Tweede Blad van „PEEL EN MAAS" Ontwikkeling Mij is de wraak. Politieke FEUILLETON Uit Venray's Archieven. Op naar Geysteren! Ik zou wel willen. ZATERDAG 17 MEI 1930 Een en vijftigste Jaargang No. 21 Voor het partybureau Tien gulden voor het Dr. Schaepinan- fontls. Een beroep op het katho lieke verecnigingsleven. Dinsdag j. 1. is in de Katholieke Saatspartij opnieuw de actie ingezet voor het Dr. Schaepmanfonds, waarin de gelden worden verzameld, noodig voor het Partijbureau. De netten zijn nu voor de tweede maal uitge worpen Daar kan ik natuurlijk onmogelijk het zwijgen bij bewaren, 'k Was dicht in de buurt, toen in 1928 de groote actie voor het partijbureau een aanvang nam. Met een zwaar hart werd ze door onze leiders be gonnen. Zou katholiek Nederland ook dit groote financieele offer willen dragen na het vele, zeer vele» dat in het verleden voor zoovele instellingen en goede werken werd verlangd en gegeven Maar meteen groot Godsvertrouwen werd het scheepje in zee gestuurd. En de eerste trek is wonderbaar geweest. De netten werden gevuld. De eerste opbrengst was een half millioen gulden, in ruim 'n jaar bijeengebracht. Binnen korten tijd kwam op twee ton na het geheele benoodigde fonds tot stand. De verkiezing van de Tweede Kamer bracht een pauze.... en een nieuwe aderlating van menige beurs. Nu we een jaar verder zijn, wordt de actie hervat. Eerst werden Nederlands katholieken man voor man aangesproken en gemiddeld zijn twee kwartjes per katholieke kiezer binnengekomen. De twee laatste ton, die de f 700.000 vol moeten maken, worden verwacht van de katholieke vereenigingen en instellingen. Voor het katholieke verenigings leven dus Dat vereenigingsleven is een wonderdadig schouwspel. In mijne verbeelding zie ik ze weer voorbij trekken, onze katholieke vereenigin gen met hare vaandels en banieren, haar muziekcorpsen en pijpers, zooals ik ze zoo menigen keer op Limburg- sche Katholiekendagen mocht aan schouwen in een onafzienbare rij, jeugd en mannelijke kracht, grijsaards meisjes en vrouwen. En toch was het slechts een klein gedeelte van ons bonte organisatie leven van die sociale vereenigingen van arbeiders, boeren, werkgevers, middenstanders, van de mijnwerkers en de andere tallooze vakvereeni- gingen, vereenigingen op het gebied van liefdadigheid, voor sport en gymnastiek, van geloof en weten schap, van studenten, van onderwijs en onderwijzers, van drankbestrijders, van de meisjes en hare Congregaties, van coöperaties, boerenleenbanken, van dagbladdirecteurs en journalisten, van handelsreizigers, kantoor- en winkelbedienden, officieren en onder officieren, ambtenaren, overheidsper soneel, technici en we vergeten nog meer dan de helft, maar in één woord, ons geheele leger van soci ale, cultureele en charitatieve ver eenigingsleven van Nederland, dat de laatste dertig jaar als uit den grond te voorschijn is getooverd onze katholieke kracht en fierheid, ons katholiek behoud en groei en bloei, onze stuts in het heden, onze hoop in de toekomst. Dat het katholieke vereenigings leven zicb zoo ontplooien kon. is voor een groot deel te danken aan den invloed der katholieken in het politieke leven. De vereenigingen hebben de Katholieke Staatspartij noodig, maar Treffend Ter haal. rNaar liet Spaanscli. 15. Goed, goed riep oom Anda- Mucho, als gij daarop komen wilt, dan zijn wij klaar. Het is even goed als of hij eene gelofte deed van nooit te zullen huwen. Hoe meent hij, na meer dan twintig jaren, dien man weer te kunnen vinden, dien niemand kent? Deze ongelukkige is dood, of wel hij is op de galijen en daaren boven, kan hij vertrouwen op het geheugen van een zevenjarig kind, ook, na zoo langen tijd, een deug niet te herkennen, dien hij ter nauwernood gezien heeft? Kom, kom, Pastora, uw minnaar is dwaas, of het scheelt tenminste niet weinig. Wat zullen wij er tegen doen, pee'oom Hij zal van dat voornemen niet afzien, niets kan hem overtuigen. Hij zegt, dat zijne gelofte hem bindt, en dot zijne eer er bij verpand is. Hij is wan hopend, maar hij geeft niet toe. Wij komen dus, zoo eindigde oom Anda-Mucho, u verzoeken, omgekeerd zou ook de Partij zonder dat vereenigingsleven niet kunnen bloeien. Het geheele katholieke leven van ons land grijpt immers vast in elkaar. In ieder geval hebben de katholieke vereenigingen en instel lingen, van religieuzen, socialen, charitarieven, stoffelijken, cultureelen aard, rechtstreeks of zijdelings, belang bij een gezonde, krachtige, staatkun dige positie Van het kathoüeke volksdeel in ons land Nu wenscht de Katholieke Staats partij aan den grootschen bouw van haar eigen politieke organisatieleven den gewichtigen sluitsteen te geven het Partijbureau. Of liever, het is meer dan een wensch een groote eisch, een groote noodzakelijkheid, die niet uit den weg kan worden gegaan. Een partij, die een millioen stem men op zich vereenigt, kan niet langer buiten dat bureau. Dit wordt het gewichtigste mid delpunt der Katholieke Partij,, de groote stormram voor de propaganda, het arsenaal der politieke wetenschap, de school voor de ontwikkeling der leden, een instelling, die altijd door werkt en inwerkt, dag aan dag, in gestadige, onafgebroken werkzaam heid, met hoogtepunt van kracht in verkiezingstijd, maar den verkiezings strijd steeds voorbereidend. Zulk een Partijbureau is onze belangstelling en steun ten volle waard. Limburg, het liefdadige Limburg, dat altijd geeft en voor elk doel, heeft niet ten volle voldaan aan de verwachtingen der eerste ronde. De oorzaak zal wel liggen in het feit, dat het politieke leven in een groot deel onzer provincie nog jong is en hier en daar hebben plaatselijke lei ders niet alle krachten ontwikkeld. Laat het schitterende katholieke vereenigingsleven van Limburg thans ten volle aan de verwachting be antwoorden. Men verwacht van elke katholieke plaatselijke vereeniging of afdeeling, van elke katholieke of religieuze instelling een gift van minstens f 10. Mogen velen gaan boven dit voor geen organisatie te zware bedrag. Laten de afdeelingen van onzen Katholieken Kiezersbond, de Kath. Kiesvereenigingen, flink voorop marcheeren. Geen vereeniging rede- neere wat heeft onze vereeniging met de politiek te maken. Zonder een vastberaden katholieke politiek kan in ons land geen go 2d katholiek vereenigingsleven standhouden. Wij hoorden de leiding eener katholieke vereeniging, toen haar gevraagd werd, op een vergadering de leden aan te spooren.op te komen naar een groote kiezersvergadering aan den vooravond der laatste Tweede Kamerverkiezing. Dit ver zoek werd geweigerd met de mede- deeling: Wij mogen niet aan politiek doen. Zulk een antwoord is wel zeer misplaatst. Zeker, de katholieke ver eenigingen mogen niet aan personen- politiek doen, zij spelen geen Kies vereeniging, maar ze kunnen b. v. toch aan de orde zijnde wetsontwerpen bespreken en ook, als in dit geval, mede in het eigen belang helpen zorgen voor een krachtig katholiek staatkundig leven. Waar de besturen over 't geven van zulk een luttel bedrag kunnen beschikken, zenden zij het spoedig op aan den secretaris-penningmeester van het kring Comité Limburg van het Dr. Schaepmanfonds, Tongersche weg 7, Maastricht waar een leden vergadering noodig zou zijn, vrage men zoo spoedig mogelijk hare beslissing. Laat de inzameling in de mooie Meimaand afloopen. Van Mook tot Eysden trekken alle katholieke organisaties één lijn don Justo, met Diego te spreken; en te trachten hem zijn zinneloos besluit af te raden. Wij weten, dat gij veel belang in hem stelt, en dat hij voor u veel eerbied en hoogachting koestert, omdat hij weet, hoe hoog zijne ouders u achten. Het is, mijnheer, een krankzinnig voornemen, dat hem ongeluk berokkenen zal, en, het geen nog erger is, ook aan mijn lief kind. Hem een huwelijk te laten aangaan is het eenige mid del, om hem van dat denkbeeld van wraak af te brengen, waarin hij zich als een nachtuil in zijn kerkhof opsluit. Zoek een god geleerde, die hem van dien eed ontbindt, door een kind in de eerste woede der smart gedaan gij zultzoo als altijd, hen weldoen, die hunne toevlucht tot u nemen, don Justo, en gij zult de regen druppeltjes doen opdroogen, die op deze roos gevallen zijn. Dat zeggende, nam hij het bevallige petekind, geheel met tranen be dekt, in zijne ruwe handen. Ik beloofde alles te doen, wal ik zou kunnen, om aan hunne begeerte, die mij rechtvaardig en redelijk toeschenen, te voldoen. VIII. Veertien dagen, na het gesprek, dat ik u medegedeeld heb, vertrok oom Anda-Mucho van hier naar Aracena, Diego met zich mede nemende. voor het Partijbureau Laat de tientjes rollen Wie meer missen kan doe er nog een bij Limburg ga vooraan ROELAND. door A. F. VAN BEURDEN. Henschenius. Venray mag zich verheugen in het dorp twee lommerrijke pleinen te bezitten, die in het vooraar in de wassende schoonheid van den Mei overtogen worden met een groen looverdak. Het ééne ligt bij den torenreus, den wachter der hoogop- trokken kerk, bij het stijlvolle stad huis en de bekende Zwaan. Het andere, overschaduwd door hooge linden, ligt bij Postkantoor, bekende café's en bij den Gouden Leeuw, reeds voor eeuwen bekend, toen daar Peter Reynier Oomen zijne wagens naar Antwerpen en Keulen vollaadde en uitzond. Maar onder die hooge linden staat ook een standbeeld voor een groot man. Het beeld is bescheiden ge houden, even bescheiden als de man zelf was. 't Was het eerste stand beeld dat voor een Jezuït in Neder land is opgericht. Het stelt Godfried Hensen, gelati niseerd Hensenius, den medestichter van de Acta Sanctorum en mede werker van Bollandus. Hij was een Venraysche van 't zuiverste water en toch was zijn lot in vreemde Iandea zijn licht te laten schijnen. Hij werd geboren te Venray 21 Januari 1601. Zijne ouders woon den in de Groote Straat en hadden een lakenwinkel. Hij ging naar de Latijnsche school van Venray en toen hij „uutgeleerd" was naar het Jezuïtencollege te 's Hertogenbosch, hij was toen 16 jaar. Daar kreeg hij lessen van Bollandus. Achttien jaar oud, op 21 November 1619, ging hij naar Mechelen en omdat hij Jezuït wensch- te te worden, trad hij daar als scho lasticus in de Orde. Hij leerde daar ook de Noorsche en Zweedsche talen aan, omdat hij missionaris zou worden. Hij werd op 33 jaar priester gewijd en in 1635 ging hij naar Antwerpen om Bol landus te helpen. Zeven en veertig jaren lang, tot aan zijn dood werkte hij aan de Acta Sanctorum, waarvan hij de uitgave van verschillende deelen mocht beleven. Om zijn persoon te beschrijven, moge het volgende dienenhij was sterk van geest en had een groot geheugen, wat hij eens las, vergat hij nooit. Hij was nooit vermoeid. Hij doorzocht allerlei archieven, bibliotheken, memorieboeken van kerken en kloosters door geheel Europa. In Italië bleef hij met zijn medebroeder van Papenbroeck bijna twee jaar. De Paus Alexander VII bezorgde hun overal introductie en hulp. Hij bleef zeven maanden inde Vaticaansche bibliotheek en zeven geleerden stonden hem bij het af schrijven van akten terzijde. Hensenius schreef ook vele andere historische werken als eene beschrij ving van het Maastrichtsche bisdom. Hij was in zeer vele Europeesche en Aziatische talen bedreven en kreeg steeds de Italiaansche, Griek- sche en Oostersche manuscripten in bewerking. Van aard was hij be scheiden en eenvoudig. Hij overleed 11 September 1681 te Antwerpen Daar het zomer was, begaven zij zich ten zes ure in den avond op wegzij trokken de vlakte naar den kant van Triana door, den grooten weg van Estremadura volgende. Toen de zon onderging ver spreidde zich eene weldoende frischheid, als eéne liefelijke uit- strooming van den naderenden nacht, over de aarde: alles nam een kalmer en zachter gezicht aan. De vermoeienis, door de warmte veroorzaakt, verminderde, en een algemeen behagelijk ge voel doorstroomde ieders aderen. De lange rei van muilezels, die achter elkander liepen, ging voor uit met de regelmatigheid van een klok. De schelletjes, die aan hun nek vastgehecht waren veroor zaakten een eentonig en ernstig geluid, dat mil lioenen krekels met hun scherp en schelklinkend ge brom deden vergezeld gaan. Beider geluiden, die dat onbe schrijfelijke dichterlijke van alle eentonige geluiden in de stilte van den nacht bezitten, worden in Andalusie zeer bemind. Op een der muilezels, die vooruit gingen, bevond zich de bediende van oom Anda-Mucho, een uit stekend paardrijder. Hij lag zoo op zijn muilezel, dat zijn hoofd, op den kop van het dier rustende, slechts een daarmede uitmaakte, zoo ais op die oude steenen te zien, welke ter eener zijde een ezelshoofd en ter anderer dat van aan een beroerte, 80 jaar oud. Vroeger stond op de pomp aan de Groote Staat een klein beeldje Hensenius voorstellende. In 1867 zette men op deze Markt een stand beeld uit de giften van geestelijken en belangstellende ingezeten. Het werd door Cuypers Stoltzenberg geleverd. Dit verweerde. In 1881 leverde de firma Oor te Roermond een nieuwe, dat er later eenigszins gerestaureerd nog staat. Op het beeld staat in de Latijnsche taal Ter eere van Godefridus Hén- schenius, geboren te Venray den 21 Januari 1600, overleden te Antwer pen den 11 September 1681, schit teren door vernuft, werkkracht, wetenschap en heiligen levenswandel sieraad en licht der Sociteit van Jezus en van de Bollandistenschool richtten in het tweede eeuwjaar na zijn dood de burgers dit gedenk- teeken op. De geleerde staat afgebeeld als gereed om met zijn stylet of dikke schrijfstift iets neer te schrijven. Voor eenige jaren, toen het beeld weer hersteld was, vroeg een be zoeker, wat men er aan vernieuwd had. In goede trouw gaf een Venray sche dame. die niet op de hoogte van styletten was, ten antwoord „dat ze een nieuwe neus er aangezet hadden, wijl de jongens hem die afgesmeten hadden en dat hij ook tien nieuwe sigaar in de vingers gekregen had." Henschenius en een sigaar Hiermede punctum. De gilde viert, de gilde juicht, Wat zit ge daar en blokt en buigt Nog over uwe boeken De wijsheid ligt meer in de kan. Die ze'elders zoeken wil, die kan, Doch laat hem, laat hem zoeken. (Reni de Clercq.) Een van de oudste schuttersgilden in den lande is het St. Wilhbror- dusgilde te Geysteren. Het werd opgericht in 1472 en is tot op onze dagen blijven voortbe staan. Het heeft de traditie nog ongerept bewaard als een brok poëzie uit de middeleeuwen. Het heeft nog zijn ..Reckenboek". zijn lijden des broe ders, zijn pieken, zijn zilveren keten en vogel, waarbij een prachtige zilveren plaat ter grootte van 12 c.M. waarop 't beeld van Sint Willibrordus fijn gedreven is, met een staf in de rechter- en een kerk in de linkerhand. Dit prachtig stuk werk komt in bewerking overeen met een prachtige monstrans in de kerk, zoodat men geneigd is, er den zelfden meester in te erkennen. Hoe heugt nog iedereen de luister rijke feesten tijdens 't 405-jarig be staan van dit gilde, gegeven op de lommerijke terreinen rond 't kasteel Geysteren. Men schatte 't aantal deelnemers aan de' feestvreugde op twee- a drieduizend. Thans zal genoemde Sint Willibrordusgilde wederom gaan feestvieren het geldt nu den keizer, die 45 jaar zijn hooge waardigheid vervult. Bij gelegenheid van dit schutters feest, dat op 25 Mei gevierd wordt, zullen op de Maas groote roei wed strijden gehouden worden, waarvoor prachtige prijzen zijn uitgeloofd. Wij vernemen, dat deze wedstrij den ook de belangstelling hebben getrokken van de hooge en hoogste autoriteiten, die zich niet onbetuigd hebben gelaten. De gekanaliseerde Maas biedt een prachtige gelegenheid voor deze roeisport, een aardige en gezonde sport tevens, die vooral in eene streek, waar nog al eens geroeid koning Midas vertoonen. Hij zong met heldere en wel luidende stem, op een' dier beval lige volksdeuntjes, enkele couplet ten. Muziek en poëzie ontspringen aan het hart: vernuft, kunst, genie zelfs kunnen die inspiraties slechts volmaken. De poëzie wordt nergens zoo schoon en zoo rijk aangetroffen dan onder het volk, omdat de armoede niet, even als de maatschappij, alle illusiën ver jaagt. Op de velden heeft de ver beeldingskracht vrijen loop, en wordt niet, evenals in de steden, met al de ellende in verband ge bracht, welke hare vlucht verlam- en. Oom Anda-Mucho, op zijn muil ezel gezeten, liet zijne beenen bedaard zakken en rookte met de grootste kalmte zijne cigarette. Diego Mena die voor hem ging, was ten uiterste verstoord slechts zoo langzaam voort te kunnen gaan. Wordt niet ongeduldig, zeide de oude muilezelkoopman, uw fraai paard zou wel tien mijlen in zes uren kunnen afleggen, maar daarna zou het niet verder kun nen, en wij hebben er twintig te doen. De muilezels zullen ze af leggen zonder een oogenblikhun pas te vertragen en bijna zonder te rusten. Laat hen maar gaan, zij weten waar de slechte plaatsen zijn en zij kennen den weg even goed als ik mijne twee handen moet worden, als de Maas geen ander verkeer dan te water toelaat, in de praktijk van beteekenis is. Het voornemen is, om wedstrijden van verschillenden aard te houden op de eerste plaats een wedstrijd, waarin diegene wint, die den groot- sten afstand heeft afgelegd en die daarin de grootste gemiddelde snelheid heeft gepresteerd. Vervolgens een wedstrijd, waarbij alle deelnemers tegelijk op dezelfde plaats vertrekken. Er zijn ook prijzen beschikbaar voor de mooist versierde booten. De wedstrijden worden stroomaf gehou den. Deelnemers, die met de boot stroomop moeten, om hun beginpunt te bereiken, zullen gelegenheid heb' ben hun boot kosteloos daarheen be zorgd te krijgen. Ook is er sprake van een wed strijd voor motorbooten met inge- bouwden- en aanhangmotor. De groote firma's van motorbooten in ons land zijn uitgenoodigd om aan deze demonstratie deel te nemen. De wedstrijden eindigen op de Maas tegenover 't Kasteel Geijsteren Vanaf een schokker op de Maas zal concert gegeven worden. Oij de tribunes langs de schilder achtige Maas zijn alle ververschingen verkrijgbaar. Het vuurwerk 's avonds, op den achtergrond het bedrijvige schuttersleven met het massale kas teel; alles belooft een prettig feest, waar nieuwe attracties genoten kun nen worden. iBgaiaadeB HidsSssUsgaa, Yoor vrouwen. Vrouwen vooral, hebben nu en dan behoefte aan de hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Vanaf de vorming tot voorbij den middel baren leeftijd treden in het vrouwe lijk organisme voortdurend verande ringen op, die veel inspanning van de nieren vorderen. Eveneens in het kritieke tijdperk en in de maanden voor en na de geboorte van kinderen, krijgen de nieren veel extra werk te doen. Het is daarom geen wonder, dat vrouwen zoo vaak lijden aan rugpijn, afmattende pijnen, water zuchtige zwellingen, hoofdpijn, duizeligheid, zenuwachtigheid en urinestoornissen. Vrouwen behooren te weten, dat de nieren de gewichtige levenstaak hebben om de onzuivere stoffen uit het bloed te filtreeren. Als de nieren verzwakt of overspannen zijn, wordt de bloedsomloop geinfecteerd en het geheele gestel aangedaan, waardoor spit, blaasontsteking, rheumatiek, lendezwakte enz. kunnen ontstaan. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen voor vrouwen in rijd van nood een zegen blijken. Zij worden aanbevolen door vele dankbare, verstandige vrouwen, die haar herstel en welzijn aan het tijdig gebruik van dit versterkend niermiddel te danken hebben. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 39 Ingekomen en vertrokken personen van 2 tot 9 Mei. INGEKOMEN: M. H. Janssen, dienstknecht, Oirlo E 4-8 van Wanssum P. H. Fleuren, idem, Oostrum D 40 van Wanssum R. L. M. Venkenberg, timmerman, Langstraat 52 van Boxmeer A. J. H. Stoffels, dienstbode, Groote Straat 14 van Venlo M. J. Hendriks, verpleger. Stations weg 32 van Broekhuizen ken. De nacht was reeds aangebro ken, toen zij aan de venta van Ie Pajanosa kwamen. Daar verlieten zij den grooten weg, en volgden een nauw en zoo zeer met distels begroeid pad, dat men het slechts onder den voet der muilezels be merkte. Langzamerhand scheen alles eenzamer en wilder toe en de grond werd steenachtig, en het stilzwijgen nog grooter, want het zwakke koeltje van een zomernacht kon het dikke gebladerte niet in beweging brengen. Zoo reisden zij den geheelen nacht door, zonder dal de muil ezels eenig teeken van vermoeienis gaven. Ten tien ure in den mor gen kwamen zij aan eene eenzame herberg, de eenige woning, welke zij ontmoet hadden, en bijna ter helft van den weg was eene her berg op eene der schilderachtigste plaatsen der sierra gelegen. Maar onze reizigers waren geene menschen om de schoonheden der natuur te bewonderen. Derhalve, na hunne muilezels verzorgd en afgeladen te hebben, ontbeten zij met brood en saucyzen, en nage dronken te hebben strekten zij zich op de pakzadels uit en waren weldra in diepen slaap verzonken. Ten twee ure in den namiddag was Diego de eerste, die wakker werd. Toen hij zag, dat zijne medegezellen nog sliepen, ging hij naar buiten en zette zich voor J. Kroon, idem. Stationsweg 32 van Broekhuizen VERTROKKEN G. C. F. Deckers, dienstknecht, naar Bergen C 124 A. A. Jacobs, dienstbode, naar Maashees P. W. H. Jeuken, dienstknecht, Blerick, Overkoren P. A. J. Broers, dienstbode, naar Maashees A 54 W. Nent en gezin, arbeider, naar Eindhoven, Hasseltscheweg 91a; L. G. Rutten, dienstknecht, naar Maashees B 67 G. F. van Gerven, tuinier, naar Venlo. Vinkelstraat 90 R. J. H. Rullenraad, molenaar, naar Grubbenvorst G. Th. Classens, dienstbode, naar Horst P. Heidens, idem, naar Horst W. J. Linders, idem, naar Wans sum A 29 P. J. Bistervelds en gezin, koop man, naar Blerick, Baarloscheweg 5a Th. W. Vullings, z.b., naar Eind hoven J. L. H. Reynders, dienstknecht, naar Venlo, Gasthuishof G. P. M. Volleberg, dienstbode. Helmond, Parallelweg 21 G. J. H. van Sinten, idem, naar Broekhuizen A 25 A. A. Smedts en gezin, landbou wer, naar Horst F 130 H. Tissen en gezin, arbeider, naar Bergen Afferden B 116 P. v. d. Boomen en gezin, land bouwer, naar Someren A 40 G. Th. C. A. Vermeulen, z.b., naar Heerlen; P. M. J. Berbers, dienstbode, naar Horst. Dit zeggen velen, die graag zich zouden verbeteren wanneer het zonder moeite ging, die zich gaarne van hunne verkeerde gewoonten los zouden makendoch het ontbreekt hun aan moed, wilskracht. Dezen hebben wel een wil, maar hij is ziekelijk. Het is geen willen, maar een krachteloos wenschen, een eeuwig„Had ik toch of „ware ik toch" maar zelden een beslist: „Ik wil't Is een wil met zucht „Ware het toch niet zoo lastig Met zulken wil brengt men niets tot stand. Ook hier maakt oefening den meester. De wil moet gesterkt, gestaald worden en elke dag biedt daartoe tal van gelegenheden, doch in werkelijkheid hangt van die kleinigheden het geheele leven en de eeuwigheid af. Wie in 't kleine steeds aan zijn zinnelijke neigingen toegeeft, wordt een slaaf van zijn lusten, en zal ook in 't groote nooit een held blijken. Dus op den bepaalden tijd vlug de veeren uit. hoe ook de zinnelijk heid u aanspore nog een oogenblikje te talmen en te genieten van de zoete en zalige rust Flink door stappen, als ge de neiging bespeurt van slenteren een recht spannend boek op eens dichtslaan, juist op 't oogenblik dat de spanning het hoogst is, een vervelende bladzijde ten einde toe lezen bijzonder liefde vol verkeeren met iemand, die u minder sympathiek is, ontvangen bevelen ondanks een aldoor stijgen den tegenzin stipt volbrengen, pun- telijk op tijd met den arbeid begin nen en even puntelijk er mee op houden, steeds het minder aan gename op de eerste plaats ter hand nemen enz. dat zijn schijnbaar louter kleinigheden, maar ze zijn zeer geschikt tot vorming en staling van den wil. Adverteeren is bekend worden de herberg neder. Niet ver van hem zat een meisje van zeven of acht jaren op een der jaratakjes als eene koningin op haren troon. Zij trok de witte bloemen derjara uit en maakte er zich eene kroon van. Een heerlijke geur, een geur, welke de dames van het hof kon den benijden, vervulde de lucht. Diego vroej het kind, van waar die geur kwam. Mijne moeder, antwoordde zij, maakt haren oven aan, en die geur moet van de takken komen, welke zij er in brandt. Wist gij dan niet, dat de jara ook lekker ruikt. Zij ruikt zoo omdat zij bloed opzuigt. Hare bloemen hebben vijf witte bladeren, en elk blad heeft een rooden en bloedigen vlek als de wonden van den Zaligmaker. Zie slechts, vervolgde zij Diego naderende, en hem eene bloem gevende. Zie, er zijn er vijf! Diego nam de bloem en be schouwde haar langen tijd. Ais door een schilder geteekend, had zij eene bloedige wond op elk blad. En verwonderlijk! Die kleine liefelijke en geurige bloem, be- tooverde zijne blikken, ontvlamde zijne verbeeldingskracht, en ver oorzaakte hem een gevoel van afgrijzen en schrik. Naast hem, daarentegen, beschouwde het kleine meisje, haar met liefde en genoegen. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1930 | | pagina 5