17 Mei. Land- en Tuinbouw. Reórganiseering Stierhouderij. Gemengde Berichten Vijf jaren geleden, den 17en Mei 925, heeft Z. H. Paus Pius XI de ieine H. Theresia van het Kindje :zus plechtig heilig verklaard. Op dezen 5en verjaardag van haar :ooten triomf, wil ik ter harer eer mige regels neerschrijven, die k werpen op haar engelachtige ïinheid en de zorgvuldige waak- aamheid, waarmee zij de lelie harer nschuid behoedde. De blanke onschuld weerspiegelde icb in haar gelaat, zoo kalm, zoo ef; en toch zoo waardig was die •lik, die altoos toch iets hemelsch •ad. Wanneer zij als kind door de traten ging, zeiden de menschen •an haar„Cette enfant a du ciel lans les yeux." ,,'t Zal mij ver won ieren als de kleine Treesje lang leeft, iet is 'n engelals ze leveD blijft, :ult ge later er van hooren. dat ze n heilige is geworden," zei 'n dame rij een processie te Lisieux. En de :oster van den Carmel, die alleen laar stem kende, omdat ze hem tel <ens sprak in de sacristie, had ijzonderen eertied voor haar. Als lij in 't kloosterpand moest werken aerkende hij haar, ondanks haar eergelaten sluier, aan de ingetogen- aeid van haar houding. En aan dat ingetogen uiterlijk paarde zich een Verrukkelijke kinderlijkheid, die met en geur van onschuld en van rein ed haar omringde. Toch was daar ..is in haar, dat altoos eerbied af- uwong en scheen te zeggen „Raak i;:ij niet aan." Liever zou ze zich in 't vuur ge worpen hebben, dan ook maar één oogenblik zich blootstellen aan rinste vleugje, dat de onschuld van ar Doopsel zou kunnen verduis- •:en. Celine verzekert ons dan ook. dat zij de uiterste zorg had, om die schoone deugd ongerept te bewaren Was zij alleen, dan cam zij dezelfde terughouding in acht, als was zij in iemands gezelschap. Haar hart was zuiver en geen onreine gedachte steeg er uit op. Zij loofde den goeden God in al Zijn werken, die •ij geteekend vond met 't merk der goddelijke reinheid. Zij had een juiste idee van de zuiverheid en be oefende deze deugd met groote trouw, maar ook met een heerlijken een voud. Zij was onschuldig, maar niet onwetend. „Meent gij, dat de reinheid bestaat in onbekendheid van het kwaad", zeide ze eens. Toch had niet de ondervinding haar 't noodige inzicht gegeven bij de raadgevingen, die zij anderen gaf. De bloemen en de vogels hadden haar geleerd, wat zij weten moest, zonder dat zij 't ooit had gezocht. Maar niet de kennis !er c'ingen is slecht, zeideze; want de goede God maakte alles goed. Het huwelijk is zeer schoon, voor hen, die God daartoe riephet is de zonde, die het huwelijk ontluistert en bezoedelt. En van haar Thomas a Kempis ad zij 't geheim geleerd om altijd ongerept te blijven.; want daar stond neen schooner woord in dat boekske an ama nescire et pro nihil putari. Wil onbekend zijn en voor niets .crekend worden. Mogen deze losse grepen uit 't Hemelsch leven van kleine H Theresia 'n weinig bijdragen voor l aar vereering, vooral voor de mooiste vereering, die men 'n heilige brengen kande navolging. Met de prijs van de groenten wil het dit jaar ook niet al te best. De Tuinderij gaf een overzicht van de prijzen, die in het eerste kwartaal ^emaakt zijn, in vergelijking met wat de vorige vier jaren gedaan hebben en dan moeten we zeggen, dat er wel genoeg is uitgevoerd, maar dat de prijzen lager zijn, dan in een der vorige jaren. Alleen despruitkool maakt daarop een uitzondering. In een polemiek tusschen de heeren Dr. Bierema en Dr. Cortwijn Botjes in de Veldbode wordt door den laatste daarop ook gewezen. Het gaat er niet in de eerste plaats om hoeveel er wordt uitge voerd, als er voor het uitgevoerde maar een loonende prijs kan wor- ('en gemaakt. En dat is dan ook de groote vraag. Wanneer elke week .n mijn omgeving 100 tot 1500 H.L. winterpeen worden verscheept, dan I jkt dat heel aardig, maar wanneer ::.za dan weet, dat die gewassen 'r prijs doen van nog niet een dubbel- per H. L.. dan vraagt men zich mch af, waar dat heen moet. De redactie van de tuinderij erg bang. dat het met de tuinders •zelfde kant op zal gaan als met r.c boeren. Wanneer we het prijs- •"erloop van de laatste weken gevolgd ..ebben, is daar zeker ook wel reden voor.'. Intusschen maken de concurrenten in het buitenland onze afnemers wijs, st het met die Hollandsche tuinde- j nog wel losloopt. De regeering in ons land doet zooveel voor de tui .Iers, weet je. c staatssteun worden hier kassen uwd, heet het onder toezicht .1 de landbouwconsulenten en als t behoorlijk gaat krijgen de tuinders i vijf jaar die kassen in eigendom. Het land van belofte Trouwens, dat kan dan ook. volgens die Duitsche commissie van onderzoek, die dit moois wist te vertellen, immers de Hollanders j toe. waren geweldige O'Wers en door die grove oorlogswinsten zijn wij in staat de Duitsche tuinbouw con currentie aan te doen. Gelukkig weet die commissie ook nog iets anders van de tuinders te vertellen en wel dat de vooruitgang van onze landbouw vooral ook moet worden toegeschreven aan het energieke leven en streven van den Neder- landschen tuinbouw zelf. Reeds enkele malen hebben we er in deze overzichtjes op gewezen.dat er niet meer naar hen geluisterd wordt wanneer ze iets te zeggen hebben, dat in hun belang is. Nu trof het me, toen ik dezer dagen een stukje las over de moei lijkheden, waarmee de Amerikaansche boeren te kampen hebben. Ook daar is het lang niet allemaal rozengeur en maneschijn. Integendeel Zij hebben al met dezelfde moei lijkheden te doen als hier. Alleen heeft de Amerikaansche regeering wat meer 'willen doen om de zaak in het rechte spoor tehouden, zonder succes evenwel. Voor een deel is dat de boeren hun eigen schuld, omdat ze niet in voldoende mate georganiseerd zijn. Het lijk wel, of dat niet organiseeren van de boeren over de heele wereld een besmettelijke ziekte is Wanneer zullen ze toch eens wijs worden en allen tesamen voor hun belangen gaan opkomen. Het lijkt nog wel een schoone toekomstdroom. S. hier werkelijke „efficicnce" is toe gepast. Dat kan voor onze Neder- landsche kippenhouders ook nog wel eens noodig worden. In elk geval kunnen ze nu al reeds wat leeren van hun Amerikaansche vakgenooten. De bietenvlieg. De schade, die de bietenvlieg het vorige jaar aan de bieten heeft toe gebracht zal den meesten boeren nog wel versch in het geheugen liggen. Het vorig jaar is door den Planten- ziektenkundigen dienst er op gewezen, dat met behulp van het vergif Kiezelfluoornatrium een goede be strijding te verwachten zou zijn. Door verschillende landbouwers is dit toen met mjer of minder succes toegepast. De tijd breekt nu aan om dit middel opnieuw aan te gaan wenden. De eerste generatie van het vliegje kan er zoo ongeveer zijn. In het Zeeuwsch Landbouwblad trof ik dezen winter een ingezonden stukje aan van een boer, die het op ver schillende wijzen had geprobeerd. Een perceel had hij behandeld, zooals door den Plantenziektenkun- digen dienst voorgeschreven wordt, De giftige stof wordt verdeeld door versche paardemest en over het land gestrooid. Een ander perceel had hij met een oplossing van het goedje besproeid, ook den grond. En een derde per ceel had hij ongeveer op gelijke wijze behandeld als het eerste maar inplaats van paardemest had hij zemels ge nomen. Hij constateerde, dat het sproeien het meeste succes had gehad. In een circulaire, die de Plantenziekten- kundigen dienst thans verspreid wordt ook op deze wijze van bestrijding gewezen. Vooral voor de eerste generatie, die er nu reeds is, of met enkele dagen er wezen kan, wordt aangeraden de kiezelfluoornatrium te versproeien. Het zal dan echter noodig zijn de besproeiing in de komende veertien dagen nog eenige malen te herhalen al naar gelang van het optreden van de vliegjes. Voor de tweede generatie wordt de „mest- methode" aanbevolen. De meeste suikerfabrieken hebben een flinke voorraad ingeslagen en bij verschillende agenten zal wel van dit giftige goedje te verkrijgen of te bestellen zijn. Een stap vooruit. Van uit Amerika komen op het gebied der kippenfokkerij telkens nieuwe dingen. Geen wonder, immers staat daar deze tak van welvaart op een heel wat hooger peil dan in ons land. Zoo vindt men daar thans kip en varken in een schuur onder gebracht. De kippen zien er vanaf dat ze geboren zijn, tot ze den laatsten adem uitblazen nooit een klein hoekje gras. Ze worden binnen geboren, groeien binnen op sterven er ook. Ge zult zeggen dat er dan toch wel geweldige gebouwen voor noodig zijn om dergelijke fokkerijen te huisvesten, die vaak 1000 en meer kippen tellen. Toch is dat niet het geval. De kippen huizen er in etage woningen, Ook dit weer vanaf de geboorte tot den dood. De etage opfokkooien worden in ons land ook, zij het sporadisch gevonden. In het hoenderpark Nieuw Leven te Diemen heeft men er o.a. met vier etages. Natuurlijk moet elke etage afzonderlijk verlicht worden, daar anders de dieren te veel in het donker zouden zitten. Daarom is in elk hokje een lamp aangebracht. Een eerste eisch is wel dat men de uiterste zindelijkheid betracht, daar anders de sterfte enorm is. Een andere eisch is het, dat men uitstekend met de voeding der kip pen op de hoogte is Is dit niet het geval, dan maakt men al heel gauw zulke groote fouten dat er van het heele bedrijf niet veel overblijft. Vooral in het Westen der Ver- eenigde Staten komen die kippen- schuren voor en naar men zegt kan men daar zoo óp een zeer kleine oppervlakte een heele massa kippen met veel voordeel houden. Men loopt op die manier het koopen van veel grond mis. men behoeft ook niet zooveel en zulke kostbare hok ken te bouwen als thans het geval is en men kan met minder personeel Echt 7 merikaansch dus, daar Onder groote belangstelling werd jl. Zondag in het Boerenbondsge bouw te Leunen eene Algemeene Vergadering gehouden, ten doel heb bende de definitieve oprichting van eene nieuwe Vereeniging Stierhou derij. Deze vergadering stond onder voorzitterschap van den Heer M. Wismans te Venray. Deze sprak een woord van welkom tot allen welke door hunne aanwezigheid blijk gaven het groote nut van deze vereeniging in te zien. Hij memoreerde het werken van de Fok- en Controle-vereeniging, waar rot nog toe de Stierhouderij aan verbonden was geweest, en zette den stand van zaken op het oogen blik uiteen. De aanwezige leden konden zich dan ook na enkele be sprekingen volkomen met de plan nen van het voorloopige bestuur vereenigen en staande de vergadering gaven zich velen als lid op, zoodat de vereeniging met 104 leden defi nitief werd opgericht. De Concept-Statuten werden ver volgens door den heer Ant. Poels, Venray, artikelsgewijze voorgelezen en duidelijk toegelicht, deze werden dan met eenige kleine wijzigingen aan te brengen door het bestuur, door de vergadering goedgekeurd en werd besloten hierop de Konink lijke goedkeuring aan te vragen. Het concept huishoudelijk regle ment werd eveneens voorgelezen en goedgekeurd. Verder werden nog verschillende zaken van huishoudehjken aard, de vereeniging betreffende, besproken vaststellen dekgelden, betalingen, enz. Vervolgens werden tot bestuurs leden der vereeniging gekozen M, Wismans, VenrayAnt. Poels, Venray Joh. van Meijel, Heide H. Asselbergs, Leunen en P. Ver schuren, Leunen. De nieuwe vereeniging beschikt over een ruimen afzonderlijken stal met een viertal puike stieren. Stier houder is de heer A. Weijs, Leunen. Met eendrachtige samenwerking kan deze vereeniging nog veel tot de vee-verbetering bijdragen. De gelegenheid tot toetreding als lid werd nog opengesteld tot 21 Mei, nadien werd besloten een vast entree bedrag van f 1 per koe te heffen. Noodzakelijke verbeteringen aan den stal aan te brengen werden overgelaten aan het bestuur. Na beantwoording van eenige gestelde vragen, sloot de voorzitter deze gezellige vergadering onder dank aan de leden: R.K. Limb. Molenaarsbond. Op de Zondag j.l. te Roermond gehouden algemeene vergadering van de R.K. Limburgsche Molenaarsbond werden tot bestuursleden uit den Kring Venray bij acclamatie gekozen de Heeren Winkelmolen alhier en Michels te Oirlo. Verschillende personen gewond. Zondag is te Roermond de wiel rijder Timmermans uit Lerop door een auto aangereden. Hij werd ernstig verwond opgenomen. De bestuurder van den auto, de heer W. uit Heerlen en de overige inzittenden bekwamen eveneens verwondingen. Uit het bouwbedrijf. In het bouwvakbedrijf in den kring Venlo was bij vijf werkgevers een staking aangekondigd voor het geval, dat voor Maandag de eischen der arbeiders ten aanzien van de C.A.O. niet waren ingewilligd. De actie heeft tengevolge gehad, dat Venlo zal worden ondergebracht onder het landelijk contract 3e klasse. Er zijn eenige overgangsbepalingen vastgesteld. Op 1 Maart 1931 zal het contract in werking treden. Het uurloon zal dan voor vaklieden 62 en voor niet-vaklieden 52 ct. bedragen. Troelstra overleden In den ouderdom van 70 jaren is Maandag in zijn woning te Scheve- ningen, waar hij werd verpleegd, overleden het oud-Tweede Kamerlid mr. P. J. Troelstra, stichter en eerste leider der Sociaal Democratische Arbeiders Partij. In 1897 werd Troelstra gelijktijdig tot lid van de Tweede Kamer ge kozen in drie districten. Winschoten, Leeuwarden en Tietjerksteradeel. De S.D.A.P. telde in die dagen 1239 leden. Het behaalde succes was in de eerste plaats aan Troelstra's propagandistische gaven en politieke bekwaamheid te danken. Hij nam zitting voor het district Tietjerkstera deel, het zwakste der drie. Thans kon hij als kamerlid aan het geheele land toonen, welk een geweldige kracht bij was als parlementaire redenaar en politicus. In de eerste plaats heeft hij toen den strijd voor het algemeen kiesrecht doorgezet, zoowel in als buiten het parlement, Bij de verkiezingen in 1901 verloor hij zijn district aan ds. A. S. Talma, doch kort daarna werd hij gekozen door Amsterdam III ter vervulling van de vacature Den Hertog. Tot 1925 is Troelstra lid van de Tweede Kamer gebleven. In de grondwetsherzieningen van 1917 en 1922 heeft hij een werkzaam aandeel genomen. Troelstra heeft zich niet slechts naam gemaakt als vurig redenaar en krachtig strijder, in woord en geschrift, voor de beginselen zijner partij, maar ook als Friesch dichter, terwijl hij met P. H. de Groot een „Ny Trysk liedeboek" (1916) heeft uitgegeven. Overreden en gedood. Maandagavond omstreeks half is tusschen St. Oedenrode en Best een wielrijdster door een onbekend gebleven auto overreden en gedood. Een oor afgebeten. Bij een vechtpartij tusschen jonge lui in de Oude Boteringestraat te Groningen heeft een der vechters bazen een ander een oor afgebeten, Meer bier. In 1929 werd in ons land aan bier 2.176.000 H. L. of 217.600.000 L. verbruikt. Dat beteekent vergeleken met '28 een toename met 42.000 H. L.. of 4200.000 liter. Per hoofd steeg het jaarlijks ge bruik door deze cijfers van 27.8 tot 28. Drooggelegd zijn wij dus bij langen-na nog niet. Prosit I Duit sell val sell munter gezocht. In een buitengewoon politieblad verzoekt de Commissaris van Politie te Heerlen, tevens grenscommissaris, opsporing, aanhouding en voorge leiding ter fine van uitlevering van den Duitscher Wilhelm Engelhardt. geb. 12 Juni 1897 te Dienenthal, kreis Unterlaken (D.), lang 1.675 M., ineengedrongen, ovaal gezicht, blauwe oogen, spitse kin, blonde haren, tatoueering op linkerarm. Hij wordt verdacht van valsche munterij, ge pleegd te Oberhausen. Engelhardt moet in het bezit zijn van een Nederlandsch paspoort ten name Wessels. Hij noemt zich ook wel Alis. Onze decadente beschaving. Wij lezen in „Ons Noorden" De volgende advertentie knipten we uit een onzer dagbladen Ouders, die gaan scheiden willen afstand doen van een lief meisje, 15 mnd., met wagen en stoel er bij. Br. fr. no. Wij kunnen ons voorstellen, dat de meesten onzer lezers, bij het lezen dezer advertentie, de vuisten ballen van verontwaardiging over zulk een mentaliteit bij een vader en moeder tegen over hun kind. Scherper dan een heel hoofdartikel of een vlammende predicatie zegt deze advertentie, tot welk een peil de moderne mensch wegzinkt, dank zij onze hedendaagsche beschaving. Maar ook. hoe wijs, hoe zeden- beschermend en beschaving-wekkend de leer van de Katholieke Kerk is die met een onverbiddelijken band van het huwelijk handhaaft en de heiligheid van dit sacrament be schermt, niet het minst in het belang van het kind. Hoe afschuwelijk is de leer van het vrije huwelijk en de vrije liefde, waarbij het kind geheel wordt uitge schakeld en ondergeschikt gemaakt aan de hartstochten, de bandeloos heid, het vrije spel der laagste ge voelens van de ouders. Het kind is tenslotte niets meer dan een stoel, een tafel uit de inven taris, welke aan den meest biedende te koop wordt aangeboden. Welk een verschikkelijk brok tragiek uit het moderne leven, dat noodzakelijk de consequentie moest worden van de moderne moraal, welke met geen God of gebod meer rekening hield en het eigen ik van den mensch tot het hoogste recht proclameerde. Tragisch voorval te Utrecht. Maandagmiddag was een man, die te Utrecht gedetineerd en voor zenuwlijden verpleegd was, onder politiebewaking op het Centraal Station aanwezig om naar een ge sticht in Velp te worden gebracht. Toen de Duitsche trein uit Amster dam binnenrolde, wist hij aan zijn bewakers te ontsnappen en sprong juist voor den naderenden trein op de rails. Geheel vermorzeld werd hij teruggevonden. Een gevaarljjk heerschap. Maandagavond kwam de timmer man M. te Roermond in het café K. aldaar binnen en trof onder de bezoekers ook aan den heer H. expediteur aldaar, met wie hij een praatje aanknoopte. M. was eenigszins aangeschoten. Na wat over en weer gepraat te hebben, gingen beiden naar de cour. Daar staande voelde de heer H« plotseling iets kouds aan zijn linker slaap. Zich omkeerend merkte hij dat M. hem een revolverloop tegen het hoofd hield. H. schrok hevig en ontstak daarop woede, temeer daar hij zelfvan te voren heelemaal geen aanleiding tot twist gegeven had. Hij sloeg de revolver weg, gooide M. 't onderst boven en heeft hem daarop stevig bewerkt. M. bloedde uit vele won den aan hoofd en gelaat. In zijn begrijpelijke opgewondenheid heeft H. den gevaarlijk spelenden M. wellicht met den ontnomen revolver afgerost. M. zat totaal ander het bloed, maar de wonden bleken niet van ernstigen aard. Politiehulp werd aanstonds inge roepen. M. werd op het bureau ge- wasschen en verbonden en daarna, ook omdat hij onder invloed van drank verkeerde, opgeborgen. Ook werd H. over 't geval gehoord. Bij het onderzoek bleek, dat de browning werkelijk met scherp ge laden was. Een noodlottig trekje en er was wellicht een doodelijk onge luk gebeurd. Onverklaarbaar blijft het wat M.| tot deze daad gebracht heeft, daar hij heelemaal geen oneenigheid met den heer H. -/an te voren gehad had. Doodelijke aanrijding. In aansluiting op een bericht be treffende een doodelijke aanrijding te St. Oedenrode, kunnen wij nog het volgende melden. De 30-jarige dienstbode L. v. d.P. die op een provincialen weg aldaar fietste, werd door een auto, die aan den verkeerden kant reed, zoodanig aangereden, dat zij met verbrijzelden schedel en een gebroken been, dood opgenomen. De bestuurder van den auto reed door, zonder zich om iets te bekom meren, doch 's avonds werden te Breda twee personen aangehouden, die van de aanrijding verdacht wor den. Zij waren zeer zenuwachtig, doch beweerden van niets te weten. Een der spatborden van hun wagen was echter ingedeukt. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Een oliegokje. Twee Bussemsche families, die een kaartclubje vormden, wilden eens wat grooter gokje maken. Een der vrienden zei, in een oliecombinatie te zitten, waarmede groote winsten te behalen waren. Hij wist den ander ander over te halen, met f 13.000 deel te nemen, Het contract, van drie handteeke- ningen met klinkendenamen voorzien, werd overgelegd en in goed ver trouwen de f 13000 gestort. De geldschieter kwam achteraf op het idee, om eens te informeeren en nu bleek, dat de stellers van de zoogenaamde handteekeningen, van niets wisten, De oliespeculant, ter verantwoording geroepen, gaf on middelijk toe. dat de heele affaire eerd was. Van de f 13000 was reeds f 5000 opgemaakt. De gedupeerde deed aangifte bij de politie en op last van de justitie is de oplichter naar Amsterdam over gebracht, meldt het Hbl. Slecht betaald. 0.000 verduisterd ten nadeelo van armen van Grave. Door het Burgerlijk Armbestuur te Grave werd geconstateerd, dat er door verduistering van effecten en door andere knoeierijen ten nadeele der instelling een kapitaal van f 70.000 was verdwenen. Het onderzoek in deze zaak, een groote warboel, maakte het noodig, dat de rechter-commissariz anderhalf jaar tijds moest laten voorbijgaan alvorens het rapport voor den Officier van Justitie kon dienen. Verdacht van valschheid in ge schrifte enverduistering van effecten stond voor de Bossche rechtbank vervolgens terecht W. C. Th. L. gewezen rentmeester van het Burg. Armbestuur te Grave, thans wonende te Utrecht. Deze was gedurende 28 jaren als rentmeester in functie tot in 1928, toen er fraude werd vastgesteld. De president, de Officier van Justitie, evenals de verdediger Mr. E. van Zionicq Bergmann te Den Bosch en de getuigen a decharge een wethouder en een raadslid uit Grave laakten allen het feit, dat verdachte gedurende 24 jaren werd afgescheept met een loontje van f 1000, veel te gering voor zoo verantwoord elij ke ad minis tra tie ve functie. De laatste jaren bedroeg de wedde f 2200.— De financiën nopens inkomsten en uitgaven per jaar door verdachte te administreeren, beliepen een kapitaal van een ton per jaar. De kwestie over de salarisregeling van den rentmeester was in Grave uitgegroeid tot een politieken strijd. Beriep de rentmeester zich op de zorgen voor zijn gezin, dan ant woordden men hem van uit het bestuur We hebben te maken met den rentmeester en niet met een gezin. Laat de kinderen maar voor meid gaan. Bij de bepaling der strafmaat hield de Officier er rekening mee, dat uit den warboel zoo moeilijk de juiste schuld van verdachte is vast te stellen en voorts met het feit dat het salaris van verdachte ver beneden het peil was. In het reclasseerings- rapport uit Utrecht ingezonden is alles uitvoerig omschreven wat tot verzachting van de schuld van ver dachte kan worden aangevoerd. De eisch luidde 12 maanden ge vangenisstraf. Ernstig ongeluk in een Myn. Maandagmiddag heeft in de Con- cordia-mijn te Hindenburg, waar schijnlijk tengevolge van het onweer, een ontploffing plaats gehad, waar door 12 mijnwerkers werden bedolven. Ondanks de onmiddellijk aange vangen reddingspogingen, konden tot nu toe slechts vijf mijnwerkers geborgen worden. Twee van hen waren dood drie waren ernstig ge wond. Zij verkeeren alle drie in levensgevaar. De overige zeven mijnwerkers zijn zeer waarschijnlijk om het leven gekomen. Zyn er veel steden met meer dan een millioen inwoners? Er zijn thans zeventien steden; die dit aantal overschrijden. Hier volgen ze naar grootte gerangschiktLon den, New-York, Berlijn, Parijs, Chicago, Tokio, Weenen, Philadel phia. Buenos-Aires, Osaka, Pekin, Calcutta, Canton, Bombay, Rio de Janeiro, Glasgow en Konstantinopel. Waaruit bestaat liet inenschel\jk lichaam. Aangenomen dat een menschen- lichaam gemiddeld 75 Kg. weegt, treit men hierbij op de eerste plaats 40 Kg. water aan, welke stof aldus reeds direct het grootste deel voor zich opeischt, meer dan alle andere stoffen samen. Op de tweede plaats komt er koolstof bij te pas. in een hoeveel heid van niet minder dan 20 Kg. Deze hoeveelheid vormt den grondslag van de organische ver bindingen als eiwit, het koolhydraat en het vet. Daarna komt het ammoniak in een hoeveelheid van 4 Liter, het grootste gedeelte daarvan bevat de stikstof dat aanwezig is in de ei witverbindingen. Ten vierde: kalk. hoofdzakelijk dienende in het gebeente en het fosfor, dat zich met kalk samen tot fosforzure kalk verbindt. Zout, dat op de volgende plaats komt, komt opgelost in het aanwe zige water voor, om welke reden men het lichaamsvocht de physio- logische zoutoplossing noemt. Fluor is aanwezig tot verharding van gewrichten en tanden; zwavel evenals salpeter een bestanddeel van de aanwezige eiwitstoffen bevindt zich vooral in de huid, in het haar en de nagels. Van de overige stoffen vermelden wij nog speciaal ijzer stof, die bij het ademhalingsproces; het jodium, dat het lichaam in den toestand houd, dien men gewoonlijk als .temperament" aanduidt en tenslot te het arseen, dat het lichaam ins gelijks tot prikkel dient. Waarom zyn tranen zout? Zeggen we. dat tranen bitter zijn, dan is dit beeld niet altijd juist, om dat het alleen uitdrukt, dat tranen de droevige oogenblikken van ons bestaan vergezellen. Maar men stort even goed tranen bij zachte aan doeningen, b.v. uit vaderlandsliefde, en de uitdrukking „zich tranen lachen" bewijst wel, dat de vroolijkste om standigheden aanleiding kunr en geven tot een overvloedige afscheiding der traanklieren. Tranen bestaan uit een kleurlooze. loogzoutachtige vloeistof, dichtheid overeenkomend met water. Haar voortdurende afscheiding heeft ten doel, het oog vochtig te houden, om de bewegingen der oog leden te vergemakkelijken. Alle natuurlijke vloeistoffen zijn min of meer zouthoudend. Als de tranen niet zout waren, zouden de fijne slijmvliezen van het oog de aan raking met andere vloeistoffen niet kunnen verdragen. Ook is het bekend, dat men ongestraft de oogen kan openhouden in zeewater, dat vele verschillende zouten bevat. Voor en uit de zakenwereld. Zij, die de groote geneugten van geavanceerden leeftijd genieten, zijn. degenen, die de kleine geneugten der jeugd opgeofferd hebben. Succes moet voor de meesten van ons daarin bestaan, gewone dingen buitengewoon goed te doen. Telkens als ge valt, of u ietsmis- lukt, spring dan overeind met een glimlach en zeg „Een volgende maal beter. De allerbeste manier om de pro ductiekosten omlaag te brengen, is meer goederen te verkoopen. Lang niet alle fabrikanten schijnen dit te beseffen. Sommigen leeren jong in 't leven voordeel te trekken van de onder vinding van anderen. Deze men schen genieten de vreugde van te slagen, terwijl ze nog zijn. Anderen leeren alleen door hun eigen harde ondervinding. Deze stellen succes vo<* onbepaalden tijd uit. De ontdekte meisjesliandelaare te Buenos Aires. Omtrent de ontdekking van de handelaars in meisjes te Buenos Aires verneemt de ..B. Z. nog uit Parijs De regeeringen van Bolivia en Uruguay hebben te Parijs. Berlijn en Warschau stappen laten doen om een scherpere bestrijding van den handel in meisjes te verkrijgen. Men heeft vastgesteld, dat de gearresteerden eenige honderden medeplichtigen in Frankrijk. Duitschland en Polen hebben. De organisatie heeft de in haar handen gevallen meisjes meestentijds te Bordeaux verscheept. De handelaars ontvingen bij lan ding van hun „zendingen" te Buenos Aires 5000 tot 15.000 frans per „hoofd". Handelaurs in blanke slavinnen ontdekt. Naar de „Montag" uit Buenos Aires meldt, is het de justitie aldaar ge'ukt op het spoor te komen van een der grootste organisaties voor den handel in blanke slavinnen. De leiding dezer organisatie schijnt in

Peel en Maas | 1930 | | pagina 6