Verzorg uw Handen met Purol Sana pir?- sprei te 6. WA Fa. St(U alle soqbü C. P.B MIDDENSTANDS SPAAR H. W. VAN AA Vergadering van den B. B. N. Gemengde Berichten Gevatte Koude Jac. Vre Tandag, eiken rc Assua: Nederlandsche Spaarrente pO Xlentevergoeding- tot M BOEKBINDER! Vakkundig adres voor in van alle Boekwerk© De Voorzitter der vergadering de heer Peeters uit Roermond, lid van het bestuur van den Bond van Be- drijfs-autohouders, afd. Noord-Lim burg, opent de vergadering met de beste wenschen voor 1930 zoowel voor den Bond als voor de leden individueel en memoreert het vele dat de Bond in Venray reeds heeft tot stand gebracht, b. v. 3 vergade ringen in 1929 terwijl de eerste vergadering in het nieuwe jaar wederom in Venray gehouden wordt en wijst verder op de vele keurige richtingsborden, in de kom van Ven ray aangebracht. Hij betreurt de geringe opkomst ter vergadering, doch wil dit wel toeschrijven aan het feit, dat de vergadering uitgesteld is moeten worden, daar een der bestuursleden op den eeistvastgestelce.i datum plotseling verhinderd werd. Spreker merkt op, dat inzake de hand-, span- en voerdienst-actie in Venray nog geen resultaat bereikt is, terwijl deze aangelegenheid urgent wordt, daar andere Gemeentebesturen een dergelijk iets ook in hunne ge meente willen invoeren. Wij moeten dus blijven hameren op het aambeeld en daarom is deze vergadering belegd ten einde midde len te beramen, die de gewenschte resultaten zullen opleveren en de autobezitters van een extra-belasting zal verlossen. Verder wijst spreker op het vele, dat de B.B.N. reeds voor zijn leden gedaan heeft inzake tolvrije bruggen, zooals te Venlo, Roermond etc. en de gevoerde actie inzake de bruggen te Maastricht, Grave en voor deze streek zoo belangrijke brugkwestie te Boxmeer en Well, waarvoor een brug-commissie is ingesteld bestaande uit 17 leden, die Woensdag 8 Jan. in Venray een vergadering zal hou den. Deze kwestie is voor Venray al zeer belangrijk in verband met de cultuur brenging der uitgestrekte Peel. De verkeersborden wenscht Spr. speciaal in de bescherming en belang stelling der leden van den Bond aan te bevelen. De heer Beerenborg, Maastricht, wijst er op, dat in samenwerking met de Duitsche bonden een vrij grens verkeer verkregen zal worden. Hij brengt gaarne zijn dank aan de Regeering voor de betoonde wel willendheid. In verband met de brug gelden te Venlo zegt spreker, dat de Gemeente Venlo slechts voor een half jaar gelden op de begrooting heeft staan, zoodat men met 1 Juü 1930 vrij over de brug zal mogen rijden. Hij meent dat Roermond dit schoone voorbeeld volgen zal en noemt Venlo in dit opzicht heel wat royaler dan Roermond, waar hij echter zijn hoop vestigt op den nieuwen Burge meester Mr. Waszink, die als minister zooveel in het belang van het ver keer gedaan heeft. Voor Blerick kan de opheffing der bruggelden te Venlo niets anders beteekenen dan het toenemen in groei en bloei dezer welvarende plaats. De Voorzitter kan als Roermon denaar zoo maar niet laten passeeren, wat de heer Beerenborg heeft gezegd omtrent de royaliteit van Roermond, waar men de brugtol ook wel wil afschaffen, maar waar de brug eigen dom der stad is, staat deze kwestie wel anders dan in Venlo. Punt 6 der agenda: Tolkantoren, werd voor Venray van weinig intresse gevonden, zoodat men overging tot de hand-, span- en Voerdienst- verordening in de gemeente Venray. Het is een algemeen bekende kwestie. Mr. Heeg heeft als advocaat van den Bond reeds op een vorige vergadering de bezwaren uitvoerig uiteengezet en er vooral op gewezen, dat de auto's reeds herhaaldelijk be last worden bij tal van andere wet telijke bepalingen. De Gemeenteraad van Venray heeft in zijn laatste vergadering besloten, niet tot afschaf fing dier belasting in natura te willen overgaan. Dit is geen prettige mede- deeling. Het is allemaal wel niet gegaan zoo als afgesproken was, doch wie weet nu een betere weg naar het verlangde doel. Men mag den moed niet opgeven, vooral niet als men ziet, dat in naburige gemeenten ook een zoodanige verordening ont worpen wordt. De heer Beerenborg brengt hulde aan de Raadsleden, die het bij den Raad ingekomen request verdedigd hebben. Maar helaas, vruchteloos. De minderheid moet het er niet bij laten zitten, doch in beroep gaan bij Ged. Staten, Raad van Staten of de Kroon. De inzender van het request heeft dat recht ook. Dit acht spreker de eenigst mogelijke oplossing. De gemeenteraadsleden moeten niet bang zijn voor den wil van den Burge meester. of zich door hem laten ompraten, wat hem zelf echter ook wel eens overkomen is. Met 9 tegen 3 zit de Burgemees ter sterk in den zadel, doch bij doorboor ik hem met deze piek. Zoo pratend gingen zij verder en toen de Meizon haar hoogte punt al voorbij was en reeds naar den horizon neigde, hadden ze eindelijk de herberg de »Gulden Ster" bereikt. eventueel ingesteld beroep kan men rekenen op de hulp van den Advo caat van den bond en het kan niet anders of men komt met succes uit den strijd. De instellers van het beroep mogen bedenken, wie het laatst lacht, lacht het best. De heer Vermeulen meent dat het bij den Raad ingekomen request niet juist was opgesteld en de strekking inhield om den geheelen Hand-, Span- en Voerdienst op te heffen. Hieraan zou hij zijn stem nooit kun nen geven, daar deze instelling in een gemeente als Venray met zijn uitgebreid wegennet niet te missen is. Alleen de auto-tractie wenscht hij uit de verordening geschrapt te zien. De Voorzitter merkt hiertegen op, dat de bedoeling voldoende uit het ingezonden request bleek. Hij vraagt den heer Vermeulen of deze bereid is in deze aangelegenheid op de bres te gaan staan. De heer Vermeulen zegt eerst nog eens overleg te willen plegen met zijn Collega-Raadsleden, die ook tegen de auto-belasting stemden. De heer Beerenborg hoopt, dat de zaak zal worden aangepakt en stelt voor deze bereids door te geven aan den Bonds-advokaat. De heer Vermeulen merkt op, dat men ter juiste beoordeeling van zijn houding, men moet weten, dat hij met den heer Burgemeester over deze aangelegenheid een onderhoud heeft gehad, daar hij een en ander in den Raad wou voorbrengen. Toen heeft de Burgemeester spreker ver zocht daarmede te wachten, wijl de Burgemeester zelf met een wijziging der verordening zou komen, wat tot heden niet geschied is. De heer van Rhee, Castenray, meent, dat alles met een enkel woord, lieflijk en klaar, tot den Burgemeester gericht, op te lossen is. De heer Beerenborg adviseert eiken vrachtautohouder niet te betalen of te rijden, en maar eens zien wat er van komt. De heer Schreurs memoreert, dat hij in der tijd was aangeslagen voor 24 dagen spandienst. Hij trok zich hier niets van aan. Na conferentie met Burgemeester en Wethouders zou hij f 50 in plaats van die spandien sten geven, wat hij echter ook niet gedaan heeft. Later heeft hij van deze zaak niets meer gehoord. De heer Vermeulen vraagt, of er al oproepingen in verband met de verordening gedaan zijn, waarop bevestigend wordt geantwoord, wat de vrachtauto's betreft. De heer van Haren meent, dat het een vreemde toestand is, dat de eene auto opgeroepen wordt en dan dienst doet of zich afkoopt, terwijl de andere geen van beide doet. Terwijl luxe-wagens niet opgeroepen worden, waarvan toch voor enkele de belasting betaald is. De heer Stappers merkt op, dat ieder een eventueele oproeping voor den voerdienst kan afwachten. Heeft hij die oproeping ontvangen, dan kan hij zich nog afkoopen. Ontvangt hij geen oproeping, dan is hij vrij in dat dienstjaar. Zoo is de werking der verordening. De gemeente roept alleen op, als er van diensten ge bruik gemaakt moet worden. De heer Beerenborg herinnert aan de voorgestelde plannen om even tueel slechts te rijden tot de grens der gemeente etc. Hij vindt het be strijden dezer belasting urgent, vooral daar in buurtgemeenten ook plannen tot invoering van soortgelijke ver ordening bestaat. Zou men echter in Venray het wenschelijk achten dezen staat van zaken te behouden, dan kan hij zich daarmee vereenigen, doch dan mag men den B. B. N. nooit verwijten in deze niet actief geweest te zijn. De zaak daar het hierom draait, komt neer op de vraagheeft de gemeente het recht bij de bestaande Wegenbelasting een verordening als voerdienst te voegen Dit zou spreker gaarne in hoogste instantie uitgemaakt zien, waarbij het ongetwijfeld blijken zal, dat zulks niet geoorloofd is. De heer van Haren zegt, de Ge meente heft geen belasting, het is een Voerdienst-verordening, die Koninklijk is goedgekeurd. De heer Beerenborg noemt dit een verkapte wegenbelasting. Ook de heer Vermeulen betwijfelt, dat de Kroon nu anders zal beslissen, waar de verordening eerst onlangs na heen en weer geschrijf is goed gekeurd De heer Beerenborg zegt, dat de Kroon eenzijdig is voorgelicht. De Voorzitter vraagt den heer Vermeulen of hij het goedvindt, dat hij in verbinding gebracht wordt met den Bondsadvocaat, die dan een beslissing in het hoogste ressort zal uitlokken, dan zullen wij ook wel vrucht zien van onze actie. De heer Vermeulen vraagt of een raadslid wel in beroep gaan kan? Ook de heer Derksen zou dit als requestrant kunnen. Hij zou dit toch eventueel alleen doen voor de auto- tractie en zou gaarne eerst overleg plegen met zijn Collega-raadsleden, die ook tegen de auto-tractie belas ting stemden. De Voorzitter zegt, dat elk raads lid tegen dit besluit in beroep kan gaan en zal de zaak naar den advocaat doorgeven. Hij dankt den heer Vermeulen voor zijn mede werking, als voorvechter in deze. Bij de rondvraag wijst de heer Vermeulen nog op een weg te nemen verkeersbelemmering en wel het schuurtje van Moorrees, aan den weg Venray-Oostrum, waarvoorde Bond medewerking wordt toegezegd. Na nog eenige opmerking inzake de benzine-prijzen, wordt de ver gadering door den Voorzitter* onder dank voor de aangename discussie, gesloten. Twee kinderen aangereden. Te Venlo werden Dinsdag twee schoolgaande meisjes aangereden door een vrachtauto van C. uit Sevenum. Ernstig verwond werden de kinderen opgenomen eu bij dr. Heijl binnen gedragen. Een der kleinen L. V., had een ernstige wonde aan het achterhoofd opgeloopen en moest naar het ziekenhnis worden over gebracht. Haar toestand was redelijk. Arbeider doodgedrukt. Bij de firma Canoy Hefkens te Tegel en geraakte Dinsdagmiddag de arbeider C., terwijl hij in een vier meter diepe kleigroeve werkte, be kneld tusschen een transportwagentje en een naar beneden vallenden brok Idei. In zorgwekkenden toestand werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis aldaar vervoerd. Dr. Wreesmann constateerde een bekkenbreuk en ernstige inwendige verwondingen. Eenige uren later is de ongelukkige overleden. Oven ingestort. Bij de Nederlandsche Gresbuizen- fabrieken te Tegelen is Dinsdag middag een oven ingestort. Een arbeider, die aan den oven werk verrichte, de 33-jarige metselaar T. uit Tegelen geraakte onder de neer vallende stukken en werd op slag gedood. Schip gezonken. De schipper S. uit Bocholtz wilde Dinsdag met zijn sleepboot een vracht kolen halen te Maasbracht. Nabij Wessem weigerde de motor, waardoor het schip srroomafwaarts werd gedreven. De boot botste tegen een daar gemeerd schip, liep binnen eenige minuten vol water en zonk. De bemanning kon zich nog bijtijds redden. Brandstichter. De rechtbank te Maastricht heeft. Maandag veroordeeld H. S-, 39 jaar, te Nuth-Vaesrade, ter zake dat hij op 11 Oct. de stallen en schuur van zijn buurvrouw, de wed. Curvers, in brand had gestoken, tot 6 maanden gevangenisstraf. De eisch was 2 jaar. Op vrye voeten gesteld. De winkelierster V. uit Kerkrade, die enkele weken geleden te Aken werd gearresteerd, en naar de ge vangenis aldaar werd overgebracht, wegens medeplichtigheid in een om vangrijke smokkelzaak, is thans tegen het stellen van een cautie, op vrije voeten gelaten. Een legaat. Het Burgerlijk Armbestuur van Noorbeek ontving een som van f 5000, gelegateerd door wijlen den heer Pijls. in Zwitserland overleden. Het smokkeldrama te Haanrade. In het R.K. ziekenhuis te Kerkrade is overleden de Duitsche smokkelaar K., die oudejaarsdag aan de grens bij Haanrade door Duitsche douane beambten werd aangeschoten. De Baconfabrieken te Boxmeer. Het grootste gedeelte der arbeiders van de Boxmeersche Baconfabrieken is thans officieel ontslag aangezegd. Dit ontslag treft ook het kantoor personeel. De elfde volkstelling. De elfde volkstelling zal in ons land geschieden ter telling van allen, die te middernacht tusschen 31 Dec. 1930 en 1 Januari 1931 hunne werke lijke woonplaats binnen Nederland hebben, onverschillig, of zij op dat tijdstip in de gemeente hunner wer kelijke woonplaats al dan niet aan wezig zijn of zich tijdelijk buiten het Rijk in Europa bevinden, alsmede van hen, die, zonder werkelijke woonplaats in Nederland te hebben, op genoemd tijdstip aldaar tijdelijk aanwezig zijn. Limburgsche Katholiekendag. Het testuur der Limburgsche Katholiekendagen heeft in overleg met Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, bisschop van Roermond, besloten ook dit jaar den Limburgschen Katholiekendag te organiseeren. Mits er zich geen bezwaren voordoen zal deze dag dit jaar te Weert, dat vol gens het reglement aan de beurt is, gehouden worden. Aanrijding met doodelyken afloop. Omstreeks tien uur Zaterdagavond is op den Rijksweg Zuid te Sittard de 21-jarige Veraerdt uit Ophoven- Sittard aangereden door de luxe auto van den distillateur C. uit Kerk rade, en met zware verwondingen naar het hospitaal te Sittard over gebracht. De auto, komende uit de richting Sittard, greep Veraerdt juist toen hij den weg wilde oversteken. Zondagmorgen is Veraerdt in het hospitaal aan de opgeloopen verwon dingen overleden. De kermiskwestie te Venlo. Het voorstel der K. v. Koophandel aan den Raad tot afschaffing van de vz ,arskermis en tot samensmelting dzz Lzide kermissen tot eene, onder- virr"; van de zijde der belangheb- hebbenden bij het behoud grooten tegenstand. Vooral de middenstand, die ineen adres aan den Raad heeft voorgesteld het verzoek der genoemde Kamer af te wijzen roert zich geducht. De Commissie van leden uit den Raad ter bestudeering der kwestie, kwam tot geen resultaat. 2 vóór, 2 tegen, terwijl één zijn stem nog voor behield. Evenals in 1921 toen het voorstel van B. en W. uitging zijn de tuinders vóór afschaffing der Juni- kermis. Deze maand is voor hen de drukste tijd des jaars. De werklieden zullen in een ledenvergadering der R. K. Werkliedenvereeniging zich uitspreken. Ook de R. K. Vereeniging van Hotel- en Koffiehuishouders hebben thans in een adres aan den Raad hun motieven kenbaar gemaakt vóór het behoud der beide kermissen. Zij wijzen o.m. op de geheimzinnige manier, waarop de K. v. K. het ge zonden adres heeft voorbereid, op de groote nadeelen voor alle aan gesloten leden bij afschaffing van één kermis, op de weinig steekhoudende motieven der Kamer en op het feit, dat verschillende leden in andere gemeenten woonachtig zijn. In hotels en café's zijn lijsten neergelegd, waarop voorstanders van beide ker missen kunnen teekenen. Er wordt druk gebruik van gemaakt. Jubilé Bisschoppelijk College le Sittard. Het Bisschoppelijk College te Sittard zal in October van dit jaar haar 25-jarig bestaan feestelijk her denken. Deze H. B. S. is in den loop van haar bestaan opgegroeid tot een der grootste onderwijs inrichtingen van ons land. Meer dan 3000 oud-leerlingen zullen dit feest meevieren. Het autc-ongeluk te Sittard. Zondagmorgen is in het Fransche klooster te Sittard de heer Jan Luyten uit Roosendaal, die Zaterdag-nacht bij een auto-ongeluk op den Rijks weg Zuid te Sittard zware verwon dingen opliep, aan de gevolgen hiervan overleden. -jtfSen drieling geboren. In- den nacht van Zaterdag op Zondag werd in het St. Antonius- gasthuis te Helmond een drieling geboren. De gelukkige ouders zijn Jos. Bollen en Anna van Heek. Naar de Z. W. verneemt, maken de moeder en 3 jongens het uitstekend. De reflectors aan de ry wielen. De meeste wielrijders hebben wel een rooden reflector aan hun rijwiel aangebracht, maar in vele gevallen zóó, dat dit geheel geen effect sor teert, hetzij door den stand, hetzij door de kwaliteit van den reflector. Dit >rengt groote gevaren met zich mede, zoowel voor de wielrijders zelve, als voor de andere wegge bruikers. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland heeft daarom aan den Minister van Justitie het verzoek gedaan, maatregelen te willen nemen, opdat de voorschriften omtrent de plaatsing van reflectoren op rijwielen zooveel mogelijk worden nageleefd. De rainp van het s. s. „Hofplein." Volgens de Deensche bladen is de reddingsboot van het midden-door gebroken Nederlandsche s.s. „Hof plein", waarin 34 leden van de be manning waren gezeten, nabij Molde in de Noorsche fjorden, door het 340 tons-metende Noorsche schip „Jotunheim" van de Möre Fylkes Ruteselskap, opgepikt. 5 man zijn bij deze ramp omge komen. Auto verduisterd. Zekere H. uit Zeist, die eenige maanden geleden van een garage houder aldaar een zoo goed als nieuwen auto huurde en dezen te Hoorn verkocht, waar de wagen in beslag werd genomen, is Dinsdag te Soest in de val geloopen. H. heeft al den tijd, dat hij gezocht werd, in het buitenland doorgebracht, waar hij zich opnieuw aan oplichting schuldig maakte. In Soest werd hij door Zeister politie-agenten herkend en gearresteerd. Bestrijding van brandgevaar. De Noord-Brabantsche Provinciale Brandweerbond heeft de aandacht der gemeente-besturen in die provin cie gevestigd op het feit, dat in de wintermaanden een aantal branden zijn ontstaan vindt in een zeer onvoldoenden toestand, waarin de schoorsteenen zich bevonden. De bond wijst er daarom op, dat hand having van de verordeningen op dit stuk bestaande en bij geval zij niet bestaan invoering daarvan, zeer ge- wenscht is. De Dusseldorfsche moordenaar. Volgens een bericht uit Berlijn zou de Dusseldorfsche moordenaar door een van zijn slachtoffers, zekere Frau Meurer, die destijds door den bandiet werd gewond, doch intusschen is hersteld, in een der straten der stad herkend zijn. De vrouw is bij die ontmoeting blijkbaar zóó geschrokken, dat zij geen woord kon uitbrengen, om den Influenza, Griep en Koorts; Rheumatiek Hoofdpijn en Kiespijn Wettig beschermd tegrvalschl X. en Dr. ko18 moordenaar aan haar omgeving aan te wijzen. „De herkenning was wederkeerig", vertelde zij later aan de politie, „want de man snelde ijlings weg en sprong op een voorbijrijdende tram. Van het achterbalcon keek hij nog herhaaldelijk in mijn richting, als om te zien, of hij gevolgd werd. Hij droeg nog hetzelfde donker pak en zwarten hoed, als op den avond, dat hij mij aanviel". Het aantal Belgen, dat tijdens den oorlog in het buitenland verbleef. Onze Brusselsche correspondent meldt ons Velen zullen zich wel eens afge vraagd hebben: „HoeveelBelgen zijn op de vlucht geslagen en hebben hun land verlaten, in 't begin van den oorlog In 1914 zijn er 1.056.000 Belgen naar Nederland gevlucht. De groote massa is na enkele dagen terug gekeerd. Op 1 Januari 1915 verble ven er nog 200.000 Belgen in Holland. In Mei daaropvolgende was dit getal reeds geslonken tot 100.000. Daarin zijn de Belgische krijgsgevan genen niet begrepen. Einde November 1915 telde Enge land 250.000 Belgische vluchtelingen. Op het einde van den oorlog waren er nog 162.000. In Frankrijk bedroeg het getal Belgische vluchtelingen op hec einde van den oorlog 325.000. In 't geheel zijn ongeveer 1.400.000 Belgen op de vlucht gegaan, hetzij iets minder dan een vijfde van het totaal der bevolking. Meer dan een half millioen Belgen, hetzij een 14de deel der bevolking, verbleven in den vreemde tot het einde van den oorlog. Opzegging van 100.000 tabaks bewerkers. Naar de centrale bond van Duit sche groothandelaars in de labak- branche meedeelt, hebben de bij den bond aangesloten firma's Woensdag hun arbeiders opgezegd. Bij dezen maatregel zijn in geheel Duitschland 1000 firma's met in totaal ongeveer 100.000 arbeiders betrokken. Naar de vakvereeniging van het personeel meedeelt, betreft het hier alleen een maatregel van voorzorg. De nieuwe bepalingen voor den tabakshandel hebben den firma's in Duitschland aanleiding gegeven, de prijzen opnieuw vast te stellen, waar bij inlichtingen zijn ingewonnen, of onder deze voorwaarden een meer rendabel bedrijf voor de toekomst gewaarborgd is. In verband met deze berekeningen is tot deze opzegging besloten. Het zachte weer in het buitenland. De rivieren in het Harzgebied zijn tengevolge van de aanhoudende regens en het smelten der sneeuw sterk gewassen. In het Bodedal heerscht een lentestemming, de strui ken vertoonen overal ontluikende knoppen, langs de wegen staan groenende varens en hier en daar in de bosschen bloeit reeds een enkele bloem. V erkeersonge vallen. In Algiers heeft in het departemen? Constantine een ernstig spoorweg ongeluk plaats gehad. Toen de trein van Tunis naar Algiers een brug zou passeeren, be zweek deze. De locomotief, de post wagen en 2 reizigerswagons vielen in de diepte. Volgens de tot nu toe ontvangen berichten zijn 12 personen gedood en ruim 20 ernstig gewond. Vliegtuigenbotsing. In het Zuiden der Vereenigde Staten zijn Maandag 2 militaire vliegtuigen met elkaar in botsing ge komen en neergestort. Van de inzit tenden van beide vliegtuigen zijn er 2 gedood, terwijl de 2 anderen zich wisten te redden door met een val scherm uit de vliegtuigen te springen. Zij bereikten ongedeerd den grond. Voor en uit de zakenwereld. Het is niet altijd de omvang, die in zaken telt, Sommige maatschapij- en met een millioen kapitaal maken meer winst dan andere met tien millioen. Grootte is een hinderpaal, tenzij gepaard met efficien. Vertelt iemand u uw deugden, houd hem in de gaten, zegt hij u uw fouten, koester hem dan. Leiding is niet voor honderd procent efficent, zoo zij in gebreke blijft de „goodwill" der employe's te verkrijgen, Hoe gelukkig is het, dat we niet altijd krijgen wat we verlangen. Harde inspanning nu, zal later harde ervaring voorkomen. Onderwerp uw producten aan een strengere vuurproef dan de kooper vereischt, want een reputatie, het allerbeste te leveren, is een zekere basis om op te bouwen. Er is slechts een rechte weg naar het succes en dat is verdienste. De man, die succesvol is, is de man die nuttig is. Capaciteit krijgt altijd een kans. Zij kan niet onont dekt blijven, omdat zij gezocht wordt door te velen, die begeerig zijn haar te gebruiken. De eetlust van de maden. In een tijdschrift lazen wij het een en ander over den geduchten eetlust van de maden of de motten, die in staat zijn, in één enkelen maaltijd, elf tot dertien malen hun eigen gewicht aan wol te verslinden. Aldus hebben zij, in het vorige jaar, alleen in Engeland, 315 millioen kilogrammen wol weten te vermalen. Deze cijfers hebben de Engelsche textielfabrikanten den schrik op het lijf gejaagd, en op hun aanstichting zijn aan de Hoogere Technische School te Bradford, zeer ernstige onderzoekingen ondernomen, voor de ontdekking van het beste insec tenverdelgend middel tegen dezen werkelijken geesel. Het ligt voor de hand, dat een statistiek over de door deze vraatzuchtige beestjes aange richte verwoestingen, ontstellende cijfers zou opleveren zocdat men de gevolgtrekking mag maken, dat het niet genoeg krachtdadigheid tegen hen kan worden opgetreden. Allen werkers. De één met grootbroek, pen en inkt de ander met hamer en steen; Toch zijn wij beiden zwoegers, bouwersniemand onzer werkt alleen. De één aan lessenaar en in draai stoel: de ander vindt in de fabriek zijn bestaan. En zoo gaat razend onze wereld steeds maar voort op hare baan, En de mensch ontvouwt door de kracht der gedachten. Zijn overwinnenden wil, volgens de orde der krachten. Het vee werkt hard en de glim mende ploegschaar groeft de geurige klei in voren. Opdat de rijpende velden met tarwe als stroomen van amberkleurig schuim ontgloren Ver van de toren onzer stad schijnt die forsche arbeid als der sterren veelte, n En toch is ons werk er één mee, en dat van het onz' een gedeelte. Hier de hand, die het erts te voorschijn brengt of velt den pijn boom naar hooger strevend Daar 't brein, dat aan alles vormen schenkt, door nauwkeurig ontwerp, er doel aan gevend, De één let op de voorbereidingen met verstand. De andere voegt ze saam in logisch verband En wie kan hen noemen groot of klein Waar beide hier van noode zijn. In fabriek of kantoor, in veld of in mijn, in der heuvelen rust of der steden leven, Gaan we ieder afzonderlijk onzen weg, toch verwant als de draden in 't kleed geweven Allen werkers Met gemeen- schap'lijken prijs, die een ieder doet sterken als de zon neigt ter kimme in gloeiende pracht. Een droom van de wereld vol geluk, aan welke wij werken, En de vreugd der gedachte „De taak is volbracht 1" Levenswijsheid. Een eerlijk pogen, dat alleen en niets meer, voert ons omhoog Ons zedelijk stijgen eischt twee dingenstrijd tegen dat kwaad waartoe onze natuur het meest is geneigd en jagen naar dat goede, hetwelk ons het meest ontbreekt. Waarheden, levend water voor de sterken, kunnen vergift zijn voor de zwakken. Den laatsten moeten zij verdund worden toegediend. Een dag van vernieling jaren van wederopbouw. Bekennen dat men ongelijk had is erkennen, dat men verstandiger is geworden. De man van karakter is nauwge zet. Hij raadpleegt zijn geweten bij alles wat hij doet, bij zijne woorden en zijne daden. Het waarachtig schoone wordt' bij iederen aanblik schooner, dat wat enkel interessant is, verliest bij her haalde beschouwing in schoonheid. Burgfce sti Maashfverl GEBOREN Petrus, Jacot£aroli M. A. Jansseiybers Hendrika Aia, L. Rongen-Lei; Fransisca sdor; dochter van J. tens-! Wilhelmus tdus van J. Bekkerstnen. Hendrika Mf An van C. LenkemVlai Jacobus Ant«, zc Peeters-Bardoel Hendrikus (jtiaai J. Verhoe ven-J|s. Petrus Lamks, Vloet-van Mil. Renier Thera, Franssen-Broerc De oorloc^t m menschen, dathij wc Elke gedacjlpt he lot opbouwerwei in in slechten zii Alleen wie weg wereld van k. kal wijzer zijn iniereld leving. Den echteitrocaa aan het kalm men gingen en heachtei vaardigheid, Qgeno\ Niets is scfr dan niets leelijker iet' ve Het is geger i huis te woneinog i! ring te kunijerake kasteel, dan in kast en voor allesctech HASL alle socen in kleineevi op pakhuis be Overloich Desverlangiok zorgen. voorm. van ha9 huize van densei Michels, Palerrai Belastig Kadastre Koop- tl contrae Amsterdam Heerenf Spaardeposito's op verschillendtt Agent voor Venrayde Heer P. VAN i Markt Telefoon 71? Patersstraat

Peel en Maas | 1930 | | pagina 6