Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. PU ROL er op! J. TAN WEEGEN - 7IEBL1NGSBEEK MANUFACTUREN NöORDEELlGST/ Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Belasting-aangifte. Uit de Landbouw school. De Kippenhouderij op het platteland ARCHITECT N.I.V.A. Provinciaal Nieuws ZATERDAG 10 WEI 1930 Een en vijftigste Jaargang No. 20 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTENTIEN18 regels 60 cent, elke regel meer 7',* ct bij abonnement lagere tarieven. Uitgave va» FIRMA VAN OEN MITNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 5 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonder!, nummers 5 cent O L. Vrouw Behoudenis der Kranken, Oostrum. Nu binnenkort weer iedereen, die daarvoor in aanmerking komt, aan gifte moet doen van het inkomen, dat hij heeft genoten en van het vermogen, dat hij heeft, lijkt het niet ondienstig, nog eens enkele aan wijzingen te geven, die bij het in vullen der aangiftbiljctten van nut kunnen zijn. In de eerste plaats: is men verplicht aangifte te doen? Voor de Inkomsten belasting moet ieder, die een biljet ontvangt, aangifte doen. Wordt dus geen aangiftebiljet uitgereikt, dan behoeft men ook geen aangifte te doen, onverschillig welk inkomen men heeft. Van het niet uit zichzelf aangifte doen voor de Inkomstenbelasting kan men ook nooit nadeel onder vinden. Immers navordering is b.v. alleen mogelijk, wanneer de ver plichting tot het doen van een aan gifte heeft bestaan, wanneer dus aan den betrokkene een aanslagbiljet is uitgereikt. Ontvangt men een aangiftebiljet, dan is men ook tot invulling en in levering verplicht. Niet voldoen aan de verplichting kan het opleggen van boete ten gevolge hebben, terwijl men zich bovendien voor later in een nadeeiige positie plaatst bij een even tueel bezwaarschrift of beroepschrift, Voor de Vermogensbelasting zijn de bepalingen eenigszins anders. Valt men in de termen voor Vermogens belasting heeft men dus een ver mogen van f 16000 of meer dan moet men in ieder geval, ook al zou men geen aangiftebiljet ontvangen, aangifte doen. Het niet doen van de aangifte kan weer boete ten gevolge hebben, terwijl hetzelfde als bovenbedoeld geldt ten aanzien van een bezwaar- of beroepschrift. Bij het doen van de aangifte voor de Inkomstenbelasting houde men alleen rekening met de bronnen van inkomen een betrekking, een recht op periodieke uidceering, een effect, een onroerend goed die men op 1 Mei 1930 heeft. Heeft men gedurende het geheele jaar 1929 opbrengst van een bron van inkomen genoten, doch heeft men deze bron op 1 Mei 1930 niet meer, dan geeft men de opbrengst ook niet meer aan. Is een zaak dus vóór 1 Mei aan een ander overgegaan, of heeft men een huis of een effect vóór 1 Mei verkocht dan behoeft de genoten winst, resp. de genoten opbrengst en rente, niet meer te worden aange- geven. Daartegenover moet iemand, die een bron van inkomen op 1 Mei nog geen vol kalenderjaar (voor een koopsom ten aanzien van zijn bedrijf: boekjaar) heeft, toch een jaarlijksche opbrengst aangeven. Deze jaarlijksche opbrengst moet dan begroot worden naar den toestand van 1 Mei. Koopt men dus in April 1930 een huis, dan moet op 1 Mei reeds de volle jaarlijksche netto opbrengst worden aangegeven. Met een paar voorbeelden zal ik de kwestie nog wat duidelijker maken. 1. Iemand deed in Maart 1930 zijn zaak van de hand voor f 50.000. Voor die f 50.000 koopt hij 5 pCt. fondsen. Hij geeft dan op 1 Mei aande jaarlijksche opbrengst van die fondsen dus f 2500, niets meer. 2. Een ambtenaar werd in Octo ber 1929 gepensionneerd. Zijn laatste salaris bedroeg f 4000.— Pens'oen f 2800. Hij geeft op 1 Mei 1930 aan f 2800. 3. Iemand kreeg 1 Maart 1929 een betrekking op een salaris van f 3000. Op 1 Jan. 1930 werd zijn salaris verhoogd tot f 3600.Hij geeft aan f 3600.— Immers hij is op 1 Mei nog geen vol kalenderjaar in dienst, moet dus begrooten en naar den toestand van 1 Mei. Een koopman, die echter 1 Maart 1929 een zaak begonnen is, mag aangeven de winst over het boek jaar 1 Maart '2928 Febr. '30. Ook bij de persoonlijke aftrek verschuldigde uitkeeringen; premie levensverzekering, lijfrente of pensioen renten van privé-schulden enz. wordt gelet op den toestand op 1 Mei. Sloot men in April een levensverzekering, dan kan men op 1 Mei reeds de volle jaarpremie aftrekken, natuurlijk tot het in de Wetgenoemle maximum van 5 pet van het inkomen en niet meer dan f 100.- Moet men vanaf April 1930 voor ondersteuning van ouders zorg dra gen, dan trekt men het jaarlijks voor ondersteuning benoodigd bedrag voor 1 Mei af. Is een vader, die men ondersteunde in April overleden, dan mag men niets meer aftrekken, (toestand van 1 Mei) Heeft men minderjarige kinderen in het eigen bedrijf werkzaam, dan mag men het loon van die kinderen aftrekken, maar men moet het van den anderen kant weer als inkomen aangeven, omdat ouders het vrucht genot hebben van dergelijke in komsten der minderjarige kinderen. Dit heeft echter, omdat men altijd met den toestand van 1 Mei reke ning houdt het volgende eigenaar dige gevolg. Is een minderjarig, in het eigen bedrijf werkzaam kind vóór 1 Mei 1930 meerderjarig (21 jaar) geworden, dan heeft men op 1 Mei het recht op het vruchtgenot niet meer. Men heeft dan dus het voordeel, dat men het loon, dat in het laatste boek- of kalenderjaar aan het kind betaald is, mag aftrekken, terwijl men het dan niet aan den anderen kant als in komen behoeft aan te geven, omdat de bron van inkomen op 1 Mei het recht op vruchtgenot niet meer bestaat. Voor meerderjarige kinderen, die niet in eigen onderhoud kunnen voorzien, mag geen bedrag voor ondersteuning worden afgetrokken, Zijn meerderjarige inwonende kinde ren in het bedrijf werkzaam, dan mag behalve het loon in geld ook een bedrag worden afgetrokken voor de kosten van kost en inwoning. Een koopman mag het vermogen in zijn zaak aangeven volgens de laatst opgemaakte balans. Ook mag hij alles gespecificeerd aangeven vol gens den toestand van 1 Mei. Hij heeft dan het voordeel, dat hij b.v. een goodwill niet behoeft aan te geven. Geeft hij volgens de laatste balans aan, dan mag hij zijn privé- opnamen vanaf den balans datum tot 1 Mei aftrekken, moet echter bij tellen wat hij in dat tijdvak uit privé-vermogen in de zaak gestort heeft. Zuidw. lijk te maken de verplichting van dankbaarheid tegenover hun ouders, die hun voor het volgen van deze school de gelegenheid hadden gegeven. Ook ten opzichte van het hoofd der school, die alle moeiten gedaan heeft om tot dit resultaat te komen. Kennis is macht. Dat ondervindt ook den boer. Laat de jongeren echter nooit vergeten.dat practische ondervinding, daarbij niet te missen is. Daarom past hun bescheidenheid. Hun theore tische kenDis gepaard aan onder vinding. die ze geleidelijk in het leven en op de boerderij zullen op doen, dat zal hen maken tot flinke boeren. De Rijkslandbouwconsulent onder streepte dit nog eens en spoorde de jongens aan zich te blijven ontwik kelen door lectuur, cursussen enz. Aan het einde dankte het hoofd der school de leerlingen voor hunne medewerking, het bestuur en de ouders voor hunne belangstelling, den Heer Burgemeester en den Heer Huizinga voor de opwekkende woor den tot de leerlingen en hem ge sproken. Donderdag 1 Mei had de sluitings- les plaats van de vierde klas der Lagere Landbouwschool St. Martinus, alhier. Om 2 uur opende de Voor zitter, de Heer J. Poels, de bijeen komst.'n Groot aantal belangstellende ouders, meerdere bestuursleden, de Edelachtb. Heer Burgemeester en de Rijkslandbouwconsulent Ir. Huizinga, waren aanwezig. In zijn openings woord wees de Voorzitter den leer lingen op het voorrecht, hier op be trekkelijk gemakkelijke manier de theoretische kennis te kunnen op doen. Bijzonder drukte spreker hun nog eens op het hart, toch steeds eenvoudig te blijven. Door het Hoofd der school werden nu de leerlingen ondervraagt over de verschillende leervakken, door den Weleerw. Heer Strijkers, wat betreft godsdienstleer. Dit had een vlot verloop. Vervolgens werd door den Heer Burgemeester, als Eere-voorzitter van het schoolbestuur, de uitslag van het examen medegedeeld. Aan 4 leer lingen werd het diploma toegekend met zeer veel vrucht, 9 met veel vrucht, 8 met vrucht, terwijl 1 leer ling nog herexamen moest maken. In welgekozen woorden wist nu de Burgemeester de leerlingen duide Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huid verwondingen. Het verzacht en geneest door jOS. BOSHOUWERS te LENT. Hoe goede broedeieren te kry,-en VRAAGIk heb thans een goede 100 jonge hennen, van begin Mei 1929, die prachtig leggen, zooals uit nevensgaande lijst blijkt. Ik heb de hennen als eendagskuikens betrokken van het fokstation. Nu heb ik hanen besteld bij den heer G. v. Raay te Neerbosch, die op den legwedstrijd te Horst zulk een goeden toom WL. had. Ik mag dus veronderstellen, dat ik in 1931 een goeden foktoom kan samenstellen. Ik zou dat ook gaarne doen, omdat ik veel eendaagskuikens uit mijn centrale verkoop. Hoe krijg ik nu de beste broedeieren? Zou ik die hennen in den herfst met kunst licht voeren tot Nieuwjaar b.v. of heeiemaal geen kunstlicht Gaarne bericht in Peel en Maas zonder ver melding van naam of plaats. X. ANTWOORDDat ziet er inder daad schitterend uit. Van 250 een daagskuikens ruim 100 flinke hennen over (12 bovendien nog verkocht aan een kennis) is voor mij het be wijs, dat u gezonde pullorumvrije kuikens kreeg. Het adres waar u de fokhanen bestelde, is ook goed. U hebt dus beslist een besten foktoom voor het volgend jaar. U moet nu niet trach ten veel wintereieren van die dieren te krijgen. Het voeren met kunstlicht ontraad ik u. Dus ook niet tot Nieuwjaar. Eerstens zal het u niet ■"eel baten voor dien tijd, want goede legsters vallen meestal laat in de rui. Ook bestaat er altijd eenigszins bezwaar, als u rond Nieuwjaar weer met de kunst verlichting gaat eindigen, dat er dan dieren in de rui vallen. Als ik u was, zou ik de kipoen gewoon behandelen, dus cchtendvoer (droog) en daarnaast hardvoer natuur lijk. Het behoeft geen ander ochtend- voer te wezen. Waar u wel voor moet zorgen is, dat uwe dieren in conditie blijven zonder te vet te worden. Ik zeg u dit, omdat overjarige dieren daar nog al eens aan lijden, als er maar raak gevoerd wordt, inzonderheid de zware of middelzware rassen. Wat ook noodig zal wezen De dieren niet absoluut op te sluiten, doch bij eenigszins goed weer buiten te laten, ze vinden rondom uw boer derij dan altijd nog wel wat groen voer. Mocht het een strenge winter worden, dan moet u gekiemde haver geven of boerenkool. Plant van deze laatsten liever een heel akkertje. Zoo krap zitten jullie toch niet in het land en bovendien, voor uw doel zal een akker met boerenkool meer profijt opleveren dan een met rogge. Blijven maar bij (le bachel, VRAAG: Mijn kuikens zijn nu ruim 3 weken oud. Bijna de helft is reeds dood en de andere blijven maar dicht bij de kachel op een hoopje zitten. De temperatuur is toch hoog genoeg, dunkt mij. Ik durf ze niet buiten te laten. Wat zou u doen? B. ANTWOORDDat ziet er be roerd uit. Ongeveer de helft dood en de overigen zoo kouwelijk, dat ze maar bij de warmtebron blijven. Maar dan zijn die overigen ook ziek en zal er niets meer van terecht komen. Gezonde kuikens zijn niet kouwelijk en die hebben met de ruim drie weken bij dit weer weinig be hoefte meer aan de kachelwarmte, althans zeker niet in dien zien, dat ze geregeld in den omtrek er van verblijven. Hebt u ze misschien niet te lang binnengehouden? En is het hok wel groot genoeg voor de kachel Ik zag onlangs een kachel staan in een vertrek dat maar 2 Meter breed was en 4 lang. Zoo'n hok deugt heeie maal niet voor een kachel, de kuikens zitten in dit smalle hok veel te heet. Ik kan u geen raad geven', of het zou dezen moeten zijn ruim alles op! Slechte uitkomsten. VRAAGMijne broedmachine is aan het werk... Ik kocht ze als tweede hands, doch ze is me tegengevallen. Nu liggen er voor den derden keer eieren in. Ik begin met 40° Celsius te broeden en laat bij het uitkomen tot 41° gaan. De thermometer is een kniethermometer, waarbij dus de kwikbol even hoog ligt als de boven kant der eieren. De vorige eigenaar broedde zoo altijd zegt hij me. De eieren zijn goed, dat weet ik zeker, want iemand hier uit het dorp heeft dezelfde in zijn machine en die krijgt wel tweemaal zooveel kuikens. Hij broedt wel wat lager dan ik, en daarom heb ik nu ook begonnen met een kleine 39i/s°. De meeste kuikens bij mij sterven al op den 14en of 15en dag, want ze hebben nog maar weinig vleugel. ANTWOORD: Of het daaraan alleen ligt kan ik niet beoordeelen. maar dit weet ik wel, dat u te hoog broedde, want 39i/t° Celsius is om te beginnen al zeker hoog genoeg, als de warmte aan den bovenkant der eieren gemeten wordt. Ik heb ook al eens gelezen van hoog be ginnen te broeden, maar ik begrijp niet, hoe men dat kan adviseeren. Alleen wanneer de kuikens beginnen te piepen zou ik de thermometer 40° laten wijzen en bij het uitkomen hoogstens 40i/s°. Met tweedehandsche machines moet men altijd voorzichtig wezen, want heel dikwijls is men aait 't verprut sen gegaan, omdat er te weinig kuikens kwamen. Ik zag er, waarvan de ventilatie-openingen dicht gestopt waren met fleschstoppen, andere weer waarbij men gaten in de wan den geboord had Ook is de isolatie vaak geheel onvoldoende. U zult moeten afwachten. Laat den dorpsgenoot, die uit dezelfde eieren wel 2 maal zooveel kuikens krijgt, eens naar uw machine komen zien. Mogelijk merkt hij dan wel, waar de fout schuilt. Ingebonden. Buiten verantwoordelijkheid, der Bedaotie 1525 Schuttersfeest. 1930 De Mei is in 't land, Nu de feestvlag geplant. De jubelende schutters ter eer. Van verre en dichtbij, Treedt aan in de rij, Met vaandel, trom en geweer. De vlaggen nu uit En de feestklok geluid In onze Limburgsche stede. Draagt het gild-ornaat Als een pracht gewaad, Naar vroegere wijs en zede. Laat de vendels wapp'ren En klaat'rend klapp'ren, Door lenige hand gedwongen. De trom voor den dag En met zwaren slag Het vrolijk tromlied gezongen. Met standaard en paard. De schatten bewaard, Komt met koningen schilden In blijheid van geest Nu op naar het feest Genood door het jubelend gilde. O. Onze lieve jeugd. Een Duitsche familie kwam per auto dezer dagen vrienden in Den Haag bezoeken. Op de terugreisnaar Duitschland heeft een vlegel van ongeveer 16 jaar onder Ede een steen tegen den radiator geworpen, zoodat deze leeg liep. Veel tijd en veel geld is met het herstel gemoeid geweest. Dezelfde reizigers werden bij Arnhem nogmaals op een bombar dement onthaald. Een steen vloog door de voorruit, zonder gelukkig letsel te veroorzaken, maar een der inzittende dames kreeg het op haar zenuwen. Is het niet buitengewoon ergerlijk? Moet thans het wachtwoord onder de vreemdelingen wordenBlijft buiten Holland wegens de onop gevoede vlegels Accountantskantoor H. OKHITIJSEN, VKNLO Parade 22 bis Inrichten, controleeren en bijhouden van alle administraties. Belasting adviezen. Wat er aan te doen Een moeilijke vraag omdat de laffe daders gewoon lijk onbekend blijven. Worden ze gepakt, dan volge een voorbeeldige straf. Meer succes verwachten wij van een beroep op alle ouders, opvoe ders, onderwijzers en de groote. groote meerderheid der jeugd, om den brooddronkenen uit te leggen, hoe inlaf dergelijk optreden is, hoe veel verdriet ze daarmee den vreem deling doen en hoe ernstig zij hun land benadeelen. Wij verwachten van dat beroep niet zoo heel veel. Onze schooljeugd staat in de wereld bekend als bij zonder vrijmoedig in het onge manierde. Natuurlijk is dat een weer spiegeling van onzen volksaard. Van onopgevoede vlegels kan men niet veel hoffelijkheid verwachten maar wie voedde die vlegels op En wie deed het die opvoeders En dan zoo'n duur en prachtig onderwijs VENRAY. 10 Mei 1930. AANVANG ZOMERTIJD. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat dit jaar de vervroeging van den wettelijken tijd met een uur zal aanvangen op 15 Mei, ten twee uur voormiddag. In den nacht van Woensdag op Donderdag worden te 2 uur de openbare klokken op 3 uur gezet. Venray 6 Mei 1930 Burgemeester en Wethouders vnmd. O. VAN DE LOO. De Secretaris VAN HAAREN. Reiniging van Waterlossïngen De Burgemeester van Venray ver zoekt de oevereigenaren in hun eigen belang, uit de beken reeds thans zooveel mogelijk het onkruid en de planten te verwijderen. Nu de waterstand zoo laag is, kan zulks in zeer korten tijd met betrekkelijk weinig moeite geschieden. Tengevolge van den slappen win- tér en de weersgesteldheid is de plantengroei in de beken dit jaar op vele plaatsen veel sterker dan andere jaren en kunnen de weilanden en lage landen bij hevige regenbuien indien de planten niet worden ver wijderd, gemakkelijk onder water loopen, tot groote schade van be langhebbenden. Ik reken er daarom op, dat aan dit verzoek zooveel mogelijk wordt voldaan. Venray 5 Mei 1930 De Burgemeester van Venrav, O. VAN DE LOO. Verbod van steken van plaggen Burgemeester en Wethouders van Venray waarschuwen nogmaals, dat het ten strengste verboden is op alle gronden der gemeente, dus ook op de gronden gelegen op de bladen 1, 2, 3, 4, 5, 8 en 9 van sectie H van het kadaster, grenzende aan de gemeenten Maashees-Overloon, St. Anthonis, Bakel en Deurne, veen, aarde, zoden, plaggen of heide weg te nemen, te struwelen of heide te hakken of te baggeren of daarop eenige daad van eigendom te ver richten. Indien in strijd met dit verbod wordt gehandeld, wordt door de gemeente over gestoken plaggen enz als zijnde haar eigendom, beschikt, terwijl overtreding van dit verbod strafbaar is gesteld bij het Wetboek van Strafrecht. Men zij dus nadrukkelijk gewaar schuwd. Venray, 5 Mei 1930. Burgemeester en Wethouders vrnmd. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN Turf steken. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene ken nis, dat wederom gelegenheid wordt geboden tot het steken van turf in de Peel a f 2—'.per dag. Zij, die hiervan wenschen gebruik te maken, moeten zich aanmelden Maandag 12 Mei a.s. tusschen 4 en 5 uur namiddag ten kantore van den gemeente-ontvanger „Onder den Boog" Aanwijzing zal worden gedaan nabij de Kraayenhut op Vrijdag 16 Mei a.s. des voorm. 8 uur. Gestoken mag worden op Maan dag 19, Dinsdag 20, Woensdag 21 Mei en Maandag 26 en Dinsdag 27 Mei a.s. Het zoogenaamde korten of steken mag slechts door één per soon tegelijk geschieden. Na Maandag 12 Mei zal geen gelegenheid meer worden gegeven tot het verkrijgen van eene vergun ning tot turfsteken, Venray, 5 Mei 1930 VOLKSCONCERTEN in 1930 De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat de in 1930 te houden volksconcerten zijn vastgesteld als volgt 1. Zondag 18 Mei, half acht n.m Venray's Fanfarecorps Henseniuspl,; 2. Zondag 1 Juni. half acht n.m. Harmonie vSub Matris Tutela, Oos trum, Henseniusplein; 3. Zondag 15 Juni 6 uur nam. Fanfare Ons Genoegen, Oirlo, Leunen 4. Zondag 15 Juni, voorm. half 12, Venray's Fanfarecorps, Hensenius plein 5. Zondag 29 Juni, 6 uur nam. Fanfare St. Catharina Leunen, Mer- selo 6. Zondag 6 Juli, 8 uur nam., Venray's Fanfarecorps, Henseniuspl. 7. Zondag 13 Juli, 8 uur nam.. Fanfare St. Oda, Merselo, Hense niusplein 8. Zaterdag 26 Juli, 8 uur nam., Venray's Fanfarecorps, Henseniuspl. 9. Zondag 17 Augustus, 6 uur nam., Fanfare Ons Genoegen, Oirlo, Groote Markt 10. Zondag 24 Augustus, 6 uur nam., Fanfare St. Oda, Merselo, Ysselsteyn 11. Zondag 31 Augustus, 8 uur nam., Venray's Fanfarecorps, Groote Markt 12. Maandag 8 September, 7 uur nam., Venray's Fanfarecorps, Groote Markt 13. Zondag 14 September, 6 uur nam., Harmonie Sub Matris Tutela, Oostrum, Oostrum 14. Zondag 21 September, 6 uur nam., Fanfare St. Catharina, Leunen Groote Markt. Venray, 6 Méi 1930. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Districts-Arbeidsbeurs. Gedurende de maand April j.l. hebben zich bij de districts-arbeids- beurs alhier laten inschrijven 250 werkzoekenden, waarvan er 132 werden geplaatst. Het aantal werkgeversaanvragen bedroeg 273, terwijl aan 137 aan vragen kon worden voldaan. Bij het te Utrecht gehouden examen voor Dierenarts slaagde onze dorpsgenoot, de Weled. Heer H. Stoot, De geslaagde en zijne geachte familie proficiat Maandagavond had te Casten- ray een ernstig ongeluk plaats. De chauffeur van Rhee botste in volle vaart met zijn auto op een zwaar beladen vrachtwagen van Th. Derkx alhier, die langs den weg stilstond. v. R. kwam er nog gelukkig af, zijn medepassagier, de 83-jarige vader v. R. bekwam een beenbreuk en andere verwondingen. Dr. Bloemen uit Venray en Dr. v. d. Meeren- donk uit Horst verleenden hulp. Onze gemeentepolitie die tijdens het ongeluk aldaar aanwezig was, heeft de zaak in onderzoek. Wij maken onze lezers op merkzaam op de nieuwe dienstrege ling der autobussen van den Heer Kupers, voorkomende in dit nummer. Een nieuwe autodienst is ingelegd van Venray—Wanssum-Meerlo— Tienray Swolgen Broekhuizen— Venlo. Wij raden aan deze dienstregeling te bewaren. Het jaarlijks onderzoek der verlofgangers van de lichtingen 1918 en 1921 zal hier plaats hebben in het Patronaat op Dinsdag 3 a.s. voor de gemeenten Venray ca Wanssum.

Peel en Maas | 1930 | | pagina 1