Bijipl ra PEEL El MAAS y B v> m r* m Ij 1 Zaadhandel BRIL Fotografie P P P P PT P" o B H Cm W C ca M Bi C3 H W 53 IF Bloem-, Tuin-, Land bouw-, Gras- en klaverzaden. J. Keijzers, Schoolstr.2 Veegeneesmiddelen Th. Pouwels partij maügelwortels een dragend varken beste 4jarige ponDy 25 kippen W.L. Noodzakelijk P. van Opbergen Jz G. L. Verbeek Foto-artikelen. CD o G. W. MtJSKENS Wed. F. van Gerven Gemengde Berichten Districts-Arbeidsbeurs aiawsiavwi/iisik]. met tuig en karretje Te koop partij mooie biggen Tuin-, Bloem- en Landbouwzaden JST. BEKKERS Kachelkunstmoeders Oroogvoederbakken Puntdraad Vlechtwerk, Gebr Lucassen, Leunen Houthandel Carboliueum en asphaltpapier Alle soorten Foto's, Vergrootingen en Olie ver f-por tretten Inlijsten van Portretten en Schilderijen. O o B A ssurantiën, Anthraciet 20|30 id 50:80 Mager Stukkolen Vetnooties, Eierkolen «Eeuwige Lente" Telef. 110 Venray. JE adres voor prima Zaterdag 15 Maart 1930, No. 12. Dc aardappelen te geef. In Oostelijk Groningen worden de aardappelen uit de kuilen gehaald en voor een kwartje per mud te koop aangeboden. Als kinderen met vuur spelen. In het gezin S. te Bocholtz speel den de kinderen met vuur tijdens de afwezigheid der ouders. Een der kleinen bekwam zulke hevige brandwonden, dat voor het leven gevreesd wordt. Indiëen wy. Tegenover lndië hebben wij, katholieke Nederlanders, een roeping te vervullen, van een plicht ons te kwijten. De meest aannemelijke reden toch, waarom een volk over een ander volk, hetwelk het tengevolge van het historisch geworaene, op zijn levensweg krijgt, mag heerschen, is, dat die natie in ruil voor de materieele voordeelen, welke uit die gebieden worden getrokken, een edeler, hooger beschaving brengt dan het overheerschte ras bezit en het de opvoeding geeft, waaraan het behoefte heeft, om volwaardig in de rij der cultuurvolken te kunnen plaats nemen. Dat die hoogere cultuur en op voeding een Christelijke moet wezen, behoefd zeker niet nader aangetoond te worden In November 1929 kwamen de eerste Franciscanen op Java aan, zoodat thans 13 missieoorden in Ned. Indië werkzaam zijn. Op het oogenblik zijn in onze Oost 275 priesters, bijgestaan door 288 broeders en 994 zusters (verdeeld over 19 congregaties.) In 1915 bedroegen deze cijfers respectievelijk 101.85 en 487. Welk een vooruitgang. Hoe ook is 't werk uitgebreid, want het aantal scholen in 1915 n.l. 64 is gestegen tot 850 thans heb ben we 17 katholieke ziekenhuizen, terwijl voor 18 jaar de missie we gens gebrek aan krachten aan de Regeering moest te kennen geven, de aangeboden leiding van het melaatschenhuis bij Semarang niet te kunnen aanvaarden, hetgeen toen aan 't Leger des Heils moest worden overgedragen. Dankbaar stemt 't wanneer we lezen dat in 1928 in't geheel 31.600 doopsels zijn toegediend, maar wat beteekent dat alles nog, gelet op hetgeen kon en moest worden ge daan Wat zegt een. aantal van 275.000 katholieken waaronder 65.000 Eu ropeanen, op de 50 millioen zielen, welke den Indischen Archipel bevolken Een eeresaluut mag voorzeker gebracht worden aan die mannen en vrouwen, die vrienden en ver wanten, hun land en hun huis vaarwel zeggen, om het Evangelie te brengen aan vreemden en veria tenen, om daar zielen te bevrijden, zielen te winnen. Ja, dat zijn helden, die zonder van heldendom te weten in de rij der helden 't voorste staan. Niet alle missies in Indië zijn als die der kleine Soenda-eilanden, waar het laatste jaar 22600 werden toe gediend. Hoe moet er dikwijls gewerkt worden ten koste van offers veel in aantal en groot in intensiteit, en wat is dikwerf't succes Werken niet te midden van de opwekking, welke uitgaat van breede volksma nifestaties of 't applaus der menigte, zonder de bemoediging van een groot succes en zonder den prikkel van een geestdriftigen aanhang, maar werken, eenzaam en alleen, werken, roemloos en dikwerf al te veel ver geten zulk werk vraagt heldenmoed en heldenkracht. Indië heeft katholieke leeken noodig. Leeken, die de volken door hun arbeid en voorbeeld de practijk der liefde leeren, die hun de eerste schreden moeten leeren zetten op den weg der broederlijkheid. Zoo noodig als er priesters zijn om het Evangelie te prediken, even noodig zijn er Katholieke leeken voor het herstel der Indische samenleving op Christelijken grondslag. Dit is een integreerend deel van de missionee- ring in Indië. Bisschoppelijk Missiecomité. Prettige verhoudingen. Door den heer Klokman, wethou der en locoburgemeester van Hummelo en Keppel, is een klacht ingediend bij den officier van Justitie tegen het optreden van den gemeen teveldwachter v. D. Laatstgenoemde heeft een inval gedaan in een besloten bijeenkomst, waarvoor de locoburgemeester nachtpermissie had verleend. De burgemeester, vóór bedoelde bijeen komst teruggekeerd, was het met de beslissing van zijn plaatsvervanger niet eens, wat den inval der politie tengevolge had. Gevaarlyk spel. Bij het tramstation te 's Heeren- berg waren dezer dagen eenige jongens aan het spelen met een paar olievaten die op de laadbrug lagen. Een der kleinen, de 5-jarige A. K. werd daarbij door een vallend vat zoo ernstig getroffen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Ernstige mishandeling. In de wollenstoffenfabriek der firma G. aan de Heuvelstraat, te Tilburg ontstond Dinsdagmiddag een hoogloopende twist tusschen den ar beider J. de R. encbn werkmeester G. de W.. Laatstgenoemde maakte R. een aanmerking op zijn werk, waarover deze in woede ontstak. Hij bracht de W. een drietal ge vaarlijke messteken toe, waarna hij vluchtte. Later is hij in zijn woning gearresteerd. Het slachtoffer moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Zijn toestand is bedenkelijk. Mgr. A. F. Diepen 70 jaar. Woensdag vierde Z. D. H. Mgr. A. Diepen zijn 70sten verjaardag. Te 's Hertogenbosch geboren heeft hij een gedeelte van zijn jeugd in Limburg doorgebracht. De voorbereidende studie voor het Priesterschap is hij begonnen te Rolduc en hij heeft die studies vervolgd en beëindigd in de semi naries te den Bosch, te St. Michiels gestel en Haaren. Intusschen woonden zijne ouders op het oude kasteel te Heel bij Roermond, waar Monseigneur ook zijn plechtige eerste H. Mis opdroeg in 1884. Aanvankelijk werd hij professor op het klein Seminari. In 1895 werd nij de eerste rector van de nieuw gestichtte R. K. Kweekschool voor onderwijzers. Bloembollencultuur in Brabant, In het Westelijk gedeelte van Noord-Brabant zijn thans reeds on geveer 50 H A. grond vrijgemaakt voor bloembollencultuur. De nieuwe Duitsche invoerrechten op koffie en thee. De nieuwe Duitsche invoerrechten op koffie en thee, welke voor een paar dagen werden ingevoerd zullen bedragen voor ongebrande koffie 160 Mk. (tot heden 130 Mk.) voor thee 350 Mk. 350 Mk. (thans 220 Mk.) alles per 100 K. M.. De frau duleuze invoer dezer waren zal dien tengevolge nog wel stijgen Alg. Ned. Bona van Handboog schutteryen. Men schrijft uit Tilburg Onder voorzitterschap van den heer Adr. v. Tuyl, uit Eindhoven, had te Tilburg de algemeene jaar vergadering plaats van den Alg. Ned. Bond van Handboogschutterijen. In zijn openingswoord uitte de Voorzitter zijn groote bevrediging over de uitstekende opkomst en deelde hij mede, dat de Bond door toetreding van den kantonalen bond van Weert en van den Venrayschen Bond met 26 nieuwe vereenigingen is uitgegroeid. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van den heer P. Konings te Roosendaal, die wegens drukke werkzaamheden zich niet weer voor de bestuursfunctie als secretaris penningmeester beschikbaar stelde, bij acclamatie benoemd de heer J. Verhoeven te Roosendaal, terwijl in zijn plaats tot vice-voorzitter werd gekozen de heer L. Eist. In verband met de groote uit breiding van den Bond, is het niet meer doenlijk de verschieting van de kampioenschappen op één plaats te doen geschieden, waarom op voor stel van het hoofdbestuur werd be sloten deze schietingen in het ver volg gewestelijk te doen plaats hebben. Medegedeeld werd, dat met de Belgische sportbroeders is overeen gekomen om den Nederland—België wedstrijd dit jaar te houden op 24 Aug. te Tilburg, waarna de return ontmoeting te Mechelen zal plaats hebben. Op voorstel van het bestuur wer den de data der vier concoursen, n.l. van de gezelschappen „Landmans Genoegen" te Roosendaal; „Neder land en Oranje" te Standdaardbuiten; „Vriendenkring" te Rijen en „Gloria Sorano" te Dongen, definitief vast gesteld. Aan het slot der zeer geanimeerde vergadering werd nog medegedeeld, dat deze Bond thans ruim 70 ver eenigingen telt. Woningbouw in de Mijnstreek Binnenkort zullen door de bouw- vereeniging „Ons Limburg" te Heer len in de kolonie Sanderbouth te Sittard 125 arbeiderswoningen, hoofdzakelijk voor vestiging van mijnwerkers, gebouwd worden. Niet tydig verwijderen van rupsennesten. Door de Rijks- en gemeentepolitie te Nederweert werden de laatste dagen reeds een vijftigtal processen- verbaal opgemaakt wegens het niet tijdig verwijderen der rupsennesten uit heggen, boomen enz. Een beroep op het Rijk, dat de nesten in de boomen langs den rijksweg ook nog niet heeft verwijderd, haalt begrijpe lijkerwijze niets uit. Kranig oude heer. De 60-jarige heer P. M. van Wijk, directeur van een borstelfabriek te Hoorn is Donderdag der vorige week vandaar vertrokken om een wande ling naar VlisSingen te maken. Dinsdagavond om kwart voor zeven is hij in goede conditie te Vlissingen aangekomen, zoodat hij den afstand Hoorn-Vlissingen in zes dagen heeft volbracht. De brand te Nymegen. Betreffende den brand in de stijfsel- fabriek Hollandia te Nijmegen ver namen wij, dat Dinsdag het geheele personeel er werkten ongeveer 400 man aan den arbeid kon gaan. Of het afgebrande gedeelte weer zal worden opgebouwd, staat nog niet vast. Aardappel-export naar Duitschland. Door de directie van den Land bouw wordt het volgende meege deeld Volgens mededeeling van den Rijkslandbouwconsulent, ir. A. H. Joustra te Berlijn, treden met ingang van 15 Maart a.s. nieuwe bepalingen inzake den invoer van aardappelen in Duitschland in werking. Deze zullen voortaan alleen mogen worden ingevoerd in ongebruikte verpakking of los in gesloten wagons, terwijl elk collo of, bij losse ver lading, elke wagon voorzien moet zijn van een plombe van den Plan- tenziektenkundigen Dienst van het land van herkomst. Losse scheepsladingen zijn dus niet meer mogelijk. Verder moet elke zending uit Nederland begeleid zijn van een in de Duitsche en Nederlandsche taal gestelde verklaring van een ambtenaar van den Plantenziektenkundigen dienst te Wageningen (volgens een bepaald model), welke niet langer dan 20 dagen vanaf den dag van afgifte geldig is en waarin wordt verklaard 1. dat de zending door een ambtenaar van den Plantenziekten- kundigen Dienst onderzocht is en vrij bevonden van aardappelwrat- ziekte 2. dat de zending afkomstig is van 'n niet met wratziekte besmet landbouwbedrijf en dat binnen een kring van 2 K.M. om het veld, waarop de aardappels gegroeid zijn, geen wratziekte is geconstateerd; 3. dat de verpakking ongebruikt 4. dat elk collo of elke wagon door een ambtenaar van den Plan- tenziektenkundigen Dienst van een plombe is voorzien (hierbij dient het opschrift van het plombe te worden vermeld). Verder moet op het certificaat worden aangegeven de soort, waar uit de zending bestaatde gemeente, waarin de aardappelen zijn geoogst het gewicht der zending de aard der verpakking, zulks onder opgave van het aantal colli, de daarop aan gebrachte merken, of, bij verzending in geplombeerde wagons het nummer van den wagon, den naam en het adres zoowel van den ontvanger als van den afzender. Niettegznstaande bovenbedoeld certificaat zal elke zending boven dien aan het Duitsche station van invoer op kosten van belanghebben den op wratziekte worden onder zocht. Elf millioen rupsen op den brandstapel. Woensdag werd door een 100-tal leerlingen van de hoogste klassen der bijzondere- en openbare scholen onder leiding van den burgemeester van Harderwijk een tocht gemaakt naar de bosschen ter verdelging van de nesten van de bastaardsatijnrups, die in deze streek het houtgewas bedreigt. De jacht bleek een enorm succesniet minder dan 36.000 nesten, bevattend ongeveer 11 mil lioen rupsen werd op de brandstapels vernield. De afdeeling Harderwijk van de N. P. V. verleende bij een en ander haar medewerking, terwijl het gemeentebestuur voor de noodige ververschingen zorg droeg. De werkloosheid in Duitschland Het aantal werkloozen, die uit de verzekeringskas een ondersteuning ontvangen, dat den 28 Februari vol gens definitieve mededeelingen 2.378.521 bedroeg, is deze week tot 2.363.000 gedaald. Het aantal personen, die een crisis ondersteuning ontvingen, bedroeg den 28en Februari 277.202; na het bovengemeld is dit getal intusschen nog met 1000 gestegen. Het grootste aantal werkloozen tijdens den winter zou dienovereenkomstig den 28en Februari 2.655.723 bedragen hebben. Boerdery afgebrand. Te Vledder is de'woning van den landbouwer P. Hel totaal afgebrand. Ook kwamen 10 koeien om. De boerderij behoorde aan baron van Knobelsdorff te 's Gravenhage. Nieuwe overstroomingen in Frankryk. Tengevolge van sterke slagregens is de Saleys, een rivier in Z.-O. Frankrijk, plotseling sterk gestegen. Drie kwart van de stad Salies, waar de rivier doorstroomt, is onder water gezetin de lager gelegen wijken staat het water anderhalve meter hoog. De verbinding tusschen de boven stad en het overige gedeelte is ver broken. De burgemeester heeft de nood zakelijke maatregelen getroffen om de huizen te ontruimen en de bewoners van voedsel te voorzien. De schade, die door het water aangericht werd, is zeer omvangrijk. De overstrooming in Zuid-Frank rijk wordt ten deele toegeschreven aan de ontbossching van de door de ramp getroffen departementen. De radicale senator Martin heeft thans een interpellatie ingediend bij den minister van landbouw, omtrent nieuwe bebossching van deze streken en de middelen om te voorkomen dat nog meer boomen worden om gekapt. In Moissac storten na het zakken van het water nog steeds nieuwe huizen in. Een groot aantal gebouwen kan zoodoende niet meer benut worden om de daklooze bevolking te her bergen. Kantoor geopend van 9 tot 1 uur. Worden gevraagd: Verschillende boerenknechten, boerendienstmeiden en burgerdienst meisjes voor dadelijk en later. Kleermakersleerling voor Venray Burgerdienstmeid voor Tilburg. Meisje voor gesticht v. strijkkamer Burgerdienstmeiden voor Helmond, Oeffeit, Boxmeer, Vierlingsbeek Horst Boerenknechten voor Velden Gezinnen voor landgoed Bakkersknecht voor Overloon Schilders voor Oss Schilder voor Horst Jongen 15 jaar voor kantfabriek Bicden zich aan Losse arbeiders of grondwerkers. Chauffeurs. Burgerdienstmeiden voor Venray. Werkmeisjes. Werkmeisje 3 dagen per week. Leerling-electricien. Leerling autogarage en rijwielzaak Timmerlieden, bakkersleerlingen. Schilder van „De Denneboom" Verkrijgbaar bij Hofstraat. 12 TE KOOP l gemerkte dekrijpe zeugjes V.D.L. eii broedeieren van rase. W. L. 7 ct. per stuk zeer goed bevrucht door speciale tokhanen bij H. COPPIS, Holthees (bij de Halte) TE KOOP» 8 bij V/ed. Raedts, Maash. weg TE KOOP» 15 weken dracht, keuze uit twee bij W. Vollenberg, Merselosche weg. TE KOOP twee schuurdeuren met bovenlicht. op veeren, bij KAREL TIESEN, Overloon, TE KOOP een dragende geit, met haan, broed 1929. AdresJ. Verheijen, C 55, Soschhuizen. bij h. Reijntjes Veulen. 8 waaronder de nieuwe gunstig bekende soorten Teutonia v.b. Barres, Moringia v.b. Eckendorfer, Ovana v.b. Groenkraag Batavo v.b. Stekruben alsook de oude bekende soorten Mangelen. GRAS- EN KLAVERZADEN welke wij de laatste jaren op de beste en goedkoopste wijze weten samen te stellen Serradella dubbel gereinigd. Aanbevelend, Groote straat 34. is betrouwbare en vakkundige voorlichting bij het aanschaffen van een Dit krijgt U uitsluitend bij Markt Telefoon 71 Venray Receptwerk Iedere reparatie binnen 't uur. van 200 tot 600 kuikens. verstoppen onmogelijk. Afrasteringpalen, Hekken, Draadnagels, Krammen, enz. Lage prijzen. Ie kwaliteit. Beleefd aanbevelend, Smederij. Hoenderstraat VENRAY Greenen, Vuren, Eiken en Americ. Greenen. Alles aan concurrerende prijzen KRUISSTRAAT VENRAY Bezoekt ons atelier Overal aan huis te ontbieden zonder prijsveribooging. O PT O N B B B P- B B B P- B OD O •t B Belastingzaken, Kadastrale Zaken, Koop- en Huur contracten, enz. Steeds in voorraad Union en Carisborg Briketten. Ook aan huis te bezorgen zonder prijsverhooging. Aanbevelend, ZONEN Brandstoffenhandel. Steeds flinke sorteering potbloemen en groenblijvende kamerplanten snij- en perkbloeiende planten. Verder bakjesvazen, hangers, hovqetten manden en kranssen. Beleefd aanbevelend,

Peel en Maas | 1930 | | pagina 5