Mantelzijde Bedr. Kunstzijde en effen 4 et betronvbaarst aires voer HEERBNKLEEDING zwart en blauw MANUFACTUURHANDEL 100 130 cM. 7.25, breed 6.25, 4.95, 4.75, 2.90 0.90 1.55, 1.50, 4.75, 3.25, 1.55, 1.15, 60, 50, 38 Groote Straat Telefoon 92 De Kippenhouderij op het platteland (iemengde Berichten Kunstkorrel", Amsterdam Eigen atelier voor de vervaardiging van alle dameskleedinq naar maatZuivere pasvorm keurige afwerking gegarandeerd, en Zie onze speciale etalage in 11 EER EN H ODE ARTIKELEN HoedenPettenEng, Hemdenzelfbinders. Koopt nu in de Wat JEUKEN U stad toch. niet, uit voorraad biedt. Zaterdag 5 April 1930, No. 15. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Pullorum en Kleinsche ziekte. VRAAG: Ik heb een paar ge storven kuikens laten onderzoeken en krijg nu bericht, dat ze aan de Kleinsche ziekte gestorven zijn. Wat is dat? Het vorig jaar had ik er nog al dood aan pullorum en nu leek de ziekte daar weer veel op. Om het zeker te weten, zond ik toch een paar kuikens op. Gaarne de vraag beantwoordWat is Kleinsche ziekte? H. te V. AntwoordPullorum en Klein sche ziekte zijn zusje en broertje. In den laatsten tijd neemt men alge meen aan, dat als er-verschillen be staan, deze uiterst gering zijn. Men kan zeggen, dat de verschil len tusschen beide bacillen soorten uiterst gering zijn, doch dat de typische pullorumfcadl het meest voorkomt bij jonge kuikens en de typische Kleinsche ziekte meer een sterfte onder de volwassen hoenders veroorzaakt. Het is een typisch verschijnsel, dat pullorum minder voorkomt onder koppeltjes in den winter, dan in de lente en den zomer. Toch heeft 'n enkele piepkuikenfokker er oök last mee gehad. Ik veronderstel, dat uwe dood gegane kuikens wel degelijk aan pullorum geleden hebben en dat men den naam Kleinsche ziekte ge bruikt heeft, omdat er zoo uiterst weinig verschil is tusschen deze twee ziekten. De machine hebt u, voor het weder inleggen,'toch wel grondig schoongemaakt en ontsmet? Want anders zou u groot gevaar loopen, dat het volgende broedsel dezelfde misère ondervindt. Wilt u omtrent de pullorumziekte meer weten, dan raden wij u aan bij de firma C. Misset te Doetinchem te bestellen het werkje „De Pul lorumziekte der kuikens," van dr. B. J. C. te Hennepe. Prijs f 0.25. Maar u moet niet dénken, dat u de zieke kuikens dan kunt genezen. Afmaken, spoedig afmaken is het beste. Reds en Barnevelders. VRAAG: Volgende week krijg ik kuikens van Reds en van Barne velders, van ieder 75 stuks, die ik onder eene kunstmoeder wenschte groot te brengen. Of vindt u het beter, dat ik eene afscheiding van gaas maak, ook onder de kap door, zoodat iedere partij de helft van het hok krijgt Antwoord s.v.p. in Peel en Maas. W. te O. ANTWOORD Die afscheiding dient nergens voor, als de kuikens van denzelfden leeftijd zijn. Iets anders is het wanneer de eene partij ouder is, maar ook dan is het nog niet gewenscht zoo op te fokken, want oudere kuikens moeten minder warmte hebben dan jongere, en wanneer ze tegelijkertijd in hetzelfde vertrek en onder dezelfde kap van de kunstmoeder zitten kan daaraan niet voldaan worden. Adres gevraagd, VRAAGGaarne vernam ik tevens een paar goede adressen, waar ikeenige Barnevelder fokhaantjes kan koopen, om er het volgend jaar zelf van te fokken. W. te O. ANTWOORD: In de courant kunnen we over het algemeen geen adressen geven. Toch kunnen we u wel helpen. Vraag bij den heer W. H; Janknegt te Bronkhorst (Gld.) het Jaarboekje over 1930 van de Neder- landsche Barneveldèrclüb aan. 't Is gratis te bekomen. Daar staat heel wat wetenswaardigs in over de Barne velderkip, en tevens een schat van nuttige wenken omtrent het opfokken der kuikens. Verder vindt u er de meeste goede adressen in, waar u terecht zult kunnen. Zyn vrouw vermoord. De officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden eischte heden tegen den 29-jarigen S. K., die op 26 Februari zijn vrouw na een huiselijke twist met messteken om het leven bracht, 10 jaren ge vangenisstraf. Uitspraak 16 April. Kind verbrand. Te Vierlingsbeek viel een kind van den landbouwer S. in een pot met kokend water. Het is aan de bekomen brandwonden overleden. De spoorwegen volgen de post, Naar de Tel. verneemt, heeft de directie van de Ned. Spoorwegen besloten, om met ingang van Dins dag de vrachttarieven voor bestel- goederen tot 10 K.G. per stuk gedeeltelijk te verlagen. Het tarief zal nu gelijkgesteld worden met dat voor postpaketten, dat Dinsdag eveneens in werking trad. De politie ranselt er op met een wandelstok. Men schrijft uit Helmond d.d. 31 Maart aan „De Morgen" Bij den Zondag* op het Helmon- dia-terrein gehouden promotiewed strijd Helmondia—Boxtel is het na afloop tot betreurenswaardige inci denten gekomen. Reeds tijdens den wedstrijd werd de scheidsrechter, die zeer slecht leidde, door het publiek uitgefloten. Na afloop nam het echter een ernstiger karakter aan en wilden enkele personen de clubkeet binnen dringen, om den scheidsrechter te lijf te gaan. Zij werden echter" door het Hel- mondia-bestuur, dat bij alles zijn best heeft gedaan, om erger te voorkomen, met geweld uit de keet verwijderd. Op het veld werd het toen een ware kloppartij, een 4-tal agenten burger mengden zich er ook tusschen en dra zag *men de gummi stokken der agenten te voorschijn komen. Een der agenten sloeg zijn wandelstok op het hoofd van een der vechters stuk, de agent kreeg toen een paar trappen en slagen, die blijkbaar nog al aankwamen. Hij trok daarop zijn revolver en richtte deze op de aanwezigen en som meerde hen achteruit te gaan. Enkele personen met bloedige hoofdwonden, werden toen door de politie naar het clubhuis gebracht, terwijl het voetbalveld door de politie ontruimd werd. Volgens ooggetuigen moet het optreden van den agent met den wandelstok geen al te tactischen indruk gemaakt hebben, waarbij het bezadigde optreden van de andere agenten zeer opviel. Daar een groote menigte den scheidsrechter stond op te wachten besloot het Helmondia-bestuur wijse lijk een auto terequireeren, waarmee hij langs een omweg naar de stad vervoerd werd. 3.700.000 werkloozen in de Vereenigde Staten. In de senaatscommissie, die zich met het werkloosheidsprobleem bezig houdt, heeft de voorzitter van de Amerikaansche federatie van den arbeid, William Green, een zeer pessimistisch overzicht van den toe stand gegeven. Green schat het aan tal werkloozen in Februari op 3.700.000. Het verhes aan loon bedraagt per maand meer dan 400 mihoen. De regeering diende voor de werkloozen te zorgen, meende Green, daar zij anders voor een revolutie zal komen te staan. Zij moet of meer arbeidsgelegen heid scheppen, of grootere uitkee- ringen doen. Sedert October is de werkloosheid tengevolge van den slechten toestand op zakengebied van 11 pet. tot op 22 pet. gestegenin Februari zijn zelfs ongeveer 25 pet. der arbeiders werkloos geweest. Green pleitte voor aanneming van het voorstel van senator Wagner en het instellen van een commissie, om het plan tot het ondernemen van openbare bouwwerkzaamheden op langen termijn te bestudeeren. Een droge zonnige maand Maart. Het voorloopig overzicht van het weer in Maart 1930, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bilt luidt als volgt Gemiddeld over de vijf hoofdsta tions was de ochtendtemperatuur 0.1 graad Celsius te laag. Zij was de drie dekaden respectievelijk normaal, 1 graad beneden en een halve graad boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den tweeden met 4 graden be neden en den 29sten met 4 graden boven normaal. De. gemiddelde maximumtempera tuur was 1 graad boven normaal, het gemiddelde minimum normaal. Het aantal dagen met minima beneden het vriespunt bedroeg te de Bilt 14 tégen 12 normaal. De neerslag was over het geheele land beneden normaal. Het tekort bedroeg in het Noorden van Noord- Holland en in Friesland 15 tot 30 pet., in Zeeland en West-Brabant ongeveer 50 pet., overigens 30 tot 45 pet. Te de Bilt werden 141 uren zon neschijn waargenomen tegen 110 normaal. Radio Yoor koeien. De „Detroit Creamery Co." heeft een radio-installatie aangebracht in haar veestallen en tien luidsprekers opgesteld om de koeien gedurende het melken op muziek te vergasten. Dit moet men niet beschouwen als overdreven dierenliefde maar volgens deze maatschappij worden de uitgaven ruimschoots gecompen seerd door de rust van de dieren tijdens het melken en daarmede in verband de meerdere melkopbrengst. Bij het melodieuze geluid van zachtklankende muziek keeren de dieren hun koppen naar de luid sprekers. Rustig staan ze te her kauwen en zijn zoo tevreden als men maar kan wenschen. Dit alles klinkt natuurlijk weer GECONTROLEERDE LEG: W. Leghorns 264; Barnevelders 227,3; Khaki Campbell eenden 335,6 eieren gemiddeld per dier, per jaar. Khaki Campbell eenden legden in 472 opeenvolgende dagen gemid. 425 eieren per eend. Het voederverbruik was gemid. per kip 95 gram en per eend 130 gram per dag uitsluitend BERTELS' KüNSi:'.Q3REL. (Uitslag 10e Nat. Legwedstrijd Rijksinstituut te Beekbergen: Barnevelders gemid. 145,5; W. Leghorns 198,3 eieren per kip, per jaar voederverbruik 51.4 gram Standaard Ochtendvoer plus 63.3 gram graan per kip, per dag.) In ieder zakje C O. OPFOKVOEÖER van 5, 10, 25 en 50 kilo bruto bevindt zich nevenstaand Kuiken droog- Jeugd met C.(L opgevoed, voederbakje gratis. Iedere verpakking is met ons Loodje „BERTELS" verzegeld. Vraagt gratis Brochure! BERTELS' OLlEFABRiEKEN N.V., Afdeeling echt Amerikaansch, maar waarom zou het eigenlijk niet kunnen Houden de Indische slangen bezweerders hun slangen niet met fluitspelen in bedwang en reageeren onze honden niet met een gehuil op viool of draaiorgel-muziek? Misschien staan we nog maar aan het begin van de wetenschap om na te gaan, welk een invloed muziek op dieren kan uitoefenen. In ieder geval blijkt uit de tevredenheid van de Ameri kaansche kpeien tijdens het radio concert in hun etablissement, dat de radiohandel voorloopig nog niet bang behoeft te zijn voor gebrek aan afzetgebied en misschien zién we dan ook binnenkort in onze land bouwbladen reusachtige advertenties met het opschrift Radio vermeerdert uw melk-op- brengstW. S. Doodelyk ongeval. Op de mijn Willem Sophie te Spekholzerheide werd de arbeider A. Jacobi dood aangetroffen. Waarschijn lijk is hij overleden tengevolge van het inslikken van een stuk van zijn gebit. J. is 37 jaar oud. gehuwd en vader van verschillende kinderen. Roermond heeft ferntras. Dinsdagmiddag 4 uur werd op de gasfabriek te Roermond het eerste gas op langen afstand ingeschakeld, dat vanuit de staatsmijn Maurits in den vervolge zal geleverd worden. Bij deze officieele gelegenheid waren tegenwoordig de directeur der Staats mijnen in Limburg, prof. Van Itter- son, de hoofdingenieur der cokes- fabriek van de Maurits, ir. Ross van Lennep, de burgemeester van Roer mond en wethouders èn raadsleden alsmede leden der Kamer van Koop handel in Midden-Limburg en groot- gasverbruikers. Wethouder Evers heette de verschillende autoriteiten welkom en gaf een beknopt over zicht van de totstandkoming van het nieuwe bedrijf, het gas te betrekken over langen afstand. Daarna sprak prof. Itterson een kort woord tot de aanwezigen en hoopte dat dit eerste succes moge bijdragen tot een prettige onderlinge samenwerking tusschen de gemeente en de staatsmijn Maurits. Nadat ir. Kuylaerts, directeur der gemeentelijke gasfabriek en thans leider van het nieuwe gasbedrijf, een uiteenzetting van de automatische werking der verschillende machines had gegeven, zette de burgemeester van Roermond, mr. Waszink, officieel den gastoevoer voor Roermond in werking. Boschbrand. Voor de derde maal is Woensdag brand uitgebroken in de bosschen, behoorende bij bet in aanbouw zijnd Mgr. Mutsaerts-herstellingsoord op de Groote Heide te Venlo. De brand is ontstaan, doordat eênige schilders, welke daar werk zaam waren, onvoorzichtig met vuur zijn omgegaan. De daar aan het werk zijnde ar beiders van de Ned. Heidemaatschap pij hebben het vuur weten te blusschen. Een prachtig bosch is in vlammen opgegaan. Het conflict te Blerick en Tegelen. Naar de „Volkskr." verneemt is door den Ned R. K. Metaalbewer- kersbond en den Alg. Ned. Metaal- bewerkersbond een schrijven gezonden aan de twee werkgevers in de metaalindustrie te Blerick en de vier werkgevers te Tegelen bij wie on langs staking resp. uitsluiting is geproclameerd. Zij deelen o. m. daarin mee, dat de oplossing van de mee- ningsverschillen, die het conflict tengevolge hebben gehad, niet meer toereikend is om den arbeid door de werklieden te doen hervatten, maar daarnaast vormt de afsluiting van het collectief contract, dat dezer dagen mede door toedoen van bo venbedoelde werkgevers is verworpen den inzet van den strijd. Landbouwtentoonstelling 'te St. Anthonis. De vijfde groote landbouwten toonstelling te St. Anthonis zal op tien en elf September a.s. gehouden worden. Begeerd baantje. Voor de betrekking van gemeente veldwachter te Bingelrade, salaris 800 gld, hebben zich een veertigtal sollicitanten aangemeld. ZUDEIl STUFFED P. van opbergen Fz. DEER. JEUKEN Wij brengen dit voorjaar een buitengewone keuze in 12Ss

Peel en Maas | 1930 | | pagina 5