fiijïüssl ra PEEL Ei MAAS ir VOORJAAR 1930 brengt elegante modellen in Damesjaoonnen, Meisjesjurken, Meisjes- en Dameshoeden, Meisjes- en Damesmantels. broedeieren roodbont maalkalf houten loods li. L. Verbeek Wed. F. van Gerven G. W. MOSKENS Mij is de wraak Lage prijzen en keuze uit een enorme collectie is een groot voordeel, daarbij terugbetaling der reiskosten en U hebt alle reden om Uwe inkoopen te doen in hef eenigste KOFA-MAGAZIJN van Noord-Limburg en wel van W. Leghorn maalkalf en •pek-stokpootboonen In Hoeden en Petten Modeartikelen A. THIELEN Houthandel Carbolineum en asphaltpapier Anthraciet 20|30 id 50J80 Mager Stukkolen Vetnootjes, Eierkolen Raadsvergadering. Assurantiën, FKUILLKTON Zaterdag 22 Maart 1930, No. 13. J-CLRMUHB UeMO TE IKOOE bij J. Camps, Heijde. Te koop r»en zwaar roodbont oogst '29 bij Jos. Jenniskens, Oostrum. 10 TE ELOOE bij W. Vogelzangs, Oirlo TE KOOP vroeger werkplaats van Jac. van Dijck, voor vele doeleinden ge schikt, staande Vlakwaterweg. Te bevragen Henseniusstraat no. 13. 12 en alle HEEREN- kef voordeeligsf en meesf gesorteerd kij Markstraat 5 Hoenderstraat 6 VENRAY Greenen, Vuren, Eiken en Americ. Greenen. Alles aan concurreerende prijzen Steeds in voorraad TJnion en Caritborg Briketten. Ook aan huis te bezorgen zonder prijsverhooging. Aanbevelend, ZONEN Brandstoffenhandel. te MAASHEES. Op Donderdag 13 Maart 1930. Tegenwoordig alle leden, Voor zitter H. Rieter, Secretaris P. L. Stevens. De Voorzitter opent de Vergade ring met den Christelijken groet, waarna de Secretaris de notulen der vorige vergadering voorleest, welke na een kleine aanmerking derheeren Crooymans en Poels aldus worden vastgesteld. Aan de "orde is: Verpachting ge meenteboerderij Alders. De Voorzitter zegt dat de pacht dergemeenteboerderij van Alders ten einde loopt en wederom moet worden verpacht. Deze boerderij heeft een grootte van ongeveer 100 H.A. Aiders wil de heele boerderij weer inpachten. Burgemeescer en Wethouders zijn echter van oordeel, dat de boerderij te groot is, hoewel zij thans beter wordt bewerkt dan vroeger. Zij hebben met Alders gesproken en deze zei, geen hoogeren pachtprijs te geven dan hij nu'geeft. Dit is thans f 40 per H. A. Het lid Jans'meent, dat in de vorige vergadering al eens gezegd is, de boerderij wat kleiner te ma ken. Wethouder Crooymans zegt, dat er wel liefhebbers zijn voor dien grond, en meent dat Alders beter af zal zijn, indien de boerderij wat kleiner is. Nadat de Raad even deze aange legenheid in geheime zitting heeft besproken, wordt met algemeene stemmen aangenomen, ongeveer 10 H. A. van de boerderij af te nemen, en de rest aan Alders te verpachten, tegen f 46 per H. A. per jaar voor den tijd van zes jaar. 2. Verbouwing Boerderij Huismans, In behandeling komt het voorstel van B. en W. tot verbouwing van de gemeenteboerderij in pacht bij Huismans. Aan de leden van den Raad wordt een ontwerp- plan van deze verbouwing voorgelegd, welk plan ongeveer f 2300 zal kosten. Wordt met algemeene stemmen goedgevonden genoemde boerderij overeenkomstig dit plan te laten verbouwen. 3. Verpachting en verkoop grond. Op voorstel van den Voorzitter wordt aan W. Engels een perceeltje afgekapt dennenbosch onderhands verpacht tegen een jaarlijkschen prijs van f 19. onder bepaling, dat vrij dom van pacht wordt verleend tot en met het jaar 1931. ïn behandeling komt thans ook de onderhandsche verkoop van enkele perceeltjes grond onder Overloon, gelegen aan den grintweg naar Vierlingsbeek, welk punt in de vori ge vergadering werd uitgesteld om gegadigden in de gelegenheid te stellen alsnog een bod te doen. De volgende koopsommen zijn thans geboden voor perceel 3 f 250., of f 833 per H.A. door H. Hendriks. voor perceel 4 en 5 f 800 per H. A. door P. Hendriks. voor perceel 4 f 800 per H. A. door A. Fransen. Het lid Jans vindt het bod van P. Hendriks hooger dan dat vanA. Fransen, omdat perceel 5 minder gunstig is gelegen dan pereeel 4. Wethouder Crooymans adviseert den Raad, perceel 3 thans niet te verkoopen, daar hij denkt, dat de kooper niet van plan is, daarop binnen korten tijd een huis te bou wen, doch veel eer met dien grond wil speculeeren. Spreker zou liever zien, dat de gemeente dit perceeltje, hetwelk altijd een mooi bouwterreintje is, nog aan zich hield, temeer daar het toch maar gaat om een bedrag van f 250. Hij zou dat liever verkoopen, wanneer er naar een bouwterreintje gevraagd werd, Wordt met algemeene stemmen aangenomen, perceel 4 en 5 onder- handsch te verkoopen aan P. Hen driks en perceel 3 thans niet te verkoopen. Verder wordt na eenige bespreking besloten onderhandsch te verkoopen een strookje grond aan A. Schraven te Overloon voor den prijs van f30. 4 Belegging Waarborgsommen. De Secretaris licht dit punt toe en zegt, dat door de schoolbesturen te Overloon en te Maashees de waar borgsommen zijn gestort. Deze sommen moeten solied en rentege- vend worden belegd. Het lid Poels vraagt of de ge meente dat geld niet mag aanwenden b. v. in plaats van geldleening voor verbetering van boerderijen. Aan Gedeputeerde Staten zal ge vraagd worden om de waarborgsom men gedeeltelijk te mogen gebruiken voor uitbreiding van boerderijen in plaats van daarvoor een geldleening aan te gaan, Indien dit niet kan, worden B.en W. gemachtigd tot soliede beleg ging. 5. De Voorzitter zegt, dat in Overloon een kruisbeeld geplant zal worden. Hij heeft met den pastoor gesproken, die dit wil planten bij Wienen. Wordt goedgevonden. Ingekomen stukken. a. Op een verzoek van H. Wij mans te Overloon om een gedeelte vaneen sloot Overloon-Vierlingsbeek te mogen induikeren, wordt gunstig beschikt, onder voorwaarde, dat de duiker door hem onderhouden wordt. b. Eveneens wordt gunstig be schikt op een verzoek van J. Zegers te Holthees om den door hem van de gemeente gepachten grond aan den nieuwen eigenaar der boerderij over te dragen. c. Een verzoek van het bestuur der R. K. Landbouwschool te St. Anthonis om subsidie over 1930, wordt voor kennisgeving aangenomen pmdat reeds op de begrooting 1930 een bedrag is uitgetrokken. d. Op de verzoeken om voor schot op de gemeentelijke vergoeding ex art. 101 der L. O. Wet 1920, voor 1930 van het bestuur der bijz. Jongensschool te Overloon, der bijz. Meisjesschool te Overloon en der bijzondere school te Maashees, wordt na toelichting door den Secretaris, besloten dit voorschot te bepalen op 80 pet. van f 5,10 per leerling, zulks naar de kosten per leerling van het openbaar onderwijs over 1928. e. De Secretaris leest een schrijven voor van den ZeerEerw, Heer Pas toor te Overloon, waarbij hij den Raad mededeelt, dat de meisjesschool over de afgeloopen drie jaren een tekort heeft te boeken van f 287,63 en waarbij hij verzoekt dit bedrag voor rekening der gemeente te nemen. Wordt besloten afwijzend te be schikken, omdat het toekennen van een dergelijk bedrag verboden is ingevolge art. 5 der Lager Onder wijswet. f. Op verzoek van het voorloopig bestuur van den Schoolartsendienst in Noordbrabant wordt besloten in principe tot dien dienst toe te treden. g. Een dankbetuiging van veld wachter Schrader aan den Raad voor het gunstig genomen besluit inzake salarisverhooging wordt voor kennisgeving aangenomen. h. Aan de vereeniging vanNeder- landsche Gemeenten wordt met 6 stemmen voor en een stem tegen (die van het lid Geurts) op haar verzoek een extra subsidie van 1/4 ct. per inwoner toegekend voor meubileering van het nieuwe gebouw der vereeniging te 's Gravenhage. i. Wordt voorlezing gedaan van een schrijven van den Directeur van de Normaal-Schietschool, waarbij hij mededeelt, dat wanneer wordt overgegaan tot aanleg van een schietbaan te Overloon, dit een poortbaan zal moeten worden. De Voorzitter zegt, dat een der gelijke poortbaan nogal veel geld zal kosten. Weth. Crooymans meent, dat we het instituut van den Vrijwilligen Landstorm toch moeten steunen, temeer daar de afdeeling Overloon bloeit. Hij zegt, dat de totstand koming van een schietbaan moet bevorderd wordenspreker meent dat het Rijk in de kosten van een schietbaan ook bijdraagt, zoodat de kosten voor de gemeente toch niet zoo heel hoog zullen zijn. Wordt besloten een kostenbereke ning te laten maken. j. Op het in de vorige vergade ring aangehouden verzoek van de gemeentearbeiders om een weekloon van f 18, en een uurloon van 35 ct. wordt na eenige bespreking goedge vonden, dat B. en W. met Bosch water Min van Venray en enkele arbeiders gezamenlijk deze aange legenheid zullen bespreken, om dan in de volgende vergadering aan den Raad een voorstel te kunnen doen. k. Voor kennisgeving een twee tal adressen van het bestuur van den Bosschen Diocesanen Werk- liedenbond betreffende volkshuisves ting en personeele belasting en schoolgeldheffing. 1. Wordt voorgelezen een schrij ven van Gedeputeerde Staten, waarin de wenschelijkheid betoogd wordt tot verbetering van den provincialen weg onder Maashees welke verbete ring kan tot stand komen door aan koop van een strook grond en een gedeelte van een gebouw, toebe- hoorende aan P. Janssen, Maashees De totale kosten van aankoop zouden f 5500, bedragen. Gedepu teerde Staten stellen voor dat de gemeente de strook grond met het gedeelte van het gebouw zullen koopen, terwijl de Provincie 50 pet. der kosten voor hare rekening zal nemen. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten afwijzend op het voorstel van Gedeputeerde Staten te beschikken, omreden de Raad van meening was, dat het meer op, den weg der provincie ligt, de kosten voortvloeiende uit deze verbetering, voor hare rekening te nemen. Niets meer aan de orde zijnde en niemand nog het woord verlangend, sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. TE KOOE parrij mangelwortels bij H. Arts, Merselo-Haag M 63 kele andere reden. Ja wel, hij zegt, dat gij van een ongelukkig geslacht zijt, dat een van uw voorouders zijn broe der gedood heeft, en datgij daaróm allen Gains genoemd wordt. Uw grootvader weet niet wat hij zegt; het is niet waar, en indien wij een bijnaam hebben, heeft hij er dan ook niet een, even goed als ieder ander van zijn buren Ik weet het wel, maar wat kan ik doen Wat vast staat, is zijn wil, dat gij Juan Mena tot echtgenoot neemt. Waarom zooveel omhaal van woorden te gebruiken Is het waar of niet? En indien hij het verlangt; wie zal het u belet ten En gij zult hem huwen, bedriegster Zijt gij dwaas of spot gij Ik zou met dien Galliciër huwen, dat zou iets. fraais zijn I Ik zeg u slechts dat, indien het gebeurde, gij en hij reden zoudt hebben, aan Marcos Ruiz te denken. 1 Dreigt gij Als mijn vader u zoo hoorde, zou hij zeggen, dat gij hem gelijk geeft. Dat komt omdat ik u bemin, Luz, omdat ik u niet wil verlie zen; omdat ik jaloersch ben, en niet wil, dat gij aan iemand an ders dan mij behoort. Ik zal uwe vrouw zijn ik wil het, omdat ik bemin; en niet omdat gij mij dreigt. Verstaatge? Paz, die gedurende dien tijd in gepeinzen verzonken was geble ven en met gebogen hoofd naast hare ingeslapen grootmoeder zat, had een heldere, lieflijke en treu rige stem gehoord, die op droef- geestigen toon een bevalligen volkszang zong. Toen Paz de eerste coupletten ervan hoorde, begon zij te weenen, gedurende de volgende wierp zij zich in tweestrijd heen en weder, maar toen zij de laatste woorden vernam, opende zij het venster. Het maanlicht straalde op haar bleek en met tranen besproeid gelaat neder, dat op een lelie met dauw bedekt geleek. Een jonkman van bevallig "oorkomen, met fijne gelaatstrek ken, wachte haar; het was Manuel Diaz. Gij wilt reeds niet meer tot mij spreken Paz? Men heeft het mij verboden Manuel. Verboden! en waarom? Omdat gij u met smokkela rij bezighoudt. Hoeen welk kwaad steekt daar in? Weet ^uw vader dan niet, dat het is, om mijn moeder en mijne broeders te onderhouden. Ja, dat weet hijmaar hij zegt dat het doel de middelen niet rechtvaardigt, Manuel. Het is wel, Paz. Ik zal de smokkelarij laten varen. Maar sta toch zoo niet, zonder mij het venster te openen. Inderdaad, gij zult u nooit meer mét smokkelen inlaten nooit?Ohl wat wilde ik dat het waar mocht zijn Maar mijn vader zegt, dat het smokkelen evenals het spel is, het trekt aan en dat men, zoodra men er een, smaak in heeft gekregen, er altijd toe terugkeert. Gelooft gij mij op mijn woord; Welnu ik geef het u. Met hetgeen ik bespaard heb, zal ik ossen en een karretje koopen, en zoo in mijn onderhoud voorzien. Inderdaad Manuel Van heden af? Van heden af niet. Ik heb aan mijn patroon beloofd, hem te helpen om vier ladingen tabak in veiligheid te brengen, die hier dicht bij verborgen zijn, en ik zal mijn belofte houden. Ik zal hem niet in verlegenheid laten. Tabak, lieve hemel I Manuel Manuel, als gij mij lief hebt, ga er niet heen. Ikmoet mijn belofte houden Paz, dit zal u bewijzen, dat ik doe wat ik beloof, en voortaan kunt gij gerust zijn. Maar zegt men niet, dat Juan Mena n ten huwelijk gevraagd heeft? —Hij weet niet, dat ik u bemin En als hij er op blijft staan? Ik zal niet toestemmen Paz, Paz I Gij die zoo zacht moedig zijt, zoo weinig geschikt om weerstand te bieden. Als men u overreedt, als men u van ge voelen doet veranderen Vrees' niets. Hebben zij een andere reden om u te weigeren, dan de smokkelarij Belastingzaken, Kadastrale Zaken, Koop- en Huur contracten, enz. Terwijl elk der jonge meisjes met haren minnaar sprak, was tante Juana plotseling wakker gewordenzij bracht de hand aan hare oogen, opende die toen zoo wijd zij maar kon, en vervolgens de stoelen van hare kleindochters ledig ziende, hief zij het hoofd op, en bemerkte elk van haar aan het venster, metdeeene knie tegen devensterbank geleund, met de hand op de blinden om zezoo spoedig mogelijk te sluiten bij het minste teeken van onraad. In Spanje gelooven de vrouwen uit de volksklasse, ofschoon hare moederlijke liefde teeder, hart stochtelijk en vurig is, toch, dat alle lessen niet helpen, als zij niet door behufp van een bijzon dere vermaning in het geheugen gegrift wordt. Dus, toen tante Juana beiden goe gezien had, zeide zij bij zich zelve: Heel goed, heel goed, heer lijk lik heb u dametjes I En zich op de teenen verheffende, naderde zij ongemerkt Luz, die hare te genwoordigheid eerst door een zacht tikken op den schouder bemerkte. Luz sloot met groote levendig heid het venster, vervolgens zich naar haar grootmoeder keerende, die zij met de lengte van een hoofd overtrof, vatte zij de hand die haar had aangeraakt. Lief grootmaatje zeide zij gij zult uwe hand aan de spelden van mijn kleed kwetsen waarom roert gij mij aan Wordt vervolgd, Treffend verhaal. Naar liet Spaanscli. 7. Daarop zal ik u antwoorden, zeide hare grootmoeder, wateene manola van Madrid antwjordde, aan iemand die haar vroeg, waar om men een misdadiger ging op hangen, die de straat voorbijging: omdat hij een weinig gestolen had. Weet dus, dat men voor alles rijk moet zijn, zelfs om te stelen en vooral kleine snapster, inoet gij bedenken, dat uw groot vader zijn eigen geweten heeften niet dat van een ander. Dieuzelfden avond vertrok An tonio naar een jacht, die eenige dagen duren zou. Ik beb later vernomen wat dien nacht gebeurd is. Juana, met hare kleindochters bij den haard gezeten bad haren rozenkrans. Toen zij ten einde gekomen was, maakte de aange name warmte haar slaperig en weldra viel zij in een diepen slaap. Een luid en scherp gefluit deed zich hooren. Luz maakte een beweging om op te staan, maar hare groot moeder opende juist hare oogen ter halverwege en zeide, met veel gepastheid: Gelijk het was in het begin en nu en altijd. Luz bleef zilten, terwijl zij hare oogen sloot en hare armen kruis te. Een weinig later zong eene heldere en welluidende stem het volgende couplet Een pijnboom kan ik nederhouwen Een grooten stier kan ik verslaan, Een populierboom kan ik buigen; Geliefde, u kan ik niet weerstaan. Luz stond op, ging op de tee nen naar een der vensters en opende het zonder het minste ge- druisch te maken. De maan scheen helder neer op haar bloeiende gestalte en haar schitterende oogen. Een snelwis- selend gesprek had er plaats tusschen haaren een man, geleund tegen de traliën van 't venster. Die groote en welmaakte man, met zijn buigzame gestalte, met $ijne vaste en sierlijke houding, met zijn breed voorhoofd, metzijn trotschen blik en een mond, waar steeds een glimlach van verach ting op zweefde, die man was Marcos Ruiz, den muilezelverkoo- per. Het is reeds acht dagen geleden, dat gij aan het venster gekomen zijt. Vader wil niet. En waarom Is er eenig teeken van vloek op mijn gelaat? Neen, maar hij zegt, dat gij te veel gebruik van uw mes maakt. Het mes, dal is de waaier voor ons mannen. Is er geen en-

Peel en Maas | 1930 | | pagina 5