jJACMlft KrüSI mimi Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. CSS [JAlfOKlft fVöODDEELIóSrfi PUDD/MC WmMm &T 3 imÈê Een der groote leugens. ieder het zijne. Land- en Tuinbouw. Binnen), nieuws Provinciaal Nieuws ZATERDAG SEPTEMBER 1930 Eea ea Yi|ftig(te Jaargang No. 37 1L1JKEN tCH HET PEEL EN MAAS MANUFACTUREN i BLIJKEN I TOCH HET DER ADVERTENT1EN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van IIRMA VAN DK.N HUNOKHOK VENRAV Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Vetlray 65 ctper post 5 een voor het buitenland t 1.05 bij vooruitbetaling, atzonderl. nummers 5 cent r'rouw Behoudenis der Kranken, Oostrum. Nooit vergeet ik dat bevel.' Uit de Maandkroniek van „Pro Pace", het orgaan van den R. K. Vredesbond Zoo dikwijls is reeds in de jaren, die sedert het eindigen van den wereldoorlog zijn verloopen, de vraag gesteld, door welke middelen de legeraanvoerders en de leidende persoonlijkheden in de oorlogvoeren de landen er over het algemeen in geslaagd zijn bij de soldaten en de burgerbevolking de gewenschte oorlogsstemming er in te houden. De Canadeesche journalist Charles Yale Harrison, die als soldaat bijna vier jaren lang aan het westelijk front heeft meegevochten, behandelt enkelen van deze middelen in zijn voor kort verschenen boek „Generals die in bed" („Generaals sterven bed"). Wij ontleenen aan dit boek de volgende geschiedenis, die geen toe lichting meer behoeft, om de bestia liteit van een bepaald soort oorlogs propaganda in een helder licht te stellen. Charles Yale Harrison vertelt „Keihard waren de akkers gebrand. Onder de duizend en nogmaals duizend laarzen der brigade joeg de verpoederde klei op en zette zich vast op de gehemelten en tongen Wekenlang ging het dagelijks in geforceerde marschen, dwars door het veld. De dorst deed de menschen vloeken en zij waren doornat van het zweet. Uitvallers lagen langs alle wegen. Dat waren de voorbe reidingen aan den groocen slag bij Amiens. „Op een dag gingen wij uit de marschorde in frontformatie over en stelde de brigade zich voor het officierskader op. Een generaal van het hoofdkwartier las een legerbevel voor. waarin van de torpedeering van het Canadeesche hospitaalschip „Llandovery Castle" gewag werd gemaakt. Het was een gloeiend heete dag en de gezichten der soldaten brandden als vuur. Wij stonden in de houding onder het gewicht van onze uitrusting en in onze ongemak kelijke uniformen. Onze woede laaide tot het uiterste op. De zon schitter de op de goudgevlochten kenteeke- nen van den generaal toen de mede- deeling van den moorddadigen U-boot-aanval der Duitscbers onze ooren bereikte. De snorkende stem van den generaal was wel in rouwe tegenstelling met het wreede bericht. Er werd in verteld, dat de uitgezette reddingsbooten van de „Llandovery Castle" door de Duitsche machine geweren letterlijk doormidden gezaagd waren, dat zelfs verpleegsters, die in de reddingsboeien vertwijfeld met de golven worstelden, het doelwit der lachende Hunnen geweest waren. Koortsige geamputeerde zonken met hun hulpelooze lichamen in het ijskoude water van het Kanaal. „Dat de oorlog ten einde liep, bespeurden wij aan onze zenuwen. Bij dit beestachtige bericht steeg het bloed ons naar de keel en de zwarte klauwen van den waanzin schudden ons door elkaar. De generaal sprak verder „Wij staan vlak voor den laatsten slag, die het leven van de vermoorde kameraden in het Kanaal zal wreken. Een vijand als de Duitscher verdient geen menschelijke behandeling. Ver langen de Duitschers voor hun prestaties een kwitantie, aarzelt dan niet, hun die te geven. Oog om oog, tand om tand 1" Als van ongeduld bewogen zich eenige voeten. „Toen sprak onze brigade-com mandant. Hij zinspeelde er op, dat den krijgsgevangenen, ten koste van onze rantsoenen een goede behande ling wachtte. „Ik vraag niet. geen gevangenen te maken. Dat zou tegen het volken recht zijn. Maar ik zeg geeft hun wat van uw ijzeren por lies „'s Middags, toen wij terug mar cheerden, brandde de zon erbar- ingloos. De uniformen gloeiden als schurft op onze lichamen. Het straat- stof beet nog scherper en een litanie van vloeken ging door alle groepen van de brigade. „Toen kwamen wij dichterbij het front. Tanks, tractors, batterijen... tanks, tractors, batterijen. „Een metalen rol als bij groote ijzerwerken dreunde langs het front. Wij marcheerden slechts bij nacht. Overdag bewogen zich wiel noch gewricht. Tanks en kanonnen stonden bewegingloos als slapende dinosauren onder een maskeering van boomtakken, 's Avonds kropen wij uit vochtige stallen en luizige schuren, verder naar het front toe. Op den avond van den 8sten Augustus werd bekend gemaakt, dat wij er tegen den ochtend op los zouden gaan. „Gevangenen worden niet ge maakt luidde het parool. „In vijf linies stond de zware artillerie gereed om te vuren op een front van twintig mijl. Om de drie seconden ontplofte bij „Heini" (Canadeesche uitdrukking voor de Duitschers) een zware granaat op een ruimte van nog geen derden vierkanten meter. Geen luis kori in leven blijven bij zoo'n staalorkaan. Aan slapen was niet meer te denken. De gesprekken liepen slechts over de vraag „Hoe maakt men geen gevangene „Een was van meening. dat een bajonet het eenvoudigste was. Een ander, dat een handgranaat zich het best leende voor het kleine werk. „Je steekt een Heini een hand granaat in z'n zak en commandeert „Heini, looppas, marsch Hij holt geen vijf schreden en vliegt naar alle kanten uit elkaar". „Een korporaal beweerde, dat de bajonet te gauw vermoeide en te omslachtig was. „Het is of de darmen z ch om het staal vastklem men." „Een onderofficier besliste ten gunste van een patroon, indien noodig twee. „Dat is een fijn zaakje. Ten eerste een kogel zeker en ten tweede wordt de wond meteen gesteriliseerd' „Een van ons fantaseerde, dat hij 1915 bij Yperen een Canadee- schen officier had gezien, die door de Duitschers tegen een schuurdeur gekruisigd was. Een hajonet door iedere hand en een door zijn voeten, Door Christenen gekruisigd", zei onze Compagnies-commandant -een twee meter hooge Engelschman tusschen de gesprekken door. „Op de aarde sprongen de steenen, toen de vulkaan van ons geschut losbarstte. De Duitscher antwoordde nauwelijks. Hij werd overstrooid door het vernietigende staal. De granatenzwermen der aan alle kanten geflankeerde batterijen veegden even wijdig van twee zijden over onze loopgraven. Door den luchtdruk der ontploffingen bloedden de vooruit geschoven waarnemers uit neus en ooren. De aardbeving drukte onze eigen loopgraven dicht. De atmos feer trilde onder de centenaarslasten van het weggeslingerde staal. Achter het vernietigende ijzer gingen wij voorwaarts. Tanks ratelden voor ons uii met vurende kanonnen en vlammenwerpers. „Spoedig sprongen de eerste Duitschers uit hun holen. Zij kwa men op ons toe en hieven de handen hoog. Zij lachten en wenkten' Waren blij, de hel ontsprongen te zijn. Bij honderden kwamen zij op ons toerennen. „En toen als in een schiettent sloeg de eene na den ander om De toespelingen van den comman dant waren begrepen. In een diepen trechter drongen de Duitschers met opgeheven armen te zamen. Als waanzinnigen schoten onze men schen er blindelings op in, tot zich een kronkelende massa lijven op den bodem van den trechter be- „Ieder het zijne" is een stelregel, die reeds bij de Romeinen gold. Ieder krijgt dan. wat hem volgens wet en recht toekomt, niemand krijgt te veel, niemand krijgt te weinig. Er zal er misschien wel een tusschen door- loopen, die meent dat hijzelf te weinig heeft, en een ander te veel, maar het omgekeerde vindt nooit olaats. En over het geheel gezien leeft toch ieder het hem toekomende. Dat is niet altijd precies evenveel. Want de een kan met veel minde; toe, stelt zijn eischen minder hoog, dan een ander. Ieder het zijne be- teekent ook ieder naar zijn behoefte. Ieder het zijne slaat echter niet alleen op het ontvangen. Het heeft ook gezag op het gebied van geven. Ieder geve het zijne aan het algemeen. Dat wordt echter meestal vergeten. Niemand betaalt graag belasting, doch wil wel graag goede wegen, veiligheid en..,, zekerheid dat hij het zijne zal krijgen Maar gelijk overal staan hier geven en nemen tegenover elkaar. Pas als ieder het zijne geeft kan ieder het zijne krijgen. Men moet wat geven en nemen. Dat geldt niet alleen bij de min of meer officieele verhouding tusschen mensch en maatschappij, maar ook tusschen menschen onderling. Men moet iets toegeven, de ÜjDen niet al te strak trekken. Maar men moet ook zijn recht staan en eischen wat ook toekomt. Ook daar moet ieder het zijne doen. Ieder het zijne. Weet ge wel, dat dat ook voor u persoonlijk, als een heid, geldt? Ge moet j zei ven geven wat u zeiven loekomt. Maar ge moet van u zeiven ook nemen, wat u zeiven toekomt. Ge moet, wanneer ge u zelf niet te kort wilt doen ook voor zorgen, dat ieder het zijne krijgt, dat ge over u zelf niet onte vreden behoeft te zijn. Pas dan zal het: „ieder het zijne" waardevol zijn. ROMA 1 m &ub D NC f=A *A-3r-J>OL.AJ<* C/Q O/V//V /V onze kwaliteit ligt onze kracht en daarom mag geen offer te groot zijn om tot de hoogste volmaking van ons iprcduct te geraken. Dat mogen ook onze landbouwers ch voor gezegd houden, waaraan die verzorging van de kwaliteit vrij wel alles nog mankeert. Al eerder heb ik in deze artikeltjes er op ge wezen, dat met tal van artikelen ons land gebruikt wordt als gelegenheids- leverancier. Het gevclg daarvan is. dat men zoo nu en dan maar eens goede prijzen maakt en dat er van een gemiddelde goede prijs niet gesproken kan worden. Dat kon, wanneer men aan de aflevering van het product ook alle zorg besteedde. op woog. „'s.Middags waren wij vijf mijl in het vijandelijke gebied vooruit gerukt en het gezonken hospitaal schip was gewroken „Vier maanden later las ik in de „Daily Mail", dat de „Llandovery Castle" geen hospitaalschip, maar een zwaar gewapende hulpkruiser vol oorlogstuig was, dien de Duit schers in den ingang van het Kanaal tot zinken hadden gebracht. „Twaalf jaar zijn sinds dien ver streken. Nooit vergeet ik het bevel Het ziet er met de prijzen van de stikstofmeststoffen weer mooi uit Tot nu toe werden die prijzen in onderlinge concurrentie vastgesteld Thans komt een berichtje ons ver tellen, dat de wereldstikstofproducen- ten elkaar gevonden hebben. Men is .1. te Parijs tot volledige overeen stemming gekomen betreffende den verkoop van stikstofmeststoffen over de geheele wereld, met uitzondering van de Ver. Staten en Frankrijk Er werd voor de verschillende fabrieken een quotum systeem vast gesteld, waarbij natuurlijk enkele fabrieken nadeelen ondervinden. Om die schadeloos te stellen wordt een fonds van 36millioen gulden gevormd Chili blijft voor de productie vrij De bedoeling is riet ver te zoeken, prijsstabilisatie. De tarweprijzen schijnt de commis- sie-Lovink op te willen voeren door bij de wet te laten bepalen, dat door de bloem voor brood bestemd een bepaald percent aan inlandsch bloem gemengd is. In verschillende andere landen doet men hetzelfde. Onge twijfeld zal dat wel van invloed zijn op den prijs van onze tarwe, waar er het op het oogenblik nu niet roos kleurig mee uitziet. Beter staan de aardappelprijzen er voor. Het is alleen weer bedroevend, dat er zoo veel zieke aardappelen voorkomen. De uitvoercontrole-wet voor de uien schijnt nu toch spoedig in werking te zullen treden. Het is nu maar te hopen, dat de boeren hun belangen verstaan en gehoor geven aan de stem van hun organisaties door centrale sorteeringsstations op te richten, waar gekeurd kan worden en deze sorteering niet in handen te laten van de exporteurs. Ze hebben nu een mooie kans om althans voor dit artikel baas in eigen huis te worden. Dat ze die kans niet onge bruikt laten voorbijgaan Dat de wet noodig is, biijkt wel uit de prijzen, die er voor de uien gegeven worden. De Valencia-uien hebben steeds in dit seizoen hun prijs gehouden, ter wijl de Hollandsche uien met spron gen omlaag gegaan zijn. Voor wie de verscheping van de uien gezien heeft is dit geen wonder. De groene onrijpe uien kwamen in Rotterdam vaak reeds beschimmeld aan, hoe moet dat wel geweest zijn in Enge land. De bepaling, dat geen onrijp goed over de grenzen mag gaan heeft dus wel groote beteekenis. De exporteurs verkoopen rijp en groen, als er maar wat te verdienen valt. Daartegen dienen de boeren beschermd te worden. Ook overigens geldt voorde boe ren, wat voor de tuinders geldt, en wat in het rapport van de heeren Barendse en Van der Hout uitge sproken is In de opvoering van De hittegolf is voorbij. Hij heeft slechts luttele dagen geduurd en kwam niet onvoorbereid, tenminste niet onverwacht. Voornamelijk uit Enge land (en daarvoor uit Amerika) en uit Spanje kwamen berichten over abnormale hitte, zooals we die hier te lande slechts bij name kennen. Maar al was 't bij ons dan niet zoo warm, 't is welletjes geweest. Van deskundige zijde wordt beweerd, dat de hittegolf er een van sub tropische herkomst was en een gevolg van uit het Zuiden aangevoerde heete luchtmassa s. Die sub-tropische warme luchtmassa's moeten zich onderschei den door een hoog watergehalte en dit laatste juist is het, wat die warmte voor ons minder goed te verdragen maakt. De duur van dien warmen aan voer was slechts eenige dagen en het einde van de groote warmte kwam even snel en onverwachts ais het begin. De ommekeer van Zondag deed even vreezen, dat het op den ver jaardag der Koningin minder mooi zou zijn, of liever niet op den ver jaardag, maar op den dag, waarop die dag allerwege gevierd is in ons land. op den eersten van Herfstmaand dus. Doch, dat is meegevallen. Wat het weer betreft zijn de feestelijkheden uitstekend geslaai en wat al het andere betreft, ook. Vooral in de groote steden is er ter gelegenheid van den vijftigsten verjaardag van onze Koningin heel wat te doen geweest. We noemen slechts de residentie met den licht- stoet, Rotterdam en Amsterdam Rotterdam o.a. met zijn aubade voor het Raadhuis. En de radioluisteraars hebben vol op kunnen genieten van de hier en daar gehouden redevoeringen, van zang en muziek. Een aparte hulde werd aan H. M.de Koningin gebracht uit Indië en wel Zaterdagmiddag (d.i. Zaterdagavond in Indië). De K.R.O. heeft zich verdienste lijk gemaakt door de heruitzending voor Nederlandsche luisteraars vaa hetgeen van Batavia uit door den aether naar ons land kwamzang en muziekhulde uit genoemde stad van particulieren en militairen. 't Was niet alles even gaaf, zooals 't na duizenden mijlen langen tocht door den aether de Hollandsche ooren bereikte, maar desniettemin was het indrukwekkend. En, niet minder indrukwekkend was het een stem uit Holland te hooren zeggen „Hallo Indië" enz. Want de Koningin zou antwoorden op de haar gebrachte hulde. In een korte toespraak betuigde Hare Majes teit Hare ingenomenheid met de huldiging uit Indië. In Batavia was de aan de Koningin gebrachte serenade aangehoord door ruim zestigduizend personen. Hoe- velen zullen het er in Nederland geweest zijn De toespraak van H. M. werd te Batavia door luid sprekers over een uitgestrekt terrein doorgezonden. Wat Nederland betreft, bij de Haagsche feesten, of liever bij de parade, was een opluistering van bijzondere soort. Niet minder dan 39 vliegtuigen uit Soesterberg bewogen zich in den voormiddag in de richting Den Haag. Ook dat was een grootsch gezicht! bundig gehuldigd werd. Thans zouden we zeggen is de naam van Van Dijk met die van eenige andere piloten wederom op veler Lppen. Wat toch is het geval Evert van Dijk was met nog een andere piloot van de K L.M. aangewezen om de eerste postvlucht naar Indië te maken op 25 September. Doch, eenige dagen geleden ver scheen het bericht, dat de beide genoemde piloten ontslagen waren. Volgens de eerste berichten werd het ontslag gegeven, omdat de ge noemden geweigerd hadden den tocht te ondernemen op de voor waarden welke verleden jaar hadden gegolden. Zij zouden gevraagd heb ben behoorlijke zekerheidsstelling voor hun gezin ingeval van een ongeluk of indien deze niet mogelijk was. verhooging van de vlieguur- premie. Daarenboven moeten de vliegeniers zich niet hebben kunnen vereenigen met de wijze waarop de vliegtechnische dienst wordt uitge oefend. In verband met het aan beide ge noemde piloten gegeven ontslag is het tot een staking over de geheele linie gekomen, als gevolg waarvan de vliegdienst der K.L.M. werd stil gelegd. De rijksmiddelaar heeft zich met het geval bemoeid. Het aanbod inzake bemiddeling is door de stakende piloten aanvaard. Voor het einde dezer week werd echter geen oplossing verwacht, zoo die al verkregen zou worden. On getwijfeld is de staking gekomen op een tijdstip, waarop het er voor de K.L.M. op aankomt paraat te zijn. Intusschen betreft de staking alleen de vliegtuigbestuurders. De dienst zou op elk gewenscht oogenblik hervat kunnen worden, zoo lezen wij en voor deze week Donderdag zou er geen sprake van opheffing der staking zijn. Van 9 tot en met 18 September zal te Utrecht de drie-en-twintigste jaarbeurs gehouden worden, waarop wij nader hopen terug te komen. MIJNHARDTs Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Het is nog maar kort geleden, dat de piloot Evert van Dijk, terugge keerd uit Amerika, na zijn vliegtocht over den Oceaan, in verscheidene plaatsen van ons land warm en uit- VENRAY, 6 September 1930. Zitting do commodo 011 inconnnodo. Verlegging van een gedeelte van den weg no. 142. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat zij voornemens zijn aan den Raad der Gemeente voor te stellen een gedeelte van den openbaren weg no. 142, voorbij de woning van den heer G. Tielen, Veulen (Sectie G 1747) tot waar deze komt in den weg eveneens genummerd 142, waar deze afbuigt naar den kunstweg Venray Veulen in de richting van het huis Manders, aan den openbaren dienst te onttrekken en een nieuwen weg aan te leggen door de perceelen sectie G 1747, 873, 596. 1150 en 1886, aansluiting gevende op den kunstweg VenrayVeulen. Degenen die tegen deze onttrek king aan den openbaren dienst en tegen de verlegging van dit weg gedeelte bezwaar hebben, worden uitgenocdigd binnen 14 dagen na datum dezer bekendmaking hunne bezwaarschriften hiertegen in te dienen tot mondeling toelichting waarvan zitting de commodo en incommodo zal worden gehouden ten Raadhuize (kamer van het college van Burge meester en Wethouders) op Vrijdag 19 September a.s. des voormiddags 11 uur. Venray, 2 September 1930. Burgemeester en V?ethouders vrnd. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Ky kstelofoondienst. Nieuwe aansluiting: No. 125. Hulsmanvan Erp, Rust huis „de Hoop" Venray. Maandag 8 September (Maria Geboorte) zal Venray's Fanfarecorps een concert geven op de Groote Markt. Aanvang 7 uur nam. Naar wij vernemen wordt de marechaussee Akooy, der brigade alhier, overgeplaatst naar de brigade Heerlen. Op 16 en 17 November a.s. zal de zangvereeuiging het Heide bloempje een tooneeluitvoering geven. Zondag 7 September hoopt de Z. E. Pater Gregorius van Heus- den, Leeraar aan het Gymnasium alhier, den dag te herdenken dat hij voor 25 jaar in de Orde van St. Franciscus trad. Woensdag 1 Oct. zal dit feest plechtig in 't klooster gevierd wor den. Ged. Staten van Limburg hebben besloten aan de firma van de Rijdt en Co. te Grave, Maas straat. vergunning te verleenen tot het in werking brengen, voor zoo ver de provincie Limburg aangaat, van een autobusdienst Boxmeer— Venray, vice-versa, via Sambeek, Vortum, Groeningen. Vierlingsbeek, Maashees. Geysteren en Oostrum, onder bepaling, dat niet mag gereden worden tot aan het spoorwegstation Venray. Op de Woensdag gehouden jaarmarkt waren in totaal aangevoerd 441 stuks vee. Dragend vee 63 Gust vee 5 Vet vee 20 Kalveren 6 Biggen 347. Handel matig, prijzen zeer hoog en vast. Kille ruwheid. Zoo juist was iemand uit den luchtschommel doodgevallen. Er stonden er alweer klaar om te schom melen. Plots was een evenmensch voor Gods oordeel geroepen. Nu ja, als wij maar lol hebben Deze week vermaakten zich som migen met het in de war sturen van een concert. Door het werpen van zevenklappers. Vanwege een familie werd dringend verzocht om dit be drijf te staken vlak vóór het huis, waar de moeder van het gezin dood ziek lag, bediend van de laatste H. Sacramenten. Naar men ons meedeelt, werd er (hoe is het mogelijk?) wat mee gelachen en ging men gewoon door met 't verheffende spel. Akelige, gevoellooze ruwheid 1 Handelscursus. Door verscheidenen wordt met belangstelling gevraagdin welke vakken onderwijs zal worden ge geven den derden winter van den nu driejarig geworden Handelscursus? Het antwoord isin Fransch en Duitsch en in Rekening courant. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Venraysche Handelscursus door een groot aantal leerlingen worden be zocht. Dit onderwijs blijkt meer en meer gewaardeerd te worden. Het ware te wenschen, dat ook op andere manier waardeering werd getoond. Waardeering voor het feit dat de Patronaatscommissie zich tot heil van de Venraysche jonkheid alweer dieper in de schulden heeft gestoken. Waardeering die zich toont door geldelijke offers. Mogen die genen welke kunnen steunen en het goed met Venray meenen. zich in dit opzicht niet onbetuigd laten Het is hard noodig De hengeldub alhier hield een onderlinge vischweds'rijd in de Maas te Maashees. Het grootste aantal en gewicht werd gevangen door den heer V. Fonck Jr., die hierdoor den eersten prijs behaalde. Verder wonnen nog prijzen de heeren P. van de Vorle, F. Wijnhoven, P. van Opbergen, J. Jacobs. Heden, Zaterdagmiddag ver trekt de Turndub „St. Christoffel" naar Ratingen om als gast van de Duitsche Jugendkraft aldaar, morgen Zondag deel te nemen aan de groote Turnfeesten te Düsseldorf. Wij wenschen St. Christoffel veel succes en veel plezier. Aan de door den R.K. Gymna stiek- en Athletiekbond uitgeschreven afstandsmarschen nemen een 15-tal turners deel. De eerste marsch (20 K.M.) is reeds volbracht. De brigade commandanten der Kon. Maréchaus- sée uit Venray en Horst waren zoo welwillend om de vereischte controle uit te oefenen.

Peel en Maas | 1930 | | pagina 1