JAfifONOft umsnitm Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Naar Oostrum! MANUFACTUREN} MANUFACTURE BLIJKEN TOCH HET YQQRDÏÏUGS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Buitenl. Nieuws. Vergadering De Kippenhouderij op het platteland ZATERDAG 3 MEI 1930 Een en vijftigste Jaargang No. 19 BLIJKEN 1 TOCH HET PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 71/* ct. bij abonnement lageré tarieven. Uitguvo van FIRMA VAN DEN MITNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 5 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent O L. Vrouw Behoudenis der Kranken, Oostrum. Katholieken van Venray, gij waart toch voornemens nietwaar, om ook dit jaar in de Meimaand weer naar Oostrum te gaan De Behoudenis der Kranken verwacht u allen, zonder uitzondering. Hebt gij misschien geen zieke in uw huis, onder uw familie, onder uw vrienden.Goed, weest dan den Hemel dankbaar. Maar dan toch nog verwacht u Ooslrum's Lievrouwke. Dan toch nog wilde Behoudenis der Kranken, dat gij bij^haar beeldje komt bidden voor een zieke, en wel voor een zieke, die van de menschelijke genees kunde niets meer te hopen heeft. Die zieke is de Christelijke beschaving, het Christelijkgeloofs- leven in- onzen modernen tijd. Katholieke menschen, wrijft uwe oogen toch eens goed uit, blijft toch niet blind voor de ge varen van den tijd waarin we leven. Beschouwt de ziekte van onze maatschappij toch niet als een lichte, voorbijgaande onge steldheid. Neen, het is erger veel erger! Het is een der meest ge vreesde ziekten, die er bestaan. Het is niets minder dan de kan ker. Richten wij onze oogen naar Rusland. Daar breekt de ziekte naar buiten, naar de oppervlakte van het lichaam, daar zien wij haar als een etterende wonde, die steeds verder om zich heen vreet. Het kan niet anders, hel moet de kanker zijn. Niet enkel de kanker van ontevredenheid op sociaal gebied, maar de kanker van ongeloof en onzedelijkheid, ja, van haat tegen Christus. Maar beseffen wij ook den ontzettenden ernst van den toe stand De kanker Die ziekte is niet alleen op de plaats waar wij de wonde zien, maar zij zit in het bloed zelf. De kiemen van het bederf, dat in Rusland zoo afzichtelijk naar buiten treedt, hebben zich niet uitsluitend daar opgehoopt, doch zijn verspreid door heel het lichaam door al de ledematen van onze samenleving. O, als wij de gehei me vertakkingen van het commu nisme over de heele wereld, ja in ons eigen vaderland eens zien konden! Wat zouden we het dan begrijpen, dat wij "hier te doen hebben met een ziekte, die, men- schelijkerwijze gesproken, hope loos is, dat hier alleen de Almach tige hand van God nog genezing kan brengen. Begrijpen wij het goed Enkel voor ons geestdriftig applaus op de protestvergaderingen, gaat de duivel, waardoor Rusland bezeten is, niet op den loop. Hier moet ook en vooral gebeden worden! Welaan, laten wij bij deze ern stige gedachten eens met meer vurigheid dan ooit naar Onze Lieve Vrouw van Oostrum gaan, die reeds zoo dikwijls geholpen heeft, waar geneesheeren mach teloos stonden. Laten wij eens met al den aandrang van ons hart tot haar bidden Behoudenis der Kranken, bid voor onze zieke Christelijke be schaving. Behoudenis der Kran ken, bid voor het zieke Rusland, waar de kanker zoo afschuwelijk etterend voortvreet. Behoudenis dér Kranken, bid voor die acht millioen kinderen, die daar in dat ongelukkige land rondzwerven, bedorven en doodziek naar ziel en lichaam. Behoudenis der Kranken, bid voor ons. Pr. Productiebeperking en tarievenoorlog. Hoeveel kwaads men overigens van het tegenwoordige productie systeem kan vertellen, hoe men ook dien strijd van allen tegen allen kan verachten, de leuze van dien strijd was deze, dat wie het product op de voordeeligste wijzé wist te maken, door massaproduc tie, rationalisatie e. d. tot den laagsten p-ioductieprijs wist te komen, zich daardoor de moge lijkheid schiep, met den laatsten verkoopprijs genoegen te kunnen nemen en zijn product kwijl te raken. Waardoor bereikt werd dat de goederen tegen den laagsten prijs werden verkocht eenerzijds, de materieele en geestelijke pro ductiefactoren, productiemiddelen en ondern em i ngsgeest tot de hoogste ontwikkeling wordt gebracht. Internationaal zijn er echter op het oogenbiik krachten werk zaam, welke aan dezen gang van zaken een einde willen maken. Productiebeperking en tarieven- oorlog moeten de strijdmiddelen van vroeger vervangen, waardoor in plaats van lage, hooge prijzen, van ontwikkeling, verslapping der productiekrachten worden verkre- gen. Laten wij een en ander eens nader bezien. Stel, dat de produc tieprijs van den Duitschen producent van dien aard is, dat hij, om tot een zekere winstmarge te komen, als uiterste prijs voor zijn artikel 10 pCt. per eenheid zal moeten vervangen. Is nu de productieprijs vermeer derd met winstmarge van den Nederlandschen producent 8 cent, dan zal hét dezen laatsten bij een Duitsch invoertarief van 3 cent on mogelijk zijn met zijn Duitschen collega en concurrent op de Duitsche markt te concurreeren. Immers zal dé Nederlander 11 cent minstens moeten ontvangen, om de productie loonend te ma ken. Echter zal de Duitscheprodueent, welke anders met 10 pCt. zou genoegen genomen hebben, er ook toe kunnen overgaan in plaats van 10, 10i/é cent te vragen. Ook dan nog heeft hij van den Nederlander geen gevaar te duchten. Hij maakt daardoor een extra winst van 'n halve cent, en de consument betaalt met dat al eigenlijk. 2 cent te veel, want de Nederlander had het product voor 8 cent geleverd. Hieruit ziet men, dat wanneer niet een juist gebruik van zulk een tariefwet gemaakt wordt, de geprotegeerde industrieën een monopolie krijgen en monopolie- prijzen, d.w.z. hooge prijzen maken. Er worden ho^ge winsten gemaakt en de de drang naaront- wikkeling der productiekrachten wordt daardoor geringer. Productiebeperking, het huilen werking stellen van productiemid delen, waartoe in de laatste tijden ook veel wordt overgegaan, leidt ook tot hooge prijzen. Wordt nu door de producenten van het strijdmiddel der produc tiebeperking gebruik gemaakt en een hoogeren prijs gekregen, dan is dit per slot van rekening nog te aanvaarden. Maar er moeten m.j. al bijzon dere redenen aanwezig zijn voor eene regeering, tot het instellen van protectionistisch tarief mag besluiten. Want men begrijpe goed. Aan een prijsverhooging der landbouwartikelen zit vr eg of laat een verhooging der arbeids- loonen vast. En dan moeten ook de niet-geprotegeerde industrieën die hoogere arbeidsloonen betalen, waartegenover geen enkele con- pensatie staat Zoo krijgt de Duitsche regeering door haar bescherming van den Duitschen landbouw last mét de Duitsche industrieëlen. Het uit elkaar vallen der Duitsch natio nale partij is er het gevolg van. Slechts in zeer bijzondere ge vallen en slechts zeer tijdelijk mag de regeering van een protectio nistisch tarief gebruik maken. Iets anders wordt het natuurlijk, wanneer internationaal tot het protectionisme wordt overgegaan. Dan is het vechttarief voorNeder land ook noodzakelijk. In hoeverre er thans reéds aanleiding voor Nederland bestaal, tot de invoering van zoo n tarief over te gaan is een kwestie, waarover nog wel een en ander te zeggen zou zijn. H. Aan het eind van de vorige week heeft de Fransche Kamer, na een nachtelijke zitting, die negen uur duurde, de voorstellen tot belasting verlaging aangenomen. Door het aan nemen van die voorstellen wordt de belasting, die op het Fransche volk tot nog toe heeft gedrukt, met een bedrag van achttien honderd millioen francs verminderd. Dat is toch geen peuleschilletje! Zeker, wij Nederlanders hebben ver moedelijk geen flauw besef van de kapitale sommen waarom het bij de begrooting van een land als Frank rijk gaat en het bedrag van achttien honderd millioen lijkt misschien grooter dan het werkelijk is, wan neer men de verhouding tusschen de Nederlandsche en de Fransche be grootingen in aanmerking neemt. Maar toch, in de thans aangenomen verlaging mag wel de afspiegeling gezien worden van den gunstigen financieelen toestand, waarin het huidige Frankrijk zich ondanks alle klachten uit de na-oorlogsche jaren mag verheugen. En er is van Fransche zijde heel wat gejammerdMet het oog op de hierbedoeldebelastingverlaging zou men geneigd zijn te veronderstellen, dat althans in Frankrijk het parool nu niet langer behoeft te zijnzuinig heid en aldoor maar zuinigheid. Wat natuurlijk niet zeggen wil dat de Fransche regeering die nu aan het bewind is of die welke te avond of te morgen tot regeeren geroepen zou kunnen worden, het geld maar met handen vol zullen wegsmijten. Welke regeering daar of elders doet of deed dit ooit Maar we bedoelen alleen, dat de Fransche regeering zich blijk baar wel zal kunnen roeren, vanwege de ruimte in geld. En dat zal eiken Franschman zeker aangenaam zijn. Van zuinigheid en bezuiniging ge sproken. Dezer dagen vonden we in een der bladen het bericht, dat eenigszins ironisch bekend gemaakt werd, dat de multi-millionnair John D. Rockefeller Sr. zich heeft aange sloten bij eenige andere Amerikanen, die in de tegenwoordige benarde omstandigheden bezuinigen. Rocke feller zou nu, naar verluidt geen geldstukjes ter waarde van een Hol- landsch kwartje aan kinderen weg geven, maar slechts nikkelen munt, waarvan er twee in een kwartje gaan. Is het eigenlijk niet te begrijpen, dat men ook in die kringen der archi-millonnairs over benarde om standigheden kan en gaat spreken 't Is maar weer een kwestie van verhoudingen. Wanneer bijvoorbeeld iemand, die nog (heel vooraan) aan zijn eerste millioen bezig is zijn in komen met laten we zeggen honderd gulden ziet verminderen, kan hij daar door aan de grens van de „benarde omstandigheden" komen of die zelfs die grens al overschrijden. En, wie weet hebben die archi-millionnairs als Rockefeller in den laatsten tijd wel eens eenige „millioenen" ver loren, wat voor hen, percentgewijs misschien al even erg is als de hon derd gulden van den armen stakker, die nog het eerste millioen tracht vol te krijgen. Intusschen, hongerlijden zal de heer Rockefeller voorloopig nog wel niet. Het moge Frankrijk dan in den laatsten tijd op financieele gebied naar den vleeze gaan, toch komen er klachten, die er op wijzen, dat het zelfs in een land waar de regee ring zich roeren kan, nog niet in alle opzichten couleur dp rose is. Er komen namelijk minder pettige berichten uit Zuid-Frankrijk, dat, zooals men weet reeds eenigen tijd geleden door watersnood geteisterd werd. Uit die berichten moet blijken, dat het er ondanks de groote offer vaardigheid ten behoeve van de vele noodlijdenden voor die menschen nog maar weinig tot stand gekomen is en dat tengevolge van de onbe kwaamheid van het Fransche Roode Kruis de hulpverleening ongelooflijk traag gaat. Gemeld wordt ook en het verwijt komt van een vertrouwens man der ongelukkigen, die op onder zoek is uitgeweest, dat politiek en godsdienst een rol zouden spelen bij de verdeeling der voor de nood lijdenden geofferde gelden De alge- meene secretaris van Het Roode Kruis zou hebben toegegeven dat de zaak (de hulpverleening) hem boven 't hoofd gegroeid is en dat men nog steeds naar de beste methoden zoekt om de menschen te helpen. Van verschillende zijden wordt op ingrijpen door de regeering aan gedrongen, indien het niet tot. ingrijpen komt, zou men voor een schandaal vreezen. Van regeerings- wege is men er inderdaad op uitge trokken om eens poolshoogte te nemen. Wat blijkens de berichten dan ook hard noodig moet zijn, We herinneren nogmaals aan het woord van Mussolini, door hem gesproken, toen menige offervaardige hand uit particulier initiatief zich uitstrekte om de door de aardbevin gen getroffen Italianen te helpen „daarvoor zal de regeering zorgen Gaat in Britsch-Indië werkelijk minder goed en meer en meer be gint men zich te Londen rekenschap te geven van het feit, dat de toestand ernstig is. Er hebben op verschillen de punten bloedige botsingen plaats gehad. Gemeld wordt ook, dat er inzake deelneming aan de actie van Gandhi verschil van mejning bestaat tusschen het Mohammedaansche en het Hindoesche deel van de bevol king. Tot de actie van de aanhan gers van Gandhi behoort ook het overgaan tot den boycot van uit- heemsche goederen. In enkele plaatsen zou die boycot reeds begonnen zijn. van den Raad der gemeente Maashees en Overloon, op Vrijdag 25 April. Tegenwoordig alle leden. Voor zitter H. Rieter, secretaris Stevens. De Voorzitter opent de verga dering met chr. groet, waarna de secretaris de notulen der vorige vergadering voorleest, welke onver anderd worden vastgesteld. 1. Aangaan geldleening eerste in richting en verbouw bijz. school. Na eenige toelichting door den secretaris, wordt met algemeene stemmen besloten een geldleening aan te gaan van ten hoogste f 2500 a pari, tegen ten hoogste 45 pet. voor eerste inrichting en verbouw der bijzondere lagere .school te Maashees. 2. Wijziging begrooting 1929 en 1930. De secretaris leest de nota van aanmerkingen voor van Ged. Staten, gevallen op het besluit der vorige vergadering tot wijziging der ge- meentebegrooting dienst '29 en '30. Daar deze bemerkingen slechts van administratieven aard zijn, zal het besluit dienovereenkomstig worden gewijzigd. 3. Bespreking Ziekteverzekering arbeiders. De Voorzitter zegt, dat sedert de in werking treding der Ziektewet de arbeiders wettelijk verzekerd zijn tegen ziekte. De verschuldigde pre mie kan evenwel voor de helft ver haald worden op de verzekerden. Spr. stelt echter voor de premie geheel voor rekening der gemeente te nemen. Wordt met algemeene stemmen goedgevonden. 4. Bespreking electrificatie der gemeente. Over dit punt wordt door de heeren lang van gedachte gewisseld. Volgens de laatste opgave van de P.N.E.M. zal de gemeente in de kosten van aanleg van het net de volgende sommen hebben bij te dragen voor plan 1 Maashees-dorp f 10.000 2 Holthees f 2.200 3 den Bosch f 1.600 4 Overloon-dorp f 17.700 5 Hazenbroek f 5.000 6 Peelkant f 4.200 7 Heikant f 12.200 De Voorzitter zegt, dat B. en W. een bespreking hebben gehad met de Directie der P.N.E.M. Deze heeren waren van oordeel dat plan V, VI en VII veel te veel geld zouden kosten. Spreker is het met die heeren eens en zou thans ook liefst beslui ten tot aanleg van plan I, II, III en IV. Weth. Crooymans zou liever zien, dat in Overloon het net eenigszins werd uitgebreid, tenminste als het eenigszins kon. Het lid Geurts wil thans liever beginnen met een klein net, rekening houdende met de financiën. De Voorzitter meent ook dat we later beter kunnen uitbreiden omdat de kosten thans te hoog zijn en na verloop van korten tijd beslist lager worden. Na een langdurige bespreking wordt met algemeene stemmen be sloten in beginsel te besluiten tot aanleg van plan I, II, III en IV en een gedeelte van plan V tot aan de woningen van Hendriks en Huybers aan de oude Oploosche dijk. Verder zal op voorstel van Accountantskantoor II. OKHRIJSKN, VKNLO Parade 22 bis Inrichten, controleeren en bijhouden van alle administraties. Belasting- adviezen. Weth. Crooymans aan de P.N.E.M. nog gevraagd worden hoeveel het net moet kosten in plan VII. De Voorzitter zegt, dat het billijk is, dat alleen de menschen. die van de electriciteit kunnen profiteeren ook de kosten daarvan betalen. Hiertoe zal een baatbelasting in het leven moeten worden geroepen, waarbij elke gebruiker volgens bil lijkheid zal hebben bij te dragen in de kosten van aanleg van het net. Deze belasting wordt in den regel gebaseerd op de belastbare opbrengst volgens de grondbelasting op de gebouwde eigendommen. De kadastrale opbrengst biedt echter geen billijken maatstaf. Om een billijke verdeeling te krijgen zal het echter gewenscht zijn, dat een geheel nieuwe schatting plaats vindt. Het is gewenscht dat deze schatting eenigszins spoedig geschiedt, om de ingezetenen bij een te houden ver gadering te kunnen mededeelen, hoe veel ieder in de kosten van het net zal hebben bij te dragen. Met algemeene stemmen wordt besloten deze schatting te doen plaats vinden door een commissie bestaande uit B. en W. en twee leden van den Raad, welke schatting daarna wordt onderworpen aan de goedkeuring van den Raad. Na gehouden stemming worden tot leden dezer commissie benoemd de heeren Jos. Geurts en Jos. Poels met resp. 4 en 5 stemmen. 5. Ingekomen stukken. a. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen be sloten afwijzend te beschikken op een aanvrage van H. J. Hendriks te Overloon om een plaatsje ingevolge de Landarbeiderswet, op grond dat aanvrager niet aan de wettelijke eischen voldoet. b. Den Raad wordt medegedeeld, dat door Gedeputeerde Staten zijn goedgekeurd 1. besluit tot onderhandschen ver koop van 2 perceeltjes grond onder Overloon aan P. Hendriks; 2. besluit tot onderhandsche ver pachting van een gemeenteboerderij aan Alders. 3. Besluit tot onderhandsche ver pachting van gemeentegrond onder Maashees. c. Wordt aangeboden het verslag van den toestand der gemeente over 1929. d. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering uitgestelde ver zoek van de gemeente-arbeiders om loonregeling, wordt met algemeene stemmen besloten een zelfde loon regeling te treffen als de gemeente Venray. De voornaamste punten dezer loon regeling zijn: 1. Het loon bedraagt f 2.50 per dag, met bevoegdheid om geduieade 3 maanden dit loon met 25 ct. per dag te verhoogen; 2. verplichte feestdagen als O. H, Hemelvaart, O. L. V. Hemelvaart. Allerheiligen en eerste Kerstdag worden uitbetaald, mits 2 wekeq van te voren en de loopende week geen vrijwillige verzuimen worden gemaakt. 3. bij slecht weer wordt het loon gedeeltelijk uitbetaald. 4. de arbeidsdag duurt ten hoogste 10 en ten minste 8 uur. Verder wordt met algemeene stem men besloten aan den voorwerker Janssen een loon uit te betalen van f 3 per dag. e. Op de aanvragen van het Burgerlijk Armbestuur te Maashees en te Overloon om subsidie over 1929 wordt aan de hand van de ingezonden rekening en verantwoor ding over dat jaar een subsidie toe gekend van respect, f 815 en f 275. f. Wordt voorgelezen een schrij ven van den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw waar bij deze zijn verwondering te kennen geeft aangaande het feit dat in de plaats van Mr. Deckers nog geen arbiter is benoemd door de bij de Vredepeel-kwestie betrokken ge meenten in het Land van Cuyk. De Minister zegt, dat hij het op prijs zou stellen als spoedig een benoeming plaats vond. De Voorzitter zegt. dat hij eerst daags een bespreking heeft met de betrokken burgemeesters aangaande deze kwestie. Op aandringen van den Raad zal de Voorzitter op die vergadering ook spreken over den aanvoer van water en den aanleg van wegen in de Vredepeel, om te voorkomen dat deze gemeente last van het afvoer- water zal krijgen, wanneer de Vrede peel ontgonnen wordt. g. Wordt aangehouden een schrijven van den Commissaris der Koningin betreffende aansluiting bij den Noordbrabantschen Provincialen Brand weerbond. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Niet in orde. VRAAGAls abonné van Peel, en Maas kom ik u nogmaals lastig vallen, aangaande een zieke kip. Ik merkte dezer dagen, dat een mijner kippen W. L. niet in orde was. Toen ik ze in de hand nam, voelde ze zeer zwaar aan, ik hield ze op den kop en er kwam water uit den bek. Ik heb ze afgemaakt, omdat ik bang was, dat ze de anderen zou'aansteken Ik sneed ze open en een groote hoop water kwam te voorschijn. Er kwam wel een drink kannetje klaar water uit. Het zat in een blaas. Ook zat er nog een groot windei in. Deze kip was misschien voor de consumptie nog goed geweest maar ik durfde dit niet te wagen. Als ik een midde.l geweten had, was ze misschien nog te redden ge weest Mijn andere 34 kippen zijn anders toch niet te vet, ik heb ze nu alle in de hand genomen. Ze krijgen droog ochtend voer en 's avonds ge mengd graan, zooveel als ze op kunnen. Uit Venray. ANTWOORDSlechts eene van de 35 kippen was te zwaar. Best mogelijk heeft die kip geleden aan vetzucht, een ziekelijke toestand, waarbij de patiënt maar steeds zwaar der wordt en natuurlijk windeieren gaat leggen, daar de kalkklieren niet normaal meer functionneeren. Vaak ziet men ook, dat kippen veel etterend vocht in hebben, dat geweldig stinkt. Zulke kippen lijken zwaar, maar zijn meestal broodmager. Wanneer het vieze vocht er uit is, zijn ze licht. Dikwijls zijn zulke kippen tuber culeus. Men noemt die ziekte buik waterzucht, of met den platten naam watergat. Deze ziekte is besmettelijk door de uitwerpselen. Bij uwe kip was het water helder, en het stonk niét? Welnu, dan is het geen buikwaterzucht geweest en behoeft u zich niet bezorgd te maken. Bij vetzucht gebeurt het wel. dat de yetklompen in het lichaam om zetten in water. Die kip was m.i. niet te redden geweest. Vetzucht toch is 'n zieke lijke aanleg. Komt ook bij de men schen voor en mag over 't algemeen niet toegeschreven worden aan te veel voedselopname. Voor de vorige week kwam uw briefkaart juist een post te laat Met de broedmachine. VRAAG: Wij hebben een vocht- meter bij de machine. Die staat in den beginne zoowat op 60, later tegen het uitkomen op 85, maar we kunnen hem daar niet gemakkelijk op krijgen. Bij 't uitkomen der eieren lijkt alles veel te droog. Als ze aan 't aanpikken gaan, zou je zeggen, dat alles goed is, maar er zijn er heel veel die blijven zitten met den bek door de schaal en zoo gaan ze dan na een dag dood. En de meeste die er nog uitkomen blijven nog te nat, plekkerig. en dat duurt dan tot ze uit de machine komen en wat door en over elkaar zijn gekropen. Die we er uit schillen waren nat, maar die vanzelf komen óók. Gaarne bericht in Peel en Maas, onder letter V. V. ANTWOORD De hygro- of vochtmeter heeft u waarschijnlijk op 'n dwaalspoor gebracht. U hebt nu alles aangewend, om hem maar hoog te kunnen laten aanwijzen en daar door hebt ge dunkt mij, te vochtig gebroed, al meent u bij het uitkomen juist het tegenovergestelde. Dat de kuikens vochtig, plekkerig blijven, wijst m.i. ook op te veel vocht. Wanneer de fokdieren een te eiwitrijk ochtendvoer krijgen, zijn de kuikens veelal ook „plekkerig." Maar in dit geval zou ik gezien uwe beschrijving zeer zeker denken, dat de slechte uitkomst in elk geval óók moet worden toegeschreven aan te veel vocht. Het uitschillen geeft weinig, want de kuikens, die je moet helpen, zijn

Peel en Maas | 1930 | | pagina 1