f m wmsm A.:4 iJACfONOfe! Weekblad voor VENIIAY, HOEST en Omstreken. UALfONa^i RU ROL (■NANUFACTUBSif YQORDEÊUOT Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Het Marktwezen en de Winkeliers. ^y.antj 200 ze9f kj' warenkennis 't Brengt veel op. rente Uit het Roode Rijk. Binnenl. nieuws. Provinciaal Nieuws ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1930 Een en Yl|fti{ste Jaargang No. 35 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS ^manufacture BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENT1EN18 regels 60 cent, elke regel meer 71/* ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 5 een voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent O L. Vrouw Behoudenis der Kranken, Oostrum. In het laatste nummer van „Ge meentebestuur." Maandschrift der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, vinden we opgenomen een ongeveer 25 bladzijde lange beschouwing over „Het Marktwezen in Nederland." De schrijver van dit stuk is de oociaal - Democratische Wethouder van Amsterdam, de heer De Miranda. En aangezien het voor ons vast stond, dat deze roode wethouder over een dergelijk onderwerp niet zou schrijven, zonder op min of meer agressieve wijze in zijn beschouwin gen te betrekken de zelfstandige winkeliersklasse, hebben we zijn stuk met meer dan gewone aandacht ten einde toe gelezen met het resultaat, dat we kwalijk kunnen weerstaan aan de verzoeking onzen lezers in 't kort te doen zien, hoe sterk gefor ceerd het karakter is van de argu mentatie door den schrijver gebezigd, om tot „zijn" doel te komen. Trouwens daarop de aandacht te vestigen, lijkt ons niet alleen interes- sant maar ook leerzaam. Zoo vernemen we o.a. van den beer De Miranda, dat de verkoop van verpakte artikelen hand over hand toeneemt en dat met betrek, king tot die verpakte artikelen het eigenbelang van den fabrikant dezen dwingt, nauwlettend zorg te dragen, dat de kwaliteit ervan voortdurend Op peil blijft. Maar deze stage en nauwkeurige jorg van den fabrikant voor de handhaving der kwaliteit zijner ver pakte artikelen, leidt, volgens den heer De Miranda, tot het directe gevolg, dat hij regelmatig de beschik king houdt over kleinere en grootere hoeveelheden, waarvan de kwaliteit zonder slecht te zijn beneden het normale peil ligt en waarvoor hij *en afzetgebied zoekt en vindt bij het gilde aer maT.v!h?°p^6^^ö* En dan vervolgt de schrijver „Het prijsverschil is in den regel aanmerkelijk. Het wordt gevormd door drie factoren. Uit cje mindere kwaliteit yloeit vanzelf eep lagere prijs voort de verpakkingskosten komen eveneens in mindering en dan is de winstmarge van den win kelier in den regel niet gering. Dik wijls toch moet hij (de fabrikant) den verkoop aanmoedigen door in ver houding tot de waarde van het artikel den medeverkooper een hooge provisie toe te staan. Aldus blijkt, dat het niet steeds opsnijderij of fantasie is van den marktkoopman, wanneer hij beweert, dat er op de markt koopjes te halen zijn." Een én ander,, zoo beweert de (schrijver, zou hij met kolommen yan voorbeelden kunnen stayed Maar hoe staat het met de artike len, die niet verpakt in den handel worden gebracht nocb kunnen ge bracht worden, zooals textielgoederen in alle soorten en kwaliteiten Want ook deze nemen eengroote plaats in bij den marktverkoop. Welnu, volgens den heer De Miranda vindt de fabrikant of gros sier ook voor deze goederen in de markt een natuurlijk loozingskanaal, wanneer zij om fabrikaatsfouten of om welke andere reden ook, niet of niet meer in den geregelden handel -gangbaar zijn. En de schrijver is wel zoo vrien delijk te erkennen, dat dit gebied, ia tegenstelling tot dat der verpakte artikelen, zeer glibberig is. is bij de vrouwen van den tegen- woordigen tijd volslagen afwezig. Weinige vrouwen, aldus dezelfde schrijver, kunnen wol van katoen, kunstzijde van echte zijde in hare ontelbare schakeeringen onderscheiden Een bezwaar derhalve van groote beteekenis aan den marktverkoop verbonden. Een bezwaar, waarop, naar het oordeel van den schrijver, is geba seerd het betoog van zoovele belang hebbenden, dat de vrouw op de markt bedrogen wordt en dat zij daartegen moet worden beschermd. l-^e gegrondheid van dit bezwaar wordt mtusschen ook door den heer De Miranda niet betwist. ?C^ir er^ent hij, dat daarin, op zichzelf beschouwd, waarlijk een rechtsgrond zou gelegen zijn ter be strijding van de markt. Maar wil dan ook de heer De Miranda, op dien grond, de bestrij ding ter hand nemen Allerminst Om aan de even geduide conse- kwentie zijner eigen redeneering te ontkomen, verklaart deze roode wet houder zonder meer, dat het winkel bedrijf op het hier bedoelde punt weinig verschil vertoont met de practijken, welke op de markt plegen voor te komen. Ja. ja, op die manier kan men alles verdedigen en alles bestrijden eilM 3n meD Zicil in aIles geli,lc 9even- Nu het den schrijver niet mogelijk bleek te ontkennen, dat vanwege volslagen gemis aan warenkennis, de vrouwen, die ter markt koopen, groot gevaar loopen té worden bedrogen bij den aankoop van textielgoederen, verklaart hij eenvoudig om aan de consekwenties dier erkenning te ont komen, dat het bij de winkeliers een zelfde potnat is. Da s wel een gemakkelijke methode om zich uit een verlegenheid te redden. Maar er is nog meer. Want om toch maar zeker tot zijn" doel te komen, schrikt deze wethouder er zelfs niet voor terug, zich in zijn argumentatie vierkant tegen te spreken. Zooals we bereids zagen toch, erkent de heer De Miranda, dat warenkennis bij de vrouwen van den tegenwoordigen tijd volslagen af wezig is en dat zij daarom bij aan koop ter markt zoo licht bedrogen worden. En wat zien we dienzelfden schrij ver even later doen, om den markt verkoop tegenover de bestrijders ervan in bescherming te nemen Daar verzekert hij zoo, waar, dat de Amsterdamsche vrouwen op het punt van warenkennis zóó pienter zijn, dat de marktkoopman gewoon weg niet in staat is, haar te bedriegen. Luister slechts. Als de schrijver melding heeft ge maakt van de argumentatie der meerderheid eener Amsterdamsche gemeentelijke commissie tot onderzoek van het marktvraagstuk, zegt hij, dat deze argumentatie niet onweersproken bleef en dat hij zelf ter zake een minderheids-rapport heeft ingediend. En wat lezen we in dit minder heidsrapport, waarop de heer De Miranda zich thans beroept Wie ter markt gaat, zoo lezen we daar, om „koopjes" te halen, weet, dat zij op haar tellen moet passen. En wie aan het doen en laten van onze montere Amsterdamsche vrouwen, die de markt bezoeken, eenige aan dacht schenkt, weet, dat zoo één categorie de bescherming der over heid op dit stiik best missen kan, het deze is Ra, ra, wat is dat Bij volslagen gemis aan waren kennis groot gevaar loopen, ter markt te worden hedrogen en tegelijkertijd niet kunnen bedrogen worden, omdat de koopende vrouwen zoo monter zijn (in diezelfde warenkennis natuur lijk). Waarlijk, een franje logica En wat te zeggen van het gewich tige psychologische argument, dat de schrijver aanvoert voor hand having van den marktverkoop Hoe dit luidt? Vpor vele harer (der vrouwen), zoo verklaart de schrijve»:, zou een markt waar uitsluitend tegen vaste prijzen verkocht W*rd, all? bekoring missen, omdat het haar de emoties van het loyen en bieden onthoudt." Wie durft na lezjng vnn deze zoo diepe psychologische argumentatie, zich nog verstouten, een kwaad woord van den marktverkoop te doopsgezinde gemeente eindelijk er in geslaagd om van de sovjet-auto riteiten toestemming te verkrijgen om Rusland te mogen verlaten. Volgens mededeelingen van deze vluchtelingen duurt de godsdienst vervolging in sovjet-Rusland nog I steeds onverminderd heftig voort. I De protestbewegingen, die over de geheele beschaafde wereld waren ingezet tegen de godsdienstvervol ging in Rusland, hebben alleen tot gevolg gehad dat de strijdmethode gewijzigd is. De sovjets lachen met dezen „kruistocht" van protesten; zij heb ben alleen hun tactiek veranderd, zoodat Europa er weinig meer van te hooren krijgt. De kerken en godshuizen die eeds waren ingericht voor clubgebouwen, vergaderzalen en depots voor de graanlevering werden in geen enkel geval aan de godsdienstige kerkge nootschappen teruggegeven. Ook het seminarie der doopsge zinde gemeente, dat eerst enkele jaren geleden met behulp van En- gelsche en Amerikaansche Baptisten gebouwd werd, is thans gesloten, hetgeen men in de sovjet-pers heelemaal niet verwacht had. Deze vluchtelingen deelden ook nog mede, dat de bedienaren des woords Grickmann en Grawinsky naar Noord-Rusland zijn verbannen, waar zij dwangarbeid moeten ver richten. De Luthersche predikant Kamoll uit Tschudowo is voor tien jaar naar Archangelsk gezonden, terwijl men den pastoor dr. Bunksch (uit Letland geboortig) heeft ter dood gebracht. De geestelijken en hun geloovigen hebben geen stemrecht en ook geen recht op arbeid en levensonderhoud. In dezen grooten nood hebben de doopsgezinden van alle richtingen toenadering gezocht en vaak maken zij gebruik van hetzelfde kerkgebouw. De vluchtelingen gaven ook een beschrijving van den algemeenen toestand in sovjet-Rusland. Zij ver telden o.a. ook, dat de vroegere Russische aristocratie in de grootste armoede en ellende verkeert. EeD nicht van den vroegeren Russischen minister-president Gorcymkin vertoeft op het oogenblik in een groot con centratiekamp, waar ze blind ge worden is tengevolge van de slechte behandeling en de ellendige on hygiënische toestanden, die daar heerschen. Het is buitengewoon moeilijk om een paspoort te krijgen om Rusland te mogen verlaten. De buitenlandsche consulaten worden voortdurend be waakt en de personen die daar komen, worden regelmatig bespion- neerd en hebben allerlei vervolgingen te verduren. Vukteekenschool kunnen we vermelden, dat hier in een wijziging wordt aangebracht die men een verbetering moet noemen. Welke jongens de Patronaats- Vakteekenschool behooren te bezoeken, behoeven we niet meer te zeggen. Dit weel iedereen. Kosten zijn geen bezwaar. Evenwel, men moet hieromtrent ook weer niet al te gemakkelijk en inhalig zijn. Zooals bekend is de liandelscursus riejarig geworden. Wal voor sommigen misschien wat lang is. Van verplichting is vanzelf geen sprake. Men moet echter het gewicht van Rekening-Courant niet onderschatten, evenmin het belang dat de jongens en meisjes hebben om zich met Fransch en Duitsch te kunnen behelpen. Wij bevelen het derde cursus jaar met warmte aan, en hebben Hierbij ook leerlingen op het oog, die vroeger alreeds het 2-jarig diploma behaalden. Binnenkort verschijnen er in »Peel en Maas" advertenties, aangaande het besproken Avond onderwijs. Men kan zich echter nu reeds aangeven. In hel Patronaatsge bouw worden gaarne aan belang stellenden alle gewenschte inlich tingen verschaft. Pr. A. Nielen, o. f. m. Telken jare om dezer, tijd ver schijnt in «Peel en Maas" een artikel over Onderwijs in het Wij hebben Patronaat. Naar de K.W.P, uit Riga ver neemt, is met heel moeite een kleine groep menschen, behoorende tot de ever. in beraad gestaan, of we dit artikel wel weer zouden schrijven. Waarom? Om dat we betwijfelen of het wel noodig is. Dit is een gelukkig feit. Men klaagt en doet wel over de tegenwoordige jeugd en jonkheid, maar de (Jingen moeten niet steeds van den donkersten kanfbekeken worden. Vooreerst dient niet vergeten te worden dal het »oor- logskinderen" zijn. Ook stemt het tot vreugde, dat bij veel ook Venrayschejongelieden een sterke opleving valt te conslatee- ren van dieper, inniger, meer op overtuiging berustend godsdienstig leven. Waar we hel nu over hebben is dit: men behoeft de Venraysche jongelui niet meer als met de haren naar het Avondonderwij: te sleepen. Ze voelen hoe langer hoe langer zoo meer zelf, dat men best af is, ais men in de jong£ jaren zooveel mogelijk ontwikke ling ziet te verwerven. vye gaan geen beste lijden tee-emoet. ^|lè§n <^e h.egaaf'den zullen hpt hftöfd b.OYen water kunnen houden. 'I Js heel goed van ouders, dat ze zorgen voor een spaarpot, om aan hun kinderen na te laten, I als ze eenmaal hel hoofd neer leggen. Maar 'l is niet het voor naamste. Veel ouders ook kunnen het onmogelijk doen. Hun kinderen zoo veel en zoo goed mogelijk laten leeren is een veel rijker erfenis. Wat betreft de Wij Hollanders zijn wel zoo n beetje met het water vertrouwd, ook als het iets hooger is dan gewoon lijk. En ook als het dagen en weken g uit den zwartbewolkten hemel nederdaalt op de aarde, die al sinds zoo lang niet dorstig meer is. Afgezien van alle onaangenaam heden, welke voor de menschen, die „uit" zijn uit die vele en aanhoudende regens voortvloeiden (de nieuwe week zette intusschen heel bemoedi gend in) heeft het overvloedige hemelwater ook onaangenaamheden van ernstiger aard veroorzaakt, spe ciaal daar waar de afvoergelegenheid voor het overtollige water te klein bleek. Het Noorden van de provincie Utrecht heeft het kunnen ondervinden hoe onaangenaam het „te veel" aan water is. De waterstand van de Utrechtsche Vecht is in zekere mate afhankelijk van het Zuiderzeepeil. Wordt de afwatering door het hooge Zuider zeepeil bemoeilijkt (wanneer aan houdende Noorden of Zuidwesten winden het zeewater hoog tegen de kust opjagen), dan stijgt het Vecht water onrustbarend en dan gebeurt er wat thans weer het geval geweest is. Het Vechtwater was zoo hoog gestegen, dat het de omliggende streken bedreigde niet alleen, maar groote gedeelten van het land onder water zette, zoodat in tal van wonin gen de menschen eenige decimeters water in huis kregen en men aller wege druk in de weer was met het aanbrengen van nooddammen en bekistingen. Medegedeeld werd, dat op de Vecht de hoogste zomerstand werd waargenomen, welke sinds 300 jaar voorkwam. Gelukkig voor de bewoners van de Vechtstreek is men juist dezer dagen begonnen met de werkzaamheden van het gemaal dat als het af is. de streek voor over stroomingen als de hier bedoelde zal vrijwaren. Dit gemaal zal met Novem ber bedrijfsklaar moeten zijn en in verband daarmede hoopt men, dat de Vechtstreek haar laatste hoog waterperiode gehad zal hebben. waarde daalde in nog sterkere mate. En hetzelfde valt te zeggen van den eieruitvoer. Onze eierexport be woog zich in stijgende lijn. maar ook hier viel daling van de waarde te constateeren. En dat wil wat zeggen, waar de eierexport ongeveer evenveel beloopt (in waarde) als de kaasexport en maar betrekkelijk weinig minder dan het bedrag dat we jaarlijks aan boter uitvoeren. Ook betreffende den export van verschillende soorten vleesch luiden de cijfers ongunstig. Doch er valt ook op gunstiger resultaat te wijzen, die o.a. bereikt werden ten opzichte van den uitvoer van rundvee en varkens. Een ongunstige omstandigheid is. dat de export van ons land uit steeds meerdere moeilijkheden on dervindt van die landen, waar men er op uit is, eigen land- en tuinbouw door verhooging van invoerrechten te beschermen. We wezen er al meerdere malen op, van hoe groot nadeel de door Duitschland voorgenomen wijzigin gen inzake boterinvoer uit ons land geacht werd. Doch zooals we even eens al eerder gemeld hebben, het Finsch-Duitsche handelsverdrag, dat aan onzen export zooveel nadeel zou toebrengen, is er nog niet en zal er waarschijnlijk ook niet komen. De omstandigheden veranderen reeds eenigzins en wel in die mate, dat door denAlgem.Nederlandschen Zuivelbond de actie tegen het koopen van Duitsche goederen voorloopig gestaakt werd. Doch, er waren en er zijn met betrekking tot een onbelemmerden uitvoer van onze boter nog zooveel onzekere punten, dat genoemde bond het noodig vindt een afwachtende houding aan te nemen en zijn kruit droog te houden. De houding der Duitsche bevolking tegenover de door Nederland be doelde boycotbeweging was ver schillend. Er waren er, die de door Nederland bedoelde boycot als een groot nadeel voor Duitschland be schouwden en de Duitsche regeering moet heel wat protesten ontvangen hebben. Doch er waren er ook in Duitsch land, die den strijd wel wenschten te aanvaarden. De bedreiging van ons land om geen Duitsche waren meer te zullen koopen, gaf o.a. aanleiding tot het doen van een oproep aan het Duitsche volk, een oproep, die in de Duitsche steden aan alle reclamezuilen te lezen viel. Holland, zoo stond er. Holland dreigt met boycot van onze artike len, van de stalen pen af tot machi nes toe. En verderDuitscherskoopt alleen Duitsche groenten, eieren, kaas, fruit. Daarmee nelpt ge uzelf, en uw broeders Het hierbedoelde aanplakbiljet prijkt met één dreigende opgestoken vuist. Intusschen waren er ook Duitsche bladen, die het met het aanplakbiljet niet heelemaal eens waren misschien waren ze het met den inhoud nog meer eens, dan met de vorm, waarin die inhoud gegoten was, We lazen o.a. in een der Duitsche bladen de opmerking, dat het voor de Hollandsche gasten niet bepaald aangenaam was Aan land- en tuinbouw is intus schen weer zeer groote schade toe gebracht. Dat zoo'n oogenschijnlijk klein en nietig watertje als de Vecht het de menschen nog zoo lastig kan maken, zij het dan slechts in een deel van het land. In het algemeen hebben land- en tuinbouw het hier al kwaad genoeg. De prijzen der tuinbouwproducten waren in vergelijking met het vorige jaar zeer slecht. Van sommige soor- ten groenten daalde de export en Wc\s de gemiddelde opbrengst aan merkelijk lager. Eloeh er waren ook soorten, waar van de export niet daalde, maar in tegendeel toenam, terwijl desniettemin de gemiddelde prijs aanmerkelijk daalde. Dit was o.a. het geval mét de aardappelsuitvoer steeg wat hoeveelheid betreft, doch daalde in waarde. Ook wat de zuivelproducten aan gaat werden slechte resultaten bereikt. De uitvoer van boter daalde aan merkelijk (in vergelijking mét de eerste helft van het vorige jaar) maar de VENRAY. 23 Augustus 1930. AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van Venray zullen op Vrijdag 5 Septem ber a.s. des voormiddags lli/t uur ten Raadhuize publiek aanbesteden het bouwen van eene vierklassige bijzondere lagere school op een terrein, gelegen te Venray—Oirlo. Aanwijzing ter plaatse om 10 uur voormiddag. Bestek en teekening ad f 10. waarvan bij ongeschonden inlevering binnen twee dagen na de besteding, f5.— zal worden terugbetaald, zijn te bekomen ten kantore van Ge meentewerken onder den Boog, alwaar tevens nadere inlichtingen worden verstrekt. Venray, 19 Augustus 1930 Burgemeester en Wethouders vrnd. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. DRANKWET, Burgemeester en Wethouders van Venray hteugea ter openbare kennis, dc$ éi ingekomen een verzoek van fan Lambert Linders. zaalhcuder, wonende te Venray, om vergunning voor den verkoop, van sterken drank in het klein voor de zaal van het h,uii>. plaatselijk gemerkt Oostxum D 8a. Binnen twee weken na de teekening deser bekendmaking kan eenied,es tegen het verleenen van Ook de Oostecsche vrouw weet dat Purol de huid gaaf en gezond maakt en bovendien fluweelzacht. 906—17 deze vergunning schriftelijk bezwaren indienen. Venray 18 Augustus 1930 Burgemeester en Wethouders vnmd O. VAN DE LOO. De Secretaris VAN HAAREN KANTOOR GASFABRIEK. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat het kantoor der gemeente- Gasfabriek in de week van 25—31 Augustus NIET telefonisch kan worden opgeroepen. Boodschappen zijn te bezorgen n de fabriek of aan de woning van den fitter, Gasstraat 10 (naast de fabriek). In dringende gevallen kan het Gemeentehuis worden opgebeld. Venray 21 Augustus 1930. Burgemeester en Wethouders van Venray O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN De keuring al begonnen. Op sommige plaatsen is de keuring voor de Militaire Vooroefeningen al begonnen. In Venray nog niet. Maar k 5 w?rc*t hjd. De Militaire Over heden hebben er wegens omstandig heden op aangedrongen om het af sluiten van de lijsten te bespoedigen. Na de officieele keuring kan men nog wel keuring aanvragen, maar dat brengt voor den persoon in kwestie noodelooze kosten mee. Dienst plichtige jongelieden. 1912 geboren, gelieven zich ten spoedigste aan te geven. Wie niet goed in de gelegen heid is om dit Maandag of Donder dag te doen, kan zich op een anderen dag aangeven of laten aangeven bij den W.Eerw. Pater Directeur van het Patronaat. Het nieuwe Klaslokaal. Niettegenstaande de geweldige egenbuien in den laatsten tijd maakt men met den bouw van het nieuwe klaslokaal in het St.' Antoniuspatronaat goede vorde- nngen en mag verwacht worden, het werk tijdig gereed te zien. De uitbreiding van Venray's xiandelscursus is van buitenge woon groot belang, zoowel voor den Middenstand als voor den Arbeidenden en Landbouwenden Stand. Dit ziet iedereen die de oogen open heeft voor de nooden en eischen van onzen tijd. Hel Patronaat echter is niet in slaat de onkosten te bestrijden. In de verste verte niet De bouw is begonnen in groot en mooi vertrouwen op het juiste inzicht en de goede hulp van Venray's inwoners. Het Bestuur van de Palronaats- Lomnnssie heeft een dezer dagen aan sommige goed gesitueerden een kalm gestelde circulaire ge zonden met verzoek om steun. Aan eenigen wordt bedoelde circulaire alsnog toegezonden. De Patronaatscommissie kan niet anders dan er het beste van ver hopen. Niet aan iedereen durft men zulk een circulaire toe te zenden, ook al uit vrees van misschien kiesche gevoelens te kwetsen. Ook bijdragen van diegenen die geen circulaire ontvangen, zijn van heeler harte welkom ook het «penningske der weduwe" zal met oprechte dankbaarheid worden aanvaard. Met Gods zegen Vrijdag 15 Augustus droeg wederom een van Venray's zonen zijne eerste H Mis op in onze Parochiekerk. Thans was het de Weleerw. Heer Gerard Kemps, van de Orde der Paters van den H. Geest. Oudergewoonte werd de jonge priester en zijne familie door Ven ray s Fanfarecorps aan de ouderlijke woning afgehaald en kerkwaarts begeleid. Aan de kerkdeur werd de neomist door de parochiegeestelijk heid verwelkomd. waarna de familie m het Priesterkoor plaats nam. waarna de Eerw. Heer Kemps, het plechtig H. Misoffer opdroeg, hierbij geassisteerd door den ZeerEerw.

Peel en Maas | 1930 | | pagina 1