Umm Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Een lange weg J. VAN WEEGEN - VIERLINGSBEEK MANUFACTU&ÊN j YOORDEEUGSTA [JACJQNÜ MANUFACTUREN, WXMÉUGStf Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. St. JOZEF, Smakt. Buitenl. Nieuws. Nieuws Binnenland De Kippenhouderij op het platteland ARCHITECT N.I.V.A. Provinciaal Nieuws Sproeten komenvroe9in ZATERDAG 15 MAART 1930 Een en vijftigste Jaargang No. 12 BLIJKEN l TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7l,« ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 5 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent door A. F. VAN BEURDEN. In een tweetal artikelen hebben wij pas betoogd, dat er de Heer zij geloofd en geprezen ook weer eens leven in de Peel schijnt te komen. Men pakt de zaak met moderne middelen aan. Men zal althans voor een gedeelte beproe ven het verkeer der grensdorpen Deurne en Venray tot volmaaktheid te brengen en daardoor ook de Meijerij en de Maasdorpen verbinden, maar ook het inwendige der Peel vóór, bij en om Ysselsteyn alle middelen bezorgen, die noodig zijn, om de wijde vlakte tot een vrucht baar land te maken. Reeds vroeger hebben wij de werkzaamheden in dien zin van den Ingenieur Reuvens te boek gesteld de geestkracht en 't doorzettings vermogen van Jan van de Griendt beschreven en de opvolgende groot- ontginners niet vergeten. Aangetoond hebben wij hoe noodig 't was, Peelbelang heeft zijn best gedaan maar de oorlog kwam en sloeg alles ter neer. Toen dat leed overkomen was, stak men in Holland de vlag uit ter oorzake van de eerste spaden bij Wieringen in den grond gestoken voor de Zuiderzeeplannen. Daar was enthousiasme en geld voor de schatkist werd met een ruk wijd opengezet en staat nog wijd open. Maar de Peelontginning, het vrucht baar maken van de 40000 hectaren goeden grond met zekerheid van rendement in drie jaar geraakte op den achtergrond. Onze jonge boeren, die grond noodig hebben om hun goeden wil en hunne kracht te toonen moesten wachten en wachten nog. Zij zullen de afgevaardigdenjter Tweede Kamer Staten Generaal prijzen, die in 's lands vergaderzaal de aandacht weer eens op onze weinigbedeelde, sobere, ver geten landstreken vestigen en met Idem van redenen betoogen, dat het Zuiden ook geholpen moet worden. Wij hopen dit van harte. Ook het slagen der spoorverbindingsplannen VenrayYsselteynDeurne, bij eene m.i. veel lagere kosten berekening. Om nog eens aan te toonen, hoe lang men al wacht op de ontginning, wil ik ten slotte aan halen het vol gende tot een klaar bewijs. Een kleine 150 jaar, dus ander halve eeuw geleden, in 1788 was het een tijd van onderzoek. Toen schreven „Eenige vrienden der Meijerij" de volgende prijsvraag uit. „Is het uitgeven van onbebouwde gemeene gronden in de Meijerij van den Bosch tot nieuwe erven in het algemeen voordeelig of niet Hoe zouden die ten meeste ten nutte kunnen en behooren uitgegeven te worden." De kwestie der groot-ontginning was aan de orde gesteld en Isfridus Thijs, eerst kapelaan te Mierlo, later kanunnik van Tongerloo gaf een antwoord, dat bekroond en gedrukt werd in 1792. Hij komt tot de slotsom, dat ont ginning zeer wenschelijk was, dat de boeren meer mesch en asch uit de steden moeten halen, dat het land zeer intensief moet bewerkt worden en zoo meer. Hij begreep de zaak. Koning Lode wijk Napoleon (1806— 1810) stelde Jan Kops tot Landbouw commissaris, we zouden nu zeggen directeur generaal van den landbouw en onder dezen kwam eene wet tot stand tot ontginning van woeste gronden. Maar van dat alles kwam weinig terecht. En nu na anderhalve eeuw, is de Peel nog geen „voorwerp van de aanhoudende zorg" onzer groot- machtigen. Amersfoort 11 Maart A. F. VAN BEURDEN. In Duitschland is de vorige week een der figuren van de oude garde heengegaan, de groot-admiraal Von Tirpitz is in den ouderdom van een ea tachtig jaren overleden. Met Von Tirpitz is, reeds lang voor den oorlog, de geleidelijke maar immer voortschrijdende ontwikkeling der Duitsche zeemacht begonnen. Hij was de man, die nog in het begin van den oorlog het meeste heil zag in een onmiddellijk en doortastend optreden van de Duitsche vloot, die wellicht in die dagen in vergelijking met de Engelsche vloot in zoo gunstige conditie was, dat de kansen voor het behalen van successen althans naar de meening van Von Tirpitz groot hadden kunnen zijn. Ofschoon Von Tirpitz in den oorlog niet die rol heeft kunnen spelen, welke hem toelachte, (de strategische leiding der Duitsche vloot werd hem in 1914 onthouden) en ondanks het feit, dat in 1916 de kwestie van de tijdelijke stopzetting van den duikbootoorlog buiten hem om werd behandeld, ondanks dat alles is Von Tirpitz toch ook in den oorlog een figuur van in het oog springende beteekenis geweest, niet het minst door wat hij reeds voor de oorlogs jaren voor en aan de Duitsche vloot deed. Hij was in zekeren zin de schepper van de Duitsche oorlogs vloot, die het tegenwicht werd van de Engelsche. De berichten die de vorige week werden verspreid over den Rooden Donderdag, den zesden Maart, leken ernstig genoeg. Te Berlijn zouden o.m. hongeroptochten gehouden worden uit de omgeving naar de hoofdstad. Blijkens de na den Rooden Donderdag verschenen berichten is de dag vrijwel overal veel kalmer verloopen dan men verwacht had. al hadden in de verscheidene plaat sen (o.a. in Duitschland en Frankrijk) schermutselingen met de poütie en enkele aanvallen op de politie plaats. Frankrijk werd de vorige week zwaar geteisterd door geweldige overstroomingen, voornamelijk in het Zuiden des lands. Talrijke verwoes tingen werden aangericht, tal van dooden vallen te betreuren, veel vee verloor het leven, terwijl in vele plaatsen het gewone leven werd ontwricht door stremming van ver keer, het niet meer functioneeren van allerlei bedrijven als electriciteit gas en waterleiding enz. Wij Hol landers kennen den watersnood, maar gelukkig niet in die mate. Vermoedelijk zal het meerendeel van onze bevolking zich wel ver heugen in de langdurige droogteperi ode, welke wij nu sinds Maandag achter den rug gebben. Achter ons, want Maandag heeft het zoo hier en daar heusch geregend. De droogteperiode heeft ruim drie weken geduurd, wat, naar van des kundige zijde beweerd wordt, sinds [uli 1909 nog niet is voorgekomen. 2en record dus, dat neerkomt op 'n tekort aan regen, want. alweer volgens de deskundigen is er dit jaar nog niet de helft van de regenhoeveelheid gevallen, wat in- tusschen voor de periode van 1 Jan. tot 10 Maart toch nog meer is, dan de regenval in het vorige jaar over het zelfde tijdsbestek. We hebben dus over de nattigheid tot nog toe geen klagen gehad, maar wat niet is, kan nog komen, onge twijfeld, Laten we maar zeggen, dat we met den winter, zoowel als met het voorjaar, verwend zijn geworden. Wat ook wel mag, na den winter van het vorige jaar, die zijn invloed toch nog zoo lang heeft doen gelden. Hoe laat en hoe achterlijk was toch menig gewas, menige vrucht in het vorige jaar. De vorige week stond in het teeken, ook hier te lande van het protest tegen de godsdienstvervol gingen in Sovjet-Rusland. Als iets zeer gunstigs en we zouden haast zeggen iets ongewoons tevens is het feit op te nemen, dat de vertegenwoordigers van het verst van elkaar afstaande overtuiging één bleken, waar het de actie tegen de godsdienstvervolging gold. De waarde van het eendracht maakt macht werd in dit geval althans in dit geval begrepen. Aan het einde der vorige en in het begin der loopende week heeft het vuur weer voor enorme sommen vernield. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd een der grootste chocoladefabrieken te Wormerveer een prooider vlammen. Verschillende Zaansche gemeenten hadden de gelegenheid en maakten er -ook gebruik van het „helpt elkander" te betrachten, zoodat het vuur met niet minder dan veertig stralen kon bestreden worden. Wat niet wegneemt dat de fabriek van de firma de Jong bijna geheel werd verwoest en de schade aanvankelijk al op een millioen werd geraamd. Een andere groote brand woedde te Nijmegen, waar de groote maizena en stijfselfabriek van de firma Honig geheel afbrandde. Ofschoon de schade niet dicect kon worden vastgesteld, wordt deze toch op minstens eenige tonnen ge raamd. Een millioen en eenige ton nen geven ons eenigszins een beeld van de groote hoeveelheden die er in ons land aan chocola en maïzena verbruikt moeten worden en, wat de stijfsel betreft, ook verplakt. Gelukkig, dat wij Nederlanders dit alles wel niet alleen te verwer ken zullen krijgen Er is een tijd geweest, dat aan de gemeente Haarlem een min of meer schitterende toekomst werd voorspeld als badplaats. Het was toen in de buurt een bron met ijzer houdend water was aangeboord. Voor de exploitatie waarvan een speciale maatschappij was opgericht. Edoch, de staalwaterbron heeft Holland teleurgesteld of juister ge zegd het publiek deed dit, want de gasten bleven uit, verschenen in elk geval niet in die mate, dat Haarlem de badplaats werd, die men zich had voorgesteld. Thans is het „bron gebouw" door den Haarlemschen gemeenteraad aangekocht en dus gemeente-eigendom geworden, of schoon nog niet bekend moest zijn, welke bestemming aan den nieuwen aankoop gegeven zal worden. Haarlem is geen tweede Spa ge worden, al valt volgens deskundigen de geneeskrachtige waarde van het bronwater den Haarlemmermeerpolder niet te ontkennen. Naar gemeld wordt zal het water nu in den handel ge bracht worden als tafelwater, zonder ijzer (dat er eerst aan wordt ont trokken). Bij het steeds toenemende aantal door mechanische kracht voortbe wogen voertuigen zal men gereede- lijk verwachten, dat het aantal ver keersongevallen eenigszins gelijken tredt houdt met de toename der verkeersdrukte. Gaf statistisch aan gaande de verkeersongevallen te Amsterdam in de jaren voor 1929 een stijgende lijn te zien, in het af- gelbopen jaar bleek de sterke toe neming tot staan te zijn gekomen in die mate zelfs, dat over het geheele jaar 1929 een zij het ook kleine vermindering te zien geeft. Zijn de Amsterdammers voor zichtiger geworden of doet het hier de invloed gelden van de wettelijke maatregelen ten opzichte bijvoorbeeld het verleenen van vergunning tot rijden alleen aan diegenen, die getoond hebben de kunst van be- I ïoorlijk rijden machtig te zijn Hoe dit zij, de Amsterdammers, groot en klein, jong en oud heboen voorloopig nog alle reden om in de verkregen meerdere voorzichtigheid te blijven volharden. De Amsterdamsche politie stelde in het laatste kwartaal van 1929 nog 1853 verkeersongevallen vast met elf dooden en honderdtachtig ernstig gewonden. Er is dus ook in Amster dam nog ruimschoots gelegenheid de vrucht der voorzichtigheid te plukken. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Practisclie wenken by het opfokken van kuikens. De tijd van broeden en opfokken in kuikens is weer aangebroken. Al zijn de eieren thans laag in prijs, zal er toch veel gebroed worden, gelooven we. En dat mag ook ge rust, want dat de eieren thans goed- kooper zijn dan het vorige jaar is een gevolg van verschillende om standigheden. die zich niet steeds bestendigen. Ten eerste is het den heelen winter Lente voor de kippen geweest, ten tweede kwamen de koelhuiseieren daardoor in de knel en moesten in a eens op de markt gegooid worden, öpPIllOl» toen het bleek, dat er geen winter meer zou komen, ten derde broeden tegenwoordig allen zoo, dat iedere jonge kip in den winter legt. De goedkoope eieren komen daarom steeds dichter bij Nieuwjaar. En vooral ditmaal, nu we geen winter hadden. 't Is dus 'n samenloop van om standigheden. Wij gelooven echter als 't jaar om is, dat men dan weer wel tevreden zal kunnen zijn. De eieren zullen gauw in prijs weer stijgen, want de kalkers koopen reeds in 't groot en die grijpen pas in, als de eieren op z'n laagst in prijs zijn. Ook gaan er nu vele milhoenen eieren in de machines en centrales, terwijl de koelhuiseieren opraken Met de kalkeieren is 't reeds zoo goed als gedaan voor van 't jaar. Begeven we ons dus weer met nieuwen moed aan 't opfokken van kuikens. Ziehier eenige practische wenken, die we aanstaande week zullen ver volgen. 1. Op den dag dat de kuikens uitkomen, geven we ze geen voer, ook daags daarna nog niet; alleen wat zuiver drinkwater. 2. Men passé de droogvoeder- methode toe. Dan worden de bakken en het voer nimmer verzuurd. 3. Wanneer men opfokvoer en het daarbij behoorende kuikenzaad verstrekt, is het absoluut af te raden, ook nog iets anders te verstrekken. Men zou krop en maag maar over laden en de goede verhouding tus- schen eiwitten, vetten, mineralen enz. enz. zou verbroken worden. 4. Het weekvoer wordt verstrekt in ondiepe bakjes, de kuikens mogen zoo min mogelijk het voer bevuilen of er uit krabben. In den handel zijn zeer doelmatige bakjes van ge galvaniseerd plaatijzer, met lossen deksel, vol ronde gaatjes met randen, die niet scherp aanvoelen. Neem liever een bakje te veel, dan maar juist genoeg, want anders wordt er maar gulzig gegeten, wat natuurlijk de spijsvertering benadeelt. Het bakje eet niet en gaat vele jaren mee. 5. Het korrelvoer strooie men op het zand, het kaf, het turfstrooisel of iets dergelijks en harke het direct onder. De kuikens moeten van jongs af leeren werken. Lichaamsbeweging bevordert de gezondheid. Zij wekt den eetlust op, het voer verteert beter en de ontlasting blijft er te beter om. 6. Het drinken geve men in fon teintjes, die gemakkelijk schoonge maakt kunnen worden. In den handel zijn tegenwoordig practische losse fonteintjes. 7. Als drinken kan men ook geven: melk, ondermelk of karne melk. Het laatste blijft het langste goed. Van volle melk drinken de kuikens wel eens te veel. Te groote vochtopname werkt nadeelig op de spijsvertering. Karnemelk is het beste. Men moet er echter voor waken, dat de boel niet bevuild wordt. Met het oog daarop mengen vele voederhandelaars daarom tegenwoordig karnemelk poeder onder het opfokvoer en ad- viseeren dan enkel zuiver water als drinken te geven. Zoo lang de kuikens niet „los" loopen, moeten ze de beschikking hebben over scherp zand, rivierzand, of anders het uitzeefsel van gemalen zeeschelpen. Een bakje met kleine stukjes houtskool verdient eveneens alle aanbeveling. Hierdoor kan zelfs de zoo gevreesde kuikenziekte coc- cidiose (witte diarrhee) voorkomen worden. Karnemelk werkt in dezen ook zeer voorbehoedend. Vergeet dan deze twee zaken niet, want elk jaar gaan er vele duizenden kuikens aan coccidiose, eene gevaarlijke darm ziekte, dood. 9. De allereerste dagen moet men met groenvoer spaarzaam wezen, het werkt dan nog te lakseerend. Later, als ze een week of ouder zijn, ge- wenne men ze aan een goede portie. Natuurlijk versch en malsch groen, het gras zoo kort mogelijk geknipt. 10. De kuikens moeten warm, droog en frisch zitten. Daarom flink ventileeren, zonder dat er tocht op de kuikens kan vallen. Het strooisel vaak ververschen, dan zullen de kuikens het best opgroeien. De bodem kèn niet te droog en te proper ge houden worden. 11. Nimmer brenge men kuikens van verschillenden leeftijd bij elkaar. Van de jongsten komt dan niets terecht 1 12. Op ieder kuikenhok moest i jeschilderd of geschreven staan Reinheid, reinheid en nog eens reinheid het voorjaar, koop tijdig een pot Bij alle Drogisten. VENRAY, 15 Maart 1930. Afsluiting Schoolstraat. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat de Schoolstraat vanaf Dinsdagna middag 18 Maart a.s. in verband met de vernieuwing der straat tot nader aankondiging voor het ver keer met auto's en voertuigen is afgesloten. Venray 13 Maart 1930 Burgemeester en Wethouders vnmd. O. VAN DE LOO. De Secretaris VAN HAAREN. Aanmelding van nieuwe leer lingen op de openbare lagere school te Venray-Heide. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat ouders, voogden of verzor gers, die verlangen, dat hunnen kinderen of piipillen met één April a.s. op de openbare lagere school te Venray—Heide worden toege laten, daarvan onder juiste opgave van namen, voornamen, geboorte datum, geslacht en woonplaats der kinderen zoo spoedig mogelijk, uiter lijk 24: Maart a.s.. aangifte moeten doen bij het Hoofd der school, den heer W. J. Driessens te Venray Heijde. (Trouwboekje medebrengen.) Venray 11 Maart 1930' Burgemeester en Wethouders vmmd. O. VAN DE LOO. De Secretaris. VAN HAAREN Jaarvergadering van de R.K. Werkliedenvereeniging. A. s. Donderdagavond te half 8 zal, naar wij vernemen, de R.K. Werkliedenvereeniging haar groote jaarvergadering houden in het Pa tronaat, waarbij ook de vrouwen der leden zijn uitgenoodigd en waar aan tevens eene kleine tractatie verbonden is. De Zeereerw. Heeren Aalmoe zenier Roncken en Kapelaan Geurts zullen er het woord voeren. Aalmoezenier Roncken spreekt over de R. K. Organisatie, terwijl kap. Geurts als onderwerp zal be handelen Christus en de moderne arbeider. Aan het slot van de vergadering zal er een gratis verloting plaats hebben van verschillende mooie prijzen, onder de leden van de R.K. Werkliedenvereeniging Districts arbeidsbeurs. Gedurende de maand Februari j.l. hebben zich bij de Districts-arbeids- beurs alhier laten inschrijven 221 werkzoekenden, waarvan er 145 konden worden geplaatst. Het aantal aanvragen van werk gevers bedroeg 229, terwijl aan 142 aanvragen kon worden voldaan. Op de Maandag gehouden jaarmarkt waren aangevoerd in totaal 375 stuks vee. Dragend vee 80Vet vee 31 Gust vee 24-Kalveren 7 Biggen 233.' Handel vrij levendig, zoowel in vet als dragend vee, prijzen in vet vee iets minder. Biggen handel vlot aan prijzen van f 20 tot f 30. Wij ontsmetten al onze Man gel- en Bietenzaden tegen wortelbrand volgens voorschrift van den Planten- ziektenkundigen Dienst te Wagenin- gen, zonder prijsverhooging. (Adv.) WILLEMS, Overloon. Cursus liuisvlyt. Woensdagavond j.l. eindigde de heer Driessen, hoofd der school Heide, zijn cursus in huisvlijt, dezen winter door hem gegeven in een locaal van het St. Antonius-Patronaat. Deze cursus is één der vruchten van de Ku-Nij-Hu. Met veel opgewektheid en ijver hebben de jongelui dezen Cursus gevolgd. Nimmer viel eencursus-avond hun te lang integendeel. Van het geleerde kunnen zij hun heele leven lang plezier hebben. Groot is dan ook hun aller dankbaarheid jegens den heer Dries sen, die geheel belangloos en met groote toewijding deze cursus heeft gegeven. De heer Driessen stelt zich voor. om bij leven en welzijn, in October a. s. andermaal een cursus te geven. Daar zal dan wel weer druk gebruik van worden gemaakt. En, mocht er over enkele jaren weer eens een Tentoonstelling van Huisvlijt worden gehouden, dan zal men veel moois te zien krijgen, Door de Schutterij „HetZand- akker" is besloten dit jaar deel te nemen aan de Concoursen te Venray, Deurne, Geysteren, Baarlo en Hol thees. Tevens werd besloten in Mei 1931 een groot Concours te houden. R.K. Middenstand. Bij gelegenheid van de Bonds vergadering van den Limburgschen Middenstand, die dit jaar in Venray plaats heeft, besloot de Venraysche Midddenstand een tentoonstelling te organiseeren en wel op 18, 19, 20 en 21 Mei. De eerste vergadering is gehouden, de animo bleek groot, niet minder dan 38 leden besloten aan deze tentoonstelling deel te nemen. De groote zalen van het Patronaat blijken te klein om alle standen te bevatten, doch hierin zal worden voorzien door het plaatsen van een paar flinke tenten op het achterterrein. Donderdag 20 Maart a.s. „Stand houders" vergadering in het Café „de Zwaan." Onze geachte dorpsgenoot, de Eerw. Heer Jos. Janssen, zal op Zaterdag 5 April a.s. in de Kerk van 't Groot-Seminarie te Roermond de H. Priesterwijding ontvangen. Z.Eerw. zal op Paaschdag 20 Aprilin de Parochiekerk alhier zijne Eerste plechtige H. Mis opdragen- In de Woensdagavond gehouden vergadering der Federatie van Mu ziek- en zanggezelschappen in onze gemeente is besloten het eerste Concert te geven op Zondag 25 Mei door de Fanfare te Oirlo en het tweede door Venray's Fanfare corps op 27 Juli a.s. Voor de Missie van Pater De Ponti. Vorig bedrag f 42.70 Uit Oirlo f 8.— Dat we Jan nog mogen terugzien N. N. Oirlo f 5 Armlastige krankzinnigen. Door Ged. Staten van Limburg is de verpleegprijs voor de in het St. Servatiusgesticht te Venray verpleegd wordende mannelijke krankzinnigen voor 1930 vastgesteld op f 600 per jaar en f 1.66 per dag. Voor de vrouwelijke patiënten in het St. Annagesticht op f 635 's jaars en f 1.76 per dag. De autobusdienst Venray— Station v.v. is gegund aan den laag- sten inschrijver den heer J. Derksen alhier, voor de som van f 6900. De dienst wordt onderhouden met 2 groote en 1 kleine bus. Vergadering R. K. Venraysche Middenstand. Op Dinsdag 11 Maart 1930. De Voorzitter opent deze zeer druk bezochte vergadering met den Chr. groet. Tegen de ballotage van de Heeren Gebr. van Bergen, J. v. d. Munckhof, Chr. Berbers en Zn. J. Keyzers, A. Martens, G Nelissen, A. M. Goumans, J. Versleijen, P. J. Versleijen en J. Janssen waren geen bezwaren ingekomen. De Wed. M. Goumans was vergeten op de bal lotagelij st te vermelden en J. van Aarssen had zich ook nog opge geven. De Voorzitter vraagt of de ver gadering er iets tegen heeft deze 2 laatsten ook nog te balloteeren, niemand had bezwaar, zoodat allen als lid zijn aangenomen. De Voor zitter hoopt dat allen ijverige leden zullen zijn. De Voorzitter deelt mede, dat de eerste stappen voor den tentoon stelling zijn gezet. De EdelAchtbare Heer Burgemeester, de HoogEdel Gestr. Heer Jan Poels, de ZeerEerw. Heer Pastoor en Kapelaan Strijkers zullen zitting hebben in het Eere- Comité en hebben bereids alle steun toegezegd. De huur van het Patronaat is niet tegen gevallen, de Stroomverkoop- Maatschappij levert de stroom voor licht en kracht voor 4 cent per K.W.U. Een mooie attractie aange boden door de firma.... pardon, laten wij dat nog maar rusten, dwalen is menschelijk. De liefhebberij om mee te doen aan de 2e Venraysche Middenstands tentoonstelling bleek duidelijk ter vergadering, daar niet minder dan 38 leden hun definitieve toezegging hebben gedaan en alle vakken zijn vertegenwoordigd. De groote ruimten in het Patronaat zullen te klein blijken en er zal nog een aanvulling moeten worden be-

Peel en Maas | 1930 | | pagina 1