.HANden fjoesten m bSR R. Jaarvergadering K. Middenstand. ruw of stuk PUROL Ingezonden. Practische wenk. MIJKHA Eén op iedere vi Nederlande Kloosterbal dagsding, dat hij neemt en bezit alsof 't zoo hoert. Te... vroeg de kapelaan, die zich ziek voelde, of ik, voor 't geval hij 's nachts bij een stervende werd geroepen, voor hem wilde inspringen. We begaven ons ter ruste. Rond twee uur werd er geklopt, Spoedboodschap van het Protes- tantsche ziekenhuis, waar een Roomsche vrouw lag te sterven. Er was haast bij. Direct komen. Een kwartier later stond ik naast een sterfbed De protestantsche ver pleegster was uiterst voorkomend en had me in den corridor nog gauw even ingelicht,.,, 'n vrouw uit het volk erg opstandig vol grieven... had geaarzeld tot het uiterste, kon maar niet tDt rust komen, weifelde tusschen geloof en ongeloof.., wist zelf niet waar ze mee eens moest zijn.., van huis uit katholiek, maar later socialistisch geworden... 't Was een groote vrouw.... ze sprak kortaf, alsof ze bevelen gaf. Soms snauwde ze. „Wat kom je doen was de welkomsgroet. Ja, wat kwam ik doen Een zieke bedienen een stervende helpen een ziel den hemel in sturen of kwam ik dispute eren „Wie heeft je geroepen „Maar moedertje, je hebt me toch zelf ontboden „Ja, dat heb ik ook maar je kan wel weer gaan! 't Is toch comedie en flauwe k..." Ik vroeg of ze roomsch was, of ze nog iets aan dat geloof van d'r kinderjaren hechtte." Toen kwam een trek van verbit tering om haar stroeven mond. Ja, ze had me laten roepen. Ze wist eigenlijk niet wat het beste was. Dan .dacht ze weer „Je kan nooit weten" en dan dacht ze weer ,,'t Is toch boerenbedrog." Toen kwam het hooge woord er uit, en werkelijk 't klonk riet in deze at mosfeer van een sterfbed de eco nomische, de sociale kwestie vloekte met dit allerellendigst uur, toen kwam 't hooge woord er uit „Waarom zijn de rijkdommen zoo ongelijkmatig verdeeld Verbluft stond ik. Want neen dat klonk nietdie geldkwestie die eeuwige geldkwestie, die sociale grief, zóó geformuleerd in 't laatste uur. En 't ontheiligde dit laatste moment van barmhartigheid toen ze er cru, bar achter liet volgen als verwensching „Jezus was toch ook arm." De stakker was jarenlang opgevoed met deze frazen door schimpblaadjes door pamfletten, door felbewogen vergaderingen. Stervend kon ze geen gebed formuleeren, maar vond ze in haar herinnering slechts brokstukken van oproerartikelen en leuzen van vlammende meetings. „Jezus was toch ook arm." Dat stond bij het Eucharistisch Congres te Amsterdam neergekalkt op de straten. Jezus was arm, maar Troelstra heeft het best. Kleerekooper zit er warmpjes bij, Ter Laan heeft een auto. Moest ik haar nu in haar laatste uur gaan vertellen, dat de Telegraaf de groote villa's had laten kieken van de kopstukken uit de prole- tariersbeweging Ongeloof is misschien nog ver kieslijker dan dit systeem dat het stervensuur nog vergalt met een economische moeilijkheid en het doodsgereutel versmoort in den kreet van den klassenstrijd. Aan het einde van een door klassenhaat vergramd leven roept het voor de brekende oogen, op de grens van zijn vergaan, het nachtgezicht van de Judasfiguur, die Magdalena het giftig verwijt toeslingertkon dat alles niet beter aan de armen gegeven worden. Zoo kreeg ik bij dit sterfbed niet te worstelen met den vorst der duisternissen, die zijn zwerftochten onderbreekt aan den rand van het sterfbed, maar met Judas, die in den dood nog zijn geldbuidel laat ram melen. Dit hongerlijderssysteem verontrust met den rand der eeuwigheid den stervende met de twijfels, die het opwerpt zonder ze op te lossen. Een half uur daarna was de vrouw dood. O, L. Heer zal haar wel genadig geweest zijn. Zij was een slachtoffer. Maar wie zoo iets meemaakt, keert huiswaarts en slaat op zijn borst omdat - hij Gods gave maar aanvaardt alsof 't zoo hoort. weer zacht en heel met Purol. 86415 uiterlijk gelijken en meer in karakter verschillen. Als Luz schaterend lacht, is Paz tevreden met te glimlachen en alsLuz huilt en stampt, weent Paz in stilte; Luz loopt en zingt; Paz verroert zich niet, en men hoort haar niet; Luz zegt altijd tot hare zuster: Loop! Paz antwoordt: Wacht! Haar grootvader, die gek met die kinderen is, noemt ze Licht van den dag en vrede des Hemels. Wordt vervolgd. De Voorzitter opent deze druk bezochte vergadering met Chr. groet, Tegen de ballotage van de Heeren W. v. d. Voort, J. Lemmens, M, Vennekens, A. Kusters, J. Theuws, J. Hendriks, L. Lucassen, Gebr. Cremers, P. Jacobs, G. Janssen, Fr. Janssen en G. H. Franssen, beston den geen bezwaren. De notulen werden na kleine wij ziging goedgekeurd. Aan het jaarverslag van den Secretaris ontleenen wij het volgende: In het afgeloopen jaar werden 4 ledenvergaderingen en een in over leg met den Bond van Bedriifsauto- houders in Nederland, voor onze leden autobezitters, om een actie te weren tegen de verordening op de hand- en spandiensten, waardoor Middenstanders, die een vrachtauto voor hun bedrijf noodig hebben, het zwaarst worden getroffen. Deze actie, door den Middenstand in overleg met genoemde bond be gonnen, is door den Bond van Be drijfsautohouders opeigen gelegenheid voortgezet, het resultaat is ons op het oogenblik niet bekend. Een vergadering werd gehouden met de Voorzitters der Muziek- en Zangvereenigingen, om de zoo zwaar drukkende belasting op de publieke vermakelijkheden zoo mogelijk te verminderen. De besprekingen hadden een vlot verloop. Dr. Sala, als Voorzitter van Venray's Fanfarecorps met onzen Voorzitter, hebben deze zaak bij den Burgemeester bepleit, doch met geen succes. De vergaderingen werden door de leden goed bezocht. In het bestuur had geen verandering plaats het ledental steeg van 50 tot 70. De Heer H. Oudenhoven werd op de Limburgsche Bondsvergadering gekozen tot Hoofdbestuurslid. De Middenstandtentoonstelling te Boxmeer en Tegelen werden door veel leden onzer vereniging bezocht, zoo ook de Alg. Bondsvergadering, die bij gelegenheid van de Tegelsche Tentoonstelling daar werd gehouden. De afd. Venray kreeg de toezeg ging van het Hoofdbestuur, dat de voorjaarsvergadering dit jaar in Ven ray zal plaats hebben. Om deze gebeurtenis een feeste lijk aanzien te geven en meer nog om het „kunnen" van de Venraysche Middenstand te demonstreeren, zal het bestuur den leden plannen voor leggen en met hen bespreken. Dank de volhardende actie die wij steeds gevoerd hebben tegen de vliegende winkels is er dit jaar slechts éen geweest, en die naar ieders over tuiging een totaal fiasco was, daar de te verkoopen artikelen in de open lucht of wel in een schuur warep ondergebracht. Geen enkele zaal konden die heeren ter hunner beschikking krijgen. Het bestuur moest nog een paar maal actief optreden, wat wij hebben gedaan in overleg met onzen Burge meester, die thans bereid was ons te helpen, waarvoor wij onzen Burge meester niet anders dan dankbaar kunnen zijn. De Heer J. v, d. Munckhof, Café den Engel," deed ons toezegging dat hij zijn ruimte niet meer ter beschikking zou stellen voor ver- koopingen, dit op uitdrukkelijk ver zoek en als tegemoetkoming aan den Middenstand. In de 17 jaren van het bestaan onzer vereeniging is steeds actie ge voerd moeten worden tegen de vliegende winkels en thans voo: het eerst met succes; men ziet dus dat volharden en samenwerken op den duur beloond wordt. In den loop van dit jaar is ons door enkele leden de dankbare mede- deeling gedaan, dat onze groote inrichtingen met de wenschen van de plaatselijk georganiseerde Midden stand rekening houden. Ook dit is een verblijdend teeken. Voor de hulp die wij in deze had den van onzen Geestelijk Advisuer, willen wij hem onzen oprechten dank betuigen. In samenwerking met de afdeelin- gen Venlo, Blerik, Tegelen en Hel den is opgericht den Kring Noord- Limburg, speciaal om voeling te krijgen met verschillendemiddenstands afdeelingen in het Noordelijk gedeelte onzer Provincie, en waar noodig om gezamelijk actie te weren. Onze Handelscursus heeft een flinke uitbreiding Ondergaan en is een 3- jarige cursus geworden. Fransche en Duitsche taal met Rek. Courant boekhouden is aan het oude leerplan toegevoegd, op zoodanige wijze dat onze tweejarige cursus toch is blijven bestaan, met*de mogelijk heid in twee jaren het Hanze-diploma te halen. De Heer J. van Heijster is leeraar in de Fransche taal en den Heer J. van Bommel uit, Horst is leeraar in de Duitsche taal geworden. Directeur en leeraren weten dezen cursus op een goed peil te houden, waarvoor hun een woord van dank toekomt. 4 leerlingen slaagden voor het Hanze-diploma en 13 schooldiplomas werden door de directeuren uitge reikt. De cursus werd met 19 nieuwe leerlingen begonnen en telt thans 37 leerlingen. De bloemendag gehouden ten bate van Santos bracht f 127,04 op. Ook dit jaar is door finantieele omstandigheden kinderuitzending ach terwege gebleven. De geldelijke steun van alle middenstanders zal in deze ruimer moeten vloeien om kinder uitzending weer mogelijk te ïnaken. Door huisbezoek hebben wij een 40 donateurs aangeworven voor den Handelscursus, alle buiten de mid denstand. Door de S.V.M. werd op elec- trisch gebied een tentoonstelling ge houden, waaraan ook onze afdeelirfg deelnam en die naar de S.V.M. en ons genoegen, volkomen slaagden. Door de invoering der ziektewet die op 1 Maart van dit jaar in werking treedt, is door de Ned. R. K. Middenstand een eigen bedrijfs- vereeniging opgericht, n.l. de Mid denstand Onderlinge, die thans door den Minister als een volwaardige bedrijfsvereeniging is erkend. Een kapitaal van ruim 10 millioen is reeds verzekerd. Als plaatselijk agent werd aange steld de heer P. Schaeffers, 11 nieuwe leden zijn door zijn werken tot onze vereeniging toegetreden, 42 verzekeringen werden door hem af gesloten met een verzekerd kapitaal van f 82,137. Vanaf de oprichting der Midden stand Brandverzekering tot op heden zijn door genoemde agent 21 brand verzekeringen afgesloten met een verzekerd kapitaal van 301,400 gld. Binnen de drie maanden moeten er, voor zoover als onze agent over de gegevens beschikt, nog aan kapitaal voor f 74.000 bij andere maatschappijen worden opgezegd, waarvan de polis is verloopen en die dan ook in onze Brandverzeke ring worden ondergebracht. Wanneer zoo de voornaamste punten en werkzaamheden hiermede zijn omschreven, zonder in kleinig heden te treden, dan kan men toch constateeren dat onze vereeniging in groeiende en bloeiende toestand is, de Middenstanders gaan meer voor de organisatie en hare instellingen voelen, en met de uitbreiding der vereeniging komt ook wel de erken ning en macht. Doch het is niet over de erkenning en ook niet over de macht of zeg gingschap, dat komt wel allemaal in orde, daar zijn wij van overtuigd en de komende jaren zullen daarop het antwoord wel geven, doch het, i; over een andere zaak, die noodzake lijk eens gezegd moet worden, en dat is, dat ik als Secretaris onzer vereeniging veel te vaak moet hooren, dat Middenstanders enhunne vrouwen hun inkoopen gaan doen in de stad en wel juist bij hen, die de grootste vijanden van ons Middenstanders zijn, n.l. in de zaken van het groot kapitaal. Als wij dat in onze eigen vereeni ging moeten hooren en niet kunnen uitroeien, wat zal het ons dan baten dat wij praten over het weren van vliegende winkels, dat wij praten over erkenning van den Middenstand door de overheden, neen mijne heeren, dan eerst de hand in eigen boezem, dat kwaad moet er uit. Zoo iets mag van onze Midden stand in Venray toch niet meer ge zegd kunnen worden. Venray met zijn prachtige zaken en winkels op aller gebied. Neen, mijne heeren, onder geen enkel voor wendsel kan mij nog iemand wijs maken „om dit of dat te koopen of dit of dat .te laten maken, moet ik naar de stad." Middenstanders koopt bij Midden standers, dat moet op de eerste plaats uw spreekwoord worden, doch nog meer in uw daden. Leer toch vooral uw mede-midden stander waardeeren. leer vooral uw vakgenoot waardeeren, dat, mijne heeren, is het meest noodzakelijke om te komen tot instandhouding van een nuttige en goede Middenstand- vereeniging. Dit onder dankzegging voor uwe aandacht en uw aller medewerking in het afgeloopen jaar. Uit het jaarverslag van den Pen ningmeester blijkt dat finantieel de kas iets heeft ingeboet, doch er is nog een saldo van f 146.4L. De commissie van comtabiliteit bestaande uit de Heeren Neeteson, M. Poels en P. van Opbergen ver klaren op een kleine telfout van 66 centen ten bate van de kas in orde te hebben bevonden. Van het bestuurslid Fr. Vollebergh was bericht ingekomen dat hij zich niet meer herkiesbaar stelt. De twee aftredende bestuursleden- H. Oudenhoven en Jac. Jeuken werden herkozen, in de plaats van Fr. Vollebergh werd gekozen de heer Joh. Claessens. De contributie meent het bestuur te kunnen laten op 5 gulden, doch elk lid zal er tevens een kwi tantie worden aangeboden van f 1, als donateur voor den Handelscursus, voorzitter spreekt de hoop uit dat elk lid deze gulden zal betalen, als tegemoetkoming aan de noodzakelijke kosten tot instandhouding van den Handelscursus. Bij gelegenheid van de voorjaars vergadering van den Limb. Midden stand zal, zoo werd door de verga dering besloten, een uitsluitend Mid denstandstentoonstelling worden ge houden. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt, zoodat bijna elf uur de voorzitter deze druk bezochte vergadering kon sluiten met gebed. Voorz. H. VERHEUGEN. Secretaris TH, WINTELS. Winterhanden Wintervoeten Buiten verantwoordelijkheid der Radactie Do A.T.O. rond Grave. Uw bericht over de A.T.O. in Uw vorig blad, geeft mij aanleiding tot enkele opmerkingen, die ik gaarne in Uw blad zag geplaatst. Onder leiding van den heer Graauw heeft te Boxmeer een vergadering plaats gehad, uitgeschreven door de A.T.O.-directie, om de moeilijkheden waarmede het A.T.O.-bus-bedrijf heeft te worstelen te bespreken. Volgens Uw verslaggever zijn daar door den A.T.O.-vertegenwoordigei enkele dingen gezegd, waarvan ik mij niet kan begrijpen dat hij, die beter kan weten, zich op zulk een wijze heeft geuit. Is het soms moge lijk dat hier foutieve verslaggeving een rol heeft gespeeld. Als de heer Graauw n.l. de voor deden van de A.T.O. (altijd volgens Uw verslag) opsomt, dan noemt hij als één der voordeden het verzekerd zijn der A.T.O.-reizigers voor onge vallen. "Welnu de A.T.O.-vertegenwoor- diger kan toch zeker bekend zijn, dat dit in het geheel geen privilege van A.T.O.-rdzigers is. Ged. Staten ■van elke provincie schrijven deze verzekering gebiedend voor aan alle autobusdienstondememers. Het be hoort zdfs tot een der voorwaarden waaronder vergunning wordt ver leend en Ged. Staten moeten zelfde verzekerings-polis der betrokken verzekeringsmaatschappij goedkeuren. Iemand met kennis van zaken kan dus die verzekerings-geschiedenis nooit ter sprake brengen als iets dat de A.T.O* biedt boven den particulier. Verder wordt gezegd, dat het publiek goed moet beseffen wat een dergelijke Autobusdienst voor de streek waard is. Ja, dat beseft het publiek heel goed. Maar dat besefte het toch reeds vóór dat de A.T.O. kwam. Of had van Galen toen al niet reeds 30 jaar lang een geregelden dienst gereden tot ieders tevredenheid en beseft het publiek nog steeds niet waarom hij plaats moest maken voor de A. T. O., die nog steeds met ledige bussen rijdt. Of doet de firma Arts het niet goed, die steeds Grave met Oss verbond, ofWerten, die ook nu reeds enkele jaren de verbinding met den Bosch onder houdt Als er over goede exploitatie wordt gesproken, moet de A. T. O. vooral rondom Grave niet zoo hard spreken. Immers bij de eerste moei lijkheden, ijsgang en hoog water staaakte de A. T. O. haar diensten en de particulier onderhield den dienst regelmatig. Hieruit blijkt, dat een geregelde verbinding bij den particulier beter gewaarborgd was dan bij de A. T. O. Wat die goede wagens betreft, daarover waakt toch zeker de keu ringsdienst? Of is de A. T. O. het vergeten, dat ze een tijd lang met ongekeurde bussen reed. Ook het personeel wordt ter sprake gebracht. Welnu, ook met dat personeel was het niet altijd pluis. Inde Betuwe reed de A.T.O een goed jaar geleden met Belgische chauffeurs, omdat ze geen Hollanders kon krijgen. In Geldermalsen heeft eens 't ontevreden personeel een nachtvergadering gehouden om den toestand te bespreken. Daar is dus niets wat deA. T. O. gunstig onderscheidt van den parti culier, wel omgekeerd. De geheele zaak is, dat de A. T. O. een tekort heeft. En wijdt deA.T. O. dat niet aan zichzelf, omdat ze kwam rijden, daar waar ze niet noodig was, maar aan alle mogelijke omstandig heden. Zelfs hieraan, dat ze het traject Grave-Nijmegen niet kreeg. En nu ligt de inconsequentie er dik op, als de A. T. O. zegt„Dan alleen zijn enkele slechtere lijnen blijvend te exploiteeren, wanneer de uitkomsten van anderen het tekort aanvullen." Welnu, daar is niets van aan. In de Betuwe moest en zou de A. T, O. de lijn Tiel-Culenborg hebben, anders kon ze ook de lijn Vianen-Culenborg niet exploiteeren. (Dat is dan precies hetzelfde als met Grave-Nijmegen en Grave-Uden). Welnu, de A. T. O. kreeg daar het geheele lijnencomplex en wat gebeurde er De onrendabele lijn Vianen-Culenborg werd na nog geen jaar opgeheven. Juist op 6 Februari is de trekking van deze vergunning door Ged. Staten van Gelderland behandeld. De rendabele lijn Tiel- Culenborg bleef natuurlijk. Vandaar dat men in Grave met deze geschie denis moet komen aanzetten. De niet-rendabele lijnen heft de A. T. O. zeker op, als ze de rendabele lijn maar eerst in haar bezit heeft. De vraag reistMoet daarom nu geld uitgegeven worden Wie geeft er nu geld uit om de A. T. O. in stand te houden als hij betere dien sten van den particulier gratis kan krijgen Toch zeker niemand Zoodra de A. T. O. verdwijnt, nemen de particulieren de lijnen die vacant komen over en zullen zorgen voor goede aansluitingen te Grave. We hebben zelf eens te Grave geconstateerd dat 's middags de bussen zeer veel over tijd waren zoodat de aansluitingen en het op tijd rijden van de A. T. O. maar niet in het gedrang gebracht moeten worden. Moge de bevolking rondom Grave wakker geworden zijn en op het verzoek om geld in de exploitatie tekorten te dekken een krachtig „Neen" klinken. Als de A. T. O. niet even goed koop kan exploiteeren als de parti culieren, die geen ondersteuning ontvangen, dan moet de A. T. O. maar erkennen, dat die particulieren dus meer verstand hebben van autobus-exploitaties en moet dus de A. T.'O* verdwijnen. Dan zal de streek rondom Grave weer krijgen een goedkoop uitstekend busbedrijf en ook de vrede zal terugkeeren. Ik heb bij mijn bezoek aan .Grave (waar men mij persoonlijk niet kent) meer dan eens de A. T. O. ter sprake gebracht, maar steeds bemerkt dat de bevolking allerminst op de A. T. O. gesteld is. Mijnheer de Redacteur ik zal het, om niet te lang te worden hierbij laten. Wie meer over deze kwestie wil weten, leze mijn artikelen in de Autodienst van 31 Januari en 15 Febr. 1930. U dankend voor de verleende plaatsruimte heb ik de eer te ver blijven, KRAAK STEEMANN, Seer. v. d. Ned. Bond v. Autobus ondernemers. a Bronchitis en Kinkhoest A M 21 Siroop fi.wn U* onben» <*oe» Hu Apod. Dregistc. 838—-10 lagtnadn M«4s4siUag«n. Voor vrouwen. Vrouwen vooral, hebben nu en dan behoefte aan de hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Vanaf de vorming tot voorbij den middelbaren leeftijd treden in het vrouwelijk organisme voortdurende veranderingen op, die veel inspan ning van de nieren vorderen. Even eens in het critiek tijdperk en in de maanden voor en na de geboorte van kinderen, krijgen de nieren veel extra werk te doen. Het is daarom geen wonder, dat vrouwen zoovaak lijden aan rugpijn, afmattende pijnen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn, duizeligheid, zenuwachtigheid en urinestoornissen. Vrouwen behooren te weten, dat de nieren de gewichtige levenstaak hebben om de onzuivere stoffen uit het bloed te filtreeren. Als de nieren verzwakt of overspannen zijn, wordt de bloedsomloop geinfecteerd en het geheele gestel aangedaan, waardopr spit, blaasontsteking, rheumatiek, lendezwakte enz. kunnen ontstaan. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen voor vrouwen in tijd van nood een zegen blijken. Zij worden aanbevolen door vele dankbare, verstandige vrouwen, die haar her stel en welzijn aan het tijdig gebruik van dit versterkend niermiddel te danken hebben. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket, let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 39 Let op verzekeringspolissen Niks bestaat er, waarvan men zoo anstig is dan een dagvaarding. En een doorsnee mensch beziet een deurwaarder als een boeman. Wel niet geheel ten onrechte. Maar toch... Als de menschen wat uit hun doppen keken, hoeveel ellende zou hun bespaard blijven. Daar heb je nu allerhande spaar- eigen huis-, ongevallen-, ziekte- en weet ik wat nog meer verzekerings maatschappijen. Op zich zelf heel noodige en nuttige instellingen. Er komt een agent bij u aan huis van zoo'n maatschappij. Hij vertelt u allerhande dingen en stelt alles uiteraard van den mooien kant voor. Dat u, als u spaart, dan ineens een uitkeering krijgt van zooveel honderd of duizend gulden. Hoe leuk of het voor u zal zijn bloementjes te kweeken in uw eigen tuin of uw eigen huisje op te verven. Wat een troost voor moeder de vrouw, als u ziek wordt en ze krijgt toch haar dertig of veertig gulden in de week. Kijk uit uw oogen Is de Maatschappij soliede Hoe vervelend is het, als u jaren betaald hebt en de Maatschappij blijkt erg wankel 1 Luister ook naar den agent. Best. Maar lees de polis ook door. Kijk eens, wat er gebeurt, a's u door omstandigheden eens niet betaalt. Er zijn Maatschappijen die bepalen, dat, als u b.v. een maandbetaling niet op tijd doet, u verplicht bent ineens voor twee jaar te betalen. En dan mag u blij zijn als u niet gerechte- 855-10 lijk wordt aangesproken. En de arme, zuur verdiende centjes, die al gestort zijn, zijn voor goed uw huis uit. Kijk ook naar de bepaling binnen hoeveel tijd u aangifte moet doen. Soms kunnen die termijnen zoo onredelijk kort zijn. Bedenk, dat er bijna altijd een bepaling in staat, dat bij meenings- verschil niet de kantonrechter in uw woonplaats, maar een ver-verwijderde rechter beslissen mag. Ga eens na, hoe u bij een meeningsverschil over een klein bedrag daar heen zult moeten gaan of iemand sturen. Hoe u dan bijna altijd „om de kosten" ervan afziet en aan het kortste eind trekt. Als u dit alles en nog veel hebt gelezen en overwogen, dan is er groote kans dat u oud zult worden zonder een dagvaardig. En u zult er ook niets rouwig om zijn, als de deurwaarder 'zijn gezegelde papieren ergens anders brengt. I)e loonlijsten voor de Onge vallenverzekering en de bedrijfs- telling. In December hebben, evenals in vorige jaren, alle hoefden van on dernemingen, welke volgens de Ongevallenwet 1921 verzeker ings- plichtig zijn, de loonlijsten voor 1930 ontvangen. Deze lijsten wijken in zooverre van de gebruikelijke af, dat enkele vragen eenigzins gewijzigd zijn en dat aan de loonlijsten over het 2e halfjaar een uitslaand vel gehecht is, waarop een aantal nieuwe vragen voorkomen, uitsluitend op den toe stand op 31 December 1930 be trekking hebbende. Verder zijn deze loonlijsten op gekleurd papier gedrukt. De reden van deze bijzonderheid is door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in een, de loonlijsten begeleidend schrijven uit eengezet. Er zal n.l., indien het wetsontwerp, dat de Regeering van plan is in te dieüen, tot wet wordt verheven, op 31 December 1930 een bedrijfstelÜng plaats hebben. In an dere landen moeten de ondernemers voor de bedrijfstelling speciale lijsten invullen, doch in Nederland zal, voor zoover de verzekeringsplichtige ondernemingen betreft, ook naar aanleiding van de te dien opzichte door de ondernemers-organisaties geuite wenschen, gebruik gemaakt worden van de loonlijsten voor de Ongevallenverzekering. Daardoor wordt het afzonderlijk vragen van gegevens, voorkomen. Deze methode, welke o.a. arbeids besparing voor de bedrijfshoofden ten doel heeft, kan echter alleen dan met succes worden toegepast, indien de loonlijsten juist en volledig in gevuld worden. De Raden van Arbeid zijn aange wezen om het noodige toezicht op de invulling der loonlijsten te houden en alle gewenschte inlichtingen te verschaffen. Onjuiste, onvolledige of slordige invulling zal tengevolge hebben, dat schriftelijk of mondeling nadere inlichtingen moeten worden verstrekt, een werk, dat tijd en geld kost. Daarom wordt een ernstig beroep gedaan op de welwillende medewer king van alle bedrijfshoofden om de speciale loonlijsten met de grootste nauwgezetheid juist en volledig in te vullen. Het doel van de bedrijfstelling is den omvang en de samenstelling van het geheele Nederlandsche bedrijfs- leven.De bestaande gegevens zijn alle beperkt tot bepaalde bedrijfs groepen of tot ondernemingen van een zekeren omvang. Bovendien zijn er een aantal punten, waaromtrent zoo goed als niets bekend is. Om trent deze en nog zooveel andere punten zal de bedrijfstelling het materiaal moeten verschaffen, dat noodig is voor allen, aan wie de zorg voor het bedrijfsleven is op gedragen, of die zich met de bestudeering ervan bezig houden. Daarom zij ieder bedrijfshoofd doordrongen niet alleen van zijn wettelijke, maar ook van zijn moreele plicht om door het verstrekken van juiste en volledige gegevens de tot standkoming van een goede, betrouwbare bedrijfsstatistiek te bevorderen. Voor en uit de zakenwereld. Een van de redenen, waarom zoo veel oud gevestigde firma's achter blijven is, energiek o Vroeger' sul lijk, daar 1 heid, aan vi afwachten q Het is i te bouwen, daar op te uw fundei steen, totda Dan is het Machiave menschelijke worden in van hen, i tweede vaj het hun aai hen, die noj als men he Het zak die uit zi handelen, a zich hebben Heden te employe dej doet en die naar nieuwt en middelen De men heb zien altijd de menschen deden met gezicht ei gen van mannen a< de waarhek spreekwooi slechte tiji bij gaan. Italië hee het volgen één dag te honderd jaa De uitvo Zoo lang teekening worden get der Ziekte zal zijn treedt. Aangezie is, den a deelte (80 keer en, is er 1 Maarl len zijn heeft en da kan verkri; De Ziel voering ,t en wel i drijfsvereen algemeen di werkgever met het geregelde Van deze thans i I Uiteraard e derd met t: zaamheden i is zich er i bewust, d moet zijn. Natuurli r lijkheden r met name tijd nog overlaten, s dat men dk niet op e hebben e v zal verlooia wel marchl Naast f staan de 11 zullen al a zekeren, ib vereenigin i< verkeeren benijdeüs\i hebben nfic bij hen te waarschijn ik Van eenig arbeiders nemen, «i de drang v om de s|el dus de ke mogelijk i»c de laatste Is voorgront n Dit is a verschijns n sociale v t belangstel afgewacht e drijfsveree u vervullen. gebruikt AKKER's Gij zijt het dus niet alleen, dü stijfheid der gewrichten en rh aandoeningen. In ons klimaat vocht en tocht, heeft één op vij last van bovengenoemde aan AKKER'. KLOOSTERBALSEM ha de eigenschappen te hebben sti spoedig weder lenig te maken, van zijn warmteverwekkend en de groote doordringen AKKER'. KLOOSTERBALSEM, aangewend, zet gedurende de verzachtende pijnstillende en werking voort en tien tegen men 's-ochtends ontwaakt zo AKKER'. KLOOSTERBALSEM gezette behandeling geeft imme Prijs per pot van 20 Gram Zéér groott potten f 1.

Peel en Maas | 1930 | | pagina 6