De tweede Venraysche Middenstand-Tentoonstel ling op 18,19, 20 en 21 Mei. JAlfQMft Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Fgg UÏFOttift 0@ Giidefeesten jmanufacturen] ümeelM (manufacturer i blijken toch het VOORDEEL Bescherming van het groote gezin. De Kippenhouderij op het platteland Gevaren voor onzen eierhandel. te VENRAY. Provinciaal Nieuws ZATERDAG 17 MEI 1930 Een ea vijftigste Jaargang No. 21 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTENT1EN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 5 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Wie of wat er ook heden zoo gaarne instemt met een klaaglied over de algemeene malaise, in geen geval is dit de flinke R.K. Venray sche Middenstands vereenig ing, die onder leiding van haar energiek bestuur, blijk geeft niet bij de pak ken te gaan neerzitten, maar kloek en flink „the struggle for life" voerend op een wijze, die alleszins aantoont, dat de leden der vereeniging zich aanpassen aan de eischen des tijds, willen blijven, wat de natuurlijke roeping is van den Middenstand, een schakel te zijn russchen den producent en den consument. Voor ongeveer 5 jaren heeft de vereeniging bij gelegenheid eener Landbouwtentoonstelling een exposi tie gehouden, daaraan terugdenkend en vergelijkend met hetgeen thans geboden wordt, moet iedereen, zelfs bij een oppervlakkige beschouwing den grooten vooruitgang op vallen, die op elk gebied door den Midden stand getoond wordt, zoowel in de verscheidenheid der artikelen, als in de service, die algemeen aan den dag gelegd wordt. De bewering, dat men voor het een of ander noodzakelijk naar „de stad" moest, zal nu wel voorgoed in den hoek geraken, en als uitge diend aangemerkt worden, nu blijkt dat in Venray, „de parel der Peel", zaken gevestigd zijn die aan alle eischen voldoen kunnen. Een bezoek aan de in het St. Antonius-patronaat opgezette ten toonstelling, bracht ons langs de volgende stands, alle onderling wed ijverend om den eerepalm op hun gebied. Stand 1. en 2. V. Fonck Jr. Radio-artikelen te kust en te keur. Stand 3—6. A. H. de Haen. Brandkasten, eigen fabrikaat en Naai machines. Stand 7. Th. Wintels, met de producten zijner pas onlangs modern ingerichte brood-, koek- en banket bakkerij. Stand 8 en 9. J. Keyzers, met een keur van flora's kinderen, een bedrijf, tot voor kort in Venray on bekend. Stand 10. H. Clephas, met de producten zijner limonadefabiek. Stand 11. Chr. Goumans. In vleeschwaren en delicatessen, zijn modern ingerichte zaak met eere vertegenwoordigend Stand 12 en 13. Fa. G. Pouwels Zn. Chemicaliën, enz. Stand 14. L. Wijnhoven, met een schitterende collectie kruideniers artikelen en comestibles, een kijk gevend op zijn uitgebreide zaak. Stand 15. Cadeaux-Catalogus. Stand 16. P. van Opbergen Jzn., op optisch gebied het nieuwste. Stand 17 en 18, P. Smits, met de bekende Lips-sloten, Brandkasten en Haarden. Stand 19. Jos. Hendriks, schoenen in alle soorten en kwaliteiten, meest eigen fabrikaat. Stand 20. Fr. Schaeffers, met een keur van garnituren en behangsels, wijzende op den modernen smaak van den exposant. Stand 21. H. Verheugen, in ban ket, in tal van variaties, om van te watertanden. Stand 22. Jac. Jeuken, Heeren- kleeding met de nieuwste snufjes. Stand 23 en 24. V. Pyls, in Manufacturen en mode-artikelen. Houdt haar firmanaam op de ge vestigde hoogte. Stand 25—27. Jac. Fonck, in Manufacturen, blijk gevende van het iniatief van den ondernemer. Stand 28—30. M. Poels, in Ver- warmings en Sanitair, met de nieuwste artikelen. Stand 31. J. Thomassen, manu facturen, die er alleszins zijn mogen. Stand 32. M. Goumans, Koek en Banket, blijk gevende van den smaak en kunst van den exposant. Stand 33. Handelscursus, een overzicht gevende van de weten schappelijke vorming die de R.K. Middenstandsvereeniging biedt. Stand 34—36. Firma M. J. Vol- lebergh, met een keur van eigenge maakte meubelen. Stand 37. J. Claessens, met een prachtige verscheidenheid Van Delfts Kinderwagens, uit zijn schitterend verbouwde winkel. Stand 38. M. Jacobs, Radio artikelen in groote keuze. Stand 39. Gebrs. van Bergen, schilderijen en foto's, prachtige stuk Stand 40. P. Schaeffers-Derksen Rookartikelen van bekende namen, met eere de met voortvarendheid gedreven zaak vertegenwoordigend. Stand 41. P. Jacobs, Centrale Verwarming, een neg lang niet ge noeg algemeen gebruikte warmtebron, Stand 42. Chr. Berbers en Zn. sigaren uit eigen bekende fabriek. Stand 43. W. Martens. Bakkerij artikelen. Stand 44 en 45. H. Oudenhoven Lzn., Bouwmaterialen in groote variatie. Stand 46 en 47. Joh. Sassen, meubelen in alle soorten en kwaliteiten Stand 48. J. Eibers, Beschuit en Candijbrood uit zijn gerenommeerde bakkerij. Stand 49. P. Oudenhoven, Rook artikelen, die eiken fijnproever tevre den stellen. Stand 50. G. Stoks, Kippenvoeder van puike kwaliteit. Stand 5153. H. Custers, Meube len, zijn ouden naam handhavend. Stand 5457. Santos. Stand 58 en 59. J. Poels-Janssen Rijwielen en Onderdeelen, een lust voor de oogen. Stand ^60 en 61. G. Nelissen met producten zijner fabriek Garnelo. Stand 62—65. J. Derksen, Auto's en Rijwielen, van prima merken. Stand 66—68. L. J. van Haren, Fordauto's en steenen der Venray sche steenfabriek H. Trynes. Stand 69—71. P. Loonen, Auto's en Rijwielen van reputatie. Stand 72. Van Nelle's Koffiestand Stand 73. J. Schaeffers, Buffet. Moge deze tentoonstelling, die samenvalt met de vergadering te Venray. van den R K. Limburgschen Middenstand, bijdragen tot het be vestigen van Venray's naam, ook in den verren omtrek, dat in Venray gevestigd zijn, tal van zaken „up to date", die gedreven door energieke ondernemers, hun doel zullen be reiken, een tevreden clientèle en een bloeienden Middenstand. Met talrijke attracties hebben de exposanten deze tentoonstelling aan trekkelijk gemaakt, zoodat een zeer druk bezoek verwacht mag worden. Hot moet ons werkelyk ernst zyn. De Haagsche briefschrijver van „De Tijd" heeft onlangs in een van zijn uitgebreide epistels een dithy rambe aangeheven op de bevoor rechte positie der groote gezinnen, al wordt dan ook nog geen vol doende aandacht besteed aan hun materieele bescherming. „Een vader van een gezin met tien kinderen" schrijft naar aanleiding daarvan een ingezonden stuk, waarin hij opmerkingen maakt, die goed aansluiten bij de laatste alinea in bovenstaand pijlartikeltje hoe snel zijn ook de beste katholieken niet klaar, om tegenover de nooden der groote gezinnen te zetten, de voordeelen van meerdere levensvreugde, onbezorgden ouden dag, ruime inkomsten als de kinderen gaan verdienen, redzaamheid der kinderen, die reeds van jongsaf hun rechten moesten handhaven tegen over zusjes en broertjes En, zooals het dan veelal wil ge beuren, men zucht eens, doet 'n trek aan de sigaar, neemt 'n teug uit zijn glas en praat over wat anders. Of men gaat verder, door 'n ge voelig hart gedrevenDe Staat moest zorgen voor betere woningen, goedkoop onderwijs, minder belas ting, desnoods nog toeslag, als de kinderen leeren willende verwante partijen moesten helpen met dit en dat, en.men laat z'n glas nog eens vullen. Maar, welke huiseigenaar geeft, als hij een goede woning voor een groot gezin heeft, aan een kinderrijk gezin de voorkeur Welke werk gever plaatst eerst de vaders van groote gezinnen Wie beijvert zich groote gezinnen voort te helpen Zie rond, ook bij „goede" katho lieken. Vraag eens, waarom is deze benoemd en niet die vader van 't groot gezin, waarom wordt uw huis juist aan hem verhuurd en stel hun zoo nog wat vragen, ook aan be stuurders van katholieke instellingen, aan. ja zelfs aan vele besturen van congregaties, aan geestelijken. En veelal zal het antwoord hierop neerkomen, dat middelijk of onmid dellijk het groote gezin geweerd wordt zeer dikwijls is een betrek kelijk pauperschap, dat zich uit, vooral in minder beschaving, minder fijne omgangsmanieren, mindere be kendheid met wijn- en automerken, mindere kleeding. mindere relaties, van wie een „tip" te verwachten is, oorzaak van achteruitstelling der groote gezinnen en hun ouders. En dit heeft op die gezinnen weer zulk een terugslag, dat vader en moeder op sommige momenten hun kinder zegen 'n vloek zouden noemen, of dat ze de schouders ophalen en veel mooi geschrijf en gepraat huichelarij noemen. Maar, als het geloof dan niet i: als een rots, als de zucht naar com fort dan niet murw gekneed is, of, als de bitterheid alle gevoel heeft afgestompt, dan komt de kinderbe perking met haar uiteindelijk gevolg heidendom. En dat gevolg komt zekerder dan bij het bezoeken van een openbare school, bij verpleging in een niet-katholiek ziekenhuis of opvoedingsinrichting. Dat gevolg maakt katholiek onderwijs, armen zorg, ziekenverpleging, organisatie, pers en lectuur tot een arbeid met bellenblaasresultaat. En vergelijk nu de offers, die de katholieken zich getroost hebben voor onderwijs, opvoeding, zieken verpleging, enz., met wat ze g>daan hebben voor de groote gezinnen. Toch zeker een verhouding van 100 tot minder dan één. Welnu, mijn vaste meening is, dat, zoolang de katholieken zelf niet bereid zijn tot het brengen van offers, bij anderen de overtuiging niet rijpen kan, dat het ons werkelijk ernst is met de bescherming van 't groote gezin tegen invloeden, die niet anders dan met het groote gezin, al de katho lieke werken, ja 't katholiek geloof moeten vernietigen. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. ALLERLEI. 1. DRINKWATER. We hebben allemaal wel eens gezien, dat een kip, die gelegd heeft, meestal eerst ir het drinkwater stapt en dan pas naar het voer. Leggende kippen hebben veel drinken noodig, omdat de eieren voor het grootste deel uit water bestaan, dat aan het kippenlichaam onttrokken wordt. Toch ziet het er vaak treurig uit met de watervoorziening. Vooral als 't heet is. Dan verdampt er veel uit den drinkbak en hebben de kippen nog meer drinken noodig. Niet zelden ook zijn de drinkbak ken lek, doordat ze tenslotte door roesten. Tweemaal daags moeten de drink bakken zeker van versch water voorzien worden en eens per dag terdege gereinigd. We weten echter wel, hoe het veelal gaat. Ingewandsziekten zijn vaak het gevolg van onrein drinken. De bakken moeten in de schaduw staan, want in de zon bederft het drinkwater als zoodanig. Voor de kuikens is het nog meer noodig, op deze zaak te wijzen. Denk er wel aan, dat er soms veel kuikens bij elkaar loopen, honder den en dat dan de voorraad drank zoo op is. 2. BODEMBEDEKKING in het hok. Men vroeg mij laatst, hoe dikwijls het turfstrooisel ververscht dient te worden. Ons antwoord luidt zoo vaak, als het noodig is. Iemand, die een droog hok met hoogliggenden bodem heeft, behoeft het natuurlijk niet zoo vaak te doen als iemand, die niet in die gunstige omstandigheid verkeert. Hoe dunner de laag, hoe meer men moet ververschen, dat spreekt. 's Zomers kan men voor de kip pen volstaan met enkel droog zand in het hok. Maar het is noodig, dat ook dit eens ververscht wordt of wel te reinigen met bezem of fijn harkje. Want de mest gaat anders een groot deel van de bodembe dekking innemen. 3. DEN MESTZOLDER schoon maken. Dat moet, in normale om standigheden, dus bij open weer minstens één keer in de week ge beuren en als de kippen den ge- heelen tijd binnen moeten blijven, dan eiken morgen. Proper houden, dat is de hoofd zaak. Ga maar eens kijken, hoe het uitziet bij menschen, die veel eieren rapen; en loop dan ook eens even aan bij de kankeraars, dat zijn de lui, die weinig of niets rapen. Het verschil zal u direct opvallen. 4. GROENVOER. Wie aan de toekomst denkt, heeft reeds een hoekje met boerenkool bezaaid, om straks volop planten te hebben. Er gaat niets boven boerenkool. Vooral de middelstam en de lage, die be vriezen 's winters niet zoo gauw. Waar het vergeten is, kan nog boerenkool gezaaid worden. Want er komen 's zomers altijd nog plek jes grond leeg, waar gepoot kan worden. Er is geen enkele boer of hij kan 's winters groenvoer genoeg hebben voor z'n kippen. Maar dan moet hij daar van nu af reeds aan gaan denken. Zooveel verschil in grootte. VRAAG Ik heb twee koppels kuikens, beide van het W.L. ras. De eene koppel is al 6 weken oud, de andere 14 dagen. Bij beide is het verschil in groote opvallend. Dat was al gauw te bespeuren Sterfte heb ik niet veel gehad, de kuikens zijn tot nog toe naar mijn gedachte goed gegroeid, maar er loopen toch vele kleine tusschen, die echter ook heel vlug zijn. Wat is daarvan de oorzaak Antwoord s.v.p. in Peel en Maas. Ook, of ik die kleine met voordeel kan aanhouden, of misschien beter verkoopen in den zomer. Uit Venray ANTWOORD Ik weet niet, of u tegelijkertijd eieren van jonge en van overjarige kippen in de machine hebt gelegd. Is dat wel zoo, dan kan hierin de oorzaak reeds schui len. Van overjarige kippen toch krijgt men doorgaans de grootste en ook de sterkste kuikens. Die in het begin het grootst zijn, blijven dat meestal onder het opgroeien ook. Vorige week Zaterdag was ik nog op een le klas bedrijf te Den Dol der, tusschen Amersfoort en Utrecht Het verschil van grootte viel ook daar bij een koppel op. Toen ik den eigenaar daar op wees, zeide hij: Bij het eerste broed had ik geen eieren genoeg van mijn overjarige kippen en nam toen 25 pet. eieren van de eenjarige erbij. Bij het vol gende broed nam ik enkel van overjarige en daar is om zoo te zeggen geen verschil in grootte te constateeren. Zoo is het. Er zijn natuurlijk ook nog andere oorzaken. De sterkste kuikens ko men allemaal juist op tijd uit het Deze blijven het grootst. De zwakkere kiemen geven het aan zijn der kuikens gewoonlijk iets later. Het is te begrijpen, dat men daai ook de zwakste kuikens onder zal aantreffen. Van dit standpunt bezien, zou het daarom raadzaam wezen, om de kleine kuikens te verkoopen, want meestal zijn ze van eenjarige dieren of uit eieren met zwakkere kiem. Ik zeg: later Want als men reeds vroeg tot verkoop overging, zou men misschien meer hennetjes van de hand doen. Het is immers be kend, dat de haantjes doorgaans grooter van stuk zijn dan de hen netjes. Men moet dus in elk geval wachten, totdat ze een zekeren leef tijd gekregen hebben. Accountantskantoor H. OKHUIJSEN, YENLO Parade 22 bis Inrichten, controleeren en bijhouden van alle administraties. Belasting adviezen. Dezer dagen hadden wij aldus Tel. een onderhoud met den heer J. Westrik, burgemeester der gemeente Barneveld, waarbij wij zijn oordeel vroegen over de toe komst der Xederlandsche pluim veeteelt. De burgemeester achtte den toestand van de Xederland sche pluimveehouders niet ongun stig, mits onze regeering de om liggende landen zou kunnen weer houden om hooge invoerrechten in het leven te roepen. Wanneer echter Duitschland, zoo vervolgde de heer Westrik, 11/5 cent per invoerrecht zon gaan heffen, dan zou daarvan de terugslagzeer zeker ook cp de Veluwe worden gevoeld, want al worden vooral veel bruine eieren naar Engeland uitgevoerd, toch gaan er heel wat witie eieren naar Duitschland. Gaat dit land dus werkelijk tot verhooging van zijn invoerrechten over, dan zou het voor de pluim veehouders zeer zeker niet zoo ge makkelijk vallen een ander goed afzetgebied te vinden. Burgemees ter Westrik hoopt dan ook, dat Duitschland aan zijn plannen geen gevolg zal geven. Zijns inziens is de Duitsche pluimveehouderij niet in staat om dat rijk voldoende van eieren te voorzien, zoodat verhooging van invoerrecht voor eieren slechts een protectionis tische maatregel kan zijn. Zeer de vraag achtte de burgemeester het echter of de geheele Duitsche bevolking hiervan profijt zou hebben. In dit verband noemde hij eenige cijfers omtrent export van eieren naar Duitschland. Zoo voerde Xederland in 1927 naar Duitsch land uit 49 millioen Kg, eieren (waarde f37.718.000); in 1928 ruim 52 millioen Kg. f-40 millioen) en in 1929 ruim 57 (f47 millioen). Voorts zijn de exportcijfers naar Engeland over dezelfde jaren; 19 millioen Kg. eieren (f 18 millioen) 21 millioen Kg. (f f9 millioen) en 22 millioen Kg. (f20millioen). En dat ook Argentinië voor Nederland van groote beteekenis is, kan uit de volgende cijfers blijken: In 1927 werden daarheen uitgevoerd 70 millioen Kg. eieren (f57 millioen); in 1928 75 millioen Kg. (f 62 millioen) en in 1929 circa 81 millioen Kg. eieren (f70 millioen). Uil deze cijfers blijkt, aldus de heer Westrik, van hoeveel betee kenis de uitvoer van Nederland- sche eieren voor ons land in het algemeen en voor de tallooze kleine pluimveehouders in het bijzonder kan worden geacht. In dien de uitvoer beperkt wordt, dan zullen de nadeelige gevolgen hiervan zich al spoedig doen ge voelen. De duizenden pluimvee houders kunnen hun bedrijf maar niet zoo plotseling veranderen wanneer de prijzen zoodanigdalen dat het behalen van een behoor lijke winst vrijwel tot de onmoge lijkheden behoort. Intusschen is de heer Westrik overtuigd dat er nog wel een regeling met Duitsch land zal kunnen worden getroffen om de aangekondigde scherpe ver hooging van invoerrechten te voorkomen. De feesten, gehouden te herdenking van het 405-jarig bestaan der schut terij „St. Anna" kunnen, hoewel het weer niet te vlot meewerkte, in alle opzichten als goed geslaagd worden beschouwd. Zaterdagavond om 6 uur werden de feesten geopend door kanonge bulder. Daarna trok de feestvierende schutterij, vooraf gegaan door de harmonie van Oostrum, door het dorp, waarna een concert gegeven werd op het feestterrein aan het Eind. hiervoor welwillend afgestaan door Erven Rutten. Hoewel Zondagmiddag enkele gezelschappen afwezig bleken, was de belangstelling er niet minder door. Om 1 uur stelden de Gilden en Schutterijen zich aan het Gildehuis op en onder de vroolijke muziek van Venra's Fanfarecorps, de Duit sche trommel- en pfeifercorpsen en het geroffel der tamboers trok men ten optocht, voorafgegaan door marechaussees te paard, de feest commissie in auto's, en bruidjes met de medailles in een wagen, door Venray's straten. Het was een zeldzaam mooi ge zicht, de talrijke mooie vaandels, het ziNer der koningen en de bonte mengeling der uniformen. Nadat op het feestterrein door den heer Odenhoven het reglement was voorgelezen, hield de Edelachtb. Heer O. van de Loo een openingsrede en hoopte, dat allen dit feest in ge past vermaak zouden vieren. De verschillende wedstrijden na men hierna een aanvang als defi- leeren, tromslaan, standaar drijven, vaandelzwaaien, keuring van zdver, oudste gilden, enz., terwijl de schut ters naar het St. Annapark trokken om daar aan de schiethoornen hun vaardigheid te toonen. Dank zij de goede regeling door de feestcommissie, verliep het feest in de volmaaktste orde en keerden de gezelschappen, na de uitreiking der prijzen, uiterst voldaan en in vroolijke stemming huiswaarts. Maandag werd het feest nog voortgezet en was er 's avonds op het terrein wederom een groote drukte. De verschillende inrichtingen van vermaak, hadden wederom tal rijke klanten, en zullen niet te klagen hebben. Venray's Fanfarecorps, Mannen- Koor en Gemengd Koor gaven om beurten een afwisselend concert. 0 L. Vrouw Behoudenis der Kranken, Oostrum. zoodat de vroolijke stemming er bij het publiek in bleef. Namens „St. Anna" dankte de heer Henri Odenhoven, allen die hadden medegewerkt om dit feest zoo gunstig te doen slagen. Tot laat in den avond heerschte een gezellige drukte, en men vierde flink feest, dat door geen enkelen wanklank werd verstoord. Met trotsch kan de Schutterij „St. Anna" en de Feestcommissie terugzien op dit feest. De uitslag der wedstrijden laten wij hier volgen Gilde schoonste geheel: le prijs Sevenum; 2e prijs Zandakker Ven ray: 3e prijs Liessel. Gilde met de meest oorspronke lijke costumes le prijs Beek en Donk; 2e prijs Bakel. Gilde met het grootste aantal leden: le prijs Sevenum; 2e prijs Zandakker, Venray. Verstkomende gilde: a. buitenland, le prijs Kempen; 2e prijs Lobberich: b. binnenland: le prijs Strijp; 2e prijs Mierlo; nog werd een prijs aan Udenhout toegekend, dat later ver scheen. Oudste gilflelid: G. van den Broek Strijp, 94 jaar. Gilde schoonste vaandelle prijs Someren; 2e prijs Beek en Donk; 3e prijs Deurne. Schoonste défilé le prijs (Beker) Zandakker, Venray; 2e prijs Seve num. buitenland le prijs Lobberich, 2e prijs Kempen. Beste tamboer: le prijs H. Lensen Sevenum, 2e prijs van Hout, Beek en Donk; 3e prijs W. Kessels, Ven ray. Roffelen: le prijs van Hout, Beek en Donk; 2e prijs Lensen, Sevenum 3e prijs van Doom, Strijp. Standaardrijden: le prijs Bakel. Vendelzwaaien: le prijs Strijp; 2e prijs Beek en Donk: 3e prijs Bakel; 4e prijs, Deurne. Schoonste verzameling en grootst aantal zilver: le prijs Geijsteren; (schoonste); 2e prijs Liessel (41 stuks) Oudste en grootste verzameling papieren: le prijs Holthees; 2e prijs Bakel. Oudste vaandel: le prijs Strijp; 2e prijs Someren. Oudste standaardle prijs Bakel. Oudste en meest origineele gilde- trom: le prijs Bakel; 2e Deurne. Oudste schild: Strijp. Oudste papegaai: le Holthees; 2e Strijp. Schoonste houding: le Lobberich. De uitslag der schietwedstrijden, die gehouden werden op het mooie St, Annapark, was als volgt Korpswedstrijden le prijs Oeffeit; 2e Sambeek; 3e Strijp; 4e Udenhout; 5e Well; 6e Holthees: 7e en 8e Siebengewald; 9e Sambeek en 10e Bergen. Koningskruis: van Kuijk, Uden hout. EerekruisRemkens, Siebenge wald, VENRAY. 17 Mei 1930. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis dat de opgaven, bedoeld bij artikel 31 der Drankwet, ingevolge het tweede lid van genoemd artikel, op heden voor eenieder ter Secretarie

Peel en Maas | 1930 | | pagina 1