedeelte te ver leggen door aanleg van een nieuwen weg langs den tuin van den Zeer Eerw. Heer Pastoor vanaf het eerst genoemde punt op het terrein tot dusverre eigendom der Eerw. Zusters Ursulinen tot aan de Eindstraat en van deze aangebrachte wijzigingen aanteekening is gehouden in den staat der openbare wegen en voet paden. Venray, 13 September 1930. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris VAN HAAREN

Peel en Maas | 1930 | | pagina 1