Tweed© Blad van „PEEL El MAAS" Wee de ergernis Aanmelding van ziektegevallen. FEUILLETON Zwijgen en vergeven. Het nadeel van het rooken. Allerlei. Marktberichten. Rijwielbelastingwet. De Heiligdomsvaart naar Maastricht. ZATERDAG 19 JULI (930 Een en Tl|itlgste Jaargaig No. 30 Tusschen twaalf en twee in de straten der grootstad. Plots was 't weer vermilderd, 't zonneke brak door en bracht den indruk van den eersten lentedag. 't Was wellicht onder dien indruk dat één der twee juffrouwen, die 'n tiental meter vóór me stapten, haar mantel uittrok, en... wat ze nog aanhield was niet veel. En dat 't langs voor niet in den haak zat, merkte ik oogenblikkelijk aan de voorbijgangers die haar in 't gezicht liepen. Ik besloot na te tellen, hoeveel maal die vrouw ergernis gaf op 'n .afstand van honderd meter dien ze doorliep. Vijf vrouwen en twee mannen schenen haar niet op te merken. Van twaalf vrouwen en vijf en zestig mannen wekte zij de onge zonde nieuwsgierigheid en de twee derden dezer vertraagden den stap of bleven staan om haar na te turen. 'n Ploeg van 'n dozijn werklieden was de tramlijn aan 't herstellen. Op tien meter zag er één haar komen. Als ze voorbijkwam stonden allen, op hun braken en schuppen geleund, haar af te wachten, en 'n tweede ploeg» vijf en twintig meter verder werkzaam, was reeds verwittigd en lei 't gereedschap neer. Van welk allooi waren de opmer kingen door die werklieden onder mekaar gemaakt Hun glunderige oogen en hun grove lach lieten geen twijfel daarover Óp vier minuten wekte die vrouw de dierlijke instinkten op van vijftig op tachtig personen, en voor mins tens dertig onder hen was zij de rechtstreeksche oorzaak van on- kuischheid in 't gemoed, zonder rekening te houden van de onkuische gesprekken waar zij aanleiding toe gaf. Wat 'n berg van ergernissen, eer één dag verloopen is En tochdie vrouw was niet anders toegetakeld dan duizenden vrouwen, die dragen wat de mode opdringt, en beweren toch deftige vrouwen te blijven. Aan de begeerlijke blikken en den dierlijken grijnslach rondom zich zouden ze best de maat hunner deftigheid kunnen meten Ergernis geven is zijn evenmensch tot zonde verleiden of op schuldige wijze aanleiding zijn, dat anderen zonde doen. Er is geen enkel katholiek meisje of vrouw meer, die hierin kan ver ontschuldigd worden, want het is nu onderhand dikwijls genoeg gezegd, wat de hedendaagsche mode is. Welk een verantwoordelijkheid, vooral der ouders. dit een Bedrijfsvereeniging is, mee te deelen wat de arbeider bij ziekte te doen heeft, ingevolge de bepa lingen der bedrijfsvereeniging. De werkgevers, die zich niet uit drukkelijk hebben aangesloten bij een Bedrijfsvereeniging, die het lidmaat schap moet hebben aanvaard, zijn vanzelf aangesloten bij de Ziekenkas van den Raad van Arbeid, zonder eenige formaliteit vervuld te hebben. Voor arbeiders, die ziekengeld zullen trekken uit de ziekenkas van den Raad van Arbeid geldt dat zij zich zelf ziek melden bij den Raad binnen 24 uur, nadat de ongeschiktheid tot arbeiden ontstaan is. Die ziekmelding kan ook namens den arbeider geschieden door zijn vrouw, door een familielid of door den werkgever, indien deze zulks doen wil. Op het ziekmeldingsfor mulier, dat gratis te krijgen is ten kantore van den Raad van Arbeid voorts in de dorpen bij de Agenten van den Raad en op de gemeentehuizen, is een verklaring van den huisdokter wel gewenscht, doch niet noodzakelijk. Overigens de invulling zoo eenvoudig, dat voor niemand een bezwaar kan opleveren. Zoodra een ziekmeldingsformulier ontvangen is op den Raad van Arbeid volgt het bezoek van den Ziekencontroleur, die o.a. een onder zoek instelt naar het loon, dat maat staf is voor het uit te betalen ziekengeld. Het kan dus in het be lang van den arbeider zijn zelf hier omtrent inlichtingen te geven. Door den Voorzitter wordt zoo spoedig mogelijk een beslissing genomen en van deze beslissing kennis gegeven aan den arbeider. Het ziekengeld verschuldigd tot en met Zaterdag van eenige week wordt uitbetaald voor Nijmegen op den volgenden tusschen ten 9 en 12i/2 en 2 kantore van den Vrijdag en Bi i Raad voor de andere plaatsen op den volgende Zaterdag ten postkantore tegen een chèque, die den verzekerde wordt gezonden. Voorts dient nog opgemerkt dat voorloopig nog alleen verzekerd zijn de arbeiders in dienst van een onderneming en behoudens uitzon deringen de arbeiders bij publiek rechtelijke lichamen. Het is wel de bedoeling meerdere arbeiders onder de Ziektewet te brengen, maar het betreffende Kon. Besluit is nog niet verschenen. Zoo is ook de gelegenheid om zich vrijwillig te verzekeren tegen ziekte nog niet opengesteld behalve voor hen, die verplicht verzekerd waren en ophouden zulks te zijn. De Voorzitter van den Raad van Arbeid te Nijmegen verzoekt ons het volgende te willen opnemen. Bij de uitvoering van de Ziekte wet blijkt herhaaldelijk tot schade van de betrokkene dat zoowel de werkgever als de werknemer zich nog niet voldoende rekenschap heb ben gegeven van wat bij ziekte van een arbeider te doen en te laten is. Aangezien de werkgever uitmaakt of zijn arbeiders verzekerd zijn bij de ziekenkas van eenige bedrijfs vereeniging of bij die van den Raad van Arbeid, is een eerste plicht van den werkgever op een geschikte plaats een aankondiging op te hangen, bij welke ziekenkas zijn arbeiders verzekerd zijn, en indien Naar het Spaansch. 6. Kind 1 riep deze dadelijk; waarom hebt gij den datum met roode inkt verbeterd Hemel, men zou zeggen, dat de datum met bloed geschreven is. De roode inkt stond op vaders tafel en ik vond hem zeer mooi, antwoordde het kind. En ik vind hem zeer leelijk, zeide de moeder, men kan de verbetering tegoed zien. Verscheur dat mijn zoon, en, morgen, bij welzijn, zult gij een ander blad voor grootmama schrijven. Neen, neen, zeide deze, geef het mij, lieve kleine. Voor mij hebt gij het geschreven, en hebt er mij iets goeds en heiligs door geleerd, namelijk, dat wij altijd op den dood voorbereid moeten zijn, die ons voor de rechtbank van den Oppersten Rechter der zielen brengt. Ik wil het bewaren als eene goede herinnering en als een goeden raad. Luister, voegde zij er bij, een stapel goud van de tafel nemende, ik ben zoo tevreden'over uw vlijt en dit blad, hetwelk er de blijken van geeft, dat ik deze twintig We laten pater Maas S. J. alweer aan 't woord om te wijzen op de ongehoorde geldverkwisting door rooken. Henri Hermans, lid der Tweede Kamer, verklaarde in 1928 op het Sobriëtas-Congres Aan tabak, garen en sigaretten vergooit Holland 152.000.000 gulden per jaar, wat de laatste jaren telkens met eenige millioenen guldens gestegen is. Bij de productie zijn 33.180 personen betrokken en bij den handel boven dien nog 16000 sigarenwinkels, dus meer arbeidskrachten, dan noodig voor de heele kolenvoorziening van het land. Als men de zuigelingen en de meeste vrouwen afrekent, wordt dit f 60 per rooker. En wat het den echten of feilen rooker kost, bereken dat zelf maar eens. Die komt met f 200 's jaars oneen, die na mijn dood uw eigen dom zullen zijn, voor u bestem En opdat men het wete, zal ik mijn wil onder aan dit blad zetten, en het goud er in rollen. De goede dame nam de pen op, waarmede zij de quitantie getee- kend had, en schreef onder aan de bladzijde, borg het met de overige papieren in een koffertje, dat zij sloot, en met zich naar hare kamer nam. Dienzelfden nacht gebeurde op de persoon van deze arme vrouw, de verschrikkelijke moord, dien wij in het begin van dit verhaal medegedeeld hebben. Wij hebben de smart geschetst, welke dit ongeval der arme Rosalie veroor zaakte, en den diepen indruk, daardoor op haren man gemaakt, die toen zeker berouw had over het treurige leven, dat het onge lukkige slachtoffer bij hem geleid had. Het verlies, dat voor hem uit dien aanzienlijken diefstal ontstond waarvan niets gevonden kon wor den, het geheimzinnige, dat, niet tegenstaande alle nasporingen en elk onderzoek, die misdaad be dekte, beslisten, zoo als wij reeds gezegd hebben, het vertrek van deze familie naar de nieuwe ver blijfplaats, door den commandant Penalta aangevraagd. VII. Een notabiliteit. niet toe. Onlangs wou iemand mij weerleg gen, dat rooken toch niet zoo erg duur kwam te staan, maar hij hield op nog eer hij de som voor een dag had opgemaakt. Hij rookte naar eigen schatting tien a twaalf sigaren daags. Reken ze dus 7 cent of 10 cent. 't Is toch bijna een gulden daags, dus per jaar pl.m. f 300. Op zekeren dag komt te A. in België een jongeman de pastorie binnen om te ondertrouwen. De pastoor vond dat de man nog jong was" En of hij een vrouw en kin deren kon onderhouden Jawel, heer pastoor, ik verdien 35 fr. per dag. Mooi .zoo. Dan heb je ook wat gespaard de laatste jaren Neen, toch niet. 't Ergste in dit en soortgelijke gevallen is niet, dat er g«en flinke som gespaard werd, 't ergste is, dat die jongeman gewoonten heeft van bv. eiken Zaterdag en Zondag zooveel of zooveel op te drinken en op te rooken. Wat de drinkgewoonte aangaat, daar is meer kans voor, dat hij dit om wille der vrouw nalaat, dan dat hij zijn uitgaven voor rookgerief inkrimpt. Eenerzijds om dat hij daar nooit op gewezen wordt, anderzijds omdat het rooken sterker banden smeedt dan 't gewone drinken. Dat ze met het geld, aan pijp en pint vergooid, gemakkelijk meer anderen voor God konden opvoe den, komt niet eens in hun gedachte op. Zoo loopt het uit op de kwestie van dezen tijd óf de genotzucht beteugelen óf neomalthusiaan wor den. Een ander ernstig euvel aan het rooken verbonden isde wilsver- zwakking door de rookgewoonte en verslaving dientengevolge Een keer rooken is niet erg, maar rooker zijn is wel erg. Hoevelen heb ik gekend, die hun boeien wilden verbreken, maar het niet konden. Zelfs anderzins, fijn ontwikkelde, hoogstaande persoon lijkheden, zelfs wanneer de arts het uitdrukkelijk verbood. Hoevelen verbood de dokter het niet, omdat hij wist, dat het toch niet opgevolgd werd. Zooals 't pittig van het glas werd gezegd, geldt 't ook van de pijp Eerst neemt de man de pijp, daarna de pijp den man. Ofschoon Foester beschrijft Veel menschen beginnen met één, twee sigaren per dag en dat vermeerdert langzamerhand, tot er een dag komt, dat zij bemerken, dat de neiging tot rooken sterker geworden is dan zij zelf, en dat zij het zelfs niet meer kunnen laten, wanneer een dieper nadenken hen zegt, dat zij anderen tot last zijn hun eigen gezondheid onder mijnen. Als Johannes van het Kruis zoo sterk opkomt tegen alle toegeven aan neigingen om haar zelf, wat zou hij gezegd hebben van het verslaafde rooken. De neigingen verzwakken de kracht der deugd, want ze gelijken de waterscheuten, die rondom den boom ontspruiten en hem de kracht ont nemen, zoodat hij minder vruchten voortbrengt, We willen niet overdrijven vele rookers rooken enkel om anderen plezier te doen. Kinderen begonnen zoo en'werden enkel uit onwetend heid tot een bindende gewoonte ge bracht. De jeugd van heden heeft zooveel meer heldenmoed noodig dan het vorige geslacht, om rein te blijven, 't Is wel moeilijk in anderen te prijzen en te wekken een strijdlust, waarvoor men zelf niets voelt. En toch gaat 't om him deugd, hun eerlijkheid, hun volharding. Ervaring leert dat sigarettenjongens niets of uiterst weinig geven aan de missie en om 't boekje te koopen voor ontwikkeling of ontspanning. Wil men gezond blijven, wil men zijn geld goed besteden, wil men karaktervast worden, dan moet men zich matigen in het rooken. Zorg voor een genotvollen ouden dag! Ouderdom is niet enkel een kwestie van jaren. Velen voelen zich jonger op 70-jarigen leeftijd dan anderen van 60 of zelfs 50 jaar. Dit is een ontegenzeggelijk feit, en men kan er verschillende oorzaken voor aan geven. Gewoonlijk hebben ouden van dagen met een jong gemoed be hoorlijk zorg gedragen voor hun nieren. Een oude spreekwijze zegt Als gij uw nieren gezond houdt, houden deze u gezond". En ouden van dagen kan zooveel leed bespaard worden, want veel rugpijn, urinestoornissen, ischias, spit, rheumatische pijnen en graveel worden dikwijls noodeloos geleden. Den nieren ontbreekt het vaak aan hulp. Zij behoeven de bijzondere verster kende hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Door de opwekkende kracht van dit niermiddel wordt de werkzaam heid der nieren hersteld het versterkt de nieren en helpt deze om het bloed te filtreeren, terwijl de afmat tende ziekteverschijnselen der nier- aandoening verdwijnen. Waarom zouden ouden van dagen nog langer lijden, als zij de benoodigde hulp onder hun bereik hebben Verkrijgbaar (in glasverpakking met" geel etiket Iet hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 37 Tien jaren zijn voorbijgaan sedert zij hunne nieuwe woon plaats bezocht hebben, waar heide van hunne aankomst af', de beste ontvangst hadden genoten. Hun stand verbeterde zeer. Don Andrès had geërfd van een oom, die in Amerika gestorven was, hij had zijn ontslag uit de dienst genomen en zich met verschillende onder nemingen ingelaten, die allen een gelukkigen afloop hadden. Hij had, onder anderen, kloosters laten afbreken, waarvan hij voorgeringe prijzen de bouwstoffen van hooge waarde, opkocht. Hij was alcade geweest, en op het oogenblik ge deputeerde voor de provincie, hij was, in één woord, een notabiliteit geworden, en de type van den modernen burger: dat is, hij schermde veel met hoogdravende woorden vol tegenstrijdigheden was een ijverig apostel der zede lijkheid en vurig bewonderaar der philantropie. En zoo was hij de Salomo der vrederechters, en de Demosthenes van eene vereeniginf geworden, dieonlangszichgevormc had met het doel, om een kanaal te graven, waarvan de werkzaam heden reeds zeer ver gevorderd waren, en waaraan niets ineer ontbrak dan geld om het uit te delven en water, om het te be vochtigen. Dank zij het voordeel, door liefderijke zielen genoten, dat zij laguoafca Miisieelisgea. te besproeien, bij doop en huwelijk... omdat men blij is, bij sterfgeval en begrafenis... om dat men droevig is, als men iemand weerziet... om eens te klinken, als men iemand vaarwel zegt... nog eens om te klinken, als men honger heeft... om eetlust te krijgen, aan tafel... om goed te verteren, enz. enz. enz. 't Gebeurt allemaal „op uwe ge zondheid," maar de uitkomst is dik wijls ziekte, oneer, ongeluk, armoede en erger. Matig zijn is een goed gebruik maken van de goede gaven, maar misbruik is zonde en walgelijk. jVUJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Amerikaansch gezinsleven. De Amerikaansche bladen gaven verleden jaar de volgende satire over het verdwijnenne gezinsleven aldaar. Een makelaar prijst een jong getrouwd paartje verschillende huizen aan en tracht hen over te halen om er een te koopen. Het jonge vrouwtje zegt dan echter: „Och, waarom zouden wij een huis koopen Ik ben geboren in een gesticht voor kraamvrouwen, groot gebracht in een bewaarplaats voor kleine kinderen, ontving mijn opvoeding en ontwikkeling in een pensionaat, leerde mijn bruidegom in een auto kennen en trouwde met hem in een kerk. Mijn maaltijden neem ik in een hotel, ik woon op een gemeubileerde kamer, breng den voormiddag door met het golfspel en den namiddag met bridge. Des avonds gaan wij dansen of naar een cinema. Als ik ziek wordt, laat ik me in een ziekenhuis verplegen en wanneer ik sterf, word ik begraven door een begrafenisonderneming, Alles wat wij noodig hebben is een garage en daarnaast een slaapkamer", Wat moet er van een maatschap pij terecht komen, waar het gezins leven aldus wordt uiteengerukt Het gezin is tochhet fundament, de kern van de samenleving Ze driaken.... Dwaze menschen vinden altijd reden om te drinken. Ze drinken als 't koud is... om zich te verwarmen, als 't warm is... om zich te ver- frisschen, bij slaperigheid... om wakker te blijven, bij slapeloosheid... om in te dutten, in tegenspoed... om het verdriet te smoren, bij goeden uitslag... om 't succes ROERMOND. Op de Coöp. Eiermijn van Maandag waren aange voerd 5.000.000 eieren. Groote eieren van f 5.30 tot f 6.50 Kleine eieren van f 4.50 tot f 5.20 Eendeneieren van f 4.50 tot f 5.— VENLO. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag waren aangevoerd 1.800.000 eieren. Groote eieren van f 5.30 tot f 6.80 Kleine eieren van f 4.60 tot f 5.20 Eendeneieren van f 4.10 tot f 4.80 Ganseieren f 13.20. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de rijwielen waarmede men op den openbaren weg rijdt den lsten Augustus a.s. van een nieuw belastingmerk moeten zijn voorzien. In verband daarmede zal op den 16en Juli 1930 op de kantoren der posterijen een aanvang worden ge maakt met den verkoop van rijwiel- belastingmerken voor het belasting jaar 1 Augustus 1930 t.m. 31 Juli 1931. Zooals algemeen bekend mag worden geacht bedraagt de prijs f 2.50. Ieder is dus op zijn hoede dat zijn rijwiel den lsten Aug. a.s. voor zien is van een nieuw belastingmerk. Dit belastingmerk moet met de daarop voorkomende teekening naar buiten, naar alle zijden goed zicht baar. worden bevestigd, hetzij aan de balhoofdbuis of een der buizen van het stuur, hetzij binnen 15 cM. afstand van dit laatste, aan de bovenhuis van het rijwiel. Ook aan de rijwielen welke door middel van een hulpmotor worden voortbewogen moet een belasting merk op bovenstaande wijze worden aangebracht. Een belastingmerk wordt o.a. niet vereischt voor i. kinderrijwielen waarvan de wielen met andere banden dan lucht banden zijn bekleed, mits de omtrek der banden niet grooter is dan 5 c.M. b. driewielige rijwielen, kennelijk bestemd voor gebruik van gebrekkige personen. Mocht door de opsporingambte naren worden geconstateerd, dat iemand een rijwiel op den openbaren weg berijdt, dat niet of niet volgens bovenvermelde wijze, van het be lastingmerk is voorzien, dan beloopt zoo iemand een straf van ten minste f 5.— en ten hoogste f 25.— tenzij bij schikking door de daarvoor aan gewezen autoriteit met een lager bedrag genoegen wordt genomen. Indien men bij overtreding een dergelijke schikking niet wenscht, bedenke men, dat bij veroordeeling de straf nimmer minder dan f 5 zal bedragen. Het is derhalve wel zeer raadzaam, dat men tijdig dat is op 1 Aug, a.s. voor dat men op den openbaren weg rijdt zijn rijwiel van een nieuw plaatje voorziet. Adverteeren is bekend worden zich namelijk door tegenspoed niet laten ter neerslaan, en vrij zijn van heftige hartstochten, had Rosalie haren natuurlijken toe stand van kalmte en bedaardheid van geest hernomen. Men had haar gelukkig kunnen noemen, ware het niet, dat haa man haar op de grievendste wijze bejegende, die, telkens meer opge blazen door zijn goeden staat, door het welslagen zijner onder nemingen, en door de algemeene achting, welke hij zich had weten te verwerven, zijne lieve vrouw met eene hardheid en verachting behandelde, welke dagelijks ver meerderde. De opvoeding harer kinderen, die Rosalie zeer bedierf, was het gedurige onderwerp van zijne aanmerkingen, en eene gelegen heid, om zijn onophoudelijk smaad woord te herhalen gij kunt niets. Dikwijls weende Rosalie, terwijl zij het hoordedikwijls wachtte zij gelaten alles af; nooit gaf zij antwoord, en dacht altijd bij zich zelf: Het is zeer natuurlijk, dat mijn man zoo denkt en spreekt, hij, die zooveel weet, terwijl ik niets kan, dan naaien en bidden. Hoe waar is het, dat de aange boren deugd, even als de onschuld, zich zelve niet kent! Maar de tijd zou don Andrès leeren, hoeveel de vrouw vermag, die christin weet te zijn, en hoe zeer de nederige deugden boven de held Overbrenging der reliquiëu. Het openluchtspel uitgesteld. De Heiligdomsvaart naar Maastricht is Zaterdag aangevangen. De stad is geheel in feesttooi, maar de regen kletterde er op neer en bedierf het oog op de mooie versieringen. Zaterdagavond werden de relieken uit de Schatkamer naar de kerk van St. Servaas gebracht. De groote Reliek van het Heilig Kruis werd gedragen door Z.D.H. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond. De overige relieken door de seculiere en reguliere geestelijkheid der stad. De eerste gewestelijke en stede lijke autoriteiten, de Kerkmeesters en de Broederschappen van St. Ser vaas vergezelden den stoet, waarin de relieken werden meegedragen Onder het meerstemmig psalmgezang „Cantate Domino" en het vierstem mig „Magnificat" van B. Fransen. In de kerk waren tegenwoordig de Commissaris der Koningin in Limburg mr. E. baron van Hövell tot Westerflier en de burgemeester mr. van Oppen. Op het einde der plechtigheid werd de zegen met de relieken van het H. Kruis gegeven door Z. D. H. den Bisschop. Het openluchtspel, de opvoering van „Maria Boodschap" van Paul Claudel, moest wegens den regen worden uitgesteld tot Donderdag. De feesten van Zondag. Tot groote voldoening van de organisators van de feestelijkheden en zeker ook der vele pelgrims sloeg het weer gedurende den nacht om en scheen Zondagmorgen een lekker zonnetje. De vele statige torens van Maas trichts oude heiligdommen stonden als stomme, stramme wachters boven de stad in feestkleedij op dezen zonnigen Zondagmorgen, als keken ze uit naar al die pelgrims, die heden van heinde en verre de aloude veste van Sinte Servaas zouden binnen stroomen. Het twinkelende carillon met zijn zilveren stem klonk zoo blij jubelend over het deftige Vrijt hof, met zijn bonte scharen duiven, toen te negen uur Roermonds bis schop Z.D.H. Mgr. L. Schrijnen in de St. Servaaskerk voor de plechtige Pontificale H. Mis ten altaar schreed. Een menigte volks, waaronder reeds vele vreemdelingen, woonden de plechtige H. Diensten bij. Het ge mengd koor zong de plechtige vier stemmige Mis „Gratia plena" van Refice. De plechtige tooning. Direct aansluitend aan de Hoog mis begon de plechtige tooning der eerbiedwaardige tresoren. En Sint Servatiustempel bezit er zeer vele. Naar we meenen 98 van de ver schillende Heiligen. De voornaamste zijn die van het bitter lijden van Christus en van den H. Servatius zelve. Vanaf het hooge koor werden naar drie zijden de schatten getoond. haftige te verkiezen zijn. VIII. Hot legaat. Op zekeren dag dat Rosalie hare dochter, een lieftallig kind. zoo als hare moeder het geweest was, alles leerde wat zij wist, dat is naaien en bidden, kwam de jongste harer twee zonen binnen Mama, zeide hij, haar een papier overreikende, ziet een^ hier heb ik een blad dat Andrès geschreven heeft, toen hij no^ een kind was. Rosalie nam het papier en las met ontzettingReken niet op den dag van morgen, gij zijt niet zeker hem te zien. Onder aan de pagina, vlak onder den datum, in roode, bloedige trekken, van 19 Maart 1840, met de woorden Geschreven door Andrès Penalta, zag men, met de hand van donna Mariana, (het slachtoffer van de geheimzinnige en ongestrafte misdaad,) haar eenig testament geschreven Mariana Perez laat hem dit als gedachtenis na. Waar hebt gij dat papier ge vonden vroeg Rosalie, met eene zoo vreemde en zoo veranderde stem, dat hare kinderen verwon derd opzagen. In papa's kamer, onder oude papieren, antwoordde hei kind. Rosalie stond doodsbleek op, liep naar hare kamer, schoofden grendel voor de deur, en sloot de blinden, om het binnenstroomende daglicht niet te zien. De sluier, welke gedurende tien jaren den moordenaar harer moe der verborgen had, viel van hare oogenhel verschrikkelijke geheim keerde terug uit zijn duister; het slachtoffer toonde uil haar graf den bloedigen datum, op een document bewaard met het ge stolen geld, en dat zich slechts in handen van den dief en moorde naar kon bevindenen dat docu ment was in handen van haren echtgenoot! Rosalie viel op een stoel neder en bedekte haar gelaat met de handen. Zoo bleef zij drie uren lang, onbewegelijk als een steenen beeld, ijskoud als een lijk, welks bloed stil staat, zwijgend en als door den bliksem getroffen. Gedurende het eerste uur kon zij niet denkenal hare denk kracht was verward, door een schrikwekkende duizeling, het suisde en gonsde in haar. Ge durende het tweede uur sloeg de vertwijfeling hare scherpe klauwen in haar gemoed, als een leeuw in zijn hok, niet wetende, waardoor te ontsnappen, en een uitweg zoekende voor zijn gebrul. In het derde uur vertoondezich het waardige en ernstige nadenken, met de christelijke gematigdheid

Peel en Maas | 1930 | | pagina 5