„EDAH" N. V, WECK Drieschari Stof zuigers inmaak- potten Eenieder kent JCoenen-H outacker s van onze heerlijke KOEKJES P. Oudenhoven-Schaeffers Het Buitenland en onze Zuivelproducten. Gemengde Berichten H. OAMP8 Gebr. Lucassen van 160 Liter Districts-Arbeidsbeurs Jos.C.M. Neeteson stoelenlak Th. Pouwels DEZE WEEK Prachtige grove Tafelrijst 12 ct. p. pd. Speciale aanbieding tij n gesorteerd werkelijk iets fijns zeer voordeelig Per blik 3 pond f 1.40 H| Los per pond 50 cent. Denk aan den Winter en zorg voor Inmaak JacqCoenen- Houtacker s Kermis VENRAY, Bezoekt Sigarenhuis „Borneo" Fabrikaat Eberhardt ER BESTAAN GEEN BETERE Verder Ploegen, Eggen, Giervaten, Stalwagens, Bascules, enz. Opruiming van nog enkele stuks CULTIVATORS aan zeer lage prijzen GebrlucassenLeunen Zaterdag 2 Augustus 1930, No. 32. pe circulaire^ van den Alg. Ned. Zuivelbond aan de 433 aangesloten fabrieken. Het bestuur van den Alg. Ned. Zuivelbond heeft aan de 433 bij dezen bond aangesloten fabrieken de volgende circulaire verzonden Het zal u reeds voldoende bekend zijn, dat aan den afzet onzer zuivel producten in het buitenland steeds grootere moeilijkheden in den weg worden gelegd, speciaal in Duitsch- land, waar een steeds verder gaande bescherming der binnenlandsche productie wordt toegepast, waardoor b,v. het invoerrecht op boter binnen kort met 80 pet. verhoogd zal wor den en van 27.50 R.M. op 50 R.M. of f 30 per 100 kg. zal worden ge bracht. Krijgen belanghebbenden in Duitschland hun zin, dan zal ook het invoerrecht op kaas worden verhoogd en van 30 R.M. op 40 R.M. of f 24 en van 20 R.M. op 30 R.M. of f 18 per 100 kg. worden gebracht. Het invoerrecht op melkproducten, gecondenseerde melk en melkpoeder, i 40 R.M. of f 24 per 100 kg. en daarmee reeds zóó hoog, dat dit vooral den export van eerstgenoemd artikel bijna onmogelijk heeft gemaakt. Deze hooge en steeds hooger wordende invoerrechten op onze zuivel- en melkproducten ziju daar om zoo fnuikend voor ons land, omdat Duitschland reeds sedert jaren door zijn groote industrieele bevol king vooral in het Westen en Zuiden ons voornaamste afzetgebied is. In 1929 ging niet minder dan 36.000 ton boter en 43.000 ton kaas of resp 76 pet. van onzen totalen boterexport 44 pet. van onzen kaasexport naar Duitschland. Hieruit blijkt voldoende de over wegende beteekenis, welke dit land bij den export onzer zuivelproducten heeft, maar er blijkt tevens uit, hoe gevoelig wij getroffen worden, indien dit land voortgaat op den weg der bescherming door het steeds hooger optrekken der tariefmuren. U zult het ongetwijfeld met ons eens zijn, dat onze zuivelindustrie het grootste belang heeft bij een onbelemmerd verkeer van goederen tusschen de verschillende landen. Ons land is door zijn bodemgesteldheid, den aard zijner bevolking en zooveel andere factoren voor een groot deel aange wezen op de uitoefening van vee teelt, land- en tuinbouw. Wij kunnen op dit gebied het beste leveren, dat de consument vragen kan. Deze takken van volksbestaan hebben zich in den loop der jaren zóódanig ont wikkeld, dat een belangrijke hoeveel heid dezer producten (van de zuivel producten plus minus 70 pet. der productie) op de internationale markt moet worden afgezet. Zooals wij gezien hebben, gaat een groot deel daarvan naar Duitsch land, een land dat juist door andere natuurlijke omstandigheden in hooge mate op de winning en vervaardiging van industrieele producten zooals kolen, mineralen, hout, glaswaren, chemicaliën, machines, enz. gewezen is. Wij hebben in groote mate behoefte aan deze producten en wat is nu natuurlijker, dan dat er een voortdurende vrije uitwisseling dezer producten tusschen beide landen plaats heeft Het verleden heeft bewezen, van hoeveel belang dit voor beiden is Nu men echter van Duitsche zijde voortgaat, deze vrije uitwisseling vooral wat den invoer onzer pro ducten betreft steeds meer te be lemmeren en men dus blijkbaar meent, dat een land met een zoo groote behoefte aan export als Duitschland. ongestraft den import van producten uit andere landen kan tegengaan, dienen wij ernstig na te gaan. wat wij kunnen doen, om te trachten daarin verandering te brengen. Het meest voor de hand liggende en misschien ook wel het zekerst werkende middel van tegenweer is, om van onzen kant zoo min moge lijk artikelen uit Duitschland te be trekken en op aanbiedingen uit dit land, wanneer wij er maar eenigzins buiten kunnen, te antwoorden, dat wij niet bereid zijn te koopen, zoo lang men voortgaat den afzet onzer producten op de tegenwoordige wijze te bemoeilijken. Wanneer alle uit Duitschland importeerende lichamen dit standpunt innemen, zich bij elke aanschaffing eerst afvragen, of zij het buiten Duitsche goederen kunnen stellen en aan de vertegenwoordigers der be treffende industriën mededeelen, dat zij pas weer bereid zijn te koopen van hen, zoodra Duitschland ten aanzien van onze producten een andere houding aanneemt, dan twij felen wijniet, of de vertoogen, welke de aldus in Duitschland gedupeerde industrieën wel tot haar regeering zullen richten, zullen méér invlced oefenen, dan hetgeen in een geval als dit door onze regeering kan worden bereikt, hoe zeer wij er ook van overtuigd zijn, dat door haar al het mogelijke gedaan wordt, om een invloed ten goede te oefenen. Men vergete niet, dat Nederland de grootste afnemer van Duitschland dat de invoer aan Duitsche goederen in ons land den uitvoer naar dat land ver overtreft, zoodat wij een betere klant van Duitschland zijn. dan Duitschland van ons In 1929 bedroeg de waarde van onzen totalen invoer uit Duitschland R.M. 1355 millioen, terwijl onze uitvoer naar dat land een waarde van R.M. 707 millioen vertegen woordigde. Het bedrag, waarvoor dat jaar aan zuivelwerktuigen en hulpstoffen voor de zuivelbereiding uit Duitschland werd betrokken, schatten wij op 10 millioen gulden Men zal het met ons eens zijn, dat dit toch wel bedragen zijn, die ook bij de Duitsche uitvoerbalans gewicht de schaal leggen. Het reeds ge noemde bedrag van R.M. 1355 mil lioen bedraagt 14 pet. van Duitsch- land's totalen uitvoer, waarmede wij zooals reeds gezegd boven aan de lijst van gebruikers van Duitsche goederen staan. De reeds genoemde wisselwerking tusschen industrie en landbouw, de zeer gemakkelijke vervoergelegen- heden en oude handelsrelaties tus schen beide landen verklaren dit voldoende. Wij behoeven ons niet voor te stellen, dat wij alles kunnen missen, wat Duitschland ons leveren kan, maar toch kan een maatregel als de hier geadviseerde spoedig eenigen invloed Joen gevoelen. Men moet zich daarvoor natuurlijk eenige opofferingen aan geld, zoowel als aan moeite getroosten. Wij nemen echter aan. dat men er dit wel voor over heeft, waar het hier gaat om de meest vitale belangen van ons bedrijf. Wij mogen ook niet voorbij zien dat de waarde van onzen uit voer naar Duitschland dalende is, terwijl die van onzen invoer uit dat land daarentegen sterk stijgt. In 1929 was onze uitvoer 2i/« pet. lager dan in 1928, onze invoer echter 15 pet, hooger. Dit wordt mede veroor zaakt door het sterker optredende protectionisme in Duitschland. Hier van worden wij de dupe en elke onzer werke er daarom zoo krachtig mogelijk toe mede, dit te bestrijden door een boycot der Duitsche goederen. Men meene niet, dat dit advies onsympathiek is. Integendeel, wij willen niets liever dan dat het niet noodig was. De harde noodzakelijk heid dwingt er echter toe, u dit advies te geven en zal het betee kenis hebben en den noodigen na klank in Duitschland hebben, dan dient het ook zoo algemeen moge lijk te worden opgevolgd. Hierbij ingesloten doen wij u een lijst van goederen toekomen, waar voor wij niet op Duitschland aan gewezen zijn. De bedoeling van deze lijst is alleen, om u te laten zien, met welke artikelen wij zonder groot bezwaar buiten Duitschland kunnen. Het spreekt van zelf, dat de artikelen, die men gewoon is van of door bemiddeling van de organi satie te betrekken, ook in de toe komst kunnen worden blijven betrok ken. Onze afdeelingen Centrale Aankoop en Technisch Bureau zullen de tot nog toe betrokken Duitsche artikelen zoo veel mogelijk door andere vervangen. De betreffende leveranciers dezer afdeelingen zijn omtrent onze actie aangeschreven. Het bestuur van den Alg. Ned. Zuivelbond. (w.g.) POSTHUMA, Voorz. GELIJK, Secretaris Den Haag, Juli 1930. Ongeluk ot' misdaad l Maandagavond werd op den oever der Maas onder de gemeente Stevensweert aangespoeld gevonden het lijk van den 31-jarigenPoolschen mijnwerker Jozef Janosky, afkomstig uit Geleen. Blijkens het'op het lijk gevonden spaarboekje had hij daarop 19 dezer nog een bedrag van f 95.opge nomen, doch er^werd geen cent op hem gevonden, terwijl hij sinds de opname van het geld spoorloos was. In afwachting van de beëindiging van het loopende onderzoek is het lijk op last der justitie in beslag genomen. Radio en politie. Per radio werd Dinsdagmorgen bekend gemaakt, dat er te Uden een koe gestolen was. De recherche te Maastricht, ving het bericht op en wist des middags te Beek beslag te leggen oo het dier. De vermoedelijke dader C. is voortvluchtig. Voetbal. Uitslag bekerwedstrijd te Griends- veen. Eereprijs Sparta I Liesel, zilveren beker. Ie prijs H.V.C. II Horst, zilveren plaquet. 2e prijs Victoria I Ysselsteyn, zilveren lauwerkrans. 3e prijs Juliana I Amerika, zilveren lauwertak. Er namen 8 vereenigingen aan deze wedstrijden deel. Ontslag van rechtsvervolging. Door den Officier van Justitie te Maastricht werd aan den gem.- ontvanger van Eysden, -verdacht van verduistering, kennis gegeven van ontslag van verdere rechtsver volging. Vrijspraak van doodslug. De rechtbank te Maastricht sprak Dinsdag den gedetineerde P. D., 24 jaar uit Gulpen, die aldaar onverhoed een kennis met een mes een snede had toegebracht van het linkeroor tot den mond, tengevolge waarvan het slachtoffer overleed, vrij. Het O. M. had ontslag van rechtsvervolging gevraagd en plaat sing in een krankzinnigengesticht voor den tijd van een jaar. Vacante betrekking. Voor de vacante betrekking van veldwachter te Stevensweert hebben zich 63 sollicitanten aangemeld. Gouden huwelijksfeest. Dinsdag had te America het gouden huwelijksfeest plaats "an de echte lieden A. Ernst-Peeters, Vreeselijk ongeluk. Woensdag geraakte te Dieren het 6-jarig zoontje van den heer S., dat op een vrachtauto wilde klimmen met het hoofd bekneld tusschen den rand van den wagen en de achter klep, die door een ongelukkig toeval dichtviel. Een ijzeren pin drong in het hoofd van het knaapje, zijn schedel werd gedeeltelijk verbrijzeld Zeer kort na het ongeval is het ventje overleden. Spelen met lucifers. Te Vriezen veen raakte een 2-jarig zoontje van den arbeider Dr. tijdens een korte afwezigheid van de moeder, door het spelen met lucifers brand. Het kind liep ernstige brandwonden op en is Woensdag aan de bekomen brandwonden in het ziekenhuis te Almelo overleden. Ljjk gevonden. Dinsdag is nabij het wachthuisje onder Reek het lijk gevonden van de sinds 19 Juli vermisten J. M. R landbouwer aldaar. RÜk, maar geen geld. Volgens een bericht in den Gooi en Eemlander, werd te Hilversum de 68-jarige oud-bloemist uit Amsterdam, de Duitscher C. H. L. dood te bed gevonden. De man leefde zeer een voudig en werd eenige malen in de week door een dienstbode in de huishouding geholpen. Deze dienst bode had Zaterdag j.I. het huis gesloten gevonden en gemeend dat de eigenaar niet thuis was. Toen zij Dinsdagmorgen opnieuw voor een gesloten deur kwam, waarschuwde zij de politie, die de woning binnen drong en den bewoner dood te bed vond liggen. Waarschijnlijk was hij reeds Zaterdag overleden. Het eigenaardige van het geval is. dat L., die buitengewoon sober leefde, b.v. zelf zijn eten kookte, buitengewoon gefortuneerd bleek. Er werd o.a. een bankrekening gevonden van f 250.000 en een aanzienlijk bedrag aan papieren en goudgeld. Hij bezat vier broers. Droevig ongeluk te Nymegen Dinsdagavond heeft op het Valk hof te Nijmegen een ernstig ongeval plaats gehad. De 12-jarige J. D. liep om zich tegen den regen te bescher men, met zijn jas over het hoofd. Plotseling werd hij door een autobus gegrepen, bestuurd door den onder nemer G. uit Apeldoorn. Even later kon een ontboden beneesheer slechts den dood constateeren. Het lijk is naar het St. Can. ziekenhuis overge bracht. meld, dat de Vesuvius de laatste 24 uur een verhoogde werkzaamheid vertoont. De kraterkegel is gedeelte lijk gebarsten en uit de scheuren stijgen ontzagÜjke rookwolken op, die steeds hooger en dichter worden. De bevolking van het aardbevings- gebied, die door het beleefde van den laatsten tijd toch reeds met angst vervuld is, maakt zich over deze verhoogde werkzaamheid van den Vesuvius zeer ongerust, hoewel het observatorium van den Vesuvius geruststellende verklaringen heeft bekend gemaakt. Twoe eeuwen aardbevingen. De „Tel." publiceert den volgen den staat van groote aardbevings rampen, welke in de laatste twee eeuwen de aarde hebben geteisterd Aantal Datum Plaats slachtoffers 28 Oct. 1724 Lima in Peru 18.000 1 Nov. 1755 Lissabon 32.000 5 Febr. 1783 Calabrië 30.000 4 Febr. 1797 Ecuador en Peru 40.000 26 Mrt. 1812 Caracas in Venezuela 20.000 13 Aug. 1868 Tacna en Arica 40.000 3 April 1880 Eiland Chios 3.541 28 Juli 1883 Eiland Ischia 2.400 29 Oct. 1891 Centraal-Japan 25.000 15 Juni 1896 Japan 27.000 30 Febr. 1902 Kaukasus 1.000 16 Dec. 1902 Turkestan 4.200 4 April 1905 Britsch-Indië 10.600 Sept. 1905 Calabrië 2.500 31 Jan. 1906 Columbia 1.000 14 Jan. 1907 Kingston op Jamaica 1.600 28 Dec. 1907 Messina en Calabrië 83.000 16 Dec. 1920 Prov. Kansoe in China 4.000 1 Sept. 1923 Tokio 200.000 23 Juli 1930 Zuid-Italië (schatting) 3.000 Voorts werd in 1906 San Francisco door een aardbeving ten deele ver woest. Bij deze ramp werd wel is waar enorme schade aangericht, doch vielen betrekkelijk weinig men- schenlevens te betreuren. In hetzelfde jaar werd ook Valparaiso in Chili door een aardbeving getroffen, even- verschillende andere deelen der wereld. Het jaar 1906 was trouwens een „aardbevingsjaar." Grootste sorteering. Uitsluitend prima kwaliteiten Gedipl. Horloger Or. Straat Auto tegen een boom gebotst. Te Molenbeersel, even over de Belgische grens nabij Roermond, Woensdagavond de heer Knute, veearts te Rothen, met zijn auto volle vaart tegen een boom gereden, Hij werd op slag gedood. De auto werd totaal vernield. Vermoed wordt, dat de veronge lukte door een beroerte is getroffen. Hij was gehuwd en vader van vier kinderen. Melk voor 6 cent per -liter. Te Barneveld is. tengevolge van onderlinge concurrentie der slijters, de prijs der melk in een week tijds gedaald van 12 tot 6 cent per liter, aan huis bezorgd. De Vesuvius. Ontzaglijke rookwolken uit den gebarsten kraterkegel. Uit Rome wordt Woensdag ge- Fabrikaat Ritsema Levering op proef, er bestaan toch geen betere Vraagt demonstratie. Ook op afbetaling. Aanbevelend, Smederij Leunen Steeds te verkrijgen tegen zeer lagen prijs. 18 Aanbevelend, Ingekomen en vertrokken personen van 18 tot 25 Juli. INGEKOMEN: H. J. v. Tilborg, z.b., Hensenius- straat 21 van Nijmegen W. H. Coppus, dienstbode, School straat 26 van Helmond G. W. Smits, dienstknecht, Veltum L 68 van Grubbenvorst M.J. Gerrits, z.b., Ysselsteyn J van Maashees L. P. Janssen, bakker, Hofstraat 9 van Horst A. M. Rutten, dienstbode, Leunen K 74 van Broekhuizen H. J. v. Lierop, broeder, Leunsche- weg 1 van Wijchen. VERTROKKEN C. J. Walters, verpleger, naar s Bosch, Ververstraat A. N. v. d. Zand, verpleegster, naar Nijmegen, Voorstadslaan 224 A. J. H. Verbeek en gezin, Medan J. M. Glotzboch, chauffeur, naar Nederweert; K. M. Geeraedts, dienstbode, naar Venlo, Stalbergerweg 14 W. P. J. van Meyel, z.b., Tilburg, Bredascheweg 259 A. M. H. van Meyel, idem; M. Vermeulen, z.b., naar Meerlo B 65. Burgerlyke Stand Maashees en Overloon. Geboren Cornelis H. A. van Veghel: Petrus Johannes Thissen Petronella Maria Jacobs. Overleden Gerardus Cornelis Kersten, oud 76 jaar, weduwnaar van L, Wismans, Holthees. Kantoor geopend van 9 tot 1 uur. Worden gevraagd: 26 boerendienstmeiden v. dadelijk en Paschen 2 boerenknechten 2 huishoudsters v. eerw. geestel 1 leerling-coiffeur 1 huishoudster voor dadelijk 2 reizigers voor flinke fabrieken 2 bakkersleerlingen v. Venray en Overloon 4 burger dienstmeiden voor Deurne en Venray. Bieden zich aan 1 burgerdienstmeisje 20j. v. dadelijk 1 burgerdienstmeisje 15 j. v. dadelijk 1 timmerman bekend met bouw en meubelvak 6 chauffeurs 2 boerenknechten voor dadelijk 2 stucadoors 1 leerling electricien 1 jongen van 15 jaar voor alle voorkomend werk Verschillende losse arbeiders of grondwerkers. Kantoor op 4, 5. 6 en 7 Aug. geopend 's morgens van 1011 uur voorh. ass.-apotheker van Dr. Struben. Het meest betrouwbare en vakkun- digste adres voor alle soorten Chemicaliën, Geneesmiddelen, Ver- bandstoffen, Zieken- en Babv- verplegingsartikelen, Parfumerieën, Eau de Cologne's, Medicinale en Luxe Zeepen 39 en alle Drogisterijartikelen. Onovertroffen zijn Neeteson's speciale middelen. Voor stoelen en andere meu belen gebruikt men de bekende in mahonie, noten, eiken, zwart en blank, per flesch 25 ct. Direct droog, prachtige glans. Hofstraat 13 Voor de blik wordt 30 ct. extra berekend, doch teruggegeven. de bli TELEFOON No. 31 60 Een steriliseerkeiel met inmaakglazen merk helpen u zorgen voor den Winter. Alleenverkoop voor Venray en omgeving bij 48 Speciaal adres voor prima belegen Sigaren. Alle soorten Sigaretten en Tabakken. Bij ons vindt iedere verwende rooker zijn keuze. 52 Pijpen en Rookartikelen. Hierin steeds 't nieuwste en de grootste keuze. In BIG BEN PIJPEN ontvingen wij de nieuwste modellen. Sigarenmagazijn „Borneo" Telefoon 105, VENRAY Beleefd aanbevelend,

Peel en Maas | 1930 | | pagina 5