Tweed© Blad van „PUL MAAS 1874 1930! Grootvader en kleinzoon. (n het land der zwarten. FEUILLETON Openbare vergadering Raad van Maeshses c a ZATERDAG II JANUARI 1930 Een en vijftigste Jaargang No. 3 Het was in 't jaar 1874.... Fel woei de wind door de statige lanen van het machtige kasteel te Geysteren. Weer en wind trotseerend liep daar met snellen tred de Heer Jan Bekkers uit Venray, slechts vergezeld van zijn bekende zaadzak en zijn wandelstok. Het was 'n moeilijke weg geweest, ■doch reeds lange jaren maakte Bek kers deze weg, zou ie dan nu achter blijven Dat nooit. Het was toch 'n heele verlichting, toen de kasteelbei gonsde over 't binnenplein. Jan Bekkers, die moest zijn bij den tuinman in de serre! Als gewoon kreeg Jan zijn opdracht, het zaad voor 't volgende jaar te leveren. Reeds zou ie weer op weg naar Venray zijn geweest, toen Mevrouw de Barones Jan bij zich liet ontbie den. Een op dezoek zijnde Duitsche Baron wilde ook wel 'ns met de Hollandsche zaden kennis maken. Een kleine bestelling volgde, doch na een lange discussie bleek, dat onze „Jan" den hoogen bezoeker niet kon tevreden stellen. De gevraagde koolrapen, hier beter bekend als stekruben, kon Jan niet leveren, daar hij ze zelf niet had. Nooit had Jan, en met hem heel Noord-Limburg, gehoord van die stekruben. Het slot der geschiedenis was, dat de bezoeker voor Bekkers eens 'n kilo zou bestellen, en zoo gebeurde het, dat 4 Mei 1874 Bek kers weer naar Geysteren stapte en daar afleverde i/< kilo van 't stekru- benzaad.Derest verdeelde Jan onder zijn trouwe afnemers als proef. Nu teekenen wij 1930. Van Mook, de heele Maaskant langs, tot Sevenum toe, heeft sinds dien betrokken van Bekkers, naast de oude zaden ook die stekruben, die, eerst langzaam, later stormen derhand Noord-Limburg veroverden. Aan Bekkers komt dus de ver dienste toe, de Groote Gele Blauwkop (de typische naam is van Bekkers.) in heel Noord-Limburg te hebben verbreid. Hoe moet de thans 83-jarige vergenoegd opgekeken hebben toen op de j. 1. tentoonstelling te Oostrum gehouden, de vrucht van zijn zaak, maar tevens de vrucht van zijn moeite, met den eersten prijs uit het strijdperk kwam. De mangelen „Teutonia" de „Hovanna Groenkraag," de lange knollen en de lange gele wortelen, kregen alle viér de eerste prijs Overal kreeg en krijgt Bekkers de meest tevreden attesten. Is 't wonder dat de sympathieke Bekkers steeds popuiair is gebleven, niet alleen in Venray, doch in heel N-Limburg Toen Nieuwjaarsdag, Venray's Fanfarecorps zijn gebruikelijken rondgang deed door Venray, meende de fanfare dan ook niet minder te mogen doen dan ©ok Bekkers een aubade te brengen, en bij monde van den Onder-directeur, de heer Fr. Vollebergh, te feliciteeren bij zijn herstel, van zijn onlangs overkomen ziekte. Ook wij hopen, dat onze „Jan,' die in sommige huizen, van vader op zoon, meer dan 60 jaren lang, onafgebroken leverde, voor Venray nog lang mag behouden blijven. Nzama is de eerste missiepost (Treffend historisch-romantisch verhaal uit de tijden van de Katholieken-vervolging in Enge land onder koningin Elizabeth). Vrij naar het Duitsch door B.B. waar de Paters Montfortanen hun werk onder de zwarten van Centraal Afrika begonnen, nu ongeveer 29 jaar geleden. We tellen op vandaag in dezen post bijna 6000 gedoopten waarvan 4000 in leven. Maar ver beeld U nu niet 4000 christenen in een groot dorp of in enkele dorpjes vereenigd, gelijk dat het geval is in Holland Dat is nu weer iets wat U op z'n Afrikaansch moet nemen. Die 4000 menschen wonen verspreid in meer dan 50 verschillende dorpjes met soms ellendige afstanden er tus- schen. Twaalf ervan liggen in een cirkel van 2 a 3 uren om de missie heen. Al de anderen liggen uren ver verspreid in 't woeste vermoeiende bergland. Neem zoo iets als van Maastricht tot Roermond in 't vierkant, en U hebt de Parochie van Nzama wat de oppervlakte aangaat, 't Spreekt vanzelf dat al die menschen geen geregelde Zondagsmis in den post kunnen bijwonen, en velen zelfs niet ééns per maand kunnen komen. 't Ware gewenscht, jaMaar zoudt U die menschen durven ver plichten op een afstand van soms bij de tien uren Daar kan natuur lijk geen sprake van zijn! De con clusie is dat we hier, gelijk in alle missieposten, de afgelegen dorpen geregeld moeten afreizen, om de christenen de gelegenheid te geven hun plichten te vervullen. Over dat zware werk later 'n keer, gelijk ik U boven reeds schreef. Voor al die christenen, buiten 't gewone werk waaraan ieder Parochie geestelijke reeds z'n handen vol heeft, staan we hier met twee priesters; P. Janssen uit Beek (L.) mijn Overste, en Uw dienaar, 'n onervaren begin neling. En was 't nog maar 't eigenlijke missiewerk alleenMaar hoeveel tijd en zorgen en geld vraagt ons nog 't materieele werk! Want bij al dat getob om die natuurkinderen op Gods weg le houden, komt nog een tabaks plantage van een 40 a 50 akkers. Zoo 1 zal de een of ander zich afvragen, ben jullie planters in Afrika? Ja, en neen Al dat geplant en materieel geploeter staat ver buiten ons doel waarvoor we alles en allen verlaten hebben. Al dat getob tus- schen 't zielenwerk door, om 'n beetje slijk der aarde te vergareD, staat ons ten hoogste tegen, maar alweer.... moeten is dwangEn de eenige rede blijft, dat we zonder die duur ver diende centjes 't noodige, ja 't abso luut noodzakelijke der missie niet kunnen bijhouden. Wilt U tot slot enkele droge cijfers Dan moogt U zich zelf overtuigen. Buiten de gewone uitgaven voor 't dagelijksch onderhoud komen de catechisten en onderwijzers. Want in ieder van die dorpjes waarvan ik U boven sprak, ofwel in twee kort bijeengelegen, woont een catechist, die lezen, schrijven en rekenen onder wijst, maar vooral de Godsdienst, en er 's Zondags zoo'n negermisje op na houdtd.w.z. samen met de verafwonende christenen bidt in plaats van de H. Mis. Die catechisten moeten vooreerst gevormd worden, natuurlijk aan de missie en op kosten der missievervolgens moeten ze met vrouw en kinderen door ons onderhouden worden. Dat is toch zeker niet meer als billijk Zekrrgen per maand 8 shillings f 4,80); en ik moet bekennen dat dit zelfs in 't wilde Afrika niet voldoende is. Verbeeldt U nu niet dat men in de tropen 't dagelijksch voedsel maar van de boomen te plukken heeft. Dat is een schoone sage uit het geleerde Europa, maar die helaas niet met de werkelijkheid strookt. En de tijd van zoo goed als naakt loopen of met enkel boomschors om z'n lijf is voor den neger God dank ook reeds lang voorbij, (tenminste daar waar de missionaris sinds jaren werkt). De neger van vandaag moet zijn kleeren koopen, al is 't dan weinig wat ie om z'n lijf slaat. 't Is een feit, dat onze catechisten er als „schooiers" (excuseer 't woord) tusschen loopen, in vergelijking met hen die b.v. bij de planters werken. Maar we hebben eenvoudig niet meer; en de conclusie is dat we dikwijls 'n goeie catechist verliezen, die elders een beter onderhoud gaat zoeken. Jammer maar wie zal het hen altijd kwalijk durven nemen Dan hebt ge in ieder dorp een school of kerkje dat onderhouden moet worden of nog gebouwd;want in vele dorpjes wordt nog school gehouden en H. Mis gelezen onder het dak van Gods lieven hemel. Vraagt nu nog of we moeten planten of niet Of moeten we 't zaakje maar laten heensiepen op goeie hoop af, wanneer de giften onzer christenbroeders niet geregeld inkomen al geeft 't goeie Holland dan ook nog zooveel voor zijn missionarissen. Daar komt dit jaar nog bij 'dat de kerk van den post de regenperiode, die nu begiet, wel niet meer door zal maken. Het dak zoekt zoo stil letjes aan steun naar den grond, en nog een paar van die Afrikaansche stortbuien met hier en daar 'n scheur meer in de muren (met slijk gemet seld) en 't wordt er levensgevaarlijk Dan zit er niks meer op dan af breken, en zoolang de noodige gelden uitblijven, de Zondagsmis voor hon- derde christenen te zingen, in de open lucht of onder 'n strooien afdak. Vraag nu maar niet of al die ellendige geldzorgen den jongen missionaris 't hart verlichten, maar... ik troost me met te weten dat zeker de een of ander, of liever velen zelfs, Pater Jan nog niet vergeten hebben zelfs ziin adres wel willen uit scheuren, om 't niet al te langonge- diend in hun kast te laten liggen. (Father Jan de Ponti Cath. mission. Nzama Ncheu P. O. Br.Nyassnland— Centraal Afrika). Allo mijn beste vrienden, helpt ons in alle geval met een Wees gegroetje den goeien moed er in te ïouden en Gods zegen af te smeeken over dit moeilijke werk. Zijn zegen en ons Priestergebed zijn U 'ver zekerd. JAN DE PONTI. Missionaris Centraal Afrika. 22 Of misschien is het nog beter, als je het nog een uurtje uithoudt totdat we bij de »G-ulden Ster" komen. Daar kunt ge dan uitrus ten zooveel ge wilt en ik denk wel, dat die dikke waardin daar, die een verstokte papiste is, je flink onthalen zal en je «en hartig hapje zal geven als ik haar vertel wat er met jou gaat gebeuren. Ik kan helaas voor jou niet betalen, want die halve shilling reisgeld, die ik mee gekregen heb is nog niet half genoeg om mijn dorst ook maar een beetje te lesschen, maar zoo als ik zeg, geen nood, die dikke bazin zal jewel helpen. Komt er dan vandaag voorden drommel heelemaal geen kar of wagen hierlangs, riep de soldaat nogmaals en keek nog eens voor den zooveelsten maal over den weg. Wat zijn dat? Dat lijken wel twee ruiters, ik geloof, dat ik die langer bemerkt heb. Ja, zei John, ik geloof ook dat je gelijk hebt, ze rijden al meer dan een uur achter ons aan. Toen volgde John wederom zijn begeleider en beide gingen weer op stap. De beide ruiters schenen het talmen en weifelen van den knaap en zijn geleider te bemerken en van uit de verte gade te slaan. Nu, zei de een, kunnen we denkelijk wel een begin maken met de uitvoering van ons plan. Voordat we in de «Gulden Ster" zijn moet ons zaakje reeds zijn opgeknapt. Het laatste uur loopen ze al heel wat langzamer en het zou me zeer verwonderen, als ons plan mislukte. Vergeet je rol niet, denk er om nu de oogen open en laat er niet het minste van merken geen voorbarigheid en alles zoo natuurlijk mogelijk gespeeld Wacht maar, over mij zult ge niet te klagen hebb; n en daarenboven zullen we, als alles goed gaat, nog een aardige grap beleven ook. Maar wees maar ge rust, ik zal voorzichtig zijn, want ik weet maar al le goed, dat ook onze hals met dat zaakje op het spel slaat en ik heb nog geen trek om op het schavot te sterven. van den op 27 December 1929. Tegenwoordig alle leden, met uit zondering van het lid Geurts, met kennisgeving. Voorzitter: H. Rieter. Secretaris: P. L. Stevens. De Voorzitter opent de verga dering met den Christelijken groet, waarna de secretaris de notulen der vorige vergadering voorleest, welke zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. Aan de orde is 1. Vaststelling vergoeding ex. art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 voor de bijzondere Meisje school te Overloon. Deze vergoeding wordt thans vastgesteld voor de jaren 1927 en 1928 en bedraagt voor 1927 f 3.83 en voor 1928 f 5.10 per leerling. Het concept raadsbesluit wordt metalgemeene stemmen goedgekeurd. 2. Het cohier der hondenbelasting over het dienstjaar 1929 wordt vast gesteld op een bedrag van f 284.25. 3. Vaststelling der verordening ex. art. 6 der Warenwet. De Secretaris leest de ontwerp verordening voor de keuring van - Dan maar moedig vooruit, besloot de eerste, die blijkbaar de baas was van de twee. Het is in alle geval een eervolle daad en de vervolgden beschermen wordtdoor iedereen als een ridderlijke daad beschouwd. Onder deze woorden zetten de ruiters hun paarden in een matige galop en spoedig hadden zij aan den anderen kant van de heuvel helling den soldaat met zijn jeug digen gevangene ingehaald. Beiden groeten, draafden voorb'ij, juist alsof zij zich niei het minst om den bewaker en het kind be kommerde. Toen zij echter een twintig meter voorbij waren,sprong een van hen plotseling van zijn paard, deed juist a'sof er iets aan hel paardentuig niet in orde was, trok aan den buikriem, bekeek het zadel, probeerde of het nog goed vast zat enz terwijl zijn b egeleider langzaam d orreed. Eenige minuten later bereikte Bob met den knaap den ruiter. Ilé, beste vriend, riep de ruiter, doe me even een pleizier en houdt die bruin even vast bij zijn teugels. Het beestje heeft van daag wat te veel haver gehad en is een beetje ongeduldig, ik moet zijn buikriem even aantrekken. Beneden, daar in de «Gulden Ster" zal ik het je wel vergelden. Bob keek het eerste oogenblik wel een beetje achterdochtig, maar waren voor, welke gewijzigd is overeenkomstig eene circulaire van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. De Gezondheidscommissie te Box meer is bereids advies gevraagd en heeft bericht, dat bij hen geen be- aren van hygiënischen aard bestaan tegen de vaststelling der verordening. De ontwerp-verordening wordt daarna met algemeene stemmen aldus vastgesteld. 4. Aanvragen Landarbeiderswet. De Voorzitter zegt, dat in de vorige vergadering een aanvrage van H. Hendriks te Overloon, om een plaatsje, ingevolge de Landar beiderswet is uitgesteld en dat thans een beslissing moet worden genomen. Deze aangelegenheid wordt even in een geheime vergadering besproken. Na heropening der vergadering wordt op voorstel van den Voor zitter, medewerking te verleenen, ter verkrijging van een plaatsje door .Hendriks, van gemeentewege, 90 pCt. van f 2000, of f 1800, beschikbaar stellen, mits het Rijk een gelijk bedrag aan de gemeente verstrekt. De Raad heeft echter bezwaar tegen het door den aanvrager aan gewezen plaatsje in het Molenveld, omreden deze op dien grond, welke als zoodanig zeer ongeschikt is, niet de kost zal kunnen verdienen. De medewerking wordt dan ook toegezegd op voorwaarde, dat Hen driks dien grond, welke hem in eigendom toebehoort, zal verkoopen. De gemeente zal dan naar een beter geschikt terrein uitzien. Verder stelde de Raad als voorwaarde, dat de keet, waarin aanvrager thans woont, bij de nieuw te bouwen woning zal worden' geplaatst en dat deze door hem zelf gebruikt wordt. Op een tweede aanvrager van J. Boom te Maashees wordt afwijzend beschikt, omreden aanvrager geen landarbeider is. welke eisch wordt gesteld in art. 2 der Landarbeiders- wet. Ingekomen stukken Mededeeling wordt gedaan, dat de begrooting over het dienstjaar 1930 en de rekening over het dienst jaar 1928 door Gedeputeerde Staten respectievelijk zijn goedgekeurd en vastgesteld. Aan de R.K. Lagere Landbouw school te Venray wordt op haar verzoek voor 1930 een subsidie toe gekend van f 5, per leerling uit deze gemeente, omreden de Landbouw school te St. Anthonis gelijke subsi die krijgt. De Secretaris leest een verzoek voor van de arbeiders, in dienst der gemeente om een loonregeling te willen invoeren, waardoor een vast uurloon wordt gewaarborgd van f 0,35 per uur en een weekloon van f 18. De Voorzitter vraagt hieromtrent het gevoelen van den Raad. Het lid Jans zegt, dat een week loon van f 8 zooals wel eens is voorgekomen, te weinig is, en dat hiervan geen gezin kan bestaan. Wethouder Crooymans meent, dat, zoo een regeling wordt ingevoerd, als gevraagd wordt, de boeren hier van de dupe zullen worden, omdat deze dan geen arbeidskrachten meer zullen kunnen krijgen. De Voorzitter zegt, dat de arbei ders thans f 0,25 per uur krijgen. Hij meent, dat ze in Venray f 2.50 per dag krijgen, terwijl de werk- loozen f 2,25 verdienen. Wethouder Crooymans vindt, dat in het verzoekschrift een verkeerde methode is toegepast door een maximum bedrag van f 18 te stellen. Een goede werkman kan dan niet boven de f 18 komen, b.v. bij accoordwerk. De Voorzitter zal deze aange legenheid persoonlijk met bosch wachter Min bespreken. Hij zou er het vooriiitzichl van een extra glas bier of iets anders hadzijn achter docht al spoedig overwonnen. Hij liep naar den bek van het paard, greep het stevig bij de teugels vast en hield het met ijzeren hand in zijn macht totdat de ruiter klaar was. De zaak was nu spoedig be klonken, de ruiter klopte hel paard eens vertrouwelijk op zijn huls en sprong wederom in het zadel Nu eerst scheen hij den kleinen John te bemerken, die den vreemde met zijn groote blauwe oogen vriendelijk aankeek. Je hebt daar een netten jon gen bij je, is dit je eigen kind? vroeg de ruiter langzaam mee rijdend. Mijn eigen kind! lachte Bob uit volle bors'. Neen, maar, die is goed, dat heb je mooi geraden Hebt ge sems wel e ns van dien jongen Wo thing ton gehoord, die sinds de laatste gerechtszitting le Preston zooveel tongen in beweging heeft gebracht? Van dien papistischen trots- kop, waar de Bisschop van Chester het zelfs niet mee klaar kan spelen Juist dien bedoel ik en hier staat die wondervogel in hoogst eigen persoon voor je, wat zeg je van dien knaap? Zoo stelde de soldaat zijn ge vangene voor. De ruiter speelde zijn rol van voor zijn zooveel mogelijk in accoord te laten werken en goed laten ver dienen. Alsdan kan een goed arbei der ook flink verdienen, waar ook niets tegen is. Wethouder Poels stelt voor bosch wachter Min ter vergadering te laten komen. Wethouder Crooymans zou ook een paar arbeiders laten komen. De Voorzitter zegt. dat we toch al die menschen niet op de verga dering kunnen laten komen. Weth. Crooymans meent, dat er verschillende onvolwaardige werk krachten zijn, die aan 25 ct. per uur voldoende betaaldzijn. Hij is er voor, dat een goed werkman een flink loon verdient. Spreker vraagt om dit punt uit te stellen tot een volgende vergadering. Wordt goedgevonden. Op een verzoek van M. Jans te Overloon om de waterleiding nabij zijn woning te willen induikeren, wordt besloten, dat B. en W. ter plaatse zullen gaan zien en met Jans in overleg te treden. Wordt voorgelezen een schrijven van A. Fransen te Overloon, waarbij hij genegen is voor het perceel boschgrond no. 4, gelegen aan het Jagershuis f 8, per Are te betalen dit is dan voor het heele perceel f 440. Het lid Poels stelt voor dit perceel te verkoopen. Weth. Crooymans zou 't zoo niet verkoopen. Als de raad het wil ver koopen moet het maar bekend ge maakt worden, dan krijgt iedereen de kans om te koopen. Wordt besloteD dit perceel thans niet te verkoopen en bekend te maken, dat gegadigden nog een bod kunnen doen voor l Februari voor de niet verkochte afgepaalde per- ceelen grond, gelegen aan den grint weg Overloon-Vierlingsbeek. Wordt besloten adhaesie te be tuigen aan een aan den Minister gericht adres van het Comité der Vereen, van Burgemeesters. Secreta rissen in de kantons Hoorn, Purme- rend. Alkmaar en Schagen, betref fende de classificatie der gemeenten volgens het Bezoldigingsbesluit Bur gerlijke Rijksambtenaren 1928, in verband met de onderwijsbelangen ten plattelande, omreden de goede leerkrachten naar de gemeenten in hoogere klassen worden getrokken. Wordt voorgelezen jde lijst van benoodigde leermiddelen en school- behoeften voor de bijzondere school te Maashees. Burgemeester en Wet houders worden gemachtigd aanbe steding te fiouden en aan den laag- sten inschrijver te gunnen. De Secretaris leest een verzoek voor van J. Schrader, gemeenteveld wachter, om toekenning van een salaris gelijk aan het door Ged. Staten in Prov. Blad no. 100 van 1929 voorgestelde salaris aan veld wachters in gemeenten boven 3000 inwoners. Nadat deze aangelegenheid in gesloten zitting is behandeld wordt met algemeene stemmen besloten met ingang van 1 Januari 1930 de maxi mum jaarwedde van den veldwachter te brengen van f 1400 op f 1600, met dien verstande, dat de eerste verhooging van f 100 ingaat op 1 Januari 1930 en de tweede verhoo ging op 1 Januari 1931. De kinder toeslag, welke de veldwachter thans geniet van 5 pet. van het salaris van ieder kind boven de twee wordt gebracht op 5 pet. per kind vanaf het eerste kind, voor zoover hij meer dan twee kinderen beneden 16 jaar te zijnen laste heeft. Wordt besloten het raadhuis te laten voorzien van een telefoonaan sluiting. De Voorzitter zegt, dat hij on langs naar een vergadering is ge weest te Venray ter bijwoning van een bespreking, betreffende het streekplan voor de Peel. In deze vergadering is besloten een uitgewerkt plan te laten ontwer pen door de Ned. Heidemaatschappij. In de kosten van dit plan zal elke belanghebbende gemeente een bijdra ge moeten verleenen van f 200 Spreker stelt thans den raad voor deze f 200 beschikbaar te willen stellen, omdat ook deze gemeente wel iets belang bij de totstandkoming van dit plan heeft. Weth. Crooymans vindt het wel onbillijk; dat de kleinere gemeenten evenveel in het plan moeten bijdra gen dan de grootere, zooals b. v. Venray. Deume en Horst, daar deze laatsten toch veel meer belang hier bij hebben de grootere gemeenten zullen later ook meer rechten vorderen. Wordt besloten f200 beschikbaar te stellen. De Voorzitter deelt de vergadering mede, dat hij. naar aanleiding van een aan Ged. Staten dezer Provin cie gezonden verzoekschrift, naar de P.N.E.M. is geweest ter bespreking van de electrificatie dezer gemeente. De P.N.E.M. heeft nu haar voor waarden al beduidend lager gesteld dan de eerste keer. Het totaal bedrag in de bijdragen van het net is ver minderd met ruim f 25000. Spreker meent, dat de conditie's nog beduidend lager zullen worden naar gelang er meer aansluitingen zullen zijn op het net. Hij zal in den loop van Januari in Maashees en in Over loon een vergadering beleggen, om zoodoende zoo juist mogelijk het getal aansluitingen te weten. Weth. Crooymans zegt, dat een stuk waterleiding nog niet is geveegd door van Son en H. Rongen. De Voorzitter zal den veldwachter er naar toe sturen en zoo er niet geveegd is, te laten vegen op kosten der nalatigen. De Voorzitter dank verder met een kort woord de leden op 't einde van het jaar voor de aangename samenwerking, welke hij gedurende het afgeloopen jaar met hen heeft mogen ondervinden. Hij hoopt ge durende het jaar 1930 diezelfde samenwerking te mogen ondervinde* en wenscht alle leden een goed uit einde en Zalig Nieuwjaar. Hierna wordt de vergadering met den Christelijken groet gesloten. zoogenaamd verraste buitengewoon goed, van verbazing hield hij zijn paard- in en bekeek den knaap van top tot teen met zulke groote verbaasde oogen, dat John er ver legen onder werd en onwillekeurig zijn baret van zijn blonde lokken trok. Die daar! riep de vreemde ling op mijn woord, hij ziet er toch niet zoo brutaal uit als ik mij hem voorgesteld had. Nu, knaap, wees maar niet bang en zet je pet maar weer op, de zon brandt fel. En waar breng je dit kind heen Naar Chester Castle. Wij zijn vanmorgen naar Chorley vertrok ken en vanavond hopen we Oms- kirk nog te bereiken. Dan gaan we morgen verder over Portico en Ditton langs de Mersev, antwoordde Bob. En hebt ge vandaag heel dien weg met dit kind te voet gemaakt? Denkt ge dan werkelijk, dat die jongen dat uithoudtde Bisschop heeft toch paarden genoeg in zijn stallen, waarom hebben ze jelui geen paarden gegeven? Ja, dat heb ik vandaag voor den drommel al honderdmaal tegen den jongen gezegd, riep de be waker. Waarom geven ze ons geen paard? De jongen kan nu al bijna niet meer en als het zoo doorgaat zal ik hem tenslotte nog rnoelèn dragen. Maar daar valt me iets Ingsm&s IfcdiittllBfn. Om jong te blyven. Het feit «dat uw gezondheid te wenschen overlaat, is waarschijnlijk de eenige reden, dat gij u door lichte zorgen reeds zenuwachtig, versleten en oud gevoelt. Misschien zijt gij een dier noodelooze slachtof fers van een nieraandoening. Laat deze te voorkomen nierzwakte u niet oud maken voor uw tijd. Zoek en verbeter de oorzaak van uw kwaal. Tracht weer flink en gezond te worden. Die pijn jn de endenen. die ellendige blaasstoornis- sen, hoofdpijn en duizeligheid, dat afgematte, zenuwachtige gevoel be hoeven u niet langer te kwellen. Alle tesamen maken uw leven tot een last, die zoodra gij uw nieren verzorgd hebt, verdwijnt. Verzwakte nieren kunnem met Foster's Rugpijn Nieren Pillen ver sterkt worden, waardoor gij u in elk opzicht jonger voelt. Begin onmid dellijk met het gebruik. Zonder uitstel Wacht niet, tot gij last krijgt van rheumatiek, ischias, spit, blaas ontsteking of waterzucht. Ook tegen dergelijke ernstiger kwalen worden Foster's Pillen aanbevolen, doch voorkomen is altijd beter dan gene zen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket, let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 36 ge zoudt dien jongen wel'een uurtje voor op het zadel kunnen nemen, je paard zal er niet veel van merken. Wat denkt ge wel Weetje wel, dat er de doodstraf op staal, om een papist te helpen ik heb mijn hals nog te lief dan dat ik die papisten nog zou gaan helpen op den koop toe. Ja, maar het is maar een kind, ik sla er voor in, dat u niets kwaads zal overkomen, hield de soldaat aan. Ik heb den god- ganschelijken dag hier niemand op den weg gezien, wie zou u dus kunnen verraden, dat ge een vermoeid kind bebt verder gehol pen. Nogmaals ik sta er voor in, dat u niets zal overkomen. Nu vooruit dan maar, maar blijft gij niet te ver achter, dan kan ik je aanstonds het kind weer overgeven als er iemand aankomt. Tot straks dan, ik heb geen groote haast en rijd langzaam vooruit naar de «Gulden Ster." Wilt ge het paard soms bij den teugel voeren, dan zijl ge zeker, dat ik er niet met het kind van doorga. Neen, lachte Bob, ga je gang maar, dal zal wel losloopen, ik heb al lang gemerkt, dat je ook een echte papenvreter bent. En als je ruin het soms in zijn hoofd krijgt om er vandoor te gaan, ik heb hier nog een lange piek bij mij en als het soms een of ander schelmstuk uit wil halen dan

Peel en Maas | 1930 | | pagina 5