1 UNIGRO- RADIO N. V. Vulkaan, Gemengde Berichten Hoort een en het groote verschil in weergave valt U direct op. Uw keuze is dan beslist. VENRAY Vuurwapen wet. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat de vergunningen tot het voorhanden hebben van een vuurwapen ter Ge meentesecretarie kunnen afgehaald worden vanaf Maandag 8 September 1930. De kosten bedragen f 1 per wapen. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de vroeger verleende ver gunningen reeds met 1 September vervallen zijn. Venray 4 September 1930, De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Vervoerverbod van vee. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene ken nis, dat thans voor geheel Limburg, zoowel de invoer als de uitvoer van herkauwende dieren en varkens verboden is. Wat Limburg betreft, mag dus niets meer in of uit zonder dispen satie. Venray 4 September 1930. Burgemeester en Wethouders vnmd. O. VAN DE LOO. De Secretaris VAN HAAREN Sluiting Kantoor Gemeente- Ontvanger. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene ken nis, dat het kantoor van den ge meente ontvanger van Zaterdag 6 September half 12 uur tot en met Zaterdag 13 September gesloten is. Voor het doen van betalingen enz. zich te vervoegen ter Secretarie der Gemeente, Raadhuis. Venray 2 September 1930. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. GEVONDEN Een portemonnaie met geld. Inlichtingen gemeentepolitie. Zondagavond bracht Venray's Fanfarecorps een serenade aan den Heer P. Schols, bij gelegenheid zijner benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De president, de Heer Sala, hul- igde den nieuwen Ridder. De vijftigste verjaardag van H. M. de Koningin werd hier dit jaar alleen herdacht door 'n concert van Venray's Fanfarecorps. Jammer, dat de Groote Markt tijdens het concert onveilig gemaakt werd door de opgeschoten jeugd, die met oorverdoovend geknal en gesis van allerlei vuurwerk verplicht meent te zijn den avond waardig te vieren. Het talrijke publiek verdween dan ook lang voor het concert was geëindigd. Uitslag wedvlucht Quivrain (Frankrijk) afstand 221 K.M., gehou den door de Postduivenvereeniging „De Zwaluw" met jonge duiven. De prijzen werden behaald als volgt le, 5e, 9e. 18e en 19e E. Ver meulen 2e. 4e, 7e, 13e, 15e, 16e en 17e G. Janssen 3e, 8e en 12e Gebr. Rutten 6e Manders 10e en 14e G. Vissers lie P. v. Ooi 20e J. Vermeulen; 21e G. van Dijck. Over- duif P. Kersten. Duiven los 10,30 uur. Aankomst eerste duif 21335 uur, laatste duif 2-48-16. OIRLO Woensdag werd door de gemeentepolitie proces-verbaal opgemaakt tegen een jager van hier, die wel eene jachtakte had aange vraagd, doch nog niet afgehaald had. Het geweer en eenige patrijzen werden in beslag genomen. Dat wordt een duur boutje HORST. Begunstigd door prach tig weder had alhier Donderdag de jaarlijksche Noord-Limburgsche Fok- dag plaats. Met overgroote belang stelling werden de talrijke inzendin gen van rundvee en varkens bezich tigd, die telken jare in kwaliteit toe nemen. Met trots mag dan ook weer op dezen dag worden teruggezien. De verschillende bekroningen van het geheel, plaatsen we a.s. week. HORST. Waar wij onlangs mel der., dat over het tijdvak van een week bij de afd. Tuinbouwbond a d. Meterik f 20.000 minder werd uit betaald dan het vorig jaar, werd hier afd. Horst c.a. Tuinbouwbond 1.1. Zondag over een zelfde periode f 40.000 (zegge en schrijve veertig duizend gulden) minder uitbetaald jan de telers. BERGEN. Bij Koninklijk besluit van 22 Augustus 1930, no. 86 is opnieuw benoemd, met ingang van 17 September 1930, tot burgemeester der gemeente Bergen (Limburg) E, T. L. M. Otten. De opening der nieuwe haven en Koninginnefeest te Venlo. Bij gelegenheid van de feestelijke opening van de nieuwe haven op Maandag a.s., op welken dag de 50ste verjaardag van H. M. de Koningin wordt gevierd, zal de Markt prachtig versierd worden. In de plaats gehad hebbende vergade ring van bewoners der Markt, werd besloten, het heele terrein af te ba kenen met zuilen waarop 'n mandje bloemen komt te staan. Het stadhuis zal eveneens versierd worden. Des avonds zal 't verlicht worden door een tweetal scüijnwer- pers, welke aan de andere zijde van de markt zullen worden opgesteld. Verder zal aan de voorzijde van het stadhuis de Nederlandsche vlag met een kroon in lichtteekening aangebracht worden. VENLO. Op 5 October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer H. Nouwen tot gemeente-secretaris benoemd werd. NEDERWEERT. Voor de be trekking van Hoofd der nieuwe openbare lagere school in „de Moost' alhier hebben zich slechts een 3-tal liefhebbers aangemeld, hetgeen echter een voldoend aantal is tot samen stelling der voordracht. Afscheid van missionarissen. In de kloosterkerk der Paters Minderbroeders te Weert had een indrukwekkende plechtigheid plaats, het kerkelijk afscheid n.l. van 9 Missionarissen, die dezer dagen zul len scheep gaan naar de missie gebieden van China, Brazilië en Java. Het waren de Zeereerw. Paters Ludwinus Bxler, (tweeden keer), Herculanus Frankhuyzen en Cajus van den Éynden voor Z. Shansi Luanfu, China Leopoldus van Win kel, Samuel Tetteroo en Josephus de Haas (tweeden keer) voor Brazilië en Joël van Meer voor Java. Onder het plechtig Lof, opgedragen door den Zeereerw. Pater Samuel, met assistentie van Pater Herculanus en Pater Joël, hield de Zeereerw. Pater Vicarius Petrus Nielen de af scheidsrede. Hierna kwamen de missionarissen neerknielen voor het altaar van den H. Vader Franciscus, versierd met een schat van keurige bloemen. Nadat de zendingsbrieven van den Generaal der Minderbroeders waren voorgelezen, wijdde de Hoogeerw. Pater Provinciaal Regalatus Haze- broek de missie-kruisen en hing ze den missionarissen om. Een voor een ontvingen de ver trekkende missionarissen tenslotte van hun achterblijvende medebroeders den vredeskus, waarna hun proces- siegewijze, onder het zingen van het Magnificat, werd uitgeleide gedaan. Geheimzinnige diefstal opgehelderd. Bij den winkelier H. R. in de Wijker Brugstraat te Maastricht werd in den nacht van 9 op 10 November 1929 een inbraak gepleegd, waarvan men ondanks uitgebreide nasporingen den dader niet wist te achterhalen. Geld en gouden sieraden ter waarde van ruim vijftien duizend gulden waren den inbreker in handen gevallen. Thans heeft de inspecteur der Maastrichtsche recherche, de heer Mordant, na een onderzoek kunnen vaststellen, dat een zich in Aken in arrest bevindend Duitscher. zekere W. L., zich aan de inbraak te Maastricht heeft schuldig gemaakt en daags daarna z'n buit in veilig heid wist te brengen bij den heler W. G. te Keulen, die door zelf moord een einde aan z'n leven maakte. De Duitscher W. L. heeft bekend. De smokkelhandel. lederen nacht worden door de politie te Kerkrade Duitschers aan getroffen. die zelfs uit Solingen, Dusseldorfen Keulen komen en welke pogen koffie, sigaren en sigaretten naar Duitschland frauduleus uit te voeren in grootere of kleinere kwanta. Daar de Duitsche douanedienst dag en nacht langs de grens uitstekend functioneert, lukt het den smokkelaars niet altijd even gemakkelijk, hun smokkelwaar veilig over de grens te brengen en tusschen de mazen van de bewaking door te sluipen. Verschillende winkels langs de grens op Hollandsch gebied zijn dag en nacht open. Aan de achterzijde van de winkels brandt des nachts het licht. De smokkelaars treffen over het algemeen uitstekende veiligheids maatregelen. VIERLINGSBEEK. Bij de ver leden Maandag door den architect J. van Weegen, alhier, gehouden aanbesteding van 't verbouwen tot heerenhuis van 't hotel ,,'t Vrijthof" voor rekening van den Weled. Heer H. Havens, was de uitslag als volgt Jac Hutten Boxmeer en A. Graat te Beugen f 15405 A. H. Maassen Venray f 15290 H. Maas, Blitterswijck f 14960 Th. Claessens, Venray f 14900 H. Vollenberg en T. Maassen, Venray f 14800 J. Rutten te Ayen en Th. Vissers, Wanssum f 14718 Th. Bouwmans. Wanroy f 14685 P. Creemers, Boxmeer f 14680 Huybers. Sambeek en W. van Kempen, Beugen f 14588 Simons, Vierlingsbeek f 14475 Debats, Vierlingsbeek f 14100 Veldhuizen en Koenen Maashees f 14030 Th. Kersten, Overloon f 13850 Gommers, Maashees f 13078 Geurts, Vierlingsbeek f 11588 Gebr. Gerrits en Jac. Janssen Groer.ingen f 11500 Het werk is aan de laagste in schrijvers gegund. Een nieuw industrie-terrein voor Philips te Eindhoven. B. en W. van Eindhoven stellen den Raad voor mede te werken aan den aanleg van een nieuw industrie terrein voor Philips. Hiervoor zal een gedeelte van den Oirschotschen dijk en deelen van andere gemeente wegen moeten worden opgeheven, Daartegenover zullen nieuwe wegen moeten worden aangelegd. De N.V. Philips zal den benoodigden grond voor de nieuwe wegen aan de ge meente gratis afstaan en een der wegen ten volle bekostigen. De aan leg der andere wegen ten bedrage van f 315.000 zal uit de aanleg- belasting worden verhaald. Gasfabriek te Eindhoven. Naar we vernemen zal de gemeen telijke gasfabriek te Eindhoven einde van deze maand definitief worden stopgezet en de leverantie van het mijngas der Limb mijnen een aanvang nemen. De gebeurtenis zal met eenige plechtigheid gepaard gaan. Diefstal van gouden sieraden. Toen Woensdagmiddag de weduwe van R. landbouwster te Eindhoven uitging, legde zij den sleutel van het huis onder den deksel van een melk kan voor de deur neer. Een onbe voegde heeft hiervan gebruikt ge maakt om het huis binnen te dringen en alle gouden sieraden mede te nemen. Met f 1ÖÖ0 er vandoor. Een 23-jarige loopknecht ti Haarlem had Woensdagmiddag van zijn patroon opdracht gekregen een bankbiljet van f 1000 in te wisselen en eenige postwissels te verzenden. De jongeman is met het resteerende geld naar Amsterdam gegaan, waar hij nieuwe kleeren kocht. Zijn patroon had inmiddels bij de politie aangifte gedaan, waardoor het jongemenscb den zelfden avond op het Rembrandtplein kon worden aangehouden. Hij had nog f 675 in zijn bezit. Geld en kleeren zijn in beslag genomen en de jongeman is te Haarlem in bewaring gesteld. Verdronken. Donderdag had de 10-jarige knaap B. het ongeluk in de Waal te raken. De jongen verdronk. Legaten voor de vliegers Scholto en Geyssendorffer. In de nalatenschap van den Ame- rikaanschen krantenkoning van Lear Black, zijn blijkens het testament nog verscheidene giften opgenomen, loopende van 25.000 tot 250.000 dollar. Onder deze giften bevinden zich o. a. ook legaten voor de piloten die al de tochten met van Leai Black hebben gemaakt, n.l. de Ned. vliegers Geyssendorffer en Scholte. Do Zeppelin naar Amsterdam. De firm3 Wambersie Zoon, hoofdagente voor Nederland voor de Zeppelintochten. deelt mede, dat een reis van Fried ichshafen naar Amsterdam wordt overwogen, en wel afvaart te Friedrichshafen te ongeveer 7 uur v m. op 18 October. Aankomst te Amsterdam ongeveer 15 uur terugreis 's nachts landing 's morgens ongeveer 7.30 uur te Friedrichshafen op Zondag 19 Oc tober. Het staat nog niet vast, dat het luchtschip op Schiphol zal landen. Met de autoriteiten worden nog onderhandelingen gevoerd. Mochten deze onderhandelingen niet slagen, dan wordt overwogen de landing elders te doen plaats hebben. Lgk opgevischt. Te Druten is uit de Waal opge vischt het lijk van den 19-jarigen Th. H., uit N.jmegen, die bij het baden was verdronken. Een indringer. Op het politiebureau te Culem- borg vervoegde zich Dinsdagmiddag een 18-jarig meisje dat verklaarde, dat dien morgen tijdens afwezigheid harer ouders, een vreemde man de woning was binnengedrongen, die onder bedreigingen geld van haar geëischt had. Toen zij dit niet had kunnen geven, had de man haar gegrepen, en haar ingesmeerd met zand en zeep. daarna d'r haar be goten met petroleum en vervolgens getracht haar in brand te steken. Op haar hulpgeroep had de onverlaat zich tenslotte verwijderd. Het meisje gaf een signalement op van den indringer. Ze verkeerde in uiterst kalmen toestand. Het voorloopig onderzoek door de politie ingesteld, had geen resul taat. Ongeluk op een onbewaakten overweg. Woensdagmorgen had de zoon van den landbouwer Huiskamp op het Woold onder Winterswijk var kens afgeleverd aan de N. V. Zwa- nenberg's fabrieken en slachterijen. Toen hij van de fabriek op den onbewaakten overweg kwam werd hij aangereden door den eersten personentrein komende uit de richting Aalten. De hoofdmachinist remde uit alle macht, doch kon niet voor komen dat het paard voor den wagen in de flank werd gegrepen en een 20-tal meters werd meege sleurd, waarna het dood bleef liggen. De wagen, waarop de begeleider was gezeten, brak bij het inspan af, werd in een sloot geworpen en totaal versplinterd. Huiskamp kwam even eens in het water terecht, doch kon zelf uit de sloot komen, Hij had wonder boven wonder slechts een hoofdwonde. Genees kundige hulp was spoedig ter plaatse. De hoofdbegeleider van den trein heeft tegen den landbouwer proces verbaal opgemaakt. De trein had ongeveer een half uur vertraging. Brand. Doordat een kleermaker na afloop van zijn werkzaamheden een heete strijkbout op den houten vloer had laten staan, brak Woensdagavond brand uit in de Colensostraat 9 te Haarlem. De kleermaker kon met zijn drie kinderen nog juist in veilig heid worden gebracht. Hoewel de brandweer het vuur met 5 stralen bestreed, brandden de zolder van hèt huis en ook het daarnaast ge legen perceel geheel uit. De beneden verdiepingen kregen ernstige water schade. Geen vliegveld le Best. In de laatste gehouden raadsver gadering te Best stelde de Voorzitter een verzoek van den heer Heuting te Eindhoven aan de orde om in huur, met recht tot koop, van de gemeente Best te ontvangen een complex heidegrond ter grootte van 58 H.A.. nabij het Woonwagenkamp, teneinde dit terrein in te richten als vliegveld. Na kennisname der ver schillende voorwaarden, die de huur der stelt, achtte de gemeenteraad deze unaniem onaanvaardbaar, zoodat de totstandkoming van een vliegveld te Best, in ieder geval voorloopig van de baan is. Regen- en warmtereeord in Augustus. Blijkens het voorloopig overzicht van het weer in Augustus, mede gedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt, was gemiddeld over de vijf hoofdstations de ochtend- temperatuur normaal. Zij was in de eerste en tweede dekade 1 graad te laag, in de derde 2 graden te hoog. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 28en met 6graad boven, en den 14den met 3i/e graad beneden normaal. De gemiddelde maximum-temperatuur en het gemid delde minimum waren beide eea halve graad boven normaal. Op den 28en werd te De Bilt, de hoogste tempe ratuur van den zomer. 32.8 graden bereikt, de maximum-temperaturen op den ?7en en 28en waren hooger, dan sedert het begin der waarnemin gen te De Bilt, 1898, zoo laat in het jaar is voorgekomen. De neer slag was over het geheele land boven normaal. In het uiterste Noordwesten viel ongeveer 10 procent meer dan de normale hoeveelheid. In Oost- Brabant en Xoord-Limburg ongeveer 50 procent, in het overige deel van het land 20 tot 40 procent. Te De Bilt werden 190 uren zonneschijn waargenomen, tegen 177 normaal. Moordaanslag. De handelsreiziger vanD., wonen de Koudekerk, vlak bij Middelburg, heeft Woensdagmorgen met een scheermes een aanslag gepleegd op zijn 87-jarige schoonmoeder, door haar in den hals te snijden. De vrouw is nog in leven. De dader is onder hevig verzet naar het politiebureau te Middelburg gebracht, waarbij hij zelf door een sabel ge wond was. Het mes is in beslag genomen. Door kokend teer verbrand. Woensdag heeft een ernstig onge luk plaats gehad in het voormalige Rijnhotel te Arnhem. Een arbeider, die daar bezig was met een pot met kokend teer kreeg door tot nog toe onbekende oorzaak een groote hoe veelheid van dit teer over zijn ge zicht en rechterarm met het noodlottig gevolg, dat deze lichaamsdeelen ernstig werden verbrand. De ongelukkige wérd per auto naar zijn woonplaats Nijmegen vervoerd. Hoe versterken wy onze positie in Duitschland Op de jaarvergadering van den Alg. Nederl. Zuivelbond, die dezer dagen te Utrecht werd gehouden, heeft o.m. ir. A. H. Joustra gesproken over „Onze positie als zuivel-expor- teerend land in Duitschland." Nadat spreker de uitbreiding der productie met een aantal cijfers heeft toegelicht, staat hij uitvoerig stil bij den afzet van onze boter in Duitsch land. Nederland staat onder de invoeren de landen op de tweede plaats en wordt alleen door Denemarken over troffen, doch ons nadeel ging in 1929 achteruit, terwijl Denemarken, Fin land, Letland en Littauen in 1929 meer invoerden dan in 1928. Dit houdt, zegt spreker, een ernstige waarschuwing in. Spreker zet uiteen, dat vooral de Estlandsche en Leth- landsche boter meer en meer in den smaak gaan vallen. Vooral als de Nederlandsche boter nogal duur is, worden beide laatstgenoemde ge vraagd. Spr. wijst in dit verband in het bijzonder op Berlijn, waar Deensche boter den boventoon voert. Alles dient in het werk te worden gesteld om in deze stad met meer dan vier millioen zielen, vasten voet te krijgen. Spr. gelooft, dat veel te bereiken zou zijn, indien de Nederl. belanghebbenden de handen ineen zouden slaan, en de zaak niet alleen energiek aanpakken, maar ook door zetten. Het zou aanbeveling verdienen een permanente vertegenwoordiging in Berlijn te vestigen welke de be schikking krijgt over een magazijn. Spreker wijst er op, dat ernstig gevaar bestaat dat het invoerrecht op boter zal worden verhoogd. Als dit verhoogd invoerrecht tot stand komt, moet dit o.m. tot gevolg hebben vermindering van de vraag, daar elke prijsverhooging de boter brengt buiten het bereik van vele beurzen, en het gebruik van margarine doet toenemen. Ernstig moet dan ook onder het oog worden gezien, wat gedaan kan worden om onze positie in Duitschland te handhaven. Krachtige samenwerking lijkt spr. daartoe noodzakelijk. Spreker kan zich niet van het gevoel losmaken, dat de export van onze boter naar Duitschland gevaar loopt. Inde eerste zeven maanden van dit jaar ging veel minder boter van uit ons land naar Duitschland dan in de eerste zev:n maanden van 1929. De achteruitgang was veel aan zienlijker dan die van de Deensche boter, terwijl de invoer uit Estland en Letland aanmerkelijk toenam. In het vervolg van zijn rede legde spreker er den nadruk op, dat gelet dient te worden op de grootst moge lijke volmaaktheid van product en de mogelijkheid te allen tijde groote hoeveelheden te kunnen leveren, terwijl ook de productiekosten zoo veel mogelijk moeten worden ver laagd. Spreker meent dat geprobeerd moet worden om onze detailverpak king meer ingang te doen vinden, en drong voorts aan op meer propaganda en reclame. Naast de pogingen om onze positie in Duitschland te ver sterken, bestaat alle reden om naar andere afzetgebieden te zoeken. Ten aanzien van de kaas, kan spr. een meeroptimistischen toon aanslaan. Nederland bekleedt onder de kaas leveranciers verreweg de eerste plaats. Toch moet spreker ook hier waarschuwen voor de concurrentie, die voortdurend grooter zal worden. Tenslotte zegt spreker, dat de vooruitzichten voor den afzet van volle melkpoeder en melkpoeder van ondermelk weinig bevredigend zijn. Geslaagde Oceaan vlucht. De Fransche Oceaanvliegers Costes en Bellonte zijn Dinsdagavond te Curtissfield op Long Island vlot ge land na een onafgebroken vlucht van ruim 37 uur. Nadat in de middaguren bekend was geworden, dat de vliegers in aantocht waren stroomden duizenden naar het vliegveld. Overal waar het vliegtuig passeerde lieten de bewoners hun bezigheden in den steek om de Franscher. toe te juichen. Een mili tair eere-escorte vloog hun tegemoet. Ontzaglijk was het enthousiasme waarmee de vliegers ontvangen wer den. Nadat eenige sprekers het woord hadden gevoerd, o.a. de Fransche ambassadeur en kolonel Lindberg begaven de vliegers zich naar hun hotel. Orkaan te San Domingo. Naar gemeld wordt, heeft boven Haiti een geweldige tornado gewoed welke de stad Domingo grootendeels verwoest heeft. Alle verbindingen met de stad zijn verbroken. Het Westelijk deel van Florida bevindt zich wegens den naderenden torna do in angstige afwachting. Berichten uit Cuba bevestigen, dat door de tornado in de stad San Domingo groote schade aangericht is. De tornado zou een snelheid van 135 K.M. per uur bereikt hebben. Uit Havana wordt gemeld, dat volgens mededeelingen van het staatsobservatorium het grootste deel van San Domingo verwoest is. De aangerichte schade is zeer aanzienlijk er is echter nog geen verlies aan menschenlevens gemeld. De verwoestingen in <le-stad S Domingo. Volgens een nader bericht van de „Associated Press" uit San Domingo meldt het blad „La Opinion", dat de stad bijna geheel verwoest is. Men gelooft dat negenhonderd personen gedood of gewond werden. Onder de bevolking speelden zich tijdens den wervelstorm, die vier uur duurde, verschrikkelijke scènes af. Het geheele leger werd op de been geroepen, om reddingswerk te verrichten. Bruggen zijn verwoest en de straten onbegaanbaar. De stadswijken Djeva- villa, Duarte en San Carlo zijn in een ruïne veranderd. Het stedelijk krankzinnigengesticht werd met den grond gelijk gemaakt en een aantal krankzinnigen, die er zonder letsel afgekomen waren, ren den als wilden door de stad, totdat ze tenslotte weer door militairen gegrepen werden. Ook de gebouwen van het blad „La Opinion" werden verwoest. Regeerings-ambtenaren en de bladen doen een beroep op de hulp van Amerika, daar een hongersnood aan staande is. Adverteeren doet verkoopen Strychine inplaats van vspirine st'A toegediend. De Kerapatan (Inlandsche lecht- bank) van Tandjong Pasir vepor- deelde den krani-obat van de onder neming Aek Palmienke, gelegen yi het district Koealoe. afdeelingj Asahan van het Gouvernement Oostkust van Sumatra, die verleden jaar koelies strychine inplaats van aspirine toediende, tengevolge waar van zeven koelies overleden, tot) vier maanden gevangenisstraf. De; kantoor-oppas, die op last van den! krani handelde, verklaarde op de strychineflesch wel een doodskop ta hebben gezien, doch hij meende, dajj dit het portret van den uitvinde| was. De stakingen in N.-Frankrijk. In den stakingstoestand in hd industriegebied van N.-Fankrijk is il de laatste dngen slechts weinig verj andering gekomen. Terwijl te Tourl coing slechts een onbeduidend aantal arbeiders af en toe weer aan hel werk gaat, blijven de arbeiders t« Roubaix hardnekkig buiten dij fabriek. Een verstrooide burgemeester, Een vermakelijke stempelgeschie- denis heeft zich onlangs, naar hei „Tijdschrift voor Diergeneeskunde' aan de „Deutsche Slachthof Zeitung ontleend, in een dorpje van h< Boven-Maindal voorgedaan. Di burgemeester van dat plaatsje is n.l tegelijkertijd keurmeester voor vleescl Deze dubbele functie bezorgde dei burgervader zooveel werkzaamheden dat hij eens het vleeschkeurings-', stempel gebruikte inplaats van het gemeentestempel bij het afstempelen van een werkloozenkaart. Deze werklooze werd daardoor voor ge zond en trichinenvrij Verklaard. Ook geschiedde nog het volgende voorval met dit stempel. Een jong bruidspaar wilde trouwen. Men had bij de bruiloft te weinig op het door den burgerlijken stand afgegeven trouwbewijs acht geslagen. Bij aan komst bij den priester bleek dan ook, dat het huwelijk moest worden uitgesteld daar het trouwbewijs met het vleeschkeuringsstempel was afge stempeld geworden en derhalve ongeldig moest worden verklaard. Natuurlijk verliepen er eenige uren alvorens het vereischte gemeente stempel op het trouwboekje was gezet. Een Chineesch leokenapostel. De geschiedenis van den heiden - schen Chinees, gevangenis-directeur, die tot het katholieke geloof is ge komen, terwijl hij naar middelen zocht om de gevangenen, die onder zijn bewaking stonden, op beter peil te brengen en die vervolgens 60 van hen tot het Doopsel voor bereidde, zal ongetwijfeld onder de meest treffende episoden moet?n worden gerekend van het missie apostolaat in 1929. Deze jonge man, die een jaar ge leden belast werd met de bewaking van de gevangenen van Ghocwow, was zeer bewogen over hun mo- reele en lichamelijke ellende. Hij begon in verschillende boeken te zoeken naar argumenten, die zou den kunnen helpen om het gevoel van haat en den opstandigen geest bij zijn gevangenen te verzachten. Door een beschikking van God kreeg hij omstreeks dien tijd een katholiek boek in handen getiteld: Een uiteenzetting van de ware ge loofsleer, in vergelijking met de dwaalleeringen in China. Dit boek werd voor hem een openbaring. Hij stelt zich onmiddellijk in ver binding met de missionarissen van Chochow, bezoekt herhaaldelijk de kerk en laat zich onderrichten. Hoewel toen zelf nóg heiden, be gon hij reeds bij zijn gevangenen met het verklaren van den catechis mus, waarvan hij hun eenige exem plaren uitdeelde. Dertig gevangenen begonnen met het bestudeeren van het geloof. Daar hij zich zelf toch niet meer bevoegd achtte, oga hen te onder wijzen, riep hij den missionaris. In een der werkplaatsen, waar de machines stonden waaraan de ge vangenen werkten, op het podium vanwaar anders de bewaker over de galeiboeven toezicht hield, sprak Pater P. Ceny, Lazarist, hun van de barmhartigheid van God, van de onmetelijke goedheid van Jezus, van den berouwvollen moordenaar, dien Jezus den eerst binnengaanden in den hemel maakt:. Van Zondag tot Zondag groeide het aantal hoorders en langzamer hand verzachtten zich de harde trekken op hun gelaat. De invloed der genade deed zich gelden. Na tien maanden smeekten zij met bewogen stem om het H. Doopsel. Zestig onder hen waren voldoen de onderlegd. Ze werden gedoopt onder bescherming van Sint Paulus in de boeien. Op Kerstmis 1929 bezocht Jezus zelf deze plaats en met een roeren de vreugde deden de 60 nieuwe Christenen-gevangenen hun eerste H. Communie. Een bewonderenswaardig voor beeld en wel waard om tot na volging aan alle katholieke leeken te worden voorgehouden van wat een eenvoudige Christen, die door het Geioof en de Liefde wordt ver licht en gedreven, vermag, zelfs bij de ongelukkigste onder zijn broeders. (Koloniaal Missie-Tijdschrift). Do Fransche republiek 00 jaar. De derde Fransche republiek be-

Peel en Maas | 1930 | | pagina 2