JAlfQMft Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. WXWEELIQST/) Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Buitenl. Nieuws. H. CAMPS, Horlogerie Nieuws Binnenland Land- en Tuinbouw, Provinciaal Nieuws ZATERDAGSS APRIL 1930 Een en vijftigste Jaargang No. IS MANUFACTUREN ij BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS MANUFACTURE BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7';« ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MITNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 5 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Duitschland, waar de vorige week een kabinetscrisis ontstond, naar ganleiding van diepgaande verschil len in den Rijksdag, o a. over het vraagstuk der werkloozenverzekering. Duitschland, waar men soms nog al eens wat tijd noodig had, om voor een heengegaan ministerie een nieuw in de plaats te krijgen, had reeds aan het begin van de week het kabinet Brüning. Maar ook van deze nieuwe regeering werd reeds kort na de geboorte voorspeld, dat ze geen lang lang leven zou hebben, wat intusschen nog af te wachten was, al werd het zelfs van enkele zijden als waarschijnlijk geacht, dat de val van het nieuwe kabinet reeds deze week plaats zou hebben. In dit geval zou mogelijk de ont binding van den Rijksdag kunnen volgen en dan zou Duitschland zich binnen afzienbaren tijd in het bezit van een nieuw parlement mogen verheugen. Misschien ook, dat de veronderstelling, dat de nederlaag van de regeering een ontbinding van den Rijksdag tengevolge zou heb ben, er een deel van de oppositie toe kunnen brengen, wat in te binden. Dit laatste zou wel degelijk het geval kunnen zijn, waar in Duitsch land een partij is, met name de Duitsche nationale, wie het in de laatste maanden niet bepaald in alle opzichten naar den vleeze gegaan is. De actie van Hugenberg c.s. ten gunste van de verwerping van het plan Young moge gelegenheid ge geven hebben de koppen van de Hugenbergers eens te tellen, na de actie, of liever toen de actie niet tot het beoogde resultaat geleid had, is er in de Duitsch nationale partij een scheuring gekomen. Nu hebben de Hugenbergers wel in de persoon van minister Schiele een zetel in het pas door dr. Brüning geformeerde kabinet, maar deze dr. Schiele behoort niet meer tot de gehoorzame leden der Nationale Duitsche Partij, heeft Hugenberg en de zijnen de gehoorzaamheid opge zegd. Als de Duitsch Nationalen onder Hugenberg meewerkten aan den val van het ministerie Brüning, verhaas ten ze wellicht de nieuwe Rijks dagverkiezingen, die voor de Duitsch Nationale Partij, gezien de reeds in die partij bestaande verdeeldheid, op eenig nadeel zou kunnen uitloopen. Het zou misschien aan den eenen kant wel vreemd zijn, als het in de politieke wereld van Duitschland (nu de buitenlandsche zaken, laten we zeggen geregeld zijn door de aanvaarding van het nieuwe Plan) zich nu in verdere onderlinge ver deeldheid ging verliezen en als niet bewaarheid werd, dat het (min of meer) gemeenschappelijk front naar buiten na de regeling met het bui tenland, zich oploste in een aantal tegen elkaar gerichte frontjes. De daadwerkelijke vrede en rust, ten opzichte van het buitenland zou voor Duitschland de aanvang kun nen zijn, voor een periode van gemeenschappelijk streven om de binnenlandsche aangelegenheden met alle kracht op een behoorlijk peil te houden. Maar de Duitsche partijen loopen nogal uiteen. Hebben we in ons land een land bouwcrisis, de Duitschers hebben, althans volgens het beweren van Hugenberg c.s. de hunnen. Door de laatsten werd bij den Rijksdag een voorstel ingediend voor een inter pellatie over een moratorium voor Oost-Duitschland. Door de in Oost-Duitschland ontstane landbouwcrisis zouden de verhoudingen in de Oostelijke pro vincies zoo geworden zijn, o.a. de belastinggelden niet meer opgebracht kunnen worden en nu wordt door Hugenberg c.s. onder meer geëischt een noodwet, waarbij aan Oost- Duitschland o.a. uitstel van betalin gen wordt verleend. In Oost Pruisen zelve, waar men, naar mag worden aangenomen, geweldig over den landbouwcrisis en de gevolgen van dien in den put zit worden nog andere klanken gehoord, dan die welke speciaal Hugenberg in de zijnen doet vernemen. In den provincialen landdag is een motie aangenomen, waarin met het oog op den gevaarlijken toestand der provincie wat betreft de buitenland sche politiek en de steeds meer aan den dag tredende begeerte van Polen ten aanzien van Oost-Pruisen gevraagd wordt om alle mogelijke doeltreffende en toelaatbare maatregelen ter ver dediging der provincie. Als men soms dacht dat Duitschland zich veilig gevoelt... De Fransche Kamer heeft na lang durige door verscheidene incidenten gekenmerkte debatten, waarin heel wat critiek op de regeering en het plan Young werd uitgeoefend, het hiergenoemde plan aangenomen. Volgens den Minister van Finan ciën Reynand, die aantoonde, dat het plan Young eenige voordeelen heeft. Boven het plan Dawes, vor men de overeenkomsten van den Haag het slot van den Europeeschen strijd om het recht. Een uitspraak, die naar mag worden aangenomen, in hoofdzaak voor de Franschen bedoeld is. Er zijn meer van die uitspraken. Zoo werd bijv. bij de behandeling van de oorlogsbegrooting door Maginot, den minister van Oorlog verklaard, dat Frankrijk het eenige land was, dat sinds den oorlog zijne militaire strijdkrachten ernstig had verminderd. Als het nu inderdaad waar is, dat Duitschland geheel ontwapend is (en als 't er niet een beetje op leek, zou dat van Fransche zijde zeker niet onder stoelen of banken gestoken worden) dan zou men geDeigd zijn te meenen, dat er een land is, dat na den oorlog in nog „ernstiger" mate dan Frankrijk zijn militaire strijdmacht heeft verminderd of waar Duitsch land het niet vrijwillig deed heeft zien verminderen. Wat intusschen niet wegneemt, dat men er in Frank rijk op wees, dat het mogelijk moest zijn zonder al te groote kosten de bewoners der Fransch-Duitsche gren zen tegen een aanval als die van 1914 te beschermen. Tardieu moet gezegd hebben, dat zijn land nog voor er sprake was van een internationale overeenkomst, zijn strijdmacht op edelmoedige wijze had verminderd en dat het, wat zijn bewapening te land betreft, de heele wereld vooruit was. En, indien er te Londen een land was geweest, dat positieve en con structieve voorstellen had gedaan ter verkrijging van een overeenkomst, dan was het, volgens minister Tar dieu, Frankrijk geweest. Een eer, welke wellicht de andere vier der te Londen confereerende mogendheden elk voor zich ook zullen opeischen. De vooruitzichten voor de Brit- sche belastingbetalers zijn niet be paald schitterend. Naar de Daily Herald het arbeidersblad meldt zal minister Snowden op zijn begrooting dertig millioen pond meer aan in komsten moeten hebben en daaronder ^ijn dan begrepen o.a. twaalf mil lioen extra voor werkloozensteun. Snowden heeft bij de besprekingen in het Lagerhuis over de nieuwe credieten voor de werkloozenverzeke ring meegedeeld, dat hij nieuwe belastingen moest instellen om het nadeelig saldo, dat de oud-minister C hürchill hem had nagelaten, te dekken, doch zeide hij, hij zou niet op Churchill's voorbeeld de zwaarste lasten op de zwakste schouders leggen. 't Is met de werkloosheid in Enge land nog niet bijster opgeschoten, 't Aantal werkloozen is er niet ver minderd, maar toegenomen. Tijdens de verkiezingen zijn door vrijwel alle partijen, niet het minst door de Labour-Partij, plannen gemaakt, welke de vermindering der werkloos heid beoogden maar van de plannen is nog niet veel terecht gekomen. De oplossing van het probleem blijkt niet mee te vallen. De Engelsche minister van Arbeid, miss Bondfield, zegt in een door haar voorgestelde motie, dat de groote toeneming der werkloosheid sinds begin Februari moet worden toegeschreven aan wereldoorzaken, Voor miss Bondfield deze meening tot uiting bracht is wel eens; wel licht ook van deskundige zijde, be weerd, dat de werkloosheid in 't algemeen (dus niet die speciaal na den eersten Februari) een verschijn sel was. dat uit wereldoorzaken voortvloeide. Hoe dit zij, de werkloosheid in Engeland is nog niet opgeheven en dat moet de Labour-regeering ook als iets onprettigs voelen, vooral wanneer van andere zijde op de bewering van miss Bondfield wordt geantwoordt met de verklaring, dat de Labour-regeering den toestand der werkloosheid niet langer be- heerscht en dat zij de deur ge opend hebben voor een bijna onbegrensde exploitatie van werk loosheidsverzekering. Een Fransch Kamerlid verdedigde in het parlement de belangen der Fransche mijnbouwers, o.a. door zijn voornemen te kennen te geven, de regeering te interpelleiren over de aanvallen welke bij het openbaar onderwijs daar te lande gedaan worden in schoolboekjes op het drinken van wijn. Bedoeld kamerlid wil in zijn interpellatie meedeelen dat, als er op de scholen propaganda gemaakt wordt voor de drooglegging dat dan de wijnbouwers het recht verleend moet worden, dat in de schoolboekjes ook worden opgeno men de vele beroemde gedichten, waarin de wijn gezongen en ver heerlijkt wordt. Grootste sorteering in diverse prijzen. Het is bekend, dat in vroegere eeuwen met het binnenkomen van de eerste nieuwe haring de slechte tijd voor de dokters werd ingeluid. Immers„de haring in het land, de dokters aan den kant." Dat was nog uit de dagen, dat men met een nieuwen haring op geregelde tijden gebruikt, de derden- daagsche koorts op de vlucht joeg. Heden ten dage wordt de waarde van de haring als voedsel wellicht niet meer zoo hoog aangeslagen, dat de maatschappelijke welstand der medici er door in het gedrang komt. Maar, in elk geval eten we nog haring genoeg om ons met reden te kunnen verheugen in het feit, dat de haringvangst in den laatsten tijd zjo overvloedig is, speciaal op de Zuiderzee, als ware het om nog eens te demonstreeren wat ons land op visscherijgebied verliest, als de Zuiderzeeplas in polders veranderd is. De vorige week moet de Zuider- zeeharing al heel goedkoop geweest zijn aan den afslag. Nietwaar, twee dubbeltjes per tal, d. i. tweehonderd stuks, dat is te geef. Nu zal het de vraag zijn of die lage prijzen van invloed zullen zijn op den prijs, dien men in de klein handel betalen moet. Dezer dagen werd er gesproken van een overproductie van eieren, waaraan ons land zou laboreeren. Het publiek is en was ook hier gaarne bereid aan d2 be richten omtrent overproductie de gedachte aan lage prijzen te verbin den. Doch goedkoop of niet, lage prij zen van de eieren zooals van de haring bovengenoemd zijn nog niet bereikt en.... 't gaat Paschen worden en de „vraag" heeft nu eenmaal ook invloed op den prijs. Naar uit vele bladen blijkt, beleven we in ons landje een landbouwcrisis. De prijzen der producten van den akkerbouw zijn laag, van enkele zelfs lager dan voor den oorlog en beweerd wordt, dat er een wan verhouding bestaat tusschen de pro ductiekosten en de prijzen der producten van land- en tuinbouw. In de Tweede Kamer is er een hartig woordje over de crisis ge sproken. Er valt hier, dit kunnen we uit 't geen in de Tweede Kamer over onzen Landbouw gezegd werd, wel opmaken, dat er op het gebied van land-, tuinbouw en veeteelt veel en velerlei te verbeteren en op te knappen valt. Dat volgens een der sprekers de cii3is een wereldverschijnsel is, ont slaat niemand van den plicht uit te zien naar en te strijden voor ver betering. Er wordt intusschen aan gewerkt. De Nederl. Spoorwegen hehben al een reductie van vijftig percent op het vervoer van aardap pelen aanvaard, maar de mensch leeft niet alleen bij aardappelen en met den hulp van den aardappelverbou wer zijn nog niet de geheele land en tuinbouw en de veeteelt geholpen. Door belanghebbenden is alreeds de aandacht van den minister gevestigd op de dringende noodzakelijkheid van vrachtverlaging voor export van fruit en groenten. Door zeer velen wordt van de regeering verwacht, althans gewenscht, dat zij zal over gaan tot het wederinstellen van een departement van Landbouw of eeD directie-generaal, van welk lichaam dat de krachtdadige hulp zou kun nen en moeten uitgaan, welke onze land- en tuinbouw en onze veeteelt zoo zeer zouden behoeven. We zouden zoo zeggen, wanneer waar is, wat in allerlei kringen beweerd wordt en werd, ook in regeerings- kringen, dit namelijk dat land- en tuinbouw mitsgaders de veeteelt als zoovele kurken zijn waarop ons volksbestaantje drijft (er schuilt wel licht eenige overdrijving in) of een der pijlers, waarop onze volkswel vaart rust, dan moet men, en dan moet de regeering, ook iets (meer) voor land- en tuinbouw en veeteelt over hebben. En dan zouden 's lands penningen wellicht in een afzonder lijk departement van Landbouw (dat men toch ook buiten onze grenzen kent) niet kwaad belegd zijn. Intusschen heeft de Minister mede gedeeld, dat de regeering tegen de meeste der (velerlei) gevraai maatregelen eenig bezwaar heeft. Volgens de verschillende sprekers moet er echter iets gedaan worden, vooral voor het landbouwbedrijf, dat volgens één der sprekers het slecht ste is, dat er in ons land bestaat. Volgens denzelfden spreker, die ver schillende maatregelen van de regee ring vroeg, is alles tegenwoordig een stuk bescherming, alleen de boer is onbeschermd. Onder de maatregelen, welke (door een ander) kamerlid gevraagd werden, was ook deze, of de regeering de landbouwende bevolking niet tege moet kan komen door vermindering der kosten van de sociale verzeke ring, welke op haar drukken. Als de regeering hierop inging, zou er wel licht een precedent geschapen worden, waarop andere bedrijven zich met betrekking tot de kosten der sociale verzekering, welke op haar drukken, misschien gaarne zouden gaan be roepen. Elk jaar brengt de post me een aantal verslagen van proefvelden, die onder de leiding van onze land- bouwconsulenten gestaan hebben. Dat zijn vaak heel mooie dingen en in alle gevallen kan men daaruit leeren, dat men niet voorbarig moet zijn met zijn conclusies. Dat is ook het geval met de rentabiliteits- proeven met stikstof, die het vorig jaar in Zuid-West Zuid-Holland genomen zijn. Bij deze proeven heeft men getracht de rentabiliteitsgrens van de stikstofbemesting te bepalen. Dat is een nuttige zaak, hoewel we ons toch ook altijd daarbij voor oogen moeten houden, dat het eene jaar het andere niet is, en dat vooral de prijs der producten van beteeke- nis is bij het al of niet, of meer of minder rendabel zijn van een gewas of bemesting. Niettemin blijven der gelijke proeven uiterst leerzaam. Immers men kan er door bereke ning ook uit afleiden, welke bemes ting bij een hoogere of lagere prijs aendabel zou wezen. Nu kan men misschien zeggen, dat men daar zoo weinig aan heeft, omdat de prijzen, die in het najaar gemaakt zullen worden in het voorjaar niet bekend zijn en dan is daar iets van waar. Maar daar staan toch ook weer andere gewassen tegenover, waarvan men de prijs wel zoo ten naaste bij kent. Al waren het alleen maar de suikerbieten, die op contract ver bouwd worden. En zoo zijn er toch nog wel meer gewassen te noemen. Trouwens het is wel zeer eigenaardig, dat bij vrij hooge en zelfs bij vrij lage prijzen die rentabiliteitsgrens ongeveer ligt voor Voorne en Putten bij 100 K.g. stikstof per H.A. Dat bij zeer lage prijzen die grens nog wel iets lager zal liggen moeten we wel denken. Wanneer tenminste in het komende najaar dezelfde prijzen zullen ge maakt worden als dit na- en voor jaar, dan is alles, wat men aan het gewas doet, nog te veel. Zoo konden in mijn omgeving voor de paardepeen de geweldige som van 7 centen per H.L. maken, terwijl de aardappelen 60 centen per H.L. deden. Met het graan en de peulvruchten is het al net zoo- Wanneer men zoo de vakbladen eens doorleest, dan komt men wel tot de overtuiging, dat er onder de boeren een wanhoopsstemming begint te komen. De een vraagt om een Mussolini, de ander wil een petitionnement aan de regeering aanbieden, om weer een minister van Landbouw te krijgen, anderen vragen een bekwaam Direc teur-Generaal. Mogelijk krijgen geen van allen hun zin. zelfs de heer van den Heuvel niet, die deze week een interpellatie gehouden heeft over deze benarde omstandigheden, waarin de boeren thans verkeeren. Toch zou het wel mogelijk zijn, dat door economischer werken de boeren nog heel wat geld in den zak zouden kunnen houden. Al was het alleen maar door zich beter te organiseeren. Het is wel eigenaardig, dat men wel onder de boeren hoort mopperen en klagen, maar, dat men niet georganiseerd wil zijn en is men het al, dan is men niet eens ter vergadering waar de boerenbelangen worden besproken. Dat nu is in en in-droevig. Zou men niet meer leergeld moeten be talen Dat zou men werkelijk zeggen als men de droeve verkooporganisatie ziet, van de landbouwproducten. De tuinders zijn in dat opzicht de boeren ver vooruit en niet alleen daarin. De solidariteit is daar ook veel grooter dan bij de boeren. Het is goed dat er meer aandacht door de regeering geschonken wordt aan den landbouw dan tot nu toe ge beurd is, maar daar mag men het toch niet alleen van verwachten en dat zal dan ook van de regeerings- tafel deze week ongetwijfeld gezegd worden. Een goeden indruk heeft het in alle kringen in ons land gemaakt, dat het Centraal Bureau uit het Kon. Landbouwcomité dat de groote centrale inkooporganisatie is van de coöperatieve aankoopvereenigingen in ons land, geweigerd heeft nog langer zaken te doen met de Rus sische Sovjet-regeering, die de boeren ginds uitzuigt, het koren afneemt en tegen te lage prijzen verkoopt om met het op zoo onrechtmatige wijze verkregen geld in andere landen de „heilstaat" te komen brengen. S. VENRAY. 5 April 1930. VERBOD VAN R00KEN ter voorkoming van gevaar voor bost h-, heide-, gras- of veenbrand WAARSCHUWING. De Burgemeester van Venray herinnert de ingezetenen aan het besluit van Burgemeester en Wet houders d.d. 11 Juni 1925, waarbij ingevolge het bepaalde bij artikel 429 sub 4 van het Wetboek van Strafrecht, is VERBODEN het rooken in alle bosschen, veen turf- en heidegronden en tot op een afstand van tien Meter hiervan op alle daardoor, daarin, daarlangs of daarbij gelegen wegen, voetpaden of open plaatsen of terreinen. Dit be sluit is op de wijze, bedoeld in artikel 172 der Gemeentewet, den zelfden dag afgekondigd en onmid dellijk in werking getreden. Aan dit verbod zal zeer streng de hand worden gehouden en bij over treding onmiddellijk proces-verbaal worden opgemaakt. Venray, 3 April 1930. De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. Verbod van loopen in de bosschen. De Burgemeester van Venray brengt nogmaals ter algemeene ken nis, dat het, met het oog op het groote brandgevaar, verboden is in de gemeentebosschen zich op te houden. Aan de bosschen zijn plaatjes aangebracht „Verboden Toegang". Aan dit verbod zal streng de hand worden gehouden en bij. over treding onmiddellijk proces-verbaal worden opgemaakt. Tegen degenen, die de geplaatste bordjes mochten verwijderen, ver plaatsen of beschadigen, zal met gestrengheid worden opgetreden. Venray, 3 April 1930. De Burqemeester van Venray, O.'VAN DE LOO. Waakzaamheid ter voorkoming van bosch- en heidebranden. Burgemeester en Wethouders van Venray achten het noodzakelijk nog eens aan te sporen tot de meest mogelijke waakzaamheid met betrek king tot het voorkomen en blusschen van bosch- en heidebranden. De aandacht zij daarom andermaal ge vestigd op het navolgende; 1. Het is bekend, dat bij een verblijf in de bosschen en de heide, bij droog weder en speciaal in het warme jaargetijde de minste onacht zaamheid de grootste nadeelige ge volgen kan hebben. Het wegwerpen van een nog brandenden lucifer of van een eindje sigaar of het weg vliegen van vonken van sigaar of pijp, schijnbaar van geen beteekenis, kan brand doen ontstaan en aldus een strafbaar feit opleveren volgens art. 429 van het Wetboek van Strafrecht, waar o.tn. een straf van 14 dagen hechtenis of f 100 boete wordt bedreigd tegen dengene, die door gebrek aan de noodige om zichtigheid of voorzorg gevaar voor bosch-, heide-, helm-, gras- en veen brand doet ontstaan. Het strafbaar feit is ook reeds aanwezig door onvoorzichtigheid met vuur, ook zonder dat nog brand ontstaat. Het rooken in de bosschen en licht brandbare heide is dus in het algemeen absoluut verboden, terwijl ook ten strengste verboden is het. om welke reden dan ook, zonder vergunning van het bevoegde gezag, aanleggen van vuur in of in de na bijheid van bosschen of heide, het welk steeds direct, dus ook al zon der dat brand ontstaat, strafbaar is volgens hetzelfde artikel 429, dat verbiedt op straffe van 14 dagen hechtenis of f 100 boete het aanleg gen, voeden of onderhouden van een vuur op zoo korten afstand van gebouwen of goederen, dat daar door brandgevaar kan ontstaan. In dit verband wordt er nog met den meesten nadruk op gewezen, dat kinderen niet zonder toezicht in de bosschen of heide mogen ver blijven. aangezien de ervaring leert, dat de jeugd zich gaarne onledig houdt met het spelen met vuur. of het doen ontstaan van kleine bran den, waarvan vaak de gevolgen niet zijn te overzien. Dringend manen wij ouders en verzorgers aan, in deze hunne groote verantwoorde lijkheid wel te beseffen. 2. Wanneer een bosch- of heide brand ontstaan is, moet degene, die zulks het eerst ziet, er voor zorgen, dat daarvan terstond worde kennis gegeven bij den Burgemeester of bij de politie, opdat onverwijld maatregelen kunnen worden geno men om den brand in zijn voort gang zooveel mogelijk te stuiten. Venray, 3 April 1930 Burgemeester en Wethouders vnmd. O. VAN DE LOO. De Secretaris VAN HA AREN. Voor de Missie van Pater De Ponti. Vorig bedrag f 60.70 De Spaarvereeniging Oirlo f 10.— Op het Maandag en Dinsdag j.l. gehouden examen in de Vee- artsenijkundige Hoogeschool te Utrecht voor Hoefkunde en Hoef beslag, slaagde onzen dorpsgenoot de Heer Jean Zeegers met Rijks diploma. Dr. Nuyens jubileert. Onder groote belangstelling vierde Dr. W. J. F. Nuyens alhier zijn zilveren ambtsjubilé. Van de kwart eeuw heeft hij ruim 23 jaren door gebracht te Boxmeer, terwijl hij sinds 1 Januari is verbonden aan het St. Annagesticht voor vrouwelijke krankzinnigen te Venray. Velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt den sympathieken dokter te huldigen. Zoo verschenen ter receptie de zeereerw. heer Pastoor en de Prior uit het Carmelieten- klooster van Boxmeer. Eerstgenoemde deelde mede, dat het Z. H. den Paus behaagd had den jubilaris te benoemen tot Ridder in de Orde van den H. Gregorius. Dinsdag 1 April herdacht de heer Leonard Verbeek zijn 50-jarig lidmaatschap, als Ud der ziekenfonds St. Ludovicus" alhier. Op Pinkster- Maandag zal dit zeldzame jubilé door de Vereeniging gevierd worden. Heden Zaterdag 5 April zal Z. D. H. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, in de kerk van het Groot Seminarie te Roermond de H. Priesterwijding toedienen o.a. aan de Eerw. Heer J. Janssen uit Venray. Morgen Zondag 6 April zal onze dorpsgenoot de Eerw. Heer Gerard Kemps het groote geluk te beurt vallen Subdiaken en Diaken gewijd te worden door Z. D. H. den Bisschop van Leuven. Op de Woensdag gehouden jaarmarkt was de aanvoer 459 stuks. Dragend vee 61 Gust vee: 22 Vet vee 35 Kalveren 5 Biggen 336. Handel levendig, booge prijzen. Biggen lager in prijs van f 18 tot f 25. De Pelskontfnenfokkery. Waar in Venray en omgeving zooveel belangstelling bestaat voor de fokkerij van pelskonijnen, ver melden we hieronder eenige gegevens uit het jaarverslag 1929 der Neder- landsche Vereeniging van Pelsko nijnenfokkers (N.V.P.) Opgericht op 31 Jan. 1929 te 's Hertogenbosch, telde de N.V.P. op 31 Dec. 1929 reeds 43 plaatse lijke afdeelingen met 767 persoon lijke afdeelingen. In het bestuur hebben zitting: V. Pijls te Venray, voorzitter: J. Fran sen te Vlierden, onder-voorzitter; H. J. Vissers. Roermond, secretaris penningmeester, F. Goossens, Mid- delbeers: J. Tobben, Roermond; M Hemmers, Gasseltemijveen en li. Baarda te Blessum. In de commissie van toezicht: Mr. Baron van Höw' tot Westerflier te Nijmegen; G.

Peel en Maas | 1930 | | pagina 1