Op naar Oirlo N. V. „EDA!" ALBERT HEIJN Ho. 1 fovbag: Voor de VASTEN Sluis' 0PF0KV0ER W. SWAGHOVEl Resten voor Heerencostuums Th. Pouwels, Hofstra 9 DEZE WEEK Voor de a.s, Vastentijd Gemengde Berichten Districts-Arbeidsbeurs Nieuws Binnenland Mwawfisuvuaii. Th. Pouwels YENRAY, Markt 7 tlALT\ HA] Op naar den Maasheezer weg bij hebben ze ontvangen 'n reuzensorteerln, vanaf 6 tot 40 gulden par 4l/a el. Koopjes in Hoeden, Petten, En; hemden, Zelfbinders, Bretelles Sokkenhouders enz. De prijzen zijn ver beneden de concurred Zuiver Varkensvet van 50 voor 42 ct. p.j Prima blanke Rozijnen z pit 18 ct. p. Fijne Tomatenpurée per 3 busjes 261. Bussen Spinazie per kilo-bus 31 ct,- Zaterdag 1 Maart 1930, No. 10. ttO-Jarig jubileum van een verpleegde. In het Gasthuis te Oud-Gestel is een eigenaardig jubileum gevierd, Het was namelijk 60 jaar geleden dat mej. Pauline van Éeckelen als verpleegde werd opgenomen. Ze was toen 17 jaar oud, zwak, erg bijziende en had hare ouders verlo ren. Aan belangstelling heeft het op haar diamanten jubileum niet ontbroken, vooral niet van de zijde van haar medeverpleegden. Een ccktelpk drama te Leeuwarden. Woensdagmorgen ontstond ruzie tusschen het echtpaar S. K. wonende aan den Romkenslaan te Leeuwar den. De twist liep zoo hoog, dat de man een kort slagersmes greep en daarmee zijn vrouw een steek in het hart toebracht, waardoor zij op slag gedood werd. Hierna sloeg de man de hand aan zichzelf. Ernstig gewond werd hij naar het stadsziekenhuis vervoerd. "De vrouw, de 29-jarige D. Z. moeder van 2 kinderen, was onlangs eenige dagen weg geweest. Toen zij bij haar man terugkeerde, ont stónd er twist, die nog steeds voort duurde. Het 7-jarig dochtertje van K. kwam nu dienmorgen bij een der buren binnenloopen met de mede- deeling, dat vader en moeder elkaar hadden doodgestoken. De buurman ging daarop kijken en vond den man en de vrouw op den vloer liggen. De onmiddelijk ontboden genees heer kon bij de vrouw slechts den dood constateeren. De man bleek ernstig aan de borst gewond. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht, Zijn toestand is niet levensge vaarlijk. Vijfjarig jongetje door de tram overreden. Woensdag liep het vijfjarig zoontje van den heer Wildenberg bij het uitgaan der school te Oss vermoedelijk eerst tegen een auto. en werd toen door de passeerende tram den Bosch-Helmond aangereden. Direct werd het knaapje naar het R. K. Ziekenhuis gebracht, waar het bij aankomst bleek te zijn overleden, Spoel niet op den ryweg. Woensdag was, een viertal jongens aan het spelen op den provincialen weg te Veldhoven. Plotseling kwam van achter een fabriek een der jongens', de 14-jarige K. den weg oploopen. Op hetzelfde oogenblik kwam de vrachtauto der firma G. uit Steensel voorbij. Dc jongen werd gegrepen en ernstig gewond naar een zieken huis te Eindhoven overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Den chauffeur treft geen schuld. Vrouw verbrand. Naar het „Huisgezin" uit Haaren bij Oisterwijk wordt gemeld bemerk ten Dinsdag huurlieden dat de luiken van het huisje van de alleen wonende wed. C, de H. gesloten bleven en dat op hun kloppen taal noch teeken werd vernomen. Men heeft de woning opengebroken, waarna men iets ontzettends ontdekte. In een achtervertrek vond men dé reeds bejaarde vrouw half verbrand dood op den grond liggen. Waar schijnlijk hebben haar kleeren bij het houtvuur vlam gevat en heeft de ongelukkige nog getracht in het achtervertrek water te vinden, men vond haar daar althans met het hoofd op een. emmer. De ontboden geneerheer dr. v, Oirschot uit Helvoirt kon slechts den dood vaststellen en meent dat de arme vrouw al minstens 24 uur dood moet zijn geweest eer men haar vond. De lawineramp in Italië. Het aantal personen, die tengevolge van de lawine bij Bolognala om het leven zijn gekomen, is tot negentien gestegen. Zwaar lichamelijk letsel door schuld. Dinsdag veroordeelde de Rechtbank te Roermond den wijnhandelaar J, B. te Eindhoven, terzake wegens het door aanrijding veroorzaken van blijvend lichamelijk letsel door schuld aan den tuinman H. Ebus .uitVenlo die tengevolge van een daarbij be komen beenbreuk zijn geheele leven invalide zal blijven, tot een maand hechtenis en ontzegging van het recht om een auto te besturen voor den tijd van 1 jaar. De eisch was 3 maanden. Door een Tallenden boom getroffen. De twintigjarige boomkapper H W. C. uit Beek werd bij het vellen der boomen op den Rijksweg te Wolde, Maastricht neergeslagen door een tak van een vallenden boom. De getroffene werd met een gebroken been overgebracht naar het hospitaal. Glasblazerij te Oss. Reeds gedurende eenige weken gaan er jongens van veertien tot achttien jaar vanuit Oss naar Eind hoven Philips) om opgeleid te wor den als glasblazer. Thans zijn er 48 leerlingen voor de glasblazerij. Naar men verzekert, zal er een glasblazerij verrijzen op de terreinen van de voormalige Jurgen's fabriek te Oss. Philips heeft nu 270 werk lui aan den arbeid, welk getal ge leidelijk zal toenemen. Nieuwe bankbiljetten van f 25. De Directie van de Nederland- sche Bank maakt bekend, dat zij een gewijzigd bankbiljet van f 25 in omloop zal brengen. De voorzijde is volgens model 1927, maar in rood in plaats van blauw gedrukt. De achterzijde is ongewijzigd, alleen zijn letters, cijfers en het woord Amsterdam in rood gedrukt. Door een trein vermorzeld, Woensdag is op de spoorlijn te Houtem bij Utrecht ongeveer 60 M. van den onbewaakten overweg ver wijderd, het lijk gevonden van een Utrechtsch student. Het hoofd was van den romp gescheiden. In de nabijheid heeft men een nieuwe fiets gevonden. Drukke scheepvaart op de Maas in Limburg. Tengevolge der Maaskanalisatie heeft de scheepvaart in Limburg een reuzen vooruitgang gemaakt. Gedurende de maand Januari 1930 zijn te Kessel niet minder dan 1100 schepen gepasseerd, terwijl volgens de statistiek dit getal veilig kan worden geschat op niet minder dan 1500 over de maand Februari van dit jaar. Treurig. Als verdacht van zedenmisdrijf werd Zondag door de maréchaussee te Nunhem aangehouden de arbeider M. F. uit Reuver. Na gedaan onderzoek en na con frontatie met meerdere getuigen is de aangehoudene ter beschikking der Justitie naar Roermond op trans port gesteld' R.K. Coöperaties in Limburg. Uit het gepubliceerde overzicht over de ontwikkeling der katholieke coöperatieve beweging blijkt dat deze in Limburg zeer sterk is, hetgeen blijkt uit onderstaande cijfers. Bij den Limburgschen coöperatie ven Bond „Limburg" waren einde 1928 aangesloten niet minder dan 51 coöperaties met 21.485 leden. De totale omzet over 1928 bedroeg ruim 5 millioen 300 duizend gulden. Er werd een winst gemaakt van 357.231 gulden, terwijl het reservekapitaal op het einde van dat jaar bijna f 500.000 bedroeg. De grootste der Limburgsche coöperaties is „Ons Dagelijksch Brood" te Heerlen met een omzet in 1928 van één millioen drie maal honderdduizend gulden. Dan volgen de „Eendracht" te Vaals met een omzet van ruim 860 duizend gulden, „de Ster" te Maastricht met een omzet van bijna 700 duizend gulden „de Volharding" te Tegelen meteen omzet van ruim 342 duizend gulden en „de Hoop" te Venlo met een omzet van iets meer dan 200 duizend gulden. Al de genoemde coöperaties zijn nauw verbonden met de R.K. Werk- liedenvereenigingen ter plaatse, waar aan zij ongetwijfeld voor een groot deel haar groei en bloei te danken hebben. Nog ongemerkt haast gaan we den lentetijd weer tegemoet en binnen enkele weken zullen we den winter, die eigenlijk geen winter was, weer achter den rug hebben. De voor' spellingen omtrent een strengen winter zijn niet uitgekomen. Hopen we nu maar dat ook niet uit zullen komen de voorspellingen omtrent een schraal en koud vooriaar en die betreffende een slechten zomer. Er zijn menschen, die er van houden iets minder aangenaams te zeggen en overtuigd als ze er wellicht over zijn, dat het nu een maal op de wereld niet rozengeur en maneschijn is, maar dat deze beide afgewisseld behooren te worden met een en ander, dat minder aangenaam is gevoelen ze zich verplicht te meenen, dat op een1 schappelijken winter rechtens behoort te volgen een zomer, die al niet aan de ver wachtingen beantwoordt. Maar, naar we vernamen, moeten de voorspellers van professie, de deskundigen wel te verstaan, er zich wel voor wachten zich in bepaalden zin over den nog te wachten zomer uit te laten. De would-be-voorspel- lers hebben in elk geval geen repu tatie te verliezen, de mannen van 't vak wel. Echte zomer of niet, de natuur, die zich graag een handje helpen laat, heeft dezer dagen alweer blijk gegeven, dat ze voor goede hulp niet ongevoelig zijn. Naar we lezen zijn de eerste aardbeien al weer af geleverd, enkele honderden nog maar. Echter de prijs was nog zoo, dat de meeste menschen zich voorhands nog alleen met het gezicht er op zullen moeten tevreden stellen. Negen stui vers voor een enkele aarbei is een prijs, die vermoedelijk wel boven de koopkracht van het meerendeel der liefhebbers gaat. Kantoor geopend van 9 tot 1 uur. Worden gevraagd: Verschillende boerenknechten, boerendienstmeiden en burgerdienst meisjes voor dadelijk en later. Kleermakersleerlingen voor Venr Burgerdienstmeid voor Tilburg. Meubelmakers Gezin voor Café Sigarensorteerder v. Wageningen Huishoudster voor Beugen Meisje voor gestichtv. strijkkamer Burgerdienstmeiden voor Helmond, Oeffeit, Boxmeer, Vierlingsbeek Horst Boerenknechten voor Velden Timmermansknecht 2 a 3 j. a. 't vak Timmerlieden Venray Dioden zich aan Losse arbeiders of grondwerkers. Chauffeurs. Burgerdienstmeiden voor Venray. Werkmeisjes. Werkmeisje 3 dagen per week. Leerling-electricien. Leerling autogarage en rijwielzaak Leerling timmerman Timmerlieden, bakkersleerlingen. De vorige week was in behande ling voor de Haagsche Rechtbank een zaak betreffende den daar ter stede gepleegden moord. Het geval dateert al van eenige maanden terug, van September van het vorige jaar. Tegen den beklaagde werd levens lange gevangenisstraf geëischt. De uitspraak heeft den zesden Maart plaats. Dit is dus een moord zaak, waarin de sterke arm van het gerechc vermoedelijk vergenoeg ge reikt heeft. Een ander geval is 'net met den verdachte inzake den moord in den Blijdorppolder, den moord op een klein meisje. De verdachte zag bij herhaling zijn voorloopige hechtenis verlengd, doch toen de Rotterdam- sche Rechtbank voor de vraag ge steld werd of zij nogmaals de hechte nis met een maand kon verlengen, luidde haar oordeel in ontkennenden zin, zoodat de verdachte uit de hechtenis werd ontslagen. Er moeten weer nieuwe verklarin gen binnengekomen zijn, in verband waarmee de Rechtbank aanleiding meende te moeten vinden aan de kracht van het tegen verdachte ver zamelde bewijsmateriaal te twijfelen. Hoe dit zij de verdachte is ont slagen en de dader, wie het dan ook moge zijn, loopt nog steeds op vrije voeten. Aan het einde der vorige week had de installatie plaats door den minister van Justite, van een com missie aan welke is opgedragen te onderzoeken of, en zoo ja op welke wijze de overeenkomsten van koop en verkoop op afbetaling bij de wet behooren te worden geregeld. De Voorzitter dier commissie heeft in een rede als antwoord op de ministerieele installatierede, onder meer er op gewezen, dat de koop- en verkoop op afbetaling een snel groeiend maatschappelijk verschijnsel is. De bedoeling der commissie of liever haar taak is niet speciaal den koop- of verkoop op afbetaling te doen verdwijnen. Immers, blijkens de door. den voorzitter gehouden rede zou uit de van regeéringswege verstrekte opdracht blijken, dat het afbetalingssysteem maatschappeli j k aannemelijk is, mits de vormen, waarin zich dit stelsel openbaart, voor zoover noodig civielrechtelijk naar behooren worden geregeld. De bedoeling zal tevens wel zijn, het stelsel gezonder te mgken en de overheid de gelegenheid te geven doeltreffend tegen excessen op te treden. VERGEET HET SPUITEN NIET. Door het zachte weer in Januari is het voorjaarswerk wel zeer bespoedigt. Maar niet alleen het voorjaarswerk, maar ook de ontwikkeling der boomen is zicht baar geworden en nu mag men toch zeker niet meer wachten met het spuiten van carbolineum, wanneer men dat nog niet gedaan heeft. Menige abrikoos en perzik was in Januari al een heel eind met de ontwikkeling van de koppen. Men wachte dus niet langer meer, Spaarders een zekere instelling' te geven waar zij met gerust hart hun spaarpenningen kunnen deponeeren en rente kweeken, de Bank is opge richt om den leden voorschotten te kunnen geven en de bank is opge richt om een fonds te vormen tot beperking der aansprakelijkheid, waarmede de leden onderling ver bonden zijn. Uitvoerig gaat spreker de werk wijze der leenbank na en toont overtuigend dat op bovenvermelde vragen een volmondig „ja"mag klinken. Bij de oprichting traden onder de honderden boeren van Venray er slechts 30 toe. Er waren maar 30 mannen, die den moed hadden het ledenregister te teekenen en de eerste van hen was de heer Jan Poels. Dit waren de mannen van de daad, aan wie alle vruchten der zegenrijke werking der Boeren leenbank te danken zijn. Hoevelen moeten aan de Leenbank hun behoud voor den Boerenstand niet wijten. Hoe gaarne zou spreker de hand niet willen drukken van die edele menschen. Hunne namen zijn opgeteekend en dan lezen wij de namen der nog aanwezigen heeren Poels en Roelofs, Stoot, oud kassier, van Hub. Janssen, Pastoor Hillen, Wismans, Poels-Groenewolt en vele anderen, voor wier zielerust Gij Leden hedenmogen nog gebeden hebt. Zal ik enkele cijfers noemen uit de werking der Bank Sinds haar bestaan in Venray ontving de Bank aan spaargelden 4- millioen, waarvan thans nog aanwezig 417.000. Aan voorschotten werden gegeven 4 millioen, waarvan thans nog loopen- de 200.000, terwijl er een reserve fonds is gesticht tot beperking der aansprakelijkheid van circa f 25000 De boerenleenbank waarborgt den Spaarder zijn geld met de rente, den Boer het volle loon van zijn zwaren arbeid, behoudt den Boer voor zijn stand en helpt hem bedrijven voor zijn kinderen te stichten. Gaarne brengt spreker hulde aan den Heer Jan Poels, die uit liefde voor zijn boerenvolk de Bank op- richte en aan den Heer Ant. Roelofs, die van het begin af lid is geweest en spoedig zitting had in den Raad van Toezicht, voor alle opofferingen die zij voor de Boeren van Venray brachten. Met gerust hart kunnen wij dus feest vieren en maken wij voor de toekomst het besluit -trouw te blijven aan het vaandel-devies, waar het kruis de ploeg kroont, blijf steeds eendrachtig allen voor een en een voor allen, dan kunnen wij als heer lijke erfenis de Boerenleenbank onge schonden nalaten aan onze kinderen en zeker zal het gebed verhoord worden van hen, die biddende werken en werkende bidden Spaar, Heer, spaar den boer van Venray. Een luid applaus steeg als instem ming der vergadering op na deze schoone rede. De Voorzitter Wismans dankt uit naam van allen den geachten spreker en roept hem een hartelijk tot weer ziens toe. De Heer Jan Poels het woord voerende huldigt in Pastoor Hillen alle geestelijke Adviseurs der Bank, wier schoone rij waardig wordt voort gezet door den Z. E. Heer Kapelaan Strijkers, die steeds vol belangstelling den gang van zaken volgt. Hij spoort de leden aan trouw de vergaderingen te bezoeken, en vertrouwen te schen ken aan hun Bestuur. De Heer Burgemeester verklaart blij te zijn met de gelegenheid om het woord te kunnen voeren op deze feestvergadering en gaarne een woord van gelukwensch en dank te spreken voor alles wat de Bank, zoo klein begonnen, tot stand heeft gebracht. Echter waar straks gezegd is dat om al het geld dat de Bank in Venray heeft omgezet, te kunnen vervoeren er 110 karren noodig zouden zijn, elk dragende 1000 kilo aan zilver, dit nog maar alleen is van de Bank Venray. Er zijn in Venray echter op alle gehuchten Boerenleenbanken en zou dit geld van alle te samen ver voerd moeten worden, dan had men zeker de nieuw ontworpen spoorlijn noodig van Venray naar Deurne. Hij wijst op het ontzaglijk vele goede, dat de Bank in hare bestaansperiode heeft tot stand gebracht met haar steun aan godsdienstige en sociale instellingen, spoort de leden aan den eenvoud te blijven betrachten en noemt den boerenstand den stand waar het meeste arbeidsvreugde heerscht. Met de beste wenschen voor den groei en bloei der Bank wil hij eindigen na eerst nog zijn steun toe gezegd te hebben, waar hij die ook maar zal kunnen verleenen. De Voorzitter Wismans dankt ook deze sprekers voor hunne gewaar deerde woorden en sluit de vergade ring met den gewonen groet. Vervolg feestvergadering Boerenleenbank. De Bank is opgericht om de Zeg Jan, waar ga je a.s. Dinsdag heen, Wel naar Oirlo, daar is alles op de been I Daar is een gecostumeerde Voetbalwedstrijd! Dat is voor iedereen een aardigheid. 't Geheel wordt opgeluisterd met muziek 'tl En iedereen lacht zich bijna ziek. Aanvang 3r Hofstraat. 10 in kwaliteit en prijs. Gemengd Voer machinaal gereinigd per po.id 5s ct., 10 pond 51 ct., 50 pond f 2A Mais Gebr. Mais Dikke Gerst Haver Inl. Tarwe Boekweit Zonnepitten Hennepzaad pond 5 ct. 05 ct. 05 ct. 5 ct. 7 ct. 7 ct. 85 ct. 9 ct. per 10 pond 46 per 10 pond 4£k. per 10 pond 49 per 10 pond per 10 pond per 10 pond per 10 pond per 10 pond Ochtendvoer wetenschappelijk samengesteld per pond 8 ct.. per 10 pond 73 ct. per 50 pond f 3.45 Duivenboonen per pond 81/2 ct., Gem. Duivenvoer 8 ct. per 10 pond 74 ctl per 10 pond 69 ctl Prima Voerhavermout per zak van 100 pond (zak gratis) f 7.45 Kuikenvoer per pond 8 ct. per 10 pond 73 per 50 pond f 3.35 Deze prijzen gelden tot en met 15 Maart R. 117 Fijne Rand Candijkoek per pond 16 ct., 1 Kg. verpakte koek Fijne Kaas vanaf 38 cent per pond 3^ Gedroogde Appeltjes per pond 29 ct. Blanke Suiker p.pd. 18 Verder blanke Stokvisch, haring, uien, inmaakkruiden, azi; - appelsiroop, jam, keukensiroop, raapolie, slaolie, enz. Fijne volvelte jonge Kaas vanaf 65 ct. per pond Belegen volvelte Kaas 85 ct. per pond Edammer Kaas halfvet f 1.20 p. stuk. Edammer volvet 70 ct. pp Zeer fijne ingelegde Haring groote flesch 80 ct„ kleine flesch 35 ct Prima blanke Stokvisch 38 ct. per pond Groote blikken Sardines in tomatensaus 29 en 32 cent Appelsiroöp per kilo bus 35 en 38 ct. Zie Etalage Zie Etalage Wij vragen en bezorgen zonder prijsverhooging. Beleefd aanbevelend, TELEFOON No 31

Peel en Maas | 1930 | | pagina 4